Uiterlijke Verzorging in Beeld
Eindrapportage
Auteur
:
Henri Foole
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
6-8-2007
Inhoudsopgave 1
Inleiding
4
2
Behaalde resultaten
5
2.1
Resultaten per product/activiteit
2.2
Activiteiten streaming media 7
2.3
Activiteiten techniek
9
2.4
Activiteiten organisatie
10
2.5
Activiteiten inbedding, hergebruik en verbreding
2.6
Andere resultaten
10
2.7
Doelstellingen
10
3
Projectorganisatie 12
3.1
Betrokken partijen en personen
3.2
Samenwerking
4
Knelpunten en aanbevelingen Knelpunten en oplossingen
4.2
Aanbevelingen
Succespunten
5.2
Vervolg
5.3
Persoonlijke noot
•
15
17
Succespunten en vervolg
5.1
12
13
4.1
5
5
18
18 19
18
15
10
2 / 15
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
6-8-2007
1 Inleiding Doelen •
Het filmen van de uitvoering van de werkzaamheden door een deelnemer tijdens verschillende beroepssituaties
•
Het opnemen van een video van de werkzaamheden van een collega deelnemer. Dit biedt een meerwaarde voor het observatieproces van de filmende deelnemer
•
Video opnamen als bewijsmateriaal in het portfolio plaatsen.
Resultaten: •
11 video’s van het beroepsproduct.
•
2 video’s voor reflectie
•
Handleidingen o
Bediening camera JVC505
o
Importeren van video in Windows Movie Maker Vista
o
Monteren met Windows Movie Maker XP
3 / 15
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
6-8-2007
2 Behaalde resultaten 2.1
Resultaten per product/activiteit
In het projectplan is de overkoepelende doelstelling uitgewerkt in diverse producten en activiteiten. In onderstaande tabellen wordt, op basis van het definitieve projectplan ingegaan op de resultaten per product. Daarna wordt ingegaan op de verschillende activiteiten om een beeld te krijgen van het doorlopen proces (streaming, techniek, organisatie, inbedding/hergebruik) Productnaam:
Video’s als bewijsmateriaal
Doel
Het tonen van de beroepshandelingen die van belang zijn.
Resultaten
Er zijn 11 video’s gemonteerd en op het videoportal van Kennisnet geplaatst. De video’s zijn gemaakt en gemonteerd door de studenten. In de planning gingen we uit van een lengte van de video’s tussen 1 en 3 minuten. In de praktijk is de variatie wat groter en zijn er ook video’s van 5 minuten opgeleverd. De video’s tonen vooral het tot stand komen van het kapsel. Het project werd met een groep studenten uitgevoerd die in hun beroepsituatie bezig waren met highlights. Dit is dan ook vooral te zien op de video’s. De planning is volgens het projectplan gehaald. Op 15 juni waren de video’s gemonteerd en in het portfolio van de studenten opgenomen. Op 17 juni zijn de video’s op het videoportal van Kennisnet geplaatst. Knelpunten en oplossingen: •
Vastlopende computers
Dit is opgelost door gerichte begeleiding waarbij er bij iedere stap data werd opgeslagen om het verlies aan data bij vastlopen te beperken. •
Planning studenten
In de startopdracht moesten de studenten al een planning maken. Door ze hierop regelmatig aan te spreken is het toch gelukt. •
Montage software
Deze is niet standaard aanwezig op de computers van het netwerk van ROC Eindhoven omdat deze met Windows 2000 werken. Als oplossing is er gekozen voor Windows Movie Maker omdat de studenten hiermee ook buiten school mee kunnen werken omdat dat vrijwel op iedere andere computer aanwezig is. •
Beschikbare computers
Er is gekozen voor computers buiten het netwerk. Er zijn twee laptops aangeschaft en er kon voor dit project gebruik gemaakt worden van nog eens drie extra laptops waar de montage software op aanwezig was. Bovendien is er gebruik gemaakt van het internetcafé •
Tijdsdruk
Strakke planning waarbij duidelijk per week doelen gesteld waren, gaf direct inzicht in de voortgang. De aanschaf van de materialen is door mijzelf gedaan, buiten alle reguliere inkoopkanalen van het ROC om. Hierdoor was er alles toch nog op tijd aanwezig. •
De digitale vaardigheden
Door de keuze van laagdrempelige software en eenvoudige camera’s was het voor deze studenten, die vanuit het beroep weinig met digitale vaardigheden te maken hebben, toch mogelijk om
4 / 15
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
6-8-2007
aantrekkelijke video’s te maken. Conclusie
Het beoogde doel was 10 video’s en dat is gerealiseerd. Belangrijker is dat er een start is gemaakt met het gebruik van video voor het vastleggen van bewijsmateriaal. Het product heeft opgeleverd dat er een werkwijze is ontwikkeld van een idee tot een video in het portfolio. Deze werkwijze is breed toepasbaar voor het hele ROC.
