90. Karácsonyi Mûvészeti Aukció 90th Christmas Auction
· 2011. november 23-tól december 4-ig, naponta 10–18 óráig Kiállítás On View
·
Árverés Sale 2011. december 5-én, 17 órától: festmények és szobrok, 1–177. tétel 2011. december 6-án, 17 órától: mûtárgyak, bútorok és szônyegek, 178–346. tétel 2011. december 7-én, 17 órától: ezüstök, 347–590. tétel 2011. december 8-án, 17 órától: órák és ékszerek, 591–810. tétel Budapest V. kerület, Váci utca 11/B félemelet, Belvedere terem.
A kiállítás teljes anyaga megtekinthetô a www. polgar-galeria.hu oldalon. Információ: POL-GÁR Aukciósház Budapest V. kerület, Petôfi Sándor utca 16. Telefon: (36 1) 267 4077, 267 4078, 411 0719, fax: (36 1) 483 0910 E-mail:
[email protected] Kiadó: POL-GÁR Aukciósház Kft. 1052 Budapest, Petôfi Sándor utca 16. Felelôs szerkesztô: Polgár Árpád.
1. Dali, Salvador Figueras, 1904 – Párizs, 1989
SZENT GYÖRGY
ÉS A S Á R K Á N Y
Litográfia, papír, 40 x 30 cm. J.b.l.: Dali
Kikiáltási ár: 18 000 Ft Reserve price: 63 Euro
2. Miro, Joan Montriog, 1893 – Palma de Mallorca, 1983
ABSZTRAKT
KOMPOZÍCIÓ
Litográfia, papír, 56 x 40 cm. J.j.l.: Miro 1950, k.l.: Miro
Kikiáltási ár: 18 000 Ft Reserve price: 63 Euro 3. Kokoschka, Oskar Pöchlann, 1886 – Villeneuve, 1920
MADÁR Litográfia, papír, 65 x 47 cm. J.k.l.: Kokoschka 72.
4. Chagall, Marc Vityebszk, 1889 – Saint Paul-de-Vence, 1985
S Z E R E L M E S E K II. Litográfia, papír, 34 x 21 cm. J.n.
Kikiáltási ár: 12 000 Ft Reserve price: 42 Euro
5. Chagall, Marc
6. Vasarely Victor
Vityebszk, 1889 – Saint Paul-de-Vence, 1985
Pécs, 1908 – Párizs, 1997
DERRIÉRE
BIRKÓZÓK
LE M I R O I R
Litográfia, papír, 31 x 22 cm. J.j.l.: Marc Chagall
Szitanyomat, papír, 48 x 38 cm. J.b.l.: 1/90 ; j.l.: Vasarely.
Kikiáltási ár: 38 000 Ft Reserve price: 132 Euro
1. 8.
7. Schubert Ernô Bácsfa, 1903 – Budapest, 1960
SZOBABELSÔ Akvarell, karton, 29 x 43 cm. J.j.l.: Schubert Ernô Hátoldalán hagyatéki pecsét: Schubert Ernô hagyatékából; Schubert Ernôné dr. Schalk Márta Mûvészettörténész cégbélyegzôje, Kézzel írott: 1994. január 7. Schubert Ernôné dr., valamint F63.155/46 jelzés.
Kikiáltási ár: 32 000 Ft Reserve price: 111 Euro
8. Istókovits Kálmán Siklós, 1898 – Budapest, 1990
A M ARGIT 1947
HÍD Ú J J Á É P Í T É S E ,
Olaj, vászon, 80 x 100 cm. J.b.l.: 1947 Istókovits K.
Kikiáltási ár: 240 000 Ft Reserve price: 836 Euro
90. Karácsonyi Mûvészeti Aukció
9. Gadányi Jenô Budapest, 1896 – Budapest, 1960
SÁRGA
FÁK ,
1950
Vegyestechnika, papír, 30 x 43 cm. J.b.l.: Gadányi Jenô, 950
Kikiáltási ár: 95 000 Ft Reserve price: 331 Euro
10. Chagall, Marc Vityebszk, 1889 – Saint Paul-de-Vence, 1985
SZERELMESEK Litográfia, papír, 49 x 68 cm. J.b.l.: Marc Chagall
Kikiáltási ár: 28 000 Ft Reserve price: 98 Euro 11. Chagall, Marc Vityebszk, 1889 – Saint Paul-de-Vence, 1985
ÚJHÁZASOK PÁRIZSBAN Litográfia, papír, 34 x 21 cm. J.n.
Kikiáltási ár: 12 000 Ft Reserve price: 42 Euro 12. Chagall, Marc Vityebszk, 1889 – Saint Paul-de-Vence, 1985
VENCEI
SZERELMESEK
Litográfia, papír, 68 x 49 cm. J.j.l.: Marc Chagall
Kikiáltási ár: 28 000 Ft Reserve price: 98 Euro
9. 14.
13. Istókovits Kálmán Siklós, 1898 – Budapest, 1990
Á LOM , 1937 Olaj, vászon, 79 x 126 cm. J.b.l.: Istókovits 1937 Hátoldalon Nemzeti Szalon Budapest V. Erzsébet tér kiállítási címke, valamint hagyatéki bélyegzô.
14. Fried Pál Budapest, 1893 – New York, 1976
BENNSZÜLÖTT
ASSZONYOK
Olaj, karton, 47 x 67 cm. J.b.l.: Fried Pál Dakar
Kikiáltási ár: 120 000 Ft Reserve price: 418 Euro
15. Hincz Gyula Budapest, 1904 – Budapest, 1986
KOMPOZÍCIÓ Pasztell, papír, 60,5 x 43 cm. J.n. Hátoldalon Hincz Gyula hagyatéki címke.
16. Vasarely Victor Pécs, 1908 – Párizs, 1997
KRISTÁLYKORSZAK Szitanyomat, papír, 47 x 50 cm. J.b.l.: FV 2/15 ; j.l.: Vasarely.
Kikiáltási ár: 30 000 Ft Reserve price: 105 Euro 17. Chagall, Marc Vityebszk, 1889 – Saint Paul-de-Vence, 1985
CIRKUSZ Litográfia, papír, 34 x 21 cm. J.n.
18. Chagall, Marc Vityebszk, 1889 – Saint Paul-de-Vence, 1985
Á LOM Litográfia, papír, 34 x 21 cm. J.n.
Kikiáltási ár: 12 000 Ft Reserve price: 42 Euro 19. Miro, Joan Montriog, 1893 – Palma de Mallorca, 1983
KOMPOZÍCIÓ Litográfia, 33,5 x 25 cm. J.n.
Kikiáltási ár: 18 000 Ft Reserve price: 63 Euro 20. Vasarely Victor Pécs, 1908 – Párizs, 1997
ZEBRÁK Szitanyomat, papír, 49 x 45 cm. J. j. l.: Vasarely
Kikiáltási ár: 14 000 Ft Reserve price: 49 Euro
15. 22.
21. Vörös Géza Nagydobrony, 1897 – Budapest, 1957
Ü LÔ
AKT F A L I S Z Ô N Y E G G E L
Tempera, papír, 56,5 x 74,5 cm. J.j.l.: VG Magyar Nemzeti Galéria bírálatával: 998/980. Kiállítva: Haas Galéria, Merítés a kútból VIII: Vörös Géza, 2004.
Kikiáltási ár: 750 000 Ft Reserve price: 2613 Euro
22. Scheiber Hugó Budapest, 1873 – Budapest, 1950
SÁRGA
GYÖNGYSOROS HÖLGY
Vegyestechnika, papír, 42 x 39 cm. J.k.l.: Scheiber H.
23. Schéner Mihály Medgyesegyháza, 1923 – Budapest, 2009
HÚSVÉT Olaj, farost, 60 x 80 cm. Hátoldalon férfi portré. J.b.l.: Schéner
Kikiáltási ár: 200 000 Ft Reserve price: 697 Euro
24. Schéner Mihály Medgyesegyháza, 1923 – Budapest, 2009
GOLGOTA , 2001 Olaj, farost, 60 x 80 cm. J.b.l.: Schéner 2001
Kikiáltási ár: 170 000 Ft Reserve price: 592 Euro
25. Schéner Mihály Medgyesegyháza, 1923 – Budapest, 2009
PIHENÔ
A LUGASBAN
Olaj, farost, 60 x 80 cm. J.j.l.: Schéner
Kikiáltási ár: 140 000 Ft Reserve price: 488 Euro
26. Schéner Mihály Medgyesegyháza, 1923 – Budapest, 2009
KOMPOZÍCIÓ Olaj, papír, 45 x 62 cm. J.j.l.: Schéner
23. 28.
