GROEP T – Leuven Education College
Leerlijn Stage BcLK
LEERLIJN STAGE BcLK Legende: >OF2 >OF3
De doelstellingen van opleidingsfase 1 (OF1) blijven geldig. De doelstellingen van opleidingsfase 1 (OF1) en opleidingsfase 2 (OF2) blijven geldig.
Voorbereidingswerk Stagemap
OF1 OF2 OF3 De student voorziet per stage een uitgewerkte stagemap. De stagemap is op de eerste dag van de doestage volledig, overzichtelijk en verzorgd (zoals beschreven in document ‘structuur stagemap’). De stagemap is dagelijks op een zichtbare plaats aanwezig in de klas, ter inzage van de mentor en/of de bezoekende lector.
Lesvoorbereidingen
De student gebruikt per stageles/activiteit een lesvoorbereidingsformulier van Groep T. De lesvoorbereidingen worden correct qua structuur en taal ingevuld en voldoende gestoffeerd volgens de instructies uit de colleges. De student voegt bij een lesvoorbereiding (lesfiche en lesverloop) volgende bijlagen toe (indien van toepassing): verhalen, versjes, partituren, prenten, creavoorbeeld. De student bezorgt de lesvoorbereidingen aan de mentor, zoals beschreven in de stagewijzer. De student geeft begeleidende brief, stagewijzer en beoordelingsformulier tijdig ter inzage aan mentor (zie jaarwijzer). De student brengt wijzigingen aan in de lesvoorbereidingen na feedback van de mentor. Van het weekrooster moet de originele en de aangepaste versie aanwezig zijn in de stagemap. De student post stagerooster tijdig op e-POS (zie stagewijzer). De student toont een groot engagement en gedrevenheid tijdens de OP-dagen/doestage en is een meerwaarde in de kleuterklas voor kleuters en mentor. De student neemt een actieve houding aan gedurende de hele stageperiode. De student werkt zichtbaar hard om de hele stageperiode succesvol te beëindigen (komt verplichtingen en afspraken na, is tijdig aanwezig, werkt taken succesvol af, brengt mentor tijdig op de hoogte van zijn plannen,…).
Inzet en werkkracht
Taalvaardigheden
OF1 De student gebruikt correcte en verstaanbare mondelinge en schriftelijke taal. De student kan schriftelijke boodschappen naar externen toe correct formuleren. De student kan een lesvoorbereiding zonder taal- en spellingsfouten schrijven. De student kan een overtuigende lichaamshouding aannemen. De student heeft een sprekende mimiek waarmee hij kleuters kan
OF2 >OF2 De student gebruikt gevarieerd taalgebruik met doelbewuste woordenschat, aangepast aan doelgroep. De student reageert constructief op taalgebruik van kleuters om ontluikende geletterdheid van kleuters te stimuleren. De student gebruikt gepaste instructies/activiteiten om de taalontwikkeling van kleuters te stimuleren.
OF3 >OF3 De student communiceert gepast met anderstalige leerlingen.
GROEP T – Leuven Education College
Leerlijn Stage BcLK boeien.
Attitudes Leergierigheid
Verantwoordelijkheidszin
Flexibiliteit Veranderingsbekwaamheid
Creativiteit
OF1 De student neemt initiatief om bij te leren door gerichte vragen te stellen. De student kan op een positieve en constructieve manier feedback integreren in zijn onderwijspraktijk.
De student laat kleuters kennis maken met Franse taalinitiatie.
OF2
OF3
>OF2
>OF3
De student neemt verantwoordelijkheid op ten aanzien van eigen professioneel handelen (vb. afspraken nakomen, tijdig aanwezig zijn, klas opruimen, deadlines respecteren…). De student informeert mentor tijdig van zijn plannen, alsook wijzigingen of afwezigheden. De student past zich op vraag van mentor aan aan wijzigende omstandigheden.
>OF2 De student kan individuele noden detecteren en signaleren onder leiding van de mentor.
>OF3 De student kan spontaan verantwoordelijkheid opnemen ten aanzien van de individuele noden van kleuters.
De student is creatief bij maken en zoeken van low- en no budget materialen. De student heeft originele en vernieuwende ideeën om het thema in de klas binnen te brengen. De student leert zijn eigen creatieve talenten ontdekken in verschillende domeinen.
