Adózás és osztalékként kiosztható összegek összehasonlítása 2015-ben 4 kft-nél az Eva hatálya alatt és az Eva hatályán kívül:
1. kft. a) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha a vállalkozás nem jelentkezik be az Eva törvény hatálya alá Helyi iparűzési adó alapja = 20.000.000 - 4.000.000 = 16.000.000,- Ft Helyi iparűzési adó = 16.000.000 x 0,02 = 320.000,- Ft Adózás előtti eredmény = 20.000.000 - 8.000.000 = 12.000.000,- Ft Adóalap = 12.000.000 - 1.920.000 = 10.080.000- Ft Társasági adó = 10.080.000X0,10=1.008.000,- Ft Adózás utáni eredmény = 12.000.000 – 1.008.000 = 10.992.000- Ft Osztalék utáni szja = 10.992.000x 0,15 = 1.648.800,- Ft Áfa egyenlege = 4.000.000 - 1.500.000 = + 2.500.000,-Ft (fizetendő áfa) Fizetendő kiemelt adók összege = 320.000 +1.008.000+ 1.648.800+ 304.000 + 2.500.000 = 5.780.800,- Ft EHO(ha van)=1.538.880 Leadózott, kifizethető osztalék = 10.992.000- 1.648.800-= 9.343.200,- Ft Vagy 10.992.000- 1.648.800-1.538.880=7.734.320 b) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha a vállalkozás bejelentkezik az Eva törvény hatálya alá Eva adóalap 24.000.000,-Ft Eva 24.000.000,-Ft x 0,37 = 8.880.000,-Ft Helyi iparűzési adó az eva alapjának 50%-a alapján =24.000.000 : 2 x 0,02 = 240.000,-Ft. Eva hatálya alatt fizetendő kiemelt adók összege, amennyiben a helyi iparűzési adó az eva alapjának 50%-a alapján kerül megállapításra: 8.880.000 + 240.000 = 9.120.000,-Ft. Leadózott, kifizethető osztalék = 24.000.000 - 9.500.000 – 9.120.000 = 5.380.000,-Ft
2. kft. a) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha a vállalkozás nem jelentkezik be az Eva törvény hatálya alá
Helyi iparűzési adó alapja = 12.000.000 - 5.000.000 = 7.000.000,- Ft Helyi iparűzési adó = 7.000.000 x 0,02 = 140.000,- Ft Adózás előtti eredmény = 12.000.000 - 8.000.000 = 4.000.000,- Ft Adóalap = 4.000.000, - 1.965.000 = 2.035.000,- Ft Társasági adó = 2.035.000,- Ft x 0,1 = 203.500,- Ft Adózás utáni eredmény = 4.000.000 - 203.500 = 3.796.500,- Ft Osztalék utáni szja = 3.796.500, x 0,15 = 569.475- Ft Áfa egyenlege = 2.400.000 - 1.400.000 = + 1.000.000,- Ft (fizetendő áfa) Fizetendő kiemelt adók összege = 140.000 + 203.500 +569.475+ 304.000 + 1.000.000 = 2.216.975Ft EHO(ha van)=531.510 Leadózott, kifizethető osztalék = 4.000.000 - 203.500 -569.475= 3.227.025- Ft Vagy = 4.000.000 - 203.500 -569.475-531.510=2.695.515 b) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha a vállalkozás bejelentkezik az Eva törvény hatálya alá Eva adóalap 14.400.000 + 5.600.000 = 20.000.000,-Ft Eva 20.000.000 x 0,37 = 7.400.000,-Ft Helyi iparűzési adó az eva alapjának 50%-a alapján = 20.000.000 : 2 x 0,02 = 200.000,-Ft. Eva hatálya alatt fizetendő kiemeIt adók összege, amennyiben a helyi iparűzési adó az eva alapjának 50%-a alapján kerül megállapításra: 7.400.000 + 200.000 = 7.600.000,-Ft. Leadózott, kifizethető osztalék = 14.400.000 - 9.400.000 - 7.600.000 = - 2.600.000,-Ft (veszteség) 3. kft. a) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha a vállalkozás nem jelentkezik be az Eva törvény hatálya alá Helyi iparűzési adó alapja = 12.000.000 - 3.000.000 = 9.000.000,- Ft Helyi iparűzési adó = 9.000.000 x 0,02 = 180.000,- Ft Adózás előtti eredmény = 12.000.000 - 6.000.000 = 6.000.000,- Ft Adóalap = 6.000.000 - 1.955.000 = 4.045.000,- Ft Társasági adó = 4.045.000 x 0,1 = 404.500,- Ft Adózás utáni eredmény = 6.000.000 - 404.500 = 5.595.500,- Ft Osztalék utáni szja = 5.595.500, x 0,15= 839.325,- Ft Áfa egyenlege = 2.400.000 - 1.000.000 = + 1.400.000,-Ft (fizetendő áfa)
