Univerzita Palackého v Olomouci
Manaţerská psychologie I. PhDr. Matúš Šucha, Ph. D., Katedra psychologie FF UP v Olomouci
Cíl předmětu •
Student:
•
ví co to je manažerská psychologie – čím se zabývá – k čemu slouží – jaké je její užití v praxi
•
zná základní pojmy, nástroje a metody manažerské psychologie
• orientuje se v základech managementu • zná pracovní náplň manažera a osobnostní požadavky na tuto pozici
Jednotlivé témata: - základní pojmy psychologie managementu, školy manažerského myšlení a jednání - osobnost manažera – teorie, schopnosti, motivace, temperament, charakter, manažerské role, koncepty kritických faktorů úspěchů
- pracovní (výkonová) motivace - teorie pracovní motivace, měření, determinanty pracovní motivace - struktura a typický obsah manažerské práce 1 – plánování, organizování, rozhodování, vedení lidí, koučování, vedení porad, projektové řízení, kontrola, vyjednávání, prezentování (tvorba prezentace a rétorika)
Jednotlivé témata: - struktura a typický obsah manažerské práce 2 - výběr a rozmístění pracovníků, hodnocení pracovníků, řešení obtížných situací (problémový zaměstnanci, disciplinární řízení), adaptace nových pracovníků - etika v práci manažera, kultura manažerské práce, sociální odpovědnost (CSR koncept), přetížení prací
- self-management – relaxace, sebevýchova a seberozvoj, zvládání stresu, řešení konfliktů
Průběh a ukončení předmětu
• Poslední hodina 19. 4. 2010 • Další termíny výuky: 22. 2., 1. 3., 8. 3., 15. 3., 22. 3., 12. 4., 19. 4. 2010
• Poţadavky k zápočtu: ukázka prezentování (tvorba prezentace a rétorika), docházka min ½ • Materiály – Courseware: http://courseware.upol.cz/wps/portal/
Termín
22.2.
1.3.
8.3.
Lektor
Téma
Dr. Šucha
Týmová práce - metoda 365- téma: co je to management; co manažer ve své práci dělá/Přednáška - management, funkce managementu, manažerské role, pracovní činnosti manažera
Přednáška - požadavky osobnost manažera, tvořivost, kvalifikace, Dr. Šucha etika Praxe - nejdůležitejší vlastnosti manažera (jeho osobnost), hlavní činnosti v práci manažera, popis pracovného dne manažera, etika v Dr. Matoušek praxi
29.3.
Pracovní činnost manažera (co dělá), plusy a mínusy povolání manažera, doporučení pro studenty, kteří chtějí zastávat manažerskou HOST pozici Praxe - pracovní motivace manažerů, zvládání stresu, životní styl Dr. Matoušek manažera Přednáška - pracovní motivace manažerů, zvládání stresu, životní styl Dr. Šucha manažera
5.4.
xx
Státní svátek
12.4.
HOST
Podnikání, podnikatel, rizika, doporučení, plusy a mínusy, pracovní náplň "podminkatele"
19.4.
Dr. Šucha
Přednáška - psychologické aspekty podnikání
15.3. 22.3.
Prezentace a rétorika • Krátká prezentace na vámi zvolené téma z oblasti manažerské psychologie (časový limit – dle počtu členů skupiny – 2 minuty/ osobu) • Prezentace v malých skupinkách (2-5 členů) • Příprava, design, použité formy prezentace, pomůcky atd. jsou plně ve vaši režii
• Zaměřte se na formu vystupování, ústní projev, celkový dojem, jasnost toho, co chcete sdělit, timemanagement.
Literatura •
Povinná literatura:
• •
Mikuláštík, M.: Manažérska psychologie. Praha, Grada, 2007 Jarošová, E. a kol.: Trénink sociálních a manažerských dovedností. Praha, Management press, 2001 Jay, R., Templar, R.: Velká kniha manažerských dovedností. Praha, Grada, 2006 Provazník, V.: Psychologie pro ekonomy a manažery. Praha, Grada, 2002
• • • • • •
•
Doporučená rozšiřující literatura: BEDRNOVÁ, E., NOVÝ, I., kol.: Psychologie a sociologie řízení. Praha, Management Press, 2002. ŠTIKAR, J., RYMEŠ, M., RIEGEL, K., HOSKOVEC, J.: Základy psychologie práce a organizace. Praha, Karolinum, 1998. BĚLOHLÁVEK, F.: Organizační chování: jak se každý den chovají spolupracovníci, nadřízení, podřízení, obchodní partneři či zákazníci. 1. vyd. Olomouc, Rubico, 1996 KOHOUTEK, R., ŠTĚPÁNIK, J.: Psychologie práce a řízení. Brno, Cerm, 2000.
