Euroblokken Docentenhandleiding Een economieproject voor vmbo en havo/vwo van Codename Future
1
1. Algemene informatie €uroblokken is een ideale lessenserie om actuele thema’s rond de euro te koppelen aan de lessen economie. €uroblokken kan ook prima gebruikt worden tijdens een projectweek over Europa. Het belang van de euro in het dagelijks leven van de leerlingen en de voor- en nadelen van de euro komen aan bod. €uroblokken bestaat uit 8 interactieve, digitale lessen van 50 minuten en een afsluitende interviewopdracht Euroreporters van 4 lesuren. De lessen sluiten aan bij de lesmethoden economie voor leerjaar 2 en 3 VMBO en HAVO/VWO. De lessen kunnen los van elkaar gebruikt worden. Met €uroblokken krijgen leerlingen inzicht in het belang van de euro in hun dagelijks leven en leren ze de voor- en nadelen van de euro kennen. Het onderwerp euro is gerelateerd aan bestedingen en activiteiten die voor jongeren belangrijk zijn, zoals mode, scooters, vakantie en bijbaantjes. In de lessen is gebruik gemaakt van filmfragmenten, artikelen op internet en interactieve opdrachten. Elke les wordt afgesloten met een eindopdracht, waarbij leerlingen een digitale applicatie gebruiken. De leerlingen maken de lessen individueel in de Workspace. Docenten begeleiden de lessen en de afsluitende interviewopdracht. Docenten zijn betrokken bij en verantwoordelijk voor de uitvoering van het project. Codename Future biedt ondersteuning bij het in gebruik nemen van de lessen. €uroblokken is mogelijk gemaakt dankzij een bijdrage van het Europafonds.
2. Resultaat van de €uroblokken Een les in de Workspace noemen we een €uroblok. Voor verschillende thema’s die in de lesmethode economie aan de orde komen, hebben we een bijbehorende les gemaakt. In de tabel hieronder is per thema aangegeven hoe het bijbehorende €uroblok heet en wat het doel van de les is.
2
Thema
€uroblok in de
Lesdoel
Workspace Geld
Echte euro’s
Leerlingen kennen de (echtheids)kenmerken van de euromunten en biljetten en weten waarom we in Nederland met de euro betalen.
Kopen
Op vakantie
Leerlingen weten dat je op vakantie in een euroland makkelijk prijzen kunt vergelijken en zo beter kunt beslissen of je iets zult kopen.
Inkomen
Euro’s voor later
Leerlingen weten dat de pensioenen in de eurolanden erg uiteen lopen en dat dit aangepast moet worden voor een stabiele euro.
Productie
Produceren in
Leerlingen weten dat de Europese Unie allerlei
Europa
regels heeft opgesteld waar producenten aan moeten voldoen.
Arbeid
Ik vertrek!
Leerlingen weten wat ze moeten doen als ze in een ander land van de Europese Unie gaan werken.
Europa
De markt van
Leerlingen weten dat de interne markt van de
Europa
Europese Unie gunstig is voor bedrijven uit de EUlanden en nog gunstiger voor bedrijven uit de eurolanden.
Overheid
Hand op de knip
Leerlingen weten dat de hoogte van het begrotingstekort en de staatsschuld van eurolanden van invloed is op de waarde van de euro.
Wereld
Wereldhandel
Leerlingen weten dat de interne markt van de Europese Unie invloed heeft op de wereldhandel en niet altijd goed uitpakt voor ontwikkelingslanden.
Interviewopdracht
Euroreporters
Leerlingen weten dat mensen verschillend denken over de euro. Ze kunnen hun eigen mening over de euro vergelijken met die van anderen. Leerlingen gaan in groepjes met de camera op pad en vragen passanten naar hun mening over de euro. Ze maken van het beeldmateriaal een korte film en presenteren de filmpjes aan elkaar.
