RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Nama Sekolah
: SMP N 1 BERBAH.
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Kelas/ Semester
: VIII/ Ganjil
Alokasi Waktu
: 2 X 40 menit
Standar Kompetensi : 1. Memahami wacana lisan sastra dalam kerangka budaya Jawa Kompetensi Dasar
:
1.2. Menanggapi pembacaan wacana prosa (fiksi) Indikator
:
1. Menjawab pertanyaan dari pembacaan wacana prosa (fiksi) 2. Menyebutkan isi cerita wacana prosa (fiksi) yang dibacakan 3. Mengartikan kata-kata penting dari wacana prosa (fiksi) 4. Menyebutkan nilai-nilai didaktik dari wacana prosa (fiksi)
A. Tujuan Pembelajaran 1. Siswa dapat menjawab pertanyaan dari pembacaan wacana prosa (fiksi) 2. Siswa dapat menyebutkan isi cerita wacana prosa (fiksi) yang dibacakan 3. Siswa dapat mengartikan kata-kata penting dari wacana prosa (fiksi) 4. Siswa dapat Menyebutkan nilai-nilai didaktik dari wacana prosa (fiksi) 5. Siswa dapat menyebutkan unsur-unsur instrinsik dari wacana prosa (fiksi) Nilai karakter yang diharapkan : Dapat menanggapi pembacaan wacana prosa. B. Materi Pembelajaran Wacanen lan tindakna ing ngarep kelas kanthi lagu kang becik!
Pak Raisin
Kocapa ana wong arane Pak Raisin. Dheweke kesed banget. Yen ana gawean dheweke rewa-rewa lara. Ngakune adhem panas, mgilu, mumet, pegel, senut-
senut, cekot-cekot lan sabreg alasan liyane. Suwalike yen ana dum-duman pangan apa kenduri dhewe mesthi mangkat tur nomer siji anggone tekan panggonan. Awake ya sehat, bregas, ethes. Nuju sawijing dina lurah Jono ya lurah ing desane Pak Raisin ngunekake kenthongan.
Swarane
ngumandhang
sumusup
tekan
pojok-pojok
desa.
Kenthongan saka bongkotan glugu mula swaranane gadem ulem. Unine kenthongan minangka pratandha yen wong-wong ing desa kono didhawuhi padha kumpul ing dalem kalurahan. Sedyane Pak Lurah Jono para warga arep didhawuhi kerja bakti utawa gugur gunung ngresiki desa. Pak Raisin diampiri tanggane diajak kumpul ing dalem kalurahan. Nanging Pak Raisin banjur njranthal mlebu kamar gage kemul jarit karo awake digawe ndrodhok kaya wong lara adhem panas. Tanggane ngeloke mangkene “Apa lara ta Pak Raisin, kok kaya sambat gereng-gereng?” Wangsulane Pak Raisin “Wiwit wingi sore ki awaku ora kepenak rasane adhem panas. Tekan saiki durung mari sajake malah saya nemen iki.” Tanggane banjur mbacutake laku karo guneman mangkene “Yawis yen mangkono, kowe lerena aku dak mangkat dhewe.” Liya dina ing kalurahan keprungu meneh swara kenthongan ngumandhang. Pak Raisin mepetake kupinge ana ing cedhak lawang ngrungokake guneme para tangga. Ora suwe ana tanggane kang ngampiri karo celuluk “Pak Raisin ayo ndang mangkat iki ing kalurahan ana kendhuren.” Krungu tanggane omong kendhuren Pak Raisin banjur semperet mlayu mlebu kamar saperlu salin karo isih kober mangsuli tanggane “Dienteni dak salin dhisik.” Ora gantalan wektu Pak Raisin wis metu saka ngomah. Klambine necis. Sarunge apik tenunan weton