1.0 PENULISAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun : 4
Mata pelajaran
: Pendidikan Islam (Ibadah)
Kelas
: 4 Jaya
Tarikh/Hari
: 2 Mac 2015 Isnin 11 Jamadil Awal 1436
Masa
: 8.30- 9.30 pagi (60 Minit )
Bilangan murid
: 20 orang (9 lelaki 11 perempuan)
Tajuk
: Kebersihan Tuntutan Islam
Pengetahuan/ pengalaman sedia ada
: Murid-murid tahu konsep istinjak.
Standard Kandungan
:4.1 Memahami dan mengamalkan cara bersuci daripada najis mukhaffafah, mutawassitah dan mughallazah
Standard Pembelajaran
:4.1.1 Menerangkan erti najis 4.1.2 Menjelaskan pengertian najis mukhaffafah, mutawassitah dan mughallazah 4.1.3 Menerangkan cara-cara bersuci daripada najis mukhaffafah, mutawassitah dan mughallazah 4.1.4 Melakukan cara-cara bersuci daripada najis mukhaffafah, mutawassitah dan mughallazah 1
4.1.5
Sentiasa menjaga kebersihan dalam kehidupan seharian
Objektif pembelajaran
: Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Menyebut maksud bersuci daripada najis dan hadas dengan betul selepas melihat bahan interaktif yang ditayangkan oleh guru.
2. Menyatakan maksud jenis-jenis najis dan contohnya dengan betul selepas aktiviti menyusun gambar dijalankan.
3. Menunjukkan
cara-cara
bersuci
daripada
najis
dengan betul selepas aktiviti simulasi dijalankan. Kemahiran berfikir
: Mengenal pasti dan sumbang saran.
Gabung jalin
: Akhlak (Adab menjaga kebersihan diri).
Penyerapan ilmu/ rentasan
: Pendidikan Kesihatan dan Jasmani.
Penerapan nilai
: Tekun, tumpuan dan bersungguh-sungguh.
E.M.K
: EK 1.4 Mengamalkan sikap keusahawanan : Daya kreativiti dan inovasi EK 4.2 Menghasilkan produk berasaskan pengetahuan serta kemahiran teknologi dan vokasional: Power point
Penilaian PdP
: 1. Lisan 2. Kuiz
Bahan bantu mengajar
: Sumbang saran, : Power point
: Bahan Pembelajaran (Learning Object) 1. Power point 2. Video 2
Bahan Maujud 1. Amali 2. Tanah, kain dan air.
3
Fasa pengajaran/
Isi kandungan
Aktiviti pembelajaran
Catatan
Bacaan doa:
- Seorang murid diminta oleh guru
Adab berdoa
(masa) Pendahuluan (2minit)
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزائن رمحتك يا ارحم ّ
untuk mengetuai bacaan doa. - Murid-murid lain diminta mengikut
.الرمحني Bacaan syahadah: أشهد ان ال إله إال اهلل .وأشهد أنّ حممّد رسول اهلل
Penerapan Nilai:
bacaan doa bersama-sama/
-
Khusyuk
mengaminkan bacaan doa.
-
Tawakal
- Semua murid melafaz kalimah
-
Adab berdoa
syahadah bersama-sama.
Set induksi
- Murid-murid melihat sebuah bekas
(5 minit)
yang berisi tanah di hadapan kelas.
Kaedah:
- Murid-murid menjawab setiap
Sumbang saran
pertanyan guru.
.
- Guru mengaitkan dengan tajuk
Bantu Bantu Mengajar:
pembelajaran pada hari tersebut.
Power point Penerapan Nilai:
Sebuah bekas yang mengandungi tanah.
Tekun
(guna gambar tanah)dalam power point 1) Apa yang ada di dalam bekas ini?
Penyerapan:
2) Siapa pernah bermain dengan
Pendidikan Kesihatan
tanah?
dan Jasmani.
3) Adakah tanah itu kotor? 4) Adakah semua benda kotor itu najis? 4
Langkah 1
Video pembelajaran
- Murid-murid menonton video
(10 minit)
pembelajaran tentang tajuk “Maksud
EMK:
Bersuci daripada Najis”.
