introductiebrochure voor studenten verpleegeenheid D2
Voorwoord Beste student Welkom op onze kinderafdeling (verpleegeenheid D2). Wij willen je graag als student/nieuwe collega in ons team opnemen en ons inzetten om er samen met jou een aangename stage/werkperiode van te maken. Met deze brochure trachten we je wegwijs te maken op onze eenheid. Het is een beknopte handleiding die je steeds kan raadplegen. Een brochure kan niet allesomvattend zijn, daarom staan zowel de artsen, hoofdverpleegkundige, verpleegkundigen en andere medewerkers je graag bij indien je hulp of uitleg nodig hebt. Je hoeft niet te leren van vallen en opstaan. Vraag liefst op voorhand uitleg, zo kunnen misverstanden en fouten voorkomen worden. Wij gunnen je de nodige tijd om je aan te passen. Wij wensen je alvast een aangename stage/werkperiode.
Namens de ganse equipe.
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
2
Inhoud 1.
Voorstelling van de afdeling 1.1 1.2 1.3
2.
Multidisciplinair team Patiëntenpopulatie Architectuur
Taakinhoud en taakverdeling 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5
Organisatie van de verpleegzorg - patiëntentoewijzing Dagindeling Specifieke verpleegkundige interventies Wat te doen bij een opname? Ontslag van de patiënt
3.
Specifieke aandachtspunten 3.1 Algemeen 3.2 Begeleiding van patiënt en ouders/familie 3.3 Communicatie 3.4 Rapportage
4.
Doelstellingen stage kinderafdeling 4.1 Cognitieve doelstellingen 4.2 Dynamisch-affectieve doelstellingen 4.3 Pyschomotorische doelstellingen
5.
Verwachtingen
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
3
1. Voorstelling van de eenheid MULTIDISCIPLINAIR TEAM Ons team van pediaters dr. dr. dr. dr. dr.
Bert Beullens Catherine Meurice Katrien Mertens An Backaert Annelies Verhoeven
Secretaresse van de kinderraadpleging: Inge Verbrugge Team kinderafdeling
Hoofdverpleegkundige
Lien Renkens
Verpleegkundigen:
Ilse Leplae, Dorina Moens, Karolien Goffings, Elke Putzeys, Moniek Jeuris, Anouck Claes, Linda Lavigne, Mieke Beuls, Nele Claes, Jill Op De Beeck en Carine Claus.
Spelbegeleidster:
Melissa Claes
Logistiek medewerkster: Onderhoud:
Carine Gijsens Christa Vannijlen
Stagebegeleidster: Stagementoren:
afhankelijk van school Dorina Moens, Karolien Goffings en Nele Claes
Diëtiste: Sociale dienst: Kinesist: Pijnverpleegkundige:
Christien Spiritus An Joachims Katja Berden Martine Valgaeren
Andere medewerkers zoals psycholoog en andere zijn op aanvraag.
PATIËNTENPOPULATIE Op onze kinderafdeling worden patiënten verzorgd (leeftijd van 1 dag tot 15 jaar) met zowel: Gastro-enteritis LWI: pneumonie, bronchitis, bronchiolitis, valse kroep, RSV Voedingsobservaties Orthopedisch: tracties: femurfractuur, synovitis … Heelkundige ingrepen: amygdalectomie, shepards plaatsen, verwijderen poliepen, circumcisie, frenulotomie, cryptorchidie, pylorusstenose, appendectomie Neurologisch: epilepsie, koortsstuipen, observatie commotio Meningitis (viraal/bacterieel) Auto-immuunziekte: ITP; bloedstollingsstoornissen Dagopnames voor onderzoeken met verdoving: NMR, DMSA … Lactosetest UWI: pyelonefritis Faecale impactie
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
4
ARCHITECTUUR De kinderafdeling bevindt zich op de 2de verdieping van blok D. De afdeling telt 15 erkende bedden: K221 tot en met K226 zijn eenpersoonskamers, waarvan 221 en 222 isolatiekamers zijn. K227 tot en met K232 zijn tweepersoonskamers. K233 is de dagzaal voor ambulante opnames. Op de
