Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
BESZÁMOLÓ
A témahét résztvevője: az Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola …3/1.. osztályának valamennyi tanulója (27 fő) és pedagógusa (Kőfalvyné Tomory Zsuzsanna, Montovayné Igaz Gabriella). A témahét időtartama: 2017. április 03. – 2017. április 07. A témahét célja: A tanulók digitális kompetenciájának fejlesztése informatikai eszközök önálló irányításával. Együttműködési készség, problémamegoldó képesség fejlesztése a közös munka során. Újfajta ismeretszerzési lehetőségek megismertetése a tanulókkal. Megvalósult tantárgyi integrációk megnevezése: A matematika óra elsősorban az informatika tantárggyal, valamint a természetismeret, magyar nyelv és irodalom tárgyakkal való kapcsolaton alapult. Magyar óra az informatika, nyelvtan és fogalmazás, természetismeret tantárgyak ismereteihez kapcsolódott. A témanap megvalósulásának értékelése: A témanap sikeresnek bizonyult. A gyerekek szívesen használták az informatikai eszközöket. Megismerkedtek újfajta tanulási, ismeretszerzési, játékos gyakorlási lehetőségekkel. A témanap részletes programterve: A témanap részletes programterve, óravázlata a csatolt mellékletben található. Miskolc, 2017. április 07. ______________________________________________ Montovayné Igaz Gabriella és Kőfalvyné Tomory Zsuzsa témahét vezetők
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
MELLÉKLETEK ÓRATERV - Digitális témahét A pedagógus neve: Montovayné Igaz Gabriella Időpont: 2017. április 6. 8:00-8:45 Műveltségi terület: Matematika Tantárgy: matematika Osztály: 3/1. Az óra témája: Szóbeli és írásbeli műveletek gyakorlása 1000-es számkörben (Tavasz - Húsvét témakör) Az óra típusa: gyakorlóóra Az óra cél- és feladatrendszere, a fejlesztendő attitűd, készségek, képességek: Matematikai szókincs fejlesztése, szövegértés fejlesztése matematikai problémát tartalmazó szövegeken. Matematikai szabályok felismerése, alkalmazása. A logikus gondolkodás fejlesztése, összefüggések megfigyeltetése. Önértékelés fejlesztése. Digitális kompetencia fejlesztése informatikai eszközök önálló irányításával. Megfigyelőképesség, emlékezet fejlesztése. Csoporton belüli segítségnyújtás, együttműködési készség, problémamegoldó képesség fejlesztése. Tanítandó ismeretek: A műveleteknél használt elnevezések. Analógiák felismerése, keresése, kialakítása. Írásbeli műveletek alkalmazásszintű felhasználása.
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
Az óra didaktikai feladatai: Figyelem felkeltése, tanulási célok kitűzése, elemzés, következtetés, rögzítés, alkalmazás, gyakorlás, ellenőrzés, értékelés. Fejlesztendő kompetenciák: Digitális kompetencia, kognitív kompetencia, tanulási kompetencia, szociális kompetencia, kommunikációs kompetencia, emocionális kompetencia. Tantárgyi kapcsolatok: informatika, magyar nyelv és irodalom, környezetismeret.
NEVELÉSI-OKTATÁSI STRATÉGIA Időkeret
2 perc
Az óra menete
Módszerek/ didaktikai feladatok
MEGJEGYZÉSEK Tanulói munkaformák
Szervezési feladatok:
Eszközök 4 féle színű papírlapok
Jelentés, 4 csoport kialakítása véletlenszerűen színes papír húzással, munkaállomások kijelölése. 4 perc
Ráhangolódás, előkészítés: Beszélgetés a tavaszi hónapokról, a Húsvétról. A feladataink ehhez az évszakhoz és ünnephez kapcsolódnak. Számítógéppel, csoportokban fogtok dolgozni, forgószínpad-szerűen. Húsvéti memória játék
https://learningapps.org/display?v=pw7hsn 8it17
beszélgetés motiváció figyelem felkeltése
frontális osztálymunka
projektor, laptop
Minden tanulónak lehetőséget adni a párok keresésére.
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
1 perc
Célkitűzés:
tanulási cél kitűzése
Felhívni a figyelmet a közös munka fontosságára, az együttműködésre.
