Meseszereplők
1. Árnybáb készítés Komplex rajz-vizuális kultúra óra 2. osztály számára 2x45 perc
Tanít: Koczkáné Sárközi Ilona
Az óra céljai: 1. Oktatási célok
Követelmények Síkbáb készítés árnyfigurával
A tanuló tudja értelmezni a munkalapok tartalmát.
a) Ismeretszerzés
Tanulja meg, hogyan lehet árnybábot készíteni és azzal hogyan lehet játszani. b) Fogalomkialakítás Wayang, dalang, gamelán, árnybáb
A tanuló ismerkedjen az órán elhangzó fogalmak taralmával.
2. Képzési célok
Követelmények A vizuális memória aktivizálása, bővítése.
a) Elméleti
A tanuló tudja felidézni korábbi vizuális
A problémamegoldó, kreatív gondolkodás emlékképeit, tudja felidézni az órán szerzett fejlesztése. A
vizuális képeket.
megfigyelőképesség,
gondolkodás,
logikus,
alkalmazó Tudjon a feladatokkal kapcsolatosan pontos rendszerező megfigyeléseket tenni. Tudja megfigyeléseit
gondolkodás fejlesztése.
alkalmazni a feladatok megoldásában. A tanuló tudja a munkához szükséges
b) Gyakorlati
Az ábrázolási eszközök megfelelő használata. Verbális
és
írásbeli
eszközöket a célnak megfelelően, hatékonyan
kifejezőképesség alkalmazni.
fejlesztése
Tudja saját és társai gondolatait egyszerű kifejezésekkel, érthetően, mondatban foglalva közölni.
3. Nevelési célok
Követelmények A
tanuló
legyen
Együttműködési készség fejlesztése. Az önértékelés és önszabályozás fejlesztése. Az esztétikai konfliktusmentesen
képes együtt
társaival dolgozni,
tudatosság fejlesztése. Megfelelő, pozitív attitűdök kialakítása a munkához, önálló megállapodni. ismeretszerzéshez, értékeléshez. Vállalkozói kompetenciák fejlesztése. A környezet, saját és Aktívan kapcsolódjon be az óra folyamatába, mások munkájának megbecsülése.
a csoport munkájába. Legyen
igényes
a
saját
munkadarab
elkészítésében, környezete tisztán tartásában. Értékelés Formatív: Az óra egészében folyamatosan. Szummatív: Normaorientált: Az óra végén, a közös értékelés során Kritériumorientált: Tanári értékelés.(óra közben a korrekcióval)
A tanítási órához szükséges tanári eszközök jegyzéke:
A tanítási órához szükséges tanulói eszközök jegyzéke:
Projektor, számítógép, hangszóró, bábok, vetítővászon
Foto karton, olló, kisolló, hurkapálca, szigetelőszalag, ceruza, vázlatlap
A tanár előkészítő feladatai:
A tanulók előkészítő feladatai:
PPT készítése, video konvertálás
A mese megismerése
Bemutatandó árnybábok elkészítése Foto kartonok, hurkapálcák, fekete ragasztószalag, ollók, kisollók, lyukasztó előkészítése, „paraván” biztosítása, dob, xilofon, esetleg alkalmi „hangszerek” A bábarányokat mutató lapok kinyomtatása A tanár közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
A tanulók közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
A tanterem berendezése
Segítségnyújtás
Eszközök elhelyezése az asztalokon.
berendezéséhez.
Számítógép és projektor beállítása, hangszóró, bábok elrejtése.
az
eszközök
előkészítéséhez
és
a
tanterem
szerkezeti
szemléltetés
az óra menete
fogalmak
egységek
eszközök
és fejlesztés
munkaformák
I. Szervezés
Az óra elején nincs szükségetek semmilyen
frontális
eszközre, így tegyétek el a dobozaitokat a padba.
tanári közlés
Csoportokban
ülve,
egyéni
munkaformában
dolgozunk, alakítsatok 3-4 fős csoportokat.
II.1.
Wajang báb videó
Wayang Most egy különleges keleti világba foglak Árnybáb
Motiváció
- PPT
ráhangolás
(15 perc)
megfelelő attitűd
benneteket kalauzolni. Kíváncsi vagyok mi a Gamelán ,
Videó és PPT
véleményetek róla!
frontális
dalang
Hogyan mesélték el a történetet?
tanári közlés
Árnybábokkal.
és beszélgetés
kialakítása
PPT bemutató megtekintése a wajang bábozásról, a bábokról beszélgetés
II.1.1. Előzetes ismeretek
Árnybábok
Hoztam nektek igazi árnybábokat. Vajon melyik
frontális
Korábbi
mesének a szereplőit látjátok?
tanári közlés,
ismeretek
aktiválása,
Ki szeretné kipróbálni?
közös játék
bábjáték
A projektor kivetítője jó fényt biztosít, így most ti
(5perc)
abból a nézőpontból nézhetitek az előadást, mint
aktiválása alkalmazása.
Jáván a dalang és a férfiak.
Verbális kifejezőképesség
Elmúlt óráitokon ti is megismerkedtetek egy
fejlesztése,
mesével, és készítettetek hozzá egy palotát.
kreatív
meghatározása
Most készítsük el a szereplőket
gondolkodás
(1 perc)
árnybábbal!
fejlesztése.
II.1.3.
Az emberek nagyjából egyforma magasak, de Bábarányok
II.1.2. A
feladat
tanári
Együttműködő
Új ismeretek.
Arányokat mutató ezek nem igazi emberek ezért a fejük egy kicsit
bemutatás
képességek
Feladat
fénymásolatok.
egyéni feladat.
fejlesztése.
nagyobb lesz, míg a testük kisebb az igazinál. Az
előkészítés
állatok
kisebbek
lesznek.
Bemutatom
az
(4 perc)
arányokat mutató rajzomon.
Vállalkozói
Rajzolj a vonalak közé egy egyszerű embert.
kompetenciák
Nézzük, hol lesz a feje lába…
fejlesztése.
Rajzoljunk egy kis állatot is, azt hová rajzolnád?
szerkezeti
szemléltetés
az óra menete
fogalmak
egységek
eszközök
és fejlesztés
munkaformák
II.1.4.
Most nézzétek meg egymás rajzait, beszéljétek
Értékelés
meg a problémákat!
önszabályozás
(5 perc)
Hol láttatok problémát?
ítélőképesség
csoportmunka
önismeret,
Formatív: nagyon szépen megrajzoltátok a formát! Hogyan lássunk hozzá? El kell osztanunk a II.2.1.
szereplőket,
Feladat
hogy
mindegyikből
verbális
legyen szereposztás
frontális
kifejezőképesség
legalább egy! 3 fiú, három királyfi. Kiszeretné
beszélgetés
megfigyelőképesség
előkészítés
a királyt? … Fekete kartont fogunk használni,
Karton, olló
és
PPT szereplők
először erre kell megrajzolni a báb körvonalát.
Kiosztása
gondolkodás,
(5 perc)
Ki kell használni az egész felületet. hogy
szünetben
együttműködés
alkalmazó
együtt tudjanak játszani a bábok. II.2.2. A
feladat
A gyerekek megrajzolják a báb formáját.
megfigyelőképesség
Bábok kinyírása következik.
alkalmazó gondolkodás
megoldása, ismeretek
VÉGE AZ ELSŐ ÓRÁNAK
logikus,
alkalmazása
rendszerező
15 perc
gondolkodás
II.2.3.
SZÜNET UTÁN
Perforálás,
frontális
megfigyelőképesség
Most nézzük meg, hogyan mutatnak a bábok a lyukasztás,
osztálymunka,
projektor fényénél! Mi történik, ha közelebb rések kinyírása
tanulói játék a gondolkodás
bemutatása
van a lámpához, mi történik, ha messzebb?
vetítő előtt
5 perc
Mit nem látunk rajtuk, ami a legjobban
rendszerező
hiányzik?
gondolkodás
A
megoldás
alkalmazó
logikus,
Hogyan lehetne még érdekesebbé kifejezőbbé tenni az alkotásokat? Ha rések lyukak lennének a papíron! II.2.4.
Kaptatok kisebb hegyesebb ollókat, ezzel
További feladat
nagyon óvatosan kell bánni, ha elhagyod, a
Kisollók
gondolkodás
előkészítése
helyed mindenképp tedd le az ollót, és nem
kiosztása
együttműködési
perc)
(5
alkalmazó
szabad vele hadonászni. Rajzold be, hogy hol
készség,
szeretnéd áttörni a papírt, gondolj arra, hogy
helyes
hol lesz a hurkapálca! Azt a részt ne nyírd ki!
eszközhasználat.
Segítünk lyukasztót használni. Ha kis körökkel szeretnéd díszíteni a bábot. A szélét is javíthatod még. ha úgy szebbnek látod. Belenyírhatsz az oldalába is, ha végképp nem tudsz hozzáférni a kivágandó formához, de akkor a sérülést le kell ragasztanunk fekete ragasztó szalaggal.
II.2.5. A feladat
A
gyerekek
megrajzolják
a
kinyírandó
megoldása,
részeket, sok segítséget kell nyújtani a
ismeretek
technikai problémák miatt.
csoportmunka
önszabályozás megfigyelőképesség
alkalmazása (15 perc) II.2.6.Értékelés,
Nézzük meg, hogy milyen az árnyéka
ellenőrzés
bábunknak!
frontálisan
önszabályozás önismeret
Ha nem tetszik még valami, lehet rajta javítani.
szerkezeti
szemléltetés
az óra menete
fogalmak
egységek
és fejlesztés
munkaformák Kiosztom a hurkapálcákat, próbáljátok ki hová
II.3.1. A
eszközök
feladat
előkészítése
szeretnétek ragasztani, úgy, hogy a bábokat jól
Frontális
tartsa, a báb fejénél legyen a vége, és ott lesz a
közlés
ragasztószalag, ahol nem látszik ahol nincs minta. (5 perc) II.3.2.
Hurkapálcák
Feladat
szigetelőszalaggal.
megoldása (10 perc)
felragasztása
fekete
Az
ismeretek
felhasználása
Önszabályozás
II.3.3. A
feladat
bemutatása
10 perc
Most jávai bábszínházat játszunk, a projektor lesz
csoportmunka-
Verbális
a fáklya fénye a vetítő felülete az ernyő, mi ott
megbeszélés
képességek,
játszunk, ahol a dalang, és aki nézi mögöttünk,
motoros
azok, mint a férfiak.
képességek
Alakítsunk gamelán zenekart is ütősökből. Ők kísérik az előadást. Formatív
II.3.4. értékelés
Taps
erőssége,
amikor
frontálisan
Önismeret,
meghajolnak a szereplők.
(5
ítéletalkotás
Tanári értékelés
perc) szerkezeti
értékelés:
szemléltetés
az óra menete
egységek
fogalmak
eszközök
és fejlesztés
munkaformák
III. 1.
Pakoljátok el a felszerelést, vigyétek a szemetesbe
A környezet,
Szervezés
a hulladékot, hogy aztán a tiszta asztalon jól
saját és mások
(5 perc)
láthassuk a munkákat.
munkájának megbecsülése.
A tanulócsoportok elhelyezése, tanterem berendezése: Négyes csoportokban történik a tanulók elhelyezése.
Árnyas képek
Egy hangya
Az öreg király
Félig kész királyfi A legidősebb királyfi
A projektor fényénél A fotókat készítette: Chabrecsek Terézia
A tanóra tanulságai, reflexió, önértékelés: Ezen a tervezeten nem sokat kellett változtatnom tanítás során, a bábtervezésnél egyszerűbb megoldásnak tűnt a gyakorlatban egy függőlegesen négy részre hajtott fénymásoló lap használata a nyomtatott verzió helyett. A végén időhiány miatt a gamelán zenekart én képviseltem egy xilofonnal, a gyerekek saját bábjaikkal vonultak végig a projektor fénye előtt, (amit egy üres PPT diával varázsoltunk a vetítővászonra), erre azért is szükség volt, mert mindenki be akart mutatkozni, erre nem is gondoltam előtte. A képeken is látszik, mennyire élvezték ezt a bevonulós bemutatkozást. Végig együttműködtek velem, készségesen segítettek figyeltek, érdeklődtek a keleti kultúra iránt, én nagyon jól éreztem magam köztük. Szünetben azokkal a bábokkal játszottak, amiket hoztam nekik, ezek „A kiskakas gyémánt félkrajcárja” című népmese bábjai voltak. Nem okozott nehézséget kitalálniuk, hogy melyik mese szereplőit látják.
Szereposztás laptopnál
Órai segítség
A fotókat készítette: Chabrecsek Terézia