iLIT O rodičích a dětech
Téma aktivity:
Interpretace románu
Emila Hakla
Předmět:
Interpretace literárního textu
Doporučený věk studentů:
18 - 19 let
Vazba na ŠVP:
Rozvíjení čtenářské gramotnosti
Cíle:
O rodičích a dětech
Vytvořit myšlenkovou mapu románu Prozkoumat motiv cesty coby kompoziční princip Haklovy prózy Vytvořit grafický záznam putování románových hrdinů Pojmenovat motivy tematizované během „cesty“ a interpretovat smysl románu Reflektovat intertextualitu motivu cesty jako sémantického gesta Zařadit autora do kontextu současné české literatury
Metodou myšlenkového mapování interpretujeme fikční svět v současné próze. Využíváme přitom eknihy zakoupené v rámci projektu. Originální grafické zpracování příběhu umožňuje kompozice románu coby vycházky hlavních hrdinů. Zanášíme do elektronické mapy průběh románové cesty lemované zastávkami v hostincích i jinde jako orientačními body ohraničujícími pomyslné „etapy“ a zároveň pojmenováváme proměňující se náměty hovoru. Dospíváme tak se studenty k reflexi vlastního tématu románu, k němuž je peripatetický syžet pouhou kulisou. V závěru lekce přemýšlíme o motivu cesty jako sémantickém gestu v historii literatury a o postavení Emila Hakla v kontextu autenticitní linie současné české prózy.
1
Interpretace literárního textu
Stručná anotace:
iLIT Harmonogram aktivity: Název činnosti
Čas
Činnost učitele
Činnost žáků
Přípravná fáze
-
Příprava učebny; zprovoznění Apple TV, kontrola a rozdání iPadů
-
Evokace
5 min ut
Instruktáž
10 min ut
Vysvětlí skupinovou práci a rozdělí etapy
Percepce
Dataprojektor, Apple TV, iPad
Skupinová práce
30 min ut
Konzultuje
Kooperace na tvorbě myšlenkové mapy
iPady, e-kniha Emil Hakl: O rodičích a dětech
Prezentace výstupů
30 min ut
Zástupci pracovních skupin prezentují své myšlenkové mapy
iPady, dataprojektor s Apple TV
Reflexe
15 min ut
Pomůcky + přílohy
Moderuje
O rodičích a dětech
Reflexe zadané domácí četby
Teoretické zázemí: Aktivita je cílena na seminář interpretace literárního textu v maturitním či předmaturitním ročníku. Nabízí alternativní způsob interpretace společné četby formou skupinové práce na tvorbě myšlenkové mapy. Předpokladem aktivity je znalost románu a schopnost práce s internetovým mapovým portálem. Pro závěrečnou diskuzi volíme standardní metodiku interpretační debaty.
2
Interpretace literárního textu
Společná diskuze
iLIT „Přípravná fáze“ Učitel si připraví technické zázemí: vyzkouší nastavení dataprojektoru na apple TV, zkontroluje a rozdá na lavice iPady.
„Evokace“
Společná reflexe domácí četby – učitel se ptá v řízeném rozhovoru na individuální čtenářské zážitky, na emocionální zasažení textem i první závěry o smyslu díla.
Učitel pečlivě vysvětlí cíl a způsob práce - tvorbu myšlenkové mapy na platformě internetového mapového portálu: 1. Rozdělení iPadů ve skupině: a. Na jednom z iPadů ve skupině bude probíhat samotná tvorba myšlenkové mapy b. Ostatní iPady slouží k práci s výchozím textem (Otevřeme aplikaci iBooks s e-knihou O rodičích a dětech) 2. Na hlavním iPadu spustíme aplikaci Safari a přejdeme na internetové stránky www.mapy.cz. Pomocí nástroje lupa přiblížíme zobrazení na oblast Prahy 6, která je dějištěm Haklova románu:
Interpretace literárního textu
•
O rodičích a dětech
„Instruktáž“
3
Interpretace literárního textu
3. Odfiltrujeme nadbytečné informace v zobrazení (ponecháme pouze možnost „Restaurace, kavárny, bary“, která nám pomůže lokalizovat v románu zmiňovaná pohostinství) a nastavíme vhodný typ mapového podkladu (např. turistická nebo letecká mapa):
O rodičích a dětech
iLIT
4
iLIT
Interpretace literárního textu
O rodičích a dětech
4. Vyhledáme začátek své etapy a vytvoříme bod s poznámku pomocí nástroje „Místa, lokality, body“. V poznámce stručně popíšeme trasu etapy a probíraná témata dialogu. Naznačíme též jejich interpretaci či přiložíme citaci z textu e-knihy (využijeme k tomu nástroj „Poznámky“ v aplikaci iBooks).
5
Interpretace literárního textu
5. Vyznačíme trasu své etapy románového vyprávění pomocí nástroje „Plánování a měření trasy“. Zatrhneme způsob dopravy „Pěšky“. Kliknutím do mapy nastavíme počáteční a koncový bod cesty, v možnosti „Přes…“ provedeme korekturu nabízené cesty tak, aby odpovídala románové verzi. V menu „Plánování a měření trasy“ vidíme technický popis cesty a informace o ušlé vzdálenosti, které rovněž můžeme porovnávat s knihou a použít při interpretaci.
O rodičích a dětech
iLIT
6
•
Učitel rozdělí studenty do skupin cca po 3 studentech a přiřadí jim podle počtu vzniklých týmů jednu či dvě kapitoly ke zpracování tak, aby byla pokryta celá románová cesta otce se synem. Zároveň učitel studentům doporučí rozdělení rolí v týmu: počítačově nejgramotnější student nechť vytváří po technické stránce grafický záznam v mapě, zbylí dva členové pracují s textem a dodávají „technikovi“ vstupní data týkající se trasy, klíčových bodů, témat románových dialogů a jejich interpretace. „Technik“ také může „kreativce“ pustit k hlavnímu iPadu v okamžiku zápisu textových pasáží.
„Skupinová práce“ Studentské týmy pracují na myšlenkové mapě. Učitel jim musí vzhledem k náročnosti úkolu poskytovat maximální podporu v podobě konzultací vzniklých nejasností či potíží.
7
Interpretace literárního textu
•
O rodičích a dětech
iLIT
iLIT „Prezentace výstupů“
Jednotlivé pracovní skupiny si zvolí své mluvčí, kteří budou prezentovat myšlenkové mapy. Učitel vyzývá podle pořadí přidělených kapitol jednotlivé týmy k připojení na Apple TV a prezentaci své části zpracované trasy. K interpretaci každé etapy otevře učitel krátkou debatu, v níž se mohou ke zpracování trasy a k jednotlivým tématům vyjádřit všichni studenti.
Učitel vede se studenty řízenou diskuzi, v níž: Společně pojmenují téma románu Uvažují o motivu cesty jako sémantickém gestu v historii literatury Zařadí Emila Hakla do kontextu autenticitní linie současné české prózy (např. vedle Jaroslava Rudiše, Petra Šabacha či Jana Balabána)
O rodičích a dětech
„Reflexe“
„Pomůcky“
Interpretace literárního textu
Dataprojektor s Apple TV, PC iPady e-kniha Emil Hakl: O rodičích a dětech
8