7. LEKCE KONFLIKT A JEHO PRVKY Úvod Konflikty jsou přirozenou součástí života, existují, ať chceme nebo ne. Pokud je jejich výskyt v našem životě přiměřený, mohou podporovat kreativitu, umožňovat člověku učit se, růst, upevňovat vztahy a zvyšovat kvalitu života. Pokud ovšem osoby, které se v konfliktní situaci, odpovídají pouze formou, vnímáme to jako negativní a měli bychom to řešit.
agresivní nebo násilnou
Konflikt je definován jako situace, ve které dvě nebo více osob či nezávislých skupin má cíle, které si vzájemně odporují, nebo je za takové považuje, a ve které další vztahy účastníků závisejí na jejím řešení. Existují tři typy prvků konfliktu: •
Prvky spojené s osobami, které do konfliktu zasahují: účastníci konfliktu, jejich „síla“, vnímání problému, emoce a city, jejich pozice, zájmy, potřeby, hodnoty a zásady.
•
Prvky spojené s průběhem konfliktu: dynamika konfliktu, komunikační styly a způsoby řešení konfliktu.
•
Spojené s problémem: podstata problému a typ konfliktu.
Cíle - Seznámit se s pojme konflikt a s jeho prvky a naučit se nejobvyklejším způsobům řešení konfliktu. - Podporovat spolupráci žáků při řešení konfliktů a podpořit rozvoj osobnosti žáků (jak v individuální tak ve skupinové rovině). -
Naučit žáky chápat konflikt jako zdroj osobní zralosti, růstu a vzájemného obohacování.
Materiál -
Dokument A: Analýza konfliktu
-
Dokument B: Řešení konfliktů hrou – rolové hry.
-
Zprávy ze sdělovacích prostředků.
-
Videa a filmy o konfliktech.
-
20 listů papíru, troje nůžky, tři pravítka, 3 tužky a jeden papír s délkou stran 30 cm, na kterém je narýsován kruh (o průměru 5 cm), rovnostranný trojúhelník (délka stran 3 cm) a obdélník (délka stran 2 a 4 cm) jako předloha pro žáky.
-
Také jsou potřeba tři oddělené prostory (nejlépe samostatné učebny, kde se budou jednotlivé skupiny žáků seznamovat s pravidly, připravovat se a učit se role.
Prameny -
Vlastní práce
-
Cvičení “Analýza konfliktu “ je adaptováno z knihy Juana Carlose Tórrega: “Manual de Mediación”.
-
Hry zaměřené na kooperativní řešení konfliktů byly adaptovány z www.enfermeria.com.
Časová dotace O době, potřebné k realizaci jednotlivých cvičení, rozhoduje učitel podle svého uvážení v závislosti na charakteristikách svých žáků, pro které jsou tato cvičení určena. Hodnocení U každého cvičení je existuje možnost autoevaluace, která má následovat po jeho ukončení a má probíhat prostřednictvím úvah a hodnocení jeho průběhu. Jedná se o to, aby žáci pochopili a vnitřně přijali probírané pojmy tak, aby je dokázali využívat ve svém každodenním životě. Proto mají žáci pozorně sledovat a analyzovat různé situace odehrávající se ve škole i mimo ni, používat různých prostředků pro systematizaci získaných poznatků (sešity, různé typy záznamů...), aktivně se zúčastňovat cvičení, být aktivní při výuce atd. K tomu, aby učitel podpořil tento proces je třeba, aby pozorně sledoval v průběhu celé lekce, jak spolu žáci komunikují a zprostředkoval jim zpětnou vazbu, která bude přispívat k posílení žádoucího chování a změně nežádoucího. Úspěšnost hodnocení se zvyšuje: 1) probíhá-li ihned (ihned poté, kdy se projeví nežádoucí chování, které chceme změnit); 2) je-li chování popisováno přesně a jednoduchých pojmech (pro správné porozumění); 3) a tehdy, kdy je kritika projeveného nežádoucího chování zaměřena na chování jako takové a ne na osobnost žáka, přičemž je nutno žákovi pomoci najít alternativní možnost chování v dané situaci a podpořit jej, pokud se nežádoucího chování vzdá. Je také vhodné, aby tato kritika neprobíhala před celou skupinou v průběhu cvičení. Je důležité si uvědomit, že učitel, ačkoli o to vědomě neusiluje, dává žákům příklad správné komunikace, ale i chyb v ní. Měl by tedy naslouchat ostatním s cílem porozumět jim, projevovat empatii a respekt, dávat připomínky a kritizovat pozitivním, konstruktivním způsobem... Je vhodné, aby komunikace učitele s žáky byla adekvátní situaci. Cvičení 1. Skupinová fáze 1. Analýza konfliktu Dokument A Třída se rozdělí na skupiny po čtyřech nebo pěti žácích (podle počtu žáků ve třídě) a každá skupina dostane za úkol provést analýzu různých konfliktů, které si zvolí: -
První skupina z tisku.
