KUNSTLETTER[s] Tijdschrift Verschijnt 5x per jaar Afgiftekantoor 9000 Gent X Jaargang 8 OKTOBER 2009
Op bezoek bij
Veilinghuis Aeko Expeditie KUNSTWERK[t]
Galerie Jacques Gorus Gesprekken met kunstenaars
Peter Weidenbaum Boeken
Kunstboeken besproken Expo
Ann Veronica Janssens Graffiti: Né dans la rue
2 Beeld cover: Matchbox, Genk, augustus 2009.
Inhoud
Buren bij kunstenaars Blikvangers Kunst op de agenda Gesprekken met kunstenaars: Peter Weidenbaum Opgetekend MicroMarché Expo: Ann Veronica Janssens Expo: Graffiti: Né dans la rue Expeditie kunstwerk[t]: Galerie Jacques Gorus Blikvangers Extra: M Leuven Op bezoek bij: Veilinghuis Aeko Boeken Matchbox stART Over weten en vergeten Masterclass met Peter Weidenbaum Op bezoek bij: Christoforusgemeenschap Het Logboek van Kapitein Beaufort Zoekertjes Wedstrijden Agenda Expo drukwerk
3 5 7 8 12 13 14 16 18 22 24 26 28 29 30 32 33 33 34 35 36 38
Tijdschrift voor beeldend talent Verschijnt 5x per jaar Afgiftekantoor 9000 Gent X jaargang 8 / oktober 2009 Colofon Werkten mee aan dit nummer: Claude Blondeel, Isolde De Buck, André De Nys, Ward Desloovere, Elien Ronsse, Tine Van Hoof, Hilde Van Canneyt. Hoofdredactie: Ward Desloovere.
Abonneren op KUNSTLETTER[s] ? Een abonnement kost € 10 (5 nummers). Daarnaast bestaat er een groepsabonnement: € 30. Meer info: KUNSTWERK[t], tel. 09/235.2270 /
[email protected] of op www.kunstwerkt.be Ons rekeningnummer: 001-3538770-92
KUNSTWERK[t] Algemeen beleid: Bea Vansteelandt, 09/235.22.77 /
[email protected] Projecten, expocircuit, lessenpakketten: Annemie Vingerhoets, 09/235.22.73 /
[email protected] Uitleendienst, documentatiecentrum: Chantal Steenhaut, 09/235.22.70 /
[email protected] Vorming: Petja Gekiere, 09/235.22.74 /
[email protected] Pers, promotie en administratie: Katrien Boogaerts, 09/235.22.75 /
[email protected] Redactie: Ward Desloovere, 09/235.22.72 /
[email protected] Raad van Beheer Hilde De Leeuw, Luc Verbeke, Roger De Moerloose, Marcel Quintijn, Alain Delmotte, Peggy Saey, Philippe Vanderschaeghe, Marleen D’Joos, Bob Vanden Eynde, Stefaan Gunst, Sophie Martens.
Te winnen: 5 exemplaren van “Het Logboek van Kapitein Beaufort”. Meer info op blz. 33
Verantwoordelijke uitgever Hilde De Leeuw, Bijlokekaai 7c, B-9000 Gent.
3 Buren bij kunstenaars Op 16, 17 en 18 oktober 2009 vindt de 6e editie van “Buren bij kunstenaars” plaats. Dit West-Vlaams kunstenproject bevestigt ook dit jaar zijn ijzersterke reputatie: zo maar even 1145 kunstenaars stellen dit jaar hun atelierdeuren open voor het publiek. Opnieuw een recordcijfer. We vroegen projectcoördinator Chris Minten naar het geheim achter deze succesformule. “Buren bij kunstenaars is een eenvoudig concept, waarbij iedere kunstenaar de kans krijgt om zijn werk te tonen en waarop werkelijk iedereen welkom is.”
“Buren bij kunstenaars” wordt gecoördineerd vanuit de Dienst Cultuur van de Provincie West-Vlaanderen. Met welk opzet hebben jullie dit project in 2004 opgestart? Vanuit de Provincie is er al heel wat aandacht voor zogenaamd professionele kunst. Maar amateurkunstenaars worden vaak over het hoofd gezien. Zo groeide het idee om een platform te creëren om amateurs toe te laten hun werk aan het grote publiek te tonen. We vonden het ook belangrijk het project laagdrempelig te houden. Het evenement is dan ook gratis. Alle disciplines zijn welkom: teken-, beeld- en schilderkunst, maar ook glas, kalligrafie, juweel en edelsmeedkunst, grafische vormgeving, fotografie, keramiek of textiel: het aanbod is heel breed. Zowel voor de kunstenaar als voor het publiek zijn er geen criteria verbonden aan deelname. En er was uiteraard ook de sociale component: de open-atelierdagen bieden mensen de kans elkaar te ontmoeten. Zo komen mensen die een passie delen met elkaar in contact. Of ontstaan er gesprekken tussen bezoekers die een parcours aan het uitstippelen zijn: ‘‘Welk atelier is zeker nog de moeite waard om te bezoeken?’’ Hoe is die formule van open-atelierdagen precies ontstaan? Het idee is eigenlijk uit Frankrijk geïmporteerd. In 2004 werd Rijsel culturele hoofdstad van Europa. Naar aanleiding van dit evenement ontstond er een nauwere samenwerking tussen West-Vlaan-
deren en de twee departementen Nord en Pas-de-Calais uit Frankrijk. Daar bestaat het evenement ‘Portes ouvertes des ateliers d’artistes’ al langer. Er werd een protocol afgesloten, waardoor er tussen de verschillende regio’s meer samenwerking op gang kwam. Zo heeft de Provincie besloten om “Buren bij kunstenaars” ook in West-Vlaanderen op poten te zetten. Met succes. Ook nu is er trouwens nog steeds een nauwe samenwerking tussen de West-Vlamingen en Fransen. Het project loopt gelijktijdig in West-Vlaanderen en Noord-Frankrijk, we voeren promotie over de grens heen, gebruiken hetzelfde campagnebeeld, gelijksoortig drukwerk, enz. Aan een project van dergelijke omvang gaat uiteraard heel wat voorbereiding vooraf. Hoe verloopt het organiseren van “Buren bij kunstenaars” concreet? De organisatie start in het voorjaar. Vanaf april kunnen kunstenaars zich inschrijven voor het project. In de zomer maken we het drukwerk en promotiemateriaal. Vanaf september start de echte promotie. Vóór de open-atelierdagen is er een openingsmoment in 1 van de 3 departementen. Daarop worden alle kunstenaars uitgenodigd. In oktober is er dan het evenement zelf, waarbij de ingeschreven kunstenaars hun huis of atelier openstellen voor het ruime publiek. De enige voorwaarde om te mogen meedoen als kunstenaar is een atelier hebben in West-Vlaanderen, Nord of Pas-de-Calais. In dat weekend is iedereen welkom bij die kunstenaars. De kunstenaars zorgen ervoor dat ze steeds aanwezig zijn tijdens de opgegeven uren. Heel wat bezoekers stippelen een route uit waarbij ze meerdere kunstenaars bezoeken. Na het weekend nemen we een enquête af bij de kunstenaars die deelnamen, om te weten hoe het project is verlopen. Vanaf dit jaar loopt er ook een enquête bij het publiek via de website.
4 Buren bij kunstenaars slaat heel goed aan. Heb je een verklaring voor het succes? Het concept is eenvoudig en zeer toegankelijk. Er zijn weinig kosten en iedere kunstenaar krijgt de kans om zijn werk te tonen. Dit concept kun je gemakkelijk overnemen op kleinere schaal. Je kunt er in je gemeente of met je atelier een parcours aan koppelen. Vele kunstenaars zijn blij dat ze een platform krijgen om hun werk te tonen. Er komen zeer veel buren en familie langs, soms wordt het een buurtfeest. Mensen praten met elkaar, over kunst of andere dingen. Buren kunnen ongegeneerd een kijkje nemen in het huis of atelier van hun ‘buurkunstenaar’. Via de brochure of de website stippelen heel wat mensen een parcours uit waarbij ze met de fiets van het ene naar het andere atelier gaan. Ook op die manier ontmoeten ze elkaar. Bij sommige kunstenaars zijn ook scholen welkom. Op vrijdag geven ze dan een rondleiding aan klasjes die dat willen. Dit kan voor kinderen een eerste of nieuwe kennismaking zijn met kunst. Dit is de 6e editie van Buren bij kunstenaars. Blijft het boeiend om het evenement elk jaar opnieuw te organiseren? Doorheen de jaren is er heel wat veranderd. De groep kunstenaars is enorm aangegroeid. We zijn gestart met 350 kunstenaars en zitten ondertussen al een heel eind boven de 1000 deelnemers. Er is dan ook ongelofelijk veel werk aan om het project op poten te zetten en vlot te laten verlopen. Tijdens de meest hectische periode werken we met ongeveer 15 collega’s aan het project. En dat betekent: goed doorwerken. Daardoor ontstaat er een hechte band en heerst er onder elkaar een gevoel van verwachting en spanning. Dat samen uitkijken naar dat ene weekend, zorgt voor een heel bijzondere groepssfeer.
1/
2/
[Elien Ronsse, bew. door red.] Project/ Buren bij kunstenaars Oganisator/ Provincie West-Vlaanderen, Dienst Cultuur Locatie/ West-Vlaanderen, Departement Nord, Departement Pas-de-Calais Niveau/ provinciaal, departementaal Partners/ Departement Nord, Departement Pas-de-Calais Datum/ elk jaar in oktober Financiering/ voornamelijk door Provincie, ruwe schatting: € 75000 (drukwerk, website, openingsmoment) Web/ www.burenbijkunstenaars.westsite.be
3/
4/
1/ Rosario Fernandez Y Lopez uit Moorslede 2/ Immanuel Corbillon uit Brugge 3/ John Dumarey uit Oudenburg 4/ Pierre Declerck uit Gijverinkhove- Alveringem 5/ Yves Tourain uit Knokke
5/
5 Blikvangers EUROPALIA CHINA Europalia: Zoon van de hemel
“Zoon van de hemel”, zo werden de oude Chinese keizers het liefst aangesproken. Zoon van de hemel, een mythische benaming voor een niet minder mythische functie. Meer dan 200 zonen van de hemel zijn elkaar op het grondgebied van Het Rijk van het Midden, gespreid over een twintigtal dynastieën, opgevolgd. Zij bepalen de identiteit van hun rijk, dat net zoals Griekenland en Egypte, onuitwisbare sporen op de mensheid heeft nagelaten. Rond deze figuren, de belichaming van de band tussen de hemel en de mensen, worden pakweg tweehonderd kunstwerken verzameld die 5000 jaar glorie in China documenteren. Het tentoonstellingsparcours is in drie duidelijk afgelijnde delen opgesplitst, elk met hun topstukken en blikvangers. Vooroudercultus en rituele voorwerpen vormen de leidraad in de tentoonstelling: brons, jade, goud, keizerlijk porselein, zijdebrokaat, keramiek en reusachtige polychrome zijden rollen. Een nooit geziene presentatie!
Europalia: The State of Things, Brussels / Beijing
De hedendaagse kunstenaars Ai Weiwei en Luc Tuymans brengen een weloverwogen selectie samen van eigentijdse kunstwerken van Chinese en Belgische kunstenaars. Met deze tentoonstelling willen ze op zoek gaan naar een antwoord op de centraal gestelde vraag: weerspiegelt kunst niet altijd de samenleving en de tijdsgeest? Bovendien willen ze aan de hand van het getoonde werk de relatie tussen kunstenaar en kunstmarkt, tussen creatie en marketing blootleggen. Dit alles in de context van enerzijds een China in volle expansie, met al zijn tegenstrijdigheden en anderzijds het kleine, maar complexe België. En dat tegen de achtergrond van een nieuwe realiteit waarin het Westen stilaan zijn dominante positie verliest aan Azië. In de lente van 2010 reist de presentatie naar het National Art Museum of China. BOZAR Brussel ( ingang Ravensteinstraat 23) Van 18 oktober 2009 tot 10 januari 2010 Dinsdag - zondag: 10 – 18u www.bozar.be
Jade figuur © Anhui Provincial Institute of cultural Relics&Archaeology
Donkerblauw kledingstuk van keizer Jiaqing (1796–1820) © Palace-Museum
BOZAR Brussel (ingang Ravensteinstraat 23) Tot 24 januari 2010 Dinsdag - zondag: 10 – 18u www.bozar.be
Chi Peng - Sprinting Forward-2 - 2004 Photography - 120 x 152 cm
Patrick Everaert, Untitled 2004, Lambda print on dibond, 126 x 130 cm, Courtesy Galerie Aline Vidal, Paris
Europalia: Het Paviljoen van de Orchideeën en de Chinese kalligrafie
Voor de Chinezen zijn taal en kalligrafie niet van elkaar los te koppelen. Het maakt deel uit van hun culturele identiteit. Centraal in de tentoonstelling staat de beroemde “Inleiding tot het Orchideeënpaviljoen” (353 NC) van Wang Xizhi, bijgenaamd de prins van de kalligrafen. Na een korte voorstelling van het Chinese schrift en de oorsprong van de kalligrafie, wordt een selectie meesterwerken getoond van de grootste namen uit de dynastieën Tang, Song, Ming, en anderen. Alle artefacten zijn voorzien van toegankelijke commentaren. Aan het einde van de presentatie wordt de bezoeker nog getrakteerd op een oogstrelende verzameling hedendaagse kalligrafie. De kers op de taart! Fu Baoshi, Het Orchideeënpaviljoen, 1956 © National Art Museum of China, Beijing
Museum Schone Kunsten - Regentschapsstraat 3 - Brussel Tot 31 januari 2010 Dinsdag - zondag: 10 – 17u www.fine-arts-museum.be
6 Europalia: De drie dromen van de mandarijn
Een tentoonstelling die de artistieke en intellectuele wereld van de mandarijn wil oproepen: zijn vorming, zijn relatie met zijn voorouders en meesters, zijn gehechtheid aan bepaalde symbolische voorwerpen, maar ook zijn dromen. De mandarijnen bestuurden het keizerrijk en behoorden tot een gecultiveerde elite. Ze werden gerekruteerd via een examenreeks met toenemende moeilijkheidsgraad, waarmee hun kennis over de belangrijkste teksten van het confucianisme werd getest. Wie slaagde voor de eindproef, kreeg toegang tot de macht. Hun taken waren vaak zo zwaar, dat zij trachtten te ontsnappen in tijd en ruimte, door te reizen of zich te omgeven met werken uit een nostalgisch verleden. Deze vlucht kon ook de vorm aannemen van “dromen”. Er zijn drie dromen waarin de Chinese mandarijn zich vanuit zijn besloten kabinet kon verliezen. “De droom van het bamboebosje” verwijst naar één van de sleutelmomenten in het ideaal van de mandarijn. Het gebeuren vindt plaats in de derde eeuw van onze tijdrekening: zeven zonderlingen, grote drinkers op zoek naar onsterfelijkheid, keren het leven aan het hof de rug toe om zich terug te trekken in de koelte van de bamboebosjes en zich volledig aan hun favoriete kunsten te wijden: muziek, schilderkunst, kalligrafie en poëzie. Deze episode fascineerde de Chinese kunstenaars en vormde het thema voor talloze werken. “De droom onder de prunusboom” verwijst naar de titel van een werk uit de 17de eeuw. Na de vroegtijdige dood van een mooie en getalenteerde kunstenares, haalt haar diepbedroefde minnaar herinneringen op in een kort verhaal, dat de ideale inleiding vormt tot het thema van de literatenliefde. Het thema van de gelukkige of onmogelijke liefde tussen jonge mensen met dezelfde artistieke en literaire voorliefde, komt terug in tal van romans en toneelstukken. Deze werken zijn een voortdurende bron van inspiratie voor de sierkunsten. “De droom van de vlinder” verwijst naar een beroemde anekdote: een man droomt dat hij in een vlinder verandert, of is het de vlinder die droomt? De vormen vloeien door elkaar, het onderscheid wordt wazig, de grenzen tussen de verschillende levensvormen vervagen. Voorwerpen in brons, jade, porselein en keramiek schetsen het elegante decor waarin de mandarijn zijn kunstzinnige talenten ontplooide en de grootste meesterwerken uit de wereld van de schilderkunst en kalligrafie creëerde. De drie dromen van de mandarijn ING - Koningsplein 6 – Brussel Van 22 oktober 2009 tot 14 februari 2010 Dagelijks van 10 tot 18 uur. Woensdag nocturne tot 21 uur. www.ing.be
Deksel van de rituele vaas Shenze gui met een inscriptie. Westelijke Zhou-dynastie (1050-771 v Chr.) Brons, H. 7 cm, diam. 20,5 cm. Brussel, Koninklijk Musea voor Kunst en Geschiedenis, L.277
Portret van Zhou Lianggong (Yu Zhinding 1647-1701) @ Brooklyn, Museum of Art.
Blikvangers BILL VIOLA Bill Viola weet donders goed waar hij naartoe wil. Dat weerspiegelt zich ook in het werk van deze videokunstenaar. In de intieme wolhokken van De Pont, de vroegere textielfabriek in Tilburg, zijn tot het einde van dit jaar elf video’s van zijn hand te bekijken. De geboorte van zijn kinderen, het sterven van zijn vader, een toevallige ontmoeting, en vele andere persoonlijke ervaringen liggen aan de basis van zijn presentaties. Met betrekking tot de beeldvorming gebruikt Viola de laatste jaren meer en meer schilderijen van de oude meesters als inspiratiebron. Het verschil met de eeuwenBill Viola, The Lovers, 2005. High-Definition video op plasma scherm, gemonteerd oude tableaus is dat Viola het op wand. Foto: Kira Perov. verstrijken van de tijd en beweging toevoegt aan de picturale kwaliteiten van een Jeroen Bosch, Pontormo, Dirk Bouts en anderen. Hij maakt opnamen van intense acteermomenten die hij dan vertraagd weergeeft. Op die manier komen de getoonde emoties in een extra spanningsveld te staan. De kleinste details van een gebaar of een gelaatsuitdrukking worden onthuld door het gebruik van het haarscherpe digitale beeld. De beelden druppelen als het ware in ons bewustzijn, zodat er iets sacraals ontstaat. Als kijker heb je voortdurend het gevoel dat je betrokken wordt in iets dat belangrijk is. De schoonheid van de klassieke beeldvorming en de trage bewegingen houden de aandacht vast tot het beeld is opgelost in een zinderend niets of tot er zich een nieuw beeld aandient. Voor sommigen misschien iets te zweverig, maar Bill Viola heeft zijn voorliefde voor spiritualiteit en mystiek nooit onder stoelen of banken geschoven. Hij gelooft in de artistieke waarde van contemplatie. Opgaan in het niets, en daarna als een Feniks herboren worden: is dat niet de betrachting van elke kunstenaar? Geen snelle hapklare kunstconsumptie dus, maar universele emoties die stilte en tijd vragen! Kunst die een geestelijk transformatieproces beoogt bij de toeschouwer. Klassiek meesterschap opgebouwd met de technische middelen van de 21e eeuw. Suggestie: neem deze waardevolle kunst niet als een dwingende opeenvolging, maar met tussenpozen tot u. Maak tussen de video’s even tijd vrij om ook de rest van de museumcollectie te bekijken, vereer de boekenshop met uw bezoek, en vergeet de lunchkaart in het museumcafé en de bibliotheek niet. Intimate work – Bill Viola De Pont Wilhelminapark 1 - Tilburg – NL Tot 10 januari 2010 Dinsdag - zondag: 10 – 18u www.depont.nl
7 Blikvangers
Opgetekend
MAX BECKMANN
KUNST OP DE AGENDA
In 1937 wordt de beruchte reizende tentoonstelling “Entartete Kunst“ in München opgestart. In deze expositie is ook het werk van Max Beckmann (1884 – 1950) ruim vertegenwoordigd. Eén dag na de opening ontvlucht de familie Beckmann Berlijn. Ze komt terecht in Amsterdam. Een meer logische reisbestemming was New York geweest. Daar was Beckmann al gelauwerd met een belangrijke kunstprijs, had hij al een toegewijd galerijhouder gevonden. Zelfs een job als docent aan de kunstschool lag op hem te wachten. De grote oversteek zou echter pas tien jaar later plaatsvinden. Niettegenstaande Beckmann zich manifesteert in tijden waarin het Duitse expressionisme hoge toppen scheert, mogen we hem niet bestempelen als avant-garde kunstenaar. Het schilderen zelf was zijn eerste prioriteit, het was een persoonlijke noodzaak. Zijn eigen innerlijke rust was belangrijker dan de revolutie op de kunstscène. “Ik zou mij door alle riolen van de wereld, door alle vernederingen heen willen wringen, om te kunnen schilderen” is een ontboezeming van Beckmann in een brief uit 1915, geschreven in een veldhospitaal aan het oorlogsfront. Zijn monumentale werken kunnen omschreven worden als een mix van de emoties van Die Brücke (Kirchner, Pechstein, Nolde, …) en de anekdotiek van de Neue Sachligkeit (Dix, Grosz, …). Zijn stijl is streng en vrij sober met een voorliefde voor het lineaire. Het werk leest als een dagboek van de kunstenaar. Geen momentopnamen, maar eerder verhaaltjes en allegorieën vol symboliek. Beckmann zag het leven als een toneel, waarbij de mens een rol speelt die hij niet zelf heeft gekozen. Naast ontelbare zelfportretten staan theatermensen en circusartiesten centraal in zijn werk. Zij verbeelden de homo universalis en … het zijn onmiskenbaar spiegels die de kunstenaar zelf reflecteren. Het MSK in Gent brengt een kleine maar uiterst aangrijpende tentoonstelling met een vijftigtal grafiekbladen en enkele schilderijen van Beckmann uit het Von der Heydt Museum in Wuppertal. Max Beckmann Museum voor Schone Kunsten Citadelpark – Gent Van 17 oktober 2009 tot 7 februari 2010 Dinsdag – zondag :10 – 18 u www.mskgent.be
[André De Nys]
De Antwerpse kunstenaar Jean-Battiste heeft met zijn werk ‘The Wheel of life’ de wedstrijd ‘Kunst op de agenda’ gewonnen. Deze wedstrijd is een initiatief van Eos magazine en Solidariteitsfonds, die samen de Solidariteitsagenda uitbrengen. Vorig jaar leverde de verkoop van de agenda € 70.000 op die in Oxfam-projecten werd geïnvesteerd. De wedstrijd ‘Kunst op de agenda’ werd in het leven geroepen om van de Solidariteitsagenda nog een groter succes te maken. Kunstenaars - zowel amateurs als professionelen - werden uitgenodigd een artistieke invulling te geven aan het thema “energie”. Energie staat niet alleen hoog op de internationale onderzoeksagenda, maar prijkt ook in het lijstje basisrechten waarvoor vele solidariteitsorganisaties ijveren. Toegang tot grondstoffen en energie bepaalt vaak het onderscheid tussen rijk of arm. Het winnende werk komt op de cover van 10.000 Solidariteitsagenda’s. De jury selecteerde uit de inzendingen 22 werken. Deze worden tot 24 oktober geveild ten voordele van Oxfam-Solidariteit op www.kunstopdeagenda.be De geselecteerde werken worden dit najaar nog tentoongesteld in de Roma te Antwerpen.
