ATÁMOP-3.1.4/08/2-2008-0072 „Kompetencia alapú oktatás fejlesztése Nyíregyházán” pályázat keretében készített intézményi innovációs fejlesztés
TANULÁS TANÍTÁSA MODULÁRIS TANÁRI PROGRAM 5. évfolyam
Készült: Móra Ferenc Általános Iskola 033425 Nyíregyháza
2009/2010
Ajánlott évfolyam: 5. osztály Időkeret: 12 x 45 perc
A képességfejlesztő blokk óraterve ÓRA
TANÍTÁSI EGYSÉG
1.
„Hogy érzem magam az iskolában?
2.
„Rend a lelke mindennek.”
3.
„Önállóan, egyedül.”
4.
„Fény nélkül nincs élet.”
5.
„Tanulom, mert érdekel.”
6-7.
„Én így csinálom (Napirend).”
8-9.
„Szeretem, mert tudom.”
10.
„Gondolkodom, tehát tudok.”
11.
„Most mutasd meg!”
12.
„Az ember feje nem füge.” Modulzáró feladatsor
2
„Az iskola dolga, hogy megtaníttassa velünk, hogyan kell tanulni, hogy felkeltse a tudás iránti vágyunkat, hogy megtanítson bennünket a jól végzett munka örömére és az alkotás izgalmára, hogy megtanítson szeretni, amit csinálunk, és hogy segítsen megtalálni azt, amit szeretünk csinálni.” (Szent Györgyi Albert)
A tanulás tanítása képességfejlesztő blokk az 5. osztályos gyerekek tanulását szeretné segíteni 12 x 45 percben. Egyre többen tapasztaljuk, hogy tanulóinknak nehézséget jelent, a hogyan tanuljak?! Társadalmunkra az állandó fejlődés, változás, az átlagos ismeretek növekedése a jellemző. A nevelés és oktatás egyik fontos feladata az is, hogy fejlessze a gyerekek kreativitását, gondolkodását, felelősségérzetüket. Oroszlány Péter írja: „ A tanulási képességek fejlesztésére minden iskolatípusban és minden életkorban különös gondot kell fordítani, mert olyan általános eszköztudást ad, amely minden A gyerekeket rá kell ébreszteni, hogy miben tehetségesek, higgyék el, hogy képesek tantárgy eredményes tanításának, a tanulók sikerességének nélkülözhetetlen föltétele.”megtanulni tanulni. Fontos, hogy a tanuláshoz pihenten, felfrissülve kezdjünk hozzá, rend legyen az asztalon, ügyelni kell a testtartásra, világításra. Lényeges a csend, a nyugalom körülöttünk. A zajban végzett munka fárasztóbb, több energiát igényel. Fontos feltétel még, hogy tanulás közben figyeljünk. Aki a tanítási órán figyel, a feladat nagy részét már az iskolában megtanulhatja. Ne olvasgassuk sokszor a szöveget, hanem próbáljuk meg visszamondani, el kell kezdeni hamar a reprodukciót. Hasonló tárgyakat ne tanuljunk egymás után, mert unalmas, fárasztó. Tanulás közben legalább óránként 5 perc szünetet közbe kell iktatni, mert elkalandozhatunk, ha fáradunk. Sokáig tartó olvasás során szemünk is fárad, amin szemtornával segíthetünk. Mindenkire egyformán érvényes tanulási szabályok nincsenek, a tanulóknak az egyéni stílusukhoz kell kialakítaniuk tanulási szokásaikat. Ajánljuk a nem szakrendszerű magyar- és matematikaórákhoz, az osztályfőnöki órához és valamennyi szaktárgyhoz.
3
1. „HOGY ÉRZEM MAGAM AZ ISKOLÁBAN?”
4
„HOGY ÉRZEM MAGAM AZ ISKOLÁBAN?” Óraleírás Ajánlott időkeret
1 x 45 perc
Az óra célja
Az iskolához való viszony feltérképezése.
Az óra tartalma
Helyzetelemzés
Fejlesztendő kompetenciaterületek
Várható eredmények
Személyes kompetencia: az önértékelő-képesség fejlesztése Kognitív kompetencia: információk, adatok rendszerezése; az előzetes tudás és tapasztalás mozgósítása Szociális kompetencia: kommunikáció, a véleményalkotás, együttműködés Az iskolához való helyes viszony megtartása. Az esetleges feszültségek oldása. Egyéni bánásmód alkalmazása.
5
Óraleírás Tevékenységek - időmegjelöléssel
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek
I. Ráhangolás I.a Fogalmazás írása (Milyennek látom az iskolámat?) együttműködés 8 perc Esetmegbeszélés
Munkaformák és módszerek Páros munka (1. rajzol, 2. ír)
önkifejezés
Frontális munka
a probléma feltérképezése
Egyéni munka
koncentráció, felidézés
Frontális munka
kreativitás
csoportmunka
empátia
Frontális munka
együttműködés, kreativitás, véleményalkotás, alkotóképesség
Csoportmunka
empátia
Frontális munka
Eszközök, mellékletek Rajzlap, filctoll, ragasztó, színes ceruzák, gyurma ragasztó
10 perc I.b
Kérdőív kitöltése és közös értékelése 10 perc
Figyelemfejlesztő tréning Koncentráció Ülj egyenesen a székeden, csukd be szemeidet, próbáld meg felidézni magadban egyik barátod arcát, idézd fel arckifejezését. Bontsd részletekre az arc képét, figyeld meg szeme színét, szemöldökének ívét, orrformáját, szájának metszését, állának alakját, haja színét stb., teljes részletességgel. Szemléld ezután az egész arcot egyben, próbáld megállapítani, mit fejez ki, mit közöl veled. 5 perc II. Miért – hogyan? II.a Szógyűjtés a témáról (5-5 szó gyűjtése ahhoz, hogy jól érezzük magunkat az iskolában) 4 perc II.b Kulcsszavak táblára rendezése, felírása 2 perc III.a Félelmeink: Rajzoljátok ki magatokból, hogy mitől féltek az iskolában! 5 perc IV. Tanulságok levonása Elvárás: a gyerekek meg tudják fogalmazni, mitől érzik magukat jól és rosszul az iskolában. I.c
1. számú melléklet – Iskolai motivációs kérdőív
Írólapok, íróeszközök
Rajzlap, filctoll, ragasztó, színes ceruzák, gyurma ragasztó
6
2. „REND A LELKE MINDENNEK”
7
„REND A LELKE MINDENNEK” Óraleírás Ajánlott időkeret
1 x 45 perc
Az óra célja
Legyenek képesek megteremteni a nyugodt, kiegyensúlyozott tanulás feltételeit. csend a környezetemben
Az óra tartalma
rend az asztalomon nyugalom körülöttem
Megelőző tapasztalat Fejlesztendő kompetenciaterületek
Várható eredmények
Az alsó tagozatról hozott szokáskultúra. Szociális kompetencia: együttműködés, véleményalkotás, vitakészség, társismeret, kommunikáció, szabálykövetés, utánzás Környezeti kompetencia Életviteli kompetencia a tanulás nyugodt feltételeinek megteremtése, a tanulók legyenek képesek megtartani táskájuk és íróasztaluk rendjét.
8
Óraleírás Tevékenységek - időmegjelöléssel
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek
I. Ráhangolás I.a Válogasd ki a tanulást zavaró dolgokat! (A tárgyakat a nevelői asztalon helyezzük el.)
Konszenzus Türelem Elfogadás Meggyőzés
Munkaformák és módszerek Frontális munka
2 perc I.b II.a II.b
II.c
III.a
IV.
Miért ezeket vettétek ki? (Megbeszélés)
Empátia 3 perc Érvelés Milyen legyen az ideális tanulási környezet? Tolerancia 5 perc Együttműködés Az elkészült munkák (ablakok) értelmezése és Beszédkészség feldolgozása. Érvelés 15 perc Tolerancia Relaxációs gyakorlat Figyelem Ülj egyenes testtartásban! Mutatóujjaidat helyezd a Lazítás halántékodra. Végezz körkörös mozdulatokat előre 10-szer, majd hátra 10-szer! 3 perc Labdajáték (A pedagógus labdát dob egy tanulónak. Kommunikáció Feladat: aki elkapja, fogalmazzon meg egy jó Szókincsfejlesztés tanácsot társainak a rendről, a csendről, a megfelelő Figyelem világításról, testtartásról, szemtávolságról stb., azaz a Véleményalkotás hatékony tanulási környezetről. Gondolkodás 10 perc A megfogalmazott szabályok követése. Gondolkodás Emlékezet Figyelem 7 perc Felidézés
Eszközök, mellékletek képregény, fésű, flakon, táska, tükör, labda, tankönyv, tolltartó, asztali lámpa, körző, vonalzó, szöveggyűjtemény stb…
Beszélgető kör Kooperatív technikák: Ablak Frontális munka Kooperatív technikák: Plakát
2. számú melléklet: Ablakrajz Plakát
Egyéni munka
Frontális munka
Labda
Frontális munka
Füzet
9
3. „ÖNÁLLÓAN, EGYEDÜL”
10
„ÖNÁLLÓAN, EGYEDÜL” Óraleírás Ajánlott időkeret
1 x 45 perc
Az óra célja
Szeressenek, akarjanak, tudjanak jókedvűen tanulni.
Az óra tartalma Fejlesztendő kompetenciák
Legyenek képesek önálló ismeretszerzésre. A helyes énkép kialakítása. figyelem, türelem, kommunikáció, szabálykövetés Tudjanak megfelelni a követelményeknek.
Várható eredmények
Törekedjenek helyes énkép kialakítására. Ismerjék a tanulási technikákat. Tudjanak tanulási tanácsokat megfogalmazni.
11
Óraleírás Tevékenységek - időmegjelöléssel
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek
I. Ráhangolás I.a Memóriajáték Emlékezet (A pedagógus 10 szót olvas fel. A diákok nem Figyelem jegyzetelhetnek közben, majd a felsorolás végén emlékezetből kell leírniuk a hallottakat. Szavak: esernyő, gitár, tábla, cipő, kosár, ablak, virág, szék, kép, fésű) 5 perc II. Kérdőív II.a Tanulási szokások vizsgálata (kérdőív kitöltése). Figyelem Szövegértés 20 perc Gondolkodás II.b Értékelés: Tanári irányítással beszéljük meg az Figyelem állításokat, határozottan képviselve a helyes tanulási Önismeret szokásokat. Fogalmazzuk meg a követendő Viszonyítás tanácsokat! Rögzítsük ezeket a füzetben is, hogy folyamatosan felidézhetőek legyenek! 8 perc III. Légzéstechnikai gyakorlat Figyelem Ellazult testtartásban belégzés orron át 4 ütemre, Koncentráció kilégzés szájon át 8 ütemre. Közben a bal kezedet Önfegyelem tedd a rekeszizmodra, és figyeld a légzést! 2 perc IV. A táblára tíz gyakorlati eszköz képét tesszük fel Memorizálás (labda, hegedű, asztal, könyv, számítógép, ceruza, Figyelem szék, olló, virág, pohár stb.). Felidézés A tanulók két percig memorizálhatják a látottakat. A Önfegyelem képeket levesszük a tábláról. Ezután le kell írniuk, Koncentráció mire emlékeznek. 5 perc V. Tapasztalatok levonása és rögzítése
Munkaformák és módszerek
Eszközök, mellékletek
Frontális munka Egyéni munka
Íróeszköz, füzet
Önálló munka
Kérdőív (3. számú melléklet)
Frontális munka Egyéni munka
Lehetséges tanácsok (4. számú melléklet)
Frontális munka
Egyéni munka
Füzet, képek
Frontális munka Egyéni munka
Táblakép Füzet 12
4. „FÉNY NÉLKÜL NINCS ÉLET!”
13
„FÉNY NÉLKÜL NINCS ÉLET!” Óraleírás Ajánlott időkeret
1 x 45 perc
Az óra célja
Tudatosítani a tanulóinkban a megvilágítás fontosságát.
Az óra tartalma
Fejlesztendő kompetenciaterületek
Várható eredmények
A fény szerepe a tanulási folyamatban. Játékos gyakorlatok. Saját vélemény érthető megfogalmazása. Mások véleményének türelmes meghallgatása és figyelembevétele. Szociális kompetencia: együttműködési készség Környezeti és életviteli kompetencia. A korábban tanult tanulási szokások elmélyítése. Tudják a tanulóink a tanulás külső feltételeinek megfelelően javítani a kialakult szokásaikat.
14
Óraleírás Tevékenységek - időmegjelöléssel I. Ráhangolás I.a A pedagógus kiválaszt három tanulót, akiknek szókártyán instrukciókat ad. a., Ülj görnyedten a széken, és füledbe bömböljön a zene. b., Egyenes és helyes testtartással ülj! c., Hanyag és lezser testtartásban helyezkedj el (inkább fekvő), vedd kezedbe az italos-dobozt, a zacskót! Tanulságok levonása. 4 perc I.b Véletlenszerűen 4 fős csoportokat alakítunk. (Kártyahúzás stb.) Írólapokat osztunk a tanulóknak. 2 perc Fogalmazz meg a látottakkal kapcsolatban 5 szabályt, ezeket indokold is! 6 perc I.c A téma közös feldolgozása a szóvivők előadásában. 5 perc II. „Fény nélkül nincs élet!” II.a A csoportok borítékban a helyes megvilágítással kapcsolatos szavakat, fogalmakat, állításokat kapnak. Az a feladat, hogy fogalmazzanak meg rövid mondatokat ezek felhasználásával. Szavak: természetes fény, mesterséges fény, hátulról megvilágítva, neon, piros fény, hangulatvilágítás, félhomály, fénysugár, a könyvet világítja meg, vakító, erős fény, villogó fény 6 perc
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek Tolerancia Megfigyelőképesség
Munkaformák és módszerek Frontális munka
Eszközök, mellékletek Szókártyák MP3 lejátszó
Italos-doboz (energiaital), chipses zacskó Együttműködés
Csoportmunka
Kommunikáció Figyelem Együttműködés Figyelmes hallgatás
Kooperatív technika: beszélgető-kör
Együttműködés Kreativitás Figyelem
Kártya Írólap
Frontális munka Boríték
15
Tevékenységek - időmegjelöléssel II.b
A téma közös megbeszélése és a szabályok rögzítése. (A pedagógus irányításával.)
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek Reflektálás
Munkaformák és módszerek Frontális munka
Figyelem Mozgáskoordináció
Frontális munka Egyéni munka
Eszközök, mellékletek Füzet
6 perc Lazító gyakorlat A tanár irányításával egyszerű tornagyakorlatokat végeznek a tanulók (pl. fejkörzés, vállkörzés stb.) 3 perc III. „Az ideális tanulói asztal.” III.a Varázsoljatok a tanári asztalból íróasztalt! (Csoportonként 1-1 tanuló végzi a feladatot.) 5 perc II.c
III.b
Véleményalkotás
Az esztétikai érzék fejlesztése Megfigyelés
Asztali lámpa Könyvek Térkép Íróeszközök Tolltartó
Elfogadás 8 perc Kommunikáció
16
5. „TANULOM, MERT ÉRDEKEL”
17
„TANULOM, MERT ÉRDEKEL.” Óraleírás Ajánlott időkeret
1 x 45 perc
Az óra célja
Tapasztalják meg tanulóink a kíváncsiság motiváló erejét.
Fejlesztendő kompetencia-
Személyes kompetencia: önismeret, önreflexió, önkifejezés
területek
Szociális kompetencia: empátia, tolerancia, együttműködés, véleményalkotás, vitakészség Érezzék tanulóink, hogy az érdeklődésnek, kíváncsiságnak milyen fontos szerepe van a tanulásban.
Várható eredmények
Legyenek képesek mozgósítani akaraterejüket a tanulási folyamatban. Tudásvágy felkeltése.
18
Óraleírás Tevékenységek - időmegjelöléssel
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek
I. Ráhangolás I. Szemtorna Tanári utasítás: álljatok fel, s nézzétek a tőletek balra lévő sarkot! (Ennek mindhárom dimenzióját.) 3 perc II. Témaindítás II. „Milyen jó dolog történt velem a héten valamelyik tanórán?” Feladat: Álljatok körbe! Fogjátok meg egymás kezét, és egy mondattal válaszoljatok a feltett kérdésre! 10 perc III. Irányított csoportalakítás III.a A pedagógus minden csoportban kijelöl 1-1 főt, akik megválasztják csoporttársaikat. 2 perc III.b A tudással kapcsolatos fogalmak kitalálása a betűrejtvény alapján. Minden csapat kap egy borítékot, amelyben a következő szavakat szótagonként találják meg. Alkossanak ezekből értelmes – a tudással kapcsolatos – fogalmakat!
Kifejezőkészség Tolerancia Empátia
Munkaformák és módszerek
Eszközök, mellékletek
Kooperatív technika: „Mondj egy mondatot!”
Csoportalkotás Kooperatív technika Együttműködés Analízis Szintézis
Kooperatív tanulás: szóforgó
Írólap Olló Boríték Ragasztó Ceruza
Megbeszélés
Tábla Kréta
Szavak: tudásvágy, érdeklődés, kíváncsiság 10 perc III.c
A tudással kapcsolatos fogalmak gyűjtése közösen, a Szókincsfejlesztés nevelő az összegyűjtött fogalmakat felírja a táblára. Tolerancia Közös megbeszélés. 10 perc
19
Tevékenységek - időmegjelöléssel III.d
Keresd a párját! Az alábbi megállapításokat a tanulók összekeverve kapják meg. A helyes sorrend: A., Mi a tanulás? B., Miért kell tanulnunk? C., Miért kell olvasnunk? D, Miért kell ismernünk a számítógépet?
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek Gondolkodás Együttműködés Figyelem
Munkaformák és módszerek Csoportmunka
Eszközök, mellékletek Tábla Mondatkártyák
a, Kíváncsiságunk kielégítése. b, Az életben helytálljunk. c, Hogy műveltebbek legyünk. d, Hogy eligazodjunk a világ dolgaiban. A rendezett párokat a táblán helyezzük el a csoportszóvivők segítségével, majd közösen értékelünk.
Frontális munka
10 perc
20
6-7. „ÉN ÍGY CSINÁLOM (NAPIREND)”
21
„ÉN ÍGY CSINÁLOM (NAPIREND)” Óraleírás Ajánlott időkeret
2 x 45 perc
Az óra célja
Ismerjék meg tanulóink az időterv hasznosságát.
Fejlesztendő kompetenciaterületek
Személyes kompetencia: hitelesség, önmérséklet, önbizalom, önismeret Kognitív kompetencia: érzések, érzelmek azonosítása, kifejezőkészség Szociális kompetencia: felelősségvállalás, elfogadás, empátia, bizalom A tanulók lássák be egy meghatározott, bevált napirend hasznát.
Várható eredmények
Tapasztalják meg az egyéni időterv jelentőségét. Tudjanak helyes napirendet kialakítani.
22
Óraleírás Tevékenységek - időmegjelöléssel I. Ráhangolás Közös éneklés: Ha jó a kedved c. dal (taps, dobbantás, csettintés kíséretében)
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek Mozgáskoordináció Együttműködés 5 perc Nyitottság
II. Csoportalakítás véletlenszerűen (4 fős) 3 perc II.a Dramatikus játék A, Az órára késve beeső tanuló B, Hiányos felszereléssel érkező tanuló C, Fáradt, ásítozó, nyúzott külsejű, kócos diák „fekszik” a padban Minden csoport írja le a jellemző szituációval kapcsolatos problémát, gondolatot! 17 perc II.b Készítsétek el együtt a tanulásotok szempontjából ideális napirendet! 20 perc II.c Közös éneklés és rögzítés 5 perc III. Új feladatok a szokásalakításban III.a Feladatlap 1. Írd le a délutáni tanulási időd menetét. 2. Mennyi időt fordítasz a tanulásra? 3. Melyik tantárgyat tanulod a legtöbb ideig? 4. Melyik tantárgyat tanulod a legkevesebb ideig? 5. Mennyi pihenőidőt tartottál? (Ezt a feladatlapot megoldják a tanulók.) 8 perc III.b A feladatlap közös elemzése, megbeszélése. A pedagógus ajánlja az egyéni ütemtervkészítést házi feladatként. 10 perc
Munkaformák és módszerek
Eszközök, mellékletek
Frontális munka
Gondolkodás Kreativitás Problémamegoldás Együttműködés Empátia Egymásra figyelés
Dráma játék
Együttműködés Demokratikus döntéshozatal
Csoportmunka Megbeszélés
Írólap Íróeszköz
Beszélgető kör
Tábla Egyéni munka
Nyitottság Alkotókészség
Feladatlap
Frontális munka
23
Tevékenységek - időmegjelöléssel Lazító gyakorlat – Időérzékelő (Csukd be a szemed, ülj helyes testtartásban. Tedd a térdedre a kezed. X mp múlva emeld fel a bal kezedet, Y mp múlva érintsd meg a fejtetődet, Z mp múlva állj föl. 4 perc V. Irányított barchoba. V.a Az alábbi ajánlott fogalmakkal: 1. Napirend 2. Csend 3. Kíváncsiság 4. Tudásvágy 5 perc VI. Hiányos/befejezetlen mondatok 1. A legjobban a …………. tantárgyat szeretem tanulni. 2. Ha fáradtan kezdem a tanulást, akkor ……… 3. Először a ……….. tárgyat tanulom meg. 4. Az írásbeli és a szóbeli munkák közül a ………….-tal kezdek. 5. Én hétvégén is tanulok, mert…………. 6. Gyakran ismétlek, mert …………. (A pedagógus véletlenszerűen dobja a labdát a gyerekeknek.) 8 perc VII. Reflektálás 5 perc IV.
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek Együttműködés Figyelem Emlékezet
Munkaformák és módszerek
Együttműködés Figyelem Szókincsfejlesztés Tolerancia
Kooperatív technika: Dobom a labdát
Figyelem Gondolkodás
Frontális munka
Eszközök, mellékletek
Labda
24
8-9. „SZERETEM, MERT TUDOM”
25
„SZERETEM, MERT TUDOM” Óraleírás Ajánlott időkeret
2 x 45 perc
Az óra célja
Mozgósítsuk tanulóink akaraterejét a kívánt cél elérése érdekében.
Fejlesztendő kompetenciaterületek
Szókincs, szövegalkotás, önismeret, önreflexió, önállóság, logikus, és kritikus gondolkodás, lényegkiemelés, kreativitás, empátia, együttműködés, megfigyelés, alkotóképesség, tolerancia, segítőkészség, döntésképesség, véleményalkotás, felelősségvállalás, vitakészség Jussanak tanulóink a tanulási folyamatban sikerélményhez.
Várható eredmények
Tudatosuljon bennük, hogy apró lépésekkel is elérhetjük a célt! Legyenek képesek – akár nevelői segítséggel is – adott ismeretet elsajátítani. Ismerjék meg tanulóink a jegyzetkészítés technikáját, hasznosságát.
26
Óraleírás Tevékenységek - időmegjelöléssel
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek
I. Ráhangolás I.a Ritmustelefon Együttműködés (Padsoronként egymás mögött ülő gyerekek egy Egymásra figyelés csoportot alkotnak. A nevelő a legutolsó gyerek Figyelem hátán egy ritmust kopog, amit neki tovább kell Koncentráció adnia. Az első gyerek visszatapsolja azt a ritmust, Emlékezet amit az ő hátára kopogott a társa. A végeredményt egyeztetjük az eredetivel. 5 perc II. A szövegfeldolgozási technika algoritmusának elmélyítése és bővítése. II.a Minden tanuló kap egy azonos szöveget, és ehhez Gondolkodás egy szövegfeldolgozási algoritmust. Ennek alapján Figyelem dolgozza fel a szöveget. Koncentráció Algoritmus: Lényeglátás - címadás/címmeditáció, - a bekezdések számozása, - a tételmondat kiemelése, - kulcsszavak keresése, 5 perc II.b Vázlatírás /jegyzetírás Lényeglátás Az alábbi feladatok alapján dolgozzatok! Szövegalkotás 1. Minden bekezdésnek adjatok címet, és azt foglaljátok mondatba! 2. A bekezdések mondataihoz kapcsoljatok a témával kapcsolatos kulcsszavakat az adott részből! 10 perc II.c Mondjátok el egymásnak az olvasottakat! Kommunikáció Beszéljük meg a tapasztalatokat! Együttműködés 5 perc
Munkaformák és módszerek
Eszközök, mellékletek
Csoportmunka
Egyéni munka
Páros munka
Füzet
Páros munka
27
Tevékenységek - időmegjelöléssel Lazítás: Add tovább a mozdulatot! A csoport körben áll. Egyik tagja mutat egy tetszőleges mozdulatot, amit a többiek utánoznak. A játék addig tart, amíg mindenki sorra kerül. 3 perc IV. Szakkönyvek használata (szótárak, lexikonok) IV.a Csoportalkotás (4 fő) „Keresd a szavak szinonimáit! Pl. Okos: szorgalmas: Kitartó: Figyelmes: Precíz: 5 perc IV.b A fenti szavak felhasználásával írj egy rövid véleményt arról, hogy miért szereted kedvenc tárgyadat! 5 perc IV.c A fogalmazások felolvasása és értékelése. 7 perc V. „Távirati stílusban” V.a Jegyzetkészítési technikák tanítása. A pedagógus minden tanulónak kioszt egy öt mondatból álló szöveget. Feladat: Szűkítsd a szöveget! (Először három, majd egy mondatra.) Szűk és bővebb jegyzetkészítésmegbeszélés. 5 perc V.b A tanulságok levonása. Várható eredmény: lényeglátás kulcsszavak keresése, tételmondatok megfogalmazása 5 perc
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
Eszközök, mellékletek
III.
Kommunikáció Csoportosítás Problémamegoldás Figyelem Együttműködés
Csoportmunka
Átfogó gondolatok megfogalmazása
Csoportmunka
Vitakészség Kommunikáció
Frontális munka
Lényeglátás Figyelem Összpontosítás
Kooperatív csoportmunka
Együttműködés Konklúzió Megegyezés
Frontális munka
Szakkönyvek szótárak
Boríték
28
Tevékenységek - időmegjelöléssel
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek V.c Páros munkában próbafelmondás. Figyeljenek társuk Kommunikáció hibáira és adjanak tanácsot egymásnak. Együttműködés Demokratikus magatartás Meggyőzés 10 perc Kompromisszumkészség VI. Dolgozni csak pontosan, szépen. VI.a Alakítsunk csoportokat önkéntes alapon! Összehasonlítás Feladat: borítékban a csoport tagjai kétféle Gondolkodás esztétikumú szöveget kapnak (pl. A,: rendezett, Emlékezet szépírással leírt, lényegkiemeléssel tagolt szöveg, Párbeszédre törekvés B,: rendezetlen, csúnya írású, tagolatlan szöveget) A 4 csoporttag véletlenszerűen hűz a 2-2 (A és B) kártyából, és adott időre (5 perc) föl kell készülniük az olvasottakból (páros munka). 10 perc VI.b Véleményalkotás, megbeszélés. Vitakészség (Kinek volt nehezebb dolga és miért?) 8 perc VI.c Rögzítés: Figyelem - A rendezett és szép külalak írásban is nagyon Elfogadás fontos. - Könnyebb a tagolt, esztétikus szövegben való eligazodás. 3 perc VII. Lazító gyakorlat: Fegyelem Keresztező mozdulatok egyenes testtartásban Mozgáskoordináció (pl. álló helyzetben jobb kézzel érintsd meg a bal Együttműködés bokádat, majd fordítva. Később a tempó gyorsítható.) 4 perc
Munkaformák és módszerek
Eszközök, mellékletek
Páros munka
Csoportalakítás Páros munka
Boríték
Frontális munka Közös beszélgetés Frontális munka
Tábla Füzet
Egyéni munka
29
10. „GONDOLKODOM, TEHÁT TUDOK”
30
„GONDOLKODOM, TEHÁT TUDOK” Óraleírás Ajánlott időkeret
1 x 45 perc
Az óra célja
A három tanulási stílus elfogadtatása és begyakoroltatása.
Fejlesztendő kompetenciaterületek
önkifejezés, önbizalom, választás, viszonyítás, kreativitás, együttműködés, felelősségvállalás Tudatosítjuk tanulóinkban, hogy vannak vizuális, auditív és motorikus úton tanuló gyerekek.
Várható eredmények
Váljon rutinszerűvé a tanulási folyamatban a begyakorlott technika, módszer. Érezze a gyerek, hogy hatékonyabb módszer a rövidebb és intenzívebb tanulási szakasz.
31
Óraleírás Tevékenységek - időmegjelöléssel I. Ráhangolás I.a Memóriajáték 10 szót felolvasunk sorrendben, és ebből kell felidéznie annyit, amennyire emlékszik. A sorrend is számít. Pl. alma, vasút, tábla, fiú, toll, tégla, ház, papír, lemez, barna 5 perc I.b Lazító játék: keresztező mozgások Jobb könyököddel érintsd meg a bal térdedet, bal könyököddel a jobb térdedet. (Kezdetben lassan, figyelmesen, azután fokozva a tempót.) 2 perc II. Asszociációs játék II.a A táblára applikációs képeket teszünk: autó, könyv, labda, kocka, ház, szék, fa, iskolatáska, kerék, sportpálya. Feladat: Keress ezek között kapcsolatot, és próbáld így memorizálni. Elvárható sorrend: Pl. autó, kerék, könyv, iskolatáska, szék, labda, sportpálya, fa, kocka (Bármilyen más rendezési elv elfogadható.) 8 perc II.b Memóriafejlesztés Egy egyszerű verset (pl. Weöres Sándor bármely verse CD lejátszón) memorizáltatunk a fenti játék szabályai szerint. III. Tükörjáték (motorikus tevékenység fejlesztése) III.a Az osztályt A és B csoportra osztjuk. Az A csoport a tanár tükörképe, az ő mozgását utánozza, a tanárral szemben áll. A nevelő háta mögött a B csoport az A csoportot utánozza. A végén megbeszélik, hogy melyik csoportnak volt nehezebb a dolga. 15 perc
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
Eszközök, mellékletek
Figyelem Koncentráció Emlékezet
Frontális munka
Füzet Íróeszköz Auditív rendszerek
Mozgáskoordináció Figyelem Tempó fokozása
Frontális osztálymunka
Figyelem Kreativitás Gondolkodás
Frontális munka Egyéni munka Képorientált tevékenység
Füzet Íróeszköz Applikációs képek Mágnes, Gyurma-ragasztó
Egymásra figyelés Önreflexió
Frontális munka
Audio-vizuális eszközök (pl. CD lejátszó, zenei anyag Weöres S. versekből)
Empátia Figyelem Mozgáskoordináció
Csoportmunka
32
Tevékenységek - időmegjelöléssel Az előző gyakorlatokból páros munkában fogalmazzatok meg egymás és önmagatok számára hasznos tanácsokat! (Pl.: Könnyebb a felidézés, ha valamihez kapcsoljuk a tanultakat.) 5 perc IV. Reflektálás IV.a „Kérdező közösség” A kérdező közösség-módszer lényege: - A gyerekek félkörben ülnek. - A tanulással kapcsolatos kérdések felvetése. - A kérdésfeltevés szabályai: - Kinevetni nem lehet egymást. - Tilos közbekiabálni. - A kérdésfeltevés önkéntes. - Egyformán tartsunk fontosnak minden kérdést, de válasszuk ki közösen azokat, amelyekről vitázhatunk. 10 perc III.b
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek Kommunikáció Együttműködés Tolerancia
Tolerancia Kommunikáció Kérdezéskultúra Etikus és toleráns viselkedés Meggyőző érvelés
Munkaformák és módszerek Páros munka
Eszközök, mellékletek Füzet Íróeszköz
Frontális munka
33
11. „MOST MUTASD MEG!”
34
„MOST MUTASD MEG!” Óraleírás Ajánlott időkeret
1 x 45 perc
Az óra célja
A tanulással kapcsolatos szokások továbbformálása, a kooperatív tanulás elfogadása, helyes értelmezése érdekében.
Fejlesztendő kompetenciaterületek
kommunikációs készségek, nyitottság, belső kontroll, önbizalom, önismeret, együttműködés, kreativitás, információkezelés Ismerjenek meg tanulóink minél több tanulási technikát.
Várható eredmények
Ismerjenek meg olyan módszereket, amellyel legrövidebb idő alatt a leghatékonyabban tanulhatnak. Tudjanak saját szavaikkal tartalmat mondani vázlat, jegyzet segítségével.
35
Óraleírás Tevékenységek - időmegjelöléssel I. Ráhangolás Activity (A gyerekek szókártyákat húznak.) A., Rajzolj! Pl. toll, iskola, könyv B., Mutogasd el! Pl. tanulás, gondolkodás C., Írd körül! Pl. körző, foci 10 perc II. „Technikázzunk!” II.a Verstanulási technikák gyakoroltatása. Technikai útmutató: 1. Címmeditáció 2. A szöveg megismerése, értelmezése 3. Elképzeltetés (lehet rajzzal is) 4. Részekre bontás Feladat: a fentiek alapján egy rövid vers megtanulása (Pl. Arany J.: Családi kör 1. vszk) 15 perc II.b A technikák sorrendjének rögzítése a füzetben. 5 perc III. Szemtorna (Minden tanuló a saját mutatóujjával mozgásokat végez, amelyeket a fej mozgatása nélkül a szemével követ.) 3 perc IV.
V.
„Hangsúlyozzunk helyesen!” Feladat: A tanárt utánozva mondják helyes hangsúllyal a megtanult verset!
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek Együttműködés Kreativitás Problémamegoldás Gondolkodás
Munkaformák és módszerek
Eszközök, mellékletek
Frontális munka
Szókártyák Óra Rajzeszközök
Frontális munka
Csomagolópapír
Íráskészség
Egyéni munka
Füzet, íróeszköz Tábla
Koncentráció
Egyéni munka
Beszédtechnika fejlesztése Figyelem Koncentráció
Frontális munka
6 perc „Csendet kérek!” Figyelem Feladat: a szókártyán lévő mondatot hangoztasd Empátia különböző érzelmi állapotokban! Pl. A, unottan, B, mérgesen, C, fáradtan, D, kedvesen, stb. 6 perc
Frontális munka Egyéni munka
Szókártyák
36
12. „AZ EMBER FEJE NEM FÜGE!”
37
„AZ EMBER FEJE NEM FÜGE!” Óraleírás Ajánlott időkeret
1 x 45 perc Szerezzenek jártasságot a matematikai szöveges feladatok megoldásában.
Az óra célja
Érvek, ellenérvek meghallgatása, gondos megfigyelés, a másik szempontjának figyelembevétele, a tények alapos végiggondolása és új helyzetben való alkalmazása.
Fejlesztendő kompetenciaterületek
önállóság, problémamegoldás, megfigyelés, elemzés, összehasonlítás, kreatív gondolkodás, kommunikáció, Tudjanak tanulóink szöveges feladatokat értelmezni.
Várható eredmények
Ismerjék meg a szöveges feladatok megoldási algoritmusát. Jussanak sikerélményhez.
38
Óraleírás Tevékenységek - időmegjelöléssel I. Ráhangolás I.a Minden csoport asztalán egy marék (páros számú) borsó van. Feladat: Osszátok két részre úgy a borsókat, hogy az egyikben 6-tal több legyen! 5 perc I.b A megoldást írjátok le a matematika nyelvén! 4 perc II. „Rakd sorba!” II.a A tanulók borítékokban a szöveges feladat megoldási menetét összekeverve, sorszám nélkül kapják meg. Helyes sorrend: 1. Értelmezd a feladatot: adatok keresése 2. Keress összefüggést! 3. Készíts megoldási tervet! 4. Végezz becslést! 5. Hajtsd végre a tervedet! Oldd meg a feladatot! 6. Válaszolj a kérdésre! 7. Ellenőrizd, hogy a megoldás megfelel-e a feladat szövegének! (A helyes sorrendet minden csoport megállapítja, kartonra írja, és felragasztja a táblára.) 13 perc II.b Közös megbeszélés után minden gyerek megkapja a helyes megoldást, amit itt beragaszt a füzetébe. 5 perc III. Relaxáció A gyakorlat CD lejátszón hallható, és a tanulók közösen végzik.
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
Eszközök, mellékletek
Gondolkodás Figyelem Egymásra figyelés Együttműködés
Kooperatív technika: csoportforgó
Borsó Papírdoboz Írólapok
Együtt dolgozzunk!
Csoport munka
Ragasztó Boríték Kartonpapír Tábla
Szabályok
Frontális osztálymunka
Koncentráció
Egyéni munka
CD lejátszó 39
Tevékenységek - időmegjelöléssel
A tevékenység célja, fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
Eszközök, mellékletek
Ülj egyenesen székeden, hátadat hagyd a szék támlájához simulni, térdedet ne zárd feszesen, inkább lazán engedd el csípőből, karjaid behajlított könyökkel nyugodjanak combodon, a tenyér és az ujjak lazán, pihenve támaszkodjanak. Engedd, hogy szemed becsukódjék. Ellenőrizd, hogy izmaid lazák-e, vedd sorra az izomcsoportokat felülről lefelé haladva, feszítsd meg, majd lazítsd el az egyes izmokat, izomcsoportokat: lazáke arcod izmai, kisimult-e homlokod, megnyugodott-e szemed lehunyt szempilláid alatt, ellazultak-e vállaid, elsimultak-e törzseid izmai, lazák-e karjaid, nem feszítede combodat. Lábszáraidat? Figyeld meg az ellazult állapotot, engedd át magad a pihenésnek. Figyelmedet irányítsd most karjaidra. Ismételten mondd magadban: „Mindkét karom elnehezedik, mindkét karom nehéz, mindkét karom ólomnehéz.” Éld ezt a nehézségérzést 1-2 percig. Figyelmedet most fordítsd lábaidra; ismételten mondd magadban: „Mindkét lábam elnehezedik, mindkét lábam nehéz, mindkét lábam ólomnehéz.” Éld át ezt az érzést 1-2 percig. A nehézségérzés most kiterjed egész testedre: „Egész testem elnehezedik, egész testem nehéz, egész testem ólomnehéz, szinte belesüppedek a székbe.” Add át magad a nehézség érzésének 1-2 percig. Most lassan visszatérhetsz ebből az ellazult állapotból. Vegyél nagy levegőt, lassan lélegezz ki, nyisd ki szemed, feszítsd meg izmaid, nyújtózkodj!
5 perc IV. Fejtörő IV.a Három perc alatt csoportokban oldjanak meg egy szöveges feladatot a tanultak felhasználásával. Feladat: Egy család cicákat tart. Hány ember van a szobában, amikor 5 fej és 18 láb van benne? Készíts hozzá rajzot, megoldási tervet! 8 perc IV.b A feladat ellenőrzése, megbeszélése. 5 perc
Írólap Íróeszköz Színes pálca, színes korong (a fejek és a lábak szemléltetésére) Labda 40
Modulzáró feladatsor (osztályfőnököknek ajánljuk) 1.Húzd át az oda nem illő tárgyakat! Íróasztalon tanulást segítő tárgyak: könyv íróeszköz MP3 chips körző keksz tornazsák lámpa sapka cola 2.Döntsd el melyik az igaz (I) és melyik a hamis (H) állítás! Reggelente ellenőrzöm az iskolatáskám tartalmát. …………. A természetes fénynek háttal ülve tanulok. …………. Tanulás közben hangos zenét hallgatok. …………. Mindig reggel pakolok be az iskolatáskába. …………. Fontos, hogy az íróasztalomon tanulás közben rend legyen. …………. Mindig az írásbeli feladatot végzem először. …………. A szóbeli tananyagot csak egyszer olvasom el. …………. Órákig egy helyben ülök. …………. Tanulás közben mozgásos, pihentető gyakorlatokat végzek. ………… A megtanult leckét mindig felmondom. …………. 3.Számozással rakd megfelelő sorrendbe a szövegfeldolgozás lépéseit! ……….második átolvasat, lényegkiemelés (tételmondat, kulcsszavak) ………. áttekintés ………. jegyzetelés ………. első átolvasat ………. címértelmezés 4. Párosítsd a szöveges feladat megoldásának menetét! 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
a: Ellenőrzés b: Becslés c: Értelmezd a feladatot. d: Keress az adatok között összefüggéseket. e: Készíts megoldási tervet. f: Hajtsd végre a tervet. g: Adj szöveges választ.
5.Írj néhány mondatot, miben segítettek neked a tanulás tanulása órák gyakorlatai!
41
Irodalomjegyzék
Dr. Tóth László: Pszichológiai vizsgálati módszerek a tanulók megismeréséhez Oroszlány Péter: Oroszlány Péter: Tanulásmódszertan Alternatív programmodul a hátrányos helyzetű fiatalok számára Spencer Kagan: Kooperatív tanulás
42