-
Druhá skupina ze školního prostředí
-
Třetí skupina z televize
-
Čtvrtá skupina z filmu
všechny skupiny se mají zaměřit na: -
Příčiny konfliktu.
-
Popis dějů, prostředí, účastníků konfliktu, návrhů řešení a řešení, které zvolili účastníci konfliktu a návrhy žáků, jak konflikt řešit, pokud se jim řešení účastníků konfliktu nezdálo správné.
Po skončení analýzy nechá učitel žáky vyplnit tabulku, kam zapíší všechny prvky, které u konfliktu
rozeznali (dokument A). Po vyplnění tabulek následuje sezení, při kterém jednotlivé skupiny představí třídě výsledky, ke kterým dospěly. Z následné diskuse pak vzejdou obecně platné závěry, ze kterých bude vypracována tabulka STUDIE KONFLIKTU, se kterou by měli souhlasit všichni žáci a která bude sloužit pro další studium. 2. Dramatizace konfliktu Učitel přinese do třídy filmy na videokazetách, ve kterých se objevují nějaké konflikty. Žáci si pak jeden vyberou a ten se promítne. Po promítání žáci v malých skupinkách po čtyřech nebo pěti členech řeší, jaké byly hlavní konflikty, které se ve filmu objevily. V následné diskuzi celé třídy se má dospět k dohodě o hlavním konfliktu a skupina dobrovolníků jej má třídě zahrát ve formě divadelní improvizace Na závěr se diskutuje o řešeních, která zvolili hrdinové ve filmu a jejich možných alternativách. 3. Řešení konfliktů hrou Dokument B Učitel zadá třídě dvě hry zaměřené na spolupráci a řešení konfliktů (dokument B). Po skončení her se provede analýza, ze které by měly vyplynout závěry, platné pro celou třídu. Na příští hodinu si každý z žáků přinese nějakou hru, kterou si buď vymyslí a nebo adaptuje z nějaké knihy. Na tyto hry pak budou žáci rozdělení do skupin po čtyřech nebo pěti. 4. Hudební kroužek Ve třídě hraje hudba podle výběru učitele a žáci mají pohybově vyjádřit (pohybem, postojem, volbou místa), jestli je jim příjemná nebo ne. K tomu je nutné, aby ve třídě byl dostatečný prostor, aby se žáci mohli volně pohybovat. V průběhu tohoto cvičení se přirozeně vytvoří dvě skupiny a každý jejich člen následně vysvětlí ostatním spolužákům, proč si našel právě tohle místo a z jakého důvodu zaujal k hudbě tento postoj. Ke cvičení použijeme maximálně pět písní. Na závěr proběhne diskuse, v rámci které se mají žáci zamyslet nad každodenními situacemi, ke kterým také zaujímáme různé postoje na základě našich ideálů, a nad tím, že není nutné, aby se vždy stavěli proti ostatním, ale naopak se mají snažit pochopit a přijmout jejich úhel pohledu. Ke stejnému účelu jako hudební nahrávky lze pro toto cvičení použít fotografie podle výběru učitele.
DOKUMENT A ANALÝZA KONFLIKTU
PRVKY Účastníci konfliktu
Vztahy mezi nimi
City, které se objevují
Průběh
Hodnoty
Potřeby
Postoje
Možná řešení/závěrečné hodnocení
ČÁST A
ČÁST B
DOKUMENT B ŘEŠENÍ KONFLIKTŮ HROU: ROLOVÉ HRY DYNAMIKA ŘEŠENÍ KONFLIKTŮ: PLANETY. Třída se rozdělí na tři skupiny. Každá skupina představuje obyvatele jedné planety. Cvičení probíhá jako střet obyvatel tří planet. Učitel žákům dá potřebný čas, aby se konflikt mezi nimi mohl rozvinout a poté je přiměje, aby se sešli a přijali určité rozhodnutí. Poté jim dá dalších deset minut a sleduje, jakým způsobem se chovají. Jednou z variant je, že učitel vyhlásí na konci interplanetární konferenci, jejímž cílem má být dohoda, uspokojivá pro všechny zúčastněné strany. Je nutné, aby na konci cvičení proběhlo hodnocení jednotlivých postojů žáků, hodnot a pocitů, které v průběhu hry, vyplynuly na povrch. ROLE: PUIGOVÉ. -Jste velmi nábožensky založení. -Vaše společnost je velmi hierarchizovaná. -Máte vůdce (nyní si zvolte krále/královnu) a toho musíte chránit za každou cenu. -Váš pozdrav je velmi zdvořilý. -Všichni trpíte vážnou nemocí, která lze léčit pouze tím, že si lehnete na půdu na planetě Pluralitů. VENUŠANÉ: -Vaším hlavním cílem je být šťastnými a množit se. -V názorech na sexualitu jste velmi liberální. -K tomu, aby jste se mohli rozmnožovat, můžete tvořit páry jen s obyvateli jiných planet. -Jste individualisté. -Vším pozdravem je tření nosu o nos. PLURALITÉ: -Vaše planeta žije ze zemědělství. -Sklízíte jednou do roka a to je právě dnes. -Nemáte žádné vůdce, pokud se chcete k něčemu rozhodnout, musí souhlasit všichni. -Jste pacifisté, neuznáváte násilí. -Vaším pozdravem je objetí. -Nyní si označte hranice svého teritoria, tak aby je ostatní mohli rozeznat. -Na vaši planetu nesmí vstoupit nikdo z jiné planety. Jediný den v roce, kdy na vaše území smí někdo vejít je den sklizně.