A mai órán a szóbeli és írásbeli számolást gyakoroljuk csoportos munkában, számítógép használatával 9 perc
1. csoport Osztás kerek tízesekkel 1000-es számkörben Osztás-színezős területfoglaló játék Ellenőrzés: megoldókulcs alapján számítógépről.
9 perc
2. csoport Fejszámolás-széfjáték Ellenőrzés: közvetlenül számolás után a program segítségével.
megfigyelés értelmezés játék
egyéni munka ellenőrzés: csoportos munka
feladatlapok színes ceruza laptop
alkalmazás gyakorlás ellenőrzés értékelés megbeszélés értelmezés játék alkalmazás gyakorlás ellenőrzés értékelés
Kinyomtatott feladatlapok előkészítése. Feladatlap a mellékletben. Értékelés: piros pont 16-22 jó megoldásért
egyéni munka kooperatív munka
laptop
Mindenkinek legyen lehetősége a művelet elvégzésére, ne csak az ügyesebbek számoljanak! Széfjáték feladat a mellékletben. Értékelés: minden helyes megoldásért egy korong jár, a legtöbbet gyűjtők piros pontot kapnak
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
NEVELÉSI-OKTATÁSI STRATÉGIA Időkeret
9 perc
Az óra menete
3. csoport
Módszerek/ didaktikai feladatok megfigyelés értelmezés
Műveleti sorrend írásbeli műveletekkel Tagul (szófelhő) – csibés Ellenőrzés: Tagul - napocskás 9 perc
4. csoport Kivonás háromjegyű számokkal, a különbségek sorba rendezése
MEGJEGYZÉSEK Tanulói munkaformák egyéni munka ellenőrzés: csoportos munka
Eszközök laptop füzet ceruza
alkalmazás gyakorlás ellenőrzés értékelés megfigyelés megbeszélés értelmezés
Tagul – csibés, napocskás a mellékletben. Értékelés: piros pont 4-6 helyes megoldásért
kooperatív munka
laptop füzet ceruza
Felhívni a figyelmet a munkamegosztásra. A műveletek kiszámolását felosztani, majd közösen sorba rendezni.
Okosdoboz – Mit eszik a csibe? http://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=179&sel ect_osztaly_search=3osztaly&select_tantargy_search=matematika&s elect_temakor_search=osszes-temakor
2 perc
Ellenőrzés: a program segítségével. Az órai munka értékelése: tanulói és tanítói
alkalmazás gyakorlás ellenőrzés értékelés
megbeszélés értékelés dicséret
frontális osztálymunka egyéni munka
laptop projektor
Vélemények megfogalmazása mondatbefejezéssel. Mellékletben: -Ma azt tanultam… -Szerintem… -Legközelebb… -A mai órán…
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
MELLÉKLETEK: Húsvéti memória játék
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
Színezős területfoglaló játék
JÁTÉKSZABÁLY: Keresd az összetartozó három számot! Két szám hányadosa legyen a harmadik. Segít a példa. Az győz, aki nagyobb területet tud beszínezni.
MEGOLDÁS
Játéktábla 180 180
60
3
400 560 750
5
150
360 720
7
10
3
120 320
9 40
900
30
550 110
40 5
70 8
600 400
4
240
20
40
60
3
400 560 750
5
150
4
360 720
7
10
70
600
3
120 320
6
9
900
30
40
8
400
4
240
40
40
40
550 110
5
640
50
70
350
8
160
80
8
280 680
2
340
600 490
7
70
490 320
540 640 360
40
640
50
70
350
8
160
80
8
280 680
2
340
600 490
7
70
330 200
4
360 270 360 270 600 4
3 90
3
110 750 360 810
3 90
250 9
5 630
490 320
240
6
440 440
20
240
330 200 3
2
2 600
3
110 750
3
250
5
4
90
360 810
90
9
630
60
9
120
540 640 360 60
9
120
150 800 400
2
720
3
9
9
80
3
750 120 900
30
30
270
70
420
60
7
150 800 400
2
720
3
9
9
80
3
750 120 900
30
30
270
70
420
60
7
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
Ma azt tanultam… A mai órán…
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
Szerintem… Legközelebb…
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
Óraterv
A pedagógus neve: Kőfalvyné Tomory Zsuzsanna Műveltségi terület: magyar Tantárgy: magyar olvasás Osztály: 3/1 Az óra témája: Tavasz Az óra cél- és feladatrendszere: A tavaszról eddig szerzett ismereteink felelevenítése, alkalmazása, rendszerezés, fogalomalkotás, Az óra didaktikai feladatai: tudományosság,motiválás,érthetőség, aktivizálás Tantárgyi kapcsolatok: természetismeret, magyar fogalmazás, magyar nyelvtan Felhasznált források (tankönyv, munkafüzet, feladat- és szöveggyűjtemény, digitális tananyag, online források, szakirodalom stb.): Tankönyv, munkafüzet, füzet és digitális tábla. : online források,digitális tananyag, füzet Dátum: 2017.04.06.
