PRACOVNÍ MATERIÁLY PRACOVNÍ MATERIÁLY
D�JEPIS D�JEPIS
� Struktura vyu�ovací hodiny � vyu�ovací hodiny � Plán Struktura vyu�ovací hodiny � Metodický list aplikace � Plán vyu�ovací hodiny � arch � Záznamový Metodický list aplikace � Záznamový arch
P�edm�tový metodik: Mgr. Michal Hrbá�ek P�edm�tový metodik: Mgr. Michal Hrbá�ek
�
STRUKTURA VYU�OVACÍ HODINY – D�JEPIS T�ída
8.
P�edm�t
D�jepis
Datum
26. 9. 2013
Vyu�ující
Mgr. Michal Hrbá�ek
Téma
Procvi�ování pojm� nefrontální formou vyu�ování
Tematický celek
Opakování 7. t�ídy
Po�et žák�
22
Pom�cky
Tablety, projektor, tabule, p�ipravená prezentace, sešit, pero
Název za�azené
D�jepis – �asová osa
aplikace pro tablet Typ u�ebny
B�žná u�ebna s projektorem
Výukové cíle
Žáci si na základ� vybraných pojm� zopakují, procvi�í a upevní látku 7. t�ídy a p�ipraví se tak na plánovaný opakovací test
Rozvíjené kompetence
Kompetence k u�ení, kompetence k �ešení problému, vyhledávání a t�íd�ní informací
P�edchozí znalosti
U�ební látka 7. t�ídy
� � � �
�
Strana�|�1�
�
�asový plán
Obsah výuky, u�ivo
Metody a formy, motivace
Cca 5 min
Seznámení se s tématem hodiny a jejím cílem, administrativní povinnosti
Frontální forma vyu�ování, prezentace
cca 10 min
Vlada�i v �echách
Práce ve dvojicích s aplikací na tabletu
cca 15 min
Procvi�ovací aktivita – hádej osobnost
Frontální forma vyu�ování, samostatná práce
cca 8 min
Vizuální forma opakování – p�i�a� k portrétu jméno osobnosti
Prezentace
cca 3 min
Prostor pro vysv�tlení nejasných pojm�
Práce ve dvojicích s internetem
cca 2 min
Dotazník
Práce ve dvojicích s tabletem
Práce ve dvojicích s internetem
� �
Hodnocení
Hodina je sou�ástí rozsáhlého opakování, p�i kterém žáci získávají body. P�i dosažení ur�itého po�tu bod� b�hem zá�í jsou osvobozeni od písemného testu.
Návaznosti
Na tuto vyu�ovací hodinu navazuje další opakování formou podobných aktivit
Poznámky �
�
�
Strana�|�2�
�
PLÁN VYU�OVACÍ HODINY T�ída: 8. ro�ník P�edm�t: D�jepis Téma: Opakování 7. t�ídy Pom�cky: tablety s aplikací D�jepis – �asová osa, projektor, tabule, p�ipravená prezentace, sešity, psací pot�eby Typ u�ebny: u�ebna s projektorem �asový plán
Obsah výuky
11:50
Zahájení hodiny
Po p�íchodu do hodiny se vyu�ující se žáky pozdraví, vyslechne hlášení a omluvy. Poté jim vyu�ující sd�lí nápl� a cíl hodiny, zp�sob práce a rozdá tablety do každé dvojice.
Vlada�i v �echách
Vyu�ující p�edvede na projektoru spušt�ní aplikace a ur�í žák�m, na kterou ze zemí se mají soust�edit a správn� vy�ešit. Dále je upozorní na to, aby se snažili si �asové za�azení osobností zapamatovat, nebo� to bude sou�ástí následujícího opakování.
Hádej osobnost
Žák�m jsou postupn� �e�eny 4 indicie k nalezení hledané osobnosti. Po každé mohou žáci dostat ur�itý po�et bod� a to sestupn�. Po 1. indicii jsou to 4 body.
11:55 11:55 12:05
12:05 12:20 12:20 12:28
Vyu�ující využije 4 jmen, které má napsané na Vizuální forma opakování – p�i�a� tabuli a promítne prezentaci se 4 fotografiemi s popiskem A, B, C a D. Žáci mají za úkol p�ipojit k portrétu jméno se na internet a napsat jméno té osobnosti, která vyobrazena není.
12:28 12:31
Prostor pro vysv�tlení nejasných pojm�
Pokud dojde k tomu, že n�která z vyslovených indicií bude žák�m nejasná, je možnost p�ipojení se na internet a najít �ešení.
12:31 12:35
Dotazník
Žáci vyplní jednoduchý online – dotazník a tím zhodnotí sami sebe a své znalosti ze 7. t�ídy.
Strana�|�1 Strana�|�3�� �
��
�
�
METODICKÝ LIST APLIKACE – D�JEPIS – �ASOVÁ OSA�
Název aplikace
D�jepis – �asová osa
Náhled aplikace
Ur�eno pro p�edm�t
D�jepis
Ur�eno pro ro�ník
7.
Základní popis aplikace
Cílem aplikace je procvi�ení pojm� spojených s d�jepisem 7. ro�níku a zjednodušení osvojení �asového za�azení. Žák má za úkol ovládnout všechny zem�, které za své vlády získal a spravoval Karel IV. Aby doty�né zem� získal, musí správn� za�adit vygenerované pojmy daného tématu d�jepisu 7. ro�níku na p�íslušné �asové osy �i do tématických skupin. Tolerance za�azení na �asovou osu je dle tématu 5 – 100 let. Pokud se žákovi bez chyb nepoda�í všechny pojmy p�i�adit, aplikace mu vygeneruje nové a p�i�te 1 trestný pokus. Aplikace kon�í získáním všech území a tím zopakováním celé látky d�jepisu 7. ro�níku. Procvi�ování se soust�edí na témata: � Vlada�i v �echách � P�emyslovci � Um�lecké slohy � Husitství � D�ležité události, osobnosti a dokumenty st�edov�ku a �ásti novov�ku Aplikace je ur�ená pro práci jednotlivc� i skupin, je možné ji využít jak b�hem výuky, tak i b�hem samostudia doma.
Poznámky
Pojmy, zpracované v této aplikaci k procvi�ování jsou základní, odpovídají u�ivu 2. stupn� zš a nižšího gymnázia.
�
Strana�|�4�� Strana�|�1 �
��
POZNÁMKY:
Strana�|�5 Strana�|�1�� �
�
POZNÁMKY:
Strana�|�6 Strana�|�1�� �
�
ZÁZNAMOVÝ ARCH – NÁSLECHOVÁ HODINA Jméno a p�íjmení: Škola:
NÁSLECHOVÁ HODINA 1. P�edm�t: D�jepis 2. Téma: Opakování 7. t�ídy 3. Vyu�ující: Mgr. Michal Hrbá�ek 4. Datum: 26. 9. 2013
CÍL HODINY (zakroužkujte) povedlo se naplnit / �áste�n� se povedlo / nepovedlo se naplnit Váš komentá�:
STRUKTURA HODINY VZHLEDEM K VYUŽÍVÁNÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ VE VÝUCE
Všímejte si, jakým zp�sobem u�itel nebo žáci využívají tablet, projektor, notebook, interaktivní tabuli, p�ípadn� další techniku, apod. Je dle Vašeho názoru využití této techniky p�ínosné, smysluplné?
Úvodní �ást
Hlavní �ást
Záv�re�ná �ást
Strana�|�7
VYUŽITÍ TECHNOLOGIÍ POUŽITÁ APLIKACE Bylo využití aplikace p�ínosné pro výuku tématu (Obodujte. �ím v�tší �íslo, tím více bod�.) 1
2
3
4
5
Váš komentá�:
POUŽÍVANÝ HARDWARE P�ínos využití tabletu v hodin� spat�uji zejména v:
Rizika využití tabletu v hodin� spat�uji zejména v:
M�lo smysl využit tablet ve výuce (Zakroužkujte). ANO / NEDOKÁŽI POSOUDIT / NE
Váš dopl�ující komentá�:
Strana�|�8
PRACOVNÍ MATERIÁLY
D�JEPIS � Struktura vyu�ovací hodiny � Plán vyu�ovací hodiny � Metodický list aplikace � Záznamový arch
P�edm�tový metodik: Mgr. Michal Hrbá�ek