27. Bernáth Aurél Marcali, 1895 – Budapest, 1982
NYUGÁGYON
F E K V Ô NÔ
Olaj, vászon, 54 x 75 cm. J.n. Bernáth Mária mûvészettörténész attestjével. Proveniencia: Egykor a mûvész saját gyûjteményében, majd lánya Bernáth Mária tulajdonában.
Kikiáltási ár: 460 000 Ft Reserve price: 1603 Euro
28. Istókovits Kálmán Siklós, 1898 – Budapest, 1990
N ÔI
KÉPMÁS ,
1933
Olajtempera, farost, 100 x 56 cm. J.j.l.: Istókovits K. 1933 Hátoldalon Nemzeti Szalon Mûvészeti egyesület, Budapest V. Erzsébet tér kiállítási címkével, valamint hagyatéki bélyegzô.
Kikiáltási ár: 180 000 Ft Reserve price: 627 Euro
29. Varga Imre
30. Melocco Miklós
31. Borsos Miklós
Siófok, 1923 –
Róma, 1935 –
NAGYMAMA
MADONNA
Nagyszeben, 1906 – Budapest, 1991
ÉS U N O K Á J A
Bronz, vörös márvány talapzaton, 26,5 cm. J.n.
Bronz, vörös márvány talapzaton, 29,5 x 7 x 7 cm. Jelzett: Melocco
NAPOCSKA Bronz, vörös márvány talapzaton, 23,5 x 6,5 x 10,5 cm. Jelzett: B.M.
32. Kerényi Jenô Budapest, 1908 – Budapest, 1975
A NYA
GYERMEKÉVEL
Bronz, vörösgránit talapzaton, 41 cm. Jelzett: K.J.
33. Pátzay Pál Kapuvár, 1896 – Budapest, 1979
A SZABADSÁG
29.
FÁJA
Bronz, vörös márvány talapzaton, 29 cm. Jelzett: Pátzay Analógia: Kontha Sándor: Pátzay Pál, 70. kép, Corvina Kiadó, Budapest, 1985
35.
Kikiáltási ár: 340 000 Ft Reserve price: 1185 Euro
34. Pátzay Pál Kapuvár, 1896 – Budapest, 1979
HERTA
TÖRÖLKÖZIK
Bronz, fehér márvány talapzaton, 27,5 cm. Jelzett: Pátzay
Kikiáltási ár: 220 000 Ft Reserve price: 767 Euro
35. K i s f a l u d y S t r ó b l Zsigmond Alsórajk, 1884 – Budapest, 1975
MUNKÁCSY MIHÁLY Bronz, vörös márvány talapzaton, 21,5 cm. Jelzett: K.Strobl Szerepelt a Képcsarnok, 2008. szeptember 27-i árverésén, 75. Tétel.
36. Pátzay Pál Kapuvár, 1896 – Budapest, 1979
N ÔI
BÜSZT
Égetett terrakotta, 35 x 22 x 24 cm. Jelzett hátoldalán: Pátzay
Kikiáltási ár: 46 000 Ft Reserve price: 160 Euro
37. Magyar szobrász, 1920 körül FÉRFI BÜSZT Bronzírozott gipsz, 50 x 37 x 28 cm. Jelzett hátoldalán: E. Hajdú K. 924.
39. XX. századi szobrász COPFOS LÁNY , 1955 Patinázott, festett vas, 49 cm. Jelzett talpában: Cirill betûs felírat, 1955.
38. Pátzay Pál Kapuvár, 1896 – Budapest, 1979
FÉRFI
BÜSZT ,
1960
Égetett terrakotta, 44 x 29 x 31,5 cm. Jelzett hátoldalán: Pátzay 960
Kikiáltási ár: 55 000 Ft Reserve price: 192 Euro
36. 43.
40. Lux Elek
41. Zach, Bruno
42. Kerényi Jenô
Szepesváralja, 1884 – Budapest, 1941
Németország, 1891 – 1935
Budapest, 1908 – Budapest, 1975
TÁNCOSNÔ , 1925
BALETT
A RT - D E C O
KÖRÜL
Bronz, márvány talapzaton, 29 cm. Jelzett: Lux Elek
Kikiáltási ár: 65 000 Ft Reserve price: 226 Euro
TÁNCOSNÔ
TÁNCOSNÔ
Bronz, fekete márvány talapzaton, 30,5 cm. Jelzett: Zach
Bronz, vörös márvány talapzaton, 29 cm. Jelzett: Kerényi 1920-as évek.
43. Csáky József Szeged, 1888 – Párizs, 1971
CSELLÓS Bronz, 19 x 18,5 cm. Jelzett: Csáky
Kikiáltási ár: 16 000 Ft Reserve price: 56 Euro
44. Neogrády Antal Galsa, 1861 – Alag, 1942
SZERELEMRE
VÁRVA
Olaj, vászon, 80 x 100 cm. J.b.l.: Neogrády A.
45. Neogrády Antal Galsa, 1861 – Alag, 1942
KILÁTÓNÁL Akvarell, papír, 30 x 44 cm. J.b.j.: Neogrády A.
46. Neogrády Antal Galsa, 1861 – Alag, 1942
FOLYÓPARTI
PIHENÔ
Akvarell, papír, 30 x 44 cm. J.j.l.: Neogrády A.
44. 47.
47. Csók István Sáregres, 1865 – Budapest, 1961
MENYECSKE Olaj, vászon, 60 x 50 cm. J.b.l.: Csók I. B.P.
Kikiáltási ár: 480 000 Ft Reserve price: 1672 Euro
48. Rudnay Gyula
49. Carriére, Eugéne
Pelsôc, 1878 – Budapest, 1957
Franciaország, 1849 – 1906
IDILL
N ÔI
Olaj, vászon, 32 x 26 cm. J.j.l.: Rudnay Hátoldalán az Országos Szépmûvészeti Múzeum Új Magyar Képtár címkéjével, bírálati szám: 193/1957
Olaj, fa, 35 x 27 cm. J.b.l.: Eug C. 1896 Paris. Hátoldalon Szépmûvészeti Múzeum bírálati szám 100/979
Kikiáltási ár: 85 000 Ft Reserve price: 296 Euro
Kikiáltási ár: 380 000 Ft Reserve price: 1324 Euro
PORTRÉ ,
1896
50. Fried Pál Budapest, 1893 – New York, 1976
FÉLAKT Pasztell, papír, 50 x 40 cm. J.b.l.: Fried Pál
Kikiáltási ár: 48 000 Ft Reserve price: 167 Euro
48. 51.
51. Rippl-Rónai József Kaposvár, 1861 – Kaposvár, 1927
R I P P L -R Ó N A I Ö D Ö N
PIPÁZÓ PORTRÉJA
Pasztell, papír, 41 x 34 cm. J.b.f.: Rónai Hátoldalon MNG bírálati szám: 1424/968
Kikiáltási ár: 1 100 000 Ft Reserve price: 3833 Euro
54. Vaszary János Kaposvár, 1867 – Budapest, 1939
MÁRIA
A GYERMEK JÉZUSSAL ,
1902
12 táblából összeépített falikép. Mázas kerámia, fém keretben, 206 x 155 cm. J.j.l.: Zsolnay Pécs és b.l.: Vaszary J. 1902 Sérült. Egyetlen példányban készült.
Kikiáltási ár: 9 500 000 Ft Reserve price: 33 101 Euro
52. Zsolnay dekor tervek 23 darab eredeti dekor és formaterv, tervlapok.
53. Zsolnay dekor tervek 19 darab eredeti dekor és formaterv, tervlapok.
55. Istókovits Kálmán Siklós, 1898 – Budapest, 1990
A M ARGIT
HÍD É P Í T É S E ,
1947
Olaj, vászon, 78 x 100 cm. J.b.l.: Istókovits K. Hátoldalon hagyatéki bélyegzô.
56. Molnár C. Pál Battonya, 1894 – Budapest, 1981
LEGELÔ Olaj, vászon, 40 x 51 cm. J.j.l.: MCP
Kikiáltási ár: 110 000 Ft Reserve price: 383 Euro
58. Szônyi István Újpest, 1894 – Zebegény, 1960
TÁJKÉP Olaj, vászon, 100 x 76 cm. J.j.l.: Szônyi I. Hátoldalon MNG bírálati szám 8566/1995, Ernst Múzeum aukciói: 6242.
Kikiáltási ár: 1 700 000 Ft Reserve price: 5923 Euro
57. László Fülöp Elek Pest, 1869 – London, 1937
NAPLEMENTE , 1905 Olaj, fa, 15 x 26 cm. J.j.l.: Ph. de László 1905
Kikiáltási ár: 150 000 Ft Reserve price: 523 Euro
55. 58.
59. Zichy Mihály Zala, 1827 – Szentpétervár, 1906
„L I E B E ” M A P P A Litográfia, papír, 40 darabos. Jelzett: Zichy
Kikiáltási ár: 260 000 Ft Reserve price: 906 Euro
60. Mednyánszky László, báró Beczkó, 1852 – Bécs, 1919
FÉRFI
ALAK VÁZLATOK
Ceruza, papír, 8 x 15; 18,5 x 10,5 cm. J.n. Reprodukálva: Egri Mária – Polgár Árpád: Öreg kutya, Báró Mednyánszky László (1852–1919), 2001.
Kikiáltási ár: 15 000 Ft Reserve price: 52 Euro
61. Mednyánszky László, báró Beczkó, 1852 – Bécs, 1919
TANULMÁNYOK
EGY C S A V A R G Ó R Ó L
Ceruza, papír, 15 x 8,5 cm. J.n. Reprodukálva: Egri Mária – Polgár Árpád: Öreg kutya, Báró Mednyánszky László (1852–1919), 2001. (10.o., 14. kép)
62. Mednyánszky László, báró Beczkó, 1852 – Bécs, 1919
DOMBORZATI
TÉRKÉP
Ceruza, papír, 15 x 47 cm. J.n. Hátoldalán hagyatéki sorszám: 3112 Reprodukálva: Egri Mária – Polgár Árpád: Öreg kutya, Báró Mednyánszky László (1852–1919), 2001. (66. o., 115. kép)
Kikiáltási ár: 15 000 Ft Reserve price: 52 Euro 63. Mednyánszky László, báró Beczkó, 1852 – Bécs, 1919
DOMBORZATI
TÉRKÉP
Ceruza, papír, 16 x 48 cm. J.n. Hátoldalán hagyatéki sorszám: 3111. Reprodukálva: Egri Mária – Polgár Árpád: Öreg kutya, Báró Mednyánszky László (1852–1919), 2001. (6. o., 1. kép)
59. 64.
64. Lotz Károly Homburg vor der Höhe, 1833 – Budapest, 1904.
HÁROM
GRÁCIA
Olaj, fa, 39,5 x 27,5 cm. J.b.l.: Lotz K.
Kikiáltási ár: 800 000 Ft Reserve price: 2787 Euro
65. Wagner, Hans Johann Döbling, 1866 – Perchtoldsdorf, 1940
KIKÖTÔ Olaj, vászon, 74 x 100 cm. J.b.l.: Johann Wagner Sérült.
66. Diener Dénes Rudolf Nyíregyháza, 1889 – Budapest, 1956
REGGELI
A KICSIVEL
Olaj, vászon, 70 x 100 cm. J.j.l.: Diener Dénes
67. Edvi Illés Aladár Pest, 1870 – Budapest, 1958
HORDÓS
SZEKÉR ,
1900
Vegyestechnika, papír, 21 x 31 cm. J.b.l.: E. Illés A. 1900 Szajol Hátoldalon vázlat: bocik.
65. 68.
68. Tornai Gyula Görgô, 1861 – Budapest, 1928
TÁNCOSNÔ Olaj, karton, 100 x 73 cm. J.j.l.: Tornai Gy. Hátoldalon MNG bírálati szám: 2188/980
69. Herman Lipót Nagyszentmiklós, 1884 – Budapest, 1972
AKTOK
A SZABADBAN
Olaj, falemez, 40 x 49 cm. J.j.l.: Herman Lipót
70. Rubovics Márk Pest, 1867 – Budapest, 1947
BALATONI
VITORLÁSOK
Olaj, vászon, 60 x 80 cm. J.j.l.: Rubovics M.
Kikiáltási ár: 75 000 Ft Reserve price: 261 Euro
72. Heyer Artúr Thüringia, 1872 – Budapest, 1931
71. Neogrády Antal
TYÚKANYÓ
Galsa, 1861 – Alag, 1942
Olaj, vászon, 40 x 50 cm. J.j.l.: Heyer A.
FALUSI
HÁZ
Akvarell, papír, 20 x 33 cm. J.j.l.: Neogrády A
KEND
Kikiáltási ár: 44 000 Ft Reserve price: 153 Euro
69. 73.
73. Mészôly Géza Sárbogárd, 1844 – Jobbágyi, 1887
FALUVÉGE , 1880
KÖRÜL
Olaj, fa, 20,5 x 41 cm. J.n. Hátoldalon Gr. Almásy-Teleki Éva Mûvészeti Intézet raktári száma. Bellák Gábor igazságügyi szakértô szakvéleményével.
Kikiáltási ár: 850 000 Ft Reserve price: 2962 Euro
74. Ligeti Antal Nagykároly, 1823 – Budapest, 1890
D ÉL - I T Á L I A I
TÁJ V Á N D O R O K K A L ,
Olaj, vászon, 43,5 x 68 cm. J.j.l.: Ligeti A. 1878
Kikiáltási ár: 6 500 000 Ft Reserve price: 22 648 Euro
1878
74.
75. Victor Gilbert
76. N. Henry Bingham
Párizs, 1847 – Párizs, 1933
USA, 1939 –
PÁRIZSI
VARRÓNÔK
VIRÁGPIAC
Vegyestechnika, papír, 35 x 52 cm. J.b.l.: Victor Gilber
Olaj, fa, 40 x 30 cm. J.b.l.: N.Bingham
Kikiáltási ár: 220 000 Ft Reserve price: 764 Euro
77. Jacques-Émile Blanche Párizs, 1861 – Párizs, 1942
KALAPOS
HÖLGY
Pasztell, papír, 40 x 35 cm. J.b.l.: Blanche
75. 78.
78. Lotz Károly Homburg vor der Höhe, 1833 – Budapest, 1904
ALLEGORIKUS
JELENET
Olaj, karton, 200 x 160 cm. Jelzett: hátoldalon Lotz K. Budapest
Kikiáltási ár: 1 300 000 Ft Reserve price: 4530 Euro
79. Defregger, Franz am Ederhof bei Stronach, 1835 – München, 1921
LÁNYPORTRÉ , 1907 Ceruza, papír, 14,5 x 11 cm. J.j.l.: Defregger 07. Hátoldalán a Magyar Nemzeti Galéria bírálati számával: 1407/964; valamint a Magyar Nemzeti Galéria Nyugtájával 1964. dec. 21.
Kikiáltási ár: 160 000 Ft Reserve price: 557 Euro
80. K. Spányi Béla Budapest, 1852 – Budapest, 1914
T ÁJ
RÉSZLET
81. Vastagh Géza
Olaj, falemez, 21,5 x 17,5 cm. J.b.l.: Spányi
Kolozsvár, 1866 – Budapest, 1919
Kikiáltási ár: 80 000 Ft Reserve price: 279 Euro
Olaj, karton, 41 x 35 cm. J.j.l.: Vastagh G.
OROSZLÁNFEJ
79. 82.