afdeling vinden we verder nog: een speelzaal een keuken een melkkeuken een dokterskamer medicatieruimte samen met briefingslokaal bureel van de hoofdverpleegkundige wc voor bezoekers bergingen: o voor infuusstaanders, verwarmde babybedjes, luchtbevochtiger o verzorgingskarren, babyweegschalen, logeerbedjes o verbruiksgoederen (gekend als ‘de bigs’) o monitors en benodigdheden o linnen
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
5
2. Taakinhoud en -verdeling ORGANISATIE VAN DE VERPLEEGZORG We werken volgens een bepaald schema, waarin het de bedoeling is steeds te komen tot een optimale bezetting van minimum:
3 ochtendshiften (van 7.00 tot afh. van jobtime) 2 namiddagshiften (van 13.30 tot 21.30 uur) 1 nachtdienst (van 21.00 tot 7.15 uur)
De dienstregeling van de studenten is ter inzage bij de hoofdverpleegkundige in de studentenfarde. Hierop kan je ook zien wanneer er mentoren en stagebegeleidsters op de afdeling zijn. We werken op onze afdeling volgens het model integrerende verpleging: dus met patiëntentoewijzing. Buiten de totaalzorg van de patiënten, is de verpleegkundige afwisselend ook verantwoordelijk voor andere taken. Dit is, ook voor jou als student, een leerervaring. Deze taken zijn: melkkeuken: flesjes worden op vraag gemaakt (niet meer op voorhand), met uitzondering van flesjes gelilact (per 24 uur) opruimen van bergruimten, alsook de reiniging en ontsmetting van toestellen, verzorgingswagentjes, speelruimten, speelgoed enz. leveringen van apotheek uitpakken, controle verdoving orde keuken de studenten worden betrokken in de spelbegeleiding van de kinderen
DAGINDELING Vroege dienst (7.00 tot 15.00 uur) 7.00 uur
- briefing
7.15 uur
- agenda nakijken op: o eventuele aanvragen voor boz, urinestalen, copro’s o eventuele aanvragen voor onderzoeken: bv. RX, DMSA o geplande lactosetesten
7.30 uur
-
medicatie nakijken en toedienen infusen controleren flesvoedingen geven ontbijt opdekken en eventueel hulp bieden aan kinderen telefonische afspraken maken voor onderzoeken o bv. voor DMSA naar nucleaire bellen o voor RX of echo naar radiologie bellen
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
6
8.30 uur
- ontbijt afdekken - verzorging van de patiëntjes: o parameters controleren : T° gewicht BD en P (post-op) neuroparameters obs comm o wassen o wondzorg o insteekplaats infuus nakijken en nieuwe windel rond doen o infusen nakijken, evt. vervangen en inloopsnelheid controleren o verpleegkundige dossiers invullen o flesvoeding geven o bedden opmaken en kamers opruimen o bijslapersbedjes opruimen o materiaal aanvullen op de kamers: pampers, slabbetjes enz.
10.00 uur
- medicatie nakijken en toedienen - opruimen van de gang na de verzorging - karren opruimen, afwassen, bijvullen en terug in de berging zetten - linnenzakken in de container brengen - container naar de centrale linnenkamer brengen + nieuwe container meebrengen.
10.30 - 10.45 uur
koffiepauze
10.45 - 12.00 uur
- medicatie klaarzetten van vandaag 16 uur tot en met de volgende dag 14 uur (ook voor ambulanten NKO) - OP-planning afdrukken voor de volgende dag.
11.30 - 12.00 uur
Briefing van de pediaters (op maandag is dat om 9.30 uur).
12.00 - 12.30 uur
- medicatie nakijken en toedienen - infusen controleren - parametercontrole: T° neuroparameters bij obs commotio - middagmaal opdienen - eten geven aan kindjes: flesvoeding of middagmaal
12.15 - 12.45 uur
Middagpauze voor de stagiaires Middagmaal afdekken (!! noteren wat de kindjes eten)
12.45 - 13.15 uur
Middagpauze personeel: wij eten altijd op dienst. Studenten mogen uiteraard in de refter gaan eten.
