Cíl: žáci si procvičí početní úkony sčítání, odčítání, násobení dělení beze zbytku jednociferným dělitelem. Důraz je dán na samostatnou práci žáků, individuální tempo, sebehodnocení a v druhé části na vzájemné hodnocení žáků.
Stručný popis: Před vyučovací jednotkou učitel zadá do souboru (Učitel.xls) čísla podle zvolené obtížnosti. Žáci mají otevřené soubory, které jsou propojeny s daty souboru učitele. Každý početní úkon procvičují na jednom listu souboru. List opustí po informaci o správnosti všech výpočtů. Před výpočty spolu s učitelem hrají pomocí počítače „kimovku“ na zapamatování čísel. Na závěr využijí žáci za odměnu program Terasoftu – výuková pexesa. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Průběh hodiny Motivace Žáci si přinesou z domova jakékoliv pexeso. Některé si převedou a v krátké diskusi se pokusí odvodit jaké vlastnosti má vítěz této hry. Učitel slíbí, že v závěru hodiny si mohou zahrát pexeso na počítači, pokud se jim podaří splnit úkol hodiny – procvičení základních početních úkonů.
Soutěž - paměťová rozcvička Učitel promítne tabulku souboru (Soutěž.xls) – viz 57c. Zadá (nebo má již zadáno) do 9, 16 nebo 25 polí - podle zdatnosti žáků – čísla do 100. Nechá 2 minuty na zapamatování čísel. Žáci do stejné tabulky zapíší čísla (pracují nejméně ve dvojicích) po dobu 3 minut. Poté si kontrolují podle znovu promítnuté tabulky správnost řešení. Učitel vyhodnotí nejlépe pracující skupiny.
Základní početní úkony Ukázka tabulky pro paměťovou rozcvičku:
9
7
2
8
3
1
4
5
6
Cvičení 1 Žáci si otevřou soubor (Cvičení 1.xls) – viz 57a, ve dvojici se střídají a doplňují správné výsledky na listu sčítání, odčítání, násobení a dělení. List opustí, až mají u všech příkladů slovo „správně“. Po ukončení všech výpočtů zavolají učitele pro kontrolu a poznamenání celkového času. Část tabulky sčítání:
SČÍTÁNÍ jméno:
1) 2) 3) 4)
třída:
62 23 45 80
+ + + +
34 87 92 40
datum:
= = = =
96
správně ! ! !
Strana 2 (celkem 9)
Základní početní úkony
Cvičení 2 Žáci si otevřou soubor (Cvičení 2.xls) – viz 57b, ve dvojici se střídají a doplňují postupně neznámé číslo v zadaných příkladech. List opustí, až když mají u všech příkladů slovo „správně“. Po skončení všech výpočtů volají učitele pro kontrolu a poznamenání času.
Část tabulky násobení:
NÁSOBENÍ jméno:
1) 2) 3) 4)
třída:
4 8 5 6
* * * *
12
datum:
= = = =
48 správně 112 ! 80 ! 66 !
Závěr výuky Žáci po skončení cvičení 1 a 2 hrají Výuková pexesa (program f. Terasoft) Postup žáka při výběru hry a) nejdříve si vyberou obrázková pexesa
Strana 3 (celkem 9)
Základní početní úkony b) Dále vyberou kategorii, dva hráče, obtížnost a pokračují tlačítkem START.
c) Vybrané pexeso hrají dva hráči u počítače, v případě dostatku času mohou zvolit ještě jiné obrázky, nebo vyšší obtížnost. Ukázka ze hry:
Ukončení práce v hodině. Učitel dá pokyn k ukončení práce, zhodnotí práci jednotlivých skupin.
Strana 4 (celkem 9)
Základní početní úkony
Možné výstupy Je možné si vytisknout jednotlivé pracovní listy výpočtů všech žáků a zhodnotit jak zvládli opakování početních výkonů v klasifikaci.
Strana 5 (celkem 9)
Základní početní úkony
Pomocný text pro učitele: U učitele se předpokládá základní orientace v programu Exel na úrovni P0 SIPVZ.
V případě tvorby tabulek výpočtů je výhodné umět využít logickou funkci „KDYŽ“ a podmíněné formátování.
1) Použití logické funkce „KDYŽ“ v buňce G5.
Strana 6 (celkem 9)
Základní početní úkony 2)Použití podmíněného formátování ve sloupci G. Nejdříve v nabídce formát vybereme „Podmíněné formátování“.
Potom zadáme údaje do následujícího okna, využíváme hodnoty, které jsou zadány v logické funkci „KDYŽ“:
=KDYŽ (F5=B5/D5;"správně";"!")
Strana 7 (celkem 9)
Základní početní úkony
U správného výsledku se pak objeví
u nesprávného
Příklad situace na listu násobení po vyplnění výsledků žákem: