Zpětné vazby z náslechových hodin v rámci akce KVIC a ZŠ, Mendelova „Minikonference – aktivní metody učení“ Karviná, dne 12. března 2015
I. A Vyučující: Předmět: Téma:
Pavla Trojaková a Petra H. Blechová (ped. asistentka k integrovanému žákovi) Český jazyk Čtení o zvířatech - Ptáci
Cíl vyučovací hodiny: Žáci se v této hodině učí ● nacházet v přečteném textu přímo vyjádřenou informaci ● porovnávat to, co čtou, se svou předchozí informací o tématu
Anotace hodiny: 1. Evokace – Kimovka Žáci hrají v úvodu hodiny motivační hru. Na konci vyvozují ze zbývajících obrázků téma dnešní hodiny. eznámení s cílem hodiny Žáci se seznámí s cílem hodiny (zjistit základní informace o ptácích). 2. Uvědomění etoda tvrzení – před, po přečtení textu Následně pracují s tabulkou tvrzení. Poté čtou text o ptácích a informace z textu porovnávají se svými předchozími názory. O zjištěních diskutují ve dvojicích a prezentují je před třídou. 3. Reflexe Svou práci v hodině průběžně reflektují, hodnotí pomocí kritérií hodnocení.
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
ZŠ Český Těšín Hrabina ZŠ Vřesina ZŠ Dany a Emila Zátopkových, Třinec ZŠ Janáčkovo náměstí Krnov S, ZŠ a SŠ SD Krnov ZŠ a Š Třinec, Koperníkova ZŠ Horka nad oravou (kraj Olomoucký) ZŠ Dobronín (kraj Vysočina) ZŠ Hurbanova artin (Slovensko)
Jaké mám největší ocenění k hodině Čtou všechna zadání, orientovali se v tabulce Klidná práce, spolupráce dětí, vyjádření vlastního názoru Připravenost učitele – perfektní zvládnutí hodiny, zaujetí dětí a kladné sebehodnocení všech dětí Klidná práce paní učitelky – vnímání potřeb všech dětí, práce dětí ve dvojicích Čtení dětí s porozuměním, učení dětí klást otázky, Osobnost vyučující (empatická, klidná), ovládá žáky, metodika práce, motivace k činnostem, spád vyučovací hodiny, kázeň 7. Pestrost – EUR, RWCT, konstruktivistický přístup, formativní hodnocení 8. Paní učitelka učí klást otázky 9. Rôzne typy úloh, metód, foriem práce, individuálny prístup – skutočně ukážková hodina 1. 2. 3. 4. 5. 6.
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
– Postřehy a nápady ostatních učitelů Dílny čtení Společná chvála všech vyučujících, názory ostatních vyučujících – Různorodost diskuse – Jak mají číst děti v 1. třídě v březnu – souvisí to jen s metodou čtení? Informácie o matematike autora . Hejného
Co bylo pro mne osobně inspirativního Zdali nezačít genetickou metodu Přístup učitelky, ukončení hodiny, sebehodnocení Samostatnost dětí, kladení otázek dětí navzájem Čtenářské dílny – Žáci umí tvořit otázky. Úroveň čtení prvňáčků. Práce dětí podle pravidel třídy respekt, kázeň). Náročnost textu, který žáci zvládli. Spolupráce žáků ve dvojicích. 7. Zadávání otázek: Co ještě chci vědět o ptácích – nalezení na společný papír a předání seznamu k domácímu bádání 8. Písemné sebehodnocení v PL (používám spíše ústní sebehodnocení nebo nějakou společnou formu) 9. Používanie stierateĺnej tabuĺky 1. 2. 3. 4. 5. 6.
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 7. 8.
Samostatnost žáků, úroveň čtení – při čtení je to typické? Zavedu dílnu čtení už teď
I. B Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Beata Pukowiecová Český jazyk – čtení ZVÍŘATA – plazi
Cíl vyučovací hodiny: Žáci se v této hodině naučí Používat obrázek k lepšímu porozumění textu. Přiřadit alespoň 3 živočichy mezi plazy.
Anotace hodiny: Během hodiny budou žáci poznávat živočichy, kteří se řadí mezi plazy. K tomu budou využívat především své dosavadní znalosti, obrázky, názvy zvířat a krátké texty.
