Příprava na vyučovací hodinu s využitím prvků RWCT Téma:
HITLEROVA DCERA
Předmět:
ČESKÝ JAZYK A LITERATURA
Třída:
5.
Časová dotace:
2 VYUČOVACÍ HODINY
Autor lekce:
KATEŘINA GASZKOVÁ
Cíle: cíle z hladiny LOT
Odhadnout a zformulovat vlastnosti hlavní hrdinky knihy podle jména. Diskutovat v diskuzním kroužku podle kritérií (konverzační vstupenky) o svých názorech na život hrdinky.
cíle z hladiny HOT Porovnat své názory na hrdinku před čtením textu a po přečtení. KOMENTÁŘ UČITELE: Často se nám stává, že se řídíme prvním dojmem. Často se nám stává, že se řídíme předsudky. Často se nám stává, že si své předsudky ani neuvědomujeme. A může se nám stát, že pro své „zavedené“ myšlení nevidíme věci takové, jaké jsou…
Důkaz o učení:
Odpovědi na otázky v textu Pětilístky – před čtením a po čtení
Struktura lekce: použitá metoda
čas
Brainstorming (skupinový) – Co víte nebo si myslíte, že víte o Hitlerovi? Pětilístek – Hitlerova dcera
10 min
UVĚDOMĚNÍ SI VÝZNAMU
Čtení s otázkami
30 min
REFLEXE
Pětilístek Porovnání obou pětilístků Konverzační vstupenky Vyhodnocení práce s textem
10 min 10 min 10 min 10 min
EVOKACE
10 min
Materiál: např.použité webové stránky, učebnice, text, pomůcky - PŘESNÁ CITACE: FRENCHOVÁ, Jackie HITLEROVA DCERA Mladá fronta a.s., Praha 2009, str. 13 - 19 ISBN 978-80-204-1899-9 1
Příprava na vyučovací hodinu s využitím prvků RWCT
Podrobněji k jednotlivým fázím: Evokace: V úvodu hodiny jsme navázali na učivo vlastivědy pro 5.třídu – 2. světová válka. Ve skupinách po čtyřech žácích jsem dětem zadala otázku: Co víte, nebo si myslíte, že víte o Hitlerovi? Žáci své infromace zapisovali na samostatný papír. Následně jsme informace skupin sepsali hromadně na tabuli. KOMENTÁŘ UČITELE: Prostředí pro tuto aktivitu bylo bezpečné. Téma děti velmi bavilo, už při vlastivědě se děti velmi zajímaly o záležitosti druhé světové války, koncentrační tábory, židovskou tematiku vůbec, ale i vojenství (zbraně, způsoby bojů – oproti 1. světové válce), osobnosti...
Dětem jsem řekla, že budeme číst úryvek z knihy Hitlerova dcera. Byla to jedna z doporučených knih k četbě o 2. světové válce. Věděla jsem, že knihu zatím nikdo nečetl. KOMENTÁŘ UČITELE: Z brainstormingu vyšlo, že si děti myslí, že Hitler neměl potomky. Proto věděly, že Hitlerova dcera je fiktivní osoba a věděly, že jde o smyšlenou hrdinku z knihy. Předvídaly na základě toho, že „znaly“ osobnost otce - jeho skutky, činy. Chtěla jsem, aby si představily tuto skutečnost: Co kdyby měl Hitler děti? Jaké by asi byly? Jaké by mohly mít vlastnosti? (Děti už vědí, že jejich životy hodně formují jejich rodiče. Že prostředí, ve kterém vyrůstají, je velmi ovlivňuje). Jak by tedy mohl Hitler, jako otec, formovat život jeho dětí?
PĚTILÍSTEK spojený s PŘEDVÍDÁNÍM před čtením Žáci psali, jaká asi byla? Co dělala? Větu o Hitlerově dceři a synonymum. Pětilístky si děti připly na tabuli, během četby se k nim nevracely (nechtěla jsem, aby je jejich první domněnky ovlivňovaly, nebo rušily při četbě). KOMENTÁŘ UČITELE: Děti si většinou myslely (až na jednoho chlapce – ten napsal, že by mohla být opuštěná), že Hitlerova dcera půjde ve šlépějích otce, že otec bude jejím příkladem. To proto jsem první evokační část věnovala osobnosti Hitlera.
2
Příprava na vyučovací hodinu s využitím prvků RWCT
Uvědomění si významu: Dětem byl rozdán text z knihy Hitlerova dcera, úryvek z 1. kapitoly – ŘÍZENÉ ČTENÍ S OTÁZKAMI. Děti četly vždy jen danou část a odpovídaly písemně na otázky za každou částí. Před dalším čtením jsme odpovědi prodiskutovali.