8 Gesprekken met kunstenaars Peter Weidenbaum
1/ 2/ 3/ 4/ 5/
Uit de serie Car Crash Alter-ego. Indicatie van formaat beeld Alter-Ego. L:4.204 B: 1.759 H: 1.485 /brons Boy. Olieverf op doek. 50x70cm Girl with sunglasses. Olieverf op doek. 50x70cm Beeld op Montgomery. © Gilles rentiers The oder way around snag. Olieverf op doek. 100x150cm
In deze reeks spreekt Hilde Van Canneyt met hedendaagse Belgische kunstenaars. De kunstenaar vertelt ons over zijn tentoonstellingen en drijfveren en gunt ons een blik in zijn atelier. Meer interviews vind je op www.hildevancanneyt.blogspot.com
Twee schilderijen van zijn hand waren te bekijken op de tentoonstelling “FADING” en binnenkort organiseert kunstenaar Peter Weidenbaum een masterclass voor KUNSTWERK[t]. Tijd dus voor een gesprek over zijn werk en visie op kunst. “Je moet met je twee voeten in de maatschappij staan om je werk te laten functioneren. Er zijn wel kunstenaars die vanuit hun isolement heel sterk werk maken, maar je moet spreken over deze tijd, en tijd is ook je omgeving.”
9 2/
3/
We trekken eerst naar het ‘oud’ atelier, waar Peter Weidenbaum zich op zeefdrukken toelegt. “Hier maak ik zo’n honderdtal zeefdrukken per jaar in een oplage van een dertigtal exemplaren”, vertelt hij. “Meestal toon ik die zeefdrukken niet.”
Voor KUNSTWERK[t] ga je ook een masterclass inrichten. Is dat daar ook een voorbeeld van? PW: Niet echt. Er is mij gevraagd om een masterclass te geven en mijn idee daarbij is: in plaats van te vertrekken van het medium zelf, zoals schilderen of beeldhouwen, is het misschien interessanter om te vertrekken vanuit een omgeving. Zo ga ik in mijn oeuvre ook te werk. Dit vertrekpunt is enorm belangrijk. Om dan te kijken hoe zo’n werk na een dag evolueert. Als voorbeeld kan ik de film ‘Dogville’ van Lars Von Trier aangeven. Elk object in dat dorp is op de grond getekend.
Denk je dat het publiek je zeefdrukken pas dan zal kunnen appreciëren wanneer je het ‘helemaal’ als schilder gemaakt hebt? Weidenbaum: Ik denk dat voor veel mensen die naar grafiek kijken, de techniek in de weg staat. Ze kijken niet naar het beeld, maar hoe dat beeld is opgebouwd. Ik ben ervan overtuigd dat als er wat tijd overgaat, de mensen naar het beeld an sich zullen kijken. Neem nu Andy Warhol, die vertrekt vanuit een industrieel procedé om zijn grafiek te maken. Ikzelf vertrek onder meer van quadridruk, een procedé dat in de industrie gebruikt wordt. Heb je dat zeefdrukken per se nodig naast het schilderen – waarvoor je toch gekend bent - en de installaties die je maakt? PW: Het is eigen aan de hedendaagse kunst dat kunstenaars met verschillende media bezig zijn. Het is soms onduidelijk wat het één met het ander te maken heeft, maar van op een afstand bekeken zie ik dat daar toch een duidelijke lijn in zit. Waarom ik van het ene beeld in mijn hoofd geen schilderij maak, maar een zeefdruk of waarom ik een bepaalde film niet afwerk, maar er wel een schilderij van maak, vult zichzelf in. Bij de meeste van mijn beelden vertrek ik van kortfilmpjes die ik gemaakt heb of van bestaande beelden op internet. Wordt dit atelier alleen maar gebruikt om te zeefdrukken? PW: Na het HISK heb ik me hier een drietal jaar teruggetrokken. Ik kwam tot de conclusie dat een beeld dat ontstaat vanuit een totaal isolement en een eigen kijk op de dingen, vandaag de dag geen functie meer heeft. Wat gebeurt er in de omgeving? Hoe kan ik met mensen samenwerken? Hoe kan ik mensen betrekken bij een beeld en hoe kan dat groeien? Vanuit die manier van denken is mijn hele werkproces veranderd. In plaats van te vertrekken vanuit dit gesloten atelier, wou ik nagaan waar ik een aansluitingspunt kon vinden in onze maatschappij of samenleving. Zo had ik in 2005 een project met jongeren waarbij we samen aan kunstintegratie werkten.
Hoe is het thema van de stad in je werk geslopen? PW: Door het sociaal-artistiek project ‘Vers Brussel’. Men had het idee een kunstenaar met een dichter te laten samenwerken in de Brusselse wijk Montgomery. Voor die opdracht heb ik geprobeerd in contact te komen met de buurtbewoners. Ik heb een krant gemaakt in een oplage van 10.000 exemplaren waarin interviews met buurtbewoners gepubliceerd werden, samen met een aantal schilderijen van de omgeving en een gedicht over de wijk van Agneszka Kuciak. Daarna werden de schilderijen tentoongesteld in een parcours. Zo kwam het schilderij van de plaatselijke bloemenwinkel in de ambassade terecht en het schilderij van de ambassade in het reisbureau. Op die manier voelden de mensen dat er iets gebeurde in hun wijk. Het project resulteerde in een stoel die permanent als uitkijkpost aan de rotonde van Montgomery geplaatst is. Ondertussen zijn we in je tweede atelier beland. Dat dient als zuiver schildersatelier. Ik ken je vooral van je kleurrijke schilderijen, maar hier hangen alleen maar zwart-wit schilderijen. Vooral veel portretten. PW: Zoals je al aangaf, is deze schilderijenreeks inderdaad opgebouwd uit zwart-wit tonen. Maar er zit veel meer kleur in dan je op het eerste zicht zou denken. Waarom zwart-wit? Om heel duidelijk die verwijzing naar de fotografie weer te geven. Dit portret van Sven Vanderstichelen (curator tentoonstelling Fading) is gebaseerd op een zwart-wit tekening van Leon Spillieart tussen planten. Ik heb een dertigtal foto’s van Sven en sanseveria’s gemaakt. Vervolgens kan je je afvragen: Waarom moet je dat nu nog gaan schilderen? Wel, uit die foto’s haal je een beeld waarmee je verder kan gaan dan met die exacte foto, en waarin je meer nuances kan leggen. Op een bepaald moment ga je weg van die foto. Terwijl heel het idee van de foto nog aanwezig is, krijg je door de toets
10 4/
5/
een heel ander beeld. Voor mij is Walter Sickert het mooiste voorbeeld van de invloed van de fotografie op de hedendaagse schilderkunst. Deze schilder leefde begin 1900 in Camden Town, een wijk in Londen. Er waren daar veel cinemazalen. Hij vond dat die grote afbeeldingen van geschilderde filmscènes veelal méér effect hadden dan de puur academische schilderijen. De invloed van Sickert op de hedendaagse schilderkunst is niet te onderschatten.
Vind je het erg dat de toeschouwer weet wat je vertrekpunt is, hoe je te werk gaat bij de opbouw van een schilderij? PW: Nee, Gerard Richter is één van de eerste schilders die in publicaties liet zien wat zijn bronmateriaal is en van waaruit hij vertrekt. Wat voorafgaat aan een schilderij moet je de mensen toch niet per se onthouden? Is het bijvoorbeeld belangrijk dat dit een afbeelding van mijn broer is, of is dat niet belangrijk?
Wat wil je met je realistische portretten vertellen? PW: In die portretten wil ik die Begeisterung, die Geistigheid - een mooi woord dat wij in het Nederlands in zijn dubbele betekenis niet kennen – van de geportretteerden vatten. Wat gebeurt er áchter die afbeelding? Maar ik zie deze portretten niet in een tentoonstelling fungeren. Ik maak ze om mijn oeuvre compleet te maken. In een boek zouden die portretten dan wel weer functioneren, om aan te tonen waarover mijn werk gaat.
Haal je je inspiratie ook bij je collega-kunstenaars? PW: Iemand naar wie ik sterk opkijk is Martin Kippenberger, die met dezelfde problematiek bezig was als ik. Hoe kan je heel die complexiteit van beeldinformatie isoleren en tot een beeld maken dat uitmondt in een schilderij of installatie?
Is het daarom dat je in reeksen werkt en een reeks ook bewust afsluit? PW: Inderdaad. Ik zie mijn reeksen als momentopnames in mijn oeuvre. Ik kan je ook zeggen dat twintig procent van mijn werk niet getoond wordt en ook helemaal niet die pretentie heeft. Soms wil ik in een reeks een meer intimistische sfeer creëren. Dat geeft dan ook een sterkere input voor mijn volgende reeks schilderijen. Wil je met zo’n reeks ook een beetje structuur aan je schilderen geven? Omdat je anders het no beginning and no ending syndroom hebt? PW: Inderdaad. Na mijn laatste zwart-wit reeks heb ik drie maanden bewust niet gewerkt, totale onthouding. Dat is een mentale training, zoals een wielrenner moet rusten voor zijn Tour de France. Het geeft je een intellectuele input om er nadien terug in te vliegen en het zorgt er ook voor dat de volgende beelden die je gaat maken die noodzakelijkheid hebben. De beste inspiratie daarvoor is even gewoon te leven. Als kunstenaar moet je trouwens nog altijd de vrijheid hebben om datgene te doen waarvan je vindt dat het noodzakelijk is om te doen. Zijn titels en bijhorende expoteksten extra sleutels bij je werk? PW: Natuurlijk. Ik zorg er ook altijd voor dat er een bijhorende tekst is voor de toeschouwer die meer over mijn werk wil te weten komen. Maar ik heb zelf nog maar weinig teksten gelezen die iets aan het beeld toevoegen. Je hebt het ding an sich, wat op zich heel interessant is en waar je heel ver in kan gaan. Gaat het schilderij over het afgebeelde of over de ziel van het schilderij?
Bij jou is het niet zo dat je een penseel vastneemt omdat je voelt dat je móet schilderen? PW: Je hebt Sam Dillemans die vecht met zijn materie en daar ook constant mee bezig moet zijn. Daarnaast heb je ook kunstenaars, zoals ik, die van op een heel grote afstand naar dat schilderij toe gaan en zeggen: “Oké, dit moet ik echt schilderen”. Je gaat op een bijna chirurgische manier kijken naar de overvloed van beelden in de massamedia. Welk beeld moet écht geschilderd worden? Dat beperkt zich tot een dertig beelden per jaar. Daarbij ga ik te werk als een regisseur. Je hebt een soort plot waar je naartoe werkt en dan ga je op zoek naar de beste materie om dat gevoel weer te geven. Ik ben een grote fan van het werk van David Lynch en wanneer ik schilder aan een reeks, denk ik vaak aan een film als “Lost Highway”. Op het einde heb je ook dat gevoel van: Waar is het begin en waar is het einde? Wat is hier nu gebeurd? Op die manier wil ik ook mijn oeuvre bekijken. Het is voor een kunstenaar belangrijker wat hij niet doet dan wat hij wel doet. Daarom zijn die periodes waarin je niets doet belangrijk. Anders zou je net aan overacting doen en dingen maken die niet nodig zijn. Was je al van jongsaf aan begeesterd door kunst? PW: Nee. Ik was al vierentwintig jaar toen ik naar de academie trok. Toen een galerijtje me in 1993 vroeg een werk te tonen, is er een klik gekomen en heb ik de keuze gemaakt al de rest stop te zetten. Na mijn opleiding aan het HISK heb ik een drietal jaar in een soort isolement gewerkt. Toen is voor mij echt duidelijk geworden dat je met je twee voeten in de maatschappij moet staan om je oeuvre te kunnen laten functioneren. Ik ben ervan overtuigd dat er heel goede kunstenaars zijn die in hun atelier bezig zijn en in hun isolement heel sterk werk maken, maar je moet spreken over deze tijd, en tijd is ook je omgeving.
Hoe leg je je werk uit? PW: Hét belangrijkste ingrediënt om kunstenaar te worden is de noodzaak. Ik ben heel fier dat ik na bijna twintig jaar kan zeggen: “Ik ben kunstenaar.” Dat impliceert heel wat meer dan af en toe een schilderij te maken. Dat gaat over: Hoe kijk ik naar de wereld? Hoe ga ik om met mijn omgeving? Hoe ageer ik op bepaalde dingen? Dat gaat over de dingen die je opslokken, niet over dat ene schilderij dat je maakt. Dus als iemand mij nu vraagt wat ik doe, zeg ik: “Knutselaar.” Dat zijn twee letters verschil. Zie je je tot de laatste snik bezig je oeuvre verder uit te bouwen? PW: Ik ken een heel mooie anekdote van Sickert. Hij is 80 jaar en er staat een reporter voor de deur waartegen hij zegt: “The man you’re looking for isn’t here, you’ll have to find him in the British Museums”. Ik zou zo droevig niet willen gaan, maar ik hoop wel dat mijn werk belangrijker wordt dan mijn persoon. Je personage mag je werk niet in de weg staan. Je stapt sowieso in een bepaald proces waardoor je werk een bepaalde herkenning krijgt. Vandaag de dag is de muze een publiek geworden dat achter je staat terwijl je een werk maakt, een soort potentiële toeschouwer. Vind je dat een kunstwerk, zoals een boek, een mens kan veranderen? PW: De schilderkunst heeft mezelf ook veranderd, hé. Ik heb eerst schilderijen gezien die iets losmaakten vooraleer ik zelf ben beginnen schilderen. Ik herinner me dat ik als klein manneke in het Museum voor Schone Kunsten in Antwerpen voor het werk met de rode engelen van Jean Fouquet stond. Daardoor ben ik me wel vragen beginnen stellen: hoe ziet de werkelijkheid eruit en hoe ziet de afgebeelde werkelijkheid eruit? Zoals je een boek leest. Een boek vertelt een verhaal dat je niet werkelijk meemaakt, maar dat je door te lezen wel kan ervaren.
Moet je dan als kunstenaar toegevingen doen? PW: Je stapt in eerste instantie buiten het isolement van je atelier en gaat kijken hoe je eigen oeuvre kan functioneren in een groter perspectief. In België heb je een aantal grote musea waar heel goede dingen gebeuren, maar voor een selecte groep. Mensen gaan er naartoe vanuit een soort van strategie. Daarnaast heb je ook kleinere initiatieven, waar niet altijd de grote massa aanwezig is, maar waar je wel altijd een expo te zien krijgt die gebalanceerd is en waarover nagedacht is. Wat Luk Lambrecht in C.C. Strombeek organiseert, is daar een goed voorbeeld van. Je werk wordt ook gesmaakt door het grote publiek. Het is toegankelijk, zoals dat heet. PW: Het is niet omdat de man in de straat mijn werk verstaat, dat het van een minder intellectueel niveau zou zijn. Een goed werk draagt zowel de eenvoud in zich mee als het complexere dat erachter schuilgaat. Neem nu René Magritte. Zijn werk wordt door iedereen onmiddellijk gesmaakt, ook door niet-kunstkenners, terwijl het toch over zoveel méér gaat. Wat is het belangrijkste gevoel dat je aan je publiek wilt meegeven? PW: Waar ik zelf heel veel mee bezig ben in mijn werk, is het kantelmoment van het leven, hoe kwetsbaar alles is, hoe snel iets kan veranderen. In de films van David Lynch vind je dat ook terug, die switchmomenten. Waarop ben je nu aan het broeden? PW: Ik heb een aantal tentoonstellingen op stapel staan en daardoor begin ik ook weer als een chirurg naar mijn omgeving te kijken en probeer ik te denken welke beelden ik daaruit wil onttrekken om die op een canvas te zetten. Dan wens ik je kunstige operaties toe, Peter.
Hoe voel je wanneer een schilderij ‘af’ is? PW: Ik voel dat niet, ik stop als mijn werk wiskundig ‘af’ is. Vind je dat je te snel carrière hebt gemaakt als kunstenaar? PW: Het is gestaag gegroeid. Ik ben nu tien jaar professioneel bezig met mijn werk. Sinds vijf jaar werk ik samen met een galerij en leef ik honderd procent van mijn werk. In het begin is het altijd een aangenaam moment wanneer je werk begint te verkopen, maar wanneer de verkoop je begint in te halen, is dat soms heel raar. De volgende reeks die ik ga maken zal zeker niet beïnvloed zijn door het feit dat er mensen op een werk van mij aan het wachten zijn.
[Hilde Van Canneyt] www.weidenbaum.be ‘Het zelfde en het andere’: Peter Weidenbaum stelt tot 25 oktober 2009 tentoon in Zebrastraat kunstenplatform, Zebrastraat 32, 9000 Gent.
