Hogeschool Windesheim – Minor Leren & ICT 2013/14
Eindopdracht DOCENTENHANDLEIDING Onderbouw HAVO/VWO
Ontwikkeld door studenten: Ivo Bos Erwin van der Land Robin Olthof Voor Thorbecke College Zwolle i.s.m. Van Wijhe Verf B.v. Zwolle
Inleiding Waarom dit project? Dit project is ingesteld om leerlingen van het Thorbecke College in Zwolle weer te motiveren voor het vak techniek. Daarom is er een tweedaags project samengesteld waarin leerlingen intensief aan het werk gaan met de verschillende opdrachten en een verfbedrijf gaan oprichten. Dit project is wat anders dan het werken uit een boek. Leerlingen hebben meer de vrijheid en de docent speelt een begeleidende rol. Met dit project leren leerlingen samen te werken, probleemoplossend te denken en creatief te zijn binnen de opdrachten. Uiteindelijk brengen de deelopdrachten een gezamenlijk product op waar iedereen zijn of haar aan bijdrage heeft geleverd.
Beoogde voorkennis leerlingen Leerlingen hebben in het algemeen weinig voorkennis nodig voor de start van dit project. Gedurende het proces en het maken van de opdrachten doen de leerlingen kennis op, die ze weer nodig hebben in het verloop van het project. Als voorkennis is het wel handig dat leerlingen die beziggaan met de folder verstand hebben van Microsoft Publisher. Ook is kennis van Microsoft Word, PowerPoint en Excel niet overbodig. Voor het geven van de persconferentie door de carrière bèta is een kennis les over persconferenties gegeven door de desbetreffende docent.
2
Inhoudsopgave INLEIDING
2
WAAROM DIT PROJECT? BEOOGDE VOORKENNIS LEERLINGEN
2 2
INHOUDSOPGAVE
3
LESDOELSTE LLINGEN
4
LEERDOELEN
5
PROJECTVOORBEREIDING
6
OPBOUW PROJECT
7
BIJLAGEN
9
BIJLAGE I: OPDRACHTENBOEK BIJLAGE II: ANTWOORDMODEL BRONVERMELDING
3
9 23 FOUT! BLADWIJZER NIET GEDEFINIEERD.6
Lesdoelstellingen
4
Leerlingen kunnen zelfstandig werken in de les met behulp van de bijbehorende lesmaterialen en computers; Leerlingen maken op een positieve manier gebruik van de vrijheid, door zich te houden aan de regels en gemaakte afspraken; Elke leerling krijgt de kans om zijn creativiteit en ideeën te laten zien tijdens de persconferenties; Docent speelt een begeleidende rol in het project en stuurt de leerlingen aan; Leerlingen leren kennis maken met project gestuurd onderwijs.
Leerdoelen
5
Leerlingen leren samenwerken in een groep en leren verantwoordelijkheid te nemen voor een hun eigen aandeel in het eindproduct; Leerlingen leren het bedrijf van Wijhe verf kennen door het maken van de vragen en de filmpjes te bekijken; Leerlingen kunnen aan het einde van het project een persconferentie geven en zichzelf presenteren als bedrijf; Leerlingen kunnen aan het einde van het project reflecteren op het proces door het schrijven/bijhouden van een blog; Leerlingen kennen hun eigen interesse voor het vak techniek door het invullen van de BetaMentality test; Leerlingen leren creatief en probleemoplossend te denken; Leerlingen kunnen aan het eind van het project een folder maken met behulp van Microsoft Publisher; Leerlingen leren gegevens te verzamelen en te analyseren en vervolgens op een schematische manier weer te geven.