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
Időkeret
4perc
4perc
4 perc
5 perc
Az óra menete
Ráhangolódás Tavaszi kép Mi jut róla eszedbe? Szavak, mondatok érzések gyűjtése megfogalmazása
Nevelési-oktatási stratégia Módszerek
Tanulói munkaformák
Eszközök
Szemléltetés, megbeszélés
frontális munka
laptop, projektor
páros munka
szavak papíron a terem több pontján, füzet
Szavak keresése a teremben, leírásuk tanulópárban /napfény , gólya,április, kirándulás, pillangó,esőcsepp, /
Itt a tavasz! Elevenítsük fel, eddig mit tanultunk a tavaszról? /Időjárás megváltozása, öltözködés, költöző és itthon telelő állataink./ https://learningapps.org/2276279 1 csoport:Tél és a tavasz összehasonlítása 2 csoport: Mi történik az állatokkal tavasszal? 3 csoport: A tavasz virágai
Megjegyzések
Megbeszélés
Kooperatív tanulás
frontális munka
csoportmunka
csoportonként laptopok
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
A csoportok munkájának ellenőrzése
8 perc
Az elmúlt órán kértelek benneteket, hogy hozzatok időjárás jelentéseket, előrejelzéseket. Mi is az az előrejelzés, meterológia? Ki mit talált? Hol láttátok, honnan hoztátok, másoltátok?
Megbeszélés
frontális munka
Tanulók kiselőadásai
egyéni munka
Keressünk rá a gépeken,hogy mára milyen időt jósol a meterológiai előrejelzés? Milyen szavakat használnak? Melyek azok amik csak a tavaszra jellemzőek?
Kooperatív tanulás
csoportmunka
Arra kérnélek benneteket,hogy a hétvégére készítsetek most ti közösen egy tavaszi előrejelzést kb. 4-5 mondatban! Fogalmazzátok meg együtt és gépeljétek is le! Az elkészült munkák felolvasása csoportonként.
17 perc
Most egy új „játékot” fogunk megismerni! Szófelhőt készítünk!
laptopok,internet
Word alkalmazás
Magyarázat, előadás
Frontális munka
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
3 perc
Mi az a felhő? Mi lehet a szófelhő? Igen, ismeritek már, de eddig én készítettem nektek, most együtt fogjuk csinálni. A „szó felhő” egy elnevezése, de más alakzatot is készíthetünk! Keressétek meg a gépen a WordArt.com weboldalt! Az én regisztrációmmal belépünk. Írjuk be a tavaszhoz kapcsolódó szavainkat, tetszőlegesen csoportonként! A szavakat cserélhetitek is, mutatom hogyan! Válasszunk színeket, betűtípusokat! Válasszunk a „felhőnknek” formát! Az elkészült „felhőnket”megtekinthetjük, elmenthetjük, megoszthatjuk! Készíthettek így a közelgő ünnep alkalmából húsvéti üdvözlőlapot is. Remélem jól éreztétek magatokat a mai órán, befejezésképpen játszunk egy kicsit! Tavaszi párkereső https://learningapps.org/2537546
Csoportmunka
Kooperatív tanulás A munkák elmentése, kinyomtatása.
Játék
Csoportmunka
Laptopok
Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc 2017. április 3-7.
MELLÉKLETEK SZÓFELHŐ KÉSZÍTÉSE – WWW.TAGUL.COM