82. Munkácsy Mihály Munkács, 1844 – Endenich, 1900
F IÚ
ARCKÉPE ,
1860
KÖRÜL
Olaj, vászon, 30 x 22,5 cm. J.b.l.: Munkácsy Bellák Gábor igazságügyi szakértô írásos véleményével
Kikiáltási ár: 4 800 000 Ft Reserve price: 16 725 Euro „A most vizsgált festmény barnában, illetve a barna árnyalataiban tartott színvilága kifejezetten megegyezik Munkácsy korai, még az 1860-as években festett képeinek színvilágával. A gyer-
mek kissé egykedvû, szomorkás tekintete, az arc bizonyos értelemben vett komolysága pedig megint csak a Munkácsy portréira jellemzô, s ugyanígy az arc puhább megformálásával szemben a drapéria kifejezetten kemény, ropogós karakterizálása is. A festményre egyértelmûen vonatkoztatható szakirodalmi utalás, adat nem ismert, ugyanakkor a fenti stílusjegyek alapján Munkácsy szerzôsége igenis elismerhetô. Nagyon meggyôzô a kép szignója is. A képpel egykorú, kifejezetten a Munkácsy-szignók lendületét és jellegzetességeit mutató szignatúra alapján a festmény Munkácsy Mihály alkotásának tekinthetô, készülésének ideje pedig a legnagyobb valószínûséggel az 1860-as évek végére tehetô.” Részlet Bellák Gábor szakvéleményébôl
83. Székely Bertalan Kolozsvár, 1835 – Mátyásföld, 1910
N ÔI
KÉPMÁS
Akvarell, papír, 53 x 53 cm. J.n. Hátoldalon: Székely Bertalan kiállítási címke 1911.
86. Blaas, Carl von Nauders, 1815 – Wien, 1894
84. Vitali, Edouardo
85. Vitali, Edouardo
Itália, 1900 körül
Itália, 1900 körül
OSZT A SZEGÉNYEKNEK ,
JÓKEDVÛ
KORSÓS
BARÁT
LÁNY
SZENT ERZSÉBET
ALAMIZSNÁT
1849
Akravell, papír, 35 x 17 cm. J.j.l.: E.Vitali
Akvarell, papír, 35 x 17 cm. J.j.l.: E.Vitali
Akvarell, papír, fára kasírozva, 79 x 52 cm. J.b.l.: C. Blaas. Pinx Roma 1849.
83. 86.
87. Észak-Itáliai festô, 1650 körül S ZÔLÔT EVÔ G Y E R E K E K Olaj, vászon, 78 x 87 cm. J.n. Keret nélkül.
88. Itáliai festô, 1800 körül BIBLIAI JELENET Olaj, fatábla, 26 x 21 cm. J.n.
89. Schmidt (KremserSchmidt), Martin Johann 1718 – 1801
TÜZET
FÚJÓ FIÚ ,
1775
Olaj, vászon, 81,5 x 59,5 cm. Jelzett.: a vászon hátoldalán M.J. Schmidt A 1775 Restaurálási dokumentációval és a Szépmûvészeti Múzeum bírálatával.
Kikiáltási ár: 4 400 000 Ft Reserve price: 15 331 Euro
87. 89.
90. Itáliai festô, 1700 körül BIBLIAI JELENET Olaj, vászon, 202 x 153 cm. J.n.
91. Solimena, Francesco (Canale di Serino, 1657 – Barra, 1747) köre
MITOLÓGIAI
JELENET
Olaj, vászon, 285 x 208 cm. J.n. Proveniencia: Egykor gróf Berchold Zsigmond tulajdonában.
90. 91.
92. Janssen, Abraham Antwerpen, 1575 – Antwerpen, 1632
BÛNBÁNÓ MAGDOLNA Olaj, fa, 75 x 65 cm. J.n. VÉDETT Kiállítva: Magyar Nemzeti Galéria, Válogatás magyar magángyûjteményekbôl, Bp. 1981. október – november, 57. sz. Reprodukálva: Válogatás magyar magángyûjteményekbôl, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, kat. terv.: Bogár Imre, 57. kép, 195. oldal Részlet Szigethi Ágnes írásából: „A kép a több változatban is ismert, Abraham Janssennek tulajdonított kompozíció egyik példánya (Lille Musée des Beux-Arts, 414. sz., Tilburg, magángyûjtemény, 1974. I. 460. reprodukálja Knipping, 1940. II. 158.). A gazdag részletekkel megfestett kép mestere jól láthatóan ôrzi manierista kultúrájának emlékeit, a nôalak merev, diagonális beállításában, és még inkább a drapériák öncélú, kemény redôvetésében. A budapesti változat igen jó kvalitású alkotás.” Válogatás magyar magángyûjteményekbôl, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, kat. terv.: Bogár Imre, 68. oldal
Kikiáltási ár: 2 800 000 Ft Reserve price: 9756 Euro
92.
93. Xenos, Spiros George Athén, 1881 – Göteborg, 1963
FÉRFI
AKT
Bronz, márvány talapzaton, 36 x 14,5 x 13,5 cm. Jelzett: Xenos
Kikiáltási ár: 70 000 Ft Reserve price: 244 Euro
94. Itáliai szobrász, 1900 körül GLADIÁTOR Bronz, fekete márvány talapzaton, 50 cm. Jelzett: Leonardi
95. Zach, Bruno Németország, 1891 – 1935
MAGVETÔ Bronz, gránit talapzaton, 37 cm. Jelzett: Bruno Zach
96. I t á l i a i s z o b r á s z , 1840 körül LAOKOÓN SZOBOR CSOPORT Bronz, 56,5 x 50 x 27 cm. J.n.
93.
97.
97. Gargiulo és Cannone Itália, 1880 körül
A BIKA
MEGFÉKEZÉSE
Bronz, 55 x 46 x 45 cm. Öntômûhely jelzése: Gargiulo Cannone e Co. Fonderia di Bronzo Ex Monistero S. Eframo Vecchio, Napoli
Kikiáltási ár: 950 000 Ft Reserve price: 3310 Euro
98. F r a n c i a s z o b r á s z , 1900 körül GYERMEK FEJEK Bronz, márvány talapzaton, 20 x 29 x 10,5 cm. Olvashatatlan jelzéssel.
99. A u g u s t e M o r e a u jelzéssel Hölgy virágokkal Bronzírozott spiáter, vörös márvány talapzaton, 55 cm. Jelzett: Auguste Moreau
100. Francia szobrász, 1900 körül L ’ H I V E R – A T ÉL
Festett spiáter, 44 cm. Alsó peremén L’HIVER felirattal.
101. Volz, Hermann Karlsruhe, 1847 – Karlsruhe, 1941
ANTIK
NÔI AKT ,
1878
98.
Bronz, fa talapzaton, 78 x 40 x 24 cm. Jelzett: H. Volz d. 7. 78. Rom.
103.
102. Viti, Giusto 19. század, Itália
LEÁNY
BÜSZTJE
Büszt: alabástrom, 47 x 32 x 28 cm. Jelzett: Giusto Viti
103. Debut, Jean Didier Moulins, 1824 – Paris, 1893
K O L D U L Ó Á MOR Bronz, 39 cm. Jelzett: D. Debut
104. Khoor József Pest, 1817 – Budapest, 1880
ROMANTIKUS
TÁJKÉP SZIVÁRVÁNNYAL ,
1864
Olaj, vászon, 175 x 105 cm. J.b.l.: Föst. Khoor József 1864
Kikiáltási ár: 650 000 Ft Reserve price: 2265 Euro 105. Magyar festô, 1840 körül TÁJKÉP Olaj, vászon, 65 x 72 cm. J.b.l.: Markó K.
106. Markó Károly, id. Lôcse, 1791 – Villa Appeggi, 1860
P ISA
K Ö R N Y É K I TÁJ K E T T Ô S
SZIVÁRVÁNNYAL ,
1839
Olaj, fa, 18,5 x 25 cm. J.j.l.: C.Markó 839
Kikiáltási ár: 8 000 000 Ft Reserve price: 27 875 Euro
104. 106.
107. Madarász Viktor Csetnek, 1830 – Budapest, 1917
URBINÓI VÉNUSZ Tiziano képe alapján Olaj, vászon, 99 x 172 cm. VÉDETT Proveniencia: A mûvész saját gyûjteményében, majd késôbb örökösei birtokában.
Kikiáltási ár: 4 600 000 Ft Reserve price: 16 028 Euro
107.
108. Ramold Lajos Budapest, 1896 – 1949
SZENT
CSALÁD
109. Kolozsváry Lajos
Olaj, vászon, 85 x 70 cm. J.n.