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
ZŠ Borovského Karviná ZŠ ČSA Bohumín ZŠ Třinec ZŠ Jablunkov ZŠ a Š Ostrava, Březinova 52 ZŠ T. G. Masaryka Fulnek ZŠ T. G. Masaryka Fulnek ZŠ a Š Hranice, Šromotovo (kraj Olomoucký) ZŠ a Š Hranice, Šromotovo (kraj Olomoucký)
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Dynamické střídání činností, pozitivní přístup učitelky k dětem 2. Připravenost hodiny, nápaditost 3. Práce ve skupinách a s pravidly (tichý hlas). Instrukce paní učitelky byly dětem dávány jasně, srozumitelně a vždy se doptávaly na porozumění 4. Dobře připraveno, klidný hlas paní učitelky, hodnocení gesty
5. Zlatá 1* a klasické známkování, dotkni se Smolíků, které mám vylepené ve třídě ( ano, bavilo mě; :) – nic moc, nebavilo mě) 6. Střídání mnoha činností, klidný přístup paní učitelky, sebekontrola dětí. 7. Aktivita, klidný přístup paní učitelky 8. Tichá práce ve dvojicích, spolupráce, střídání činností, opakují se instrukce – děti se doptávají a doplňují 9. Tichá práce dětí, práce ve skupině, hodnocení hodiny
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Příjemná atmosféra v přátelském duchu . Doporučená literatura. – Tipy materiálů s vhodnými texty Porovnání metody genetické a analyticko syntetické Genetická metoda, rozvoj čtenářství – knihy… noho inspirace!!! Děkuji ilý přístup paní učitelky. Porozumění dětí delšímu textu Ukázka materiálů, způsob práce, párová učitelka Vstřícnost učitelky ke všem dotazům, je poznat, že takto pracují pravidelně
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Závěrečné hodnocení – způsob sebereflexe žáků Dosáhnutí tichého prostředí, náměty na aktivity – pohádky, zvířata – stupňováním úkolů Kreativita paní učitelky Zkušenosti ostatních učitelek, materiály, které nemám k dispozici Velké množství informací, které si žáci během hodiny zapamatovali! Skvělé hodnocení učitelky!!! Pozitivní přístup paní učitelky. Nápady na výuku pro čtení 1. ročníku. Hodně činností v jedné hodině. Stručné pokyny paní učitelky. Připravené pracovní listy. Názory ostatních kolegů. Doporučení publikací ke čtenářství, forma vyučovací hodiny i její náplň. Diskuse ostatních pedagogů
II. B Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Šárka Hanusková k integrovanému dítěti) Český jazyk a literatura Červená Karkulka
a
Marie
Poloková
(asistent
pedagoga
Cíl vyučovací hodiny: Žáci budou v této hodině při práci s textem rozpoznávat, kdo je vypravěčem příběhu hledat a zaznamenávat vyjádření názorů či pocitů
Anotace hodiny: Evokace: V úvodu hodiny si připomeneme pohádku o Červené Karkulce. Žáci zapisují postavy z pohádky, dohledávají k nim ilustrace. Uvědomění: Žáci se rozdělí do dvojic. Každá dvojice dostane dva různé texty (liší se vypravěč příběhu). Žáci tiše čtou a snaží se odhalit, kdo je vypravěčem příběhu, a současně zapisují, jak se vypravěč asi v danou chvíli cítí. Svůj názor zdůvodňují a sdílejí ve dvojici i v rámci třídy. Reflexe: Žáci hodnotí svou práci pomocí sady kritérií.
Hospitující byli ze školy: 1. ZŠ U Studny, Karviná 2. ZŠ Žákovská, Havířov 3. ZŠ Žákovská, Havířov
4. 5. 6. 7. 8. 9.
ZŠ a Š hrabina, Český Těšín ZŠ Veřovice ZŠ logopedická Ostrava ZŠ Zátopkových Třinec ZŠ praktická Frýdek - ístek ZŠ Školní Bruntál
Jaké mám největší ocenění k hodině Hodina se mi moc líbila Poskytování prostoru pro vlastní názor žáků Samostatná práce s textem (porozumění) Kreativní, děti pracovaly s chutí, všichni žáci byli zapojeni, výborný přístup paní učitelky k dětem Vysoká náročnost úkolů, skvělá práce paní učitelky, přístup k žákům Pracovní atmosfér=tra v hodině (ve třídě), paní učitelka a její přístup k dětem, struktura hodiny se stanoveným cílem 7. Velmi přirozená, inspirativní, paní učitelka profesionál 8. Nastavení pravidel, dobrovolnost (práce s červeným semaforem), velmi hladký průběh hodiny – žáci pracovali náročnými technikami, pro pochopení pracovali s pocity, charaktery hlavních postav příběhu. Super atmosféra. 9. Vysoké nároky kladené na děti, které to braly jako výzvu. Nasazení dětí. 1. 2. 3. 4. 5. 6.
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Paní učitelka byla velmi vstřícná a ochotná. Podrobně s námi rozebrala naše dotazy a připomínky. Náročnost – ponechání na tom, jak se s tím žáci sami vypořádají Popis způsobu práce se třídou Vstřícnost, otevřenost Profesionalita paní učitelky v kombinaci s osobním přístupem, vstřícnost a otevřenost Přehled učitele, obhajoba své práce, vysvětlení situací ve třídě při práci s dětmi Osobní zkušenosti, zkušenosti z praxe Fundovanost paní učitelky Předávání zkušeností navzájem, i negativních i pozitivních
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Tvůrčí práce, samostatnost dětí a jejich spolupráce ve skupinách Pochopení pohádky z různých úhlů pohledu (vlk, karkulka) Sebehodnocení Texty, se kterými se pracovalo, červené a zelené karty Zpracování hodiny, texty Pracovní listy, kritéria hodnocení Nápady s červenou/zelenou Způsob práce s textem, střídání činností v průběhu hodiny Pracovní listy - nápadité
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 3. Děkuji 5. Nemám otázky. Děkuji. 7. Děkuji. Vyčerpávající rozbor a diskuze
III. A Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Klára Folwarczná a Petra Dvorská (asistentka pedagoga k integrované žákyni) Člověk a jeho svět ložení potravin
Cíl vyučovací hodiny: Žáci se v této hodině naučí Vyhledávat na obalech potravin jejich složení
Porovnávat množství jednotlivých složek potravin Při práci s textem vyhledávat důležité informace
Anotace hodiny: Žáci budou na obalech od potravin zjišťovat jejich složení, ve dvojicích uspořádají jednotlivé složky potravin. Při práci s textem budou vyhledávat význam jednotlivých složek pro zdravý vývoj lidského těla.
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4.
ZŠ Hlučín – Darkovičky ZŠ T. G. Masaryka Fulnek ZŠ a Š Koperníkova, Třinec ZŠ Horka nad oravou (kraj Olomoucký)
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Děti celou hodinu všechny pracovaly, v hodině se vystřídala spousta aktivit, velkou část hodiny pracovaly s textem – rozvoj čtenářské gramotnosti, pracovaly samostatně, ve dvojicích i ve skupině 2. Zapojení všech žáků v hodině, spolupráce žáků ve skupině, pěkně sestavená hodina 3. Oceňuji sehranost třídní učitelky a asistentky, jak se dá zajímavě podat těžké a nezáživné učivo 4. Názorná práce s potravinami, bezpečné prostředí ve třídě
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. Paní učitelka odpověděla na všechny dotazy, rozhořela se diskuze o prvouce, čtení, metodách práce… Velmi zajímavé! 2. Otevřenost paní učitelky i asistentky, příjemné vystupování 3. Paní učitelka je velmi milá, vstřícná, profesionální. 4. Dostali jsme odpovědi na všechny otázky..