365 • Metoda 365 • • •
skupiny po 5 lidech papír A4 3 řešení určitého úkolu – – –
• •
Co je to management? Co manažer ve své práci dělá? Jak vypadá typický pracovní den manažera?
6 minut času následně posouvat nápady mezi skupinami
Základní pojmy psychologie managementu •
Manažerská psychologie – je psychologie užitá v manažerské praxi. Věnuje se oblastem: – – – – – – – – – – – – – – –
Self-management Osobnost Pracovní motivace Tvořivost v práci manažera Řízení Rozhodování Organizace a organizování Interpersonální komunikace v práci manažera Metodika psychologie práce Poradenství Pracovní činnost Sociální psychologie práce Inženýrská psychologie, ergonomie a pracovní prostředí Psychologické aspekty podnikání Psychologie trhu
I. Management
Obsahové roviny a vybrané členění managementu Struktura „manaţerských“ pozic v rámci organizace
Rozhodování
Působnost
Strategické záměry
Sledování výkonnosti
Koncepce rozvoje
Řízení provozu, práce s lidmi; zlepšování Realizce úkolů operativa, tech. znalosti
Hodnocení ek. ukazatelů
vlastníci
manaţeři
zaměstnanci
Zabezpečení finančního zdraví
Poskytování Informací pro řízení
Určitý způsob vedení druhých lidí, resp. sebe sama Management je proces tvorby a udržování prostředí, ve kterém jednotlivci vyvíjejí manažersky orientované aktivity individuálně, resp. společně v zájmových skupinách a za účelem dosažení stanovených cílů. H. Koontz, H. Weihrich
Management je oblast studia, která se věnuje stanovení postupů, jak co nejlépe dosáhnout cílů zájmové skupiny a jednotlivce. S.P.Robins
Management jako proces • Management je proces plnění pracovních cílů tj. optimalizace chování se subjektu prostřednictvím jiných pracovníků - řádně, včas a v rámci rozpočtu. • Pozor, ale např. ve zdravotnictví se uplatňuje navíc teorie dvou inkonzistentních cílů medicínského cíle a ekonomického cíle - jejich dynamické rovnováhy.
Cíle managementu Cílem managementu je posílit veškeré procesy pomocí nichž pracovníci na svých pracovištích podají nejlepší výkony a v konečném důsledku pozitivně přispějí k ekonomickému růstu a celkovému úspěchu organizace
Funkce managementu • • • • •
1- plánování 2- organizování 3- personální činnost 4- vedení, řízení 5- kontrola
Manažerské role 1 Interpersonální udržování a rozvíjení kontaktů s partnery • představitel organizace (figurehead) • vůdce (leader) • spojovací článek (liason)
Manažerské role 2 Informační: tvorba, sběr, zpracování, přenos, třídění, filtrace a prezentace dat a informací • příjemce informací (monitor) • šiřitel informací (disseminator) • mluvčí organizace (spokeperson)
Systém managementu Prostředí Systém
Vstupy Suroviny, lidé Kapitál, Technologie, informace
Transformace
Výstupy
Práce zaměstnanců Činnost manažerů Technol. a výrobní metody
Výrobky a služby Finanční výsledky Informace Výsledky pro lidi
Zpětná vazba
Prostředí
Efekty podnikání účinnost (prostředky)
efektivita (výstupy)
užití zdrojů
dosažení cílů
malé ztráty
maximální zisky
Manažeři usilují o: nízké ztráty zdrojů (vysoká účinnost) maximální dosažení cílů (vysoká efektivita)
Moderní pojetí vztahu podnikání a managementu – analýza 4E • Účelnost (effektiveness) – strategické záměry – dělat věci správně; individuálně prospěšné • Účinnost (efficiency) – používání správných postupů, metod a prostředků – dělat věci správným způsobem; • Hospodárnost (economy) – omezování „plýtvání“ s disponibilními zdroji a s časem – dělat věci ekonomicky efektivně; • Odpovědnost (equit) -se rozumí dělat věci spravedlivě, eticky a v rámci práva; převzetí sociální odpovědnosti za omezování tzv. „negativních externalit“
RYSY PRÁCE MANAŢERA: • řídí práci a přebírá odpovědnost za výsledky práce jiných lidí, • univerzálnost - čím je manaţer v řídící hierarchii podniku postaven výše, tím více se musí princip respektovat, • specifické předpoklady – vrozené i získané intenzivním studiem
NEJVÝRAZNĚJŠÍ CHARAKTERISTIKY MANAŢERSKÉ PRÁCE: • • • •
Konfliktnost cílů. Práce s nejistotou a s rizikem. Odpovědnost za výsledky. Práce se všemi svěřenými zdroji a odpovědnost za příleţitosti i neúspěchy. • Práce prostřednictvím jiných lidí.
FORMY PRÁCE MANAŢERA řídící práce – určování cílů a koordinace činnosti pracovních kolektivů při řešení úkolů; dílčí operace, heuristická práce - zkoumání a vypracovávání koncepcí, strategií, plánů činnosti, konstrukce výrobků, projektování technologických procesů, forem organizace práce a výroby atd., výkonná operátorská práce - stereotypní operace determinovaného charakteru, bezprostřední řízení technických prostředků apod.
„GLOBÁLNĚJŠÍ“ FORMY PRÁCE MANAŢERA:
• komunikace s podřízenými pracovníky, spolupracovníky, externími partnery, • koncepční práce, • administrativní práce, • odborné studium, • reprezentace ve veřejnosti
II. POŢADAVKY NA OSOBNOST MANAŢERA
KVALIFIKACE
KVALIFIKACE : • pracovní způsobilost člověka pro konkrétní práci v jednotlivých dílčích sloţkách, tj. odbornou způsobilost, psychickou způsobilost, zdravotní způsobilost a morální profil, • způsobilost člověka vykonávat poţadovanou činnost, vyplývající z jeho pracovního zařazení, na přiměřené úrovni, • soubor vědomostí, znalostí, schopností, dovedností, zkušeností, ţádoucích vlastností a pracovních návyků
MODEL POŢADAVKŮ NA KVALIFIKAČNÍ PROFIL VEDOUCÍHO PRACOVNÍKA: vysoká odborná úroveň - znalosti, spolehlivost, odpovědnost, pracovní samostatnost, tvořivost, podnikavost a sebemotivaci, metodické zvládnutí řízení spojené s důkladnou znalostí konkrétních metod a s dovedností tyto metody pouţívat, sociální kompetence - vyjadřuje schopnost vedoucího pracovníka správně se orientovat v sociálních situacích a efektivně vyuţívat metody sociálního řízení i schopnost účinného vedení pracovníků a pracovních kolektivů
RÁMCOVÝ KVALIFIKAČNÍ PROFIL VEDOUCÍHO PRACOVNÍKA: KVALIFIKAČNÍ PROFIL Struktura osobnosti - osobnostní rysy - emocionální procesy
Vzdělání
Zkušenosti
Odbornost Kognitivní (poznávací) procesy procesy: - rozlišování podst. od nepodstatného - úroveň analýzy a syntézy - modelování situací
Sociální (sociální učení): - postoj - hodnotová orientace - zájmy - motivační zaměření Rozhodovací proces
Realizace rozhodnutí kontrola (zpětná kontrola z externího zdroje)
UPLATNĚNÍ KVALIFIKAČNÍHO PROFILU V SOULADU:
• s řídícím úkolem, • se situací v řízení podniku (organizace), především s ohledem na pracovní kolektiv, • s vnějšími objektivními podmínkami, ve kterých se řídící činnost realizuje Úspěšnost Řídící Práce
KOMPETENCE VEDOUCÍCH PRACOVNÍKŮ: •
technické kompetence, týkající se technik a postupů managementu v dané problémové oblasti: – techniky a postupy plánování, – techniky organizování, – techniky a postupy kontroly a řízení,
•
humanitní kompetence, vztahující se ke schopnosti jednat s lidmi a vést je: – kompetence při vedení pracovníků, – kompetence při interpersonální komunikaci,
•
koncepční kompetence, umoţňující vidět souvislosti a dopady přijímaných rozhodnutí,
•
environmentální kompetence
KVALITY ROZHODUJÍCÍ O ÚSPĚCHU MANAŢERŮ: Potřeba řídit. Jenom ti lidé, kteří chtějí řídit ostatní a mají z této činnosti uspokojení, se stávají úspěšnými manaţery.
Potřeba moci. Dobří manaţeři musí mít silný vliv na ostatní. Aby jej mohli mít, nemohou spoléhat jen na svou autoritu (formální), ale především na své špičkové znalosti, zkušenosti a dovednosti (neformální autoritu prestiţ). Schopnost vcítit se - empatie. Skutečný manaţer musí mít cit a pochopení pro svého „protihráče“. Musí si vědět rady s často se vyskytujícími emocionálními reakcemi lidí v organizaci, aby s nimi mohl účinně spolupracovat.
VLASTNOSTI IDEÁLNÍHO MANAŢERA: MANAŢERSKÉ VLASTNOSTI VROZENÉ CHARAKTERISTIKY potřeba řídit teorie potřeba mít moc umění vcítit se do potřeb spolupracovníků
ZÍSKANÉ ZNALOSTI A DOVEDNOSTI znalost ekonomické teorie poznání . sociálně psychologické znalosti znalost metod řízení dobrá tělesná a duševní kondice
ZDROJE EFEKTIVITY MANAŢERSKÉ PRÁCE: - kompetentnost manaţera, - podmínky jeho prostředí, - osobní motivace KOMPETENTNOST: - znalosti, - rysy charakteru, - postoje jedince atd., ZDÁRNÉ PLNĚNÍ ÚKOLŮ (POSLÁNÍ)
RYSY ÚSPĚŠNÝCH MANAŢERŮ:
silný smysl pro odpovědnost a dokončování cílů, elán a vytrvalost při sledování cílů, odváţnost a originalita při řešení problémů, tendence být ve společnosti (podniku atd.) iniciativní, sebedůvěra a smysl pro osobní identitu, ochota akceptovat důsledky rozhodnutí a akcí, připravenost snášet stresy z mezilidských vztahů, ochota vyrovnat se se zklamáním a tolerovat odklady či opoţdění, schopnost ovlivňovat chování jiných osob, schopnost sestavovat pro bezprostřední účely systémy sociální interakce
OBJEKTIVNÍ PODMÍNKY EFEKTIVNOSTI PRÁCE MANAŢERA: • společensko ekonomické prostředí - ovlivňuje úroveň vnitřní disponibility dosahování stanovených cílů, • výrobně technická základna - struktura výroby, šíře sortimentu, její úroveň, vybavenost pracovišť technikou, apod., • sociální klima na pracovišti - velmi komplikovaná síť sociálních informací s jejich významy spojující jedince, kolektivy, organizace a velmi komplikovaná síť mezilidských vztahů
MOTIVACE MANAŽERA = ZAMĚŘENOST K PODNIKAVOSTI, ČINORODOSTI, AKTIVNOSTI A TVOŘIVOSTI
STYL ŘÍDÍCÍ PRÁCE
STYL ŘÍDÍCÍ PRÁCE – navyklý způsob realizace role vedoucího pracovníka, navyklý způsob plnění zejména opakujících se úkolů, které role vyplývají
CHARAKTERISTIKY STYLU ŘÍDÍCÍ PRÁCE: vnitřní stránka, tj. uspořádanost a organizovanost pracoviště, úkolů, pracovní doby i úroveň metod a způsobů řešení úloh řídící práce; vnější stránka - způsob jednání s lidmi při rozhodování, ukládání úkolů, motivaci, kontrole, hodnocení pracovníků a práce, způsob myšlení, vyjadřování, vystupování a chování zejména při organizaci skupinových činností STYL ŘÍDÍCÍ PRÁCE V ŠIRŠÍM SMYSLU: všeobecný systém řízení - souhrn metod a postupů i návody k jejich pouţití, aby se dosáhlo hlavních cílů, charakter vzájemných vztahů mezi vedoucím pracovníkem a jeho podřízenými, spolupracovníky i nadřízenými
FAKTORY VOLBY STYLU ŘÍDÍCÍ PRÁCE: • charakter úkolů a činností, • rozhodující situační faktory pro splnění úkolů, • charakter a typ podnětů, které úkol poskytuje lidem, • stanovisko skupiny a „nálady“ členů skupiny, • časový horizont a strategická závaţnost úkolu z hlediska podnikové politiky, • disponovanost a připravenost vedoucího pracovníka na plnění úkolů
SITUAČNÍ ŘÍZENÍ – vychází z předpokladu, ţe podmínky řízení se průběţně mění a musí se měnit i přístup řídícího pracovníka; rozhodující podmínky a faktory:
TVOŘIVOST V PRÁCI MANAŢERA
TYPY TVOŘIVOSTI V PRÁCI MANAŢERA: • inventivní tvořivost (řešitelská) - objevy nových přírodních a společenských zákonitostí, nových technických principů, návrhy nových řešení apod., • inovační tvořivost (realizační) - pochopení nové myšlenky řešitele, ztotoţnění se s ní, rozpracování do konkrétní reality, tj. do inovace, • tvořivost organizačně řídící - umění pochopit a ocenit tvořivost druhého, pomoci mu v tvůrčím úsilí, schopnost tvořivost vyţadovat, umění tvůrčím způsobem aplikovat principy řízení i zkušenosti z řídící praxe
PODNĚTY POSILUJÍCÍ MOTIVACI K TVŮRČÍ ČINNOSTI: • • • • • • • • • •
náročná, schopnostem jedince přiměřená pracovní činnost, stimulující spolupráce se schopnými pracovníky, příleţitost či moţnost „jít za svou ideou“, osobní uznání nadřízeného, dobrá spolupráce s nadřízeným, výkonu přiměřená mzda, popř. podniková spoluúčast, jistota pracovního místa, moţnost pracovního postupu, příznivé pracovní podmínky (věcné, fyzické i sociální), moţnost absolvovat Job-rotation s dopadem na rozšíření kvalifikace, • moţnost vydobýt si své jméno (pověst) v odborném světě
BARIÉRY TVOŘIVOSTI: • • • • •
bariéry kognitivní (vnímání), bariéry intelektové, bariéry emocionální, bariéry kulturní, bariéry prostředí
PŘEDPOKLADY TVOŘIVÉHO MANAŢERA: Musí dobře znát oblast, kterou řídí. Originálnost myšlení, schopnost produkovat vlastní nápady, které nejsou kopiemi nápadů jiných lidí. Musí být schopen rozlišovat dobré a špatné nápady a musí umět dobré nápady prosadit. Potřebuje mít vůdčí schopnosti, tj. schopnost inspirovat k práci jiné tvůrčí lidi, schopnost vytvářet na pracovišti tvořivé klima.
PROFESNÍ KARIÉRA
PROFESNÍ KARIÉRA: průběh pracovního zařazení člověka od jeho vstupu do prvního pracovního poměru (do zaměstnání) do jeho trvalého ukončení, zpravidla odchodem do důchodu, rozvojová posloupnost získávání pracovních zkušeností během určitého časového období, sled jednotlivých pracovních míst a pracovních rolí, které člověk vystřídá, sekvence vzestupů, stagnací nebo klesání získávaných pracovních zkušeností
KARIÉROVÝ POHYB:
• vertikální pohyb, kdy zaměstnanec postupuje směrem k vrcholu organizační pyramidy, • horizontální pohyb, při němţ je zaměstnanec přemisťován mezi odlišnými odděleními podniku
ZÁSADY ÚSPĚCHU V PROFESNÍ KARIÉŘE: • stanovit si jasné a náročné cíle, • znát konkurenci na trhu práce, • mít představu o vývoji zájmu o vykonávanou činnost (o odborné znalosti a dovednosti) v příštích pěti letech, • získat pověst spolehlivého a rychlého pracovníka, • získat úspěch nikoliv poškozováním slabších nebo méně úspěšných lidí, • neustále rozšiřovat odborné znalosti a dovednosti, • nebýt anarchistou, kverulantem ani pochlebovačem, • stát se osobností pro své okolí, • mít přiměřené sebehodnocení, znát a reálně prosazovat své klady a pokud moţno eliminovat své zápory
ETAPY PRACOVNÍ KARIÉRY MANAŢERA: • • • •
přípravná etapa, etapa zakotvení, doba rozvoje, doba pozdní kariéry
PŘÍPRAVNÁ ETAPA – vysokoškolsky připravovaní řídící pracovníci často jiţ v době studia řeší projekty apod., končí příchodem na pracoviště a absolvováním prvních kroků v nástupu pracovní dráhy
