PRACOVNÍ MATERIÁLY PRACOVNÍ MATERIÁLY
�ESKÝ JAZYK �ESKÝ JAZYK
� Struktura vyu�ovací hodiny � vyu�ovací hodiny � Plán Struktura vyu�ovací hodiny � Metodický list aplikace � Plán vyu�ovací hodiny � arch � Záznamový Metodický list aplikace � Záznamový arch
P�edm�tový metodik: Mgr. Markéta Kopecká P�edm�tový metodik: Mgr. Markéta Kopecká
STRUKTURA VYU�OVACÍ HODINY – �ESKÝ JAZYK
T�ída
1. C
P�edm�t
�eský jazyk
Datum
15. 5. 2013
Vyu�ující
Mgr. Markéta Kopecká
Téma
Procvi�ování �tení a psaní písmen a slov
Tematický celek
�tení s porozum�ním
Po�et žák�
27
Pom�cky
tablety, interaktivní tabule, pracovní listy, penál, barevné líste�ky
Použitá aplikace
Abeceda
Typ u�ebny
b�žná u�ebna
Výukové cíle
Žáci tvo�í z daných hlásek slova, odlišují krátké a dlouhé samohlásky. Vzniklá slova �te žák s porozum�ním. Žáci budou schopni rozlišovat písmena a najít správné písmeno k obrázku.
Rozvíjené kompetence
Pracovní, sociální, komunikativní, ob�anské
P�edchozí znalosti
Hodina navazuje na upev�ování a opakování probraných písmen
� � � � � �
Strana�|�1
�asový plán
Obsah výuky, u�ivo
Metody a formy, motivace
8:00 – 8:01
Zahájení hodiny
8:01 – 8:03
Hra – Všechno lítá co na písmenko...za�íná.
hra
8:03 – 8:07
�íkanka s pohybem
hra, práce s tabletem
8:07 – 8: 15
Procvi�ování techniky �tení z interaktivní tabule
Práce s IT
8:15 – 8:18
Rozd�lení d�ti do skupin a skládání z karti�ek slovo TABLET
motivace
8:18 – 8:30
Práce s tabletem
P�edstavení a p�edvedení aplikace žák�m, práce s aplikací, práce ve dvojicích
Skládání slov
8:30 – 8:40
Práce s pracovním listem
Samostatná práce
8:40 – 8: 45
Vyhodnocení práce, záv�r hodiny
Hodnocení
Žáci budou hodnoceni slovn�.
Návaznosti
Na tuto hodinu navazuje �tení krátkých �lánk� ve Slabiká�i. Skládání slov do v�t.
Poznámky �
Strana�|�2
PLÁN VYU�OVACÍ HODINY
T�ída:
1. ro�ník
P�edm�t:
�eský jazyk
Téma:
Procvi�ování �tení a psaní písmen a slov
Pom�cky:
psací pot�eby, tablety s aplikací Abeceda, projektor, tabule, pracovní listy, barevné karti�ky s písmeny
Typ u�ebny: u�ebna s projektorem �asový plán
Obsah výuky
8:00 – 8:01
Zahájení hodiny Po p�íchodu do hodiny se s žáky pozdravíme uvítací básni�kou.
8:01 – 8:03
Hra na U�itel d�tem �íká v�tu:“ Všechno lítá, co rozlišování první na písmenko G za�íná...“ U�itel �íká slova na písmeno G, d�ti mají za úkol hlásky zvedat ruce. Pokud u�.vysloví jiné slovo, žáci mají ruce p�ipažené. Kdo se splete, vypadává. U�itel obm��uje písmena.
8:03 – 8:07
�íkanka s pohybem
Á, bé, cé, dé, auto jede, jede, jede,až dojede, do garáže rychle vjede. Žáci �íkají �íkanku a voln� se pohybují po t�íd�, p�i posledních slovech se vracejí do volné libovolné lavice. U�itel ale b�hem �íkanky položí na n�kterou lavici �ervený kruh, „Stop“, takže do této garáže vjet nesmí. N�kte�í žáci nenajdou místo pro své auto a plní úkol na tabletu. Úkolem žáka bude najít správné po�áte�ní písmeno k obrázku. Poté se žák vrací zp�t do hry. Strana�|�3� �
8:07 – 8:15
�tení slov z interaktivní tabule
�tení slov, která se vyskytují v tabletu, vysv�tlení výzam� slov.
8:15 – 8:18
Rozd�lení d�tí do skupin
Žáci jsou rozd�leni do 5 barevných skupin. Každá skupina má za úkol po t�íd� najít své barevné karti�ky a složit z nich slovo TABLET.