Productnaam: Doel
Video’s voor reflectie. De opnamen worden door de student zodanig gemonteerd dat ze de interactie met de klant laten zien. Dit geeft de student inzicht in zijn handelen.
Resultaten
Er zijn 2 video’s gemonteerd die duidelijk laten zien hoe de student met zijn klant omgaat. Dit zijn de video’s roce_sm_rf_kapper1.wmv en roce_sm_rf_kapper2.wmv Bij de video, roce_sm_rf_kapper2.wmv, is er in de montage tekst van de docent aan de video toegevoegd. De planning is volgens het projectplan gehaald en de video’s zijn op 17 juni op het videoportal van Kennisnet gezet. De eerder genoemde knelpunten hebben zich hier uiteraard ook voorgedaan. In de praktijk was het voor de studenten lastig om een duidelijk onderscheid te maken tussen de video’s over hun beroepsproduct en de video’s over de interactie met de klant. Dit is natuurlijk ook een kunstmatige scheiding. We zien dan ook dat ook bij de video’s over de beroepsproducten de interactie met de klant in beeld gebracht is.
Conclusie
Doordat de student zelf de montage moest maken, werd deze zich erg bewust van zijn handelen. Dit leverde een belangrijk leereffect op. Studenten waren goed in staat om dit zelfstandig uit te voeren. Ondersteuning was vooral technisch.
Productnaam:
Lesmateriaal/Handleidingen
Doel
Het ondersteunen van het maken van de video’s.
Resultaten
De studenten hebben een reader over streaming video ontvangen met daarin: •
Conclusie
Samenvatting van het project
•
Koppeling van het project aan beroepssituatie 4 van de kappers
•
Bediening camera
•
Importeren van video
•
Het maken van video met Windows Movie Maker
•
Regeling portretrecht
•
Verwerving extra studiepunten in de vrije ruimte
•
Het plaatsen van de video in het portfolio van de digitale leeromgeving Fronter.
De reader was goed bruikbaar. De inhoud is ook in de ruimte voor dit project op Kennisnet gezet, zodat andere scholen hiervan ook gebruik kunnen maken.
5 / 15
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
2.2
6-8-2007
Activiteiten streaming media
Er zijn voor dit project vijf camera’s aangeschaft., type JVC M505. Deze camera’s kunnen het videomateriaal opslaan op een hard disk of op een SD-geheugenkaart. Voor een zo laagdrempelig mogelijk gebruik is er voor een SD-kaart gekozen die ook een USB aansluiting heeft. Iedere leerling krijgt een SD-kaart in bruikleen. Op deze geheugenkaart wordt al het videomateriaal opgeslagen. Studenten hebben nu de mogelijkheid om op school en thuis aan hun video te werken. Voor de montage wordt gebruik gemaakt van Windows Movie Maker. Studenten kunnen hierdoor ook thuis aan de video’s werken. Een knelpunt was dat de computers van het netwerk van ROC Eindhoven met Windows 2000 werken waarop Windows Movie Maker niet aanwezig en ook niet te installeren is. Voor dit project zijn dan ook twee aparte laptops aangeschaft die met Windows Vista werken. Voor de introductie was dit aantal natuurlijk te weinig, we zijn hiervoor dan ook uitgeweken naar het internetcafé van ROC Eindhoven wat op zo’n 50 m ligt. Verder konden we voor dit project over vier leen laptops met Windows XP beschikken. Het overzetten van de video’s naar de computer was afhankelijk van het besturingssysteem. •
Monteren met Windows Vista
Met Windows Movie Maker van Vista, dit is een verder ontwikkelde versie van Windows Movie Maker onder XP, kunnen de bestanden probleemloos worden geïmporteerd als bij de import van de video het bestandstype op alle bestanden wordt gezet. Met andere woorden Windows Movie Maker herkent het bestandstype niet maar kan het wel importeren. Het bestandstype is een .mod bestand, dit is een mpeg2 bestand met een JVC codec. Op internet is hier zeer veel over geschreven en er zijn allerlei conversieprogramma’s voor die weer allerlei nieuwe problemen opleveren. De oplossing om het te importeren op de beschreven manier in Windows Movie Maker onder Vista ben ik op internet niet tegen gekomen. Ik heb het proefondervindelijk vastgesteld. •
Monteren met Windows XP
Met deze Windows Movie Maker kunnen de bestanden niet worden geïmporteerd. De oplossing is om eerst de video met Windows Movie Maker onder Vista zo als hierboven is beschreven te importeren. De hele video kan dan vervolgens worden weggeschreven als .wmv waarna die met Windows Movie Maker onder XP kan worden gemonteerd. De mogelijkheden die Windows Movie Maker biedt voor montage van beeld, geluid, tekst zijn voor deze toepassing voldoende. Knelpunten •
Noodzakelijke extra tussenstap bij gebruik Windows Movie Maker onder XP Het importeren en het vervolgens laten wegschrijven kost erg veel tijd. Bij een video van 40 minuten kost het al gauw 90 minuten. De laptop was dan niet beschikbaar, wat wel nodig was.