3
3. Aansluiting bij lesmethoden Begrippen uit lesmethode toepassen €uroblokken sluit aan bij veelgebruikte lesmethoden economie. Een €uroblok kan daarom prima gebruikt worden als afrondende les, nadat een hoofdstuk is behandeld. De begrippen die in een hoofdstuk aan de orde zijn geweest, worden in een €uroblok toegepast. In de Workspace staat bij elk €uroblok aangegeven om welke begrippen het gaat. Een €uroblok kan eventueel ook ter vervanging van (delen van) een hoofdstuk worden gebruikt. In de tabel hieronder is beschreven welke €uroblokken bij welke hoofdstukken aansluiten. Projectweek Europa €uroblokken kan ook goed ingezet worden tijdens een projectweek over Europa. In totaal is voor 12 lesuren materiaal gemaakt. Behalve de euro komen ook andere Europese aspecten aan de orde, zoals werken in Europa, produceren in Europa, de interne markt van Europa en dergelijke. Speciaal voor gebruik tijdens een projectweek hebben we de afsluitende opdracht Euroreporters gemaakt, waarin leerlingen met de camera op pad gaan om mensen te interviewen over de euro. Twee niveaus €uroblokken is op twee niveaus gemaakt, VMBO en HAVO/VWO. De opbouw van de les en de inhoud verschilen niet wezenlijk van elkaar. Bij de HAVO/VWO versie zijn enkele extra of vervangende vragen opgenomen die meer analyse en interpretatie vereisen. De eindopdrachten zijn bij beide niveaus gelijk. Nieuwe economieprogramma n.a.v. commissie Teulings De lesmethoden voor HAVO/VWO hebben een ingrijpende wijziging ondergaan als gevolg van de herziening van het economieprogramma in de tweede fase. De herziening is gebaseerd op het advies van de commissie Teulings ‘Economie moet je doen’. De inhoud van de €uroblokken sluit aan bij meerdere hoofdstukken uit de vernieuwde lesmethode Praktische Economie voor 3 HAVO. In het schema is dit aangegeven. Europese en Internationale Oriëntatie In de tweede en derde klas is een nieuw vak geïntroduceerd: Europese en Internationale Oriëntatie (EIO). Het wordt gegeven aan scholen die tweetalig onderwijs geven en bij ELOSscholen. Het vak bestaat uit een kennisdeel en een activiteitendeel. De €uroblokken zijn geschikt om bij EIO in te zetten. Bijvoorbeeld de €uroblokken De markt van Europa, Wereldhandel en Hand op de knip
4
H1
H1
H1
Thema: geld
H2.1
(Economie moet je doen)
3 havo onderbouw
Praktische economie
vmbo t onderbouw
Praktische economie
(3edruk)
Praktische economie
editie havo/vwo
Pincode onderbouw 4e
editie
Pincode onderbouw 4e
editie
H1
Pincode onderbouw 4e
H1
editie
Pincode onderbouw €-
Echte euro’s
Economisch bekeken
Workspace
€uroblok in de
1)
Aansluiting €uroblokken bij lesmethoden economie
H1
H2.5
Op vakantie
H4/H
H4/
H2
H2
H2
H2.3
H1
Thema: kopen
5
H8.1
Euro’s voor later
H1
H2
H3
H3
H4
H2.2
H2
Produceren in
H2/H
H3
H4
H4
H3
H4/H
H2
Europa
3
H1
Thema: inkomen 5
Thema: produceren Ik vertrek!
