CATALOGUS
HET NATIONAAL BAGGERMUSEUM EN VEILINGHUIS A.MAK ORGANISEREN EEN
Bijzondere nautische veiling Visserij-, koopvaardij- en marineschepen; gouaches, schilderijen
Locatie: Nationaal Baggermuseum Molendijk 204 3361 ER Sliedrecht T-0184-41.41.66 F-0184-41.02.89 E-mail:
[email protected] www.baggermuseum.nl
23 januari 2012 aanvang 19.30 uur
Pagina 2
Nautische scheepsmodellen, gouaches en schilderijen
Nautische veiling in het Nationaal Baggermuseum Van 1 december 2011 t/m 23 januari 2012 vindt er in het Nationaal Baggermuseum in Sliedrecht een tentoonstelling plaats van verschillende historische scheepsmodellen, schilderijen en gouaches. Deze maken geen onderdeel uit van de collectie van het Nationaal Baggermuseum. Zij zijn eigendom van drie verschillende personen die ze ter veiling aanbieden. Bezoekers van het Nationaal Baggermuseum krijgen de gelegenheid deze bijzondere scheepsmodellen gedurende een langere periode te bekijken. De veiling vindt plaats in het museum op 23 januari om 19.30. De voorwerpen worden voor ons geveild door Veilinghuis Mak in het kader van een fundraising project voor het museum. Een deel van de opbrengst van de veiling gaat naar de educatieve tuin. Als u zelf interesse hebt om aan de veiling mee te doen, kunt u bij de balie een registratieformulier invullen en op 23 januari bij de veiling mee bieden. Als u niet bij de veiling aanwezig kunt zijn kunt u een klantregistratie- en een biedformulier invullen (identificatie verplicht). Er wordt geen opgeld gerekend bij het afslaan van de veilingobjecten. Betaling is mogelijk per pin, de objecten kunnen na afloop van de veiling worden meegenomen. Opslag is mogelijk op risico van de nieuwe eigenaren, maar u wordt verzocht in de loop van de week voor vervoer te zorgen Alle voorwerpen worden voetstoots verkocht in de staat zoals ze zijn. Na toewijzing in veiling is er geen mogelijkheid meer tot reclame. De toegewezen kavels vallen volledig onder de verantwoordelijkheid van de koper. Personeel of vrijwilligers van het Nationaal Baggermuseum kunnen op geen enkele wijze aansprakelijk worden gehouden voor eventuele beschadigingen. Wijziigingen voorbehouden. Aan deze catalogus kunnen geen rechten worden ontleend. De veiling kan een andere volgorde van nummers aanhouden.
Pagina 3
Inhoudsopgave
pag
.Collectie Huib in „t Hout
Collectie Hans Eschauzier
Collectie Frits Donker
Pagina 4
Huib in ‟t Hout (1935-2007) Tijdens zijn werk als scheepstimmerman bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij werkte Huib in ‟t Hout als gepassioneerd modelbouwer. Hij raakte enthousiast door een model van een Indonesische Prauw na te bouwen. Later richtte hij zich op Zuiderzee schepen als zeilende bedrijfsvaartuigen en uiteindelijk op modellen van Sliedrechtse werkvaartuigen en boerenschouwen. In de catalogus ziet u zijn modellen die per veiling worden verkocht.
Hans Eschauzier (1926-2008) Hans Eschauzier heeft door de jaren heen een uitstekende verzameling historische scheepvaartmodellen opgebouwd. Hij had een grote affiniteit met scheepvaart en havens. Zo was hij als bestuurslid betrokken bij de Vereniging Nederlands Historisch Scheepvaartmuseum en schreef mee aan de publicatie Schepen in het klein uit 1998. Een deel van zijn nalatenschap van scheepsmodellen wordt geveild.
Pagina 5
C.A. de Vries (1940) Cees de Vries is een zeeschilder. Zijn grote kennis van zee en schepen is duidelijk terug te zien aan de verscheidenheid van Hollandse schepen die op zijn aquarellen, gouaches en schilderijen staan afgebeeld. Hij is zeer nauwkeurig bij het schilderen en let op historische details. Zijn werk is opgenomen in verschillende Maritieme Musea en buitenlandse collecties. Voor de veiling zijn enkele schilderijen uit de privécollectie van de heer F. Donker toegevoegd.