•
De stabiliteit van Windows Movie Maker en/of Vista liet soms te wensen over. Hierdoor vergde de montage onnodig veel extra tijd en dit frustreerde de studenten.
•
Het uploaden van de video’s naar de Kennisnet Videoportal. Dit heb ik thuis gedaan. Ik heb een 20 mbit download en een 2 mbit upload verbinding. In het totaal moest er zo’n 500Mb worden geupload. In de praktijk was de snelheid zo’n 200 Kbyte/s. Dit is vrijwel gelijk aan de theoretische upload snelheid van de 2 mbit/sec. De upload tijd bedroeg in de theorie 500/0,2 = 3000s. In werkelijkheid was dit meer ivm invullen van allerlei schermen. Al met al kost het toch wel een halve dag.
•
Transcoderen van de video’s Ik heb bij alle video’s aangegeven om te transcoderen. Hierover was weinig info op de videoportal te vinden. Het is ook niet in alle gevallen uitgevoerd. Hiermee ben je ook snel door je opslagcapaciteit van 1 Gb heen. Het blijkt dat niet alle netwerken met deze variabele bitrate kunnen omgaan. Uiteindelijk is de conclusie dat het beter is de video’s in twee kwaliteiten op het videoportal te plaatsen en niet te transcoderen.
•
Inzet video’s in het onderwijs
6 / 15
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
6-8-2007
De video’s zijn gezien de tijd van het jaar nog niet verder ingezet in het onderwijs, ze zijn wel besproken en beoordeeld. Studenten hebben door deelname aan dit project extra studiepunten kunnen verdienen.
2.3
Activiteiten techniek
Er zijn 5 camera’s, 24 SD geheugenkaartjes van 2 GB, 5 externe microfoons, 5 statieven en 2 laptops aangeschaft voor dit project. Camera’s Er is gekozen voor JVC MG505 harddisk camera om de volgende redenen: •
Beeldmateriaal kan ook op een SD geheugenkaartje worden opgeslagen.
•
Lichtgevoelige lens
•
Eenvoudige bediening
•
Mogelijkheid voor externe microfoon
•
Beeldmateriaal is eenvoudig naar de pc om te zetten
•
Goede prijs kwaliteit verhouding
De camera’s leverde weinig problemen op. Studenten zijn, zoals de meeste jongeren, gewend aan apparaten zoals mobiele telefoons en kunnen daarom hier mee snel aan de slag. Van de technische mogelijkheden is, zoals verwacht, slechts een gering deel gebruikt. Camera’s zijn na afloop van het project goed inzetbaar in het onderwijs. Geheugenkaartjes De geheugenkaartjes zijn goed bruikbaar. Om de kaartjes overal te kunnen gebruiken is er gekozen voor een uitvoering met een USB aansluiting. Windows Movie Maker kan door onduidelijke redenen niet rechtstreeks publiceren naar de SD geheugenkaart. Microfoons Na wat testen blijkt dat een externe microfoon een duidelijk beter geluid geeft. Een probleem was wel dat studenten soms vergaten de microfoon aan te zetten. Statieven Er is gekozen voor middenklasse statieven. Deze voldeden prima. Laptops De aangeschafte laptops werken met Windows Vista. De bijbehorende Windows Movie Maker heeft meer mogelijkheden als bij XP en heeft als grote voordeel dat deze de bestanden van de JVC camera. .mod bestanden, kan inlezen. De stabiliteit liet nogal eens te wensen over en werd gedurende de looptijd van het project slechter. Dit is een aandachtspunt en moet opgelost worden. Naast de twee aangeschafte laptops werd er nog van vier andere laptops gebruik gemaakt en studenten konden ook thuis hun pc gebruiken. Bij dit project is er beperkt gebruik gemaakt van het netwerk van ROC Eindhoven. •
Voor het uploaden naar en het bekijken van de video’s in het portfolio.
•
Voor het gebruik van de ruimte Streaming Media in de elektronische leeromgeving Fronter.
Het netwerk moet verbeterd worden om in de toekomst dit soort projecten mogelijk te maken. 2.4
Activiteiten organisatie
Handleidingen zijn gemaakt en geschikt voor hergebruik.
7 / 15
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
6-8-2007
Het project is als onderdeel van een beroepssituatie van de kappers uitgevoerd. Bij de beschrijving van de andere beroepssituaties moet het maken van een video in de toekomst een integraal onderdeel van de opdracht worden. Er zijn drie docenten en één OLC medewerker geschoold. Deze scholing moet nog een vervolg krijgen. Het OLC gaat de rol van helpdesk vervullen.
2.5
Activiteiten inbedding, hergebruik en verbreding
Over het project is met de teams op allerlei wijze gecommuniceerd zoals: Artikel in de Spiegel, het interne schoolkrantje. Toelichting op de voortgang tijdens de teamvergaderingen. Plaatsen van een aantal video’s op het Intranet van ROC Eindhoven. Het ROC personeelsblad plaatst in het eerste blad van het nieuwe schooljaar een artikel over dit project. Uitwisseling op de werkvloer. Er is één docent die in zijn takenpakket voor volgend jaar de verbreding van dit project heeft staan. Er wordt een workshop voor de schrijvers van de beroepsopdrachten georganiseerd zodat deze video kunnen integreren in de beroepsopdracht. Andere resultaten Parallel aan dit project zag ik op een aantal plaatsen het gebruik van video ontstaan: - Sollicitatietraining op de school voor Uiterlijke Verzorging - Maken van een promotievideo door studenten op de School voor Laboratorium-, Milieu- en Procestechnologie. Bij de school voor Uiterlijke Verzorging is naast de kappersopleiding een opleiding voor schoonheidsspecialisten. Docenten van deze opleiding gaven aan dat zij in het volgend schooljaar ook video in het onderwijs willen gaan inzetten. Doelstellingen De doelstellingen zijn bereikt. De video’s zijn klaar en geplaatst in het portfolio en op de Kennisnet Videoportal. De video’s laten zien hoe de student zijn beroepshandelingen uitvoert en hoe zij omgaat met klant. Door deze pilot en de communicatie hierover met diverse leidinggevenden, het personeelsblad van ROC Eindhoven, het plaatsen op intranet, heeft Streaming Media de aandacht getrokken.
8 / 15
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
3 Projectorganisatie 3.1
Betrokken partijen en personen
6-8-2007
9 / 15
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
3.2
6-8-2007
Samenwerking
Organisatie/afdeling
Personen
Rol
Inbreng
School Uiterlijke
Marijke van Melis
Inhoudelijke
Lid van de projectgroep.
ondersteuning
Zij was vaak aanwezig bij
naar studenten
de opname en
Verzorging/ docent
ondersteunde de studenten hierbij. School Uiterlijke
Muriel Magnette
Reflectie
Verzorging/docent
Lid van de projectgroep. Zij heeft een aantal video’s bekeken en één video voorzien van commentaar.
School Uiterlijke
Huib Verhoef
Verzorging/docent
Ondersteuning
Lid van de projectgroep.
technisch en
Bewaakte de voortgang en
procesmatig
ondersteunde de studenten technisch en procesmatig.
School Uiterlijke
Anja Groen
ondersteunend
Verzorging/adjunct
Zorgen voor goede randvoorwaarden
School Uiterlijke
Hanneke van der
Onderwijskundige
Verzorging/
Kruis
ondersteuning
Heleen de Moirée
Elektronische
Aanmaken ruimte
leeromgeving
Streaming Media in de
Overleg met projectleider
Onderwijskundige School Uiterlijke Verzorging
elektronische leeromgeving Fronter Centrale dienst ROC
Jef van den Hurk
Eindhoven
Innovatie adviseur
Overleg met projectleider
Onderwijs & ICT
Contact met dienst I&A Regeling Entree accounts Schrijver projectaanvraag
School Uiterlijke Verzorging
Henri Foole
Projectleider
Leiding geven aan project Aansturen projectteam Ontwikkelen lesmateriaal Verantwoordelijk voor keuzes hardware en software Begeleiding van studenten. Contacten met Kennisnet Deelname aan de vijf bijeenkomsten van Kennisnet. Bijdrage Weblog Uploaden video’s Maker van het projectplan, tussenrapportage en eindrapportage.
OLC
10 / 15
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
6-8-2007
Belangrijk is zeker naar de toekomst kijkend een goede ondersteuning vanuit het OLC. Naast het beschikbaar stellen van de apparatuur kan er vanuit het OLC ondersteuning geboden worden. Met de medewerkster Els van Dooren zijn een aantal bijeenkomsten geweest om haar bij te scholen. Zij is nu, vooral ook door haar persoonlijke interesse, in staat technische ondersteuning te geven. Het is aan te raden dit verder uit te bouwen zodat vanuit deze plaats laagdrempelige ondersteuning gegeven kan worden. Met de dienst I&A is via Jef van de Hurk contact over dit project geweest. Dave van Roy van Netwerk Beheer heeft de bijeenkomst van de netwerkbeheerders van Kennisnet gevolgd. Een van de conclusies is dat de toegang tot de videoportal van Kennisnet voor het uploaden van video’s een probleem is en blijft. De videoportal van Kennisnet gaat in deze vorm waarschijnlijk verdwijnen waardoor dit probleem zichzelf oplost. Er is overleg over software voor het editten van video’s geweest. Bart Padberg van de dienst communicatie heeft een artikel voor het personeelsblad van ROC Eindhoven gemaakt wat na de zomer uitkomt. Met de redacteur van het intranet van ROC Eindhoven is afgesproken om de video’s op het intranet te plaatsen. Ronald Mulder Van ROC Midden Brabant heeft het lesmateriaal zoals ik dat in de MBO studiogroep heb opgenomen, gebruikt voor een online videocursus in Blackboard. Samenwerking met de andere ROC’s in dit project was zeer ondersteunend. De samenwerking met Kennisnet was prettig en positief.
11 / 15
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
6-8-2007
12 / 15
4 Knelpunten en aanbevelingen 4.1
Knelpunten en oplossingen
Knelpunt
Beschrijving
Oplossing
Verbreding
Het komende schooljaar willen we
Geef het een plek in het onderwijs.
streaming video bij meer opleidingen
Maak het een onderdeel van de
en intensiever gaan inzetten
beroepsopdrachten. Benut het potentieel van de studenten.
Netwerk
Persoonlijke opslagruimte van een
Verbeter de performance van het
student is te klein.
netwerk
Het netwerk verkeer zal sterk toenemen bij het intensiever video gebruik. Hogere download en upload snelheden zijn nodig ivm grotere bestanden. Software
Software zoals Windows Movie Maker
Upgraden netwerk
werkt alleen onder XP of Vista Deskundigheid
Het maken van video is voor
Workshops, ondersteuning tijdens de
personeel
personeelsleden vaak nieuw. Zij
uitvoering, helpdesk
lopen hierbij zeker niet voor op de studenten. Beschikbaarheid
De hoeveelheid camera’s is nog
Intekenlijsten, afstemming
materiaal
beperkt.
beroepsopdrachten. Ook eenvoudige
Financiën
Het gebruik van video zal moeten
Kies voor goedkope camera’s.
worden bekostigd uit reguliere
Camera’s van bepaalde mobiele
middelen.
telefoons zijn in de toekomst ook
camera’s kunnen voldoen.
bruikbaar. Toegankelijkheid
Deze kennis zit nu vooral bij de
technische kennis
projectleider
Motivatie
Video was tot nu toe onbekend, inzet
Implementeer het gebruik van video
hiervan vergde extra inzet.
als vast onderdeel leerproces
4.2
Scholing, documentatie
Aanbevelingen •
Organiseer gerichte workshops voor docenten die beroepsopdrachten schrijven. In zo’n workshop van minimaal één dag maken docenten minimaal één video. Belangrijk is dat er niet alleen theoretisch naar gekeken wordt maar het ook praktisch uitgevoerd wordt.
•
Organiseer workshops voor studenten ROC breed. Studenten kunnen hierop inschrijven in iedere fase van hun opleiding. De workshop ondersteunt de technische en inhoudelijke aspecten van videogebruik. Dit kan locatieoverstijgend plaatsvinden.
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
•
Geef het OLC een belangrijke plaats in de ondersteuning.
•
Upgrade het netwerk naar Windows XP en zorg voor voldoende bandbreedte en
6-8-2007
opslagcapaciteit. •
Gebruik studenten als motor achter deze ontwikkeling.
•
Sluit aan bij internetontwikkelingen zoals YouTube.
•
Ontwikkel een systeem van “ranking” aan de video’s door studenten. Beloon de video’s met hoge ranking.
13 / 15
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
6-8-2007
14 / 15
5 Succespunten en vervolg 5.1
Succespunten
Succespunt
Beschrijving
Laagdrempelige
Voor de camera’s, de software en de geheugenkaartjes is steeds als uitgangspunt
toepassing.
gekozen dat het zo eenvoudig mogelijk moest zijn. Het is gelukt om met deze
Kapsters, nivo 2 en
Deze studenten hebben weinig ict scholing gehad.
middelen bruikbare video’s te maken. 3, kunnen video’s maken en monteren met de computer. Introductie van een
Als eenmaal de techniek beheerst wordt, zijn er vele toepassingen gedurende het
nieuwe
hele onderwijsproces mogelijk.
aantrekkelijke werkvorm. Zeer positieve
Andere opleidingen zijn zeer geïnteresseerd en willen graag starten. Blijkbaar is
reacties.
de tijd rijp om dit soort toepassingen te gaan gebruiken.
Geweldig middel tot
Doordat de student monteert, maakt zij een samenvatting van haar handelen in
reflectie
beelden. Dit is een toegankelijke ingang voor bespreking van haar functioneren.
5.2
Vervolg •
Verbreding van het project door het als vast onderdeel op te nemen bij de beroepsopdrachten bij de kappersopleiding.
•
Start een vergelijkbaar project bij de opleiding schoonheidsverzorging van de school voor Uiterlijke Verzorging. Er kan gebruik gemaakt worden van de apparatuur, het gezamenlijke OLC en het lesmateriaal.
•
Organiseer een aantal workshops op andere scholen van het ROC. Zowel voor studenten als docenten.
•
Organiseer een scholing voor de docenten die betrokken zijn bij de reflectie naar de student. Bij deze scholing staat centraal hoe video ingezet kan worden als hulpmiddel bij reflectie. Video moet hierna gebruikt worden als een van de hulpmiddelen om te reflecteren naar de student.
5.3
Persoonlijke noot
Met veel enthousiasme heb ik aan dit project deelgenomen. We staan nog maar aan het begin van het gebruik van dit type video in het onderwijs. Het gebruik van video in het onderwijs heeft de hoge verwachtingen de afgelopen 30 jaar niet kunnen waarmaken. Hoewel het al lang mogelijk is video opnamen te maken en te bekijken, ontbraken er twee belangrijke schakels die nu wel mogelijk zijn nl: 1.
De video’s kunnen op een eenvoudige aantrekkelijke manier gemonteerd worden. De kapsters maakte vaak opnamen van zo’n 30 minuten die moesten worden gemonteerd tot een video van drie minuten. Door het monteren wordt de student voortdurend met zijn eigen handelen geconfronteerd. Hierdoor wordt het zelf lerend vermogen gestimuleerd.
2.
De video’s kunnen via het internet met grote groepen gedeeld worden. Hierdoor wordt kennisdeling enorm gestimuleerd.
Eindrapport Uiterlijke Verzorging in Beeld
6-8-2007
Deze twee samenhangende aspecten geven een geweldige “boost” aan de toepassing van video. Sites als YouTube hebben mede hierdoor veel succes. Door gebruik van video sluit het onderwijs beter aan bij de beeld georiënteerde student. Al snel zal het gebruik van video voor de student net zo gewoon zijn als nu een verslag in Word of een PowerPoint presentatie.
15 / 15