Samarinda. Ora lali pecis ireng rada kluwuh uga wis dinggo. Lakune gegancangan. Tangga kang ngampiri malah keri nanging tanggane mung mesem karo gedhek-gedhek. Suwe-suwe tanggane banjur apal yen Pak Raisin yen ana kenthongan tandha kerja bakti banjur ethok-ethok lara dene yen ana kenthongan tandha kenduren Pak Raisin katon sehat, ethes. Mula tanggane banjur semayan karo kanca-kancane Pak Raisin kudu digawe kapok. Sawijine dina ing kalurahan ana kenthong maneh tandha ana kerja bakti. Tanggane Pak Raisin banur mangkat. Dheweke banjur ngampiri Pak Raisin. “Pak Raisin ing kalurahan ana kenduren njenenge mangkata sik aku isih arep ngedusi anakku dhisik aku mengko nyusul!” Pak Raisin ngage mangsuli. “Beres aku mangkat dhisik ya.” Pak Raisin lumaku ibut. Dheweke nganggo klambi necis kaya adat sabene. Sinambi mesem-mesem. Wewayang sega kenduren, iwak pitik, tempe lan ndhog
dadar wis cumithak ingangen-angene. Tekan ngarep kalurahan dheweke kaget ora ana tandha-tandha wong kang arep kenduren. Kabeh tanggane kang teka nganggo kaos, caping, clana pendhek karo nggawa pacul, linggis, arit lan sapanunggalane. Tangga kang weruh banjur alok “Hoooi Pak Raisin mangga-mangga niki taksih wonten pacul nganggur kook.” Tangga liyane uga ana sing nyaut “Kerja bakti sarungan nggih angsal Pak!” Sing krungu banjur ger-geran. Pak Raisin banjur nyedhak semu isin. “Trembelane ketrangane aku diapusi ta.” Ngono batine Pak Raisin. Pak Lurah kang priksa banjur nyedhak karo ngendika. “Pak Raisin, mula yen ana kegiyatan ki ya kudu melu apa kuwi kendhuren apa ta kuwi kerja bakti. Aja mung milih kepenake wae yen kenduren mangkat nomer siji dene ngepasi kerja bakti banjur ethok-ethok lara niku rak nggih ora bener.” Pak Raisin klencutan karo wangsulan “Inggih Pak... nuwun sewu.. kula..kula lepat.”
Wangsulana pitakonan iki! 1. Apa sebabe Pak Raisin rewa-rewa lara? 2. Apa kang ditindakne tanggane Pak Raisin supaya Pak Raisin kapok? 3. Aranana tumindake Pak Raisin kang ora becik ditiru? 4. Kepriye panemumu bab tumindake Pak Raisin mau? 5. Aranana piwulang budi pekerti kang ana ing wacan mau?
6. Coba ringkesen wacan Pak Raisin ing ndhuwur kanthi basa krama! 7. Kawruh Basa Golekana tegese tetembungan iki! a. Kocapa b. Rewa-rewa lara c. Ngumandhang d. Bongkotan glugu e. Swarane gadem ulem f. Pratandha g. Gugur gunung h. Njranthal i. Ndrodhok j. Celuluk k. Semperat Mlayu l. Kober m. Ireng rada kluwuk
n. Gegancangan o. Ethok-ethok p. Ethes q. Semayan r. Kapok s. Lumaku ibut t. Wewayangan C. Metode /Model Pembelajaran
CTL : Partisipatorik-Learning, Tanya jawab, pemberian tugas, Role playing
D. Langkah-Langkah Kegiatan Pembelajaran Alokasi Pertemuan Kegiatan Pembelajaran Waktu 1. Kegiatan Pendahuluan ……
Apersepsi
Berdoa, presensi, mengkondisikan siswa
Memberi salam, menanyakan kabar siswa tentang
kesehatan,
siapa
yang
10’
bangun
kesiangan, terlambat sholat subuh, siapa yang tidak masuk, merapikan pakaian, rambut, apa saja yang dilakukan semalam (belajar atau hanya bermain, dan lain-lain)