De student heeft zelf aandacht voor wijzigende omstandigheden en past zich hieraan aan in overleg met mentor. De student kan op een originele en creatieve manier kleuters bewust tot ontwikkeling brengen. De student heeft oog om talenten van kleuters te ontdekken en te ontwikkelen.
De student past zich spontaan aan aan wijzigende omstandigheden. De student kan loskomen van zijn lesvoorbereiding en inspelen op de actuele situatie. De student durft zijn eigen creatieve zelf te zijn en dit ook bij kleuters te stimuleren.
GROEP T – Leuven Education College Reflectievermogen
Beslissingsvermogen
Leerlijn Stage BcLK De student denkt na over eigen >OF2 >OF3 De student neemt gerichte functioneren in de kleuterklas. De student reflecteert over zijn eigen De student staat open voor feedback. visie op onderwijs en handelt hier maatregelen voor zijn valkuilen. De student heeft een realistische kijk De student kent zijn talenten en consequent naar. op zijn eigen onderwijspraktijk. past deze toe en laat ze groeien in zijn handelen. De student durft, in overleg met De student kan zelfstandig >OF3 de mentor, beslissingen nemen. beslissingen nemen m.b.t. het klasgebeuren.
BC 1: De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen Beginsituatie
De student onderzoekt de beginsituatie op vlak van kleuters, leerkracht, klas, school en situatie en houdt hier in de mate van het mogelijke rekening mee.
Ontwikkelingsdoelen/lesdoelen
De student vertrekt vanuit concrete lesdoelen om een activiteit op te bouwen. De student formuleert concrete en evalueerbare lesdoelstellingen rekening houdend met de verschillende netten. De student selecteert de juiste ontwikkelingsdoelen per activiteit of werkvorm. De student kan m.b.v. van de ’10 stappen van een thema-analyse’ een thema laten leven in de kleuterklas. De student kan een weekthema
OF1
Uitwerking thema
OF2
OF3
>OF2 De student houdt in lesvoorbereiding en klaspraktijk volwaardig rekening met de beginsituatie. De student houdt in lesvoorbereiding en klaspraktijk rekening met de diversiteit binnen de klasgroep. >OF2
>OF3 De student kan spontaan inspelen op de verschillende noden en behoeften van elke kleuter.
>OF2 De student voorziet een samenhang doorheen de weekdagen, rekening houdend met de noden, behoeften,
>OF3
>OF3 De student hanteert spontaan de verschillende doelstellingen, naar gelang het onderwijsnet.
GROEP T – Leuven Education College
Leerlijn Stage BcLK verdelen in verschillende dagthema’s op een voor kleuters logische en leerrijke wijze, met begeleiding van de mentor. De student maakt gebruik van gevarieerde didactische werkvormen, op basis van input uit de hoor- en werkcolleges.
Aanbod activiteiten
Lesopbouw
De student bouwt een les gestructureerd en doelgericht op in leerfasen (inleiding, kern, slot).
Begeleiding en interactie
De student heeft klasoverzicht. De student gaat in interactie met de kleuter. De student benadert de kleuter waarderend. De student heeft oog voor het welbevinden en de betrokkenheid van kleuters. De student heeft aandacht voor het groei – en leerproces van kleuters. De student zingt de gebruikelijke geplande opruim-, stilte- en overgangs-liedjes van de mentor De student voorziet gepaste en voldoende geplande bewegingstussendoortjes in lesvoorbereiding.
Integratie zang/beweging
Integratie initiatie rekenen, lezen, schrijven
voorkennis van de doelgroep (rode draad). De student gebruikt passende De student maakt gebruik van activerende en uitdagende verschillende werkvormen om werk- en groeperingsvormen de talenten van kleuters te in functie van beginsituatie, ontdekken, te ontwikkelen en te doelstellingen, materialen en benutten. evaluatie. >OF2 >OF3 De student past een De student past een lesopbouw lesopbouw flexibel aan tijdens flexibel aan tijdens les. de les met begeleiding van de mentor. >OF2 >OF3 De student geeft gerichte De student past werk- en impulsen om de kleuter tot groeperingsvormen spontaan aan exploratie en experimenteren tijdens de les. te brengen. De student gebruikt werk- en De student stimuleert de groeperingsvormen die zelfredzaamheid van de verschillende talenten aanspreken kleuter. en benutten. De student heeft aandacht voor het groei – en leerproces van de individuele kleuter.
