TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0011 „A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben” Digitális taneszközök használata a történelem órán ÓRALEÍRÁS
Tantárgy: Történelem Évfolyam: 9. évfolyam Létszám: 20-30 fő Időkeret: 45 perc Tankönyvi kapcsolódás: Száray Miklós: Történelem I., középiskolák, 9. évfolyam Kapcsolódások: Rajz és vizuális kultúra, Magyar nyelv és irodalom, Művészettörténet, Földrajz Tanítás helye: Béri Balogh Ádám Gimnázium, Posta- és Bankforgalmi Szakközépiskola, Vasvár Tanítás ideje: …………………………... Óra típusa: új ismereteket feldolgozó óra Tanár: Kántor Judit Mária
Téma: Egyiptomi művészet, kultúra, vallás Az egyiptomi művészet alkotásainak, a túlvilághitnek, a temetkezési szokásoknak a megismerése
Munkaformák: Frontális osztálymunka, csoportmunka, egyéni/páros munka, frontális közzététel
Az óra célja: A tanulók ismerjék meg az ókori Egyiptom művészetének legjelesebb alkotásait, az írásfejlődés szakaszait. Kép- és ábraelemzési képességek fejlesztése. Információ-keresési és átalakítási képességek fejlesztése. Prezentációkészítés.
Eszközök: számítógépek, projektor, aktív tábla, internet elérés, csomagolópapír, színes ceruzák, zsírkréták, gyurmaragasztó
TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0011 „A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben”
Az óra menete/ időkeret
Feladat, utasítás
Munkaforma, megjegyzés
Eszközök/ Tananyagtartalom megjelölése
Ismétlés
Az Egyiptom történelméről tanultak felelevenítése tanári kérdések, térképes gyakorlat segítségével
Frontális osztálymunka: ötletbörze vagy grafikai szervezők használata az előzetes tudás előhívására (pl. pókháló-ábra) Időszalagon jelöljük a nagy korszakokat
Ráhangolódás
Fórum: Mit tudunk az egyiptomiak művészetéről?
Felidézést segítő hívószavak, fogalmak
Számítógépek, projektor, aktív tábla SDT-tananyag: Egyiptomi birodalmak http://sdt.sulinet.hu/Player/default.aspx?g=019b78e3-9d45-4b01ab34-82635dec2239&v=1&b=3&cid=afcc5368-8e94-48e8-81ff11f65bae6705 Egyiptomi történelem vívmányai: http://sdt.sulinet.hu/Player/default.aspx?g=019b78e3-9d45-4b01ab34-82635dec2239&v=1&b=3&cid=afcc5368-8e94-48e8-81ff11f65bae6705 Egyiptomi táj: http://sdt.sulinet.hu/Player/objectview.aspx?t=&g=b8fa6f1d-ed4711d7-9144d2db1c050132&v=1&b=4&w=&pkg=&port=FragWebNormal Raktárgazdálkodás: http://sdt.sulinet.hu/Player/default.aspx?g=019b78e3-9d45-4b01ab34-82635dec2239&v=1&b=3&cid=afcc5368-8e94-48e8-81ff11f65bae6705
Az egyiptomi művészet alkotásainak megismerése SDT-tananyagtartalmak, más, az Interneten elérhető anyagok segítségével
Csoportalakítás: 5-6 fős heterogén csoportok (összesen 5 csoport)
5 perc
Témamegjelölés, feladatismertetés 3 perc
SDT- tananyag: Ember és társadalom/Történelem/Az őskor és az ókor világa/ Az ókori Kelet/Egyiptom története: http://sdt.sulinet.hu/Player/default.aspx?g=019b78e3-9d45-4b01Közösen fellépünk a honlapra ab34-82635dec2239&v=1&b=3&cid=afcc5368-8e94-48e8-81ffA feladatok kiosztása 11f65bae6705
TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0011 „A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben” Az új anyag feldolgozása Csoportmunka 15 perc
A diákok egymás között oszt- Felhasználható SDT-tananyagtartalmak: ják fel, szervezik meg a fela- Az egyiptomi istenek: dat megoldásának menetét. http://sdt.sulinet.hu/Player/default.aspx?g=019b78e3-9d45-4b01ab34-82635dec2239&v=1&b=3&cid=afcc5368-8e94-48e8-81ffKivetítőn vagy aktív táblán 11f65bae6705 bemutatható prezentációt Egyiptomi világkép: 2. Mutassátok be szobrá- (Power Point, …) kell végső http://sdt.sulinet.hu/Player/default.aspx?g=019b78e3-9d45-4b01szat, festészet jellemzőit – produktumként bemutatni ab34-82635dec2239&v=1&b=3&cid=afcc5368-8e94-48e8-81ffképi források gyűjtésével, 11f65bae6705 prezentálásával! A tanár a csoportok munkáját Az egyiptomi istenek társadalma: szükség esetén közvetlenül http://sdt.sulinet.hu/Player/default.aspx?g=019b78e3-9d45-4b01ab34-82635dec2239&v=1&b=3&cid=afcc5368-8e94-48e8-81ff3.Mutassátok be az segíti egyiptomi írás fejlődésé11f65bae6705 nek szakaszait! Az egyiptomi túlvilág – piramisok: http://sdt.sulinet.hu/Player/default.aspx?g=019b78e3-9d45-4b014.Melyek az egyiptomiak ab34-82635dec2239&v=1&b=3&cid=afcc5368-8e94-48e8-81ffvallásának a legfőbb 11f65bae6705 jellemzői? 1. Hogyan épültek a piramisok: teóriák gyűjtése. Mit tudunk az egyiptomiak temetkezési szokásairól?
5.Milyen kiemelkedő tudományos eredmények fűződnek az ókori egyiptomiakhoz?
Egyéni/ páros munka (Illusztráció) (15 perc)
Nézzetek utána az ókori Önkéntes alapon világ hét csodájának! Készítsetek színes illusztrációt vagy számítógépen montázsképet az egyiptomiakhoz kapcsolódó alkotásról!
Photoshop-program használata
TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0011 „A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben” Frontális közzététel 12 perc (5x2 perc+ 2 perc)
A feladatok feltöltése az S-meghajtóra
Közös megbeszélés, rendszerezés, összefoglalás 5 perc
Értékelés / Házi feladat kijelölése 5 perc
A csoportok szóvivői prezentálnak Az egyéni /páros illusztrációk prezentációja
Számítógép, projektor, esetleg aktív tábla
Reflektálás a prezentációra A többi csoporttag kiegészít Az új ismeretek összegzése: a téma kulcsgondolataiból egy közös vázlatot készítünk -Power Point formában. Az elkészült rajzokkal, illusztrációkkal színesíthetjük.
Számítógép, projektor, esetleg aktív tábla
Már az órán értékelhetők a tanulói megnyilatkozások. A következő órán a házi feladat megbeszélése, szóbeli felelet vagy teszt-feladatsor kitöltése útján is történhet. DVD-filmrészlet megtekintése: Tutankhamon sírja (STUDY Guard Bt., oktató-videófilm kiadó) - a filmhez kapcsolódó kérdések megválaszolása - otthon A munkafüzet kapcsolódó feladatainak megoldása.
Vasvár, 2010. június 12.
TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0011 „A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben”