PRACOVNÍ MATERIÁLY PRACOVNÍ MATERIÁLY
ZEM�PIS ZEM�PIS
� Struktura vyu�ovací hodiny � vyu�ovací hodiny � Plán Struktura vyu�ovací hodiny � Metodický list aplikace � Plán vyu�ovací hodiny � arch � Záznamový Metodický list aplikace � Záznamový arch
P�edm�tový metodik: Mgr. Kamila Kratochvílová P�edm�tový metodik: Mgr. Kamila Kratochvílová
�
STRUKTURA VYU�OVACÍ HODINY – ZEM�PIS �
T�ída
9. B
P�edm�t
Zem�pis
Datum
28. 5. 2013
Vyu�ující
Mgr. Kamila Kratochvílová
Téma
Jihomoravský kraj
Tematický celek
Kraje �R
Po�et žák�
23
Pom�cky
Mapa �R, tablety s aplikací Zem�pis �eské republiky, projektor, tabule, internet, atlas �R, sešity, psací pot�eby
Použitá aplikace
Zem�pis �R – Kraje �R – Skupiny pojm�
Typ u�ebny
B�žná u�ebna s projektorem
Výukové cíle
Cíl hodiny: – zopakování a upevn�ní u�iva z minulé hodiny – porozum�ní novým pojm�m a schopnost orientovat se p�i vyhledávání na internetu a aplikovat zjišt�né údaje
Rozvíjené kompetence
Aplikace rozvíjí: – kompetence k u�ení (sebehodnocení, možnost prožít úsp�ch, mít radost z u�ení, ze zajímavého úkolu) – kompetence sociální a personální (b�hem vyu�ování se využívá týmová práce se žáky a vzájemná pomoc p�i u�ení)
P�edchozí znalosti �
Hodina navazuje na obecné znalosti o �R a probraných krajích �R ��
Strana�|�1��
�
�asový plán
Obsah výuky, u�ivo
Metody a formy, motivace�
14:25 – 14:27
Zahájení hodiny
Frontáln��
14:27 – 14:33
Opakování již probrané látky – tématu Frontáln�, Plze�ský kraj rozhovor�
14:33 – 14:40
Opakování pojm� z Plze�ského kraje pomocí aplikace Kraje �R na tabletu
Práce ve dvojicích�
14:40 – 14:55
Úvod do Plze�ského kraje, práce s mapou, vyhledávání pojm� na internetu
Frontáln� úvod, práce ve dvojicích�
15:55 – 15:07
Vyhledávání informací k tématu Moravský kras, nasdílení dokumentu u�iteli pro kontrolu
Práce ve skupinkách�
15:07 – 15:10
Záv�r hodiny, kontrola SP
Frontáln�, rozhovor
Hodnocení �
�
Návaznosti�
�
Poznámky�
�
�
� �
Strana�|�2�� Strana�|�2 �
��
�
PLÁN VYU�OVACÍ HODINY
T�ída: 9. ro�ník P�edm�t: zem�pis Téma: Kraje �R – Jihomoravský kraj Pom�cky: Mapa �R, tablety s aplikací Zem�pis �eské republiky, projektor, tabule, internet, atlas �R, sešity, psací pot�eby Typ u�ebny: u�ebna s projektorem
�asový plán Obsah výuky 14:25 – 14:27 Zahájení hodiny
Po p�íchodu do hodiny se pozdravím se žáky, vyslechnu p�ípadné omluvy a sd�lím jim téma vyu�ovací hodiny.
14:27 – 14:33 Opakování již probrané látky – tématu Plze�ský kraj
Plze�ský kraj je zem�d�lsko pr�myslovou oblastí s p�evahou pr�myslu…zopakujeme si proto nejvýznamn�jší výrobky kraje: D�evozpracující pr�mysl, d�íve zápalky Lokomotivy Kabelky Pivo sv�tové zna�ky Televize Panasonic
14:33 – 14:40 Opakování pojm� z Plze�ského kraje pomocí aplikace Kraje �R na tabletu
Žáci si p�ijdou ke kated�e pro tablet. Vyu�ující p�edstaví práci s tabletem a s pomocí projektoru vysv�tlí práci s aplikací. Protože žáci již práci s tabletem �áste�n� znají, vysv�tlení nebude detailní. Ti, co správn� vy�eší zadaný úkol – p�i�azování dvojic pojm�, dostanou jedni�ku :), žáci, kte�í nebudou úsp�šní se dozví správné �ešení p�i spole�né kontrole. Je to opakování, �as bude omezen. Žáci mohou používat atlas, u�ebnici �i internet. Strana�|�3� � Strana�|�1
�
��
�
14:40 – 14:55 Úvod do Jihomoravského kraje, práce s mapou, vyhledávání pojm� na internetu
Seznámení s polohou Jihomoravského kraje, vyhledávání pojm� na internetu. Žáci si mohou p�ijít pro odkaz, aby vyhledávání nebylo p�íliš zdlouhavé, pop�., kdo neumí tablet jist� používat, aby se necítil neúsp�šný a mohl pojmy snadno najít. Žáci si poznamenávají do sešitu, poté spole�ná kontrola, uvedení pojmu Moravský kras. Krátké video.
15:55 – 15:07 Vyhledávání informací k tématu Moravský kras, nasdílení dokumentu u�iteli pro kontrolu
Žáci pracují ve skupinkách, vyu�ující pr�b�žn� kontroluje a pomáhá. Žáci dostanou odkaz na pracovní list s otázkami, do kterého zapisují údaje o Moravském krasu. Po skon�ení práce nasdílejí dokument vyu�ujícímu pro kontrolu samostatné práce.
15:07 – 15:10 Záv�r hodiny, kontrola SP
V posledních minutách hodiny vyhodnotíme práci skupin/žák�, shrnutí nových poznatk�, zápis známek do ŽK.
�
�
��
Strana�|�2 Strana�|�4�
METODICKÝ LIST APLIKACE – ZEM�PIS �R Název aplikace Náhled aplikace
Zem�pis �eské republiky
Ur�eno pro p�edm�t Ur�eno pro ro�ník
Zem�pis V naší ZŠ 9. ro�ník, na jiných možno i 8. ro�ník ZŠ a odpovídající ro�níky víceletých gymnázií . Cílem aplikace je si zábavnou formou procvi�it povrch, vodstvo, �eky a kraje �R. Aplikace rozvíjí: – kompetence k u�ení (sebehodnocení, možnost prožít úsp�ch, mít radost z u�ení, ze zajímavého úkolu) – kompetence sociální a personální (b�hem vyu�ování se využívá týmová práce se žáky a vzájemná pomoc p�i u�ení) Aplikace je ur�ena pro jednotlivce (zkoušení, procvi�ování), ale i pro dvojice �i skupiny, zvlášt� u nové látky. Aplikace je ur�ena pro práci b�hem výuky i samostudium �i opakování a procvi�ování doma. U�itel koriguje práci v lavicích, pomáhá a radí s ovládáním na po�átku, než žáci aplikaci poznají.
Základní popis aplikace
Poznámky
Aplikace ješt� není dokon�ena a má své nedostatky, které se objevily v pr�b�hu používání aplikace. Nap�. u �ek a m�st �R bude ve finální verzi tla�ítko p�esko�it, aby se zabránilo pocitu neúsp�chu p�i neznalosti nap�. pouhého jednoho pojmu. U dvojic pojm� jsou n�které zavád�jící, šly by p�i�adit nap�. dvakrát, bude také opraveno. Také budou zm�n�ny názvy firem a nahrazeny jiným pojmem, protože již nyní jedna firma p�estala existovat. Strana�|�5� �
POZNÁMKY:
Strana�|�6 Strana�|�1�� �
�
ZÁZNAMOVÝ ARCH – NÁSLECHOVÁ HODINA Jméno a p�íjmení: Škola:
NÁSLECHOVÁ HODINA 1. P�edm�t: Zem�pis 2. Téma: Jihomoravský kraj 3. Vyu�ující: Mgr. Kamila Kratochvílová 4. Datum: 28. 5. 2013
CÍL HODINY (zakroužkujte) povedlo se naplnit / �áste�n� se povedlo / nepovedlo se naplnit Váš komentá�:
STRUKTURA HODINY VZHLEDEM K VYUŽÍVÁNÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ VE VÝUCE
Všímejte si, jakým zp�sobem u�itel nebo žáci využívají tablet, projektor, notebook, interaktivní tabuli, p�ípadn� další techniku, apod. Je dle Vašeho názoru využití této techniky p�ínosné, smysluplné?
Úvodní �ást
Hlavní �ást
Záv�re�ná �ást
Strana�|�7�
VYUŽITÍ TECHNOLOGIÍ POUŽITÁ APLIKACE Bylo využití aplikace p�ínosné pro výuku tématu (Obodujte. �ím v�tší �íslo, tím více bod�.) 1
2
3
4
5
Váš komentá�:
POUŽÍVANÝ HARDWARE P�ínos využití tabletu v hodin� spat�uji zejména v:
Rizika využití tabletu v hodin� spat�uji zejména v:
M�lo smysl využit tablet ve výuce (Zakroužkujte). ANO / NEDOKÁŽI POSOUDIT / NE
Váš dopl�ující komentá�:
Strana�|�8�
PRACOVNÍ MATERIÁLY
ZEM�PIS � Struktura vyu�ovací hodiny � Plán vyu�ovací hodiny � Metodický list aplikace � Záznamový arch
P�edm�tový metodik: Mgr. Kamila Kratochvílová