13.15 - 13.30 uur
- keuken opruimen en koffie klaarzetten - briefingsblad aanpassen en afdrukken voor de late (+1 extra)
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
7
Late dienst (13.00 - 21.30 uur) 13.30 - 13.45 uur 13.45 – 15.00 uur
- briefing -
medicatie nakijken en toedienen infusen controleren rondgaan met de koffie vieruurtje aan de patiëntjes aanbieden o fruitpap o yoghurt o pudding o boudoirkoekjes
- flesvoedingen geven - parameters controleren: T° BD en P (post-op) neuroparameters obs comm - kamers opruimen na ontslag - verpleegdossiers invullen 15.00 – 16.00 uur
- kamers opruimen na ontslag - algemene opruim
17.00 – 17.30 uur
- avondeten opdienen - flesvoedingen geven
17.30 – 18.00 uur
pauze
18.00 – 18.15 uur
- medicatie nakijken en toedienen - infusen controleren - parametercontrole: t° bij pt. die koorts hebben neuroparameters obs commotio - avondeten afdekken (!! noteren wat de kindjes eten)
19.45 – 21.15 uur
- verzorgingskar op de gang zetten - medicatie nakijken en toedienen - parameters controleren : T° BD en P (post-op) neuroparameters obs commotio - flesvoedingen geven - patiëntjes slapen leggen - controle of er voldoende materiaal voor de nacht is (pampers, natte doekjes, enz.) - verpleegdossiers invullen - speelzaal opruimen - algemene opruim - briefingsblad aanpassen en afdrukken voor de nacht (+1 extra)
21.15 – 21.30 uur
briefing
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
8
Nachtdienst Zie ook takenlijst nachtverpleegkundige, deze hangt op in de preparatieruimte, graag aftekenen wat gedaan werd. 21.15 – 21.30 uur
- briefing - nazicht van verdoving (aantal tellen en aftekenen)
22.00 uur
Eerste toer - medicatie nakijken en toedienen - parameters controleren : T° BD en P (post-op) neuroparameters obs commotio - infusen controleren - flesvoedingen geven - plooibedjes open zetten - verpleegdossiers invullen
24.00 uur
Tweede toer - idem eerste toer - nieuwe dossiers voor (dag)opname klaarmaken - MVG-dossiers in orde brengen
2.00 uur
Derde toer - idem eerste toer
4.00 uur
Vierde toer - idem eerste toer
6.00 uur
Vijfde toer - idem eerste toer
Belangrijk:
Tussendoor aanvullen en nazicht van de voorraad o dokterskamer o verzorgingskar o medicatieruimte o medicatiekar Opruimen van de keuken, melkkeuken en de spoelruimte Ordenen van de linnenkar Na de laatste ronde de koffie klaarmaken voor ontbijt. (1 schep koffie voor 1 liter water) Namen schrijven in temperaturenboek Opruimen van dossiers ontslagen patiënten Aanvullen pampers Nazicht van de kamers Eerste donderdag van de maand: nazicht + verzegeling reakoffer Aanvragen rx of andere oz indien mogelijk op sturen met de buizenpost Telefoon opladen
BELANGRIJK Begeleiding (opvangen-troosten-voorlezen-spelen-tekenen-knutselen-…) van de kinderen en de ouders is een voorname taak op onze afdeling!!!!
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
9
SPECIFIEKE VERPLEEGKUNDIGE INTERVENTIES
Ademhalingsstelsel - toedienen van aerosol - toedienen van zuurstof via luchtbevochtiger, zuurstofmasker, neusbril - installeren en bijvullen van luchtbevochtiger - aspireren - controle ademhaling: tirage, neusvleugelen, veel/weinig slijmpjes, saturatiecontrole via monitor of met de saturatiemeter … Bloedsomloopstelsel - klaarleggen van materiaal voor plaatsen van infuus: windel, plankje, pleisters, deppertje met ontsmettingsstof, naaldje, 2ml NaCl 0,9% in een spuitje, gepurgeerde buretset met driewegkraantje en T-stukje en voorgeschreven infuuszak, garrot - klaarleggen materiaal voor bloedname: naaldje, deppertje met ontsmettingsstof, droge deppertjes, pleister, juiste bloedtubes - klaarleggen materiaal voor salineslot: windel, pleisters, deppertje met ontsmettingsstof, naaldje, 2ml NaCl 0,9% in een spuitje, gepurgeerd T-stukje met salinestopje, erop, garrot - assisteren met plaatsen infuus en eventueel gecombineerd