>OF2 De student zingt spontaan tussendoor, afhankelijk van de actuele situatie. De student gebruikt spontaan bewegingstussendoortjes als ontladingsmoment of beloning, afhankelijk van de actuele situatie. De student biedt schriftelijke en rekengerelateerde afbeeldingen aan in de klas. De student vertoont modelgedrag ten aanzien van ontluikende
>OF3
>OF3 De student maakt de kleuters bewust van de functie van taal en rekenen. De student heeft continue
GROEP T – Leuven Education College
Leerlijn Stage BcLK
Leermiddelen/milieuverrijking
De student voorziet voldoende gepaste, veilige en verzorgde materialen. (rekening houdend met low- en nowbudget). De student verrijkt en versiert de klas op een visueel aantrekkelijke wijze voor kleuters.
Differentiatie
geletterdheid/gecijferdheid. De student biedt een variatie aan lees-, schrijf- en rekenmaterialen.
>OF2 De student selecteert en benut materialen en multimedia om activiteiten doelgericht te ondersteunen en om maximale betrokkenheid van de kleuters te realiseren. De student neemt gepaste en individuele differentiatiemaatregelen op in lesvoorbereidingen. De student probeert gekozen differentiatiemaatregelen uit. De student reflecteert over gekozen differentiatiemaatregelen en past aan waar nodig.
Zorgverbreding
BC 2: De leraar als opvoeder Positief leefklimaat
aandacht voor voorbereidende vaardigheden i.v.m. lezen, schrijven en rekenen. >OF3 De student stimuleert het gebruik van multimedia door de kleuter zelf.
>OF3 De student past spontaan differentiatiemaatregelen toe, op basis van actuele observaties. De student voorziet klasdifferentiatie in aanbod van werkvormen en activiteiten.
De student neemt kennis van zorgbeleid van stageschool. De student kan interventies bedenken, voorstellen en uitproberen met het oog op een zorgbrede aanpak in de kleuterklas. OF1 De student gaat op een waarderende en zachtaardige manier om met elke kleuter. De student stimuleert en bekrachtigt gewenst gedrag van kleuters positief. De student treedt consequent op ten aanzien van straffen/belonen. De student is streng genoeg om de
OF2 >OF2 De student (h)erkent en waardeert de talenten van elke kleuter. De student reageert met respect op gevoelens van de kleuters. De student heeft oog voor de eigenheid van elke kleuter.
OF3 >OF3 De student leert kleuters omgaan met emoties.
GROEP T – Leuven Education College Welbevinden
Attitudevorming
Leerlijn Stage BcLK
klasgroep te (bege)leiden. De student heeft oog voor het goed en veilig voelen van elke kleuter in de kleuterklas.
>OF2 >OF3 De student kan zelfstandig De student doet een klasscreening alternatieven en interventies en neemt gerichte maatregelen in bedenken met het oog op een samenspraak met mentor. hoog welbevinden. De student vertoont voorbeeldgedrag >OF2 >OF3 De student stimuleert en op vlak van waarden en normen. bespreekt gepast gedrag op vlak van waarden en normen.
BC 3: De leraar als inhoudelijk OF1 expert De student beheerst zelf de te Kennis thema onderwijzen inhoud/vaardigheid. De student verdiept zichzelf in het te geven thema a.d.h.v. literatuur en multimedia. De student selecteert passende leerinhouden met begeleiding van de mentor. Kennis ontwikkelingsniveau Zie ook ‘differentiatie’ kleuters De student kan het ontwikkelingsniveau van de kleuters inschatten na een gerichte observatie.
Kennis m.b.t. specifieke werkvormen binnen verschillende domeinen
De student kent de didactische principes van elke werkvorm/activiteit en probeert deze toe te passen tijdens oefenmomenten en stages.
OF2
OF3
>OF2 De student kan zelf passende leerinhouden selecteren. De student kan leerinhouden begrijpelijk en op niveau van de kleuters uitleggen.
>OF3
De student kan geschikte werkvormen aanbieden op niveau van de kleuters. De student voelt aan wanneer een activiteit/werkvorm te moeilijk/makkelijk is en past in overleg met mentor aan. >OF2 De student past de didactische principes vlot toe met een geïntegreerde en gevarieerde aanpak over de verschillende domeinen heen.