8:18– 8:20
P�edstavení aplikace Abeceda, skládání slov
Po spušt�ní aplikace ukážeme d�tem, jakým zp�sobem hru hrát a obeznámíme je s cílem hry.
8:20 – 8:30
Skládání slov na tabletu, zhodnocení práce
D�ti pracují samostatn� ve dvojicích. V pr�b�hu hry chodíme po t�íd� a práci žák� monitorujeme. Jsme k dispozici v p�ípad� dotaz�, pot�eby pomoci apod.
8:30 – 8:40
Pracovní list
Žáci dostanou pracovní list s obrázky, s kterými se mohly setkat v aplikaci. Jejich úkolem je pod obrázky napsat správn� slovo.
8:40 – 8:45
Záv�r hodiny
Spole�ná konrola pracovních list� na koberci.
�
Strana�|�4�
METODICKÝ LIST APLIKACE – ABECEDA Název aplikace
Abeceda
Náhled aplikace
Ur�eno pro p�edm�t
�eský jazyk
Ur�eno pro ro�ník
1. ro�ník
Základní popis aplikace
Cílem aplikace je seznámení žák� s �eskou abecedou a 6 jinými podkategoriemi. Podle hlasového p�íkazu vyhledat správné písmeno, najít k obrázku správné písmenko. V 1. t�íd� lze aplikaci také využít na vyvození písmene a procvi�ování analýzy a syntézy slova. V 2. ro�. orientace v abeced�, procvi�ovat abecední �azení. Aplikaci je možno použít u jednotlivc�, dvojic, i skupin. Aplikaci lze zakomponovat do hodiny, nebo ji lze využít k domácímu samostudiu. B�hem práce s aplikací u�itel žáky kontroluje, dohlíží, pomáhá, povzbuzuje. Je k dispozici pro p�ípadné dotazy.
Strana�|�5� �
Poznámky
Klady: Aplikace má diakritiku, což zahrani�ní aplikace nemají. Aplikace není jednostranná, lze využít p�i výuce nového u�iva nebo opakování látky v r�zných ro�nících. Napomáhá k rozvoji slovní zásoby. Zápory: V n�kterých �ástech aplikace u�itel nemá kontrolu. Viz. �azení abecedy. Prozatím tato �ást nefunguje, nelze s d�tmi vyzkoušet. V �ásti „Najdi písmenko k obrázku“, „Skládání slov“ jsem navrhla nízký po�et pokus�. Prozatím v této beta verzi chybí poslední �ást, což je pexeso. Zde žáci hledají správnou dvojici, písmeno – obrázek.
Strana�|�6�
ZÁZNAMOVÝ ARCH – NÁSLECHOVÁ HODINA Jméno a p�íjmení: Škola:
NÁSLECHOVÁ HODINA 1. P�edm�t: �eský jazyk 2. Téma: Procvi�ování �tení a psaní písmen a slov 3. Vyu�ující: Mgr. Markéta Kopecká 4. Datum: 15. 5. 2013
CÍL HODINY (zakroužkujte) povedlo se naplnit / �áste�n� se povedlo / nepovedlo se naplnit Váš komentá�:
STRUKTURA HODINY VZHLEDEM K VYUŽÍVÁNÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ VE VÝUCE
Všímejte si, jakým zp�sobem u�itel nebo žáci využívají tablet, projektor, notebook, interaktivní tabuli, p�ípadn� další techniku, apod. Je dle Vašeho názoru využití této techniky p�ínosné, smysluplné?
Úvodní �ást
Hlavní �ást
Záv�re�ná �ást
Strana�|�7
VYUŽITÍ TECHNOLOGIÍ POUŽITÁ APLIKACE Bylo využití aplikace p�ínosné pro výuku tématu (Obodujte. �ím v�tší �íslo, tím více bod�.) 1
2
3
4
5
Váš komentá�:
POUŽÍVANÝ HARDWARE P�ínos využití tabletu v hodin� spat�uji zejména v:
Rizika využití tabletu v hodin� spat�uji zejména v:
M�lo smysl využit tablet ve výuce (Zakroužkujte). ANO / NEDOKÁŽI POSOUDIT / NE
Váš dopl�ující komentá�:
Strana�|�8
PRACOVNÍ MATERIÁLY
�ESKÝ JAZYK � Struktura vyu�ovací hodiny � Plán vyu�ovací hodiny � Metodický list aplikace � Záznamový arch
P�edm�tový metodik: Mgr. Markéta Kopecká