Reflexe: Za textem byl stejný pětilístek stejný jako v evokační části. Úkolem dětí bylo vyplnit pětilístek znovu, tentokrát už o hrdince věděly více a byly ovlivněny novými informacemi – PĚTILÍSTEK PO ČTENÍ. KOMENTÁŘ UČITELE: PĚTILÍSTKY PŘED ČTENÍM a PO ČTENÍ – nebyly u nikoho shodné. Nejdřív si žáci mysleli, že je zlá, panovačná, … A to jenom proto, že táta je tolik záporná osobnost. Po přečtení naopak – považovali ji za dobrou, litovali ji, najednou ze „zrůdy“ (taky někdo použil) byl chudák. Děti přehodnotily své názory. Stačil k tomu dvoustránkový text. Jiný pohled…Věci nemusí být tak, jak se na první pohled zdají …
Po vyplnění pětilístku si děti měly oba pětilístky porovnat, popřemýšlet nad rozdíly. Pracovaly individuálně, připravovaly se na sdílení rozdílů ve svých pětilístcích. Ke sdílení pak došlo formou konverzačních vstupenek tak, aby se ke slovu dostaly všechny děti a mohly říct svůj názor. Každý žák dostal dvě konverzační vstupenky. Ten, který položí vstupenku doprostřed stolu, má slovo. Kdokoli může na rozhovor navázat, ale také položí vstupenku. Ke slovu se musí dostat každý ze čtveřice, dříve nelze vstupenky znovu rozdat a pokračovat ve sdílení. KOMENTÁŘ UČITELE: Děti byly plné emocí, některé ještě i u sdílení porovnávaly hrdinku před a po čtení. Padly zajímavé názory, např.: „Nevím, jestli bych to vydržel, takový tlak, mít tátu Hitlera, to bych raději žádného neměl...“ „Každý rodič má rád své děti. Hitler ji měl určitě rád. Hrozné bylo, že ji ukrýval, asi se za ni styděl.“
Děti hodnotily také svou práci s textem formou nedokončených vět. Na závěr jsme se vrátili k flipu s evokačním brainstormingem. Lekci jsme vyhodnotili – děti zmiňovaly své „dokončené“ věty. Představili jsme si stručně knihu Hitlerova dcera. Knihu jsme začali číst na pokračování. 3
Příprava na vyučovací hodinu s využitím prvků RWCT
Učitelská sebereflexe: Lekci považuji za vydařenou. Cíle, které jsem stanovila, se podařilo naplnit. Děti si většinou na začátku myslely, že Hitlerova dcera bude podobná otci a že bude chtít být diktátorkou stejně jako její otec. Po přečtení úryvku své názory přehodnotily a zjistily, že bychom se neměli řídit předsudky. Oceňuji také, že se dětem líbila tematika a že rády s textem pracovaly. Z hodnocení jsem zjistila, že většina dětí by si ráda knihu přečetla a těžce hledaly důvody, proč by knihu k četbě nedoporučily.
Přílohy: VSTUPNÍ PĚTILÍSTEK PŘED ČTENÍM SPOJENÝ S PŘEDVÍDÁNÍM
HITLEROVA DCERA JAKÁ ASI BYLA? CO ASI DĚLALA?
JAKÁ ASI BYLA? CO ASI DĚLALA?
CO ASI DĚLALA?
VĚTA O HITLEROVĚ DCEŘI:
CO MĚ PRVNÍ NAPADNE, KDYŢ SLYŠÍM HITLEROVA DCERA?
4
Příprava na vyučovací hodinu s využitím prvků RWCT
Textové přílohy: JACKIE FRENCHOVÁ HITLEROVA DCERA Mark, Ben, Anna a Malá Tracey hrají kaţdý den při čekání na školní autobus zajímavou HRU na vyprávění historek. Jednoho dne začne Anna s příběhem, který není ani pohádkový, ani veselý jako ty předešlé. Je to příběh o dceři německého diktátora Adolfa Hitlera.