KUNSTWERK[t] organiseert vanaf 13 november 2009 een masterclass met Peter Weidenbaum. Meer info op blz. 22
12 Opgetekend MET OF ZONDER STIPPEN
magda magda is het gloednieuw cultuureducatief netwerk in de provincie Vlaams-Brabant en in Leuven. magda wil een labo, wegwijzer en promotor zijn door cultuureducatieve projecten voor kinderen en jongeren te stimuleren en hen zo te laten opgroeien tot volwassenen die autonoom kunnen omgaan met kunsten en erfgoed. De belangrijkste middelen daarvoor zijn een website en een cultuureducatieve bibliotheek. Op de website vind je naast een pak informatie en cultuureducatief nieuws ook een uitgebreide subsidiewijzer en een overzicht van opleidingen. In de bibliotheek kan je rondneuzen in de massa doe-boeken, spelen, thesissen & naslagwerken over cultuureducatie. Alle info: www.magdanet.be
ADD ART
In De wereld van Kina, een natuurmuseum voor kinderen en jongeren in Gent, loopt de bijzondere tentoonstelling “Met of zonder stippen”. Kunstenares Kathleen Ramboer en fotograaf Marc Haerssens ontsluieren in deze expositie de geheimen van de paddenstoel. Euh…? “Met ons project willen we aantonen dat natuur en kunst samengaan”, vertelt Kathleen Ramboer. “Er is een onvermijdelijke interactie tussen mens en natuur. Verdwijnt kunst als de natuur verdwijnt? Verdwijnt de natuur als kunst verdwijnt?” De tentoonstelling is een mix van fotografie, schilderkunst en materiaal uit de natuur. Soms worden ze apart aangewend, soms samen verwerkt op een drager. “Wat me in paddenstoelen boeit, zijn hun merkwaardige constant wijzigende vormen, hun met niets te vergelijken kleurenpracht, hun vergankelijkheid, hun texturen, hun biotoop”, aldus Kathleen. “Bovendien roept een paddenstoel mysterie op. In oude verhalen, rituelen en bijgeloof duiken paddenstoelen op. Ze blijven mensen boeien. Soms door hun schoonheid, soms door hun lelijkheid. Voor sommigen door hun eetbaarheid, voor anderen door hun giftigheid. Het mysterie willen we graag onthullen door het publiek op een kunstzinnige wijze te laten kennis maken met paddenstoelen en hun biotoop.”. Of ze daarin geslaagd zijn kan je nog tot 15 november gaan ontdekken. De wereld van Kina: de Tuin. Berouw 55 - 9000 Gent Open: ma-vrij: 9-17u / zon- en feestdagen: 14-17u30 www.dewereldvankina.be
Reclame: er valt moeilijk aan te ontsnappen. Ook op het internet hengelen massa’s advertenties naar je onmiddellijke aandacht. Een populaire oplossing is het zo goed mogelijk blokkeren van banners en pop-ups. Maar de makers van “Add Art” hebben een eenvoudig en toch goed doordacht kunstig alternatief: Add Art. Dat is een gemakkelijk te installeren extra op de steeds populairder worden webbrowser Firefox (een alternatief voor Internet Explorer). Add Art vervangt automatisch advertenties door afbeeldingen van kunstwerken. Die worden geselecteerd uit een ruime databank en zijn steeds van een andere kunstenaar. Een mooie manier om je browser om te turnen tot een virtuele kunstgalerie, dus. Elke 2 weken worden een vijftal kunstenaars geselecteerd door opkomende en gevestigde curatoren. Hun werk verschijnt dan veertien dagen lang op de pagina’s in de webbrowser. Met hun initiatief stellen de makers duidelijk kritische vragen over de overvloed aan reclameboodschappen waarmee je wordt bestookt en die je tot consument proberen te reduceren. In een ruimer kader kan je Add Art zien als een poging om op een creatieve manier in te spelen op de uitdagingen die het internet, maar ook mobiele telefonie of videogames bieden. Meer info: http://add-art.org
13 MicroMarché Op zoek naar een eigenzinnige creatie tegen een betaalbare prijs? Of wil je zelf je ontwerpen voorstellen aan het publiek? Sinds 2 oktober vind je in hartje Brussel: MicroMarché, een marktplaats waar artiesten hun creaties uittesten en voorleggen aan de bezoeker. Daarmee wil MicroMarché een wipplank zijn voor ontwerpers of kunstenaars die een professioneel traject willen uitstippelen. “MicroMarché wordt een ontmoetingsplek waar 30 artiesten 3 keer per week eigen realisaties aan het publiek presenteren en verkopen”, vertelt initiatiefnemer Ludo Moyersoen. “Het publiek kan binnenlopen om de artiesten in hun atelier aan het werk te zien en eventueel hun creaties te kopen of te bestellen. MicroMarché wil op die manier een venster zijn op de creatieve onderbuik van Brussel.” Het concept werd sinds 2007 uitgebreid getest: ruim 55 keer vond onder de naam MicroMarcheMidi wekelijks een markt plaats op verschillende locaties in Brussel. “Tijdens dat proefdraaien werd heel duidelijk dat er hier in Brussel, met zijn mix aan culturen en sociale klassen, een rijk aanbod is van artistieke producten en ideeën”, aldus Ludo. “Er zijn tal van afgestudeerden van de kunsthogescholen, creatieve professionals of nieuwkomers in de stad met creatieve ideeën. Maar door gebrek aan statuut en omkadering stranden hun projecten vaak in een tijdelijk en onduidelijk economisch circuit.” MicroMarché wil dan ook een alternatief aanbieden en door een professionele omkadering deze creatieve economie mogelijk maken en stimuleren. Door een zo flexibel mogelijk systeem op te zetten, krijgen ontwerpers of artiesten zonder statuut de kans om op een financieel en administratief laagdrempelige wijze een product uit te testen. “In een eerste fase kan een kunstenaar ervoor kiezen slechts nu en dan, als ambulante MicroMarchand, op de markt te staan”, legt Ludo uit. “Op die manier kan hij, onder het systeem van de artistieke onkostenvergoeding tot 30 dagen eigen creatieve creaties verkopen. Merkt hij dat er een publiek is voor zijn product, dan kan hij een vast kraam huren met werkruimte en zo uitgroeien tot een professionele marktkramer. Als artiest in residentie wordt hij medevennoot van de organisatie en kan hij gebruik maken van de faciliteiten. We hopen dat op deze manier jaarlijks een 200-tal MicroMarchands in het project kunnen stappen. En ons streefdoel is er hiervan een twintigtal op een professioneel traject te zetten.” MicroMarché heeft alvast voor de volgende 3 jaar onderdak gevonden in een pand centraal gelegen tussen de commerciële en toeristische “couloirs” van de Vismarkt en Dansaertstraat. “Voor wie Brussel wat kent: de mentale map van de toerist stopt zo ongeveer aan de Vismarkt”, vertelt Ludo. “Als je het zo bekijkt op de kaart, is MicroMarché de eerstvolgende locatie. Wij vragen de toerist dan ook 5 stappen verder te zetten en deze avontuurlijke artistieke plek te komen ontdekken.” [WDS]
MicroMarché Steenkoolkaai 9 - 1000 Brussel www.micromarchemidi.be Facebook: MicroMarchéMidi
14 Expo
In deze rubriek maakt VRT-journalist Claude Blondeel je warm voor opmerkelijke exposities in binnen- of buitenland. Je kunt zijn bijdragen ook beluisteren op Radio 1 en Klara.
1/
15 Ann Veronica Janssens: Serendipity Ann Veronica Janssens experimenteert met het ongrijpbare. Haar werk is gebaseerd op de zintuiglijke ervaring en op het samenkomen van lichaam en ruimte. Wie lichaam en ruimte zegt, denkt aan dans. En het is dan ook niet verwonderlijk dat Ann Veronica Janssens meewerkt aan “The Song”, de nieuwe productie van Anne Teresa De Keersmaeker. Haar laatste expo was in 1997 in het MuHKA. Hoogste tijd dus, voor een solotentoonstelling. Die vindt plaats in het Brusselse Wiels en kreeg de titel “Serendipity” mee.
2/
Experiment
Ann Veronica Janssens studeert aan La Cambre en in 1979 is zij laureaat van de “Jeune Peinture Belge”. Sinds 1980 volgt zij een eigenzinnig parcours dat vooral gebaseerd is op materiaalstudie. Zij stelt wereldwijd tentoon en in 1999 vertegenwoordigt zij België op de Biënnale van Venetië. Ann Veronica Janssens heeft altijd belangstelling getoond voor de mogelijkheden van het materiaal zelf, zij heeft geen verf of canvas nodig, maar “schildert” en “beeldhouwt” met het licht zelf.
Laboratorium
Als zij over haar werk praat, gebruikt Ann Veronica Janssens graag het woord “laboratorium”. Zij werkt met natuurkundige fenomenen en “non-materialen” als licht, rook, kleur en reflectie. Zij is er zich van bewust dat elke technologie beschikt over een soort structuur en deze structuur is een inspiratiebron voor esthetische en sociale organisatievormen. Zij experimenteert met brute en primordiale beelden en licht: geknipper, frequenties, geometrische vormen, flashes, verdwijnen en herverschijnen, black outs…
De grenzen van de abstractie
Ann Veronica experimenteert met verschillende vormen en verschijningen. Zij probeert het onzichtbare zichtbaar te maken. Het werk is efemeer en sensueel, want het is gebaseerd op een zintuiglijke ervaring: in sommige werken wordt de toeschouwer als het ware ondergedompeld in een bad van kleur en licht. De toeschouwer wordt geïntegreerd in de installaties en wordt fysiek deelnemer aan het kunstwerk.
Het oneindige geluid
Een geluidsfragment wordt vermenigvuldigd en geaccumuleerd in verschillende dalende octaven. Het programmeren in lus door een subtiel tijdsverschil geeft een auditieve illusie van een eindeloze dalende beweging. Aangezien het hier wel degelijk over een sculptuur gaat, geeft de graad van daling gestalte aan het geluid.
3/
Liquid Bar
“Liquid Bar” is een lange, ruwe staaf met een gepolijste zijde. Ann Veronica Janssens transformeert de ruwe, gesloten utilitaire eigenheid van het voorwerp door het weerspiegelende effect van de gepolijste zijde. Door deze reflectie krijgt de ruimte een extra dimensie, een vorm van diepte.
Untitled
Deze installatie kwam tot stand in samenwerking met Michel François tijdens de creatie van “The Song”, de nieuwe choreografie van Anne Teresa De Keersmaeker. Het is een lichtprojectie op een lange in de ruimte rondzwevende spiegelfolie. De weerspiegelingen projecteren de toeschouwer zowel in het eindeloos kleine als in het eindeloos grote. Hier participeer je fysiek aan het kunstwerk. Ann Veronica in Wiels is één groot lichtbad en het is duidelijk dat de toeschouwer een centrale rol speelt in Janssens’ installaties, video’s en sculpturen. Laat je gaan. Ann Veronica Janssens: Serendipity Wiels Vanvolxemlaan 354, Brussel Tot 6 december 2009 www.wiels.org 1/ 3/ Ann Veronica Janssens, installation view. Espai d’Art Contemporani di Castellò, Espana. Courtesy Galerie Micheline Szwajcer (Antwerpen), Galerie Esther Schipper (Berlin), Galeria Toni Tàpies (Barcelona), Galerie Air de Paris, Paris © Juan LuisCuevas 2/ Ann Veronica Janssens, Side (video stills). Courtesy Galerie Micheline Szwajcer
Graffiti: Né dans la rue Waar graffiti oorspronkelijk in de straat hoort, als een uiting van protest, uitdaging en provocatie, worden zij voortaan gerecupereerd door het establishment. Weldra rijden er tussen Parijs en Amsterdam Thalys-treinen waarvan de eerste klasse-wagons bespoten zijn door graffitikunstenaars en in de chique Fondation Cartier te Parijs loopt de tentoonstelling: “Graffiti: né dans la rue”
1/
Het is allemaal begonnen in New York
De graffitibeweging is ontstaan in New York, begin jaren zeventig, meer bepaald in de buurten van Brooklyn en de Bronx. De trend groeit uit tot een kunststrekking die topkunstenaars als Keith Haring en Jean-Michel Basquiat zal opleveren. Het fenomeen verovert de media met behulp van ghetto blasters, break dance en keiharde hiphop. Punkgroepen als The Clash, Blondie en de Sex Pistols gaan graffitikunstenaars inschakelen voor de realisatie van hun videoclips. In Parijs is het even schrikken, want de chique Fondation Cartier speelt het spel helemaal mee: buiten, voor de prachtige gevel van Jean Nouvel, staan houten panelen die helemaal door graffitikunstenaars onder handen genomen zijn, en binnen zijn de toiletten helemaal volgespoten met graffiti.
De straat
Eind jaren zestig is New York op het randje van het failliet, de stad is vies, vuil en gevaarlijk. Jongeren beginnen hun naam te schrijven op de muren en de autobussen en noemen het “writing”. Eerst met een dikke viltstift, nadien met spuitbussen. Het is alsof zij die verloederde stad willen claimen: het begint met een “tag”. Dat is de signatuur van de “writer”, die zijn stempel op een muur of een autobus zet en dat terrein in bezit neemt. Binnen de kortste tijd staat New York vol met handtekeningen als “Julio 204”, “Taki 183” en “Joe 182”. Het getal verwijst naar de straat waar de “taggers” wonen. Het fenomeen verovert heel snel Parijs, Londen, Amsterdam en Brussel.
17 Verschillende stijlen
De “tags” gaan evolueren, zij worden versierd met gekleurde contouren en de “taggers” die zich absoluut van elkaar willen onderscheiden, gaan uitblinken in kalligrafische hoogstandjes: eerst met sterretjes, pijltjes, kleine bliksemschichten. De afmetingen worden alsmaar groter en in 1974 verschijnen de eerste compleet geverfde metrostellen: de “whole cars”. De metro wordt de favoriete drager: door de beweging is het kunstwerk in de hele stad door iedereen te bewonderen: zowel door de gebruikers van het openbaar vervoer als door de voorbijgangers. De echte writers, voortaan “kunstenaars” genoemd, spuiten niet zomaar in het wilde weg: hun tekeningen worden zorgvuldig voorbereid in hun “black books”, de schetsboeken. Rond 1980 beginnen de galeriehouders zich aan het fenomeen te interesseren en ontdekken Keith Haring en Jean-Michel Basquiat.
2/
Rock ‘n’ roll met violen
De expo is gewoonweg indrukwekkend: de eerbiedwaardige Fondation wordt herschapen tot de Sixtijnse Kapel van de Underground. Drie belangrijke New Yorkse graffiti kunstenaars hebben een werk “in situ” gemaakt, monumentale fresco’s, echte kleurontploffingen. Geen enkele vierkante centimeter van de Fondation blijft onbenut en er worden muurschilderingen van de metro van New York naar de tentoonstellingsruimte gehaald. Maar: graffiti in een tentoonstellingsruimte heeft ook een beetje een weeë smaak: omdat het toegelaten is, valt meteen ook de subversiviteit weg. Als rock ‘n ‘ roll met violen.
3/
Graffiti: Né dans la rue Fondation Cartier pour l’Art Contemporain, Parijs Tot 29 november 2009. www.fondation.cartier.com [Claude Blondeel]
4/
1/ Evan Roth in collaboration with AVONE, Graffiti Analysis, 2006, New York City, USA, Custom Software. © Evan Roth 2/ Henry Chalfant, Stalingrad, Paris, 1985. Photo © Henry Chalfant 3/ Flip One Spraying his name in New York City’s underground subway system, 1974. Photo © Flint Gennari 4/ & 5/ Vue de l’exposition Né dans la rue – Graffiti. Photo © Grégoire Eloy
5/
18 Expeditie kunstwerk[t] Galerie Jacques Gorus
Gorus aan zijn etspers (rond 1970). Foto: F. Tas.
Een magische plek in een museum, een kunstenaarsatelier dat uitzonderlijk wordt opengesteld of een parel van een renovatie? Onze KUNSTWERK[t]speurneus trekt er op uit en legt verborgen schatten bloot. Aan u om op ontdekking te gaan. Ze zijn dun gezaaid in Vlaanderen, de kunstgaleries die de promotie van grafiek in al haar aspecten als basismissie vooropstellen. Het gerestaureerde 17e eeuwse herenhuis, het vroegere grafiekatelier van Jacques Gorus in de Antwerpse binnenstad, biedt al bijna vijftien jaar lang onderdak aan een respectabel grafiekcentrum.
Jacques Gorus, Frietkraam aan de haven.
19 Voor het ontstaan van dit initiatief moeten we teruggaan tot 1991. Enkele weken na het overlijden van de weduwe van de gekende Antwerpse kunstenaar Jacques Gorus krijgt Omar van Meervelde, een vriend des huizes, te horen dat het atelier van Gorus bij notariële akte aan hem wordt toebedeeld. Wat voor Omar in het begin klinkt als een donderslag bij heldere hemel, zal enkele jaren later uitgroeien tot één van de belangrijkste grafiekgaleries in Vlaanderen. Samen met zijn vriend Robert Wuytack richt Omar een vzw op en in 1995 wordt schoorvoetend een eerste bescheiden grafiektentoonstelling opgestart in het vroegere atelier van Gorus. Tot vandaag blijven de twee kunstbroeders volharden in hun missie die ze als opdracht van de erflater meekregen: een platform creëren voor de schoonheid van de kunst en de grafiek in het bijzonder. Al meer dan driehonderd kunstenaars konden intussen gebruik maken van de tentoonstellingsmogelijkheden van de galerie. Bovendien wordt elk jaar op 23 januari (de sterfdag van Gorus) een erfgoedtentoonstelling opgestart, als een levend aandenken aan de begenadigde etser en schilder Jacques Gorus.
Jacques Gorus (1901-1981)
Jacques Gorus worstelt zich door zijn jeugdjaren met een uiterst zwakke gezondheid. Hij woont afwisselend in Oostende en Gent. In 1919 trekt Jacques naar Antwerpen, toen het Mekka voor de
Jacques Gorus, New York.
jonge kunstenaars. Om den brode verzeilt hij op de griffie van het Antwerpse Vredegerecht. Maar het artistieke avontuur lonkt en al snel vindt Gorus een inkomen als muzikant in de bioscoopzalen en de betere tearooms. Jacques is echter ook uitermate geïnteresseerd in de beeldende kunsten. In de Antwerpse Academie, toen nog zeer gericht op het traditionele kunstonderwijs, leert hij schilderen bij Isidoor Opsomer. Grafiektechnieken worden hem bijgebracht door Jules De Bruycker. Buiten de poorten van de conservatieve Academie zijn de vernieuwingen in de kunstactualiteit niet meer te tellen. Khnopff en Spilliaert maken furore met vaak allegorische, theatrale composities. Ensor creëert een uiterst persoonlijk expressionisme en Jozef Peeters begint consequent een abstract oeuvre uit te bouwen. Gorus wordt echter niet meegesleurd door het werk van deze artistieke barricadestrijders. Hij zal nooit een kunstvernieuwer worden. Hij blijft een authentiek en poëtisch kunstenaar die zich alleen laat inspireren door wat hem door zijn hart wordt ingegeven. In de huidige tijd waarin kunst via engagement en originele vondsten als artistieke succesformule naar voren worden geschoven, lijkt zo’n traditionele benadering eerder naïef. Maar misschien
Jacques Gorus, Sint-Anneke.
20 vraagt ons hectisch leven wel dat er terug plaats gemaakt wordt voor die romantische begrippen als klassieke schoonheid, melancholie en nostalgie. Als het oeuvre van Eugene Van Mieghem, na een halve eeuw stilte, vandaag een internationale erkenning mag genieten, dan is onmiskenbaar de tijd rijp om ook het romantische werk van Gorus van onder het stof te halen. Gorus heeft immers, net zoals Van Mieghem, de samenleving in de eerste helft van de 20e eeuw op een magistrale manier in beeld gebracht. Niet alleen dokwerkers, bruine kroegen en frietkoten, zeebonken en meisjes van plezier behoren tot hun universum, maar evengoed een dromend verliefd koppeltje of de onschuld van enkele spelende straatkinderen.
worden. De slechte leefomstandigheden en het onbegrip hiervoor binnen zijn huwelijk, monden uit in een echtscheiding. En toch vinden we in het werk van Gorus nooit een droefgeestige of beangstigende toon. Deze kunstenaar is niet geïnteresseerd in klagen en contesteren. Niettegenstaande hij zelf ook meermaals met problemen te maken krijgt, nooit zal hij hierover iets naar buiten brengen. Het blijft steeds bij een melancholische verzuchting zoals “het leven is een zaak van geven en nemen”. De kunst is zijn uitlaatklep. In elk landschap van zijn hand priemt wel een zonnestraaltje. In elk nachtelijk tafereel vinden we een hartverwarmende lichtbron. Gorus hoort thuis in het kamp van de positieve denkers.
Een ernstige handicap aan zijn linkervoet verplicht Gorus zijn leven lang met een stok te lopen. Dat belet hem echter niet om met potlood en schetsboek door de Antwerpse straten te dwalen, om later in zijn atelier de impressies op de etsplaat over te brengen. Ook een reis naar New York in 1929 laat diepe indrukken na, die omgezet worden in monumentale grafiekbladen. Vanuit zijn eigen leefwereld zal Gorus zijn opmerkelijk tekentalent blijvend ten dienste stellen van zijn klassieke schoonheidsidealen. Zijn oeuvre komt echter tot stand tijdens de economische crisis na de Eerste Wereldoorlog en de sociaal bewogen tijden die niet zonder al de daarbij horende menselijke ellende kunnen gezien
Naast een getalenteerd graficus is Gorus ook een interessant schilder. Waar de burijn scherpe lijnen op de etsplaat achterlaat, blijft hij in zijn aquarellen en olieverven eerder bij los getoetste sfeerbeelden. Een dergelijke techniek leent zich perfect voor het weergeven van uitgestrekte landschappen. En ook daar gaat hij naar op zoek. Want naast zijn interesse voor wat er in de stad leeft, heeft Jacques Gorus ook iets met het landelijke karakter van Sint-Anneke, met die groene plek met zicht op de kathedraal en de havenkranen aan de overkant van de Schelde. De recreatieve linkeroever ook met zijn talrijke cafés met reuzengrote draaiorgels
Omar Van Meervelde aan zijn etspers
21 die geen enkele danslustige onberoerd laten en met zijn SintAnnekesboot die dagelijks duizenden havenarbeiders naar hun werk brengt aan de rechteroever. Ook hier maakt de rondzwervende kunstenaar zijn artistieke notities. Zijn ambitie richt zich niet in de eerste plaats naar punctuele historische reconstructies. Gorus is vooral doende met compositie en de spelingen van het licht. Hij tekent en schildert zijn herinneringen aan de korte tijd dat hij er zelf woonde. Renée Masui leert hij kennen in de Academie. Ze trouwen in 1943 en dat geeft onmiskenbaar nieuwe impulsen aan zijn kunstenaarsleven. Het koppel maakt studiereizen naar Frankrijk en Spanje. En vanaf 1946 kan hij aan de slag als lesgever aan de Antwerpse Academie. De financiële beslommeringen zijn nu eindelijk achter de rug. Hij profileert zich als een stille integere leraar en dat zal ongetwijfeld te maken hebben met zijn relativerende filosofische ingesteldheid, die ondersteund wordt door zijn sympathie voor het zen-boeddhisme.
Omar Van Meervelde (1949)
Enkele toevallige ontmoetingen liggen aan de basis van een jarenlange vriendschap tussen Van Meervelde en Gorus. Het is dus vanzelfsprekend dat Omar in het grafiekatelier aan de Venusstraat in Antwerpen terecht komt. Gorus maakt hem hier wegwijs in de diepdruktechniek.
Een schilderij van Omar Van Meervelde.
En dan volgt die onverwachte erfenis. Ze zal het leven van Omar een nieuwe wending geven. De grafiek die Van Meervelde vandaag op de etsplaat tovert, is uiterst expressief, een schril contrast met het werk van zijn leermeester. De bevreemdende personages van Omar suggereren kreten van angst, ze smeken om mededogen. Niet zelden refereert hij in de titels van zijn werken naar oorlogsslachtoffers. Omar brengt ontsporing en ontreddering in beeld, soms op groot formaat, soms niet groter dan een postzegel, maar telkens weer met een monumentale expressiviteit. Zonder dat de kunstenaar zelf terecht komt in een hopeloos pessimisme, brengen zijn etsen en schilderijen noodkreten, die de toeschouwer attenderen op de actuele wereldproblemen. De humane bezorgdheid van Omar is een oproep tot bezinning en wereldbroederschap. Hij houdt van een authentiek creatief proces. De artistieke impulsen worden in één beweging vastgelegd. Retoucheren of overschilderen passen niet in zijn filosofie. Daardoor lijken zijn personages zich vaak met moeite uit het materiaal los te worstelen. Alhoewel zijn werken heel hedendaags ogen, heeft hij veel respect voor de kunst van vorige generaties. Omar is een verzamelaar die kringloopwinkels en rommelmarkten afschuimt , met het doel “oude kunst” toe te voegen aan zijn collectie. Hij koestert de technieken en de artistieke kwaliteiten van kunstenaars uit vervlogen tijden. Hij probeert hun bezieling te begrijpen en te waarderen. De privéwoning van Van Meervelde in Deurne is dan ook van kelder tot zolder gevuld met klassiekers, maar evengoed met hypermoderne kunst. Zijn minimuseum is zowel de thuisbasis voor Wim Delvoye als voor Isidoor Opsomer. In dit rariteitenkabinet is er zowel plaats voor Wilfried Pas als voor Paul Joostens. Ook zijn inzet voor de promotie van het levenswerk van Jacques Gorus is typerend voor die houding. Het grieft hem dat de stielkennis en de artistieke kwaliteiten van Gorus niet de aandacht hebben gekregen die ze verdienen. De grafiek van de leermeester heeft immers nooit gepast in het verstarde beeld dat van een kunstproductie binnen een bepaald tijdsbeeld verwacht wordt. Gorus heeft zich nooit ingelaten met modetrends, met alle gevolgen van dien. Dat is natuurlijk het lot van vele kunstenaars, maar is hun werk daarom minder waardevol? Volgens Van Meervelde alvast niet! Galerie Jacques Gorus Venusstraat 52 - Antwerpen http://home.versateladsl.be/vt646391/index.htm Recent werk van Omar Van Meervelde en beelden van Walter Celis zijn tot 25 oktober te zien in Huis Hellemans, Strijdersstraat 14 te Edegem. Meer info: 03/289.22.46
[André De Nys]
22 Blikvangers Extra M Leuven Pal in het centrum van Leuven heeft M (naar Museum Leuven) net de deuren geopend. Het stadmuseum vergast de bezoekers meteen op drie tentoonstellingen. Naast Rogier van der Weyden 1400|1464 - De Passie van de Meester zijn er een tentoonstelling van Jan Vercruysse en de hernieuwde opstelling van de M-collecties. Een flinke start, waarmee M ongetwijfeld een nieuwe vaste waarde in het Vlaamse culturele landschap wordt. Het vroegere museum Van der Kelen-Mertens kreeg naast een nieuwe naam ook een grondige facelift en een ingrijpende uitbreiding, aangebracht door architect Stéphane Beel. M Leuven wil in de eerste plaats de sterke punten van haar eigen collectie naar voren schuiven. De museumverzameling vertelt het verhaal van Leuven via pakweg 46.000 artefacten, met het accent op laatgotiek en de 19e eeuwse kunst. We vinden er onder meer wandtapijten, passiebeelden, middeleeuwse glasramen, edelsmeedkunst, enkele complete stijlkamers en uiteraard de vermaarde 15e en 16e eeuwse paneelschilderijen. Om met al deze kunstschatten een levend museum uit te bouwen zullen drie keer per jaar wisselende presentaties aangeboden worden. Nieuwe blikvangers worden de monumentale atelierplaasters van Constantin Meunier en een mooie verzameling tekeningen van Ensor en Laermans. Naast het tonen van de vaste museumverzameling wil M Leuven ook een dynamisch kunstencentrum worden, waar actuele kunst en atelierwerking een plaats krijgen. In Leuven zijn er een twintigtal culturele instellingen die beeldende kunst centraal stellen. M wil daarvan de spil worden. M kiest resoluut om oude en nieuwe kunst met elkaar te verweven en te confronteren. Tijdelijke tentoonstellingen zullen elkaar in snel tempo opvolgen en al bij de openingsexpo richt M zich naar een internationaal publiek met Rogier Van der Weyden en Jan Vercruysse.
Het gebouw
Net zoals in het Raveel Museum in Machelen aan de Leie concipieerde architect Stéphane Beel in Leuven een labyrint van witte sobere ruimten die vernuftig met elkaar verbonden worden. Bestaande gebouwen en nieuwe volumes lopen naadloos in elkaar over via intrigerende doorkijken en rustgevende passages. Vensterramen werden zo ingewerkt dat ze de bezoeker op onverwachte momenten uitnodigen tot contact met de buitenwereld. Een opmerkelijk voorbeeld hiervan is de businessloge in de nok van het museum, met terras en panoramisch zicht op het monumentale stadhuis. Deze ruimte is beschikbaar voor diners en vergaderingen. De inkom met museumshop en café werd ingepland als een openbare ruimte waarin de bezoeker vrij kan rondslenteren.
Rogier Van der Weyden 1400 | 1464 De Passie van de Meester
Rogier Van der Weyden (1400 - 1464) behoort samen met Van Eyck tot de belangrijkste Zuid-Nederlandse schilders van de 15e eeuw. Het gebruik van heldere, zuivere kleuren werd zijn handelsmerk. Als eerste in de schilderstraditie van de Lage Landen toont hij “echte” mensen met “echte” emoties. Niemand schilderde ooit zo’n smartelijk verdriet aan het Christuskruis. Als geen ander kon hij de concentratie van de lezende Maria Magdalena vatten in een schilderij. De zelfbewuste blik die hij Karel de Stoute meegaf, spreekt boekdelen. Van der Weyden groeit op in Doornik. Over zijn eerste 27 levensjaren is weinig geweten. Eén ding is zeker: zijn talent blijft niet onopgemerkt. Hij ontvangt opdrachten van zowel de Bourgondische
Jan Vercruysse, Tombeaux constellation, 1990.
Jan Vercruysse, Werken 1975 - 12009
Rogier van der Weyden, The Magdalena Reading © National Gallery London
vorsten als van de plaatselijke gilden. In 1435 wordt hij stadsschilder van Brussel. Uit diezelfde periode zijn de vroegste schilderijen gekend die met zekerheid aan Van der Weyden kunnen worden toegeschreven. Het belangrijkste bewaarde werk is “De grote kruisafname” (1435 - 1440), geschilderd voor de kapel van de schuttersgilde in Leuven. Wie vandaag het monumentale altaarstuk wil zien, moet naar het Prado in Madrid. Om technische redenen kon het meesterwerk niet overgebracht worden naar Leuven. En toch is het prominent aanwezig in de tentoonstelling. Videokunstenaar Walter Verdin brengt de kruisafneming tot leven in zijn installatie “The Sliding Time”. Het is de ouverture van de expo. Van der Weyden houdt in zijn eentje de hele tweede helft van de 15e eeuw in de ban van zijn vernieuwende beeldtaal. In het dagboek van zijn reis door de Nederlanden in 1520 roemt Albrecht Dürer de zestig jaar eerder overleden meester. In Leuven worden nu talrijke originele werken van Van der Weyden geconfronteerd met tekeningen, schilderijen en wandtapijten van generatiegenoten. De prestigieuze tentoonstelling brengt meer dan honderd meesterwerken uit talrijke Europese en Noord-Amerikaanse verzamelingen samen.
Vercruysse (1948) is één van de meest invloedrijke kunstenaars op de actuele Belgische kunstscène. Zijn werk is terug te vinden in de belangrijkste musea in binnen- en buitenland. In M Leuven reconstrueert Vercruysse een artistieke loopbaan van dertig jaar. De installaties worden verspreid over heel het museumgebouw. Ze gaan een dialoog aan met de vaste collectie. Wat je te zien krijgt, is een sokkel met daarnaast op de grond een elegante vrouwenschoen, een gordijn, een zandloper, een grote stilte gevat in een kader. De installaties van Vercruysse vertellen niets, ze staan voor een gedachte. Ze balanceren tussen beweging en stilte, tussen dynamiek en stilleven, tussen dood en angst. Dit is geen werk dat in één oogopslag boeit en fascineert. Wie de poëzie van Vercruysse tot zich wil nemen, moet daarvoor de tijd nemen. Het moet bezinken, zodat de gedachte van de kunstenaar een confrontatie kan aangaan met de eigen reflecties. De toeschouwer werpt een blik in de spiegel die de kunstenaar hem voorhoudt. En juist om die reden is een eenduidige interpretatie onmogelijk. Voor sommigen irritant, voor anderen een bron van energie en inspiratie. Het vervreemdend aspect in deze kunstwerken geeft ons vaak het gevoel dat Vercruysse uit een andere, voor ons onbekende wereld komt. Zijn werk situeert zich immers op de flinterdunne scheidingslijn tussen essentiële zeggingskracht en banale artistieke miskleun. Vercruysse toont poëzie, verstillend door een gebrek aan communicatie, gericht naar een tijd- en woordloze contemplatie. Hoe langer je met dit werk geconfronteerd wordt, hoe meer associaties je gaat maken. Maar geen enkel van die associaties lost het raadsel op. Het wordt alleen maar raadselachtiger. Kunst mag volgens Vercruysse geen pasklare antwoorden geven. Ze stelt alleen nog meer vragen. Maskers, fotoportretten, afwezigheid en leegte … het zijn de uitgesproken thema’s van een oeuvre dat nog lang zal blijven fascineren. Rogier Van der Weyden – Jan Vercruysse M Leuven - Leopold Vanderkelenstraat 28 – Leuven Tot 6 december 2009 Dinsdag tot zondag : 10-18u (donderdag tot 22u) www.mleuven.be
[André De Nys]
24 Op bezoek bij… Veilinghuis Aeko Even buiten het centrum van Hasselt ligt het veilinghuis AEKO. De ruim 1500m² staan vol met antiek, meubels, schilderijen, tapijten, lampen, decoratieve stukken en zilverwerk in afwachting om verkocht te worden. Op 21 november organiseren we een bezoek aan het veilinghuis. Ondanks zijn drukke agenda, heeft uitbater Walter Scheelen even de tijd om zijn veilinghuis nu al aan u voor te stellen.
Hoe ziet een doorsnee werkweek bij Aeko er uit? Hectisch (lacht). Afspraken maken met klanten om inboedels te bekijken, eventueel goederen zelf gaan monteren uiteraard, een inventaris maken, kleine precieuze voorwerpen zelf inpakken, objecten fotograferen, de catalogus actualiseren, enz. En daarnaast is het belangrijk promotie te maken, goede contacten met de ‘concurrentie’ te bewaren, kijkdagen te organiseren,… Daarnaast voeren we nog expertises uit voor verzekeringsmaatschappijen. Dus ja, we hebben een drukke agenda. Maar het draait dus allemaal om kunst. Antiek en oude kunst. Zo’n 95% van de goederen die wij verkopen komen van particulieren. Het zijn voornamelijk inboedels, afkomstig uit een nalatenschap, helaas ook echtscheidingen en spullen die wegens verhuis naar een kleinere woning of rusthuis verkocht worden. T: Wie is uw publiek? Driekwart van ons publiek komt uit het buitenland. Dat gaat van mensen uit Frankrijk en Nederland tot China tot Rusland, zowel handelaren als particulieren. We hebben een catalogus online, waardoor een verzamelaar meteen ons aanbod kan inkijken. Het is geen ebay-systeem, maar het is zo dat men de catalogus een tiental dagen op voorhand kan raadplegen op internet met foto’s en beschrijvingen. Men kan bij wijze uit Hong Kong telefoneren en navragen in welke toestand een bepaalde Chinese vaas zich bevindt, bijvoorbeeld. Heel veel van onze klanten hebben we nog nooit gezien, die werken via internet. In België zijn we minder bekend. Er zijn nog veel mensen in Limburg die ons niet kennen, ook al zijn we hier het enige veilinghuis. Het was wel knokken. Er bestond geen traditie in Hasselt. Wel in Antwerpen, Luik of Brussel: daar vind je gemakkelijk vier of vijf veilinghuizen, maar hier dus niet. Daar plukken we – nu na 10 jaar - ook de vruchten van. T: Hoe komt het dat er zo’n groot aandeel van het publiek uit het buitenland afkomstig is? Die interesse vanuit het buitenland komt vooral door decoratieve objecten. Wij hebben een groot aanbod decoratieve objecten uit de 17e en 18e eeuw: mooie kandelaars, mooie stukken houtsnijwerk,… Daarnaast zijn we gespecialiseerd in Aziatisch porselein: Chinees en Japans, vooral. Daar hebben we een goede reputatie voor. Mijn echtgenote is zilverexperte. Ook op dat vlak hebben we wat te bieden. En dan zijn er de Limburgse kunstenaars: die worden slechts op één plek verhandeld en dat is hier.
T: Worden alle stukken verkocht? W: Nee, we zitten normaal aan een gemiddelde verkoop van 70%. Stukken die bij een veiling onverkocht zijn, worden nog een week of drie aangeduid aan de minimumprijs. Als ze niet verkocht zijn, kunnen we ze een volgende keer weer oproepen. T: Hoe vaak wordt hier geveild? Zes keer per jaar houden we een openbare verkoop. Er zijn twee soorten veilingen, de betere antiekveiling en een burgerveiling. Dat is een inboedelveiling zonder limieten, waar je dus tegen een relatief lage prijs een mooi stuk antiek kan kopen. Bovendien zijn er nogal wat verschillen naargelang het seizoen waarin je en veiling organiseert. Typische winterveilingen bijvoorbeeld zijn vaak erg interessant: met een mooi aanbod van schilderijen, zilver,… In mei moet je dan weer geen zilverwerk verkopen.