H7
Thema: arbeid De markt van
H5/
H5
H5
H8
H8
H6
H6
H7.1
H10
H3/H9
H8.2 H8
H7.1
Europa
H7.2
Thema: Europa
H8.3
Hand op de knip
H5
H6
H6
H7
H7
H6
H7
H4/H9
H8
H7.2
H7
H8
H7.2
H11
H3
Thema: overheid Wereldhandel Thema: wereld
H7.3
H7.3
H7.4
H7.4
H = Hoofdstuk uit de lesmethode 1)
Economisch bekeken:
vmbo bk onderbouw
vmbo kgt basisvorming
vmbo vbo/mavo
vmbo t/havo onderbouw
havo vwo
5
Echte euro’s
H1-1,
Thema: geld
H6-1,
H6-1
vmbo-b(k) onderbouw
Index
vmbo-kgt onderbouw
Index
onderbouw
vmbo-t/havo
Index
Havo/vwo onderbouw
Index
havo/vwo onderbouw
onderbouw(d)
EcoMo
3 havo / vwo
econmie)
(mensen en
Index
Vmbo-b
voor de leerwegen
Index, economie
vmbo-kgt
voor de leerwegen
Index, economie
Workspace
€uroblok in de
Vervolg: Aansluiting €uroblokken bij lesmethoden economie (Index)
H2-2,
H2-2,
H2-2,
H2-2,
H6-3
H6-3
H6-3
H6-1, H6-2
Domein 1b Op vakantie
H3-1,
H1-1,
Thema: kopen H4-1,
H1
Module
H1,
H1,
H1,
H1,
H4-1,
Economie
H2-1,
H2-1,
H2-1,
H2-1,
H4-2,
Domein
Thuis 1, 3
H2-2,
H2-2,
H2-2,
H2-2,
H7-1,
1
H3-1,
H3-1,
H3-1,
H3-1,
H6-1
H6-1
H6-1
H3-2,
Domein 1a
H6-3
Euro’s voor
H2-2,
H5-2,
H3,
Module
H 1-
H 1-2,
H5-2,
H4-2,
later
H8-3,
H7-3
H5
Economie
2, H4-
H4-1,
H6-4
H6-4
Thema:
H8-5
Thuis 2
1, H5-
H5-2,
2, H6-
H6-4
inkomen
4 Module
H3-2,
H3-2,
H3-2,
H3-1,
Management
H3-3
H3-3
H3-3
H6-2,
H6-2,
en
Domein
H8-1,
organisatie,
2a
Domein
1, 2, 3 Module
H1-2,
H1-2,
H1-3,
H1-3,
Produceren in
H1-2,
H1-2,
Europa
H3-2,
Thema: produceren
H2
H7-4
2 Ik vertrek!
H2-1,
H2-1,
H3
Thema:
H4-3,
H4-2,
Economie en
H2-3,
H2-3,
H2-3,
H2-3,
arbeid
H5-3,
H5-3,
maatschappij
H2-4,
H2-4,
H2-4,
H2-4,
H9-4,
H8-3,
1
H4-2
H4-2
H4-1
H4-1
Domein
Domein
2b
2b
6
Vervolg: Aansluiting €uroblokken bij lesmethoden economie (Index)
De markt van
H3-4,
H2-3,
H1-4,
H1-4,
H4-4,
H4,
Europa
H5-4
H4-3
H4-4,
H4-4,
H5-4
H5-4
H5-4
H5-4
Thema: Europa Hand op de
H1-3,
H2-2,
H3,
Module
H1-3,
H1-3,
H1-4,
H1-4,
knip
H5-2,
H5-2,
H5
Economie en
H3-4,
H3-4,
H3-4,
H4-3,
Thema:
H6-2,
H6-3,
maatschappij
H4-3,
H4-3,
H4-2,
H5
overheid
H7-4,
H7-3,
2
H5-1,
H5-1,
H5-1,
H8-3,
H8-2,
H5-3
H5-3
H5-3
H8-4,
Domein
Domein
3 H7
H7
H7
3 H4
Module
Wereldhandel
H3-4,
H3-3,
Thema:
H6-4,
Domein
Economie en
wereld
H8-1,
4
maatschappij
Domein
H7
3
4
7
4. Organisatie rondom €uroblokken De 8 €uroblokken van 1 lesuur Leerlingen maken de €uroblokken in de Workspace, achter de computer. U heeft voor elk €uroblok 1 lesuur nodig in de mediatheek. Van Codename Future krijgt u voor elke leerling een inlogcode. Hiermee kunnen ze inloggen in de Workspace. Benodigdheden 8 €uroblokken: -
computerlokaal, liefst voor elke leerling 1 computer, eventueel 2 leerlingen per computer;
-
inlogcodes, voor elke leerling 1, worden door Codename Future beschikbaar gesteld.