*kapitola jedna
Hra
„Ale Hitler neměl dceru,“ protestoval Mark. „To je fuk, ne?“ namítl Ben. Hitler je lepší neţ víly a rybičky. „Třeba lítala na stíhačce jako Rudý baron! Ne, to ne, to bylo v první světový, co? A věděli jste, ţe ten, co ho sestřelil, byl Australan? Ratatatata.“ „Ale…“ snaţil se vysvětlit svou námitku Mark. „Ale nemůţeme přece povídat o něčem, co neexistuje.“ „Proč ne?“ ptal se Ben. Víly a tyhle pitomosti taky neexistujou, ne?“ „No jasně, ţe ne. Ale…“ „To tada existujou,“ přerušila ho Malá Tracey. „Jenţe…“ Mark se zarazil. Opravdu mu to připadalo jiné, vymýšlet si něco o skutečné osobě. Ale nedokázal tenhle svůj pocit vyjádřit slovy. „Tak jo,“ řekl nakonec. „Jak se jmenovala?“ „Valdimara,“ ušklíbl se Ben. „To máš ze včerejška z telky,“ namítl Mark. „Z upíří princezny.“ „No a co?“ „Ve Hře se věci z televize pouţívat nesmějí. A stejně, Valdiblabla ani není německý jméno.“ „Rakouský,“ opravila ho Anna. „Hitler byl Rakušan.“ „No a co?“ ohradil se podráţděně Ben. „Ukaţ mi někoho, kdo zná nějaký rakouský jméno.“ „Jmenovala se Heidi,“ navrhla Malá Tracey. „Ale to je z tý holčičí kníţky…“ „Prosím tě, co na tom?“ rozčílil se Mark. „Za chvilku je tady autobus. Povídej, Anno. Jmenovala se Heidi a byla to Hitlerova dcera.“
-------------------------------------------------------------------------------------------------------Otázka: Měly děti pro svou HRU nějaká pravidla? Jestli ano, tak jaká?
5
Příprava na vyučovací hodinu s využitím prvků RWCT
„A bydlela na hradě,“ rozhodla Malá Tracey. „No, hrad to zrovna nebyl,“ řekla Anna pomalu, „ale byl to veliký dům se širokými terasami a bylo tam tolik pokojů, ţe… ţe je Heidi nikdy nedokázala spočítat.“ Mark se opřel o stěnu. Vţdycky to chvilku trvalo, neţ se Annino vyprávění rozběhlo. Ale kdyţ uţ, tak bývalo váţně dobré. Vţdycky k němu přidávala takové podrobnosti, ţe pak jako byste celý ten příběh viděli před očima. „Byly tu pokoje Fräulein Gelberové, které byly cítit cigaretami. Fräulein Gelberová nesměla kouřit. Duffi říkal, ţe kdyţ člověk kouří, dostane rakovinu. Byl to jediný vůdce na světě, který se snaţil, aby jeho lidé přestali kouřit. Ale Heidi věděla, ţe Fräulein Gelberová přesto kouří. V kuchyních byla cítit mouka, studená mouka v pytlích a horká mouka v troubě, a dokonce i rozsypaná mouka voněla jinak, ačkoli kdyţ to Heidi řekla Fräulein Gelberové, jen se zasmála. Pak tu byly pokoje ,tam dolů nechoď ´, kde Duffi hovořil s lidmi v uniformách a se ţenami v květovaných šatech.“ „Kdo to byl Duffi?“ chtěl vědět Ben. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Otázka: Kdo to byl podle tebe Duffi? Z čeho tak usuzuješ?
„Hitler,“ vysvětlila Anna. „Nevím, proč mu říkala Duffi. Ani nevím, jestli to něco znamená. Prostě mu tak říkala.“ Ben popotáhl. „Pěkná blbost,“ prohlásil. „No tak pokračuj. Teď to lepší.“ „Duffiho pokoje byly nahoře, ale tam taky nikdy nesměla. Kdyţ Duffi přijel na návštěvu, přišel on za ní.“ Malá Tracey nadskočila na sedátku. „A jak ty její pokoje vypadaly?“ „To přesně nevím,“ pokrčila rameny Anna. „Ale já vím,“ prohlásila Malá Tracey. „Byly velikánské a všechno v nich bylo růţové a měla takovou tu velkou postel se záclonami, taky růţovou a televizi přes celou jednu stěnu a …“ „Tenkrát televize nebyla,“ namítl Mark. „No a co? Pokrčil rameny Ben. „Je to jenom povídání. Pokračuj, Anno. Uţ tam dej nějakou bitvu.“ „Bitvu?“ „No jasně. Něco pořádnýho. Ruskou frontu a Rommela v Egyptě a rakety V2.