Opbouw Module Sound Engineering 01 Versie 0.7
Module Sound Design 01
15-03-06
Versiebeheer lesopbouw: Omschrijving wijziging
versienr.
Datum
Concept lesopbouw 2006
0.5
11-04-
Versie nummer 0.2
Beschrijving wijziging -in 5 blokken verdeeld -
Datum 24-03-2006
0.3
-bolk 3 les 1 en 2 omgewissled -opdrachten toegevoegd -thuisstudies toegevoegd
28-03-2006
0.4
Opdrachten + deelopdrachten toegevoegd
11-04-2006
0.5
Leerdoel toegevoegd
12-04-2006
0.6
Aanpassingen van de opdrachtgever uitgevoerd
5-05-2006
2
Module Sound Design 01
15-03-06
Inleiding In dit rapport word beschreven wat de inhoud van de module digital sound design is. In dit rapport precies aangegeven wat de theorie, praktijk, opdrachten in de les en thuisstudiestof is.
3
Module Sound Design 01
15-03-06
Module Sound Design 01 De module sound engineering bestaat uit 10 lessen van 1,5 uur 8 weken Totaal 56 lesuur = 2 studie punten 10 x 2 workshops/lessen = 15 lesuur contact Per week 1,5 lesuur contact + 4 uur zelfstudie
Blok 1
Blok 2
Blok 3
Blok 4
Blok 5
1,5 uur
1,5 uur
1,5 uur
1,5 uur
1,5 uur
1,5 uur
1,5 uur
1,5 uur
1,5 uur
1,5 uur
Les 1
Les 2
Les 3
Les 4
Les 5
Les 6
Les 7
Les 8
Les 9
Les 10
De lessen bestaan uit 5 blokken: - blok 1: inleiding geluidtheorie - blok 2: digitalisering van geluid - blok 3: software en hardware - blok 4: bewerken van geluid - blok 5: mastering van geluid Elk blok bestaat uit 2 lessen van 1,5 uur De twee lessen per blok zijn aan elkaar verbonden. Opdarchten=Tijdens de les opdarchten Thuisstudie=Huiswerk Deelopdracht=Vrijeopdracht Eindopdracht
4
Module Sound Design 01
15-03-06
1.1 introductie kort • Gezelligheid scheppen • Wie ben ik? • Voor wie is deze module bedoeld? • Wat ga wij leren? • Wat ga wij doen? • Waar gaan wij mee werken? • Opbouw van deze module. • Hoe sluit je deze module positief af? • Vertel over de werking van de module deelopdrachten + vrijeopdracht • Wie heeft er ervaring met geluid Hoe werkt geluid en audio (De geluidstheorie) Theorie: • Geluid en audio. • Hoe is een geluid opgebouwd. Praktijk: • Wat zelfgemaakte audiofiles laten horen. Opdrachten: • lees 1.1 + 1.2 Hoe werkt geluid en audio / geluidstheorie 1+ 2. • Opgeven van de eindopdracht. (Het maken van een remix) Zoek muziek uit voor deze remix/edit • Omschrijf het fenomeen geluid Thuisstudie: • Bestudeer les 1.2 Hoe werkt geluid en audio (De geluidstheorie 2) uit de reader Leerdoelen: • De cursist weet het verschil tussen audio en geluid. • De cursist weet hoe een geluid is opgebouwd. • De cursist kan in eigen woorden uitleggen hoe geluid wordt waargenomen Deelopdracht: • Omschrijf het fenomeen geluid
5
Module Sound Design 01
15-03-06
1 .2 Hoe werkt geluid en audio (De geluidstheorie 2) Theorie: • Decibel • De geluids nivo’s • Watt vs. Decibel • Mono en stereo Praktijk: Bv. http://school.discovery.com/lessonplans/programs/soundwaves/ Opdrachten tijdens de les: • Verzin geluiden die 0db-10db-20db- tot 140db als geluids sterkte hebben. • Verzin geluids situaties die mono zijn • Verzin geluids situaties die stereo zijn • Bespreking Thuisstudie/opdrachten Thuisstudie: • bestudeer les 2.1 Wat is analoog en wat is digitaal uit de reader • Omschrijf het menselijk gehoor Leerdoelen: • De cursist kent de relatie tussen frequentie – hertz – decibel. • De cursist weet kent de relatie tussen decibel – Watt. • De cursist weet wat mono en stereo is. • De cursist weet wat de mens kan horen. Deelopdracht: • Omschrijf de werking van het menselijk gehoor.
6
Module Sound Design 01
15-03-06
2.1 Wat is digitaal en wat is analoog Theorie: • De ontwikkeling van analoge opname naar digitale opname • Wat is analoog en wat is digitaal • Voorbeelden van analoge en digitale media • De toepassing van analoog en digitaal bij geluidsopname Practijk: • Liedje laten horen “analoog is beter als digitaal” • Voorbeeld van analoge foto en een digitale foto • Voorbeelden van analoge media laten zien • Voorbeelden van digitale media laten zien • Bespreken van de thuisstudie/opdrachten Deelopdracht: • Omschrijf de voor en na delen van analoog en digitaal • Geef voorbeelden van analoge media en digitale media Thuisstudie: • bestuderen reader 2.2 Digitale gegevens • Zoekt thuis 3 analoge geluidsdragers en 3 digitale geluidsdragers En neem deze mee naar de volgende les. • Omschrijf de voor en na delen van analoog en digitaal. Leerdoelen: • De cursist weet het verschil tuseen analoog en digitaal • De kent de voor en nadelen van analoog en digitaal
7
Module Sound Design 01
15-03-06
2 .2 Digitale gegevens • theorie • Digitale gegevens • Hoe werkt bitrate en digitale nummering* • Het digitaliseren van geluid* • Sampling* Praktijk: • Docent gaat opnemen met 8 bit en wat opnemen met 16 bit • En met de klas naar de verschillen luisteren. • Deelopdrachten: • Brainstormen over kwaliteit van geluid bij film DVD, podcasting, internetradio streaming. Notities maken hierover. • Omschrijf de relatie tussen Geluidskwaliteit en bitrate. Thuisstudie: • Bestuderen blok 3.1 De opname set-up werkend krijgen. Schrijf een korte rapportage over kwaliteit van audio m.b.t. verschillende media Leerdoel: • De cursist weet het de juiste kwaliteit audio toe te passen bij de juiste media • De cursist weet wat sampling is.
8
Module Sound Design 01
15-03-06
3.1 en 3.2 • De setup werkend krijgen en een digitale opname maken Theorie: • Wat gebeurd er als wij digitaal gaan opnemen • hardware en software • De opname setup • Het aansluiten van het geheel • Voorkomende problemen Praktijk: • Geluidskaart laten zien. • Een digitale opname maken met clipping. • Een goede digitale opname maken. • Een goede digitale opname afluisteren. Thuisstudie: • Les 3.2 Een digitale opname maken reader doornemen. • Favoriet nummer opnemen en proberen een remix te maken. • Bestudeer het geluidsconfiguratiescherm van je computer. • Kijk of je thuis een jack kabel, tulp kabel, en een grote Jack kabel heb. Leerdoel: • De cursist weet wat er gebeurd als er een digitale opname gemaakt word. • De cursist kan de audio setup werkend krijgen. • De cursist kan voorkomende audio set-up problemen oplossen. • De cursist weet welke hard en software er gebruikt word. DeelOpdracht: • Omschrijf je eigen audio set-up teken een plattegrond heirvan. • Omschrijf je bevindingen als je kijkt naar je configuratie scherm. Vrijeopdracht • De vrijeopdracht een remix/edit maken (zoekt muziek uit hiervoor) En neem dit op, zet het op je hardeschijf.