Budapest, 1871 – 1937
Kikiáltási ár: 130 000 Ft Reserve price: 453 Euro
Olaj, vászon, 22 x 16 cm. J.j.f.: Kolozsváry
FÔRABBI
PORTRÉ
110. Ismeretlen festô, 1900 körül UZSORÁS Olaj, vászon, 60 x 80 cm. J.n.
108. 111.
111. Székely Bertalan Kolozsvár, 1835 – Mátyásföld, 1910
A I C H E L B U R G G RÓF
PORTRÉJA ,
1857
Olaj, vászon, 121 x 96 cm. Jelzett: hátoldalon B. Székely 1857 A festményhez tartozik még 2 darab, az 1700-as évekbeli festô által vászonra festett, az Aichelburg-birtokot ábrázoló olaj birtoklevél.
Irodalom: Bakó Zsuzsanna: Székely Bertalan, Budapest, Képzômûvészeti Kiadó, 1982 Szíj Béla: Székely, Budapest, Corvina Kiadó, 2002. VÉDETT (A két birtoklevéllel együtt védett.)
Kikiáltási ár: 3 600 000 Ft Reserve price: 12 544 Euro
112. Barabás Miklós Kézdimárkosfalva, 1810 – Budapest, 1898
HÖLGY
PORTRÉ
Olaj, vászon, 73,5 x 58 cm. J.b.l.: Barabás M.
113. Barabás Miklós Kézdimárkosfalva, 1810 – Budapest, 1898
FÉRFI
PORTRÉ
Olaj, vászon, 73,5 x 58 cm. J.j.l.: Barabás M.
114. Peske Géza Kelecsény, 1859 – Bodajk, 1934
CSENDÉLET
SZÔLÔVEL
Olaj, vászon, 40 x 50 cm. J.b.f.: Peske Géza
Kikiáltási ár: 48 000 Ft Reserve price: 167 Euro 115. Lotz Károly Homburg vor der Höhe, 1833 – Budapest, 1904
MOSÓNÔK Olaj, vászon, 64 x 95 cm. J. b. l.: F. Lotz K. Hátoldalon: MNG bírálati szám 1237/975, Ernst Múzeum aukciói: 1411 címke.
Kikiáltási ár: 4 200 000 Ft Reserve price: 14 634 Euro
112. 115.
116. Közép-európai festô, 1900 körül L ÁNY K O R S Ó V A L 117. Udvary Géza
Olaj, vászon, 58 x 46 cm. J.n.
Perbenyik, 1872 – Budapest, 1932
K ÉT
KALMÁR
Olaj, falemez, 43,5 x 35,5 cm. J.j.l.: Udvary G.
118. Fried Pál Budapest, 1893 – New York, 1976
BALERINA Olaj, vászon, 80 x 60 cm. J.b.l.: Fried Pál
116. 119.
119. Tornai Gyula Görgô, 1861 – Budapest, 1928
HÁREMÔR Olaj, falemez, 33 x 29 cm. J.b.l.: Tornai. Gy.
Kikiáltási ár: 600 000 Ft Reserve price: 2091 Euro
120. Angol festô, 1900 körül HAJTÓVADÁSZAT Olaj, fa, 18 x 31 cm. J.n.
121. Angol festô, 1900 körül VADÁSZAT Olaj, fa, 18 x 31 cm. J.n.
122. Lengyel-Reinfuss Ede Barka, 1873 – Budapest, 1942
VADÁSZAT Olaj, falemez, 20 x 17,5 cm. J.j.l.: Lengyel Reinfuss E.
120. 123.
123. Bruck Lajos Pápa, 1846 – Budapest, 1910
ROSSZ
HÍR
Olaj, vászon, 47 x 38 cm. J.j.l.: Bruck Lajos
124. Mednyánszky László, báró Beczkó, 1852 – Bécs, 1919
FALURÉSZLET – T ÁJRÉSZLET
VÁZLAT
Ceruza, papír, 15 x 9 és 8 x 14,5 cm. J.n. Reprodukálva: Egri Mária – Polgár Árpád: Öreg kutya, Báró Mednyánszky László (1852–1919), 2001. (19.o., 29. kép)
Kikiáltási ár: 15 000 Ft Reserve price: 52 Euro 125. Mednyánszky László, báró Beczkó, 1852 – Bécs, 1919
TÁJRÉSZLETEK Toll, papír, 8,5 x 13 cm; 8,5 x 13 cm. J.n. Reprodukálva: Egri Mária – Polgár Árpád: Öreg kutya, Báró Mednyánszky László (1852–1919), 2001. (21. o., 33. kép)
Kikiáltási ár: 15 000 Ft Reserve price: 52 Euro 126. Mednyánszky László, báró Beczkó, 1852 – Bécs, 1919
UTCARÉSZLET Ceruza, papír, 14 x 20,5 cm. J.n. Hátoldalán Magyar Nemzeti Galéria bírálati számával: 1497/977. Reprodukálva: Egri Mária – Polgár Árpád: Öreg kutya, Báró Mednyánszky László (1852–1919), 2001.
127. Mednyánszky László, báró Beczkó, 1852 – Bécs, 1919
K ÉT
OLDALAS RAJZ -VÁZLAT
Ceruza, papír, 9,5 x 13 cm. J.n. Reprodukálva: Egri Mária – Polgár Árpád: Öreg kutya, Báró Mednyánszky László (1852–1919), 2001. (31. o., 49. kép)
128. Mednyánszky László, báró Beczkó, 1852 – Bécs, 1919
ERDÔSZÉLI
TÁBOROZÁS
Ceruza, papír, 15 x 23 cm. J.n. Hátoldalon hagyatéki sorszám: 3103. Reprodukálva: Egri Mária – Polgár Árpád: Öreg kutya, Báró Mednyánszky László (1852–1919), 2001. (33. o., 54. kép)
129. Skuteczky Döme Kisgajár, 1850 – Besztercebánya, 1921
A LEVÉL Olaj, vászon, 36 x 47 cm. J.b.l.: Skutetzky D.
124. 129.
130. Neogrády László Budapest, 1896 – Budapest, 1962
FALUSI
JELENET
Olaj, vászon, 25 x 39 cm. J.b.l.: Neogrády László
131. Neogrády László Budapest, 1896 – Budapest, 1962
PATAKPARTON Olaj, karton, 23 x 35 cm. J.j.l.: Neogrády László
132. Neogrády László Budapest, 1896 – Budapest, 1962
VIRÁGOSKERT Olaj, vászon, 25 x 39 cm J.b.l.: Neogrády László
133. Iványi Grünwald Béla Somogysom, 1867 – Budapest, 1940
130.
BETAKARÍTÁS Olaj, karton, 49 x 56 cm. J.n. Hátoldalon MNG bírálati szám: 1225/974 Szerepelt a BÁV 34. aukcióján, 82. tétel.
134.
134. Márffy Ödön Budapest, 1878 – Budapest, 1959
A NYA
GYERMEKÉVEL
Olaj, fa, 48 x 35 cm. J.j.l.: Márffy Proveniencia: Kárász Géza gyûjteményébôl. Irodalom: Rockenbauer Zoltán: Márffy. Budapest–Párizs, Makláry Artworks Kft., 2006, 343. old. Reprodukálva: A Márffy magángyûjteményekben címû kiállítás katalógusa. Budapest, Polgár Galéria és Aukciósház, 1998, 18. kép. Rockenbauer Zoltán: Márffy. Budapest–Párizs, Makláry Artworks Kft. 2006. (Életmû kat. 2.8.2.5.4.) Kiállítva: Márffy Ödön festômûvész gyûjteményes kiállítása. Budapest, Ernst Múzeum, 1958. (kat. 99.) Márffy magángyûjteményekben, Budapest, Polgár Galéria, 1998. szept. 24. – okt. 17. (kat.18.)
135. Viski János
136. Heicke, Josef
Szokolya, 1891 – Szokolya, 1954
1811 – Bécs, 1861
SÖRÖSKOCSIK
KECSKE
Olaj, vászon, 210 x 185 cm. J.j.l.: Viski
Olaj, karton, 32 x 43 cm. J.j.l.: J. Heicke
137. Edvi Illés Aladár Pest, 1870 – Budapest, 1958
138. Feszty Árpád
B OCI
Ógyala, 1856 – Lovrana, 1914
Olaj, karton, 20 x 28 cm. J.b.l.: E Illés A. Hátoldalán MNG. bírálati szám: 1249/977
A BARLANG
BEJÁRATÁNÁL
Olaj, vászon, 110 x 160 cm. J. n.