Pagina 6
Veilingnummer 1 Boerenschouw met koeien
Afmeting model: 32x6x3
Veilingnummer 2 Boerenschouw met melkbussen
Afmeting model: 23x7x2
Veilingnummer 3 Boerenschouw met bun
Afmeting model: 19x6x11,5
Veilingnummer 4 Boerenschouw (jagersboot)
Afmeting model: 16x5x2
Veilingnummer 5 Boerenschouw met de roeistelling in het midden
Afmeting model: 23x16x3 Veilingnummer 6 Boerenschouw met losse roeistelling (vissersuitvoering)
Afmeting model: 23x6x2
Pagina 7
Pagina 8
Veilingnummer 7 Boerenschouw met staken voor het meren midden op het water
Afmeting model: 16x5x1,5
Veilingnummer 8 Boerenschouwen gekoppeld voor vervoer
Afmeting model: 23x20x3
Veilingnummer 9 Hollandsche boot met spriettuig Naar ontwerp: Zeilmaker S.A. den Boer
Afmeting model:23x33x10
Veilingnummer 10 Boerenschouw met spriettuig
Afmeting model: 31x8x29
Veilingnummer 11 Staand vistuig
Afmeting model: 16x9x42 Veilingnummer 12 Vistuig (sleepnet)
Afmeting model: 10x7x2
Pagina 9
Pagina 10
Veilingnummer 13 Boerenschouw met berry‟s voor het vervoer van riet
Afmeting model: 37x10x4,5
Veilingnummer 14 Taaninstallatie voor het verduurzamen van zeilen en touwwerk
Afmeting model: 45x9x58
Veilingnummer 15 Prikslee
Afmeting model: 20x12x9
Veilingnummer 16 Boomstamkano
Afmeting model: 22x3x5 Veilingnummer 17 Buigstelling voor het buigen van scheepsdelen
Afmeting model: 37x34x9
Veilingnummer 18 Overtoom, voor het over een kade slepen van schouwen
Afmeting model: 16x14x18
Pagina 11
Pagina 12
Veilingnummer 19 Bezaanschuit b.j. 1991
Afmeting model: 86x29x68
Veilingnummer 20 Bons b.j. 1987
Afmeting model: 53x16x47
Veilingnummer 21 Veerschip 19e eeuw b.j. 1994
Afmeting model: 62x14x46
Veilingnummer 22 Steenschuit b.j. 1993
Afmeting model: 50x14x54
Veilingnummer 23 Zeeschouw b.j. 1989
Afmeting model: 59x19x57 Veilingnummer 24 Knots 19e eeuw b.j. 1998
Afmeting model: 50x16x55
Pagina 13
Pagina 14
Veilingnummer 25 Wieringer bol b.j. 1987
Afmeting model: 58x19x50
Veilingnummer 26 Wieringer aak b.j. 1989
Afmeting model: 49x18x57
Veilingnummer 27 Spekbak eind 19e eeuw b.j. 2000
Afmeting model: 50x16x57
Veilingnummer 28 Beijerlandse schuit; visserman b.j. 1993
Afmeting model: 37x14x47
Veilingnummer 29 Botter “Margaretha” b.j. 1983
Afmeting model: 46x13x47
Veilingnummer 30 Pluut b.j. 1985
Afmeting model: 46x14x46
Pagina 15
Pagina 16
Veilingnummer 31 Vissloep ca. 1800 b.j. 2000
Afmeting model: 54x12x56 Veilingnummer 32 Blazer b.j. 1984
Afmeting model: 44x12x43
Veilingnummer 33 Tjalk ca. 1830 b.j. 1998
Afmeting model: 53x14x56
Veilingnummer 34 Kaag (1700 -1900) b.j. 1993
Afmeting model: 42x13x47 Veilingnummer 35 Tjotter b.j. 1995
Afmeting model: 45x16x57
Veilingnummer 36 Gaastmeerse jol b.j. 1988
Afmeting model: 52x18x52
Pagina 17
Pagina 18
Veilingnummer 37 Friese schouw b.j. 1984
Afmeting model: 40x12x41
Veilingnummer 38 Hollandsche boot
Afmeting model: 25x10x4
Veilingnummer 39 Hollandsche boot naar Beijerlands model
Afmeting model: 25x10x5
Veilingnummer 40 Hollandsche boot b.j. 1988
Afmeting model: 25x10x4 Veilingnummer 41 Zalmschouw OM 27 b.j. 1995
Afmeting model: 45x12x40
Pagina 19
Pagina 20