T: Hoe komt dat? W: Geen idee. Raar. De hoofden van de mensen staan er niet naar. Ze hebben geen aandacht voor zilverwerk en juwelen, ze denken al aan vakantie. In november daarentegen zijn Kerstmis en de feesten in aantocht, en dan is een juweel een mooi cadeau. Ook op januariveilingen, als Valentijnsdag voor de deur staat, doen juwelen het erg goed. T: Hoeveel brengt een veiling doorgaans op? W: Oh, dat hangt ervan af wat je kan aanbieden. Het gebeurt soms dat de verkoop van één schilderij de omzet van een volledige veiling betekent. Wij werken met een winstmarge van bruto 10 %. Bij een openbare verkoop, en daarom heet het ook openbare verkoop, gaat een groot deel naar de staat, de registratie en deurwaarderskosten. We moeten dus een grote omzet draaien om het leefbaar te houden. We moeten dan ook combineren met onze expertises. Maar het één vloeit eigenlijk door in het ander, want uit expertises vloeit dan de vraag om te verkopen. T: Stijgen de prijzen meestal tijdens de veiling? Krijgen jullie meer dan verwacht? W: Soms, bij de verkoop van specifieke objecten waarvoor er veel geïnteresseerden zijn. Dan kan de prijs wel eens verdubbelen of zelfs vertiendubbelen. Het gebeurt dat we buiten de verwachtingen hoge prijzen behalen, maar dat is een uitzondering. Zo’n 70 à 80% van de verkochte items zit binnen de prijs die we verwacht hadden. In onze catalogus zetten we ook een schatting tussen twee prijzen. Een maximumprijs die we verwachten en een basisprijs. Het zou niet goed zijn als we systematisch zouden onderschatten. We moeten een beetje realistisch blijven, en ernstig. T: Is de concurrentie hard? De veilinghuizen van Antwerpen en Brussel vissen in ons vaarwater, maar wij vissen ook bij hen. Het is en blijft ieder voor zich, maar ik ondervind vooral collegialiteit. Contact met andere veilinghuizen is erg belangrijk. Vaak wordt er informatie uitgewisseld over bepaalde voorwerpen. Omdat het veld zo breed is, is het onmogelijk om gespecialiseerd te zijn in alle kunsttakken. Daarom gaan veilinghuizen bij elkaar te rade om bijvoorbeeld de waarde van een stuk te kunnen bepalen. Maar verder is het ieder voor zich. De echte concurrenten zijn de snelle poenpakkers die ergens een zaaltje huren en een hoop namaakspullen tegen een veel te hoge prijs veilen. Ze kopen dan een container met brons of namaak-
schilderijen, huren een zaal en stellen dan snel een veiling op. Pas wanneer er daarna een lange rij mensen naar Aeko komt informeren of ze wel een goede koop gedaan hebben, wordt het duidelijk dat er weer zo’n onbetrouwbare veiling is geweest. T: Is daar geen controle op? W: Nee, eigenlijk niet. Het enige wat de wet zegt, is dat een veiling op een geschikte plek moet plaatsvinden die herkenbaar is als veilingzaal. Maar dat nemen ze niet zo nauw. En deurwaarders zijn ook maar mensen. Daarbij kennen zij te weinig af van antiek om te zien wat echt is en wat namaak. Dat is hun verantwoordelijkheid ook niet. Er komt pas controle als er klacht wordt ingediend bij de Economische Inspectie, maar meestal zijn die louche figuren er dan al lang van onderuit gemuisd. T: Hoe ben je eigenlijk in de antiekwereld verzeild geraakt? Mijn vader was antiquair, dus ik ben van kinds af aan met kunst geconfronteerd. Ik heb kunstgeschiedenis gestudeerd. Dat vormt een goede basis, maar ook niet meer dan dat. Om dit vak te kunnen beoefenen heb je heel wat meer nodig. Het onderscheid kunnen maken tussen een 19e eeuwse kopie of het 17e eeuws origineel bijvoorbeeld, vraagt heel wat vakkennis: dat heeft met de materie te maken: hoe is het voorwerp gemaakt, welke technieken heeft men toegepast, op wat voor doek is het geschilderd? Hoe kan je nu van op afstand zien of het werk origineel of een reproductie is? Je moet dat ding omdraaien en bekijken hoe het is opgebouwd. Zo’n zaken leer je jammer genoeg niet aan de universiteit. Het zou een verplicht vak moeten zijn. Ook de reserves van de musea van schone kunsten moeten opengesteld worden aan studenten kunstgeschiedenis, zodat ze de materie kunnen bekijken. Of een schilderij moet van de muur gehaald kunnen worden zodat de achterkant kan bestudeerd worden. De universitaire opleidingen zijn te theoretisch gericht. En de theorie staat mijlenver van de praktijk. Ervaring is dan ook heel belangrijk en elke dag leer je bij. T: Bedankt voor het gesprek. [Tine Van Hoof / bew. door red.] BEZOEK VEILINGHUIS AEKO We organiseren op 21 november 2009 een bezoek aan veilinghuis Aeko. Meer info en inschrijvingen:
[email protected] | 09/235.22.70
Boeken Kunstboeken: zinderend leesvoer voor de kunstliefhebber! Vaak leveren ze essentiële informatie bij een expositie of een unieke kijk op het werk van een kunstenaar of stroming, niet zelden zijn ze zélf kunstparels. We plukken enkele opmerkelijke kunstboeken uit de stapel nieuwe uitgaven. Kunstenaarsmusea in België
Musea die aan één kunstenaar zijn gewijd, zijn bijzondere plekken. In België tref je heel wat van deze kunstenaarsmusea aan. Vaak is er een bijzonder verhaal verbonden aan de locatie waar ze zich bevinden. En de collecties zijn er bijna altijd intrigerend en eigenzinnig. Voor dit boek selecteerde Patrick De Rynck 15 musea die erg tot de verbeelding spreken. Stuk voor stuk laten ze toe dieper door te dringen in het leefwereld van de kunstenaar. Des te meer omdat de musea zich bevinden in een omgeving die hen vertrouwd was: hun atelier of woning, bijvoorbeeld. Zo deden de musea van Gustave De Smet in Sint-MartensLatem en Constant Permeke in Jabbeke elk een tijdlang dienst als atelier en woning van de kunstenaars. Het Provinciaal Museum Emile Verhaeren is zelfs ingericht in het geboortehuis van de schrijver te Sint-Amands. Het boek stelt de verschillende musea heel overzichtelijk voor. Naast een korte biografie over elke kunstenaar, wordt het ontstaan van het museum geschetst en de manier waarop de collecties tot stand zijn gekomen. Heel uiteenlopende verhalen zijn het: soms gebeurde dat onder impuls van een stichting (zoals in het geval van het Museum Paul Delvaux te Sint-Idesbald) of een overheid. Of - zoals in het geval van Antoine Wiertz - omdat de kunstenaar zélf in zijn hang naar roem en erkenning de ambitie koesterde zijn oeuvre in een museum te verzamelen en te tonen. De hoogtepunten uit de collectie van elk museum maken duidelijk dat er heel wat parels aan te treffen zijn, grote namen of onterecht onbekende meesterwerken. Daarmee biedt het boek een mooie aanzet om er op uit te trekken en deze kunstenaarsmusea zelf te gaan ontdekken. [136 blz, € 22,50, Uitgeverij Ludion]
Jan De Vliegher 2004-2009
Het werk van de Brugse schilder Jan De Vliegher bevindt zich op het snijpunt tussen figuratie en abstractie. Willy Van den Bussche ziet in hem: de vertolker van blijdschap, van ongerepte schoonheid, praal en pracht. “Hij schildert op suggestieve wijze en met een steeds groter wordende graad van abstractie de levensblije werkelijkheid” klinkt het in zijn inleiding. De Vliegher legt gewone dingen en gebeurtenissen uit zijn eigen omgeving vast op foto, zet die om in een compositie en van daaruit in een schilderkunstig beeld. Zijn recentste werk heeft klassieke marmeren bustes uit de Capitolijnse Musea in Rome als onderwerp. De reeks ontstond na een bezoek dat de kunstenaar bracht aan het Palazzo Nuovo in Rome. [96 blz, € 32, Uitgeverij Snoeck]
Mijn eerste stappen in de kunst
Zin in een luchtige wandeling doorheen de kunstgeschiedenis? “Mijn eerste stappen in de kunst” wil alvast uw gids zijn. Dit boek, in de eerste plaats gericht op jongeren, loopt met open blik langs de hoogtepunten uit onze kunstgeschiedenis en geeft antwoord op onbevangen vragen als “Waarom schildert Picasso mensen als gebroken monsters?” en “Waarom tekenden de Egyptenaren gezichten alleen van opzij?” Het boek legt een chronologisch parcours af en vertrekt dan ook van prehistorische grotschilderingen, kunst uit Mesopotamië, Egypte en het Oude Griekenland. De rol van de kunstenaar in de vroege middeleeuwen is er nog één van anonieme vakman of hardwerkende monnik. Over kunstenaars die tijdens de Renaissance en Barok werkten, is meer bekend en een resem van de grote namen (Botticelli, da Vinci, Michelangelo, Rembrandt, Caravaggio, Rubens…) passeert de revue. Auteur van het boek, Béatrice Fontanel duidt aan hoe in de 19e eeuw na rellen en romantisch geruzie, met grote experimenten in de kunst wordt gestart. Die leiden in de 20e eeuw tot een echt kunstlaboratorium, dat kleuren en vormen wil bevrijden. Grote termen of aanduidingen van kunststromingen worden niet geschuwd, maar door die aan de hand van duidelijke voorbeelden te plaatsen, leest alles heel vlot en zit er een mooie, logische opbouw in het boek. Op een heldere en aantrekkelijke manier jonge lezers laten kennismaken met stromingen en figuren uit de (weliswaar bijna uitsluitend Westerse) kunstgeschiedenis, dat is wat Béatrice Fontanel in dit boek heel knap doet. [120 blz, € 27,90, Uitgeverij Ludion]
27 Alfred Stevens (1823-1906) en het panorama van de Geschiedenis van de Eeuw
De retrospectieve over schilder Alfred Stevens in het Brusselse Koninklijk Museum voor Schone Kunsten gemist? Dan kan je nog tot eind januari in het Van Gogh Museum in Amsterdam terecht. En wie dat net te ver weg vindt, kan zich met de catalogus van de expositie alvast onderdompelen in de wereld van de Brusselse schilder. De biografie beschrijft het parcours dat Stevens aflegde van student aan de Academie voor Schone Kunsten in Brussel tot geroemd schilder in de Parijse mondaine wereld. Stevens wist zich als buitenlander een plaats te verwerven in de burgersalons en schilderde er de chique vrouwen en luxueuze decors. Het boek zoomt in op het monumentale panorama van de “Geschiedenis van de eeuw 1789-1889” dat Stevens samen met Henri Gervex maakte en dat een centrale plaats innam op de viering van honderd jaar Franse Revolutie. Het boek belicht alle stadia van ontwerp tot voltooiing van dit immens werk (120 meter lang, 20 meter hoog), dat 650 personages bevat en waar een vijftiental schilders onder leiding van Stevens en Gervex aan werkten. [224 blz, € 32, Uitgeverij Snoeck]
Dooreman
Dooreman is sinds jaren een begrip in Vlaanderen op het vlak van vormgeving en typografie. Hij heeft vooral naam gemaakt als boekenen afficheontwerper. Bekend zijn o.a. zijn ontwerp op de Antwerpse Boerentoren van het gedicht van Tom Lanoye en de spraakmakende affiches voor het Toneelhuis. Gert Dooreman begon als illustrator (o.m. voor De Morgen, Humo, De Standaard), maar sloeg daarna een andere weg in en ging zich toeleggen op vormgeving. Vooral zijn typografisch werk heeft in Vlaanderen de bakens verzet. Hij gebruikt letters als beeldend element en omschrijft het nauwkeurig plaatsen van goede belettering als ‘de poëzie van het meten’. De monografie focust zowel op het typografische en vormelijke werk als het illustratieve werk van Gert Dooreman. De vele reproducties van covers, affiches en tekeningen en de getuigenissen van creatieve partners als Tom Lanoye en Michiel Hendryckx leveren daarbij een boeiende kijk op het cultuurleven van de voorbij decennia. [240 blz, € 45, Uitgeverij Lannoo]
M Leuven, het museum en de collectie
Over Museum M, het nieuwe stadsmuseum van Leuven vind je elders in dit blad heel wat meer info. We staan hier nog even stil bij enkele interessante uitgaven die naar aanleiding van de opening van het museum zijn uitgebracht. De officiële museumgids doet het verhaal van de geschiedenis van het stadsmuseum, de rol die Museum M voor zichzelf weggelegd ziet en hoe de architectuur van het gebouw daar op afgestemd werd. Het idee daarbij is dat
het niet volstaat de toeschouwer een collectie en tentoonstellingen voor te schotelen. M moet staan voor een modern museum: een informatie- en ideeënkruispunt en een doe-centrum. De museumgids presenteert op een toegankelijke en overzichtelijke manier (opgedeeld in tijdvakken) en voorzien van knappe reproducties de meesterwerken van de collectie. [128 blz, € 19,95, Uitgeverij Lannoo]
M Museum Leuven, collectie schilderijen
Niet minder dan 1.563 schilderijen, die dateren van omstreeks 1430-1440 tot diep in de twintigste eeuw, vormen het onderwerp van de catalogus van de deelcollectie schilderkunst uit het museum. Het overzicht start met een bespreking van 50 topwerken uit alle periodes. Criteria voor hun selectie zijn zowel de kunstwetenschappelijke als de historische waarde en hun betekenis in het geheel van de verzameling. De verbondenheid met Leuven is daarbij uiteraard ook van groot belang. De overige 1.513 schilderijen zijn opgenomen in een overzichtelijke lijst met de geactualiseerde toeschrijvingen, dateringen en technische gegevens. [224 blz, € 29,95, Uitgeverij Lannoo]
Fading
De tentoonstelling Fading in het Museum van Elsene bracht een selectie kunstwerken samen van 40 hedendaagse Belgische kunstenaars. De catalogus van de expositie focust verder in op de vervaging in de Belgische hedendaagse schilderkunst en de fotografie. Of iets preciezer: Fading onderzoekt hoe deze kunstenaars vanuit de hedendaagse maatschappij een eigen kritische beeldspraak ontwikkelen en de grenzen van de vervaging in het picturale vlak aftasten. “Fading wil onze gewoonte van kijken naar het beeld als een fotografisch duplicaat van de realiteit tarten en stelt haar waarheidsgetrouwheid in vraag”, aldus curator Sven Vanderstichelen. De teksten van Willem Elias en Johan Swinnen kaderen de artistieke bewegingen waarin de artiesten zich momenteel bevinden en situeren hun werk tegen de achtergrond van de grote stromingen uit de kunstgeschiedenis. Met werken van o.a. Luc Tuymans, Hugo Heyrman, Michaël Borremans, Jan Vanriet, Koen Van den Broek, Cindy Wright, Ronny Delrue, Jan De Vliegher, Dirk Braeckman, Jan De Maesschalck… [144 blz, € 34, Uitgeverij Snoeck]
[Ward Desloovere]
Matchbox Matchbox is een exporuimte op wielen, waarin professionele en niet-professionele kunstenaars elkaar ontmoeten. Er wordt telkens werk van 2 kunstenaars getoond, 2 kunstenaars waartussen een zekere match bestaat. De invulling van deze ontmoeting kan heel diverse vormen aannemen. Het kan gaan om een echte ontmoeting tussen de kunstenaars, een geregistreerd gesprek, een confrontatie van hun werk, een gezamenlijk gecreëerd werk, een werk waarin de professionele kunstenaar ingrijpt, of andersom, een gedeelde bron van inspiratie. Vijf partners zijn actief betrokken bij dit project: Z33, het MuHKA, Kunstmuseum aan Zee, Wiels en het SMAK. Zij vormen het ankerpunt van het project in iedere provincie. De box reist gedurende een jaar doorheen alle Vlaamse provincies en Brussel. Het startschot werd gegeven in Z33 te Hasselt. Tijdens de maanden juli en augustus kon je de box op verschillende locaties in Limburg aantreffen. Foto’s en verslagen van het Limburgse traject vind je terug op www.matchboxontour.be
1/ Matchbox 2/ Fia Cielen en Cathérine Petré 3/ Samira El Khadraoui en Saskia Oosterlynck 4/ Mark Cloet en Liesbet Adriaensen
Momenteel bevindt de box zich in de provincie Antwerpen en zijn Mark Cloet en Liesbet Adriaensen de kunstenaars die het resultaat van hun ‘match’ tonen. Zij openden hun expo aan het MuHKA en trokken vervolgens naar Cultuurcentrum Mechelen en De Warande in Turnhout. Op zaterdag 24 oktober houdt hun Matchbox-expo een laatste maal halt in de provincie Antwerpen. Je kan de box die dag komen bezichtigen op het evenement stART, dat plaats vindt in Muziekcentrum Trix van 14u tot 18u. 1/
3/
Daarna trekt de box verder naar West-Vlaanderen, waar die weer een andere invulling krijgt. Op zaterdag 7 november vindt het openingsmoment van de box plaats aan “MuZee”. Daar gaat Yves Velter op zoek naar zijn match met beeldhouwer Willy Calis. Alle informatie, foto’s en verslagen samen met het volledige parcours vind je op www.matchboxontour.be. Zeker een virtueel bezoekje waard.
2/
4/
zaterdag 24 oktober 2009 – Antwerpen CAMPING NOMADE IN TRIX
KUNSTWERK[t] stelt tijdens stART, samen met de organisatie Creatief Schrijven, het project “Camping Nomade” voor. “Camping Nomade”, is een intercultureel project, met ‘diversiteit’ als sleutelwoord: zowel culturele diversiteit als deelname van verschillende artistieke disciplines. Het project richtte zich in eerste instantie tot lokale interculturele (buurt)verenigingen, in elke provincie werkte een organisatie dit project uit. Naast de diverse lokale toonmomenten werden de resultaten van dit unieke project al een eerste keer samengebracht tijdens het Internationaal Straatkunstenfestival te Mol. Op StART worden de resultaten van dit unieke project nog een laatste keer getoond: eigenzinnig bewerkte tenten, vanuit verschillende visies en door mensen met heel verschillende achtergronden gemaakt. Ook de verhalen van mensen achter de tenten kregen hun plaats in het geheel. Samen vormen ze een bijzondere, tijdelijke verblijfplaats. Welkom op de Camping!
Camping Nomade in Gent, i.s.m. Rocsa vzw
Op zaterdag 24 oktober 2009 vindt in Antwerpen de derde editie van stART plaats. Is kunst je ding? Dan is stART iets voor jou! Op 24 oktober wordt het Muziekcentrum Trix in Antwerpen omgevormd tot een bruisende, kleurrijke en culturele place to be waar je allerlei dingen kan uitproberen, proeven, bekijken, beluisteren en beleven! stART is een gratis evenement voor iedereen. Je kan workshops volgen, optredens bijwonen, tentoonstellingen bekijken, kennismaken met andere kunstenaars, advies inwinnen en nog zoveel meer. Maar je kan ook gewoon eens langskomen, de sfeer opsnuiven en genieten. Een overzicht van het volledige programma van stART vind je op www.amateurkunsten.be/start Locatie: muziekcentrum Trix, Noordersingel 28, 2140 Borgerhout (Antwerpen)
MATCHBOX IN TRIX
Ook Matchbox zal tijdens stART in Trix stationeren. Hiernaast lees je meer over dit unieke project.
30 Over weten en vergeten N.a.v. tentoonstelling “Uit het geheugen” (Dr. Guislain Museum: 10/10/09 - 02/05/10)
We onthouden en we weten. Maar ook ‘vergeten’ is ons niet vreemd. “Uit het geheugen” gaat over de fascinatie voor het geheugen in de wereld van de wetenschap en de kunst. De tentoonstelling belicht een eeuwenoude zoektocht: van de middeleeuwse geheugenkunst over de eerste psychologische onderzoeken tot de actuele experimenten met artificiële intelligentie. Kunstenaars laten zich inspireren door herinneringen. Op de tentoonstelling zijn middeleeuwse traktaten, oude en hedendaagse kunst, foto’s en filmfragmenten te zien. Het geheugen straalt de sterkte van het menselijke kunnen uit, een zieke memorie is een uiting van falen. Bibliotheken, encyclopedieën, het internet: het zijn pogingen om alles te verzamelen en ons zo te helpen. Maar zijn ze niet gedoemd om te mislukken? Trouwens, wat is dementie en wat is een olifantengeheugen?
Sofie Muller, Alice, 2008. Foto: Tom De Visscher. Privécollectie
31 Sinds oktober loopt in het Museum Dr. Guislain een tentoonstelling over de fascinatie voor het geheugen in de wereld van de wetenschap en de kunst. De tentoonstelling van kunstwerken en bronnen over het geheugen geeft inzicht maar stelt ook een heleboel vragen over hoe het geheugen wordt beschreven, zou functioneren en welke effectieve middelen er zijn om ons geheugen te trainen. In die context kunnen we ons vragen stellen over de interactie tussen bezoekers, de kunstenaars en de kunstwerken in de tentoonstelling. Hoe hebben de kunstenaars hun herinneringen, ideeën vormgegeven en in hoeverre maken of kunnen ze ons hier van deelgenoot maken? Nemen we een aantal mensen die de tentoonstelling “Uit het geheugen” bezoeken. Wat zullen ze er zich van herinneren? Zullen er beelden zijn die tussen die mensen worden gedeeld? Ongetwijfeld wel, maar toch zal ieders interpretatie verschillend zijn, omdat hij of zij die heeft gekoppeld aan een eigen herinnering, aan een recente gebeurtenis, een geschiedenis of nog een te vormen oordeel. Uit het kunstwerk kunnen veel associaties volgen, maar meestal laat de kunstenaar de kijker vrij om te associëren. Een tekst over het werk kan een leidraad zijn, de context van de kunstenaar kan meer achtergrond geven, maar ze kunnen geen denken afdwingen.
Robert Fludd, Utriusque cosmi majoris silicet et minoris metaphysica, 1617-24. Universiteitsbibliotheek Gent
We kunnen ons vragen stellen waarom het wel dan niet klikt met een kunstwerk van de ene of andere kunstenaar. In hoeverre kunnen we onszelf spiegelen in de kunstwerken? Zijn het geslaagde resultaten van een soort overdracht of moet de kijker al een zeker inlevingsvermogen aan de dag leggen om zich een werk later te herinneren? Of is nieuwsgierigheid al genoeg? Kan je je een kunstwerk herinneren zonder kennis en hoe lang blijft het beeld op ons netvlies of in ons geheugen bewaard? Misschien moet je even de proef op de som nemen en je een bezoek van een kunsttentoonstelling van een jaar terug voor de geest halen. Welke werken zijn je bijgebleven? Waren dat werken die je daarna in de catalogus hebt gezien of omdat ze je ergens aan herinnerden? Misschien intrigeerde het kunstwerk je zo door zijn sensatiewaarde, de intensiteit van de kleur, het geluid, de vorm of geur, dat het later in verschillende gedaanten en vormen terug opdook in je herinnering.