135. 138.
139. Istókovits Kálmán Siklós, 1898 – Budapest, 1990
DÉLIDÔ Olajtempera, farost, 48 x 61 cm. J.b.l.: Istókovits Hátoldalon hagyatéki bélyegzô.
140. Schéner Mihály
141. Czóbel Béla
Medgyesegyháza, 1923 – Budapest, 2009
Budapest, 1883 – Budapest, 1976
RHODOSI
VÁGÁSI
SZIKLAKAPU
Olaj, farost, 80 x 60 cm. J.b.l.: Schéner
ÚR P O R T R É J A
Vegyestechnika, papír, 52 x 41 cm. J.j.l.: Czóbel, Vagásinak barátsággal. Hátoldalán a Magyar Nemzeti Galéria bírálati számával: 76/977.
139. 142.
142. Réti István Nagybánya, 1872 – Budapest, 1945
Á LOM Illusztráció Kiss József: „Mese a varrógéprôl” címû mûvéhez – Kórházjelenet, Nagybánya, 1896 Olaj, vászon kartonra kasírozva, 51 x 71,5 cm. J.j.l.: Réti Hátoldalán MNG bírálati szám: 1209/ 63 Proveniencia: Vajna Ernô gyûjteményébôl Kiállítva: A Nagybányai Festôk Kiállítása, (régi) Mûcsarnok (Bp. Andrássy út 69.), 1897. december 15 – 1898. január 15. Kat. sz.: 120–133. Illustratiók Kiss József költeményeihez. Réti István (1872–1945) emlékkiállítás, Budapest, Magyar Nemzeti Galéria, 1957. Kat. sz.: Grafikák (sic! tévesen a grafikák közé sorolva) 21. Feltehetôen kiállítva: A Nagybányai Jubiláris Képkiállítás, Nagybánya, 1912. Kat. sz.: 277–281. Illustratiók Kiss József költeményeihez. Reprodukálva: Kiss József Költeményei. Ferenczy Károly, Grünwald Béla, Hollósy Simon, Réti István, Thorma János képeivel, Budapest, Révai Testvérek Irodalmi Intézet Részvénytársaság, é. n. [1897]. 106. és 107. oldal közötti melléklet.
Aradi Nóra: Réti István, Budapest, Képzômûvészeti Alap Kiadóvállalata, 1960, 33. kép. Gábor Zsuzsa: Illusztrációk Kiss József Költeményeinek 1897-es díszkiadásához, In: Nagybánya mûvészete. Kiállítás a nagybányai mûvésztelep alapításának 100. évfordulója alkalmából, Kiállítási Katalógus, Budapest, Magyar Nemzeti Galéria, 1996, 142. Irodalom: Kiss József költeményei. Ferenczy Károly, Grünwald Béla, Hollósy Simon, Réti István, Thorma János képeivel, Budapest, Révai Testvérek Irodalmi Intézet Részvénytársaság, é. n. [1897]. Aradi Nóra: Réti István, Budapest, Képzômûvészeti Alap Kiadóvállalata, 1960, 64, 65, 309. Gábor Zsuzsa: Illusztrációk Kiss József Költeményeinek 1897-es díszkiadásához, In: Nagybánya mûvészete. Kiállítás a nagybányai mûvésztelep alapításának 100. évfordulója alkalmából, Kiállítási Katalógus, Budapest, Magyar Nemzeti Galéria, 1996, 141–151.
143. Patzó Pál
144. Pongrácz (Popper) Szigfrid
145. Szalay Antal
Budapest, 1886 – Bécs, 1945
Brünn, 1872 – Budapest, 1929
mûködött 1900 körül
L ÉDA
A HATTYÚVAL
N Ô A KIS
SZERELEM
FAUNNAL
Bronz, 18,5 x 25,5 x 13,5 cm. Jelzett: Patzó
Bronz, 35 cm. Jelzett: Pongrácz
Bronz, 22 x 17 x 10 cm. Jelzett: A. Szalay
146. Kisfaludy Stróbl Zsigmond Alsórajk, 1884 – Budapest, 1975
FÜRDÉS
UTÁN
Terrakotta, 42 x 22 cm. Jelzett: Kisfaludy Stróbl
147. Liszkai Kovács Zoltán 1898 – 1967
TÉRDEPLÔ
AKT
Égetett terrakotta, 46 x 59 x 21 cm. Jelezve hátul talapzaton: Liszkai Kovács Paris.
Kikiáltási ár: 50 000 Ft Reserve price: 174 Euro
148. Stróbl Alajos Lipótújvár, 1856 – Budapest, 1926
ÉDESANYÁM
BÜSZTJE
143.
Festett gipsz, 52 cm. Jelzett: L. Stróbl Alajos Proveniencia: A mûvész saját gyûjteményében, majd örökösei birtokában.
149.
149. Fadrusz János Pozsony, 1858 – Budapest, 1903
T Á N C O L Ó F AUN Bronz, 80 x 30 x 30 cm. Jelzett: Fadrusz J.
Kikiáltási ár: 280 000 Ft Reserve price: 976 Euro
150. Német szobrász, 1900 körül A TENGER ZÚGÁSA Alabástrom, 32 x 8 x 7 cm. J.n.
151. Patzó Pál
152. Buchner Géza
Budapest, 1886 – Bécs, 1945
Kassa, 1900 körül
Ü LÔ
Ü LÔ
NÔI AKT
Bronz, 22 x 25 x 13,5 cm. Jelzett: Patzó
Bronz, márvány talapzaton, 26 cm. Jelzett: Buchner
Kikiáltási ár: 34 000 Ft Reserve price: 118 Euro
153. Medgyessy Ferenc Debrecen, 1881 – Budapest, 1958
Ü LÔ
AKT
Terrakotta, 59 cm. Jelzett: Medgyessy
NÔI AKT
154. Medgyessy Ferenc Debrecen, 1881 – Budapest, 1958
A KIS
150.
LOVAS
Bronz, 23 x 20 x 9 cm. Jelzett: Medgyessy F.
155.
155. Borsos Miklós Nagyszeben, 1906 – Budapest, 1991
DELFIN Bronz, gránit talapzaton, 46,5 x 23,5 x 20 cm. Jelzett: B.M.
156. Bori Jenô Székesfehérvár, 1879 – Székesfehérvár, 1959
BÖLÉNY , 1912
KÖRÜL
Bronz, 12,5 x 18 x 7 cm. Jelzett: Bori J. Reprodukálva: Bory Jenô, Árgus Mûvészeti Kiadó, 2001. 21. kép
157. Magyar szobrász, 1920 körül DOLGÁT VÉGZÔ KUTYA
158. Magyar szobrász, 1900 körül VADKAN
Bronz, fa talapzaton, 9 x 12 x 6,5 cm. Jelzett: LE
Bronz, fehér márvány talapzaton, 11 x 14 x 8,5 cm. J.n.
Kikiáltási ár: 22 000 Ft Reserve price: 77 Euro
159. Beszédes János László Feled, 1874 – Budapest, 1922
JUHÁSZ Bronz, márvány talapzaton, 44 cm. Jelzett: Beszédes
160. Zala György Alsólendva, 1858 – Budapest, 1937
SZÁNTÁS Bronz, márvány talapzaton, 43 x 90 cm. Jelzett: Zala Gy Reprodukálva: Borbás György: A millennium szobrásza, Zala György (Kossuth Kiadó, Budapest, 1999. 60. oldal) Zala György. szerk. S. Kepe Lili, Lendva, 1956, 102. oldal.
161. Nyilasy Sándor Szeged, 1873 – Szeged, 1934
KÁPOSZTAFÖLDÖN Olaj, falemez, 28 x 39 cm. J.j.l.: Nyilasy Restaurált
Kikiáltási ár: 60 000 Ft Reserve price: 209 Euro
162. Perlmutter Imre 1870 körül – Budapest, 1935
MEZEI
MUNKA
Olaj, fa, 14 x 19 cm. J.b.l.: Perlmutter I.
163. Neogrády Antal Galsa, 1861 – Alag, 1942
ERDÔBEN Papír, akvarell, 60 x 50 cm. J.b.l.: Neogrády A
Kikiáltási ár: 65 000 Ft Reserve price: 226 Euro 164. Nagy István Csíkmindszent, 1873 – Baja, 1937
T ÁJ Pasztell, karton, 67 x 87,5 cm. J.j.l.: Nagy István Proveniencia: Budapesti magángyûjteménybôl.
161. 164.
165. Istókovits Kálmán Siklós, 1898 – Budapest, 1990
DELELÔ
TEHENEK ,
1959
Olajtempera, farost, 35 x 50 cm. J.b.l.: Istókovits Hátoldalon: Istókovits K. 1959, valamint hagyatéki bélyegzô.
166. Észak-európai festô, 1900 körül TENGERPARTI MOSÁS Olaj, vászon, 65 x 49 cm. J.n.
Kikiáltási ár: 65 000 Ft Reserve price: 226 Euro 167. Paizs Goebel Jenô Budapest, 1896 – Budapest, 1944
ÖNARCKÉP , 1923 Olaj, vászon, 71 x 59 cm. J.b.l.: Goebel 1923 Reprodukálva: Verba Andrea: Paizs Goebel Jenô mûvészete Gondolat Kiadó, Budapest, 2009.,115. oldal Feltehetôen kiállítva: Az Országos Magyar Királyi Képzômûvészeti Fôiskola növendékeinek kiállítása. Budapest, Ernst Múzeum, 1923. március 18–25. (kat.: 132.) Az Országos Magyar Képzômûvészeti Társulat 1923. évi tavaszi tárlata. Budapest, Mûcsarnok, 1923. április–május, (kat. 378 vagy 380.) A Magyar Egyetemi és Fôiskolai Hallgatók Országos Szövetségének kiállítása. Budapest, Nemzeti Szalon, 1923. június 9–17. (kat. 86.) Az Országos Magyar Királyi Képzômûvészeti Fôiskola kiállítása a mûvész ifjúság munkáiból Budapest, régi mûcsarnok, 1924. december 18. – 1925. január 7. (kat. 596.)
Kikiáltási ár: 1 200 000 Ft Reserve price: 4181 Euro
165. 167.
168. Vasarely Victor Pécs, 1908 – Párizs, 1997
169. Bernáth Aurél
FÉNYJÁTÉK
Marcali, 1895 – Budapest, 1982
Szitanyomat, papír, 49 x 49 cm. J.j.l.: Vasarely b.l.: 1/15
BICIKLISTA Olaj, vászon, 56,5 x 43,5 cm. J.n. Proveniencia: Egykor a mûvész saját gyûjteményében, majd lánya tulajdonában.
Kikiáltási ár: 360 000 Ft Reserve price: 1254 Euro
171. Rauscher György Dorog, 1902 – Rév-Komárom, 1930.
ZENÉSZ
1925
KÖRÜL
Montázs, mûanyaglemez, 100 x 70 cm. J.j.l.: Vasarely.
Kikiáltási ár: 90 000 Ft Reserve price: 314 Euro
Kikiáltási ár: 5 500 000 Ft Reserve price: 19 164 Euro
170. Vasarely Victor Pécs, 1908 – Párizs, 1997.
T ÉR - S Z Í N
TESTVÉREK ,
Olaj, vászon, 100 x 75 cm. J.b.l.: Rauschergy Reprodukálva: Kieselbach Tamás: Magyar zene és kép, Corvina kiadó Budapest, 2007, 268. oldal Feltehetôen reprodukálva: Rauscher György és Ungvári Lajos kiállítása. Budapest, Nemzeti Szalon, 1935. október 26 – november 10. Irodalom: Zsembery Dezsô: Rauscher György, Dorogi Füzetek 26.9, Dorog, 2002.
KOMPOZÍCIÓ
168. 171.
172. Kmetty János
173. Molnár C. Pál
Miskolc, 1889 – Budapest, 1975
Battonya, 1894 – Budapest, 1981
CSENDÉLET
T ÁJ
ALMÁKKAL
LOVASOKKAL
Akvarell, papír, 30 x 42 cm. J.j.l.: Kmetty
Olaj, farost, 43 x 59 cm. J.b.l.: MCP
172. 174.
174. Scheiber Hugó Budapest, 1873 – Budapest, 1950
J AZZ Vegyestechnika, papír, 79 x 76 cm. J.k.l.: Scheiber H. Szerepelt a BÁV 101. aukcióján, 513-as tétel
Kikiáltási ár: 3 900 000 Ft Reserve price: 13 589 Euro
175. Aba-Novák Vilmos Budapest, 1894 – Budapest, 1941
FÜRDÔZÔK , 1927 Olaj, vászon, 43,5 x 70,3 cm. J.j.l.: Aba-Novák 27 Kiállítva: Aba-Novák Vilmos emlékkiállítása, Budapest, Magyar Nemzeti Galéria, 1962. (katalógus 54.) Proveniencia: Budapesti magángyûjtemény
Kikiáltási ár: 14 000 000 Ft Reserve price: 48 780 Euro
175.
176. Vaszary János Kaposvár, 1867 – Budapest, 1939
POMPADOUR , 1926
KÖRÜL
Olaj, vászon, 81 x 92 cm. J.b.l.: Vaszary J. Irodalom: Déry Béla mûvészeti kiállítások külföldön az 1927. évben, Budapest, k.n., é.n. (1928). Reprodukálva: Magyar Mesterek Magángyûjteményekben. (CD-ROM, a Magyar Aukciós Index 1991–1997 melléklete), Budapest, Dutka 1997. Kiállítva: Wystawa Sztuki Wegierskiej. Warsawa Towarzisztwo Zachetny Sztuk Pieknich, 1927. május. Ausstellung des Vereines Neuer Künstler (UME). Wien Künstlerbund Hagen, 1928. január. (kat. 241.) Esposizione d’Arte Ungherese. Genova, Palazzo Rosso, 1929. (kat. 178.) Vaszary János emlékkiállítás. Budapest, Polgár Galéria, 1998. április 23. – május 9. (kat. 21.) Feltehetôen kiállítva: Vaszary János képei. Budapest, Ernst Múzeum, 1930. február. (kat. 38.) Proveniencia: Budapesti magángyûjtemény
Kikiáltási ár: 12 000 000 Ft Reserve price: 41 812 Euro
176.
177. Szinyei Merse Pál Szinyeújfalu, 1845 – Jernye, 1920
SZERELMESPÁR II. J ERNYE , 1918 Olaj, karton, 34,5 x 40 cm. J.j.l.: Szinyei Hoffmann Edith-féle Oeuvre kat. szám: 234. Szinyei Merse Anna-féle Oeuvre kat. szám: 252. Proveniencia: Egykor Szinyei Merse Félix, majd a Szinyei Merse család birtokában. Irodalom: Hoffmann Edith: Szinyei Merse Pál. Budapest, OMSZN, 1943, 52. oldal. (kat. 234.) Szinyei Merse Félix: Emlékeim édesatyámról. Magyar Mûvészet, 1948/3, 120–126 (126.) oldal. Rabinovszky Máriusz: Szinyei Merse nagysága és hanyatlása. Magyarok, 1948 október, 617–620. oldal; Újraközölve: Rabinovszky Máriusz: Két korszak határán (Válogatott mûvészeti írások) Budapest, Corvina Kiadó, 1965, 57–61. oldal. Reprodukálva: Szabó Júlia: Egy kép az aukcióról, Mûgyûjtô, 1973/1, 36–37. oldal. Szinyei Merse Anna: Szinyei Merse Pál élete és mûvészete. Budapest, MNG – Corvina Kiadó Széchenyi Kiadó, 1990, 143. és 207. oldal (kat. 252.) Bizományi Áruház Vállalat, 29. Képaukció, Budapest, 1972. december. (kat. 306.) Kiállítva: Szinyei Merse Pál mûveibôl rendezett emlékkiállítás, Országos Magyar Szépmûvészeti Múzeum, 1948 március 20 – ? (kat. 47.) VÉDETT
Kikiáltási ár: 32 000 000 Ft Reserve price: 111 498 Euro
177.