Projectvoorbereiding Als docent is het belangrijk een aantal dagen van te voren de Bèta-mentality test af te nemen bij de leerlingen. Deze test is te vinden op de website van het project. Wanneer de leerlingen de test hebben gemaakt, krijgt u als docent de uitslagen van de test te zien op de website. Aan de hand van de uitslagen gaat u de leerlingen onderverdelen in groepen van vier personen. Belangrijk is dat er in elke groep, een concrete bèta, carrière bèta, non bèta en een mensgericht generalistisch groepslid aanwezig is. Deze groepen worden gevormd aan de hand van de test die de leerlingen hebben gemaakt. U kunt de groepen zelf indelen of gebruik maken van de group-generator die beschikbaar is op de website van het project. Wanneer de situatie zich voordoet, dat veel leerlingen dezelfde score krijgen bij de test, kunt u als docent bijvoorbeeld de tweede keus/score van de leerling meerekenen. Naast het afnemen van de Bèta-mentality test is het ook van belang dat u als docent in de les voor de start van het project, al een groot deel van de uitleg geeft. In die uitleg kunt u het project langslopen in grote lijnen en alvast de programmaboekjes uitdelen aan de leerlingen, zodat ze zich kunnen voorbereiden op het project en misschien dingen kunnen meenemen. Het is aan de docent wanneer hij/zij de groepen bekendmaakt. Dit kan in de laatste les voor het project, maar ook bij aanvang van het project. Die keuze ligt bij de docent. Benodigdheden voorbereiding:
1
Opdrachtenboek op papier of digitaal (bijlage III); Bèta-mentality test1; Group-Generator2; Informatie over van Wijhe verf3.
http://www.e-research.nl/s.r4a?d=132571376&k=pgmhyitu http://www.aschool.us/random/random-pair.php 3 http://www.vanwijheverf.nl/over-ons 2
6
Opbouw project Dag 1 Tijdsplanning 08.30 – 09.15 Korte toelichting over de indeling van het project 09.20 – 09.45 Samenstelling/bekendmaking groepjes 09.45 – 10.00 PAUZE 10.00 – 10.30 Eerste werkoverleg in groepjes (denk ook aan de PLUS-opdracht!) 10.30 – 12.30 (zelfstandig) Werken aan opdrachten 12.30 – 13.00 PAUZE 13.00 – 13.30 (zelfstandig) Werken aan opdrachten (13.00 – 14.00) (Carrière bèta’s les in persconferentie) 13.30 – 13.45 Tweede werkoverleg in groepjes (denk ook aan de PLUS-opdracht!) 13.45 – 15.00 (zelfstandig) Werken aan opdrachten 15.00 Einde dag 1 Instructie docent dag 1 De eerste dag start om 8:30. Het project start met een uitleg over het project. Als het goed is, is er een eerdere uitleg geweest over het project in grote lijnen. In deze uitleg kunnen de groepen verdeeld worden kunt je als docent nog even een korte instructie geven over de werking van Word, PowerPoint en Publisher ( voor het maken van de folder). Je moet als docent uitgaan van een uitleg van 45 min. Daarna is het belangrijk de leerlingen voor de pauze de gelegenheid te geven om kennis te maken met hun groepen, zodat ze na de pauze direct aan de slag kunnen met het project. Na de pauze gaan de leerlingen bezig met hun eerste werkoverleg. Als docent kunt je richting geven aan deze gesprekken door ze een aantal gespreksonderwerpen te geven als:
Hoe wordt er gecommuniceerd met elkaar; Hoe helpen we elkaar; Wie schrijft wanneer het blog; Doornemen PLUS-opdracht.
Als docent loopt je rond en bent je beschikbaar voor vragen van de groepjes. Belangrijk als docent is wel om tegen de leerlingen te vertellen dat er na elke werkoverleg een blog wordt geschreven op de website van het project met hierin de vorderingen en het verloop van het samenwerkingsproces. De docent bekijkt de blogs en geeft eventueel feedback. Na het eerste werkoverleg van de leerlingen gaan ze aan de gang met de opdrachten die passen bij hun rollen. Zo gaat de Non-Bèta bezig met het logo en de slogan voor het bedrijf. Hierbij kan gebruik worden gemaakt van het programma Paint. Als docent kunt je hierbij ondersteunen. De concrete bèta gaat de school in met de verf toolkit en gaat de verfkwaliteit van de school onderzoeken. Als docent of begeleider moet je wel een oog in het zeil houden en instructie geven waar de leerling wel en niet mag komen. De carrière bèta zal in het begin veel bezig zijn met het helpen van de andere groepsleden. Hij verzamelt de informatie die naar voren komt en verwerkt dat in een bestandje en speelt dat vervolgens door naar de non-bèta die het uiteindelijk op de homepage/folder plaatst. De mensgerichte generalisten bekijken de filmpjes over van Wijhe verf die te vinden zijn op de website van het project. Aan de hand van de filmpjes moeten er vragen beantwoord worden. De antwoorden en informatie die hier uitkomen wordt doorgespeeld aan de maker van de folder/website.
7
Na de tweede pauze van de dag werken de leerlingen gewoon verder en helpt de docent waar het nodig is. Leerlingen van de Non-Bèta moeten inmiddels klaar zijn met het maken van de logo en gaan dan aan de slag met het maken van de homepage en de folder. De carrière bèta helpen hierbij. Rond de klok van 13:00 wordt er een speciale les door de docent verzorgd aan de carrière bèta over persconferenties , die op de tweede dag gegeven wordt door de carrière bèta’s. De les kent de volgende inhoud:
Geven definitie persconferentie + kenmerken; Leerlingen laten oefenen met een persconferentie.
Na de les komt het tweede werkoverleg binnen de groepen. Het laatste uur wordt besteed aan het werken van de opdrachten, waarna om 15:00 de les wordt afgesloten door de docent. Dag 2 08.30 – 09.45 09.45 – 10.00 10.00 – 10.30 10.30 - 12.30 12.30 – 13.00 13.00 - …….. stellen)
(zelfstandig) Werken aan opdrachten PAUZE Derde werkoverleg (denk ook aan de PLUS-opdracht!) (zelfstandig) Werken aan de opdrachten PAUZE Persconferenties in de aula (maximaal 10 minuten presenteren, en 5 minuten vragen
Ook de tweede dag start om 8:30. Als docent kun je de keuze maken om nog even kort de vorige dag door te nemen en eventueel opmerkingen te geven over de blogs. Daarna kunt je in een aantal zinnen de dag planning doornemen en aangeven hoe het een en ander ingeleverd moet worden. Het is aan u om aan de leerlingen te vertellen of je de opdrachten digitaal of op papier wilt ontvangen. Leerlingen kunnen vervolgens weer uiteen gaan in groepjes. Voor de Non-Bèta is het belangrijk dat de folder en de homepage voor ongeveer 12:00 af zijn. De Non-Bèta zal deze dag ondersteund worden door de mensgerichte generalisten. De concrete bèta’s hebben op de eerste dag de verfkwaliteit van de verschillende lokalen getest en vandaag gaan ze de resultaten op een grafische manier weergeven. Dit kan doormiddel van een PowerPoint of doormiddel van het maken van tabellen en grafieken in Excel. Als docent kun je ervoor kiezen om deze groep nog even apart te nemen en een korte uitleg te geven over hoe je grafieken kunt maken. Tijdens het laatste werkoverleg schrijven de leerlingen de laatste vorderingen in het blog en is het van belang dat de docent aangeeft dat er ook gedacht wordt aan de PLUS-Opdracht die ook gepresenteerd moet worden. In de laatste twee zelfstandige uren kunnen de leerlingen verder werken aan de PLUS-Opdracht en de afwerking van de deelproducten. De carrière bèta verzamelt deze informatie en bereidt zijn persconferentie voor. Vlak voor de pauze vertelt de docent aan de leerlingen wat hij verwacht van de deelproducten en hoe ze ingeleverd moeten worden. Na de pauze is het tijd voor de persconferentie. Hierin wordt de informatie gegeven die ze gevonden hebben doormiddel van het maken van de opdrachten. Ook presenteren ze hun verfbedrijf en de zelfbedachte verf bij de PLUS-Opdracht. Vervolgens beoordeelt de docent en een begeleider aan de hand van een rubric ( zie rubric) de presentaties en de opdrachten. Het project wordt afgesloten door een korte feedbackronde. In de eerste les na het project komt er nog een korte reflectie en kun je als docent de cijfers bekend maken.
8
Bijlagen Bijlage I: Opdrachtenboek
Project Thorbecke SG & Van Wijhe Verf B.V.
Onderbouw HAVO/VWO
Naam: Klas: Naam bedrijf:
9
_______________________ _______________________ _______________________
INLEIDING In dit project ga je met een aantal medeleerlingen onderzoek doen naar verf. Hoe wordt verf ontwikkeld, hoe wordt verf gemaakt en hoe ga je het verkopen. Hierbij zijn er een aantal opdrachten die worden verdeeld onder de groepsleden. Denk hierbij onder andere aan opdrachten als:
Onderzoek doen naar verfkwaliteit Grafisch vormgeven van folders/website Gegevens/informatie verzamelen over het bedrijf
In je groepje van vier, starten jullie je eigen verfbedrijf. Hierbij ga je als groep onderzoeken naar het bedenken en maken van verf. Maar ook hoe je jullie bedrijf gaat promoten (reclame maken enz.). Uiteindelijk gaan jullie de bevindingen en informatie presenteren aan de hand van een persconferentie. Prijs je bedrijf aan, aan jullie school, zodat ze jullie bedrijf gaan kiezen om de school van een nieuw kleurtje te voorzien. Tijdens dit project zul je geregeld als groep van vier personen bij elkaar zitten om te overleggen en informatie uit te wisselen. Hierbij is het van belang dat ieder groepslid voor zichzelf op een rijtje heeft, wat hij of zij wil en/of moet weten. LET OP: Ben jij eerder klaar met je opdrachten dan een groepslid, help elkaar dan. Des te meer je er van weet, des te overtuigender kom je over tijdens de presentatie.
10
INHOUD
11
-
Tijdsplanning
-
Opdrachten Non-Bèta
-
Opdrachten Concrete Bèta
-
Opdrachten Carrière Bèta
-
Opdrachten Mensgerichte Generalisten
-
Plus Opdracht
-
Antwoordmodel ( voor docent)
-
Bronvermelding
TIJDSPLANNING Dag 1: 08.30 – 09.15 Korte toelichting over de indeling van het project 09.20 – 09.45 Samenstelling/bekendmaking groepjes 09.45 – 10.00 PAUZE 10.00 – 10.30 Eerste werkoverleg in groepjes (denk ook aan de PLUS-opdracht!) 10.30 – 12.30 (zelfstandig) Werken aan opdrachten 12.30 – 13.00 PAUZE 13.00 – 13.30 (zelfstandig) Werken aan opdrachten (13.00 – 14.00) (Carrière bèta’s les in persconferentie) 13.30 – 13.45 Tweede werkoverleg in groepjes (denk ook aan de PLUS-opdracht!) 13.45 – 15.00 (zelfstandig) Werken aan opdrachten 15.00
Einde dag 1
Dag 2: 08.30 – 09.45 (zelfstandig) Werken aan opdrachten 09.45 – 10.00 PAUZE 10.00 – 10.30 Derde werkoverleg (denk ook aan de PLUS-opdracht!) 10.30 - 12.30 (zelfstandig) Werken aan de opdrachten 12.30 – 13.00 PAUZE 13.00 - ……..
12
Persconferenties in de aula (maximaal 10 minuten presenteren, en 5 minuten vragen stellen)
OPDRACHTEN NON-BÈTA GROEPSLID Als non-bèta medewerker van jullie verfbedrijf ben je verantwoordelijk voor de reclame en marketing van jullie verfproducten. Hiervoor maak je (zie opdrachten 1, 2 en 3): Een promotiefolder /Magazine Een homepage (1e pagina website, mag in Word, Paint of een ander programma) Slogan voor je bedrijf Voor de folder en de website, krijg je informatie van je andere groepsleden. Hierbij is het werkoverleg erg belangrijk.
13
Opdracht 1: Bedenk een naam, logo en slogan voor jullie bedrijf Hiervoor moet je brainstormen met je groepsgenoten. Maak een woordweb of een ideeën lijst. - Verzin/bedenk een naam voor jullie bedrijf. - Doe het zelfde voor de slogan van jullie bedrijf. - Bedenk welke kleur(en) de website, de folder en het logo krijgen. - Maak een ruwe schets van het logo. Uiteindelijk maak jij als non-bèta groepslid het logo voor jullie bedrijf. Hierbij zorg je voor een nette opmaak van logo met daaronder de slogan. Deze zien we terug op de folder en de website.
14
Opdracht 2: Format voor folder/magazine (Word/Publisher of soort gelijke programma’s Bedenk wat er in moet komen (nog niet inhoudelijk), welke afbeeldingen je wil gebruiken. Laat ook ruimte voor je logo, slogan en informatie over het bedrijf zelf, dus niet alleen producten. Om hierover te brainstormen, kun je bijv. een woordweb maken van te voren. Misschien is het handig om het kleurgebruik enz. af te stemmen op de website. Als de folder af is, kun je deze laten printen in de mediatheek. Jullie leveren hem dus op papier in. Op de folder moet minimaal het logo en de slogan te zien zijn. Verder is er een deel met informatie over jullie bedrijf. Waar is het gevestigd enz. Een deel over de producten die jullie maken en tot slot natuurlijk een deel met jullie eigen originele inbreng.
15
Opdracht 3: Format voor website(homepage) Bedenk wat er op de 1e pagina van een website moet komen (nog niet inhoudelijk), welke afbeeldingen je wil gebruiken. Laat ook ruimte voor je logo, slogan en informatie over het bedrijf zelf, dus niet alleen producten. Om hierover te brainstormen, kun je bijv. een woordweb maken van te voren. Misschien is het handig om het kleurgebruik enz. af te stemmen op de folder. Als je de homepage af hebt, in Word of Paint, dan sla je het document op als .jpg/.jpeg of als pdfbestand Je levert een jpg of een pdf-bestand aan ongeveer ter grote van een A4. Dit bestand laat de homepage van jullie bedrijf zien. Wat komt hierop:
Informatie over jullie bedrijf Waar is het bedrijf te vinden? Hoe kun je contact opnemen met jullie bedrijf? Links naar andere bladzijden op jullie website. (deze hoeven niet echt te zijn, maar de namen van de bladzijden willen we wel zien!) Wat is de prijs van een emmer verf , van hoeveel liter. (dit moet wel reëel zijn, check hiervoor websites van andere verfbedrijven. Nieuws over een geweldig nieuw product (PLUS-opdracht)
TIP: Bekijk andere websites/homepages om te zien hoe deze zijn opgebouwd
NB: Als Non Bèta Groepslid kijk je goed naar de PLUS-opdracht.
16
OPDRACHTEN CONCRETE BÈTA GROEPSLID Benodigdheden:
Van Wijhe Toolkit Pen en papier Laptop (in latere fase) Eventueel fotocamera
Met behulp van de Van Wijhe Toolkit ga je de kwaliteit van de verf in de school testen. Hierbij ga je verschillende lokalen (minimaal 5), de aula (op 3 plekken) en een (van de )gymzalen onderzoeken. Als je de mogelijkheid hebt, het liefst 2 of 3 gymzalen. Vraag ook eens of je de verfkwaliteit mag testen in een kantoor van bijvoorbeeld je coördinator of mentor. Misschien weet je zelf ook nog wel goede plekken om de verfkwaliteit te testen. Vergeet de gangen in de verschillende vleugels niet! Natuurlijk mag je ook verschillende gebouwen testen als dat tot de mogelijkheden behoort. De gegevens ga je analyseren en je komt tot een conclusie welke lokalen er het best uit zien en welke er het slechtst aan toe zijn. Aan de hand van deze gegevens maak je een presentatie (Powerpoint of Prezi). In deze presentatie komt geen tekst. Slechts foto’s die je genomen hebt, of grafieken /tabellen van de gegevens om aan te geven tijdens de persconferentie/presentatie. De informatie/gegevens die je hebt gevonden geef je ook door aan je teamgenoten tijdens een van de overlegmomenten.
NB: Als Concrete Bèta Groepslid kijk je goed naar de PLUS-opdracht.
17
OPDRACHTEN CARRIÈRE BÈTA GROEPSLID Als carrière bèta ben jij de groepsvoorzitter. Jij bent de controleur en de regelneef tussen alle opdrachten. Zelf presenteer je jullie eindproducten tijdens de persconferentie. Hoe dat in zijn werk gaat, zal je docent je vertellen. Hierover krijg jij, samen met de andere carrière bèta’s apart les over. De informatie die je krijgt van de concrete bèta, speel je door aan de non bèta. Makkelijk gezegd, de informatie die je krijgt van de verftester, geef je door aan degene die de folder/website maakt. Hierbij ga je samen overleggen over de inhoud van de folder en de website. Dus juist bepaalde producten/diensten ga je aanprijzen in je folder en op je website, zodat de school denkt: “Dat bedrijf moeten we inschakelen om onze school opnieuw te verven.” Hierbij heb jij een belangrijke rol als reclame-persoon. Jij bent straks degene die jullie bedrijf aanprijzen bij je eigen school. Verder voer je controle uit bij degene die informatie zoekt door middel van het bekijken van de filmpjes over het ontwikkelen en maken van verf. (de mensgerichte generalist groepslid). Ook ben je de leider van het gesprek tijdens de werkoverleggen. Jij zorgt dat er een planning is en dat hier aan gehouden wordt. Je bent als het ware de directeur van jullie bedrijf. Misschien kun je tussentijds al een deel van je toespraak schrijven. Op basis van de informatie dat je van je groepsleden krijgt ga je een verkooptoespraak schrijven om je school te overtuigen dat jullie het juiste bedrijf zijn om de school van nieuwe verf te voorzien. Tot slot hou je als groepsvoorzitter een logboek bij over het groepsproces en de samenwerking. Dit mag schematisch maar ook in verhaalvorm. Deze lever je op papier in. De persconferentie mag maximaal 10 minuten duren. Daarna worden er maximaal 5 minuten vragen gesteld.
NB: Als Carrière Bèta Groepslid kijk je goed naar de PLUS-opdracht.
18
OPDRACHTEN MENSGERICHT GENERALISTISCH GROEPSLID Als mensgericht en generalistisch groepslid is je voornaamste taak om je groep van informatie en advies te voorzien. Op de website: www.filmpjesoververf.nl bekijk je de filmpjes die er worden aangeboden. Hierbij is een vragenlijst (volgende blz.). Filmpje 1: Het laboratorium Dit filmpje gaat over het ontwikkelen en bedenken van verf. Wat is er voor nodig om tot verf te komen. Verschillende grondstoffen, kennis en in welke verhouding moeten de grondstoffen gemengd worden. Zijn hierin verschillen met andere soorten verf. Bijvoorbeeld het verschil tussen binnen- en buitenverf. Filmpje 2: Het productieproces Hoe wordt verf gemaakt. Welke machines zijn er voor nodig, hoe wordt verf gemengd en hoe komt het uiteindelijk in de winkel. Filmpje 3: Reclame maken/Product promoten Mevr. M. van Wijhe verteld hoe zij met haar bedrijf Van Wijhe Verf B.V. de verfproducten promoot. Hoe ze hier reclame voor maken en op welke wijze zij bezig zijn om een vertrouwde naam bij de klant op te bouwen. Kortweg: Hoe werkt Van Wijhe Verf B.V. aan haar imago.
Nadat je deze filmpjes/interviews hebt bekeken, ga je je groepsgenoten adviseren. Op welke manier kun je het best reclame maken voor jullie bedrijf (a.d.h.v. het filmpje van Marlies van Wijhe). Ook vertel je je groepsgenoten de ins en outs van het ontwikkelen en produceren van verf. Waar kan help je je groepsgenoten met hun opdrachten. Ook help je mee met het schrijven van de toespraak voor de persconferentie. Jij hebt een adviserende rol bij het maken van de folder en website.
NB: Als Mensgericht Generalistisch Groepslid kijk je goed naar de PLUS-opdracht.
19
VRAGENLIJST (10-20 VRAGEN) Vragen 1. 2. 3. 4.
Wat is verf? Welke soorten verf ken je? (noem er 3) Wat zijn de ingrediënten van verf? Verf wordt voordat het verkocht word, eerst getest. Waarop zou volgens jou verf getest moeten worden?
BRON 1 Het licht van de zon lijkt geel of wit, maar bestaat eigenlijk uit een heleboel verschillende kleuren. Deze kleuren samen noemen we ook wel het spectrum. De meeste dingen maken vaak zelf geen licht. Ze weerkaatsen licht, bijvoorbeeld van de zon of van een gloeilamp. De kleuren die we zien zijn kleuren die naar onze ogen worden weerkaatst. Een rode bloem is rood, omdat de rode kleuren beter worden weerkaatst dan de andere kleuren.