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. Klidný přístup paní učitelky k dětem, to, že děti se nebály diskutovat, pěkný příklad využití metod kritického myšlení 2. Super spolupráce paní učitelky a paní asistentky, práce s postupným odkrýváním pracovního listu 3. Hodina se mi velice líbila 4. Práce s textem, způsob sebehodnocení
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 3.
Nemá potřebu nic dovysvětlit
III. B Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Zuzana Poláčková Čtení Domácí mazlíčci
Cíl vyučovací hodiny:
Žáci se pokusí z daného textu zjistit, co lze uznat jako jisté /fakta/ a o čem můžeme pochybovat /domněnka/.
Anotace hodiny: Evokace: Na interaktivní tabuli je vyobrazen králíček. Přemýšlíme, co vidíme /fakta/ a co si o něm myslíme/naše názory a domněnky/. Učitel zapisuje na tabuli výroky žáků do dvou sloupců FAKTA a DO NĚNKY . Pak se děti se rozdělí do pěti skupin, každá skupina dostane foto známého domácího mazlíčka / kočka, pes, křeček, papoušek, rybičky/. Skupina má za úkol napsat: 1. co o něm můžeme říci, 2. co si o něm myslíme. Prezentátoři jednotlivých skupin pak seznámí třídu se svými výstupy. Uvědomění: Žáci dostanou text o neobvyklém domácím mazlíčkovi /fretka/. ají za úkol přečíst si jej a zeleně v něm podtrhnout to, co si o zvířeti myslí autor textu. Žáci pracují ve dvojicích a společně vyhledávají. Pak následuje sdílení ve čtveřicích, kde si žáci sdělují výsledky práce. Následuje práce ve dvojicích, kde žáci mají za
úkol podtrhnout červeně ta slova, která by jim pomohla představit si, jak fretka vypadá /tedy fakta/. Tento úkol společně zkontrolujeme v kruhu. Reflexe: Žáci mají za úkol vybrat libovolné zvíře z těch, o kterých dnes byla zmínka a pokusit se sestavit ve dvojici pětilístek sestávající pouze z faktů. Žáci dostanou příležitost své pětilístky prezentovat.
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
ZŠ Vřesina ZŠ Studénka ZŠ Palkovice ZŠ Zátopkových Třinec SŠ, ZŠ a Š Pionýrů Frýdek – ístek ZŠ Nový svět, Opava ZŠ praktická Krnov ZŠ a Š Hurbanova, Martin (Slovensko)
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Pěkná pracovní atmosféra, žáci byli aktivní, paní učitelka byla k dětem příjemná, ocenila pochvalou děti, hodina byla dobře rozvržená, vytýčené cíle byly zvládnuty 2. Různé formy práce, samostatnost dětí 3. Bezproblémové rozdělení do skupin, spolupráce ve skupinkách. Příprava učitele. 4. Práce ve skupině – rozdělení, práce s časem. Příjemná atmosféra, dobře navazující úkoly, komunikace s dětmi, závěrečné hodnocení. 5. Oceňuji spojení čtení s logickou úlohou – fakta versus domněnky. 6. Výborně použité metody RWCT, dobře vystavěná lekce (podle EUR), práce s časem, závěrečné vyhodnocení práce s doporučením pro příště 7. Jde vidět, že žáci jsou zvyklí pracovat metodami vedoucími ke kritickému myšlení, reagují, jsou schopni sebereflexe a sebehodnocení, umí argumentovat a diskutovat 8. Pohodová a pracovná atmosféra
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
Odborně vedená diskuze, informace o Spirále, portfolio na flešce – Velká vstřícnost paní učitelky Předání zkušeností. Líbila se mi spolupráce ve skupinkách – žádná agrese, kooperace. Diskuse o skupinové práci, metodách RWCT Tipy pro vlastní práci –
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
– Rozdělení rolí bez hádek, dokázali samostatně zvážit, kdo jakou bude mít funkci – Celá lekce Zaujetí dětí při plnění úkolů – paní učitelka děti hezky motivovala. Pracovní nasazení dětí. Celá lekce! Vyzkouším si ji se svými třeťáky taky. Práce s žáky. Jejich kooperace, zvoneček k určování konce zadané činnosti (ten si pořídím) Projekt Spirála
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 4. 8.
Pětilístek Pätlístok
IV. A Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Andrea Ćmoková Matematika Rodokmen
Cíl vyučovací hodiny: Žáci se v této hodině naučí hledat informace ve složitějším schématu i mimo něj (nelineární texty)
Anotace hodiny: Dnes se pokusíme odhalit tajemství dopisu, který nám přišel. Vyzkoušíme si práci genealoga – budeme například hledat jména i vztahy podle rodokmenu z Hejného matematiky. Také si budeme volit a řešit otázky podle obtížnosti.