Szerelmespár I. és Szerelmespár II. „1870. július 19-én Franciaország hadat üzent Poroszországnak. Bár ez nem különösebben befolyásolta a müncheni mûvészeket, azt mindenesetre megakadályozta, hogy Szinyei Párizsba menjen, sôt Leibl is kénytelen volt visszatérni Bajorországba. Aggódó szülei a háború hírére megpróbálták hazahívni Pált, aki 29-én így nyugtatta meg atyját: »Miattam egy percig se aggódj, nekem semmi bajom nem történhet, ha a franciák is ide jönnének. Nagy képem pár nap, vagy egy hét múlva készen lesz, de ezen kívül még egy kisebb képen is dolgozom, melyen szintén már kevés munka van, tehát nem szeretném félbe hagyni, s ezt is elkészítem haza utazásom elôtt, s így hiszem, hogy aug. 15-én innen elindulhatok.« Eszerint nagyjából egyszerre fejezte be az Anya és gyermekei II-t és a Szerelmespárt, melyrôl itt tudósítja apját. A Szerelmespár nôalakjának ôse még 1869-bôl származik, akkor készített egy szép rajztanulmányt egy alvó nôrôl. Másik rokon képgondolata egy szénaboglya tövében hanyatt fekvô nôalakot ábrázolt, elôtte festôállvány képpel, fölötte festô-napernyô, mögötte tágas tájháttér. Remek plain-air lehetett volna belôle, ha megfesti – valószínûleg ennek kivitelezését is a jernyei intermezzo gátolta meg, s amikor visszatért Münchenbe, már nem érdekelte ebben a formában. Gondolata beleolvadt a szénaboglyás Szerelmespárba, melyhez szintén sok rajzvázlatot készített. Különösen sokat bajlódott a két alak összekapcsolásával, sehogy sem volt megelégedve a mozdulatokkal. Végül megmutatta terveit Gabriel Maxnak, akinek rajzban is rögzített tanácsára alakította ki a végleges gesztusokat.
Szerelmespár I. – Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállítás Újból a természeti környezetben felüdülést, nyugalmat keresô, elegánsruhás alakokat választotta képe szereplôinek. Az egymásba kapcsolódó tekintetek, a mesterien megfestett kezek, a zárt kompozíción belül puhán hullámzó körvonalak, az álomszerû tájháttér mind hozzájárulnak a kép rendkívül bensôséges hatásához. A kora tavaszi, majd késô tavaszi frissességben pompázó kertek után itt egy kora nyári rétet választott képe helyszínéül.
Finom naturalizmusa Bastien-Lepage mûveire, fôként a Les Foins-re (1877) emlékeztet, s ez azért érdekes tény, mert a Szinyei utódainak tekinthetô nagybányai festôk 1890 körül épp ezért a francia festôért lelkesedtek, holott hasonló eredmény jóval korábban már a magyar festészetben is született, ugyancsak ott, Münchenben. A konkrét témaanalógiáknál maradva, elsôsorban Carl Spitzweg nevét kell megemlíteni, akinek természeti környezetben játszódó számos jelenete között meglepôen friss és üde színezetû vázlatos kidolgozású kis képe a Fuvolakoncert (1860). Többi mûvéhez hasonlóan ez is történéssel teli zsánerkép, mulatságosan jellemzett figurákkal. Kompozíciójában, felfogásában, ecsetkezelésében igen távoli példának látszik, néhány megoldása azonban feltûnôen közel áll Szinyeihez. Ezen kívül Josef Mánes (1820–1871) még korábban festett hasonlóan színes, konvenciómentes képeket (Szerelmesek, 1851; A piros napernyô, 1855 körül), az ô müncheni kapcsolatainak részleteit azonban nem ismerjük, a szakirodalom fôként Spitzweg szempontjából tárgyalta. Mindez azt jelenti, hogy az újdonságra éhes müncheni ifjak még a jó öreg Spitzweg »gemütlich« képeirôl is elleshettek tanulnivalót. Megválaszolhatatlan kérdés persze, hogy Szinyei például ismerte-e Spitzwegnek vagy bármelyik cseh barátjának hasonló dolgait. Hans Thoma azonban esetleg láthatta Szinyei Szerelmespárját, hiszen 1870-ben költözött Münchenbe. 1871-tôl való Tavaszi idillje ugyan nem szerelmeseket, hanem két leányt ábrázol, hangulata és kompozíciója mégis rendkívül hasonlít a magyar képre. A figurák hasonló elrendezésben, de tükörképesen töltik ki a képteret. Szinyei elegáns ruhái, kifinomult típusai itt tenyerestalpas parasztlánykák már-már naturalisztikus megjelenítésének adták át helyüket, de a költôi hangulat változatlanul megmaradt. A plein-air meghódításában azonban mindegyikük csak pár évvel Szinyei után tudott elérni hasonló, vagy legalább megközelítô eredményeket: hiába volt témájuk újszerû, ha ábrázolásmódjuk még nem tudta érzékeltetni a fénnyel telített levegô befolyásolta színek valôrjeinek különbözôségeit. A Szerelmespár és a Zöld gyepen egyaránt olyan rálátásos kompozíció, melyen a Majálishoz hasonlóan, ragyogó zöld természet ölébe helyez virágcsokorszerûen szétomló amorf formájú csoportot. A hasonló képgondolat minden esetben hasonló formát nyert. A festmények vízszintes és függôleges keretének nagyjából azonos arányai, a messzire helyezett és változatos vonalvezetésû látóhatárnak megfelelô keskeny égcsík, a háttér néhány tömegegyensúlyozó szerepû képeleme (ház, bokor, bolya vagy alak) egyaránt fontos alkotóelemei a Szinyeit jellemzô képalkotó fantázia sztereotípiáinak. A hasonló környezetbe helyezett alakokat hol elôbbre hozza, és a nézôhöz közelíti, hol pedig valamelyest nagyobb távlatot biztosít számukra, Mindez csupán rajzi karakterüket és színhatásukat befolyásolja, mert hiszen ember és természet egybeforrottsága mindegyik megoldásnál tökéletes marad.
177. Megôrzi az átlós vonalvezetés dominanciáját, de a szélesen elterülô szoknyák félköreivel és a kalapok ellipsziseivel a szemet folyamatos körbenjárásra és hullámmozgásra készteti, az összes képelem fokozatos és egyidejû birtokbavételére indítja. A szépen szabályozott vonal- és formajáték – a színhangsúlyokkal egyetemben – lágyan hullámzó, folyamatos szemmozgásra készteti a szemlélôt. A mozgalmasság jelen van a legapróbb részletekben is, hiszen a végtelen sokféle színárnyalatot felhordó ecsetvonásokban is ott vibrál. Mégis, a lejtôs domboldal ívelésébe belesimuló társaság olyan harmonikus nyugalommal kapcsolódik táji környezethez, mely valóban utolérhetetlené teszi Szinyei alkotását. A természethez menekült, s az újra megnyugtatta. Így maradt ereje még egy utolsó vállalkozásra: a szinte ötven éven át fájón hiányolt, s hiába keresett Szerelmespár felvázolására. Fényképét a többi eladott képével együtt a szobájában ôrizte, sokat mesélt róla gyermekeinek, akik kérték is, fesse már meg nekik egyszer nagyjából a fénykép alapján, had lássák színvilágát. Most erre is sor került, s a mûvész utolsó alkotásaként, íme, visszakanyarodott a legdicsôbb eredményeket termô korszakához. Azóta az eredeti 1870-es festmény is megkerült, így összehasonlíthatjuk az idôskori vázlattal: utóbbinál a táj nem vonul olyan mértékben háttérbe, a nem dominál annyira az emberpár, mint a korábbi képen. Ember és természet egybeolvadása a késôi színvázlaton szervesebb – mondhatnánk modernebb.
Szerelmespár II. – részlet
Az emlékeztetônek szánt ismétlést nem tekinthetjük az eredeti mû emlékezetbôl történt kimásolásának, inkább a festôi probléma érettebb feldolgozásának, amelyben az eltelt korszak mûvészi ideáljainak változásai is helyet kaptak – bár ez valószínûleg nem volt szándékos.” Idézet Szinyei Merse Anna: Szinyei Merse Pál élete és mûvészete címû könyvébôl, Corvina Kiadó, Széchenyi Kiadó Kft., 1990
Szerelmespár II. – részlet
Szerelmespár II. – a festmény hátoldala