Afsluitende €uroblok Euroreporters De afsluitende opdracht Euroreporters duurt 4 uur. Hiervoor is een papieren stappenplan gemaakt, dat in de bijlage is bijgevoegd. Benodigdheden afsluitende €uroblok Euroreporters: -
stappenplan en pen
-
1e uur: flipovervel + stift, klaslokaal of andere ruimte om te werken;
-
2e uur: camera, pen en papier;
-
3e uur: computer (Mediatheek) of filmpjes te monteren (kunnen leerlingen eventueel thuis doen);
-
4e uur: klaslokaal, digibord of beamer en projectiescherm.
Nakijken De antwoorden van de €uroblokken staan in de Workspace. Leerlingen kunnen het juiste antwoord bekijken nadat ze zelf een antwoord hebben ingetypt door onderaan de pagina te klikken op 'Toon antwoorden'. Ervaring leert dat het docenten veel tijd kost om alle antwoorden na te kijken, terwijl het niet heel veel oplevert. We adviseren u om steekproefsgewijs de invullingen na te kijken en/of de les klassikaal te bespreken en daarbij te focussen op de resultaten van de opdrachten (waarin moet doorklinken dat de leerlingen de stof hebben begrepen). Begeleiding vanuit Codename Future In samenspraak met docent en relatiemanager kan Codename Future een draaiboek opstellen voor de implementatie van de €uroblokken. Ook kan Codename Future ondersteuning bieden bij de kickoff, of bij de uitvoering van de digitale werkvormen en de eindopdracht. Vraag uw relatiemanager naar de mogelijkheden.
8
5. Opbouw van de lessen Elk €uroblok in de Workspace werkt toe naar een eindopdracht. De stof in de les is een voorbereiding op de eindopdracht. Een les in de Workspace wordt daardoor betekenisvol, want het geleerde wordt direct in de praktijk gebracht bij de eindopdracht. Elk €uroblok bestaat uit de volgende opbouw: Hoofdstuk 1: -
Wat ga je doen: korte beschrijving van de eindopdracht waar leerlingen naartoe werken;
-
Begrippen uit de lesmethoden die in de les worden toegepast;
Hoofdstuk 2 t/m 5: -
Onderdelen van de stof die aan bod komt, afgewisseld met vragen en opdrachten. Via filmpjes, artikelen op internet, cartoons en dergelijke wordt informatie aangereikt. Leerlingen maken open vragen, meerkeuzevragen, sleepopdrachten etc.;
Hoofdstuk 6: -
De eindopdracht.
Extra informatie over de eindopdracht Elk €uroblok eindigt met een eindopdracht. Voorbeelden zijn het bestellen van kleding in een Amerikaanse webshop, het maken van voorlichtingsmateriaal over vals geld voor ondernemers en het maken van een plan om een paar maanden in een Europees land te gaan werken. Voor het maken van de eindopdracht is ongeveer twintig minuten beschikbaar. De eindopdracht is zo gemaakt dat er langer aan gewerkt kan worden. Dit kunnen de leerlingen eventueel thuis doen. U kunt het afmaken van de eindopdracht als huiswerk meegeven of ze er op school langer aan laten werken. De eindopdracht wordt gepresenteerd in een ict-programma, zoals PowerPoint, Glogster of Popplet. Dat sluit goed aan bij het karakter van de lessen en bij de belangstelling van de leerlingen. Voor sommige programma’s is het nodig dat leerlingen een account aanmaken. Dit duurt meestal niet meer dan een paar minuten. Ze kunnen het tijdens de eindopdracht doen. In onderstaande tabel is aangegeven welk ict-programma bij welke eindopdracht gebruikt wordt. Eventueel kunt u de accounts alvast van te voren laten aanmaken, bijvoorbeeld door de medewerker van de mediatheek, of door de leerlingen zelf.
