PRACOVNÍ MATERIÁLY PRACOVNÍ MATERIÁLY
ANGLICKÝ JAZYK ANGLICKÝ JAZYK � Struktura vyu�ovací hodiny � vyu�ovací hodiny � Plán Struktura vyu�ovací hodiny � Metodický list aplikace � Plán vyu�ovací hodiny � arch � Záznamový Metodický list aplikace � Záznamový arch
P�edm�tový metodik: Mgr. Linda �ešátková P�edm�tový metodik: Mgr. Linda �ešátková
STRUKTURA VYU�OVACÍ HODINY – ANGLICKÝ JAZYK
T�ída
4. B
P�edm�t
Anglický jazyk
Datum
14. 5. 2013
Vyu�ující
Mgr. Linda �ešátková
Téma
Jídlo
Tematický celek
Jídlo – nová slovní zásoba
Po�et žák�
14
Pom�cky Použitá aplikace
tablety, projektor, tabule, obrázky s probíraným jídlem, sešit, pero Alien Pizza
Typ u�ebny
B�žná u�ebna s projektorem
Výukové cíle
Žáci porozumí nové slovní zásob� a aktivn� ji použijí v jednoduchých v�tách ve vztahu k sob� samým. Žáci budou schopni identifikovat názvy jídel v cizím jazyce a budou schopni s t�mito pojmy pracovat. všechny �ty�i základní jazykové kompetence – poslech, mluvení, �tení, psaní
Rozvíjené kompetence P�edchozí znalosti
�asový plán
�
Hodina navazuje na p�edchozí hodiny, v nichž byly probírány fráze “I like…“, “I don´t like….“, healthy x unhealthy food. Obsah výuky, u�ivo
Metody a formy, motivace
8:00 – 8:02
Zahájení hodiny
8:02 – 8:07
Opakování již probrané slovní zásoby k tématu
brainstorming
8:07 – 8:12
P�edstavení nové slovní zásoby
prezentace prost�ednictvím aplikace a obrázk� (flashcards) na tabuli �
Strana�|�1�
Upevn�ní slovní zásoby, procvi�ení frází “I like…“, “I don´t like…“. Ur�ování zdravého a nezdravého jídla Procvi�ení slovní zásoby – schopnost identifikace správního jídla na základ� poslechu.
Sout�ž na body
8:27 - 8:30
Uvedení tématu aplikace – kolonizace vesmíru pizzou
P�edstavení a p�edvedení aplikace žák�m
8:30 – 8:40
Užití nov� nabytých poznatk� a slovní zásoby p�i pln�ní „mise“
Práce s aplikací, práce ve dvojicích
8:40 – 8:45
Vyhodnocení práce ve dvojicích, p�ipomenutí probrané látky, zhodnocení a ukon�ení hodiny
Hodnocení
Žáci budou b�hem hodiny hodnoceni slovn� (pochvaly za aktivitu, za správné odpov�di, atd.) a zápisy do ŽK (jedni�ky pro žáky s nejvíce slovy u aktivity v úvodu hodiny a pro dvojici, která dobije nejvíce planet v záv�ru hodiny).
Návaznosti
Na tuto vyu�ovací hodinu navazuje hodina zam��ená na ur�ování množství – po�itatelná a nepo�itatelná podstatná jména (jídlo).
Poznámky
Není nutné pracovat s aplikací ve dvojicích, žáci mohou pracovat samostatn� nebo ve skupinách – záleží na po�tu tablet�, které má u�itel v hodin� k dispozici.
8:12 – 8:17
8:17 – 8:27
TPR (Total Physical Response) hra
�
Strana�|�2 Strana�|�2�� �
��
PLÁN VYU�OVACÍ HODINY
T�ída:
4. ro�ník
P�edm�t:
anglický jazyk
Téma:
Jídlo
Pom�cky:
sešity, psací pot�eby, tablety s aplikací Alien Pizza, projektor, tabule, obrázky s probíraným jídlem
Typ u�ebny:
u�ebna s projektorem
�asový plán
Obsah výuky
8:00 – 8:02
Zahájení hodiny
Po p�íchodu do hodiny se s žáky pozdravíme a zeptáme se jich, jak se mají. Poté žáky vyzveme, aby se posadili podle kritérií, která jim sd�líme, nap�. „Sit down if you are wearing red socks.“ „Sit down if you have a dog at home“. Tímto zp�sobem postupn� posadíme celou t�ídu. Poté d�tem sd�líme téma hodiny.