Fizetendő kiemeIt adók összege = 180.000 + 404.500+ 839.325+ 304.000 + 1.400.000 = 3.127.825,Ft EHO(ha van) :783.370 Leadózott, kifizethető osztalék = 6.000.000 - 404.500 - 839.325= 4.756.175 Ft Vagy: 6.000.000 - 404.500 - 839.325-783.370=3.972.805 b) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha a vállalkozás bejelentkezik az Eva törvény hatálya alá Eva adóalap 14.400.000 + 1.600.000 = 16.000.000,-Ft Eva 16.000.000 x 0,37 = 5.920.000,-Ft Helyi iparűzési adó az eva alapjának 50%-a alapján = 16.000.000 : 2 x 0,02 = 160.000,-Ft. Eva hatálya alatt fizetendő kiemelt adók összege, amennyiben a helyi iparűzési adó az eva alapjának 50%-a alapján kerül megállapításra: 5.920.000 + 160.000 = 6.080.000,- Ft. Leadózott, kifizethető osztalék = 14.400.000 - 7.000.000 - 6.080.000,- = 1.320.000,- Ft. 4. kft. a) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha a vállalkozás nem jelentkezik be az Eva törvény hatálya alá Helyi iparüzési adó alapja = 12.000.000 - 3.000.000 = 9.000.000,- Ft Helyi iparüzési adó = 9.000.000 x 0,02 = 180.000,- Ft Adózás előtti eredmény = 12.000.000 - 6.000.000 = 6.000.000,- Ft Adóalap = 6.000.000 = 6.000.000,- Ft Társasági adó = 6.000.000 x 0,1 =600.000,- Ft Adózás utáni eredmény = 6.000.000 - 600.000= 5.400.000,- Ft Osztalék utáni szja = 5.400.000 x 0,15 = 864.000,- Ft Áfa egyenlege = 2.400.000 - 1.000.000 = + 1.400.000,-Ft (fizetendő áfa) Fizetendő kiemelt adók összege = 180.000 + 600.000+ 864.000 + 304.000 + 1.400.000 = 3.348.000Ft EHO(ha van):756.000 Leadózott, kifizethető osztalék = 5.400.000 – 864.000 = 4.536.000,- Ft Vagy: 5.400.000 – 864.000-756.000= 3.780.000 b) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha a vállalkozás bejelentkezik az Eva törvény hatálya alá Eva adóalap 14.400.000,- Ft Eva 14.400.000 x 0,37 = 5.328.000,- Ft
Helyi iparűzési adó az eva alapjának 50%-a alapján = 14.400.000 : 2 x 0,02 = 144.000,- Ft. Eva hatálya alatt fizetendő kiemelt adók összege, amennyiben a helyi iparüzési adó az eva alapjának 50%a alapján kerül megállapításra: 5.328.000+ 144.000 = 5.472.000 Ft. Leadózott, kifizethető osztalék = 14.400.000 - 7.000.000 – 5.472.000 = 1.928.000,- Ft.
ADÓZÁS ÖSSZEHASONLÍTÁSA 2016-BAN A 6 EGYÉNI VÁLLALKOZÁSNÁL AZ EVA HATÁLYA ALATT ÉS AZ EVA HATÁLYÁN KÍVÜL: 1. egyéni vállalkozó a) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó nem jelentkezik be az Eva törvény hatálya alá Bevételt csökkentő tételek = 180.000 + 125.000= 305.000,- Ft Vállalkozói jövedelemadó alapja = 10.000.000 - 305.000 - 3.900.000 - 1.000.000 =4.795.000,- Ft Vállalkozói jövedelemadó =4.795.000,Ft x 0,1 = 479.500,- Ft Vállalkozói osztalékalap = 4.795.000- 479.500= 4.315.500,- Ft Osztalékból származó jövedelem adója = 4.315.500x0,15=647.325 Ft Jövedelemkivét utáni szja: 1.000.000,-Ft jövedelem kivét után a 2016. évi szja adókulcsokkal 150.000,- Ft Összes fizetendő szja = 150.000 + 479.500+ 647.325 = 1.276.825,- Ft Áfa egyenlege = 2.000.000- 500.000 = + 1.500.000,- Ft (fizetendő áfa) Helyi iparüzési adó alapja = 10.000.000- 1.800.000 = 8.200.000,- Ft Helyi iparüzési adó = 8.200.000 x 0,02 = 164.000,- Ft Fizetendő kiemelt adók összege = 164.000 + 1.276.825+ 1.500.000+70.000= 3.010.825,- Ft b) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó bejelentkezik az Eva törvény hatálya alá Eva adóalap 10.000.000 + 2.000.000 = 12.000.000,-Ft Eva 12.000.000 x 0,37 = 4.440.000,-Ft Helyi iparűzési adó az eva alapjának 50%-a alapján = 12.000.000: 2 