9
Gebruikte ict-programma’s bij de eindopdrachten van de €uroblokken Bij de eindopdrachten worden verschillende ICT-programma’s gebruikt. Bij de meeste moeten de leerlingen zich registreren. €uroblok
ICT-programma
Account aanmaken?
Echte euro’s
www.popplet.com
Ja. Er is een korte introductie over het programma
Op vakantie
www.glogster.com
Registreren.
Euro’s voor later
Windows Movie Maker en
Windows Movie Maker downloaden.
Paint of PowerPoint/Paint
Wellicht al beschikbaar op school.
www.popplet.com
Ja. Er is een korte introductie over het
Produceren in Europa
programma. Ik vertrek!
www.popplet.com
Ja. Er is een korte introductie over het programma.
De markt van Europa
PowerPoint of Word
Nee.
Hand op de knip
www.zelfkrantmaken.nl
Nee. Makkelijk programma.
Wereldhandel
Word of MindMap-
Nee.
programma Euroreporters
Filmbewerkingsprogramma,
Windows Movie Maker downloaden.
bijvoorbeeld Windows
Wellicht al beschikbaar op school.
Movie Maker
10
6. Informatie per €uroblok €uroblok Echte euro’s Thema
Geld
Lesdoel
Leerlingen kennen de (echtheids)kenmerken van de euromunten en biljetten en weten waarom we in Nederland met de euro betalen.
Aansluiting bij lesmethoden
Economisch bekeken: H1 Pincode onderbouw €-editie vmbo t m h: H1 Pincode onderbouw 4e editie: vmbo t/mavo, havo/vwo, vwo: H1 Praktische economie 3e dr. vmbo t/h (/v) en vmbo kgt: H2.1/H2.5 Praktisch bekeken 3 havo onderbouw: H1 Index: zie schema op pag. 5
Begrippen
De euro, ruilmiddel, rekenmiddel, spaarmiddel, chartaal geld, giraal geld.
Inhoud
Geld: waarom hebben we geld? Wie zorgt ervoor dat er munten en biljetten zijn in Nederland? Wat is het geld waard? Sinds wanneer hebben we de euro in Nederland? Euromunt: Hoe wordt de euromunt gemaakt? Wat staat er op de munt en waarom? Hoe betaal je met de euromunt? Eurobiljet: Hoe wordt het eurobiljet gemaakt? Wat staat er op een biljet en waarom? Hoe weet je of een biljet echt is?
Eindopdracht
Vals geld herkennen: Voorlichtingsposter maken voor winkeliers en horeca-ondernemers over de echtheidskenmerken van eurobiljetten.
Gebruikte ict-programma bij
www.popplet.com.
eindopdracht
Account aanmaken + introductiefilmpje kost een paar minuten.
11
€uroblok Op vakantie Thema
Kopen
Lesdoel
Leerlingen weten dat je op vakantie in een euroland makkelijk prijzen kunt vergelijken en zo beter kunt beslissen of je iets zult kopen.
Aansluiting bij lesmethoden
Economisch bekeken: H4/H5 Pincode onderbouw €-editie vmbo t m h: H4/ H8.3 Pincode onderbouw 4e editie: vmbo t/mavo, havo/vwo, vwo: H2 Praktische economie 3e druk vmbo t/h (/v) en vmbo kgt: H2.3 / H1 Praktisch bekeken 3 havo onderbouw: H1 Index: zie schema op pag. 5
Begrippen
Primaire behoeften, secundaire behoefte, consumeren, bestedingspatroon, budgetplan/begroting.
Inhoud
Vakantie in het buitenland: In welke vakantielanden kun je met de euro betalen? Valuta wisselen: Als je iets wilt kopen in een vakantieland waarin je niet met de euro kunt betalen, dan heb je buitenlands geld nodig. Hoe kom je eraan? En wat kost het? Prijzen vergelijken: Hoe weet je wat iets waard is in het buitenland?
Eindopdracht
Vakantiebudget: Een vakantiebudget opstellen voor een vakantie naar Kroatië.
Gebruikte ict-programma bij
www.glogster.com.
eindopdracht
Registreren kost hooguit een paar minuten.
12
€uroblok Euro’s voor later Thema
Inkomen
Lesdoel
Leerlingen weten dat de pensioenen in de eurolanden erg uiteen lopen en dat dit aangepast moet worden voor een stabiele euro.
Aansluiting bij lesmethoden
Economisch bekeken: H1 Pincode onderbouw €-editie vmbo t m h: H2 Pincode onderbouw 4e editie: vmbo t/mavo, vwo: H3 Pincode onderbouw 4e editie havo/vwo: H4 Praktische economie 3e dr. vmbo t/h (/v) en vmbo kgt: H2.2 Praktisch bekeken 3 havo onderbouw: H2 Index: zie schema op pag. 5
Begrippen
Inkomen, bruto loon, netto loon, werkgever, werknemer, deeltijdbaan, voltijdbaan.
Inhoud
Wat is pensioen?: Wat is AOW en wat is een aanvullend pensioen? Wanneer met pensioen?: Waarom verschilt de pensioenleeftijd van land tot land? Pensioenleeftijd omhoog?: Moeten we straks langer doorwerken? En waarom? Wat heeft een hogere pensioenleeftijd met Europa en met de euro te maken?
Eindopdracht
De ideale pensioenleeftijd: Filmpje maken van tekst en afbeeldingen: de ideale pensioenleeftijd in de Europese Unie.
Gebruikte ict-programma bij
Windows Movie Maker en Paint. Alternatief: PowerPoint en
eindopdracht
Paint. Windows Movie Maker downloaden. Wellicht heeft de school een ander filmbewerkingsprogramma beschikbaar.
13
€uroblok Produceren in Europa Thema
Produceren
Lesdoel
Leerlingen weten dat de Europese Unie allerlei regels heeft opgesteld waar producenten aan moeten voldoen.
Aansluiting bij lesmethoden
Economisch bekeken: H2/H3 Pincode onderbouw €-editie vmbo t m h: H3 Pincode onderbouw 4e editie: vmbo t/mavo, vwo: H4 Pincode onderbouw 4e editie havo/vwo: H3 Praktische economie 3e dr. vmbo t/h (/v) en vmbo kgt: H2.2 Praktisch bekeken 3 havo onderbouw: H2 Index: zie schema op pag. 5
Begrippen
Produceren, de marketingmix, concurrentie, investeren, de productieweg, bedrijfskosten.
Inhoud
Telefoonoplader: Hoe heeft de Europese Unie ervoor gezorgd dat we strasks met 1 oplader alle mobiele telefoons in de Europese Unie kunnen opladen? Zet het op een etiket: Hoe zorgt de Europese Unie dat consumenten goede informatie krijgen de voeding die ze in de winkel kopen? Niet elk ei hoort erbij: Hoe heeft de Europese Unie een eind gemaakt aan legbatterijen?
Eindopdracht
Verbeterd product: Presenteren van een plan voor het verbeteren van een bestaand product en de rol die de Europese Unie daarbij kan spelen.
Gebruikte ict-programma bij eindopdracht
www.popplet.com Account aanmaken + introductiefilmpje kost een paar minuten.
14
€uroblok Ik vertrek! Thema
Arbeid
Lesdoel
Leerlingen weten wat ze moeten doen als ze in een ander land van de Europese Unie gaan werken.