DYNAMIKA ŘEŠENÍ KONFLIKTŮ: OKUPACE Hra má být simulací toho, co se stane, když je pracovitý národ napaden agresory. HRÁČI: Hru hraje asi 30 hráčů, 20 z nich představuje národ „Numai“, 10 představuje národ „Eurona“, zbylí žáci pozorují, co se může stát bez znalosti pravidel. Hru hrají tři skupiny. 2 žáci navíc zastávají role „průvodců hrou“. PRŮBĚH: 1.-Učitel rozdělí národu Numai materiál podle následujícího klíče: -7 žáků nemá nic. -7 žáků má jeden list papíru. -1 žák má list papíru a tužku. -1 žák má list papíru a nůžky. -1 žák má dva listy papíru a pravítko. -1 žák má dva listy papíru a nůžky. -1 žák má tři listy papíru, nůžky, pravítko a tužku. -1 žák má čtyři listy papíru, pravítko a tužku. Hráči si mohou navzájem materiál půjčovat, obchodovat s ním, měnit, prodávat nebo nakupovat. Až po nějaké době průběhu hry jim učitel řekne, že kruh platí za 10 E, rovnostranný trojúhelník 5 a obdélník 1 E. 2.-Každá skupina se po odchodu do samostatných tříd seznámí s pravidly, která má splnit. 3.-Národ Numai pracuje na získávání majetku. 4.-Průvodce hrou dá národu Eurona signál k invazi. 5.- Když je invaze dokonána vybere se sedm žáků, kteří získali nejvíce majetku. Těmto se předá moc a od této chvíle se stávají diktátory a tvůrci norem. 6.-Průvodci hrou posoudí, jak až daleko nechají děje zajít vzhledem k cílům hry. 7.-Nakonec se zhodnotí celý průběh hry. To, co se žáci naučili, co bylo zábavné a co naopak nepříjemné (zde je velmi důležitý přínos pozorovatelů – průvodců hrou). Mluví se také o aplikaci získaných poznatků do každodenního života, o souvislostech hry s reálným světem a o možných cestách vedoucích k řešení.
8.-Je důležité zakončit hodinu nějakou aktivitou, která sníží napětí, které mohlo mezi žáky v průběhu hry vzniknout.
ROLE: Normy národu NUMAI
Učitel vám dá materiál, ze kterého máte tvořit majetek. Můžete se rozsadit jak chcete. Majetek tvoříte tak, že z listů papíru, které jste dostali, tvoříte geometrické tvary za pomoci tužek, pravítek a nůžek. Tvary musí být narýsovány přesně na velikost papíru. Pokud chcete, můžete si navzájem materiál půjčovat, obchodovat s ním, vyměňovat, prodávat jej a kupovat. Sedm žáků, kteří budou mít největší majetek ve chvíli, kdy dá průvodce hrou signál, budou od této chvíle vládnout skupině. .
Normy národu EURONA. Váš národ je velmi vyspělý, proto nepotřebujete pracovat. Ať pracují jiní! Vaším úkolem je podporovat pokrok, proto zabavíte - ukradnete národu Numai všechen majetek. Sedm z vás, kteří budou mít největší bohatství bude od té chvíle vládnout všem ostatním – mohou ustanovit normy, jaké si budou přát. Takže, teď když už všechno víte, musíte vniknout silou na území národu Numai a ukrást co se dá, abyste pak mohli vytvořit mnohem lepší společnost. Můžete použít násilí, pokud to bude nutné. .