(Bron: Van Wijhe Verf BV, Zwolle) 5. Bekijk bron 1, waarom kunnen we kleuren zien? BRON 2 Rood, geel en blauw zijn belangrijke verfkleuren. Je noemt deze kleuren de primaire kleuren ofwel de hoofdkleuren. Je kunt er bijna alle kleuren mee maken. Als je een beetje rood en geel mengt krijg je oranje. Meng je geel en blauw krijg je groen. En meng je rood en blauw, krijg je paars. De nieuwe kleuren, oranje, groen en paars noem je secundaire kleuren ofwel afgeleide kleuren. Je krijgt secundaire kleuren dus door primaire kleuren te mengen. Tertiaire kleuren worden uit drie primaire kleuren gemengd, dus uit een primaire en een secundaire kleur.
(Bron: Van Wijhe Verf BV, Zwolle) 6. Wat zijn primaire, secundaire en tertiaire kleuren? Leg uit in je eigen woorden. 7. Kleur zorgt voor sfeer. Maar staat ook voor bepaalde ideeën. Rood = stop/gevaar (denk aan een stoplicht. Ken je nog meer voorbeelden? Noem er minimaal 2. (houd hier ook rekening mee als je de huisstijl en logo van je bedrijf gaat ontwerpen met je groepje.)
20
PLUS-OPDRACHT Om je te onderscheiden van de andere groepjes, die ook een eigen verfbedrijf zijn gestart, bedenk je een revolutionair nieuw verfproduct. Dit product kan niet origineel genoeg zijn. Enkele voorbeelden (dus niet te gebruiken): Verf gemaakt van gras Elektrisch verf, wrijf er overheen en het licht gaat aan Glow-in-the-dark verf. Dit product presenteer je tijdens je persconferentie. Hou dit idee geheim tijdens dit project, zodat andere groepjes niet achter jouw idee komen. Er is dus veel overleg tussen jouw en je groepsgenoten. Maak eventueel een woordenweb en schrijf al je ideeën op. Niets is fout, maar het moet wel reëel zijn natuurlijk. Heel veel verder gaan we er niet over zeggen. Laat je fantasie de vrije loop.
21
Antwoorden vragenlijst 1. de algemene term voor producten die bedoeld zijn om een voorwerp te beschermen of te verfraaien. 2. Acrylverf, beits, grondverf, hoogglans, lak, muurverf, latexverf, schoolbordenverf, magneetverf & structuurverf (3 van de antwoorden kunnen worden gegeven.) 3. Bindmiddel, pigment en oplosmiddel 4. Hechting Schrobvastheid (schoonmaken van bijv. een muur) Kleur, Verwerking (hoe schildert de verf) Droging, Buitenduurzaamheid Dekking & Glans 5. Zie bron 1 6. Zie bron 2 7. Eigen antwoord
22
Bijlage II: Antwoordmodel In het antwoordmodel zitten de antwoorden bij opdrachten en bij bijvoorbeeld Praktische Opdrachten een beoordelingsformulier en de criteria.
23
Voor de opdrachten zijn 5 keer 16 punten te halen. Hierbij zijn er dus in totaal 80 punten te halen. Wat betreft de 21st Century Skills zijn er 5 keer 4 punten te behalen. Wat 20 punten in totaal maakt. Compleet zijn er dus 100 punten te behalen. De leerlingen krijgen al 10 punten ‘cadeau’. Hierdoor ontstaat de volgende formules om tot een eindcijfer te komen. Hierbij is de eerste rubric gebaseerd op het groepswerk. De rubric is gebaseerd op het eindproduct.
Groepsrubric:
80*(behaalde punten/80)+10
De tweede rubric is individueel. Hierbij tel je het aantal punten op bij de punten behaald op de groepsrubric. Zodoende kun je tussen de groepsleden alsnog verschillende cijfers krijgen. Op deze manier wordt zowel de groep als het individu beoordeeld.
24
25