Aansluiting bij lesmethoden
Economisch bekeken: H7 Pincode onderbouw €-editie vmbo t m h: H5/H8.2 Pincode onderbouw 4e editie: vmbo t/mavo, vwo: H5 Pincode onderbouw 4e editie havo/vwo: H5 Praktische economie 3e dr. vmbo t/h (/v) en vmbo kgt: H8 Praktisch bekeken 3 havo onderbouw: H8 Index: zie schema op pag. 5
Begrippen
Arbeidsmarkt, arbeidsplaats, vacature, werkgelegenheid, werkloosheid, solliciteren, beroepsbevolking.
Inhoud
Werken in de Europese Unie: Welke regels zijn er als je in een ander land van de Europese Unie wilt werken? De Europese arbeidsmarkt: Hoe is het met de werkloosheid in de verschillende EU-landen? Welke arbeidsvoorwaarden gelden er? Welke verschillen zijn er tussen EU-landen op de werkvloer?
Eindopdracht
Ik vertrek!: Presenteren voorbereidingen om een half jaar in een ander land van de Europese Unie te gaan werken.
Gebruikte ict-programma bij eindopdracht
www.popplet.com Account aanmaken + introductiefilmpje kost een paar minuten.
15
€uroblok De markt van Europa Thema
Europa
Lesdoel
Leerlingen weten dat de interne markt van de Europese Unie gunstig is voor bedrijven uit de EU-landen en nog gunstiger voor bedrijven uit de eurolanden.
Aansluiting bij lesmethoden
Economisch bekeken: H8 Pincode onderbouw €-editie vmbo t m h: H7.1/H7.2/H8.3 Pincode onderbouw 4e editie: vmbo t/mavo, vwo: H6 Pincode onderbouw 4e editie havo/vwo: H7.1 Praktische economie 3e dr. vmbo t/h (/v) en vmbo kgt: H10 Praktisch bekeken 3 havo onderbouw: H3/H9 Index: zie schema op pag. 5
Begrippen
Europese Unie, interne markt, import (invoer), export (uitvoer), eurozone, invoerrecht (importbelasting), wisselkoers, koersschommeling.
Inhoud
De interne markt van de Europese Unie: Wat merk jij van de interne markt van de Europese Unie? Open grenzen: Wat zijn de voordelen van de interne markt van de Europese Unie? Zekere handel: Welk extra voordeel heeft handel drijven met andere eurolanden?
Eindopdracht
Kleding kopen in de VS: kleding bestellen bij een webwinkel in de Verenigde Staten.
Gebruikte ict-programma bij
PowerPoint of Word
eindopdracht
16
€uroblok Hand op de knip Thema
Overheid
Lesdoel
Leerlingen weten dat de hoogte van het begrotingstekort en de staatsschuld van eurolanden van invloed is op de waarde van de euro.
Aansluiting bij lesmethoden
Economisch bekeken: H6 Pincode onderbouw €-editie vmbo t m h: H6 Pincode onderbouw 4e editie: vmbo t/mavo, vwo: H7 Pincode onderbouw 4e editie havo/vwo: H6 Praktische economie 3e dr. vmbo t/h (/v) en vmbo kgt: H7 Praktisch bekeken 3 havo onderbouw: H4/H9 Index: zie schema op pag. 5
Begrippen
Rijksbegroting, begrotingstekort, staatsschuld, miljoenennota, belasting, accijns.
Inhoud
De rijksbegroting: Welke uitgaven doet de Nederlandse overheid en waar wordt dat van betaald? Hoe groot is het begrotingstekort van Nederland? En de staatsschuld? Waarde van de euro: Welke afspraken hebben de eurolanden gemaakt over het begrotingstekort en de staatsschuld? Waarom hebben ze dat gedaan? De Griekse crisis: Waarom heeft Griekenland zich niet aan de afspraken gehouden? En wat voor gevolgen heeft dat voor de Grieken? Moeten we de Grieken helpen? Waarom (niet)?
Eindopdracht
Bezuinigingsplan: een krantenartikel schrijven over een bezuinigingsplan en de gevolgen daarvan voor de inwoners en de euro.