Herhaling en herinnering
Sommige kunstwerken blijven ons eerder bij dan anderen. Misschien kan herhaling daar een rol in spelen. De existentiële filosoof Sören Kierkegaard schreef hierover: “Herhaling is de beslissende uitdrukking van dat wat de Grieken “herinnering” noemden. Zoals zij eens leerden is al het kennen een herinneren, zo gaat de nieuwe filosofie er vanuit dat het hele leven een herhaling is. […] Herhaling en herinnering stellen dezelfde beweging voor, alleen in tegengestelde richting, want wat men zich als het gekende herinnert, dat wordt in omgekeerde beweging herhaald; terwijl de eigenlijke herhaling een herinnering in de richting naar voren is. Daarom maakt de herhaling, wanneer ze mogelijk is, een mens gelukkig, terwijl de herinnering hem ongelukkig maakt, onder de voorwaarde namelijk dat hij tijd neemt om te leven en niet gelijk in zijn geboorte-uur een excuus tracht te vinden uit het leven weg te sluipen, bijvoorbeeld omdat hij iets vergeten heeft.’ (*) Misschien maakt herhaling een kunstwerk goed en gaan we het dan meer appreciëren en maken nieuwe sensaties, nieuwe indrukken ons meestal gelukkig of zetten ons aan het denken. Waarom zijn we dan niet gelukkig of voldaan met een vast aantal indruk-
Hermann Ebbinghaus wordt beschouwd als de ontdekker van de ‘vergeetcurve’ die aantoont hoe lang je aangeleerde zaken weet te onthouden.
32 Masterclass met Peter Weidenbaum Tienen, 13 & 14 en 20 & 21 november 2009 Peter De Cupere werkt met geuren en associaties. Sniff Receptor, 2003. Geurfilm. Tentoonstelling Z33 Hasselt, curator Jan Boelen.
ken, waarom willen we telkens opnieuw geprikkeld worden en nieuwe zaken ontdekken. Is er die schrik om te vergeten, is er een reset nodig en nieuwe input opdat anders alles onvermijdelijk zachtjes en geleidelijk aan in ons hoofd of in het collectief geheugen vervaagd? Gelukkig blijven er sommige indrukken ingeprent, ingescand of gebrand in ons langetermijngeheugen die zeer eigen en specifiek zijn. Daar kan een computer of artificiële intelligentie niet tegenop. Niettemin wordt de mens geconfronteerd met zijn beperkingen en kan een drager zoals een boek, bibliotheek, databank of computer een heleboel zaken voor ons opvangen en informatie vergaren opdat niets voor de toekomt verloren gaat. Toch kunnen we niet alles bewaren en is er ook iets onontbeerlijk en moois aan vergeten of verliezen. Dit laat ruimte voor nieuwe ontdekkingen, wisselwerkingen en impressies en maakt de zoektocht voor kunstenaars en wetenschappers zoals Dirk Van Severen, Marcel Broodthaers, Bernhard & Hilla Becher, Paya Germonprez, Pim van Pagée, Stefaan van Biesen, Diderot en d’Alembert, Robert Devriendt, Arturo Tosi, Peter De Cupere, Joseph Beuys, Hans Op de Beeck, Filip Berte, Mekhitar Garabedian, Sarah Westphal, Karin Hanssen, Veerle Beckers, Lieve Van Stappen, Agnes Maes, Johan De Wilde, Johan Clarysse, Jan Vanriet, Chae Wung Lee, Zhang Dali, Thang Zhigang, Changwon Lee, Anna Baumgart, Hermann Nitsch, Nara Yoshitomo, Gérard Alary, Hermann Ebbinghaus, Johan Van Geluwe, Sofie Muller, Piet Pollet naar een drager voor herinneringen telkens een uitdaging. (*) Sören Kierkegaard, ‘Die Wiederholung’, in Sören Kierkegaard, Die Krankheit zum Tode (und andere. Schriften), Hermann Diem en Walter Res, München 1976, p. 330. [Isolde De Buck] Isolde De Buck (1972) woont en werkt in Gent. Ze is sinds 1996 actief als kunsthistorica en tentoonstellingscurator en verbonden aan het Kunstplatform Zebrastraat te Gent.
Peter Weidenbaum, Never Mind, uit “Out of the Series”, “City Rush Stills”, 2006. Olie op doek, 100 x 120 cm.
Ben je op zoek naar nieuwe input voor je artistiek werk? In deze workshop worden kunstenaars met enige ervaring uitgenodigd om een stapje verder te gaan, onder begeleiding van kunstenaar Peter Weidenbaum. Zijn werk is heel veelzijdig; hij schildert, bedient zich van grafische reproductiemiddelen, zoals zeefdruk en weet om te gaan met brons. De omgeving waarin een werk gecreëerd wordt, heeft invloed op het werkproces en dus op het werk zelf. In deze masterclass staan we hier bewust bij stil. Je wordt uitgenodigd om je onder te dompelen in de omgeving waarin gewerkt wordt: het gegeven ‘dorp’ en ‘landschap’. Interesse voor deelname? Stuur ons per post of mail een beknopte toelichting van je manier van werken, samen met enkele foto’s van je werk. Dit tegen uiterlijk 26 oktober 2009. Bij een groot aantal inschrijvingen zal Peter Weidenbaum proberen een gevarieerde deelnemersgroep samen te stellen. Wanneer: vrij- en zaterdagen13 & 14 en 20 & 21 november 2009 Waar: Atelier van de kunstenaar, Oorbeek (Tienen) Prijs: € 130 Meer info en inschrijvingen:
33 Op bezoek bij Het Logboek Christoforus- van Kapitein gemeenschap Beaufort te Munte Vormingsdag voor begeleiders
Munte, 17 november 2009
De Christoforusgemeenschap is een sociaaltherapeutische woonen werkgemeenschap voor volwassen mannen en vrouwen met een mentale handicap. De sociaaltherapie is gebaseerd op de antroposofische mensvisie van Rudolf Steiner, met een bijzondere kijk op kunst. Daarbij ligt de nadruk niet enkel op het creëren van kunst, maar wordt kunst ook aangewend als therapeutisch proces. Een heel belangrijk uitgangspunt is dat het kunstzinnige verweven zit in alle aspecten van de gemeenschap. Zo wordt o.a. veel belang gehecht aan de architectuur en de aankleding van de ruimten. Naast een kennismaking met de sociaaltherapeutische visie en de kunstzinnige beleving van de gemeenschap is er veel ruimte voor dialoog en vergelijking met andere, reguliere werkvormen. We gaan ook zelf aan de slag, waardoor je kan ervaren hoe theorie en praktijk aan elkaar gelinkt zijn. (Voormiddag: oefening in de nat-in-nat techniek / Namiddag: boetseeroefening.) Wanneer: dinsdag 17 november 2009 van 10u tot 17u. Waar: Christoforus, woon-en werkgemeenschap te Munte Voor wie: atelierbegeleiders van mensen met een handicap Prijs: € 20 (broodjesmaaltijd inbegrepen) Meer info en inschrijvingen:
Kinderen en hedendaagse kunst? Natuurlijk kan het. “Het Logboek van Kapitein Beaufort”, een heel knap uitgegeven ‘bont allegaartje’, loodst kinderen in een plezierige ontdekkingstocht langs de kunstwerken van Beaufort03 en leert hen zo naar kunst te kijken, zich erover te verbazen en ervan te houden.
Met zijn logboek helpt kapitein Beaufort zijn kust te ontdekken: met weetjes, tekeningen, foto’s en verbazende verhalen komen kinderen alles te weten over de diverse plekken aan de kust en over de Beaufort03- kunstenaars en hun werk. De kapitein pakt uit met verrassende nieuwsfeiten uit de oude doos, vertelt over de kunstenaars, maar neemt je vooral mee langs de verschillende kunstwerken die je langs de kuststrook aantreft, van de zyde van de kok over de brede N tot voorbij de blanke berg. Het blijft niet bij kijken en lezen: met een pak doeopdrachten word je aangespoord om zelf aan de slag te gaan: laat je inspireren door de Senegalese vissersboot die Philippe Aguirre in Nieuwpoort aanmeerde en knutsel zelf je boot ineen of creëer een echte valse gevel à la Kusmirowski. Bovendien vind je in het boek ook 10 kortverhalen van o.a. Anne Provoost, Geert De Kockere, en Pascale Platel. Herinneringen aan onbekommerde zomers aan zee of net niet (het mooie “Je lijf uit je lichaam” door Do Van Ranst) of geestige onzin vol verbeelding (bij Hugo Matthysen, bijvoorbeeld). Er werd bijzondere aandacht besteed aan de vormgeving: uitklappagina’s, kaarten en prachtige illustraties van de hand van Klaas Verplancke maken dit een mooi en leerrijk hebbeding. Tekst Fran Bambust en Marian Decroos, illustraties, geruggensteund door verhalen van tien bekende Vlaamse auteurs. Voor kinderen vanaf 7 jaar. 2009, 136 p. € 16,95
TE WINNEN: 5 exemplaren van “Het Logboek van Kapitein Beaufort” Waag je kans via een mailtje naar:
[email protected] of briefje naar KUNSTLETTER[s], Bijlokekaai 7c, 9000 Gent.
[WDS]
34 Zoekertjes UW ZOEKERTJE IN KUNSTLETTER[S] ?
Stuur uw zoekertje door via www.kunstwerkt.be of KUNSTWERK[t], Redactie KUNSTLETTER[s], Bijlokekaai 7c, 9000 Gent. Uiterste inzenddatum voor de volgende editie: 13 november 2009.
Algemeen GEZOCHT: PLAATSCHAAR Voor het atelier grafiek ben ik op zoek naar een (tweedehands) plaatschaar. Dit mag een tafelmodel zijn of een model met onderstel. Als je me kan helpen of weet waar ik terecht kan om een plaatschaar te bestellen, mag je me steeds contacteren. Contact:
[email protected] OPROEP: DEELNAME 1STE ARTHILL KUNSTHAPPENING Deze eerste editie is voorbehouden aan tweedimensionaal werk: schilderkunst - fotografie - mixed media - glas- textiel - grafiekmozaïek – keramiek. Het werk moet recent zijn en nog niet eerder zijn tentoongesteld. Het thema voor 2010 is ‘Zon, Zee, Zand’. Voor wie? Voor iedereen. Prijzen: geen geldprijzen, het doel van deze kunsthappening is kunstenaars de kans geven om gedurende minimum drie maanden met hun werk naar buiten te komen. Er wordt een ‘prijs van het publiek’ toegekend. Inschrijving tot 28 februari na aanvraag van het reglement en deelnemingsformulier via
[email protected] of 0474/98 86 41 GEZOCHT: BEELDEND TALENT (Herent) Bent u in de ban van een kunstzinnige hobby? Raakt u tijdens uw vrije uurtjes in trance bij het hanteren van een penseel en schilderspallet? Of hebt u nog nooit de kans gehad eens te achterhalen wat de toeschouwer bij het aanschouwen van uw kunstwerken ervaart? Haal dan uw hele oeuvre al maar van onder het stof! Want De Wandelgangen van GC De Wildeman schreeuwen om aandacht. Voorlopig is er enkel plaats voor tweedimensionaal werk. Verras ons en reserveer ‘een maand kunstzinnig genot’ in het gemeentehuis! Meld uw interesse aan de cultuurdienst via
[email protected] of 016/211.431 GEZOCHT: KERAMIEKOVEN Voor de opstart van een creatief atelier. vzw lejo werkt met jongeren tussen 15 en 18 jaar waarbij het schooltraject wat moeilijker loopt en wil hen positieve ervaringen laten opdoen o.a. in het crea-atelier. De leraar om hen bij keramiek te begeleiden is aanwezig. De oven mag rond de 500 euro kosten. Meer info: 0486/55.86.40 | E:
[email protected] LES GEVEN? Graag zou ik workshops / lessen geven bij kunstverenigingen. Ik beschik over ervaring en ben thuis in verschillende disciplines (tekenen, schilderen en beeldhouwen met als specialiteit muurschilderen en (post-)graffiti). Meer info: Dmitrii Treu: 0485/867202 | E:
[email protected] TE KOOP: LOT GLAZEN VITRINES Het gaat om gesloten vitrinekasten in ijzer en glas voor tentoonstelling van objecten. De kasten zijn demonteerbaar, ze worden opgeborgen in een rack. 4 modellen: Hoog model (glasafmetingen 1,4 H x 1 B x 0,5 D) Hoog model met verlichting (1,4 H x 1,2 B x 0,6 D) Middelhoog model (1 H x 1,4 B x 0,5 D) Tafelmodel (0,25 H x 1,5 B x 0,7 D). Per stuk: € 60. Meer info: 0473/681362 | E:
TE KOOP: PROFESSIONELE GLASOVEN VOOR BRANDSCHILDEREN Buitenafmetingen: 60x60x47cm. Interne laadruimte: 32x29x6,5cm,4-5 lagen. Tot 1200 graden, 220 volt. Prijs overeen te komen. Contact: 0473/574659 | E:
[email protected] AANBOD: BEGELEIDING TEKE NEN EN SCHILDEREN Ik wens begeleiding tekenen en schilderen te geven aan groepen of individuen, telkens op vrijdag en/of zaterdag, in West- en OostVlaanderen. Liefst voor gesubsidieerde verenigingen en gemeentelijke initiatieven. Meer info: 0472/55 72 37 | E:
[email protected] GEZOCHT: LERAAR/LERARES SCHILDEREN MET OLIEVERF Ik zoek iemand die al wat ervaring heeft met olieverfschilderijen en die ervaring met mij wil delen. Tegen betaling. Liefst in de regio van Leuven. Contact: 0475/294403 | E:
[email protected] GEZOCHT: KUNSTENAAR OM TE LEREN PORTRETSCHILDEREN Ik zoek een kunstenaar rond Herentals bij wie ik kan leren portretschilderen. Contact: 0477/585363 | E:
[email protected] GEZOCHT: KUNSTENAARS DIE WILLEN TENTOONSTELLEN Het wijkbureau Mannenstraat is op zoek naar kunstenaars die hun werken willen tentoonstellen in de ontmoetingsruimte van het buurthuis en de zaal die hieraan grenst. De ontmoetingsruimte en het zaaltje zijn iedere weekdag open van 13u tot 17u. s’ Avonds vinden er hobbyactiviteiten plaats zoals patchwork, tekenen en modeleren. Er is een oppervlakte van 75 m² om werken tentoon te stellen. De belichting bestaat uit alledaagse huiskamerspots. Wij zijn geen professionele tentoonstellingsruimte. De tentoonstellingen blijven steeds 2 maanden hangen. Meer info bij Jan Mellebeek, 016/22 38 59,
[email protected] GEZOCHT : VRIJ ATELIER MODEL TEKENEN ANTWERPEN Tom Van Puyenbroeck is op zoek naar mensen die vrijblijvend momenten ( buiten de werkuren 1 of 2 avonden in de week of zaterdagen, zondagen ) organiseren om te tekenen naar levend model. Geen dure workshops e.d. Contact: 0486/91 74 05 |
[email protected] GEZOCHT: VRIJ ATELIER voor figuur, portret, model in het Antwerpse Ik zoek een vrij atelier (zonder lesgeven) om te schilderen of tekenen naar model (figuur, portret) in Antwerpen. De meeste ateliers in Antwerpen werken met korte poses voor schetsen, maar ik zoek een atelier waar men bij voorkeur met langere poses van één tot drie uur werkt, zodat een uitgewerkt schilderij of een meer gedetailleerde tekening naar levend model mogelijk is. Stuur me een email als je zo’n atelier in het Antwerpse kent. Contact : Bea |
GEZOCHT: TWEEDEHANDS RAKU-OVEN Ik ben op zoek naar een tweedehands rakuoven gestookt met gas. Niet te groot, ik maak vooral kleine potjes en keramiekkralen. Contact: 03/3124064 | E:
VROUWELIJK NAAKTMODEL 43 jaar, slank, jarenlange ervaring op verschillende academies en kunstscholen, bij voorkeur in de omgeving van Gent overdag en ‘s avonds. Contact: 0486/38.43.01 | E:
GEZOCHT: LEGE DIMPLE WHISKY FLESSEN Voor de workshop “Scheepjes in flessen zetten” zoeken wij dé ideale fles en dat is de whiskyfles van het merk DIMPLE. Mocht U er een lege in huis hebben laat ons iets weten. Literatuur betreffende deze hobby is ook zeer welkom. Contact: 03/665.09.20 | E:
MANNELIJK NAAKTMODEL (regio Antwerpen-Limburg) Heb reeds een viertal jaren ervaring als naaktmodel op verschillende academies (Arendonk, Turnhout, Mol, Geel, Mortsel) voor tekenen, schilderen en beeldhouwen. Zoek nieuwe opdrachten, liefst in regio AntwerpenLimburg, voor groepen of individuele kunstenaars. Contact: 0475/61 25 64 | E:
GEZOCHT: KUNSTENAAR MUURSCHILDERING Welke kunstenaar heeft interesse om een muur te beschilderen, graffiti-spuiten? Contact: Jan Van Mol: 0473/86.34.51 | E:
[email protected] GEZOCHT: PENSELEN Ik ben nog op zoek naar aquarelpenselen, acrylpenselen, kwasten, in alle vormen en formaten, deze mogen zowel al gebruikt als recent zijn. Contact:
[email protected] KUNSTENAAR-TEKENAAR ZOEKT OPDRACHT Nicanor-Diego Verhille zoekt opdrachten (vb. foto op doek schilderen), goede prijs. Meer info: 0496/432414 | E:
[email protected] GEZOCHT: LESGEVERS vzw (W)onderweg (voor normaal begaafde personen met autisme) te Wilrijk is op zoek naar academielesgevers voor volgende disciplines: fotografie: analoog zw/w fotografie + beeldbewerking / gemengde technieken (mix van technieken en materialen) / grafiek / video: opname en montage / gitaarlessen. Meer info:
[email protected] | 0498/74 47 00 GEZOCHT: BEELDHOUWKUNSTE NAARS Art Gallery Jorg te Liedekerke is op zoek naar gemotiveerde beeldhouwkunstenaars voor tentoonstelling met verkoopsbemiddeling. (Er is een permanente tentoonstelling aanwezig van expressionistische en impressionistische kunstwerken.) Beeldjes met max hoogte van 50 cm. Motivatiebrief + foto’s van werken graag naar:
[email protected] GEZOCHT: LEERGIERIGEN VOOR PRIVÉ-LES Ik ben op zoek naar mensen (jong of oud) die iets willen bijleren op creatief vlak. Illustratief, schilderen, waarneming, fotografie, kleurtechnieken. De lessen kunnen doorgaan in Zandhoven of Merksem. Meer info: 0496/736001 | E:
Modellen NAAKTMODEL Bent u op zoek naar een model om te tekenen, schilderen, boetseren, action painting,......? Regio West-Vlaanderen. Reeds heel wat ervaring. Contact:
[email protected] GEZOCHT: MODEL De Academie voor Beeldende kunst Herentals zoekt nog een model (figuur/portret) voor de ateliers tekenen/schilderen/beeldhouwen. Meer info: 014/28 51 55 | E: academie.