met bloedname - assisteren met plaatsen salineslotje en eventueel gecombineerd met bloedname - assisteren met bloedname - onder begeleiding bloedname uitvoeren - controle insteekpunt, inloopsnelheid infuus, bijvullen buretset, vervangen van infuuszak/windel, controle datum leidingen … - verwijderen van infuus of salineslotje Spijsverteringsstelsel - klaarleggen materiaal maagsonde: maagsonde, afsluitstukje, spuitje (controle na plaatsing), pleister (snorretje) - assisteren bij plaatsen maagsonde - plaatsen van maagsonde onder begeleiding - toedienen van Kleanprep: controle positie maagsonde, purgeren leiding, inloopsnelheid controleren - observatie inlopen Kleanprep: aandachtspunten tijdens toediening: misselijkheid, braken - toedienen van fleet met of zonder sonde Urogenitaal stelsel - plaatsen urinezakje bij jongen/meisje: klaarleggen materiaal, correct ontsmetten, juist plaatsen zakje - staalname midstream urine: via steriel opvangbakje - assisteren dokter bij behandeling labiaverkleving: emla crème aanbrengen … - observeren/assisteren van blaassondage Huid en zintuigen - verzorgen van wonden met redon, DAV, verwijderen redon/hechtingen - aandacht voor drukwondjes thv infuus, identificatiebandje … - tracties: correct inwindelen beentje, controlelijst afgaan tractie, observatie huid … Toediening van medicatie -
correct berekenen en toedienen van medicatie o intraveneus: via flashball of via salineslotje, via buretset
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
10
o o o o o o o o o o
toedienen van medicatie via infuuspomp bijv. Multigam® subcutaan intramusculair toezicht op infuuspomp orale medicatie toedienen van suppo’s, rectale premedicatie aanbrengen van zalven toedienen van oog/oor/neusdruppels via luchtweg: aerosol, puffs assisteren bij toedienen Kalinox®
Voedsel en vochttoediening - flesvoeding bereiden (10%, 12%, 15%), fruitpap maken - geven van flesjes bij voedingsobservatie enkel onder begeleiding (nooit alleen!) - observeren van gedrag tijdens en na het drinken - informeren van ouders: troosten, inbakeren … - navragen eet/drinkgedrag patiëntje + noteren in dossier - inzicht in aangepast dieet voor de patiëntjes, bijv.: constiperend dieet, RA dieet, LVT … Mobiliteit - toezicht op tracties en gipsverbanden Monitoring - installeren van cardio-respiratoire monitors - aanbrengen van elektroden - parameters kunnen beoordelen Hygiëne - Hygiënische zorgen: babybadje, hulp wassen lavabo/douche met aandacht voor het infuus en algemene observatie van het kind Fysische beveiliging - Aandacht voor sluiting traliebedjes, verwarmd bedje, onrusthekkens,… Algemene basisvaardigheden - Correct verzamelen van gegevens uit het verpleegdossier: allergie, medicatie, voeding/flesvoeding … - Correct verzamelen van gegevens: anamnese afnemen, invullen, schriftelijke rapportage op het volgblad voor de verpleegkundige - Uitleg geven aan ouders en op maat van de patiëntjes over: onderzoeken (echo, DMSA …) en verpleegkundige handelingen (prikken infuus, bloedname, urinezakje plakken,…), geven van infobrochure … - Inzicht in de ziektebeelden en hun behandeling, zelf informatie opzoeken - Verpleegproblemen signaliseren en een oplossing bedenken (in samenspraak met de verantwoordelijke verpleegkundige) - Verpleegkundige handelingen uitvoeren rekening houdend met de basisprincipes: hygiëne, steriliteit, comfort, privacy, zelfzorg en inspraak, veiligheid, ergonomie, economie en ecologie - Correcte mondelinge en schriftelijke rapportage, zelf een patiëntje briefen (hoort bij doelstelling totaalzorg) - Kritisch ingesteld zijn naar eigen handelen en goed kunnen omgaan met constructieve feedback - Infobrochure lezen, leerdoelen opstellen, initiatief nemen om deze leerdoelen te bereiken - Beroepsgeheim respecteren
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
11
WAT TE DOEN BIJ EEN OPNAME?