8:02 – 8:07
Opakování již probrané slovní zásoby
Žáci si p�ipraví otev�ené sešity a psací pot�eby. Vyu�ující zvolí téma, na které d�ti (každé samo) vymyslí co nejvíce slov (nap�. animals, body parts, fruit...) a na povel „ready, steady, go...“ za�nou tato slova psát. Po 30 vte�inách u�itel psaní ukon�í povelem „stop“. Žáci si poté se�nou slova, která napsali a dít� s nejvyšším po�tem slov je p�e�te. U�itel tato slova zapisuje na tabuli, aby je ostatní d�ti vid�ly. V p�ípad�, že žák má všechna slova správn� a opravdu jich má nejvíce, získává bod. Jedná se rozeh�átí na za�átku hodiny a o stimulaci slovní zásoby, proto d�tem nekontrolujeme pravopis. Tímto zp�sobem vyst�ídáme �ty�i tematické kategorie.
Strana�|�3
8:07 – 8:12
P�edstavení nové slovní zásoby
Na tabuli pustíme úvodní stránku aplikace Alien Pizza a zeptáme se d�tí, co zde vidí (planets, space, stars, rocket etc.). Poté zvolíme planetu Help, kde se nám objeví obrázky r�zných druh� jídel. Po kliknutí na jídlo se nám ozve jeho anglický termín – žáci ho uslyší a pokusí se uhodnout, o jaké jídlo se jedná. Žáci zde uslyší jídlo, které již znají, zárove� se také dozv�dí novou slovní zásobu. Poté, co d�ti uhodnou, o které jídlo se jednalo, vezme jeden ze žák� jeho obrázek a nalepí ho na tabuli. Tímto zp�sobem probereme veškerou nabízenou slovní zásobu.
8:12 – 8 :17
Procvi�ení frází Poté, co máme všechny obrázky jídel „I like/I don´t like“ nelepené na tabuli, ptáme se d�tí, která jídla mají rády a která naopak rády nemají. Dbáme na to, aby na tyto dv� otázky odpov�d�ly opravdu všechny d�ti. V pr�b�hu jejich odpov�dí na zmín�ná jídla ukazujeme, aby všechny d�ti získaly p�ehled, o jaká jídla se jedná. Poté procvi�íme pozornost d�tí a zeptáme se jich, zda si pamatují, která jídla komu chutnají (nap�. What food does Kája like? What food doesn´t she like?). Za každou správnou odpov�� (celou v�tou) získávají d�ti bod.
8:17 – 8:27
Procvi�ení probírané slovní zásoby
T�ídu rozd�líme do tým� (dle po�tu žák�). Jeden zástupce z každého týmu se postaví zády pár krok� p�ed tabuli (na které jsou stále nalepené obrázky jídel) a vy�ká na pokyn vyu�ujícího. Vyu�ující vy�kne jedno z probraných jídel a po odstartování („ready, steady, go!“) se najednou rychle oto�í a snaží se dané jídlo najít. Dít�, které na jídlo ukáže jako první, získá bod pro sv�j tým. Strana�|�4
8:27– 8:30
P�edstavení aplikace „Alien Pizza“
8:30 – 8:40
Užití nov� Žáky rozd�líme do skupin nebo dvojic nabytých poznatk� (podle po�tu tablet�) a necháme je deset a slovní zásoby minut dobývat vesmír pomocí svých znalostí slovní zásoby. V pr�b�hu hry chodíme po t�íd� a práci žák� monitorujeme. Jsme k dispozici v p�ípad� dotaz�, pot�eby pomoci atd.
8:40 – 8:45
Záv�r hodiny
Po spušt�ní aplikace „Alien Pizza“ ukážeme d�tem, jakým zp�sobem hru hrát a obeznámíme je s cílem hry.
V posledních minutách hodiny vyhodnotíme práci skupin/žák�, (nap�. jedni�ky do žákovských knížek t�m, kte�í se dopracovali nejdál), p�ipomeneme žák�m slovní zásobu, kterou jsme v hodin� probrali a pochválíme je za snahu a šikovnost.