[email protected] ZWANGER NAAKTMODEL 36 jaar, slank, 1.62m en uitgerekend voor begin februari 2010. 10 jaar ervaring in verschillende scholen en ateliers. Contact: 0485/708.734 | E:
MODEL (Antwerpen/Oost-Vlaan deren) Ik ben op zoek naar opdrachten voor een academie of tekengroep als artistiek model. Ik ben 37 jaar en kan mij verplaatsen regio Antwerpen/Oost Vlaanderen. Contact:
[email protected] MANNELIJK NAAKTMODEL (regio Vlaams-Brabant/Brussel) Ik heb een paar jaren ervaring als naaktmodel en wil graag komen poseren in uw academie of in privékring. Beschikbaar vanaf 18u en in de weekends, regio Vlaams-Brabant/Brussel. Meer info:
[email protected] | 0497/540 544 MODEL (W-Vlaanderen) Mannelijk model (gekleed en naakt), 4 jaar ervaring in de Academie in Tielt en Brugge wil graag poseren in uw academie. Beschikbaar van 18.00 - 21.30 uur en op zaterdag. Contact:
[email protected] MODEL (Antwerpen) Ik heb reeds een zevental jaar ervaring als model op academies, vrije ateliers of privé. Dit zowel voor schilderijen, tekeningen, beeldhouwwerken, … Liefst in het weekend en in de buurt van het Antwerpse. Contact:
[email protected] DRINGEND GEZOCHT: VROUWELIJK NAAKTMODEL Kunstenaar te Grimbergen zoekt dringend een vrouwelijk naaktmodel, 18 tot +- 45 jaar, slank tot licht mollig. Doel: in eerste fase worden schetsen en anatomische studies gemaakt, in een later stadium zullen uitgewerkte tekeningen en schilderijen aan bod komen. Meer info:
[email protected] GEZOCHT: MODELLEN Het Kunstenaarscollectief De Geus in Lebbeke (regio Dendermonde - Aalst- SintNiklaas) zoekt naaktmodellen om te poseren voor een groep ervaren kunstenaars tekenen en schilderen. Van september tot juni iedere maandag van 18 uur tot 21.30 uur. Meer info:
[email protected] | 0495/ 43 88 50 GEZOCHT: MODELLEN (Leuven) Pieter-Jan Maes zoekt dringend vrouwelijke modellen voor beeldhouwwerk. Maten en leeftijd spelen geen rol. De modellen moeten bereid zijn zich te laten gipsen om een mal van hun lichaam te maken. Periode: de laatste week van juli en de eerste week van augustus. Contact: Pieter-Jan Maes | 0498/70 57 99 |
[email protected] MANNELIJK NAAKTMODEL Jongeman van 20 jaar zonder ervaring wil graag eens naakt poseren voor tekenaars. Contact:
[email protected] VROUWELIJK NAAKTMODEL (regio Antwerpen) Beschikbaar alle weekdagen ook tijdens schoolvakantie voor schilderen, tekenen, beeldhouwen en fotografie. Zowel voor groepen, eigen atelier of scholen. Meer info:
35 VROUWELIJK NAAKTMODEL Ik ben al 3 jaar naaktmodel bij verschillende kunstenaars en kunstscholen (Rony Delrue, Academie Oudenaarde, St Lukas Gent). Op zoek naar een model in regio Oost-Vlaanderen? Mail
Atelierruimtes / tentoonstellingsruimtes TE HUUR: ATELIERRUIMTES (Antwerpen) In centrum 2018 Antwerpen. Ook te gebruiken als opslagplaats. Huurprijs tussen 50 en 1000 euro, afhankelijk van de gehuurde ruimte. Meer info:
TE HUUR: TENTOONSTELLINGSRUIMTE (Vlassenbroek) Tentoonstellingsruimte met sokkels en panelen incl; belichting, speciaal voor schilderijen –k eramiek –juwelen, gedeeld in samenwerking met galeriehouder “tGepeins”, Vlassendroek 218 Vlassenbroek (kunstenaarsdorp). Professioneel , géén cafétentoonstelling. Vrij: september - oktober- november en december 2009 .Telkens één maand of vier w.e -dagelijks geopend met toezicht Meer info: 0497/81.00.12 | E:
[email protected] | W: www. baasrodedigitaal.be/kunstgallerij-gepeins
NIEUWE TENTOONSTELLINGSRUIMTE (Turnhout) Theobaldus Kunsthuis, in het historische monument van 14e eeuwse gotische kapel. Voorwaarden en info: www.theobalduskunsthuis.be | 0476/ 59 89 07
GEZOCHT: WITTE TENTOONSTELLINGSRUIMTE Ik zoek een witte tentoonstellingsruimte , liefst met met invallend daglicht, voor een tentoonstelling van eigen werk in Antwerpen. Ik voorzie ongeveer 30 schilderijen op verschillende formaten. Meer info:0477/506125 | E:
TE HUUR: PRACHTIG HEEL LUCHTIGE ATELIER (Gent) Geschikt voor diverse doeleinden - super geïsoleerd dak, dubbele beglazing, berging en sanitair aanwezig. Gelegen achteraan in een prachtig tuintje van een oud herenhuis in Gent, Martelaarslaan 345. Foto’s en info op immoweb nr.2298200. Meer info: 0495/20 53 12 | E:
GEZOCHT: ATELIER (om eventueel te delen) Lobke Rondelez is op zoek naar een atelierruimte in de buurt van Roeselare om haar bijberoep in grafisch en illustratief werk uit te oefenen. Het zou leuk zijn (en ook goedkoper) om eventueel een ruimte te delen met andere mensen. Contact: 0473/74 24 42 |
TE HUUR: ATELIERRUIMTE (Gent) Stuk atelier in groter geheel. Andere delen verhuurd aan andere kunstenaars. Ongeveer 80m². Meer info:
TE HUUR: TENTOONSTELLINGSRUIMTE De ruimte bevindt zich in Lommel in de provincie Limburg. Alle inlichtingen zijn te verkrijgen bij Gerda Schroeten. Contact: 0493/68 34 58 of 011/54 63 75 |
TE HUUR: ATELIER (Brussel) Mooi atelier te huur van ongeveer 35 m² in Molenbeek, Brussel. Prijs 200€/maand. Inbegrepen: Elektr., gas, water, benutten van bijhorend terras van ongeveer 30m². Meer info:
[email protected] GEZOCHT: ATELIER (ANTWERPEN) Ben op zoek naar een atelier in Antwerpen Stad, rond het St.Jansplein, Eilandje, Londenstraat of Italielei. Oppervlakte tussen de 50 en 150 m2, met natuurlijke lichtinval. Contact:
[email protected] GEZOCHT: WERKRUIMTE (omg. Antwerpen) Is er iemand die over een kleine ruimte beschikt en deze wil verhuren als atelier voor creatieve doeleinden? Niet te ver gelegen van 2970 Schilde, omgeving Antwerpen en moet rustig gelegen zijn maar toch makkelijk bereikbaar met openbaar vervoer. Meer info: www.smile-cvoa.com GEZOCHT: TENTOONSTELLINGSRUIMTE (Kortrijk) Voor onze online kunstgalerij http://www. art-gallery.be zijn we op zoek naar een goed zichtbare tentoonstellingsruimte in het Kortrijkse. Contact: 0477/702300 | E:
[email protected] TE HUUR: ATELIER/BUREAU/ TENTOONSTELLINGSRUIMTE (Brussel) Voormalig handelspand. Kan gebruikt worden als atelier, bureau of tentoonstellingsruimte (enkel gewoon huurcontract, geen handelscontract). Totale oppervlakte: 50m² + buitenkoer. Een grote ruimte (met uitstalraam) en een kleine ruimte (keukentje met spoelbak). Huurprijs: 300 euro/maand (water inbegrepen). Adres: Charles Meertstraat 59, 1030 Schaarbeek. Meer info: 02 241 28 08 – 0473 64 96 31 GEZOCHT: ATELIER / MEDEKUNSTENAARS Kunstschilder Marc Van Rechem zoekt dringend rustig gelegen atelier (ca. 200m²) met mogelijkheid om in te wonen. Omgeving Kortrijk – Oudenaarde - Westhoek. Ook gezocht: medekunstenaars om samen te huren. Contact: 0479/610318 | Walle 182/E, 8500 Kortrijk.
TE KOOP/HUUR: EXPOSITIERUIMTE/WERKATELIER Een tot bruin cafeetje verbouwde koestal wordt te huur/te koop aangeboden als kunstenaarsatelier. Het is gelegen in een autovrij en rustig steegje in Aalst, naast de binnenkoer van een gekende rustieke taverne. Er tegenover gelegen is er nog een bijhorende werkruimte en buitenruimte. Mits aanpassingen is dit ook te gebruiken als woonruimte. Ideaal voor een kunstenaar,eventueel te gebruiken als expositieruimte /kunstenaarscafeetje. Contact : Rottiers |0477/25 81 19 |
[email protected] GEZOCHT: STUDIO Looking for a studio in Antwerp. A studio that is suitable for a painter – with high walls and concrete floor. Doesn’t have to be in the centre of Antwerp. Contact:
[email protected] GEZOCHT: STUDIO/ATELIER (Antwerpen) Ik ben als kunstenaar (tekenaar) op zoek naar een studio/appartementje in Antwerpen (centrum of zuid) dat tevens als atelier kan dienen. Het is belangrijk dat ik mijn domicilie op dit adres kan nemen, en de maximumprijs is 400 euro (kosten in). Ik zou er graag 1 september mijn intrek nemen. Contact:
[email protected] TE HUUR: TENTOONSTELLINGSRUIMTE (Oostende) 40 m², op 50 m van het strand en vlak bij Kursaal. Meer info (graag met foto’s van uw werken):
[email protected] GEZOCHT: ATELIER (rond Antwerpen) Ben op zoek naar een atelier rond het Antwerpse. Ik denk aan een oude schuur, loods, kot ... Max. € 250. Contact:
[email protected] | 0474/944.629
TE HUUR: RUIMTES VOOR KUNSTGALERIJ/ATELIER (Oostende) Gelijkvloerse verdieping van gerenoveerd pand in wijk Hazegras te Oostende wordt verhuurd als kunstgalerij/atelier. 75m² binnenruimte / 35m² tuin. Meer info: Jan De Coninck:
[email protected] GEZOCHT: ATELIERRUIMTE (Gent) Als schilder/graficus ben ik op zoek naar een atelierruimte die niet al te groot moet zijn. Sanitair en stromend water zijn de minimumvereisten. Contact:
[email protected] GEZOCHT: WITTE TENTOONSTELLINGSRUIMTE MET INVALLEND DAGLICHT Ik zoek een witte of te schilderen tentoonstellingsruimte met invallend daglicht voor een fototentoonstelling van eigen werk in Gent. Ik voorzie ongeveer 30 foto’s op verschillende formaten. Waarschijnlijk: september- oktober. Meer info:
[email protected] TE HUUR: RUIMTE (Schoten) Op de bovenverdieping van huis in SchotenCentrum: een appartement, bestaande uit 2 slaapkamers, badkamer en kamer/keuken met balkon dat evt. als atelierruimte kan gehuurd worden. Meer info:
[email protected] TE HUUR: TENTOONSTELLINGSRUIMTE (Klein Willebroek) Galerij gelegen op fietsknooppunt, aan de overzet/Rupel en de jachthaven van Klein Willebroek. Meer info: 0477/73 74 34 | E:
[email protected] GEZOCHT: ATELIERRUIMTE (Gent) Voor twee beeldhouwers. Water, electriciteit en veel plaats zijn de vereisten! Contact:
[email protected] TE HUUR: PRACHTIGE HEDENDAAGSE GALERIERUIMTE (Scherpenheuvel) Met toebehoren (toonkasten, ophangsysteem, stoelen, expositietafeltjes, alarm) en stemmige kelder. Gunstig gelegen in het centrum van
het drukbezochte toeristische bedevaartsoord Scherpenheuvel. Te huur voor tijdelijke tentoonstellingen (minimum 1 maand): 550 euro/maand inclusief (normaal verbruik) elektriciteit, water, verwarming, alarm + 250 euro waarborg. Contact: Irene Smets 0495/53 49 42 | www.galerienoordervest.be TE HUUR: ATELIERRUIMTE(S) (Gent) Verschillende werkplaatsen van ca. 85m² in open loft (365m²): grote nieuwe ramen aan beide zijden, zeer veel natuurlijke lichtinval / voorzieningen voor water en electriciteit / sanitair en douche aanwezig. Vanaf 275 euro/ maand. (Delen van een ruimte is bespreekbaar). Omgeving Gasmeterlaan-Nieuwe Vaart. Meer info:
[email protected] GEZOCHT: ATELIER (Gent) Ik ben een studente en zoek een atelierruimte in Gent (niet noodzakelijk centraal) om te schilderen. Richtprijs: +-200 Euro. Contact:
[email protected] | 0494/07 11 60 TE HUUR: KUNSTGALERIE (Merksem) Galerie Oostkaai 1: een polyvalente tentoonstellingsruimte/atelier van 50m² ingericht als kunstgalerie, incl. berging en sanitair. Wordt verhuurd voor korte en lange termijn. Meer info: www.galerieoostkaai1.be | 0495/28.01.42 TE HUUR: 3 ATELIERS, EXPOSITIERUIMTEN in de aanbieding vlakbij Mechelen en dierenpark Planckendael, elk 60 m2 groot, lage huur. Meer info:
[email protected] TE HUUR: GELIJKVLOERS ATELIER (Antwerpen) We verhuren een gerenoveerd gelijkvloers met karakter met grote vitrine als studio annex atelier. Voorheen was dit een winkel: Kerkstraat in Antwerpen (bij St.Willibrorduskerk). Ideaal voor een beeldend kunstenaar die zijn/haar werk wil tonen. Oppervlakte is 50 m met keuken, toilet en douche. Prijs 450 € zonder gas en electriciteit. Meer info: 0472/758458 E:
Wedstrijden GAVERPRIJS 2010 Voor de dertiende keer wordt de Gaverprijs, tweejaarlijkse wedstrijd voor schilderkunst ingericht. In het verleden is het winnen van de Gaverprijs vaak een springplank gebleken voor jonge kunstenaars. Bovendien werd de prijzenpot verdubbeld en zetelt in de jury – naast Jo Coucke, Norbert De Dauw, Johan Pas, Cindy Wright – nu ook Marc Ruyters. De Gaverprijs staat open voor alle kunstenaars die geboren zijn of wonen in Nederlandstalig gebied en die niet ouder zijn dan 35 jaar. Drie recente werken (maximale afmetingen: 2,5 op 2 meter) dienen de kunstenaars in te leveren op 27 november of 28 november. Prijzenpot: € 8500: € 5000 voor de laureaat van de Gaverprijs, € 2500 voor de als tweede gerangschikte en € 1000 voor de derde. De winnaar mag bovendien in januari 2011 een tentoonstelling uitwerken in De Schakel. Deadline: maandag 23 november 2009 via het inschrijvingsformulier op www.ccdeschakel.be Proclamatie:zondag 10 januari 2010. Tentoonstelling: de geselecteerde werken worden tentoongesteld van zondag 10 januari tot en met zondag 7 februari 2010 in De Schakel. Meer info: 056/62 13 40 E: administratie@ ccdeschakel.be W: www.ccdeschakel.be
ARTS + SPORTS TROPHY 2009 Arts + Sports vzw organiseert activiteiten en events waaronder wedstrijden ter bevordering van het samengaan van kunst en sport. De opdracht van de kunstwedstrijd Arts + Sports Trophy 2009 bestaat erin een sporttrofee te ontwerpen en realiseren voor de “winnaar” of voor de sportman of sportvrouw die een uitzonderlijke prestatie heeft geleverd. Het kunstwerk moet dus gemakkelijk hanteerbaar zijn voor een persoon en kunnen in de lucht gestoken worden. De wedstrijd staat open voor kunstenaars woonachtig in België vanaf de leeftijd van 21 jaar. De kunstenaar van het bekroonde werk ontvangt een geldprijs ter waarde van 5000 euro (vijfduizend euro), overige geselecteerde werken kunnen via spin-off initiatieven bekroond worden (vanaf 500 euro). Kandidaten bezorgen het inschrijvingsformulier, een curriculum vitae, en een toelichtende tekst bij hun werk vóór 1 november 2009, op het wedstrijdsecretariaat, Kortrijksesteenweg 1023 te 9000 Gent. Meer info: www.artssports.org
36 FRAPPANTXPO Op zoek naar XPOsure voor jouw kunst? Doe mee aan FrappantXPO, dé wedstrijd voor jonge kunstenaars uit de provincie Antwerpen. Alle visuele disciplines zijn toegelaten: foto, nieuwe media, beeldhouwen, vormgeving, schilderkunst, illustratie, installatie, conceptuele kunst, grafiek, film, audiovisuele kunst, design en mode. What to do? Stuur je portfolio, motivatie en een concept via de site www.frappantxpo.be Selectie: Uit de inschrijvingen worden door een professionele jury 35 deelnemers geselecteerd. Deze 35 deelnemers krijgen coaching en de kans hun voorgestelde project uit te werken voor de wedstrijd. Wanneer het werk af is, worden de kandidaten per zeven samengebracht in één exporuimte. Van 22 maart tot 18 april worden de werken daar tentoongesteld. Op de opening van elke tentoonstelling maakt de jury een selectie. Zo komen er uiteindelijk tien kunstenaars in de volgende ronde, de eindexpo of ‘finale’. Prijzenpakket: De winnaars krijgen naast eeuwige roem en aandacht bij pers, publiek en de kunstwereld ook nog verdere expositiekansen. Alle werken worden gebundeld in een catalogus, waarvoor een fotoshoot wordt voorzien. Voor de top drie is er ten slotte nog een geldprijs. Deze bedraagt respectievelijk 1.200 euro, 800 euro en 500 euro, geschonken door KBC. Thema: Als thema voor deze eerste editie werd gekozen voor ‘the sky is the limit’. Jongeren zijn bezig hun grenzen te verkennen en te verleggen, ze dromen. Hier wil men op inspelen. Het thema is vrij voor interpretatie. Deadline: 30 november 2009 FrappantXPO is een project van de provincie Antwerpen i.s.m. AmuseeVous.
WEDSTRIJD AANKOOP KUNSTWERK (Schoten) De Gemeente Schoten gaat op zoek naar een kunstwerk voor haar Gasketelplein, een nieuw aangelegd plein voor het –eveneens nog nieuwe- politiegebouw. Het plein maakt ook deel uit van een bijzonder actieve wijk. Een hele uitdaging dus om deze bijzondere plek te voorzien van een passend kunstwerk. De aankoop van het kunstwerk verloopt via een wedstrijd. Het reglement voor deze wedstrijd is, samen met het bestek en officieel deelnameformulier, te vinden op www. schoten.be of via opvraag bij de cultuurdienst (
[email protected] ; Verberstraat 3, 2900 Schoten, 03 680 23 40). De beoordeling van de dossiers gebeurt door een jury met professionelen en vertegenwoordigers uit de kunstenraad. Deadline voor het indienen van kandidaturen is 4 december 2009. Voorwaarden • Het werk moet inhoudelijk betrekking hebben op de situatie ter plaatse. • Alle duurzame materialen die geschikt zijn voor gebruik in open lucht kunnen in aanmerking komen. • Het beeld moet uniek zijn. • De uitvoering van de opdracht dient te gebeuren binnen een maximum budget van 50.000 euro, volledige uitvoering, levering, plaatsing en BTW inbegrepen. • Deze procedure richt zich tot kunstenaars die in België gedomicilieerd zijn. • Deelname gebeurt door het indienen van een dossier met schetsen eventueel vergezeld van een maquette, volgens onderstaande richtlijnen. • De dossiers dienen ingeleverd te worden uiterlijk drie maanden na publicatie, op de technische dienst van de gemeente Schoten, Verbertstraat 3, 2900 Schoten. De deelnemers ontvangen op eenvoudig verzoek een bewijs van afgifte. Meer info: Cultuurdienst Schoten, Verberstraat 3, 2900 Schoten / 03 680 23 40 / cultuurdienst@ schoten.be / www.schoten.be
Agenda Een tentoonstelling, kunstroute of andere evenement gepland? We kondigen het graag aan in KUNSTLETTER[s] en op onze website www.kunstwerkt.be Gelieve voor uw aankondigingen gebruik te maken van het onlineformulier op www.kunstwerkt.be (onder “Agenda”). Uiterste inzenddatum voor de volgende editie van KUNSTLETTER[s]: 13 november 2009.
