DinoLab LIVE Lesbrief websessie Een kijkje achter de schermen van museum Naturalis voor groep 6, 7 en 8
1 DinoLab LIVE
Inhoud lesbrief DinoLab LIVE 1 2 3 4
Introductieles Beschrijving websessie Afsluiting Bijlage: het starten van een online gastles van Naturalis
Tijdsbesteding Totaal ca. 1 uur • Introductieles ca. 15 minuten • Uitzending ca. 30 minuten • Afsluiting ca. 15 minuten
Vereiste voorkennis Geen
Doelgroep Groep 6, 7 en 8 van het primair onderwijs
Aansluiting kerndoelen natuur en techniek • Algemeen: Leerlingen krijgen een beeld van Naturalis als wetenschappelijk instituut: de collectie, het werk van wetenschappers en andere experts en, de betekenis van de collectie en het onderzoek voor de wetenschap. • Kerndoel 40: Aan de hand van materiaal uit de collectie krijgen leerlingen inzicht in de relatie tussen organismen (eigenschappen en kenmerken) en hun leefomgeving. • Kerndoel 41: Leerlingen maken kennis met het verband tussen vorm en functie van het skelet.
Inhoud in het kort Een paleontoloog (een fossielenexpert) van Naturalis restaureert de echte fossiele schedel van een dinosaurus: een Triceratops. Ondertussen vertelt de paleontoloog over zijn werk en worden de leerlingen gestimuleerd om vragen te stellen.
2 DinoLab LIVE
1 Introductieles Duur ca. 15 minuten
Doel van de les • • • •
De leerlingen enthousiasmeren voor de liveinteractie met de expert De leerlingen weten dat Naturalis niet alleen een museum is maar ook een onderzoeksinstituut De leerlingen weten wat een paleontoloog is De leerlingen kennen hun rol tijdens de websessie
Inhoud U bereidt de leerlingen voor op de uitzending door eerste een korte inleiding te geven en daarna twee filmpjes te laten zien. Het eerste filmpje is een verslag van de opgraving van het skelet van een T. rex in Amerika door wetenschappers van Naturalis. Het tweede filmpje vormt de brug tussen de T. rexopgraving en de online gastles. 1
T. rex-opgraving: http://youtu.be/Le1-H5HaMxc
2
Introductie DinoLab LIVE: http://youtu.be/Evv_ZBrEzBY
Suggestie ter inleiding van de filmpjes ”Hebben jullie iets gehoord over de komst van een T. rexskelet naar Nederland?” Vraag naar hun voorkennis. “Naturalis, het natuurmuseum in Leiden is bezig een echt T. rexskelet naar Nederland te halen. Het is opgegraven op het land van een boer in Amerika. Het T. rexskelet is nu nog niet in Nederland te zien, maar medewerkers bereiden zich al druk voor op zijn komst. De opgegraven botten worden in Amerika schoongemaakt en
3 DinoLab LIVE
van top tot teen door dino-experts onderzocht. Dan worden alle delen zo goed mogelijk verpakt voordat ze naar Nederland gaan. Kijk maar naar dit filmpje…” -Filmpje T. rexopgraving“We hebben een unieke kans want toevallig wordt op dit moment in Naturalis een ander dinoskelet gerestaureerd: dat van een Triceratops. We maken straks contact met Naturalis via internet en we zien dan hoe dino-experts van het museum werken aan dino-botten. Jullie mogen dan alle dino-vragen stellen die jullie maar hebben. -Filmpje introductie DinoLab Live -
Alternatief Weten uw leerlingen al van de komst van de T. rex naar Naturalis? U kunt dan het eerste filmpje overslaan en dit onderwerp alleen kort bespreken, bijvoorbeeld aan de hand van de onderstaande achtergrondinformatie. Achtergrondinformatie Naturalis Naturalis is een museum waar je van alles te weten komt over de natuur. Je ziet er dieren van nu en uit de oertijd. Maar Naturalis is niet alleen een museum. Naturalis heeft een uitgebreide wetenschappelijke verzameling dieren, planten, fossielen, stenen en mineralen. In totaal wel 37 miljoen voorwerpen. Wat doet het museum met al die voorwerpen? Die worden gebruikt voor onderzoek, bijvoorbeeld door paleontologen. Paleontologen onderzoeken fossielen van dieren uit het verleden, zoals dinosauriers.” Tip: activeer voorkennis met vragen als.. • Wat voor soort museum is Naturalis? • Wie is er weleens in Naturalis geweest? • Wat heb je er gezien? • Wie weet hoe een Triceratops eruitziet?