x 0,02 = 120.000,-Ft Eva hatálya alatt fizetendő kiemelt adók összege, amennyiben a helyi iparűzési adó az általános szabályok szerint kerül megállapításra: 4.440.000 + 120.000+70.000 = 4.630.000,-Ft. 2. eqyéni vállalkozó a) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó nem jelentkezik be az Eva törvény hatálya alá Bevételt csökkentő tételek = 180.000 + 125.000 + 300.000 = 605.000,- Ft Vállalkozói jövedelemadó alapja = 10.000.000 - 605.000 - 7.400.000 - 1.000.000= 995.000,- Ft Vállalkozói jövedelemadó = 995.000 x 0,1 = 99.500,- Ft
Osztalékból származó jövedelem adója = 995.000-99.500 = 895.500x0,15=134.325,- Ft Jövedelemkivét utáni szja: 1.000.000,-Ft jövedelem kivét után a 2016. évi szja adókulcsokkal 150.000,- Ft Összes fizetendő szja = 150.000 + 99.500+ 134.325,+ 70.000 =453.825,- Ft Áfa egyenlege = 2.000.000 - 1.000.000 = + 1.000.000,- Ft (fizetendő áfa) Helyi iparüzési adó alapja = 10.000.000 - 4.000.000 = 6.000.000,- Ft Helyi iparüzési adó = 6.000.000 x 0,02 = 120.000,- Ft Fizetendő kiemeIt adók összege = 120.000 + 453.825+ 1.000.000= 1.573.825,- Ft b) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó bejelentkezik az Eva törvény hatálya alá Eva adóalap: 10.000.000 + 2.000.000 = 12.000.000,-Ft Eva 12.000.000 x 0,37 = 4.440.000,-Ft Helyi iparüzési adó az eva alapjának 50%-a alapján = 12.000.000: 2 x 0,02 = 120.000,-Ft Eva hatálya alatt fizetendő kiemelt adók összege, amennyiben a helyi iparüzési adó az általános szabályok szerint kerül megállapításra: 4.440.000+ 120.000+70.000 = 4.630.000,-Ft. 3. eqyéni vállalkozó a) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó nem jelentkezik be az Eva törvény hatálya alá Bevételt csökkentő tételek = 2.500.000 = 2.500.000,- Ft A kisvállalkozói kedvezmény korlátja a bevétel és költség különbözete: 12.000.0004.800.000=7.200.000>2.500.000) Vállalkozói jövedelemadó alapja = 12.000.000 - 2.500.000 - 4.800.000 - 800.000= 3.900.000,- Ft Vállalkozói jövedelemadó = 3.900.000 x 0,1 = 390.000,- Ft Vállalkozói osztalékalap = 3.900.000 - 390.000 -2.100.000+ 2.500.000 = 3.910.000,- Ft Osztalékból származó jövedelem adója = 3.910.000x0,15= 586.500 Ft Jövedelem kivét utáni szja: 1.500.000,-Ft jövedelem kivét után a 2016. évi szja adókulcsokkal 225.000,-Ft Összes fizetendő szja = 225.000 + 390.000 + 586.500 + 80.000 = ,-Ft Áfa egyenlege = 2.400.000 - 500.000 = + 1.900.000,-Ft (fizetendő áfa) Helyi iparüzési adó alapja = 12.000.000 - 1.900.000,-Ft = 10.100.000,-Ft Helyi iparüzési adó = 10.100.000 x 0,02 = 202.000,-Ft
Fizetendő kiemelt adók összege = 202.000 + 1.671.000+ 1.900.000 = 3.773.000-Ft b) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó bejelentkezik az Eva törvény hatálya alá Eva adóalap 12.000.000 + 2.400.000 + 3.100.000 = 17.500.000,- Ft Eva 17.500.000 x 0,37 = 6.475.000,- Ft Helyi iparüzési adó az eva alapjának 50%-a alapján = 17.500.000 : 2 x 0,02 = 175.000,-Ft Eva hatálya alatt fizetendő kiemelt adók összege, amennyiben a helyi iparüzési adó az általános szabályok szerint kerül megállapításra: 6.475.000+ 202.000+80.000 = 6.757.000,- Ft. 4. eqyéni vállalkozó a) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó nem jelentkezik be az Eva törvény hatálya alá Bevételt csökkentő tételek = 3.000.000 + 1.685.160 = 4.685.000,- Ft (A kisvállalkozói kedvezmény korlátja a bevétel és költség különbözete: 12.000.000 - 9.000.000 = 3.000.000 < 5.000.000,- Ft ) Létszámnövelő kedvezmény: 12x93.000x1,51=1.685.160 Vállalkozói jövedelemadó alapja = 12.000.000 - 4.685.000- 9.000.000 - 200.000 =--1.885.000,- Ft Vállalkozói jövedelemadó = 0,- Ft (negatív adóalap) Jövedelem kivét utáni szja: 2.200.000,-Ft jövedelem kivét után a 2016. évi szja adókulcsokkal : 2.200.00x0,15= 330.000,-Ft Összes fizetendő szja = 330.000 + 80.000 = 410.000,- Ft Áfa egyenlege = 2.400.000 - 1.500.000 = + 900.000,- Ft (fizetendő áfa) Helyi iparüzési adó alapja = 12.000.000 - 3.800.000-1.510.000 = 6.690.000,- Ft Helyi iparüzési adó = 6.690.000 x 0,02 = 134.000,- Ft (kerekítve) Fizetendő kiemelt adók összege = 134.000 + 410.000+ 900.000 =1.444.000,- Ft b) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó bejelentkezik az Eva törvény hatálya alá Eva adóalap 12.000.000 + 2.400.000 + 4.600.000 = 19.000.000,- Ft Eva 19.000.000 x 0,37 = 7.030.000,- Ft Helyi iparüzési adó az eva alapjának 50%-a alapján = 19.000.000: 2 x 0,02 = 190.000,-Ft Eva hatálya alatt fizetendő kiemelt adók összege, amennyiben a helyi iparüzési adó az eva alapjának 50%-a alapján kerül megállapításra: 7.030.000+ 190.000 = 7.220.000,- Ft.
5. eqyéni vállalkozó a) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó nem jelentkezik be az Eva törvény hatálya alá Bevételt csökkentő tételek = 937.440 = 937.440,-Ft (Foglalkoztatásnövelés 5 fő alatt :12x93.000x0,84=937.440) Vállalkozói jövedelemadó alapja = 16.000.000 – 937.440 - 5.700.000 = 9.362.560,- Ft Vállalkozói jövedelemadó = 9.362.560x0,10= 936.256,- Ft Vállalkozói osztalékalap = 9.362.560- 936.256= 8.426.304,- Ft Osztalékból származó jövedelem adója = 8.426.304x0,15=1.263.945- Ft Összes fizetendő szja = 936.256,- Ft + 1.263.945= 2.200.201,- Ft Áfa egyenlege = 2.000.000 - 800.000 = + 1.200.000,- Ft (fizetendö áfa) Helyi iparűzési adó alapja = 16.000.000 - 4.000.000- 840 000 = 11.160.000,- Ft Helyi iparűzési adó = 11.160.000 x 0,02 = 223.200 ,- Ft Fizetendő kiemelt adók összege = 223.200+ 2.200.201+ 1.200.000 = 3.623.401,- Ft b) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó bejelentkezik az Eva törvény hatálya alá Eva adóalap 16.000.000 + 2.000.000 = 18.000.000,- Ft Eva 18.000.000 x 0,37= 6.660.000,- Ft Helyi iparűzési adó az eva alapjának 50%-a alapján = 18.000.000: 2 x 0,02 = 180.000,-Ft Eva hatálya alatt fizetendő kiemelt adók összege, amennyiben a helyi iparűzési adó az eva alapjának 50%-a alapján kerül megállapításra: 6.660.000 + 180.000 = 6.840.000,- Ft. 6.egyéni vállalkozó a) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó nem jelentkezik be az Eva törvény hatálya alá Bevételt csökkentő tételek: 0,- Ft Vállalkozói jövedelemadó alapja = 25.000.000 - 9.750.000 = 15.250.000,- Ft Vállalkozói jövedelemadó = 15.250.000x0,10= 1.525.000,- Ft Vállalkozói osztalékalap = 15.250.000- 1.525.000= 13.725.000,- Ft Osztalékból származó jövedelem adója = 13.725.000x0,15=2.058.750,- Ft
Összes fizetendő szja = 1.525.000,- Ft + 2.058.750,- Ft = 3.583.750,- Ft Helyi iparűzési adó alapja = 25.000.000,- Ft Helyi iparűzési adó = 25.000.000 x 0,02 = 500.000,- Ft Fizetendő kiemelt adók összege = 500.000 + 3.583.750,- Ft= 4.083.750,- Ft
b) Kiemelt adófizetési kötelezettségek, ha az egyéni vállalkozó bejelentkezik az Eva törvény hatálya alá Eva adóalap 25.000.000 + 1.000.000 = 26.000.000,- Ft Eva 26.000.000 x 0,37 = 9.620.000,- Ft Helyi iparűzési adó az eva alapjának 50%-a alapján = 26.000.000 : 2 x 0,02 = 260.000,-Ft Eva hatálya alatt fizetendő kiemelt adók összege, amennyiben a helyi iparűzési adó az általános szabályok szerint kerül megállapításra: 9.620.000+ 500.000 = 10.120.000,- Ft.