Exposities / evenementen Antwerpen Tentoonstelling Olense Kunstkring OK2000 in Boekelheem te Olen. Tal van diciplines komen aan bod: acryl, fijnschilderen, aquarels, pentekeningen, fotografie, beelden, keramiek. Op 17 en 18 oktober 2009 . Open: zat: 13-18u / zon: 11-18u. Meer info: 014/21 68 03 E:
Textielgroep Etcetera stelt tentoon in het Cultuurhuis De Bijl, Dorp 1-3 te Zoersel. T/m 25 oktober 2009. Open: zat: 13u30-18u / zon: 11-18u. Meer info: www.gerdastandaert.info “Een droom tussen oog en hart”: tentoonstelling van Antonio Poioumen in Galerie Ludwig Trossaert, Museumstraat 29 te Antwerpen. Tot 31 oktober . Open: woe tot zat: 14-18u. Meer info: www.galeries.nl/galerie. asp?galnr=3093 E:
Tekeningen van schilder-tekenaar Dirk Lodewykx in Vrij Tekenatelier Huis Van Nispen, Marcel Auburtinlaan 27 te Berchem + uitgave kunstmap. Tijdens de maand oktober. Open op zaterdag: 13-18u. Meer info:
Schilderijen van Hildegarde Handsaeme in Art Gallery Charlotte van Lorreinen, Nieuwstraat 16 te Tervuren. Tot 15 november. Open op vrijdag, zaterdag en zon, van 14 tot 19u. Meer info: 02/306.35.73 E:
Kunstenaar Lucas Bertels is te gast in Galleria d’Arte Teresa en presenteert er zijn multidisciplinaire kunst tot 1 november 2009. Iedere donderdag van 10u-17u en na afspraak. Locatie: Tuyaertsstraat 38 in 2850, Boom. Meer info: Thérèse Van Hoof | 03/844 13 38 |
Schilderijen, tekeningen en grafiek van Joeri Marchal in Lokaal Dienstencentrum, Veldbornstraat 26 te Tienen. Tot 20 november 2009. Open: ma-vrij: 8u30-17u. Meer info:
Overzicht van zwart/wit-werken van Chadeeni in Kunstgalerie Art-o-Nivo Stationstraat 175 in Geel. T.e.m. 6 november 2009. Open: di-zat: 9u30-18u00. Meer info: www.chadeeni.be/events/Artonivo/ Artonivo.html 42ste groepstentoonstelling van Kunstkring Toreke met werken van Jozef Dillen, Nicole Gios, Mieke Govaerts, Rosa Helsen, Clara Janssens,Josée Liekens, Bert Mans, Carl Medaer, Joris Peeters, Elza Stassijns, Kari Van Rooy, Ilse Verbruggen, en Maria Verreydt. Op 7 en 8 november 2009 (telkens van 14 tot 18 uur) in Sint Gummaruskapel, Vonckstraat te Herenthout. Hedendaagse vormgeving staat centraal met tekenen, schilderen, aquarel, edelsmeedkunst, grafiek, pastel, boetseren, keramiek en beeldhouwwerk. Meer info:
[email protected] Tentoonstelling “ jongensfeest III “ met werken van Chris Van der Veken in Atelier Blauwhof, Voetweg 53 te Kessel. Tot en met 15 november 2009. Open: zat en zon: 12-19u. Meer info:
[email protected] Galerie Duende toont sterke kunst van kwetsbare mensen. Zes kunstenaars met een beperking tonen beeldende kunst rond het thema “Beeld-Spraak”. T.e.m. 13 februari 2010, open elke zaterdag van 10u30 tot 17u30. Locatie: Sint-Katelijnestraat 3, 2800 Mechelen Meer info: Mia Lettany | 0473 56 44 35 |
[email protected] LIMBURG Samen Apart: artistieke textielgroep et cetera stelt tentoon in Cultuurhuis De Bijl (Dorp 1) te Zoersel. Tot 25 oktober 2009. Meer info:
[email protected] Art-cru09 ‘beeldhouwkunst van een uitstekend jaar’: tentoonstelling van de specialisatiejaren van de Afdeling Beeldhouwkunst van de Academie van Genk: tot 7 november in wijnkasteel van Genoelselderen, Kasteelstraat 9 te Riemst. Open: dagelijks van 9 tot 18u, behalve zon- en feestdagen. Meer info:
[email protected] Presentatie van de nieuwste werken van Helena Olewicz in Galerie Art-ist, Larumseweg 51 te Geel. Tot en met 29 november. Open: vrij, zat, zon: 13u30-18u. Helena is aanwezig op 3 en 4 oktober. Meer info: www.art-ist.be en www.helena-olewicz.be VLAAMS BRABANT / BRUSSEL Hygiène commune: hedendaags keramiek door Caroline Andrin: van 24 oktober tot 21 november 2009 in Les Ateliers Galerie de L’Ô, Waterstraat 56A, 1190 Vorst. Open: woe-zat: 14-18u. Vernissage: 23/10/09: 19u / Finnisage: 20/11/09: 19u. Meer info: http://lesateliersgaleriede-lo. skynetblogs.be Ingrid Degroodt stelt schilderijen in acryl, olie en aquarel tentoon in Gasthuisberg te Leuven tot 13 november 2009. Meer info:
[email protected] Keramiek van Wim Borst en Hugo Meert bij Puls Contemporary Ceramics > Annette Sloth, Kasteleinsplein 4 te 1050 Brussel. Tot 14 november 2009. Open: woe – zat: 13-18u. Meer info: www.pulsceramics.com
Kalos, een groep vrienden die elk jaar samen een weekend gaat schilderen in binnen- of buitenland, bestaat 10 jaar. De groep bestaat uit: Janke van der Tuin, Siel de Vlieghere, Thérèse Ennekens, Nicole Verbist, Brigitte Bott, Greet Van der Cammen, Frank Peeters, Sandra Peeters, Alex van den Berg en Mieke Coeckelbergh. Het 10-jarig bestaan wordt gevierd met een groepstentoonstelling ‘ KALOS’ in het CC GASTHUIS te Aarschot. Iedereen presenteert nieuw werk en het aanbod zal zeer verschillend zijn. Van 7 t.e.m. 29 november, tijdens de openingsuren van het CC. Locatie: CC Gasthuis, Gasthuisstraat 22, 3200 Aarschot. Meer info: Mieke Coeckelbergh | 016/ 60 71 78
[email protected] OOST-VLAANDEREN DISCOVERY 4: 11 studenten uit de avondschool van de Academie voor Beeldende Kunst Gent, geselecteerd voor Dexia Art 2009 stellen hun werken tentoon (Schilderkunst, Tekenkunst, Striptekenen, Fotokunst en Keramiek) in het CJK - Kasteel Claeys-Bouüaert (Kasteeldreef 2) te Mariakerke. Tot 25 oktober 2009. Meer info: www.academiegent.be www.cjk.be Lucas Bertels presenteert en tot en met 1 november 2009 multidisciplinaire kunst in Galleria d’Arte Teresa, Tuyaertsstraat 38 te Boom. Figuratieve schilderkunst van Thérèse Van Hoof – permanent. Open: elke donderdag van 10u tot 17u en na afspsraak. Meer info:
[email protected] | 03/844.13.38 | 0485/74 30 38 Beelden in steen van Hedwig de Guchteneire in Kunst 22, Sint-Niklaasstraat 22 te Sint-Gillis-Waas. Op 7 en 8, 14 en 15, 21 en 22, 28 en 29 november van 14-18u. Meer info: 03/770.55.18 E:
[email protected] Tekeningen en Schilderijen van Marc Van Wabeke: nog op zat en zon 12 & 13 december 2009 in kasteel Cortewalle, Essendreef, Beveren-Waas. Open: 14-18u. Vernissage: 4 december. Meer info: 03/775 00 53 E:
[email protected] De ‘herfsttentoonstelling’ is een duotentoonstelling van Chris Masson, met zijn bloementuin in keramiek en brons, en zijn vrouw Romine, met abstracte schilderkunst in gemengde technieken. Chris stelt zijn nieuwe reuzenbloem voor: de Hortensia Christoflora TortuosaVulgaris. Van 14 tot 22 november 2009, dagelijks van 10u tot 18u. Locatie: Den Artistjee, Meilegemstraat 67 in MeilegemZwalm. Meer info: Chris Masson | 0497/89 64 32 |
[email protected] De tentoonstelling “Met of zonder stippen” is een symbiose van fotografie, schilderkunst en wetenschap. Samen met Kathleen Ramboer en Marc Haerssens ontsluiert De wereld van Kina de geheimen van de paddenstoel. Natuur en kunst gaan samen. Toegepast op de wereld van de paddenstoel. In De wereld van Kina: de Tuin, Berouw 55 te Gent. Tot 15 november 2009. Opening: 13 september om 11u. Open: ma-vrij: 9-17u / zon en feestdagen: 14-17u. Meer info: 09/251 15 31 E:
37 “Colour Full People” van Mieke Drossaert in La Manière, Sportlaan 5 in Eeklo. Tot 18 november stelt ze er haar schilderijen tentoon, telkens op zaterdag en zondag vanaf 10u. Meer info:
[email protected] Tentoonstelling van Nicanor-Diego tot en met 30 november 2009 in Cafetaria KBP-Ugent, Sint-Jansvest 24 te Gent. Open: ma-vrij: 12-14u / di: 12-16u30. Meer info:
[email protected] “Ceramics. Figure it out!?”: keramiek van Marieke Pauwels, Trees De Mits, Hugo Meert, Evelien De Winter, Annelies Slabbynck, Tine Deweerdt, Ann Van Hoey, e.a. op Lineart 2009 te Gent. Van 4 tot 8 december 2009. Meer info: www.lineart.be WEST-VLAANDEREN Buren bij Kunstenaars, de zesde editie, ook bij Ermani (Jurgen Herman). Op 17 en 18 oktober 2009, van 10u-12u en van 13u-18u. Locatie: Goedeboterstraat 82 in 8460 Oudenburg. Meer info: Jurgen Herman | 0496/36 14 28 |
[email protected] Tentoonstellingen 2009 in Moeders Huisje, Dwarsstraat 4 en 8 te Leke-Diksmuide: 16-17-18 oktober 2009: Buren bij kunstenaars met o.a.: Patrick Steen, Karl Vandenberge, Rita Vergote, Dirk Vandenbussche, Jan Dekeyser, Marie-Anne Decat, Peter Symoens, Francois Lahaye . Telkens open: 10u tot 19u. Meer info: 051/501505 E: rita.vergote.rive@kynet In het kader van Buren bij kunstenaars stellen Linda Mac Kinnon (schilderijen), Sharon Hoste (keramiek) en Liliane Decuypere (abstracte schilderijen) tentoon : op 16-17-18 oktober in Kasteeldreef 10 te Snellegem. Meer info: 050/343350 | E:
[email protected] Buren Bij Kunstenaars: tentoonstelling en opendeur in het grafiekatelier met doe-mee momenten bij Gilbert Vandaele. Pottestraat, 89 te Poperinge. Op 16 en 17 oktober: 13u30–18u. Meer info: 057/335643 E:
[email protected] Tweejaarlijks organiseert de Dienst Cultuur een wedstrijd Input/Output met aansluitend een tentoonstelling voor beeldende kunst, voor kunstenaars van 17 tot 34 jaar. Van 17 oktober tot en met 15 november 2009 in De Bond en is dagelijks gratis toegankelijk van 13 u tot 18 u. Meer info: Dienst Cultuur Stad Brugge 050/ 44 82 84 |
Ode aan Frans Huyghebaert: naar aanleiding van het overlijden van de kunstenaar is er een expositie met een overzicht van zijn werken van het begin tot aan het einde in het Stadhuis van Izegem. Van 24 oktober tot 2 november. Open: 10u-12u/14u-18u. Meer info: W: www.franshuyghebaert.webs. com | E: kunstschilderfranshuyghebaert@ yahoo.com Acryl en olieverfschilderijen, keramiek, glas, mozaïek (workshops), juwelen in zilverklei enmet halfedelstenen (genezende werking), diverse kunstambachten, … In Art-hill galerie, Cathilleweg 13 te Stalhille ( 200 m van de kerk richting De Haan, 7 km van De Haan) tot 1 november 2009. Open: vrij en zat: 14-18u, bij mooi weer zo, ma, di, woe, do: 13-16u. Meer info: 0474/988641 E:
[email protected] Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen van Mia Ketels in tearoom Monte-Leone, Grote Markt te Blankenberge, verlengd tot november 2009. Tijdens de openingsuren van de tearoom. Gesloten op donderdag. Meer info: 050/41 34 91 Email :
[email protected] Chinese papieroven op de 38ste Nationale Vrouwendag in Roeselare op 11 november 2009: keramische kunstwerken van vrouwen uit heel Vlaanderen worden in Roeselare gebakken. Meer info: VOK - Greet Ram: 02/229 38 73 | E:
[email protected] Marleen Haezebrouck stelt haar weefkunst tentoon in de ‘Keunekapel’ in Koksijde. Van 20 tot en met 29 november 2009, dagelijks van 15u-18 u. Locatie: H.Christiaenlaan 40, in Koksijde (St-Idesbald). Meer info: Mar Haezebrouck | O58/51 32 90 |
[email protected] ANDERE Recente acrylschilderijen van ceedee bij Les Amourettes, Place St- Nicolas 11 te Dinant. Open elke dag: 12-14u en 18-22u, behalve ma. Meer info: www.ceedee.exto.be
WORKSHOPS / CURSUSSEN Cursussen bij kunstenaarscollectief De Geus uit Lebbeke: Open atelier voor gevorderden om er te werken naar model of eigen vrije expressie. Van september tot juni iedere maandag van 18 tot 21.30u. Teken- & schildercursus voor beginners en gevorderden. Van september tot juni iedere dinsdag van 18 tot 21.30u. Jeugdatelier: creatieve, artistieke opleiding voor kinderen tussen 9 en 15 jaar in basistechnieken van tekenen en schilderen en het leren werken met allerlei materialen. Van oktober tot juni iedere woensdag van 13.30u tot 15.30 u. Meer info:
[email protected] (0495/ 43 88 50) Het menselijk gelaat in detail: tekenen en schilderen of boetseren: in het museum observeren we en bestuderen we aandachtig hoe oude en moderne meesters te werk gingen. In het atelier gaan we experimenteren en maken we interpretaties van monden, neuzen, ogen en oren. In Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen, Leopold De Waelplaats te Antwerpen. Beeldhouwatelier: zat 14, 21, 28 november, 5 en 12 december 2009 van 14 tot 16.30 u. Meer info: 03/2420416 E:
[email protected] Cursussen bij Kunstatelier ‘t Palet vzw (hoek Dorp en Kasteeldreef) te Bouwel Aquarelcursus Stillevens met bloemen: zowel beginners als mensen met enige aquarelervaring. Op donderdag: 19-21u30. Op 15, 22 en 29 oktober en 12 en 19 november. Prijs: € 50. Beginnerscursus Zeefdruk: geen speciale tekenervaring vereist. Op maandag: 19-22u. Op 9, 16 en 23 november. Prijs: € 60. Meer info op www.tpalet.be LaboArte organiseert tekenlessen voor volwassenen. Voor beginners en gevorderden: vanaf 18 oktober. Telkens van 16u tot 18u. Vanuit basisvormen wordt aangeleerd om zo constructief een tekening op te bouwen en perspectief weer te geven. Daarna meer ingewikkelde vormen en afgeleiden + schetsoefeningen en andere creatieve uitdagende tekenoefeningen. Voor iedereen vanaf 14 jaar. Locatie: Patattenmolen, Krapstraat 161, 9255 Buggenhout. Meer info: LaboArte (Mieke) | 0476/66 97 75 |
[email protected] Schilderen met olieverf op een professionele manier: voorstelling van het materiaal en van de verschillende dragers; het belang van een goeie tekening; de mogelijkheden om een schilderij op te zetten en tot resultaat te komen; begeleiding. Van 3 tem 6 november telkens van 13 tot 16u bij Groupe AWA-Wim Adriaenssens, Beekstraat 9 te Vollezele. Meer info:
Workshops bij Atelier Blauwhof, Voetweg 53 te Kessel: • Zeefdruk voor volwassenen. Door Astrid Deneckere op 5 dinsdagavonden tussen herfstvakantie en kerst. Prijs: € 150 • Kennismaking met grafiek via eenvoudige technieken. Door An Bellers: 5 avonden in november/december. • 3-daagse kinderworkshop (vanaf 9 jaar): Droedelen met grafiek. Door Astrid Deneckere en Wilfried Pulinckx. Op 3, 4 en 5 november 2009. Meer info: www.atelierblauwhof.be
Textiel Workshops (Provence 2010) Van 7 tot 12 juni 2010: Wandpanelen en objecten vilten met Harm Harms: een wandpaneel maken door het hechten van stoffen aan wolvezels e.a. (www.hawar.nl). Van 14 tot 19 juni 2010: Vezels integreren in je viltwerk met Nadine Symons: tussen papier en textiel: allerlei vezeltechnieken om een wandpaneel, sjaal of object te maken (http:// www.fiberart-studio.com) 5 dagen vol pension met workshop voor €* 450 p.p. op basis van 2-persoonskamers. Volledig programma en inschrijving via
[email protected] en 03/ 288 87 58 http://artistiekevakanties.blogspot.com ZONDER TIJDSAANDUIDING: Keramiek: opbouwen van schaal tot potvorm + glazuren en raku stoken, o.l.v. Dimitri Cambier. Elke ma en di van 19 tot 22u in Kaaldries 105 te Hamme. Meer info: 0486/403493 E:
[email protected] Kleiatelier Hollebol organiseert een draaicursus pottenbakken voor volwassenen én vrije opdracht onder begeleiding. In totaal 6 lessen, waarvan de laatste glazuren. In een kleine groep (3 deelnemers), 120 euro. Ook: Initiatie draaien en boetseren, Kinderateliers aan de hand van een verhaal,.... Locatie: Jabekestraat 39 in 9230 Wetteren. Meer info: 09/369.59.19
[email protected] Workshops zeefdruk op aanvraag: zeefdruk op papier / op schildersdoek / op keramiek / textielzeefdruk op natuurlijke materialen zeefdruk / zeefdruk : wenskaarten. Locatie: Lembeke. Meer info: 09/378.07.62
Meer tentoonstellingen en cursussen vind je op www.kunstwerkt.be
38 Expo drukwerk Organiseer je een tentoonstelling, kunstenparcours of kunstevenement? Maak gebruik van de affiches, flyers en uitnodigingen van KUNSTWERK[t]. Op dit drukwerk kun je zelf je uitnodiging printen of drukken. Op die manier kan je met een minimum aan kosten heel verzorgde uitnodigingen en affiches voor je evenement verspreiden.
EXPO
Nieuw ontwerp
Het drukwerk bestaat uit kwaliteitsvolle blanco affiches, flyers en uitnodigingen met de opdruk ‘EXPO’ en het logo van KUNSTWERK[t]. Iedereen kan drukwerk aanvragen en kiezen voor een samengesteld pakket of zelf de hoeveelheden kiezen. We verdelen dit drukwerk tegen een kleine kostprijs.
Individuele kunstenaars
Een pakket kost €7 en bevat: 20 affiches, 200 flyers, 70 uitnodigingen. Stel je zelf een pakket samen, dan zijn dit de prijzen: Affiches: € 0.75/10 ex Flyers: €0.5/50 ex Uitnodigingen: €0.5/10 ex Individuele kunstenaars kunnen het drukwerk komen afhalen bij KUNSTWERK[t]. Als het drukwerk wordt opgestuurd, vragen we een tussenkomst in de portkosten. Die bedraagt voor een vast pakket €5.70.
Ateliers
Een pakket kost €24,5 en bevat: 60 affiches, 500 flyers, 300 uitnodigingen. Stel je zelf een pakket samen, dan zijn dit de prijzen: Affiches: €0.75/10 ex Flyers: €0.5/50 ex Uitnodigingen: €0.5/10 ex Ateliers kunnen het drukwerk komen afhalen bij KUNSTWERK[t] of kunnen het laten opsturen. Meer informatie en drukwerk aanvragen? Mail
[email protected] of bel 09/235.22.70
KW_blanco_A3 2009 02.indd 1
9/11/09 2:54:39 PM
39 P O WE R E D BY
MUZIEK / MULTIMEDIA / CONTEST
INFO & PRIJZEN OP WWW.POPFOLIO.BE
Bijlokekaai 7C B-9000 GENT T +32 [0]9 235 22 70 F +32 [0]9 233 07 09 www.kunstwerkt.be