9
Module Sound Design 01
15-03-06
3 .2 Een digitale opname maken. Theorie • Wat is er nodig om een digitale opname te maken. • De Geluidskaart • De microfoon* • Het mengpaneel* • De monitoren Praktijk: • Behandelen: mengpaneel • Behandelen: microfoon • Behandelen: monitoren • De geluidskaart Opdrachten met de klas tijdens de les: • Geluid opnemen met de microfoon. Thuisstudie: • Doorlezen Les 4.1 Editten van geluid. • Alvast thuis kijken naar audio edit software. • Vergelijk de specificaties van geluidskaarten • Volg de voorbeeld tutorial van 4.1 (Hoe werkt sony sound forge) Leerdoel: • De cursist weet wat er aan hardware en software nodig is om een digitale opname te maken • De cursist kan met een microfoon geluid opnemen • De cursist weeet hoe de geluidskaart werkt Deelopdracht: • Vergelijk en omschrijf de specificaties van geluidskaarten. • Maak een plattegrond van geluids setupwaar je op school mee werkt Vrijeopdracht • Remix/edit je zelf opgenomen geluidsbestand
10
Module Sound Design 01
15-03-06
4 .1 Editten van audio / bewerken van geluid Theorie: • De software • De hardware • Handelingen audio edit • Bestandsindelingen Parktijk: • Opnemen van audio • Bewerken van audio • Handelingen audio edit • Mp3 maken • Oefenen met normalizen • Een “tik of kras” uit een audio file halen. • Een express kapot geknipte geluidsfile. Thuisstudie: • Doorlezen van les 4.2 Audio edit 2. • Experimenteren met audio edit software. • Maken van een remix. • Van de remix een goede mp3 maken. Leerdoel: • De cursitsen kunnen audio editten /bewerken van audiofiles m.b.v audio edit tools. • De cursist weet met de audio bestandsindelingen toe te passen. • De cursist kan creatief omgaan met het audio software pakket Sound Forge. Deelopdracht: • Experimenteren met audio edit software laat zien wat je heb gedaan • Een onderbroken geluids file aan elkaar plakker. Vrijeopdracht • Werken aan de remix opdracht. • Van de remix een goede mp3 maken.
11
Module Sound Design 01
15-03-06
4 .2 Editten van audio / bewerken van geluid Theorie: • Effecten. • Compressie. • Normaliseren. Praktijk: (zie reader blz 65 4.1) • Bewerken van audio. • Effecten* • Normaliseren* • Compressie* Opdracht: • Effecten op audio toepassen. • Audio compressen. • Audio normaliseren • Remix edit maken van bestaand nummer. Thuisstudie: • Doorlezen 5.1 Masteren • Remix afmaken. • Remix orgineel branden. • En gecompressed branden. • Van de Remix een goede MP3 maken. • CD maken met de Deelopdrachten en de vrijeopdracht. • Doorlezen Les 5.1 Masteren. Deelopdracht: • Experimenteer met fx in soundforge. Leerdoel: • De cursist kan effecten toepassen op audio files • De cursist kan audio files compressen en normalizen • De cursist kan een audio file Remixen
12
Module Sound Design 01
15-03-06
5 .1 Mastering en iets goed laten klinken / audio editting Theorie • Wat is mastering. • Waarom masteren • Masteringtrucs • Studiomonitoren (2) • Het referentie kader • Compressie. • Audio klaarmaken voor de verschillende media Praktijk • Verschil laten horen • Studenten zelf audio laten masteren • Werken aan de Remix vrijeopdracht. Deelopdracht: • Omschrijf waarom er gebruik word gemaakt van studio monitoren • Omschrijf het fenomeen “het referentie kader” Leerdoel: • De cursist kan uitstekende audio produceren zodat het op verschillende sound systems goed klinkt. • De cursits weet wat het audio referentie kader inhoudt. • De cursist kan audio klaarmaken voor de verschillenmde soorten media. Vrijeopdracht: • Werken aan je remix.
13
Module Sound Design 01
15-03-06
5 .2 Toetsing: Om de MSD01 met positief resultaat af te sluiten zullen alle deelopdrachten en de vrije opdracht op een CD ingeleverd moeten worden. Daarbij zullen de studenten een theoretische toets moeten maken. Met de deelopdrachten + vrije opdracht kan de student maximaal 50% van het totaal cijfer behalen De overgebleven 50% van het totaal cijfer kan de student behalen doormiddel van het maken van een theoretische toets. Deelopdrachten + vrije opdracht = 5 punten. Theoretische toets = 5 punten. Totaal = 10 punten. De vrije opdracht bestaat uit het maken van een edit ook wel remix genoemd Keuze van track/nummer is vrij. Deelopdrachten zie lesstof Op de • • •
CD Inleveren deelopdrachten+Vrijeopdracht: Orgineel van de uitgekozen track. Edit/remix van de uitgekozen track. Alle deelopdrachten.
14