Gebruikte ict-programma bij
www.zelfkrantmaken.com
eindopdracht
direct starten, geen registratie nodig.
17
€uroblok Wereldhandel Thema
Wereld
Lesdoel
Leerlingen weten dat de interne markt van de Europese Unie invloed heeft op de wereldhandel en niet altijd goed uitpakt voor ontwikkelingslanden.
Aansluiting bij lesmethoden
Economisch bekeken: H8 Pincode onderbouw €-editie vmbo t m h: H7.2/H7.3/H7.4 Pincode onderbouw 4e editie vmbo t/mavo, H8 Pincode onderbouw 4e editie vwo: H7 Pincode onderbouw 4e editie havo/vwo: H7.2, H7.3, H7.4 Praktische economie 3e dr. vmbo t/h (/v) en vmbo kgt: H11 Praktisch bekeken 3 havo onderbouw: H3 Index: zie schema op pag. 5
Begrippen
Interne markt, invoerrechten, protectionisme, globalisering, ontwikkelingslanden, ontwikkelingssamenwerking, wereldhandelsorganisatie.
Inhoud
De euro in de wereld: Welke invloed heeft de waarde van de euro op de handel van Nederland naar de Verenigde Staten? Welke sterke munten zijn er in de wereld? Hoe beïnvloeden die munten de handel? De Europese Unie in de wereld: Hoe versterkt de Europese Unie de interne markt? Welke handelsblokken zijn er allemaal? Wat doet de Wereldhandelsorganisatie om eerlijke handel te bevorderen? Ontwikkelingslanden: Hebben de ontwikkelingslanden veel nadeel doordat de Europese Unie de interne markt beschermt? Of doet de Europese Unie juist veel voor ontwikkelingslanden?
Eindopdracht
Actie!: Maken van een actieplan om euro’s in te zamelen voor ontwikkelingslanden.
Gebruikte ict-programma
Word of een MindMap-programma als de school dit heeft.
18
€uroblok Euroreporters Thema
Interviewopdracht over de euro
Lesdoel
Leerlingen weten dat mensen verschillend denken over de euro. Ze kunnen hun eigen mening over de euro vergelijken met die van anderen. Leerlingen gaan in groepjes met de camera op pad en vragen passanten naar hun mening over de euro. Ze maken van het beeldmateriaal een korte film en presenteren de filmpjes aan elkaar.
Inhoud
Les 1 – Voorbereiden: Vragen voorbereiden in groepjes van 4, plan maken waar en wanneer te interviewen. Les 2 – Interviewen: Taken verdelen, minimaal tien mensen interviewen, opnemen op camera. Les 3 – Uitwerken: Interviews bewerken tot een filmpje, monteren beelden, bespreken mening geïnterviewden. Les 4 – Presenteren: Films aan elkaar presenteren, commentaar geven bij eigen en elkaars werk.
Benodigde materialen
Les 1: stappenplan Locatie: klaslokaal of andere ruimte waar leerlingen in groepjes kunnen werken. Les 2: een camera, pen en papier per groepje leerlingen Locatie: buiten, groepje bedenkt zelf de locatie Les 3: 1 computer per groepje om filmpjes te monteren, filmbewerkingsprogramma, 1 flapovervel + stiften per groepje Locatie: computerlokaal Les 4: beamer en projectiescherm of digibord Locatie: klaslokaal of andere ruimte waar de groepjes om de beurt hun film kunnen presenteren.
Organisatie
Bij les 1 deelt u de stappenplannen uit. Een stappenplan is als bijlage bij deze docentenhandleiding gevoegd. Leerlingen kunnen werken vanaf het stappenplan. Het stappenplan staat ook in de Workspace. U kunt Euroreporters in de Workspace gebruiken om tijdens de lessen op het digibord te tonen.
19
Bij les 2 heeft u een camera nodig. Codename Future kan u hierin evtentueel faciliteren. Gebruikte ict-programma
Filmbewerkingsprogramma, bijvoorbeeld Windows Movie Maker
20