OLVASÁSÓRA-TERVEZET
A csaló
Készítette: Pálné Szili Henrietta 1
Tantárgy: Olvasásóra Témakör: Együtt lenni jó Tananyag: Móra Ferenc: A csaló Az óra típusa: Új ismeretet közlő óra Oktatási célok:
Az új történet megismerése.
Szövegértés fejlesztése.
Annak megláttatása, hogy sokféleképpen megnyilvánulhat a testvéri szeretet.
Az órához kapcsolódó kompetenciafejlesztési feladatok: a, Anyanyelvi kompetenciák:
Szövegértés fejlesztése az elbeszélés alapján.
Szóbeli és írásbeli szövegalkotás gyakorlása.
Kifejezőkészség fejlesztése (szóbeli, írásbeli, nonverbális).
Szókincs bővítése.
Törekvés a kifejező és mások számára érthető kommunikációra.
Megfelelő artikuláció fejlesztése.
b, Hatékony, önálló tanulás:
Megfigyelőképesség és kreativitás fejlesztése
Értelmezés, összegzés a szöveg alapján
Memória- és figyelemfejlesztés
Kreatív gondolkodás fejlesztése
Logikus gondolkodás fejlesztése
Önálló tanulási képesség fejlesztése
c, Szociális- és állampolgári kompetencia:
Fegyelmezett munkavégzés.
Egymás meghallgatása. 2
Hatékony együttműködés.
Odafigyelés egymásra csoportmunka és páros munka közben.
A szimpátia és empátia fejlesztése.
Testvéri szeretet fontossága.
Didaktikai feladatok:
ismétlés
ráhangolás, motiváció
célkitűzés
alkalmazás
ismeretszerzés, visszacsatolás
ellenőrzés, értékelés (tanulói, tanári)
Alkalmazott munkaformák:
frontális osztálymunka
csoportmunka
differenciált csoportmunka
páros munka
önálló munka
Eszközök: Tanári eszközök: tankönyv, munkafüzet, laptop, projektor, interaktív tananyag, feladatlap, szókártyák, betűkártyák, számkártyák Tanulói eszközök: tankönyv, munkafüzet, ceruza, radír, boríték, matrica, feladatlap, dobókocka, szívószál, szókártyák, betűkártyák, számkártyák Felhasznált irodalom:
Burai Lászlóné - Dr. Faragó Attiláné 2008: Hétszínvirág olvasókönyv 3. osztályosoknak, Apáczai Kiadó, Budapest Burai Lászlóné - Dr. Faragó Attiláné 2008: Olvasás munkafüzet a Hétszínvirág című 3. o. olvasókönyvhöz Apáczai Kiadó, Budapest Burai Lászlóné - Dr. Faragó Attiláné 2008: (2009. 11.18-tól 2012. 08. 31-ig) Hétszínvirág olvasókönyv 3. osztály, Interaktív tananyag, Időkorlátos verzió, Apáczai Kiadó, Budapest
3
Tanítás-Tanulás 2010: Az Apáczai Kiadó szakmódszertani folyóirata tanítók és tanárok számára, VII. évfolyam 8. szám Apáczai Kiadó, Budapest
Melléklet: 1. szókártyák 2. Weöres Sándor: Ha vihar jő c. vers 3. betűkártyák 4. salátajáték-dobókockás játék 5. keresztrejtvény 6. mondatok 7. munkafüzet feladata és megoldása 8. titkosírás 9. értékelés 10. diasor
4
Szerkezet Oktatási célok Tanulás irányítási feladatok I. Bevezető rész Szervezési feladatok Előismeretek felelevenítése
Ismétlés
Ellenőrzés
Értékelés
Fejlesztendő
Az óra menete
I kompetenciák d Módszerek ő Eszközök, Munkaformák
Felszerelés előkészítése. 1’ Jelentés. A múlt olvasás órán és a main is egy régi történettel ismerkedünk meg. Régen az emberek nemcsak szóban „Jó napot kívánok”-kal köszöntötték egymást, hanem meghajoltak egymás előtt, így mutatták ki tiszteletüket. Ma mi is köszöntsük így egymást! Gyerekek a mai légzőgyakorlatunknál párban 3’ fogtok dolgozni. Mindenki kap egy szívószálat, és páronként összekeverve betűket, melyeket ha összerakjátok az előző órán megismert elbeszélés szavait olvashatjátok össze. De hogy megnehezítsem a dolgotokat nem érhettek a betűkhöz kézzel csak a szívószállal. Beszippantod a betűt és csak akkor fújod ki a levegőt és engeded el, ha már a megfelelő helyen van. Milyen szavakat raktatok ki? : anya, fiú, batyu Mi volt az előző órán megismert történet címe? : A batyu Foglaljátok mondatokba ezeket a szavakat, minden mondatba csak egy szó kerüljön! A mondatok a történethez kapcsolódjanak! : Az anyuka meghökkent, hogy gyermeke világgá akar menni. : A fiú sírva fakadt a veranda lépcsőjén. : A batyuban hamuban sült pogácsa volt. Melyik párosnak sikerült ezeket a szavakat kirakni? A csoportfelelős adhat egy bögrét a borítékból azoknak a párosoknak, akik eltalálták mind a három szót, és szépen ki is rakták. 5
Tiszteletadás
Légzőgyakorlat Tanítói utasítás Hatékony együttműködésre nevelés Páros munka szívószál betűk
Szóbeli kifejezőképesség fejlesztése Frontális osztálymunka Jutalmazás boríték
Majd az óra során kiderül, hogy miért bögréket gyűjtünk.
Ismétlés
bögre
A táblán három szót láttok, olvassátok el 3’ magatokban, majd hangosan, közösen! : meghökkent : kétségbeesett : megkönnyebbült Mondjunk egy-egy mondatot ezekkel a szavakkal a történetünkhöz kapcsolódva! : Meghökkent az édesanyja, hogy világgá akart menni. : Kétségbeesett a kisfiú, hogy valóban el kell hagynia a házat, ismeretlenbe lépni. Mit fognak hozzá szólni? Az anyukája tényleg komolyan gondolta, hogy világgá megy, még batyut is készít neki. : Amikor az édesanyja kiment utána, és visszavitte a házba. Játsszuk el némán ezeket a szavakat! Gyere ki, Boti!
Frontális osztálymunka szókártyák 1. melléklet Szóbeli kifejezőképesség fejlesztése Frontális osztálymunka
Nonverbális kifejezőképesség fejlesztése Tanítói utasítás
Hoztam egy szép verset Weöres Sándortól, kivetítem nektek. Olvassátok el magatokban! Ráhangolás Weöres Sándor: Ha vihar jő a magasból Ha vihar jő a magasból, ne bocsáss el, kicsi bátyám. Ha falomb közt telihold lép, kicsi néném, te vigyázz rám.
4’
laptop projektor 2. melléklet
Falu végén van a házunk, a bozótból ki se látszik, de a cinke, ha leröppen, küszöbünkön vacsorázik. Olvassuk fel közösen! Játsszunk vele hangerőjátékot, amikor nyitom a kezem hangosabban mondjuk, amikor közeledik 6
Tanítói utasítás Hangerőjáték Frontális osztálymunka
halkabban! Olvassuk fel úgy, hogy kíséretet kopogunk hozzá! A kíséret a következő: ti-ti tá tá
Ritmusfejlesztés
Tanári kérdés Figyelemfejlesztés
Mire kéri a kisgyerek a nénjét és a bátyját? Vigyázzanak rá, és ne hagyják egyedül. Motiváció Néhány gyermek széke alá tettem egy-egy betűt, aki 2’ megtalálja, szaladjon ki, és rakja fel a táblára! Ezek a betűk egy író nevét rejtik. Vajon ki lehet ő?
Frontális osztálymunka betűk tábla 3. melléklet
MÓRA FERENC Milyen műveket ismertek már tőle? : Kincskereső kisködmön : Kis bicebóca : Szeptemberi emlék : A cinege cipője
Tanári kérdés
Célkitűzés
II. Fő rész
Tanári közlés A mai órán is Móra Ferenc egyik művével ismerkedünk meg melynek címe: A csaló 3’ Helyezkedjetek el kényelmesen, és hallgassátok meg a történetet! Gyertyát gyújtok, és felolvasom az elbeszélést. Gyertya elfújása. Érzések meghallgatása: Kiknek a kapcsolatáról szól a történet? : Egy testvérpárról Pétörről és Marikáról. Milyen érzéseket tápláltak egymás iránt? : Nagyon szoros volt a kapcsolatuk, szerették egymást annyira, hogy Pétör még fel is áldozta magát, és éhes maradt 5 napon keresztül, hogy a testvére jól lakhasson. 6’
Ismeretnyújtás
Olvassuk el közösen is az elbeszélést! Olvasás közben: Eljátsszuk benne azt a részt, amikor Pétör megkapja a tejet és kisomfordál az osztályból. Szómagyarázat: örvivel: ürügyével Helyettesítsd be a mondatba „örvi” szót az „ürügy” kifejezéssel. ahogy mai nyelvezettel mondanád! 7
Bemutató olvasás gyertya gyufa Figyelem és emlékezet fejlesztése Testvéri szeretet fontossága
Tanári utasítás Tanítói kérdések
Szókincsbővítés Szómagyarázat
: Pétör az emeletről az udvarra szökik a tejivás ürügyével. Mit hitt a tanító úr, hova megy Pétör, mi történik a tejjel? : Nem szereti a tejet, és kiönti az ereszcsatornába. Mi volt a legmeghatóbb számotokra a történetből? : Egyéni választás.
Figyelem és emlékezet fejlesztése
Magyarázd meg az olvasmány utolsó mondatát! : Öt napon keresztül maradt éhes Pétör, hogy adhasson a húgának enni. Ő egy jószívű „csaló”. 4’ Dobókockás játék: Készítettem a történethez kapcsolódó kérdéseket. Minden csoportnak (a csoportok 6 fősek) jut egy kártyacsomag, melyet az asztal közepén lefelé fordítva helyezzétek el! Minden csoport kap egy dobókockát és minden tanuló kap egy számot 1-től 6-ig. A csoport dönti el, ki az első. Az első játékos dob a dobókockával, és az a tanuló húzza fel az első kártyát és válaszol a kérdésre, akinek a számát mutatja a dobókocka. Ezután a második játékos dob, a kidobott számú tanuló veszi fel a következő kártyát, és válaszol majd és így tovább. Mindenkinek egyformán figyelni kell, mivel nem tudhatjuk, kinek a száma következik.
Ismeretnyújtás
Kérdések: 1. Kik a szereplői a történetnek? 2. Miért szeretett Pétör iskolába járni? 3. Mit jelent a csaló kifejezés a történetben? 4. Miből gondolod, hogy Pétörék szegények voltak? 5. Hogyan derítette ki a tanító bácsi az igazságot? 6. Miért bocsátható meg Pétör csalása? Lehetséges válaszok: : Pétör, tanító bácsi, Marika (bár ő nem szólal meg a mesében) : Melegebb van, mint otthon. Szeret a gyerekek társaságában lenni. Még tejet is ihat. 8
Játék Szövegértés fejlesztése Hatékony együttműködés fejlesztése Csoportmunka dobókocka kártyák
: Azért lett „csaló”, mert jót akart tenni testvérével és titokban neki adta a tejét. : Az iskolában melegebb volt, mint otthon. Örült annak a kis tejnek is, amihez hozzájutott. Nem volt elég élelem otthon, és a kishúgának sem jutott, ezért kellett Pétörnek kicsempészni a tejet. : Amikor Pétör kisomfordált, a tanító bácsi követte. Szimpátia és empátia fejlesztése
: Mert ő csak enni akart adni a kishúgának és feláldozta magát a jó cél érdekében. 4’ Ellenőrzés Rögzítés
Az ellenőrzés salátajátékban fog történni. A kérdések egy salátalevélen lesznek rajta. Néhányan kapnak egy salátalevelet, felolvassák a rajta lévő kérdést, és megpróbálják megválaszolni.
Szóbeli szövegalkotás gyakorlása Frontális osztálymunka „saláta” 4. melléklet
Értékelés Köszönöm a munkátokat, ügyesek voltatok. A következő feladatoknál differenciált csoportmunkában fogtok dolgozni. Mindegyik csapat más-más feladatot fog kapni. 7 1. csoport: Alkalmazás Rögzítés
Ellenőrzés
Keresztrejtvényt kaptok meghatározásokkal. Ki kell választanotok egy írnokot, aki a megoldásotokat fogja írni a feladatlapra. A feladat ellenőrzése kivetítőn fog történni. 1. A színpompás kis madár nevét kékfejtetőjéről és kékes szárnyáról kapta. (cinege) 2. Hogyan mondod a bölcset másképpen? (okos) 3. Korán reggel a kukorékolására ébredhetsz. (kakas) 4. Egyik tantárgyunk, amelyiken történetekkel ismerkedhetsz meg. (olvasás) 5. Móra Ferenc egyik művéből a főszereplő, aki mankóval jár. (bicebóca) Ellenőrzés az interaktív tananyag segítségével.
Tanítói utasítás Differenciált csoportmunka keresztrejtvény ceruza 5. melléklet interaktív tananyag projektor laptop
2. csoport: Alkalmazás Rögzítés
Kaptok 6 tagmondatot, párosítsátok össze őket, úgy, hogy három értelmes mondathoz jussatok! 9
Tanítói utasítás Differenciált csoportmunka
Ellenőrzés az interaktív tananyag segítségével.
Ellenőrzés
Alkalmazás Rögzítés
Ellenőrzés
Alkalmazás Rögzítés
Ellenőrzés
Alkalmazás Rögzítés
Ellenőrzés Értékelés
Szövegértés fejlesztése interaktív tananyag projektor laptop 6. melléklet
: Az ajtó felé haladva Pétör egyre sápadtabb lett, mert félt a lelepleződéstől. : Az udvaron Pétör és Marika sírva fakadtak, mert megijedtek a tanító úrtól. : A tanító úr könnye is kicsordult, mert megsajnálta a gyerekeket. Ellenőrzés az interaktív tananyag segítségével.
Tanítói utasítás Differenciált csoportmunka munkafüzet interaktív tananyag projektor laptop
3. csoport: Nyissátok ki a munkafüzetet 34. oldalon! Oldjátok meg 2. feladat első oszlopát! Mit csinált Pétör az osztályban? Mit csinált Pétör az udvaron? Ellenőrzés az interaktív tananyag segítségével.
Tanítói utasítás Differenciált csoportmunka munkafüzet interaktív tananyag projektor laptop 7. melléklet
4. csoport: Nyissátok ki a munkafüzetet 34. oldalon! Oldjátok meg 2. feladat második oszlopát! Mit csinált a tanító úr az osztályban? Mit csinált a tanító úr az udvaron? Ellenőrzés az interaktív tananyag segítségével. 5. csoport:
Tanítói utasítás Differenciált csoportmunka 8. melléklet feladatlap
Az 5. csoportnak adok egy feladatlapot, melyen a titkosírást kell megfejteniük. Megoldás: testvéri szeretet és féltő gondoskodás A csoportok hibátlan munkáit bögrével jutalmazom.
Jutalmazás bögre
III. Befejező rész Összefoglalás
3 A mai alkalomra hoztam nektek egy varázsdobozt, ma ebbe a dobozba ti raktok bele gondolatokat. Én 10
Testvéri szeretet fontossága
Értékelés
tudom, hogy ebben az osztályban nagyon sok gyermeknek van testvére, és arra szeretnélek titeket megkérni, hogy mondjatok nekünk olyan dolgokat, amelyekkel ti segítenétek a testvéreteket. Akinek nincs testvére, az se búsuljon, biztos van neki barátja, vele tegyen jót! Nem kell nagy dologra gondolni, pl. este olvasol neki egy mesét, nagyon szeretne veled játszani, és társasjátékozol vele egy kicsit, vagy segítesz neki a házimunkában. Most becsukom a varázsdobozt, és az asztalra teszem, de ti bármikor kinyithatjátok, és írhattok kis cetliket, amelyekre rákerülnek, milyen jócselekedeteket hajtottatok végre. Ezeket a jótetteket december 6-án olvassuk majd fel Mikulás napján.
varázsdoboz
2 Nagyon szépen dolgoztatok a mai órán. Cserébe a munkátokért nézzétek meg, hány bögrét sikerült összegyűjteni, annyi piros pontot írhattok be a füzetbe! Ki tudná megmondani miért épp bögrét választottam az értékelésre? : Mert a történetben is egy-egy bögre tejet vitt ki Pétör Marikának.
Most jön az én meglepetésem! 3 Készítettem egy diasort, olyan képekből, melyen a ti vagytok rajta a testvéreitekkel és mialatt a videót nézzük hallhatjátok alatta Halász Judit: testvérek között című dalát. Köszönöm a munkátokat!
11
bögre füzet piros ceruza
projektor lap top cd 9. melléklet
Táblakép
Ó
M
R
A
meghökkent F VETÍTŐVÁSZON kétségbeesett
megkönnyebbült
12
E E
R
E
N
C
1. Melléklet meghökkent
megkönnyebbült
kétségbeesett
2. Melléklet Weöres Sándor: Ha vihar jő a magasból Ha vihar jő a magasból, ne bocsáss el, kicsi bátyám. Ha falomb közt telihold lép, kicsi néném, te vigyázz rám. Falu végén van a házunk, a bozótból ki se látszik, de a cinke, ha leröppen, küszöbünkön vacsorázik.
13
3. Melléklet
M
Ó
MM
F
E
R
R
E
A N
4. Melléklet Salátajáték és dobókockás játék kérdései: Kik a szereplői a történetnek? Miért szeretett Pétör iskolába járni? Mit jelent a csaló kifejezés a történetben? Miből gondolod, hogy Pétörék szegények voltak? Hogyan derítette ki a tanító bácsi az igazságot? Miért bocsátható meg Pétör csalása?
14
C
5. Melléklet
1. A színpompás kis madár nevét kékfejtetőjéről és kékes szárnyáról kapta. 2. Hogyan mondod a bölcset másképpen? 3. Korán reggel a kukorékolására ébredhetsz. 4. Egyik tantárgyunk. 5. Móra Ferenc egyik művéből a főszereplő, aki mankóval jár.
15
6. Melléklet Az ajtó felé haladva Pétör egyre sápadtabb lett,
mert félt a lelepleződéstől.
Az udvaron Pétör és Marika sírva fakadtak,
mert megsajnálta a gyerekeket.
mert megijedtek a tanító úrtól.
A tanító úr könnye is kicsordult,
16
7. Melléklet Munkafüzet: 34/2.
Írd be a táblázat megfelelő soriba a következő cselekvéseket!
Hol?
Mit csinált Pétör?
Mit csinált a tanító úr?
az osztályban
az udvaron
megkapta
utolérte
követte
elvörösödött
sírásra fakadt
kicsordult a könnye
visszavonult
lesomfordált
megijedt
öntögette
megkérdezte
kifigyelte
17
Megoldás:
Hol?
az osztályban
az udvaron
Mit csinált Pétör? megkapja
Mit csinált a tanító úr? kifigyelte
elvörösödik
követte
visszavonult
---
lesomfordált
---
---
---
öntögette
utolérte
megijedt
megkérdezte
sírásra fakadt
kicsordult a könnye
18
8. Melléklet Fejtsétek meg a titkosírást!
:T :R :V : L : F : Ő : G : O : D : K : Á : E : S : É : R : I : Z : N
Megfejtés:
19
9. Melléklet Értékelés:
20