ETAPA ZAKOTVENÍ – zapracování se v prvním zaměstnání; pracovník se stává součástí pracovního kolektivu, řeší praktické úkoly, je hodnocen na úspěchy i prohry; pevněji či méně pevně se zařazuje do pracovního kolektivu a více či méně si upevňuje svou pozici DOBA ROZVOJE – doba „expanze“ profesních a kvalifikačních předpokladů, tj. znalostí, schopností, pracovních dovedností a návyků, které můţe pracovník uplatnit v podniku; období „zralosti“ pracovní kariéry
DOBA POZDNÍ KARIÉRY – charakteristická ubýváním energie, projevuje se větší sklon k rutinnímu řešení rozhodovacích úloh i k rutině ve vedení lidí; manaţer se snaţí udrţet si společenské postavení a prestiţní pozici spíše konexemi neţ vlastním pracovním výkonem; taktní řešení konce pracovní kariéry manaţerů je měřítkem kvality personální práce
MODELY KARIÉROVÝCH DRAH MANAŢERŮ: • manažerská, zaloţená na funkčním postupu v hierarchii podniku, • odborná, která prohlubuje znalosti a dovednosti specialistů, • větvená, spočívající na plnění významných podnikových úkolů, coţ můţe představovat jak přesuny horizontálního, tak vertikálního směru a v moderních přístupech práci v projektových týmech, které řeší některé problémové oblasti podniku
HLAVNÍ RYSY ŢIVOTNÍHO STYLU MANAŢERŮ: • splývá oblast práce a mimopracovního času, se všemi pozitivními i negativními důsledky, • oblast práce klade vysoké nároky na vzdělanost, kulturnost apod., a proto se délka pracovního času prodluţuje a pro aktivity mimopracovního času je malý prostor, • mnohé aktivity volného času - např. sport, kulturní akce - jsou vyuţívány zároveň pro navazování neformálních kontaktů a pro pracovní jednání, • nedostatek času na činnosti rodinného ţivota, péči o děti a některé činnosti pro zajištění chodu domácnosti (vede často k řadě problémů v rodinném ţivotě), • vzrůstají nároky na účast na veřejném ţivotě a ţivotní styl manaţera je „pod kontrolou“ nejen na pracovišti, ale i v místě bydliště NUTNOST PÉČE O ZDRAVÍ A DUŠEVNÍ HYGIENU
ETIKA
ETIKA – disciplína, která se zabývá tím, co je dobré a co špatné, morální povinností a svědomím ETIKA V PODNIKÁNÍ – morální zásady a normy, které usměrňují chování ve světě podnikání PODNIKOVÁ ETIKA – všechny materiální a procesuální normy, zaloţené na dialogové formě dorozumění mezi lidmi, kteří jsou s podnikem spjati v jeden celek CÍL ETIKY PODNIKÁNÍ A PODNIKU = OMEZENÍ NEGATIVNÍCH DŮSLEDKŮ PRINCIPU ZISKU
ZÁKLADNÍ PRINCIPY PODNIKOVÉ ETIKY: • • • • • • • •
pravda, spravedlnost, objektivita, rovnost, individuální svoboda, společenská odpovědnost podniku: vůči svým vlastním zaměstnancům, vůči širokému společenskému okolí atd.
ÚKOL VEDENÍ PODNIKU = DODRŢOVAT MORÁLNÍ VZTAHY: • poctivě jednat jak v podniku, tak navenek, • vyloučit vedlejší činnosti a sebeobohacování na úkor podniku a spolupracovníků, • respektovat mnohost zájmů na rozvoji podniku
PROFESIONÁLNÍ ETIKA – etické principy, které je třeba dodrţovat v činnosti představitelů různých profesí (základních principy i specifické zásady, které vyplývají z různých profesních činností) ETIKA ŘÍZENÍ, RESP. ŘÍDÍCÍ PRÁCE = SOUČÁST PROFESIONÁLNÍ ETIKY
Díky za pozornost!
[email protected]