>OF3 De student schat het ontwikkelingsniveau van de kleuters correct in en past activiteit, indien nodig, flexibel en spontaan aan.
>OF3
GROEP T – Leuven Education College BC 4: De leraar als organisator Klasmanagement
Dag- en weekverloop
Administratie
BC 5: De leraar als innovator en onderzoeker Ondernemingszin
Leerlijn Stage BcLK OF1
OF2
De student kan klasactiviteiten veilig organiseren. De student is een leider met een actieve houding. De student behoudt klasoverzicht. De student heeft bij het lesverloop aandacht voor vooropgestelde timing. De student reflecteert met kleuters op wat geweest is en wat nog komen zal. De student gebruikt, indien aawezig, de dag- en weeklijn. De student kan, met begeleiding van de mentor, een logisch opgebouwd dag- en weekrooster opstellen. De student vult het aanwezigheidsregister in. De student gebruikt feedbackschriftje dagelijks en reflecteert hierover samen met mentor.
>OF2 De student kan activiteiten op een efficiënte manier opstarten en afronden.
OF1
OF2
OF3
>OF2 De student durft vernieuwende/ creatieve didactische werkvormen toepassen in de kleuterklas. De student kan m.b.v. onderzoek vernieuwend didactisch materiaal/thema aanbieden.
>OF3 De student ontwerpt vernieuwende activiteiten/werkvormen aan op basis van persoonlijke visie.
De student heeft oog voor onderzoeksresultaten om de eigen praktijk te verbeteren.
>OF2 De student tracht vooropgestelde timing te respecteren en laat lesovergangen vlot verlopen. De student kan zelfstandig een logisch dag- en weekrooster opstellen. De student kan flexibel om met opgestelde dag- en weekrooster en past zich aan, aan actuele situatie.
OF3 >OF3
>OF3
>OF2 >OF3 De student gebruikt het agenda De student neemt correct en reflecteert dagelijks. verantwoordelijkheid op voor taken i.v.m. financiële aspecten. De student neemt verantwoordelijkheid op voor taken i.v.m. externen (bijv.oudercontact, briefing ouders,…).?
GROEP T – Leuven Education College BC 6 t.e.m. 9: De leraar als verantwoordelijke voor de school/onderwijsgemeenschap Omgang met mentor
Omgang met teamleden/medestudenten
Omgang met ouders
Leerlijn Stage BcLK OF1 De student communiceert open en eerlijk met de mentor. De student bouwt een positieve relatie op met stagementor. De student kan op een constructieve manier samenwerken met medestudenten.
De student stelt zich in duidelijke en aangepaste taal voor aanvang van stage schriftelijk voor aan ouders.
Omgang met externen
BC 10: De leraar als cultuurparticipant cultuureducatie
OF1 De student past leerinhouden aan aan de interesse en leefwereld van kleuters aan. De student is zich bewust van de invloed van cultuur/leefwereld op het gedrag van de kleuter.
OF2
OF3
>OF2
>OF3
>OF2 De student werkt op een constructieve manier samen met teamleden.
>OF3
De student integreert zich in het schoolteam door een positieve interactie met het schoolteam op te bouwen (bijv. aanwezigheid in het leraarslokaal, volgen van studiedagen, helpen met schoolse activiteiten,…).
>OF2 >OF3 De student kan ouders informeren De student stelt zich bereikbaar op indien nodig. voor ouders en komt in duidelijke en De student kan een luisterend oor aangepaste taal tegemoet aan bieden voor ouders indien nodig. noden/wensen van ouders. De student bouwt een positieve en actieve samenwerking op met externe partners, indien nodig.
OF2 >OF2 De student durft uit zijn klas breken en de wereld/omgeving te verkennen. De student kan de wereld in de klas brengen en kleuters prikkelen. De student kan huidige actualiteit gepast vertalen naar de doelgroep.
OF3 >OF3 De student integreert op een gepaste en leerrijke wijze actualiteit, diversiteit en pluraliteit in de klas. De student kan op een didactische en waardevolle manier omgaan met de diversiteit in de kleuterklas. De student laat kleuters de culturele identiteit van ieder waarderen en respecteren.
GROEP T – Leuven Education College
Leerlijn Stage BcLK