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
ZŠ a Š T. G. asaryka Fulnek SŠ, ZŠ a Š Karviná ZŠ Svinov ZŠ a Š Píšť ZŠ a Š Píšť ZŠ praktická Krnov ZŠ Dobronín (kraj Vysočina) ZŠ Za Nádražím (Jihočeský kraj) ZŠ a Š Hurbanova, artin (Slovensko)
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Promyšlená a skvěle připravená hodina, vstřícná paní učitelka, zapálená 2. Klima třídy, práce žáků ve skupinách 3. Přístup paní učitelky – čekala, neradila, povzbudila. Odstupňování úkolů – všechny děti zaujaté. Moc děkuji paní učitelce. 4. Velmi pěkný přístup učitelky. 5. Klidný přístup paní učitelky, zapojení dětí v hodině – diskuse. 6. Diskuse dětí, aktivita, jejich zájem. 7. Pěkná evokace, zapojení a nasazení všech žáků. 8. Přístup paní učitelky, zápal dětí, jejich přemýšlení, diskuse. 9. Veĺmi pekná hodina. Ďakujem paní učitelce
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Zkušenosti lektorky i ostatních učitelek s matematikou Hejného Konkrétní zkušenosti z praxe ostatních kolegů Diskuse o Hejného matematice Zkušenosti paní učitelky i ostatních Informace, zkušenosti a poznatky od ostatních učitelů Zkušenosti ostatních pedagogů Gradované úlohy, které si paní učitelka tvoří Triky a rady, jak na některá úskalí Získala som hodnotné informácie k matematike Hejného
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
Prvotní info o matematice Hejného, odkazy na internetu Samotná metoda, praktická ukázka, pozitivní přístup paní učitelky Vedení hodiny Zkušenosti paní učitelky i ostatních Všechny informace, vyučovací hodina i následná beseda Nový – další pohled na práci s textem (rodokmen …) Sdílení nad matematikou Hejného Sdílet svoje zkušenosti se zkušenostmi ostatních, vidět Andreu v akci Spolupráca detí v triede, rozdelenie do skupin
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 1. Seznámit se podrobněji s matematikou Hejného, prodiskutovat toto s kolegyněmi na své škole (na naší škole nikdo takto v matematice nepracuje) 2. – 3. Hodnocení v Hejného matematice
4. 5. 6. 7. 8. 9.
– – Seznámit se komplexně s metodou Jak na rodiče Děkuji. Dáša Jak nastavit práci a obtížnost dětem tak, aby každý žák se posouval Bližšie se zoznámi´t s úlohami
IV. B Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Leona Mechúrová Český jazyk a literatura/ Čtenářská lekce Beletrie, příběhy ze života dětí
Cíl vyučovací hodiny: Čtenářský cíl: (Ustálené prvky, úroveň postupující) 4.1 Žák si všímá, jak se vizuální prvky doplňují nebo popírají informace v daném textu, nebo jak vizuální prvky vyjasňují nebo zesilují významy slov
Anotace hodiny: 1. 2.
3.
Evokace z nadpisu textu Uvědomění: Rozdělení rolí pro čtení (předvídač, vyjasňovač, tazatel, shrnovač), řízené čtení části textu společným modelováním, pak čtení ve dvojicích a skupině Zapisování do tabulky porozumění, shrnutí textu Sledování ustálených prvků v textu. Reflexe: K čemu mi může sloužit všímat si vizuálních prvků v textu? Jak mi mohou pomoci k porozumění při čtení?
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
ZŠ Jarošova, Havířov - Šumbark ZŠ Jablunkov ZŠ Zátopkových Třinec ZŠ Horka nad oravou (Olomoucký kraj) ZŠ Horka nad oravou (Olomoucký kraj) ZŠ Hurbanova Martin (Slovensko) Pomáháme školám k úspěchu
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Žáci četli mentálně na vyšší úrovni, než je pro jejich věk typické, čtení je bavilo a bylo docíleno toho, že chtěli číst 2. Přístup učitelky k žákům, vedení hodiny – koordinátor, žáci samostatní, pracovali s nadšením, na vysoké úrovni čtenářských dovedností! 3. Profesionální přístup učitele, chování a zájem žáků 4. otivace dětí, ukázka práce se čtenářskými strategiemi, výborný výběr textu, přehledná struktura hodiny, nenásilnost. 5. To, co vypadá v hodině samozřejmě (strategie) je podloženo dlouhodobou cílenou prací a tréninkem. 6. Kvalitne, dobře prepracovaná hodina, veĺa podnetných úloh pre vrtkých Žižkov 7. Viděl jsem důsledně (plně) rozvinutou metodu učíme se navzájem . Důsledně = zaměřenou na rozvoj klíčových čtenářských dovedností (dotazování, shrnování, předvídání).
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4. 5.
etodika práce s textem – nové možnosti Jak a kdy mohu začít využívat čtenářské kontinuum Rozvržení čtení ve 4. vysvětlení očníku Vysvětlení postupu při rozdělení rolí až ke spojení rolí v jedné hodině Je vše promyšlené. Vysvětlení postupu, jak se vlastně propracovat k této úrovni
6. Paní učitelka je odborníčka v tom, čo robí, bolo vidin, že ju táto téma naplĺňa 7. Paní učitelka přesně věděla, co u dětí chce rozvinout a byla schopná nám vysvětlit každý krok ve výuce – jak míří k cílům = dětem
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
ožnosti práce ve čtení s porozuměním Práce s konkrétním čtenářským cílem Členění textu, výběr – možnost výběru čtenářské role Výběr textů, role, repliky učitele Promyšlený postup a vysioká úroveň práce žáků ožnosti čítania s porozuměním, rôzne spôsoby práce v hodine Celý tento formát minikonference – ukázka výuky + rozbor – nenaruší dopolední vyučování
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 4. Toho je .-). Ale jsem ve stavu, kdy jsem dostala množství informací za hranicí zóny mého nejbližšího rozvoje. Díky A. 5. Vše kolem strategií a jejich postupného zavádění 6. Ďakujem
V. A Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Adéla Kubíčková Člověk a jeho svět Člověk a jeho smysly
Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině porozumí významu smyslů v životě člověka se naučí vyhledávat důležité informace v textu
Anotace hodiny: Začneme malou rozcvičkou, zapojíme pohybové ústrojí pro získání prvotních informací, budeme pracovat individuálně i ve skupině, vyzkoušíme si, jak je to s našimi smysly na vlastní kůži.
Hospitující byli ze školy: 1. ZŠ a Š Františka Palckého, Hodslavice 2. Š, ZŠ a SŠ Krnov 3. ZŠ a Š Sromotovo Hranice (Olomoucký kraj) 4. ZŠ Hurbanova Martin (Slovensko)
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Celkově perfektně promyšlená hodina 2. Oceňuji pracovní atmosféru ve třídě – hodina klouzala . Oceňuji přípravu paní učitelky – pro žáky i hospitující – super skvělá hodina. Oceňuji žáky – vzájemný respekt, hotoví neruší, nechají dokončit činnost i ostatní. 3. ezipředmětové vztahy, učitel jen řídí, děti samy pracují, učí se čtením, aktivity pohybové i klidné, čtení prolíná celou hodinou 4. Medzipredmetové vzťahy s AJ. Aktívna spolu´časť učitel na aktivitách so žiakmi
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4.
Nadhled a osobní přístup paní učitelky Zapálení pro svou práci, znalost svých žáků Klidná a pohodová paní učitelka, přesně ví, co chce, kam míří. Děkuji, vše jsme pěkně probraly. Otvorenosť učitel, profesionálny prístup
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. Nadšení
2. Vyjadřování paní učitelky,. Zdvořilost, používání termínů – žáci rozuměli pokynům, pracovali samostatně. 3. Spojení cizího jazyka (AJ) s hodinou CaJS. Anglicky se už asi nenaučím. Poděkování učitele dětem. 4. Asertivita zo strany učitel, zapojenie pohybu (prebratie z letargie, zaújem o učenie
V. B Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Renáta Niemczyková Člověk a jeho svět (přírodověda) Co se stane s vodou v těle, když ji vypijeme?
Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině vysvětlí důležitost močové soustavy vyhledají v textu nejdůležitější informace, vyjasňují neznámé pojmy
Anotace hodiny: Hodina je vystavěna v modulu E-U-R . 1) E – evokace s vlastní zkušeností, práce s tabulkou V-Ch-D 2) U – čtení v textu s využitím metody I.N.S.E.R.T. 3) R – dozvěděl jsem se nové informace, vysvětlím význam močové soustavy
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4.
ZŠ a ZŠ a ZŠ a ZŠ a
Š Palkovice Š T. G. asaryka Fulnek Š Šromotovo Hranice (Olomoucký kraj) Š Hurbanova artin (Slovensko)
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Stavba hodiny a metody uplatněné ve výuce 2. Klidný hlas, přátelský přístup k dětem, Dán prostor pro všechny žáky. Pestrá hodina. 3. Hodina se mi velmi líbila, paní učitelka využívala různé metody při práci, děti reagovaly, byly zvyklé tak pracovat 4. etóda práce s textom I. N. S. E. R. T.
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4.
Příklady z praxe. – Pozitivní paní učitelka . Příjemná, vstřícná.¨ –
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. 2. 3. 4.
Tabulka (pracovní list) V – Ch – D, zařazení do stavby hodiny Osobní diáře pro učitele a děti, společné plánování Třída, paní učitelka, metody I.S.E.R.T. a VCHD Osobnosť vyučujúcej
VI. A Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Beatrice tařičná a Mgr. Barbora Žurovcová Fyzika Nenasytná číše – objem různých látek
Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině porovnávají objemy látek
pomocí vlastní zkušenosti vytvářejí předpoklad, jehož pravdivost či nepravdivost ověřují pokusem
Anotace hodiny: Žáci jsou na začátku motivováni běžnou situací z reálného života. Jejich úkolem je popřemýšlet nad tím, co vše je napadá, když se na situaci podívají, a předvídat, co se stane během 40 minut. Následně pracují s využitím pomůcek ve skupinách, kde si kladou otázky a formulují vlastní předpoklad. Ten ověřují pokusem a své výsledky zaznamenávají do tabulky. Poté probíhá diskuze všech skupin, jejímž cílem je porozumění, případné dovysvětlení dané problematiky. V závěru hodiny se vracíme k motivační úloze a také proběhne celkové zhodnocení.
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5.
ZŠ TG Studénka SŠTaS Karviná ZŠ a Š Šromotovo Hranice (Olomoucký kraj) ZŠ a Š Hurbanova artin (Slovensko) ZŠ a Š Hurbanova artin (Slovensko)
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Souhra paní učitelek, střídání rolí u dětí (kapitán – pověřuje, předává slovo) 2. Perfektní příprava a spolupráce vyučujících, práce žáků 3. Vytváření prostoru pro sdělování názoru žáků jejich hypotéz, neustálé ověřování, zda žáci rozumí textu i úkolům, vedení výuky ve stylu velmi zajímavém a poutavém 4. Hodina bola skvelá, veĺmi inšpirujúca 5. Hodina bola pre deti veĺmi zaujímavá. Dávam 1*.
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. Bohatá diskuse. Vstřícnost paní učitelek k našim otázkám. 2. Překvapení učitelů z Martina z párové výuky. 3. Řízení badatelsky orientované výuky v 9. Ročníku – každý žák předvádí pokus, ostatní formulují hypotézy. Odpovědi na mé otazníky. 4. Nadšenie učiteliek pres svoj predmet 5. Nastúpená badatelská cesta, ktorá princese ovocie vo vyšších ročníkoch
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. Párové vyučování 2. Souhra v párovém vyučování 3. Viz výše (Řízení badatelsky orientované výuky v 9. Ročníku – každý žák předvádí pokus, ostatní formulují hypotézy.) 4. Vytváranie kritického myslenia u detí 5. Vyvolaný zájem u detí. otivácia aj na nasledujúcu hodinu.
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 3. Vnitřní nastavení hranice, kdy dbát na odbornou správnost
VI. B Vyučující: Předmět: Téma:
Pavel Wojnar mediální výchova Vyhledáváme a třídíme informace v počítači
Já a tato třída: V této třídě učím prvním rokem a pouze jednu hodinu týdně.
Cíl vyučovací hodiny: Žáci se v této hodině naučí: - vyhledávat novinky ze světa médií v počítači na vybraných webových odkazech
-
vybrat ze záplavy informací v PC jednu zajímavou informaci a svou volbu spolužákům prezentovat a zdůvodnit
Anotace hodiny: V minulé vyučovací hodině se žáci zabývali ve své kmenové učebně vývojem médií: porovnávali média starší – z dob svých prarodičů s médii dnešními. V této hodině se šesťáci v počítačové učebně zamyslí nad tím, jak a kde lze vyhledávat aktuální mediální informace v počítači. V počítači porovnají nabízené webové odkazy, vyzkoušejí si vybrat v záplavě informací jednu pro ně nejzajímavější aktuální informaci ze světa médií, svou volbu zdůvodní a vysvětlí spolužákům. Své poznámky si budou zaznamenávat do připraveného pracovního listu, který se stane součástí jejich mediálního portfolia.
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5.
PZŠ Karviná ZŠ Nový Jičín, Jubilejní ZŠ a Š Lichnov ZŠ a Š Veřovice ZŠ Dobronín (kraj Vysočina)
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Klidný učitel působící pohodu 2. Během hodiny několikrát zopakovaný a zdůrazňovaný cíl hodiny. Jasné a přehledné zadání práce. 3. Pracovní list a následné vypracování pomocí PC (kombinace pracovních metod, aktuálnost, práce s informacemi) 4. Jasné a přesné zadání úkolů žákům, kliodený přístup a nestresování žáků (pokud nesplnili vše ze zadání). Snaha dát prostor k vyjádření všem. 5. Velký prostor pro žáky (respektování jejich potřeb – sebereflexe učitele již v průběhu hodiny); pracovní list vedoucí ke zdůvodnění (otázka v závěru.)
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4. 5.
Vypracované PL žáků Ukázky dalších pracovních listů. Ukázka portfolií Porovnání práce s ostatními kolegy z jiných škol, nápady do hodin Předávání nápadů, inspirace, ukázky z portfolií, pracovních listů Dobré i aktuality v úvodu.
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. 2. 3. 4. 5.
Dobře strukturovaný pracovní list Portfolia žáků přímo z daného předmětu Způsob tvorby portfolia – Zařadím více hodin mimo počítačovou učebnu s využitím tištěného PL.
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 5. Pořád nemám jasno, zda a jak pracovat
VII. B Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Kateřina Morcinková, Mgr. Nikolet Vichtová (asistentka pedagoga) Občanská výchova Majetek
Cíl vyučovací hodiny: Žáci se v této hodině naučí rozlišovat různé druhy majetku popsat způsoby jeho nabývání
tručná anotace hodiny:
V této vyučovací hodině budeme s žáky pokračovat v tematické oblasti ajetek a vlastnictví, hodina bude postavena podle třífázového modelu výuky s využitím metod Kritického myšlení. Během vyučování budu spolupracovat s asistentkou pedagoga.
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5. 6.
ZŠ U Studny Karviná ZŠ Žatec, P. Bezruče 2000 (Ústecký kraj) ČŠI Pomáháme školám k úspěchu ZŠ a Š Veřovice ZŠ Dobronín (kraj Vysočina)
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. 2. 3. 4.
Oceňuji spolupráci mezi učitelkami a žáky Pozitivní přístup k žákům – zamyšlení na závěr, klima třídy Klima ve třídě, závěr hodiny Bylo z přípravy i z vedení hodiny jasné, že děti jsou tímto způsobem zvyklé pracovat i jindy. Oceňuji ještě zvlášť modelování, to, že vyučující se stala součástí učící se skupiny, dále komunikaci s žáky: koupil bych si manželku . Oceňuji způsob nápovědy a možnost ověřit si správnost sám/sama bez sumarizujícího či vyčítajícího hodnotícího stanoviska učitelky – z toho vyplývá, že se děti učí v bezpečném prostředí. Zvoneček místo zvyšování hlasu. Otázky: Jak náročné pro vás byly úkoly? Jak se Vám pracovalo? Co by ti pomohlo příště? Návrat k evokaci: Co bys dělal/a s velkým majetkem? Návaznost. Příběh miliardáře + názorová osa, odkaz na diskusi v příští hodině – děti vědí, co je čeká, mohou o tom přemýšlet, přijít do další hodiny s promyšlenějším názorem – hlubší diskuse.
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. Vstřícnost při diskusi, upřímnost pedagožky, udržení přátelské atmosféry i paní učitelka byla přístupná všem tématům hovoru 2. Paní učitelka je velmi sympatická, šikovná 3. Přístup paní učitelky 4. Věta paní učitelky: ně se to líbí, když někdo přijde do mé hodiny a můžeme o ní diskutovat. Oceňuji to, jak jste přirozeně v analýze hodiny začala mluvit Vy sama a že jste mluvila také o tom, čeho jste si všimla na konkrétním žákovi
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. Systém nápověd rozmístěných po třídě, vyhodnocení samostatné práce 2. Co mi vrtá hlavou? – pěkné, vyzkouším 3. odelování, otázka Co mi vrtá hlavou nebývá vidět v hodinách často 4. Čím vším lze zajistit, aby se tolik aktivit a učení vešlo i do 45 minut, tj. včetně celého E – U – R, + hodnocení hodiny a její obtížnosti žáky + evokační otázka do příští hodiny.
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 1. 2. 3. 4.
– Nevím, co je nová informace, co je stará informace… Co žáci už znali z minulých hodin, aby mohli vyplnit pracovní list. Děkuji.
VIII. A Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Ingrid Petriková a Mgr. Bohumil Zmrzlík český jazyk Josef Nesvadba – Blbec z Xenemünde
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5.
ZŠ a Š ČSA Bohumín ZŠ ládežnická Havířov ZŠ ládežnická Havířov ZŠ jablunkov ZŠ Koperníkova Třinec
6. 7. 8. 9. 10. 11. 12.
