RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tahun
: 3 Bestari
Bil. Murid
: 30 orang
Tema
: Petani Jaya
Tajuk Tarikh
: Berpendapatan lumayan : 10 Ogos 2008
Masa
: 8.00-9.00 pagi (60 minit)
Objektif
: Pada akhir pelajaran murid dapat;
1) Murid dapat menyatakan ciri-ciri petani jaya secara lisan. 2) Membaca petikan “Perniagaan satu perniagaan ” pada kadar sekurang-kurangnya 80% sebutan dan intonasi yang betul [5.1 Aras 1 (i)] 3) Menulis 5 ayat tentang “Petani jaya ” berdasarkan rakaman yang diperdengarkan. [9.1 Aras 1 (i)]
Fokus Utama
:
4.2 Mengemukakan komen yang sesuai berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan maklumat yang disampaikan oleh pihak lain. Aras 2 i.Memberikan komen berkaitan sesuatu isu berdasarkan keperluan masa depan ii.Memberikan pandangan yang sesuai berdasarkan tajuk yang diberi iii.Meyampaiakan pandangan kepada rakan-rakan mengenai pengalaman masingmasing kepada rakan-rakan Fokus Sampingan 10.2
:
Mengedit dan memurnikan hasil penulisan.
Aras 2 i. Menilai dan membetulkan kesilapan ayat yang terdapat dalam teks. ii. Memperbetulkan hasil penulisan teks Kemahiran Bahasa
: Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa Ilmu
Nilai
: Kosa kata: petani , jaya , berwawasan : Pendidikkan Moral
-
: Kerjasama, keberanian.
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) Kemahiran Berfikir
: Menghubungkaitkan, mencirikan, menilai, penjanaan idea.
Kecerdasan Pelbagai
: Interpersonal, Intrapersonal, verbal-linguistik
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui kerjaya petani Bahan Bantu Belajar
: Komputer, sambungan Internet, gambar-gambar petani jaya dan hasil ladang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tajuk:Petani Jaya
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
CATATAN
PEMBELAJARAN KB : Menghubungkaitkan, mencirikan
Set Induksi (5min) Gambaran mengenai tajuk pembelajaran iaitu
1.
‘’Petani Jaya”
gambar petani yang berjaya
2.
Guru menunjukkan murid BCB : mendengar aktif
Guru mengaitkan aktiviti
dengan tajuk pelajaran.
BBB : gambar petani jaya Ilmu: Pendidikkan Moral
Langkah 1 (15 minit) Bercerita mengenai Petani jaya
1. Guru meminta murid duduk
dapat perhatikan dalam gambar tersebut?
Mengimbas
menghubungkaitkan
pembelajaran yang disediakan 3. Guru
akan
memberikan
BCB : bercerita dan berbincang
soalan panduan kepada murid 4. Seorang murid akan bercerita
ii. Apakah ciri-ciri yang
mengenai ciri-ciri petani jaya
terdapat pada seseorang
5. Pasangan murid tersebut pula
petani?
:
kembali,
secara berpasangan 2. Murid mengklik pautan web
i. Apakah yang kamu
KB
akan
bercerita
mengenai
BBB : Gambar Petani jaya KP : verbal-linguistik, Interpersonal.
perkara yang sama. 6. Guru memilih beberapa orang murid mengenai
untuk petani
kerjasama,
bercerita keberanian jaya
di
hadapan kelas. 7. Murid boleh melihat jawapan dengan mengelik pada pautan yang disediakan.
Nilai:
Ilmu: Pendidikkan Moral
Langkah 2 (20 minit)
Membaca
petikan
‘Perniagaan
Satu
membahagikan
murid
KB
kelas kepada dua kumpulan
:
Membanding
beza, menilai
2. Murid akan mengklik petikan
perniagaan ’ • Kumpulan 1: • Pertaniaan
1. Guru
Perniagaan suatu perniagaan ladang
Kumpulan 2: Penternakkan
3. Setiap ahli akan membacakan petikan
dengan
BBB
kumpulan
lain
Morfologi
membuat
rakaman
• Kata kerja
murid
tadi
Borang Penilaian
:
petikan
akan ‘Pertaniaan bacaan Perniagaan
suatu
dengan ’, Movie Maker menggunakan Movie Maker 5. Murid
Grafik:
berbincang
bacaan
mekanis 4. Ahli
• Kata adjektif
BCB : bercerita dan
memainkan
semula
KP : Interpersonal.
rakaman yang dibuat 6. Guru
dan
murid
akan
Nilai:
kerjasama,
bersama-sama penilaian
membuat keberanian. terhadap sebutan
murid.
Langkah 3 (15 minit)
Membina ayat tentang ‘Ciri-ciri Petani Jaya’
Perbendaharaan kata:
1. Murid akan membaca dan
:
menghayati petikan ‘Ciri-ciri
Menghubungkaitkan,
Petani Jaya’’.
penjanaan idea
2. Murid
memberi
tumpuan
• Berkaliber
kepada
• Berwawasan
perkataan yang berwarna
• Berdaya saing
hijau
• Bermatlamat
KB
3. Murid
pengertian
diminta
menghasilkan mengenai
Ciri-ciri
untuk ayat . Petani
BCB
:
berbincang,
inkuiri penemuan
Jaya’’.
‘berdasarkan
KP : Interpersonal.
perkataan yang diberikan. Nilai: keberanian 4. Guru membetulkan ayat murid yang salah.
Penutup kognitif • Membuat
Penutup (5min)
1. Guru menyoal murid
rumusan isi
tentang perkara yang dipelajari
pelajaran
mengenai Petani Jaya
Penutup sosial
2. Guru menyimpulkan pelajaran.
• Memberi pujian dan motivasi
3. Guru memberi pujian dan dorongan kepada murid supaya berusaha membaiki pembacaan.