4.2 Menghasilkan
- Murid mendengar penjelasan yang
produk berasaskan
lebih mendalam daripada guru
pengetahuan serta
tentang maksud bersuci daripada
kemahiran teknologi dan
najis.
vokasional
- Murid diminta menghafal makna bersuci dan najis.
Kaedah: -Soal jawab,
1) Apa yang ada dalam video itu
-Penerangan
tadi ?
-Pandang dengar.
2) Siapa yang suka dengan kotoran? 3) Kenapa kita kena bersihkan
Bantu Bantu Mengajar:
kotoran?
Bahan interaktif Aqil Story Penerapan Nilai: Tumpuan
5
Langkah 2
Video pembelajaran
- Murid-murid menonton video
(10 minit)
pembelajaran tentang tajuk “Bahagian
Kaedah:
Najis
-Pandang dengar
- Murid-murid mendengar penerangan
-Penerangan
daripada guru.
.
Bantu Bantu Mengajar: 1)
Ada gambar apa dalam video itu
video
tadi? 2) Ada berapa jenis najis?
Penerapan Nilai:
3) Adakah najis itu kotor?
Peka dan Berani - Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan. - Setiap kumpulan diberikan satu sampul surat yang mengandungi beberapa gambar kesemua najis. - Setiap kumpulan perlu mengkategorikan gambar mengikut bahagian najis (mukhaffah, mutawasitah dan mughalazah).
6
Langkah 3
- Murid-murid menonton video
(15 minit)
pembelajaran tentang tajuk “Cara
EMK:
Menyucikan Najis”.
4.2 Menghasilkan
- Murid- murid berada dalam
produk berasaskan
kumpulan masing-masing.
pengetahuan serta
- Setiap kumpulan diberikan beberapa
kemahiran teknologi dan
peralatan yang diperlukan untuk
vokasional
melakukan amali cara bersuci daripada najis. Video pembelajaran (Cara Menyucikan
- Setiap murid melakukan cara bersuci
Kaedah:
Najis Mukhaffah, Mutawassitah dan
daripada 3 jenis najis (mukhaffah,
Simulasi
Mughalazah).
mutawasitah dan mughalazah) dalam kumpulan masing-masing.
Gabung jalin:
- Setiap perlakuan murid dalam
Akhlak
kumpulan diawasi oleh guru. Bantu Bantu Mengajar: -Video
7
Langkah 4
Kuiz Pintar Cerdas (Dalam power point)
- Setiap murid berada dalam
(10 minit)
kumpulan masing-masing.
EMK: 1.2 Menghasilkan
- Setiap kumpulan perlu menjawab 10
produk
soalan yang diajukan oleh guru di
berasaskan
hadapan kelas.
pengetahuan
- Kumpulan yang berjaya menjawab
serta kemahiran
satu soalan yang diajukan oleh guru
teknologi dan
akan mendapat 5 bintang untuk
vokasional:
dikumpulkan di dalam papan “Saya
Power point
Juara”. - Kumpulan yang paling banyak
Kaedah:
mengumpul bintang akan dinobatkan
Soal jawab
sebagai juara. Bantu Bantu Mengajar: Kuiz. Menggunakan PPT Penerapan Nilai: Berani
8
- Murid diminta menyebut semula
Penerapan Nilai: Ingat kembali.
Penutup
Penutup kognitif
maksud bersuci daripada najis.
(7 minit)
Menyebut semula maksud bersuci daripada
- Murid menyebut jenis-jenis najis dan
najis, jenis-jenis najis dan cara
contohnya.
menyucikannya.
- Murid menerangkan cara menyucikan 3 jenis najis tersebut.
- Murid dinasihatkan supaya Penutup sosial
mengulangkaji pelajaran di rumah.
Mengingat dan menasihati murid supaya
- Murid dinasihatkan agar menjaga
mengulangkaji pelajaran di rumah dan
kebersihan diri dan sentiasa berada
beramal dengan ilmu yang telah diperoleh
dalam keadaan yang suci daripada
ini.
najis.
9
Kerja lanjutan
Menjawab soalan bagi tajuk “Bersuci daripada Najis” laman web yang disediakan
Refleksi kendiri: __________________________________________________________________________________________________________ Ulasan pembimbing: __________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________
10