ZŠ Koperníkova Třinec ZŠ A Š TG Fulnek ZŠ A Š TG Fulnek ZŠ Bruntál, Školní SŠ, ZŠ a Š Karviná Pomáháme školám k úspěchu Pomáháme školám k úspěchu
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Námět a téma hodiny žáky hodně bavily, byli aktivní a spolupracovali, práce s ukázkou, zajímavé a různorodé úkoly 2. Celková pracovní atmosféra hodiny, náplň a aktivity, které byly dětem předloženy 3. Žáky text zaujal, byli aktivní, pracovali podle pokynů vyučujících, dovedli sdělit svůj názor 4. Samostatnost žáků, zájem o práci, propojení četby se slohem (vypravování, dopis, charakteristika) 5. Výběr textu, příprava úloh (byly velmi různorodé) 6. Nápady formy práce, metody 7. oc se mi hodina líbila. Obdivuji nasazení učitelky, ale i spolupráci s dalším vyučujícím – vůbec si nepřekáželi. Dávali si prostor – hezké!! Žáci spolupracovali, bylo to moc fajn. Důležité, inspirativní téma! 8. Dobře zvolený text, u každé části jiný úkol – není nudné, mechanické. 9. Propojení metod a činností, ukázněná práce žáků. 10. Práce s poměrně náročným textem, připravenost pedagogů, kázeň a pracovní atmosféra ve třídě 11. Že jste šli do takového náročného úkolu v rýámci otevřené hodiny. Volba textu zajímavého pro děti (aspoň mi přišlo, že čtou se zaujetím). Podnětná zadání pro děti – předvídání + zdůvodnění; jiná forma předpovědi ve 3. Části (věty). Dále oceňuji Komplexní práci s textem na od začátku až do konce včetně úkolů. Úkoly rozmanité, ale propojené vždy přímo s textem, současně střídmý počet úkolů. Náročnost cíle – ohledávání toho, jak děti chápou stanovisko autora. Zjišťování, jak na tom žáci jsou. Upření pozornosti na tuto stránku textu. Děti na začátek podtrhávali vlastnosti Bruna. Přemýšlím, zda to byl úkolo, který měl upoutat pozornost dětí k ústřední postavě? Nebo měl ještě jiný význam? Když pak předvídali, tak to dělali, aby více rozproudili svoje myšlení o textu, jak už přečteném, tak následujícím? Otázka po 3. Části míří vlastně taky na předvídání. Ale je jinak formulovaná, aby to bylo jinačí zadání? Říkali jste, že jste chtěli, aby si děti všimly té věty Byl tím vlastně zachráněn. Té si měly všimnout, protože má nějaký zvláštní význam? ně to přijde jako silná nápověda pro předvídání. Zajímavé je to ještě spojit s tou předchozí větou.
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11.
Názory jednotlivých diskutujících, nápady k hodině. Pozitivní energie, která čiší z obou pedagogů. Spolupráce pana ředitele s paní učitelkou – partneři. Dopisy žáků autorovi, postavám – velmi zajímavé. – Osobní přístup vyučujících Názory ostatních celkově Líbilo se mi, jak jemně přistupujete k novým tématům, jak po špičkách chodíte a hledáte nejlepší řešení… oc mne oslovilo, jak všichni hledáme! Vyzařovali jste pokoj a pohodu! Děkuji. – – Postřehy ostatních kolegů, důvod, proč právě tento text s tématem války Pozorovat, čeho si kolegové všímají.
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. 2. 3. 4. 5. 6.
Názory jednotlivých diskutujících, nápady k hodině. Souhra dvou pedagogů v jedné hodině. Členění textu a aktivity k jednotlivým částem, ochota žáků spolupracovat Propojení četby se slohem Odvaha nabídnout žákům náročný text etody + výběr textu
7. Rozpracování textui a práce s ním. Spolupráce dvou vyučujících! Třídní knihovnnička. 8. Celá hodina byla velmi povedená, určitě ji využiju. Líbila se mi spolupráce a pohoda, jaká z obou vyučujících vyzařovala. 9. Zajímavý způsob práce se třídou. Učitel jako ukazatel cesty. 10. – 11. Vidět, jak může fungovat kontinuum. Vidět, že děti s ponorem mohou pročíst relativně dlouhý text. Vidět klid Inky a ilana ve chvílích, kdy došlo na nějaká rozcestí.
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 2. – 11. Jak zavádět nové pojmy a s nimi spojené dovednosti: Jedna cesta je asi tato postavená na intuici žáků a nápodobě zdatnějšího spolužáka, jiná může být cesta přímé výuky: zaměřit hodinu na cíl.
12 …, Inko a ilane, děkuji vám za inspirující čtenářský zážitek, mimořádně čtivý text, možnost být s vámi a s jedním z vašich čtenářských společenství při práci a vidět vás spolu při práci Plán hodiny, její průběh a vaše reakce ve mně nechají hlubokou stopu. Budu o tom ještě dumat… A to já ráda Věřím, že někteří z návštěvnic tiše nahlédly a docenily, co jste jim moc umožnily. Díky moc
VIII. B Vyučující: Předmět: Téma:
Emília Raszyková Matematika Početní operace s algebraickými výrazy
Cíl vyučovací hodiny: Žáci se v této hodině učí ze zadaného textu zapsat a zjednodušit algebraický výraz číst s porozuměním a osvojovat si základní matematické vztahy s proměnnými
Anotace hodiny: Kooperativním učením žáci proniknou do světa písmen (proměnných) v reálných matematických situacích a procvičí tak sčítání a odčítání algebraických výrazů.