Strana�|�5�
�
METODICKÝ LIST APLIKACE – ALIEN PIZZA� Název aplikace
Alien Pizza
Náhled aplikace �
Ur�eno pro p�edm�t
Anglický jazyk
Ur�eno pro ro�ník �tvrtý (nová slovní zásoba) �tvrtý – devátý (procvi�ování slovní zásoby) Základní popis aplikace
Cílem této aplikace je obeznámit žáky s novou slovní zásobou z oblasti jídla a zárove� nov� nabytá sloví�ka procvi�it. Aplikace u žák� rozvíjí kompetenci porozum�ní psanému textu, poslech a schopnost správn� identifikovat pojmy. Žák si pomocí aplikace zopakuje již osvojenou slovní zásobu, nau�í se nová sloví�ka a poté si veškeré své v�domosti z této oblasti procvi�í p�i volb� správných ingrediencí na pizzu. Žák na základ� seznamu potravin, který se objeví p�i zadání nové objednávky (New Order) volí ingredience z nabídky tak, aby se shodovaly s objednávkou. P�i správn� zvolených ingrediencích v �asovém limitu žák postupuje do vyššího kola (otevírá další planetu). Aplikaci je možno použít u jednotlivc�, dvojic, i skupin. Aplikaci lze zakomponovat do hodiny, nebo ji lze využít k domácímu samostudiu. B�hem práce s aplikací u�itel práci žák� monitoruje a je jim k dispozici pro p�ípadné dotazy a pot�ebnou pomoc.
� � � � � � �
Strana�|�1� Strana�|�6 �
�
Poznámky
Aby nebyli žáci limitování p�i procvi�ování druh� jídel tím, která jídla se k sob� hodí, je objednávka ingrediencí zcela náhodná – dochází tak ob�as k bizarním kombinacím. Z tohoto d�vodu bylo prost�edí pizzerie situováno do vesmíru, kde mohou být tolerovány i netradi�ní kombinace ingrediencí. Dle PhDr. Lucie Rohlíkové, Ph.D. by bylo vhodné, aby p�i p�edstavování slovní zásoby (po kliknutí na planetu Help) bylo možné jednotlivé obrázky zv�tšit, a tím se zam��it na každý obrázek zvláš�. S tímto návrhem naprosto souhlasím, bohužel, zatím nebylo jeho zapracování do aplikace možné. Zajímavý mi také p�ipadá nápad další planety, na které by žáci mohli vyráb�t pizzu z nabídnutých ingrediencí dle své vlastní fantazie. D�ti by tak mohly diktovat ingredience na pizzu svým spolužák�m, nebo tvo�it pizzu dle pokyn� u�itele. V p�vodním návrhu aplikace byla sou�ástí nabídky planety Help také možnost si porozum�ní nové slovní zásoby procvi�it pomocí p�i�azování obrázk� jídel k jejich názvu (nebo pomocí jednoduchého pexesa). Tato možnost do aplikace zatím nebyla zapracována.
�
�
�
Strana�|�7� Strana�|�2
POZNÁMKY:
Strana�|�8 Strana�|�1�� �
�
POZNÁMKY:
Strana�|�9 Strana�|�1�� �
�
POZNÁMKY:
Strana�|�10 Strana�|�1�� �
�
ZÁZNAMOVÝ ARCH – NÁSLECHOVÁ HODINA Jméno a p�íjmení: Škola:
NÁSLECHOVÁ HODINA 1. P�edm�t: Anglický jazyk 2. Téma: Food – nová slovní zásoba 3. Vyu�ující: Mgr. Linda �ešátková 4. Datum: 14. 5. 2013
CÍL HODINY (zakroužkujte) povedlo se naplnit / �áste�n� se povedlo / nepovedlo se naplnit Váš komentá�:
STRUKTURA HODINY VZHLEDEM K VYUŽÍVÁNÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ VE VÝUCE
Všímejte si, jakým zp�sobem u�itel nebo žáci využívají tablet, projektor, notebook, interaktivní tabuli, p�ípadn� další techniku, apod. Je dle Vašeho názoru využití této techniky p�ínosné, smysluplné?
Úvodní �ást
Hlavní �ást
Záv�re�ná �ást
Strana�|�11�
VYUŽITÍ TECHNOLOGIÍ
POUŽITÁ APLIKACE Bylo využití aplikace p�ínosné pro výuku tématu (Obodujte. �ím v�tší �íslo, tím více bod�.) 1
2
3
4
5
Váš komentá�:
POUŽÍVANÝ HARDWARE P�ínos využití tabletu v hodin� spat�uji zejména v:
Rizika využití tabletu v hodin� spat�uji zejména v:
M�lo smysl využit tablet ve výuce (Zakroužkujte). ANO / NEDOKÁŽI POSOUDIT / NE
Váš dopl�ující komentá�:
Strana�|�12�
PRACOVNÍ MATERIÁLY
ANGLICKÝ JAZYK � Struktura vyu�ovací hodiny � Plán vyu�ovací hodiny � Metodický list aplikace � Záznamový arch
P�edm�tový metodik: Mgr. Linda �ešátková