opname patiëntjes: - installeren op kamer + de nodige uitleg en brochures afgeven aan de ouders - anamnese afnemen + navragen rooming-in - helpen prikken infuusje, SS - klaarmaken luchtbevochtiger - klaarmaken medicatie en benodigde materiaal zoals aerosolmasker,… - parameters controleren: gewicht, lengte, temperatuur, saturatie, bloeddruk - bonnen voor onderzoeken opsturen en/of bellen voor afspraak - etiketje patiënt in de opnameboek plaatsen - ID-bandje aandoen - Uitleg kamer: bijslapersbed, bel, materiaal dat verkrijgbaar is op de afdeling (luiers, handdoeken … ) - Plaatsen cardiorespiratoire monitor indien nodig + uitleg aan ouders
Assisteren met klaarmaken van ambulante patiëntjes voor operatie kwartier: - Aandoen OP-hemd - Aandoen ID-bandje aan linkerpols - Wegen - Parameters nemen: saturatie, pols en temperatuur, eventueel bloeddruk - Premedicatie toedienen: rectaal of oraal - Overlopen preoperatief dossier - Infobrochure en informatie geven over tijdsverloop ingreep en aanwezigheid van 1 ouder pre- en postoperatief op OK - Postoperatief: minimum 2x controle van parameters, controle plassen …
Opgepast bij isolatiemaatregelen: - verschil tussen rode en blauwe kaart - juist toepassen van isolatiemaatregelen - informeren van ouders en bezoekers
ONTSLAG VAN PATIËNT
ontslag ingeven in computer kamer opruimen kamer laten poetsen dossier opruimen en nieuw dossier klaarleggen eventueel medicatie op naam terug sturen naar apotheek datum ontslag in opnameboek
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
12
3. Specifieke aandachtspunten op deze afdeling ALGEMEEN
De student werkt steeds onder toezicht van een verpleegkundige. De voordeur van de afdeling “ALTIJD” dicht houden. Nooit een infuus uit eigen beweging dicht draaien of bij vullen zonder informatie te vragen. Bij slechtlopend infuus steeds verpleegkundige contacteren. Traliebedjes voor baby’s, peuters en kleuters altijd dichtdoen als kindje in bed ligt. In de eetstoel, relax of buggy steeds de gordeltjes vast maken. Bij monitoring: steeds controleren of monitor aan staat bij kinderen die continu gevolgd moeten worden. Gebruik van microgolfoven: opgewarmde voeding, zowel flesvoeding als groentepap, kunnen zeer heet zijn op bepaalde plaatsen, dus steeds goed roeren of schudden Spelbegeleiding: speelgoed op maat, spelen en knutselen met de kinderen, afleiding tijdens pijnlijke handelingen.
BEGELEIDING PATIËNTEN EN OUDERS/FAMILIE Informatieverstrekking aan de patiëntjes en hun familie gebeurt steeds door de dokter, hoofdverpleegkundige of verpleegkundige. De student mag informatie op maat geven maar onder begeleiding. Medische resultaten en diagnoses worden enkel door de dokter mede gedeeld. De zorgen aanpassen aan de toestand van het kindje bijv. enkel opfrissen i.p.v. wassen als een patiëntje kort van adem is … Rekening houden met de gevoelens van de ouders en patiëntjes (angsten, onzekerheden …), respectvol en tactisch in de omgang zijn, actief luisteren, aandacht hebben voor nonverbale signalen. COMMUNICATIE Naar ouders en patiëntjes toe: empatisch zijn, bereid te luisteren naar zorgen ouders en er een gepast antwoord op geven, communicatie met de patiëntjes rekening houdend met de leeftijd, angsten, spelenderwijs … RAPPORTAGE Om onze kinderen zo efficiënt mogelijk te kunnen verzorgen is een degelijk observatie van essentieel belang, waarna een mondelinge en/of schriftelijke rapportage noodzakelijk is, want een huilende baby is niet altijd een hongerige baby!!!
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
13
4. Doelstellingen stage kinderafdeling COGNITIEVE DOELSTELLING Kennismaking met de pediatrie: de belevingswereld van het kind leren kennen leren observeren van het kind spelbegeleiding kunnen uitvoeren en het nut ervan inzien aangeleerde verpleegkundige interventies deskundig kunnen uitvoeren kunnen communiceren op een aangepaste manier kunnen rapporteren van relevante gegevens werken met het verpleegplan dat is afgestemd op de behoeften van het kind en de ouders.
DYNAMISCH-AFFECTIEVE DOELSTELLINGEN
Zich kunnen inleven in de belevingswereld van het kind. Openstaan voor de noden van het kind
PSYCHOMOTORISCHE DOELSTELLINGEN
zich niet laten leiden door sympathie of antipathie voor een bepaald kind/ouders zich kunnen aanpassen aan het niveau van de behoeften van het kind verbale en niet-verbale overdracht kunnen uitvoeren beroepsgeheim in acht nemen.
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
14
5.
Verwachtingen
Aan het einde van een stage op de kinderafdeling mag men verwachten dat de student:
begrijpt wat een ziek kind is (hierbij moet de student de leerstof aan de praktijk kunnen toetsen.) de verschilpunten inziet tussen kinder- en volwassenverpleging de specifieke behoeften van het kind op psycho-sociaal en fysiek vlak duidelijk kan ervaren kennis heeft omtrent de rechten van het kind in het ziekenhuis (handvest van het kind) in staat is om de geziene technische vaardigheden in de praktijk toe te passen.
Dit is een grote hoeveelheid aan informatie, laat dit je niet afschrikken. We helpen je graag in je leerproces en houden rekening met je eigen kunnen en leerdoelen (afhankelijk van je opleidingsjaar).
VEEL SUCCES TIJDENS JE STAGE!
Introductiebrochure studenten – verpleegeenheid D2 (juni 2013)
15