“ „Odkud tohle všechno víš?“ divil se Mark. „Dělal jsem o tom v minulým pololetí referát, ty koni. Je to hustý. Tak povídej, Anno. Co kdyby jela s Rommelem do Egypta a řídila tank na Sahaře? Nebo kdyby lítala s messerschmidtem – to by bylo ještě lepší.“ Anna si hrála se zipem na své bundě. „Já o messerschmidtech nic nevím – a o bitvách taky ne. Hele, tohle nejde. Hitlerova dcera byl hloupý nápad. Zapomeňte, ţe jsem s tím začala, jo? Budeme povídat něco jiného. Tracey, můţeš si vybrat.“ ------------------------------------------------------------------------------------------------Otázka: Jak si jednotlivé děti Annino vypravování představovaly? Co chtěly v příběhu slyšet? 6
Příprava na vyučovací hodinu s využitím prvků RWCT
„Já chci povídat o Heidi,“ prohlásila Malá Tracey. „Tak jo,“ kývla spěšně Anna. „Tak z ní uděláme princeznu. Princeznu Heidi.“ „Ne,“ Malá Tracey zarputile zavrtěla hlavou. „Já chci o té druhé Heidi. Co jsi o ní povídala.“ „Ale… no tak jo. Jenţe o bitvách vám vyprávět nemůţu. Ona nikdy ţádnou bitvu neviděla.“ „Určitě jo!“ prohlásil Ben. „Byla to Hitlerova dcera!“ Anna zavrtěla hlavou. „On ji od všech bitev drţel stranou. Drţel ji stranou ode všech. Nikdo nevěděl, ţe byl vůbec kdy ţenatý, a nikdo nevěděl o Heidi. Ţila s Fräulein Gelberovou v Bertechtesgadenu – Hitler tam měl venkovský dům a to byl jediný svět, který znala.“ „Ale proč?“ divil se Mark. „Proč ji tajil?“ ------------------------------------------------------------------------------------------------Otázka: Jak bys na tuto otázku odpověděl/a ty? Co myslíš? Proč tajil Hitler existenci své dcery?
„Není to fuk?“ pokrčil rameny Ben. Je to stejně jenom vyprávění.“ „Protoţe měla mateřské znaménko,“ vysvětlila tiše Anna. „Velkou rudou skvrnu v obličeji. A jednu nohu měla kratší, takţe kulhala… jenom malinko. Ale Hitler chtěl stvořit dokonalou rasu – říkalo se jí árijská. Děti s modrýma očima a světlými vlasy, vysoké děti, které můţou běhat a skákat a dobývat svět. Jenţe jeho dcera byla malá jako on sám a černovlasá, její tvář vypadala, jakoby ji někdo spálil ţehličkou, a kulhala.“ „Tak to ji neměl rád,“ pípla Malá Tracey ustrašeně. Jasně ţe ne,“ řekl Mark. „Byl to Hitler. Vsadím se, ţe ten neměl nikdy nikoho rád.“ „Nevím, jestli ji měl rád, nebo ne,“ řekla Anna. „Ona doufala, ţe ano.“ „Ale někdo jako Hitler přece nemohl…“ začal Mark. „Hele, jede autobus!“ vyskočil Ben, „Ten příběh je divnej.“ „Já jsem říkala, ţe to nejde,“ bránila se Anna. „Není divný! Mně se líbí!“ trvala na své Malá Tracey. Autobus se skřípěním zabrzdil a do všech stran rozstříkl ţlutou vodu. „Anno?“ Anna se otočila. „No, co je?“ „Co se stalo s Heidinou mámou?“ „Myslím, ţe umřela,“ řekla Anna. „Určitě umřela. Heidi ji nikdy nepoznala.“ „Aha,“ kývl Mark. Zaváhal. „Anno?“ „Hm?“ Anna znovu otočila hlavu. „Budeš zítra povídat dál?“ „Jo. Ne. Jestli bude pršet, tak snad. Já myslela, ţe se ti to nelíbí.“ „Ale jo,“ řekl Mark. 7
Příprava na vyučovací hodinu s využitím prvků RWCT Chvíli nad příběhem přemýšlej. Pokus se pak napsat znovu pětilístek o Hitlerově dceři. HITLEROVA DCERA JAKÁ BYLA? CO ASI DĚLALA?
JAKÁ BYLA? CO ASI DĚLALA?
CO ASI DĚLALA?
VĚTA O HITLEROVĚ DCEŘI:
CO MĚ PRVNÍ NAPADNE, KDYŢ SLYŠÍM HITLEROVA DCERA?
8
Příprava na vyučovací hodinu s využitím prvků RWCT Fotodokumentace a ukázky z lekce:
9
Příprava na vyučovací hodinu s využitím prvků RWCT
10
Příprava na vyučovací hodinu s využitím prvků RWCT
11