Veilingnummer 42 Lemsteraak “De Groene Draeck” b.j. ca. 1957
Afmeting model: 104x21x82
Veilingnummer 43 Hoogaars “Arnemuiden 21” ca. 1920
Afmeting model: 144x43x108
Veilingnummer 44 Amerikaans Klipperfregat “Seawitch”. In vitrine
Afmeting model: 81x13x52
Veilingnummer 45 Tjalk “Rival” ca. 1920
Afmeting model: 116x30x103
Veilingnummer 46 Bombardeergaljoot
Afmeting model: 67x21x80
Veilingnummer 47 Nederlands speeljacht Vroeg 20e eeuw
Afmeting model: 55x15x65
Pagina 21
Pagina 22
Veilingnummer 48 B2 sloep getuigd en gezeild Vijvermodel
Afmeting model: 61x17x49
Veilingnummer 49 Titanic reddingssloep nr. 14 Compleet met riemen
Afmeting model: 86x26x12
Veilingnummer 50 Botter Zuiderzeeschip ca. 1930
Afmeting model: 143x45x146
Veilingnummer 51 Zweedse Scheren kruiser Vijvermodel ca. 1930
Afmeting model: 95x18x124
Veilingnummer 52 Engels fregat Graanschip/Wolschip Australië ca. 1880
Afmeting model: 73x9x39
Veilingnummer 53 Franse driedekker Linieschip met 74 stukken en opgebonden zeilen
Afmeting model: 80x15x63
Pagina 23
Pagina 24
Veilingnummer 54 Brik “Irene” Tuigage van C. van der Kellen
Afmeting model: 104x17x83
Veilingnummer 55 Klipperfregat Contemporain zeemansmodel ca. 1890
Afmeting model: 80x11x51
Veilingnummer 56 Barkentijn “Johana” Met metalen zeilen
Afmeting model: 37x24x15
Veilingnummer 57 Bark “Wilhelmina” College Rotterdam R 53 Contemporain zeemansmodel ca.1880
Afmeting model: 48x7x33
Veilingnummer 58 Klipper “California” College Amsterdam 367 Waterlijn volschip Contemporain zeemansmodel
Afmeting model: 45x6x30
Veilingnummer 59 Bark Contemporain zeemansmodel ca. 1860
Afmeting model: 48x11x38
Pagina 25
Pagina 26
Veilingnummer 60 Binnenvaartschip MTS “Etruria” Phs Van Ommeren
Afmeting model: 89x11x18
Veilingnummer 61 Duitse onderzeeboot U29 Type: VII Schaal 1:125
Afmeting model: 85x14x8
Veilingnummer 62 USS “The Sullivans” DD537 Fletcher Class b.j. 1943 Schaal 1:300
Afmeting model: 37x5x12
Veilingnummer 63 Onderzeebootjager B-klasse “Groningen” D813 Schaal 1:100 b.j. 1985
Afmeting model: 119x12x35 (werfkwaliteit)
Veilingnummer 64 Slagschip “Yamato” Japan 1938-1945 Topmodel van Tamiya (varend uitgevoerd) Collectie F. Donker
Afmeting model: 134x20x27
Veilingnummer 65 Scheepje-in–de-fles Engels 16e eeuws galjoen
Afmeting model: 31x15x18
Pagina 27
Pagina 28
Veilingnummer 66 Scheepje-in–de-fles Nederlandse driemastbark
Afmeting model: 32x10x13
Veilingnummer 67 Scheepje-in-de-fles Klipper “Prins Willem Alexander” b.j. 1967
Afmeting model: 34x11x12
Veilingnummer 68 Scheepje-in–de-fles Engels linieschip HMS “Victory” Nelsons vlaggenschip uit 1805
Afmeting model: 29x14x18
Veilingnummer 69 Scheepje-in–de-fles Engelse oorlogsbrik “Snake” uit 1804
Afmeting model: 21x21x32
Veilingnummer 70 Scheepje-in–de-fles Nederlands driemast volschip
Afmeting model: 20x12x12
Veilingnummer 71 Scheepje-in–de-fles Klipperfregat “Noach” uit 1857
Afmeting model: 34x11x12
Pagina 29
Pagina 30
Veilingnummer 72 Speelgoedschip van blik
Afmeting model: 52x15x32
Veilingnummer 73 Hr.Ms. “Java” Nederlandse kruiser, gezonken tijdens Slag in de Javazee 1942 Olieverf Afmeting: 76x48