2 Beschrijving websessie Duur
Tips voor de uitzending
ca. 30 minuten
Tips voor de leerlingen: • Bedenk niet van tevoren welke vraag je wilt stellen. Luister en kijk goed naar de museummedewerker en steek je vinger op zodra je een vraag hebt. • Als je een vinger opsteekt zal de meester of juf met de microfoon naar je toe komen, of neem je plaats voor de webcam om je vraag te stellen. • Als je aan de beurt, bent stel je dan eerst voor (noem je voornaam) en spreek rustig en duidelijk in de microfoon. Spreek niet luider dan normaal. • Blijf bij de microfoon totdat de museummedewerker je vraag heeft beantwoord. Hij vraagt meestal of zijn antwoord duidelijk is. • Soms zal de museummedewerker je verzoeken even te wachten met vragen stellen, zodat hij iets kan laten zien. • Onze museummedewerker wil jullie vragen graag beantwoorden. Reken er wel op dat misschien niet iedereen aan de beurt komt. • Bedenk: domme vragen bestaan niet!
Doel van de les • • • • • • •
De leerlingen verwonderen zich over het leven in een ander tijdperk: het dinotijdperk De leerlingen verwonderen zich over hoe objecten bijdragen aan kennisvergroting De leerlingen maken kennis met het werk van een paleontoloog De leerlingen kunnen uitleggen hoe het werk van de paleontoloog bijdraagt aan kennis over het leven in het verleden De leerlingen zien de samenhang tussen vorm en functie in een dinosaurusskelet De leerlingen worden geprikkeld om vragen te stellen aan de expert De leerlingen hebben een positief beeld van Naturalis en van het werk van de paleontoloog
Inhoud Een paleontoloog van Naturalis geeft uitleg over zijn werkzaamheden: wat is een paleontoloog en wat doet deze persoon in het algemeen en hier en nu in het bijzonder. Dan volgt uitleg over de Triceratopsschedel: waar komt de schedel vandaan en wat gaat er mee gebeuren. De paleontoloog praat over het ontstaan van het huidige beeld van de Triceratops en andere dino’s: wat weten we en hoe weten we dat? Ondertussen is er ruimte voor de leerlingen om vragen te stellen.
4 DinoLab LIVE
Tips voor de leerkracht: • U bent de regisseur. Onze museummedewerker zal het leergesprek sturen maar u bent als leerkracht tijdens de uitzending verantwoordelijk voor een ordelijk verloop van het stellen van vragen. Verdeel zelf de spreektijd onder de kinderen. • Bereid met de kinderen de uitzending goed voor, maar laat de leerlingen - ter behoud van een spontane interactie - geen lijstjes met vragen opstellen. Het gevaar hierbij is dat kinderen meer bezig zijn met hun vragen lijstje, dan te luisteren naar de museummedewerker.
3 Afsluiting Duur
Inhoud
ca. 15 minuten
Spreek met de kinderen na wat ze van de uitzending vonden: • Wat vonden jullie het leukst? • Wat hadden jullie verwacht? • Wat was moeilijk te begrijpen? • Wat is een paleontoloog ook alweer? • En wat doet die persoon dan? • Wat is het belangrijkste dat je vandaag hebt geleerd?
Doel van de les • •
Leerlingen de gelegenheid geven om te reflecteren op de uitzending. Leerlingen laten reflecteren op hetgeen ze geleerd heb- ben.
5 DinoLab LIVE