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
ZŠ a Š Albrechtice ZŠ Koperníkova Třinec ZŠ a Š T. G. asaryka Fulnek ZŠ Studénka, Butovická ZŠ Příbor, Jičínská ZŠ a Š Píšť SŠSaT Karviná SŠSaT Karviná
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
Pracovní atmosféra Učitelka vede žáky k tomu, aby hledali samostatně řešení problémůp Vedla k aktivnímu zapojení všech žáků. Sami vyvozovali postup pro výpočty s proměnnými Žáci v hodině pracovali (téměř všichni) a snažili se doplňovat správné řešení Žáci byli uvolnění a pracovali. Téměř všechny skupiny fungovaly efektivně. Hodina byla plodná , všichni ukázali, že umí řešit příklady s výrazy Všichni žáci pracovali, žáci se na kobnci hodiny usmívali, byli spokojeni s výsledkem práce Všichni žáci byli zapojeni do práce, každý ve skupině měl svůj úkol
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
Pohledy učitelů z jiných škol Otevřenost ke zkušenostem s výukou Otevřenost při sdílení zkušeností, proč metodu Hejného ano či ne Přístup vyučující ke třídě – u všech žáků dokázala najít jejich pozitiva a věděla, jak žáci pracují, jak se chovají, … Ve třídě jsou dva propadlíci – nebylo to viditelné. – Samostatná, tvůrčí a týmová práce žáků otivace pro všechny žáky ve skupině
Co bylo pro mne osobně inspirativního Pohled na Hejného metodu Způsob práce ve skupinách Aplikace čtenářské gramotnosti v přírodovědném předmětě Propojení hodin – smysluplná návaznost Přístup vyučující k matematice Příklady, pracovní sešity, přístup vyučujících. Chytřejší žáci aktivně vysvětlovali slabším: ti je poslouchali 7. Týmová práce, zapojení všech žáků 8. – 1. 2. 3. 4. 5. 6.
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 2. 5. 7. 8.
Způsob výběru úkolů a jejich dokončení, rozebírání ve stejné hodině– Jak na metodiku matematiky? Hejného metoda – ano x ne? To je dobře, že jsou lidi s nadšením, je to nakažlivé. Co žáci už znali z minulých hodin, aby mohli vyplnit pracovní list. Jak často takový způsob výuky probíhá? Kdy probíhá klasická výuka návazně na tento způsob..
IX. A Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Pavla Kucharczyková Výchova ke zdraví Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše
Cíl vyučovací hodiny: Žák v této hodině diskutuje o rozdílech mezi pohlavími vyjádří se vlastními slovy k typologii muže a ženy porovná své poznatky s ostatními spolužáky
Anotace hodiny: ● ● ●
v hodině budou použity v konstruktivistickém modelu výuky evokace – uvědomění – reflexe metody RWCT v hodině budeme využívat skupinovou práci v hodině budeme pracovat s textem
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5. 6.
ZŠ Jablunkov ZŠ im. Kopernika v Jablunkově ZŠ a Š G. Preczka Třinec ZŠ Krnov, Janáčkovo náměswtí SŠTaS Karviná SŠTaS Karviná
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Připravenost, téma
2. 3. 4. 5. 6.
Přístup učitelky k žákům Pečlivá příprava, zajíémavé téma, atmosféra ve třídě, pracovní prostředí Připravenost a schopnost žáků pracovat, rozdělovat se do skupin, připravenost učitelky. Úvodní video. Práce ve skupinách Udržení kázně při skupinové práci
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4. 5. 6.
– Přátelská atmosféra – – Vstřícnost a otevřenost vyučující Vstřícnost vyučující
Co bylo pro mne osobně inspirativního 1. 2. 3. 4. 5. 6.
Nápad, texty, materiály Jakýkoliv zajímavý text je možno fajn využít + práce ve skupině Vztah učitel – žák, vzájemná důvěra, nastavená pravidla a jejich dodržování Využívání textů ve velké míře Způsob vedení hodiny Způsob vedení hodiny
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 3. 4.
Chtěl bych zažít příští hodinu Příští hodina? V co to vyústí?
IX. B Vyučující: Předmět: Téma:
Mgr. Jelena Rybnikárová Přírodopis Vliv sopečné činnosti
Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině popíší vliv sopečné činnosti na život člověka a přírodu porovnají pozitiva a negativa sopečné činnosti
Anotace hodiny: V této hodině navážeme na téma sopka, zaměříme se především na kladný vliv sopečné činnosti. Pracovat budeme podle třífázového modelu výuky s využitím metod kritického myšlení.
Hospitující byli ze školy: 1. 2. 3. 4. 5. 6.
ZŠ Kontešinec Český Těšín ZŠ Krnov, JN 17 ZŠ Píšť ZŠ Horka nad oravou (Olomoucký kraj) ZŠ Chvalšiny (Jihočeský kraj) Š a ZŠ Hurbanova, artin
Jaké mám největší ocenění k hodině 1. Celá hodina perfektní! 2. Pracovaly jen děti, paní učitelka jen organizovala proces i hodnocení bylo na nich. Děti byly na tu práci zvyklé. Klid, aktivita, pohoda 3. Připravenost paní učitelky + propojenost hlavně se zeměpisem 4. Nastavení spolupráce mezi učitelkou a žáky 5. Partnerský přístup paní učitelky k žákům, zajímavěc sestavené texty 6. Skupinová práce, nastolení problému, řešeni žiacke
Co mne nejvíce zaujalo při rozboru hodiny /diskusi po hodině 1. 2. 3. 4. 5. 6.
– – Plodná diskuse o učebnicích, internetových zdrojích a dalších možnostech! Otevřenost, realita, konkrétní rady Fundovanost paní učitelky, má svou představu, svůj cíl Diskusia samotných pedagógov
Co bylo pro mne osobně inspirativního 7. 8. 9. 10. 11. 12.
Přátelský přístup práce s 9. třídou Klid, zapojení žáků, podpora interaktivní tabule. Pracovní list – ucelený, pojmy, výstup nepíše dvakrát Náměty na čtenářské dovednosti Ktrátké minireflexe během hodiny Zpracování tématu Celá otvorem hodina – skupinová práca
Co mi vrtá hlavou? Co bych potřeboval/a ještě prodiskutovat, dovysvětlit? 1. 2. 3. 4.
Kde brát texty? Kde bere všechny ty texty? Sestavuje si je sama? Kde získávat nám,ěty na práci s textem, na rozvoj čtenářské gramotnosti? Jak co nejrychleji získat texty s přírodovědnou tématikou a netrávit hodiny života googlováním?