Veilingnummer 74 Hr.Ms. “De Ruiter” Nederlandse kruiser, gezonken tijdens Slag in de Javazee 1942
Aquarel Afmeting: 42,5x31,5
Veilingnummer 75 Ms. “Tjiluwah” Passagiersschip van de Koninklijke Java-China-Paketvaart Lijnen, 1951 Bijgenaamd het groot wit jacht
Afmeting: 68x48
Pagina 31
Pagina 32
Veilingnummer 76 Ms. “Christiaan Huygens” Passagiersschip Stoomvaart Maatschappij Nederland, 1928 In 1945 op een mijn gelopen en gezonken voor Walcheren Afmeting: 68x47
Veilingnummer 77 Ms. “Oranjefontein” Passagiersschip VNS, Den Haag In 1940 gebouwd voor P. Smit Jr., Rotterdam
Afmeting: 68x48
Veilingnummer 78 Ms. “Woltersum” Vrachtschip Stoomvaart Maatschappij “Oostzee”, Amsterdam In 1957 gebouwd bij Jan Smit, Czn te Alblasserdam Afmeting: 41x28
Veilingnummer 79 Ms. “Sibajak” Passagiersschip Rotterdamsche Lloyd, 1928 Laatste mailboot Rotterdam-Batavia Afmeting: 49x34
Veilingnummer 80 Scene uit de Vierdaagse Zeeslag, 1666
Afmeting: 45x31
Veilingnummer 81 Ss. “Johan de Witt” Passagiersschip Stoomvaart Maatschappij Nederland Gebouwd NSM, 1920 In 1957 voor de Ierse kust op de rotsen gelopen Afmeting: 67,5x48
Pagina 33
Pagina 34
Veilingnummer 82 Ss. “Tjisaroea” Vracht passagiersschip van de Java-China-Japan lijn Gebouwd NSM, 1926 Dichter/arts Slauerhoff heeft op dit schip gevaren Afmeting : 68x48
Veilingnummer 83 Klipperfregat “Noach” Fop Smit, Kinderdijk, 1857 Eén van de snelste zeilers van de Nederlandse klippervloot
Afmeting: 68x47,5
Veilingnummer 84 Ss. “Statendam” (I) Passagiersschip Holland Amerika Lijn, 1929 Uitgebrand in 1940 aan de Wilhelminakade te Rotterdam
Afmeting: 57x37,5
Nautische scheepsmodellen, gouaches en schilderijen Veilingnummers 85A t/m E A “Mauretania” Engels passagiersschip van de Cunard Line, 1906 Houdster Blauwe Wimpel Afmeting: 47x32,5 B “Ile de France” Frans passagiersschip van de Compagnie Generale Transatlantique, 1926 Afmeting: 47x32,5
C “Rex” Italiaans passagiersschip van de Italian line, 1930, Houdster Blauwe Wimpel Afmeting: 47x32,5
D “Campania” Engels passagiersschip van de Cunard Line, 1892 Houdster Blauwe Wimpel Afmeting: 47x32,5
E “Cap Travalgar” Duits passagiersschip van de Hamburg-Zuid-Amerika-Lijn Als bewapende koopvaarder door Engelse soortgenoot “Carmania” bij Trinidad tot zinken gebracht in 1914 Afmeting: 47x32,5
Pagina 35
Pagina 36
Veilingnummer 86 Het jacht “Brittannia” in de Solent Olieverf
Afmeting: 88x58
Veilingnummer 87 Klipperbark “Smeroe” Gebouwd op de werf De Nachtegaal van W.M. Meursing te Amsterdam, 1879 Eén van de laatste Nederlandse klippers
Afmeting: 57x38
Veilingnummer 88 Klipperfregat “Industrie” L. Smit & Zn. Kinderdijk, 1872 Gezonken in cycloon voor de Amerikaanse kust in 1913
Afmeting: 68x48
Veilingnummer 89 Klipper “Kosmopoliet”(I) Rederij Gebr. Blussé
Afmeting: 68x48
Pagina 37
NATIONAAL BAGGERMUSEUM
VEILINGHUIS A. MAK BV KUNST– EN ANTIEKVEILINGEN SINDS 1839
Molendijk 204, 3361 ER Sliedrecht
Visstraat 25, 3311 KX Dordrecht
Telefoon: (0184) 41.41.66 Fax: (0184) 41.02.89 E-mail:
Telefoon: (078) 613.33.44 Fax: (078) 614.94.61 E-mail:
[email protected] www.makveilingen.nl
Copyright © 2011 NBM—Lay Out NBM