Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun :3 1.
Mata Pelajaran
Pendidikan Islam (Ibadah)
2.
Kelas
3 Maju
3.
Tarikh/Hari
17 Jamadilawal 1436 / 8 Januari 2015 / Khamis
4.
Masa
(10.00-11.00 pagi) 60 minit
5.
Bilangan Murid
30 orang (Lelaki : 14, Perempuan : 16)
6.
Tajuk
Adab Berpakaian (Pakaian Pilihanku)
7.
Pengetahuan Sedia ada
Murid-murid mengetahui perbezaan pakaian lelaki dan perempuan
8.
Standard Kandungan
6.2 Memahami dan mengamalkan adab berpakaian
9.
Standard Pembelajaran
6.2.1 Menyatakan hukum menutup aurat 6.2.2 Menyatakan adab berpakaian 6.2.3 Menerangkan had aurat lelaki dan perempuan 6.2.4 Menjelaskan ciri-ciri berpakaian menurut Islam
10.
Objektif Pembelajaran
Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Menyatakan hukum menutup aurat dan adab berpakaian dengan jelas selepas mendapat penerangan daripada guru di dalam kelas. 2. Membanding beza antara aurat lelaki dan perempuan dengan betul selepas membuat aktiviti berkumpulan. 3. Mengklasifikasikan empat daripada lima ciri berpakaian menurut Islam dengan baik selepas aktiviti perbincangan
11.
Kemahiran Berfikir
Menjana idea
12.
Gabung jalin
Akhlak : Menghormati aurat lelaki dan aurat perempuan
13.
Penyerapan
Matematik : Bilangan ciri-ciri pakaian menurut Islam
14.
Penerapan Nilai
Bekerjasama, yakin, hormat-menghormati
15.
E.M.K
1. Keusahawanan : Murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk menghasilkan kerja berkumpulan 2. Kreativiti : Mencari maklumat tambahan mengenai adab-adab berpakaian 3. Teknologi Maklumat dan Komunikasi : LO
16.
Penilaian P&P
1. Lisan : Soal jawab, perbincangan 2. Bertulisan : Lembaran Kerja
17.
Bahan Bantu Belajar
1. Kad Imbasan 2. “Learning Object” (LO)
3. Video
Langkah Mukadimah
Isi Kandungan Bacaan Doa dan Bacaan Syahadah:
(3 minit)
Aktiviti 1. Seorang murid diminta oleh guru mengetuai bacaan doa. 2. Murid-murid lain diminta mengikut bacaan doa bersama-sama/mengaminkan bacaan doa.
Catatan Penerapan Nilai: Khusyuk Tawakal Adab berdoa
3. Semua murid melafazkan kalimah syahadah bersama-sama
Set Induksi
Gambar gula-gula ditunjukkan melalui tayangan LO
(5 Minit)
1. Murid ditunjukkan gambar yang berkaitan dengan gula-gula yang dihinggapi lalat.
Kaedah : Soal Jawab
2. Murid memerhati dan menganalisis perbandingan di antara kedua-dua gambar A dan B. 3. Murid bersoal jawab tentang gambar yang
Bahan Bantu Belajar : Gambar
ditunjukkan. 4. Murid merumuskan dan mengaitkan dengan gula-gula Penerapan Nilai : yang dibungkus dan tidak dibungkus dengan adab Soalan : Siapa yang suka makan gula? Apakah perbezaan antara gula-gula ini? Bagaimanakah gula-gula ini di hinggap oleh lalat? Mengapakan lalat ada pada gula-gula yang pembalutnya telah dibuka”
Abad berpakaian
berpakaian. Penyerapan : Akhlak : Cara berpakaian
Langkah 1
Hukum menutup aurat adalah:
(8 Minit)
1. Murid menyenaraikan jenis-jenis pakaian harian yang difikirkan dan menulis di dalam peta i-Think di papan putih.
E.M.K : Teknologi Maklumat dan Komunikasi
2. Murid dan guru berbincang mengenai idea-idea yang disenaraikan. 3. Murid mendengar penerangan guru tentang hukum menutup aurat dan adab-adab berpakaian melalui
Kaedah : Penerangan / Soal Jawab
LO. 4. Beberapa orang murid diundi secara rawak mewakili kumpulan untuk menyatakan hukum dan adab-adab
Bahan Bantu Belajar : LO
berpakaian. 5. Murid akan diberi peneguhan terhadap jawapan yang diberikan. Langkah 2 (12 Minit)
Membezakan antara aurat lelaki dan perempuan :
1. Murid diberi gambar lelaki dan perempuan berkaitan dengan had aurat lelaki dan perempuan melalui LO. 2. Murid mendengar penerangan guru mengenai had aurat lelaki dan perempuan melalui LO.
Penerapan Nilai : Akhlak Kaedah : Penerangan, Bersoal Jawab dan Perbincangan
3. Murid bersoal jawab dengan guru selepas mendapat penerangan daripada guru mengenai had aurat lelaki
Bahan Bantu Belajar :
dan perempuan.
LO dan Soalan
4. Murid membahagikan beberapa kumpulan untuk melakukan aktiviti yang telah disediakan oleh guru. 5. Murid mengisi ruang kosong pada gambar yang
Penerapan Nilai :
disediakan oleh guru berkaitan dengan had aurat
Adab
lelaki dan perempuan bersama ahli kumpulan selepas mendapat tunjuk ajar daripada guru. 6. Murid membentangkan hasil kumpulan di hadapan kelas bersama ahli kumpulan. 7. Murid menyemak jawapan yang diberi dengan bantuan guru. 8. Murid mendengar peneguhan berkaitan setiap jawapan yang diberikan oleh setiap kumpulan. Langkah 3
Ciri-ciri pakaian menurut Islam:
(8 Minit)
1. Murid melihat paparan berkaitan dengan ciri-ciri pakaian menurut Islam melalui LO. 2. Murid membaca dan memberikan contoh kepada
E.M.K : Teknologi Maklumat dan Komunikasi
setiap ciri-ciri pakaian menurut Islam yang dipaparkan melalui perbincangan kumpulan. 3. Murid menulis contoh yang telah di bincang dengan ahli kumpulan untuk ditulis di papan putih.
Kaedah : Penerangan / Soal Jawab
4. Jawapan murid dikembangkan atau diperbetulkan dengan penerangan murid.
Bahan Bantu Belajar : LO
Langkah 4
Menyanyi lagu Pakaian Sunah dan menonton video akibat
(15 Minit)
tidak menutup aurat.
1. Murid ditunjukkan lirik lagu melalui LO dan membaca lirik mengikut guru. 2. Murid mencari perkataan-perkataan yang berkaitan dengan aurat bersama ahli kumpulan.
E.M.K : Keusahawanan: Murid bekerjasama dan mempunyai
3. Murid menyenaraikan jawapan yang telah di bincang di dalam kumpulan. 4. Murid mendengar pakaian Sunnah selepas murid
daya saing untuk menghasilkan kerja berkumpulan.
membaca lirik lagu. 5. Murid menyanyi mengikut guru dalam ahli kumpulan sambil melakukan beberapa pergerakan ringkas.
Kaedah : Perbincangan
6. Murid menerima arahan daripada guru untuk membuat latihan untuk dipersembahkan di hadapan
Bahan Bantu Belajar :
kalas.
LO, audio dan video
7. Murid melakukan persembahan selama 3 minit di hadapan kelas mengikut kumpulan yang telah diundi. 8. Murid mendapat ucapan penghargaan daripada guru kerana usaha yang bersungguh-sungguh walaupun
Penerapan Nilai : Berani Bekerjasama
masa yang diberi adalah terhad. 9. Murid melihat video tentang akibat tidak menutup aurat selepas melakukan aktiviti persembahan. 10. Murid mendengar beberapa nasihat guru berkaitan dengan tidak memakai pakaian yang mempunyai tulisan, logo, gambar-gambar, lambang yang bercanggah dengan Islam. 11. Murid warna gambar yang telah diedarkan oleh guru selepas melakukan persembahan dan melihat video. Penutup
Penutup Kognitif :
1. Soal jawab antara guru dengan murid
Penerapan Nilai :
2. Murid diminta mengingati kembali isi pelajaran melalui Bertanggungjawab
(7 Minit)
kuiz ringkas yang disediakan oleh guru melalui LO. 3. Murid diminta merumuskan isi pelajaran yang telah dipelajari. Penutup Sosial :
1. Murid diingatkan sentiasa supaya sentiasa beradab
Gabung jalin : Akhlak : Adab Berpakaian
ketika berpakaian dan menuruti ciri-ciri pakaian Islam dapat dilakukan sepanjang hari. 2. Murid diedarkan lembaran kerja sebagai kerja lanjutan.
18. Refleksi: ______________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________ Ulasan guru pembimbing: ______________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________