Guru menanyakan tugas materi pembelajaran sebelumnya
Siswa menjawab pertanyaan guru tentang asal-usul cerita-cerita fiksi
2. Kegiatan Inti 65’ Eksplorasi
Secara
berkelompok
siswa
wacana prosa “Pak Raisin"
Elaborasi
mempelajari
Siswa berdiskusi kelompok Pelaksanaan
diskusi
menggunakan
pendekatan pembelajaran I CARE Langkah-langkah
diskusi/
tugas
kelompok : -
Siswa dibagi kelompok kecil yang Beranggotakan 4 - 5 orang
-
Siswa
dalam
mendapatkan
kelompok tugas
untuk
melakukan diskusi 5’
Pelaksanaan diskusi Tiap kelompok membahas tentang: -
mencari isi pokok bacaan
-
mengartikan
istilah-istilah
yang
belum dimengerti
Guru
menjawab pertanyaan isi bacaan memantau,
membimbing,
dan
mengarahkan dalam berdiskusi Konfirmasi
Satu atau dua kelompok siswa sebagai model membacakan wacana di depan kelas dengan teknik dan intonasi yang baik
Memberi kesempatan secara bergirilan pada tiap kelompok untuk mempresentasikan hasil diskusi
Kelompok lain diberi kesempatan untuk menanggapi
Guru mengevaluasi dan mengklarifikasi dari berbagai pendapat peserta didik yang telah disampaikan dalam proses pembelajaran
Guru memberi kesempatan kepada setiap peserta didik untuk menanyakan hal-hal yang belum dipahami
3. Kegiatan Penutup
Guru
memberikan
pertanyaan,
siswa
menjawab
Menyimpulkan materi
Pemberian tugas
E. Sumber Belajar
Sumber
:
Poerwadarminta. 1939. Bausastra Djawa. Batavia: JB. Wolters Uitgevers Maatschappij Groningen Kaloka Basa , LKS Pendamping Materi SEMBADA kelas VIII
Media
: teks Wacana
F. Penilaian Hasil Belajar 1. Kisi-kisi Kunci
Penilaian
Jawaban
Indikator Jenis 1. Siswa
dapat Non
Bentuk
Instrumen
Performent
1.
Tes
menjawab
Tes
dari
sebabe
Raisin Uraian
pertanyaan
Apa
Pak
rewa-rewa
lara? 2.
Apa kang ditindakne
pembacaan
tanggane Pak Raisin
wacana prosa
supaya
(fiksi)
kapok?
2. Siswa
dapat
3.
Aranana
Pak
Raisin
tumindake
menyebutkan
Pak Raisin kang ora
isi
becik ditiru?
cerita
wacana prosa (fiksi)
4.
yang
panemumu
bab tumindake Pak
dibacakan 3. Siswa
Kepriye
Raisin mau?
dapat
5.
Aranana
piwulang
mengartikan
budi pekerti kang ana
kata-kata
ing wacan mau?
penting
dari
wacana prosa (fiksi)
4. Siswa
dapat
Menyebutkan nilai-nilai didaktik
dari
wacana prosa (fiksi)
Lembar Penilaian Membaca Wacana Kriteria
Sangat
Baik
Cukup
Baik
Skor (89-
Skor
Skor
70)
60)
Kurang (69-
(100-90) Ketepatan artikulasi Ketepatan penghayatan Ketepatan intonasi Ketepatan ekspresi Jumlah Penilaian
KETERANGAN NILAI 90 – 100
:A
(SANGAT BAIK)
NILAI 70 – 89
:B
(BAIK)
NILAI 60 – 69
:C
(CUKUP)
NILAI40 – 59
:D
(KURANG
Soal Uraian
:
Soal nomor 1-5 skor maksimal 5 Soal nomor 6 skor maksimal 5 Soal nomor 7 skor maksimal 10
Skor kebawah)
(59
Jumlah Skor ideal 20 NILAI AKHIR = Jumlah perolehan skor x 100 Skoor idea
Mengetahui
Sleman, 22 Juli 2016
Guru Pembimbing
Mahasiswa
Th. Sumarni, S.Pd.
Tabita Herni Astuti
NIP. 19580302 198503 2 004
NIM. 13205241024