Zvyšování kvality výuky v přírodních a technických oblastech CZ.1.07/1.128/02.0055
Nerosty – fyzikální vlastnosti II. (laboratorní práce) Označení: EU-Inovace-Př-9-36 Předmět: přírodopis Cílová skupina: 9. třída Autor: Mgr. Miroslav Jílek Časová dotace: 1 vyučovací hodina Forma: práce ve dvojicích Anotace: Tuto laboratorní práci je vhodné zařadit jako doplňující pří probírání učiva o vlastnostech nerostů.
Cíl: Žáci si prakticky zopakují, procvičí a prověří získané znalosti o fyzikálních vlastnostech nerostů. Budou zjišťovat tvrdost, štěpnost a propustnost světla vybraných nerostů. Motivace: Možnost manipulace s přírodninami je sama o sobě silnou motivací pro žáky. Teorie: Pro určování nerostů jsou důležité jejich fyzikální a chemické vlastnosti. Z fyzikálních vlastností jsou to zejména barva, vryp, propustnost světla, lesk, hustota, tvrdost, štěpnost, lom nebo také elektrické a magnetické vlastnosti. Tvrdost je schopnost nerostu odolávat mechanickému působení. Štěpnost je schopnost nerostu oddělovat se při mechanickém působení podle rovných lesklých ploch.
Úkol č. 1: Určení tvrdosti nerostu Pomůcky: vzorky nerostů (např. síra, křemen, fluorit, mastek), měděný plíšek, hřebík, skleněná tabulka, pilník na železo Postup: Žáci pomocí uvedených pomůcek určují tvrdost předložených nerostů a porovnávají s tabulkou tvrdosti nerostů v učebnici. Výsledky zapíší do tabulky v pracovním listu.
Úkol č. 2: Určení propustnosti světla nerosty Pomůcky: vzorky nerostů (např. slída, pyrit, kalcit, křišťál, magnetit, křemen), text v učebnici Postup: Přiložením nerostů nad text v učebnici žáci zjistí propustnost světla nerosty. Nerosty rozdělí na průhledné, průsvitné a neprůhledné. Výsledky zapíší do tabulky v pracovním listu.
Úkol č. 3: Určení štěpnosti nerostů Pomůcky: vzorky nerostů (např. křemen a kalcit), mikroskop, 2 podložní sklíčka, 2 krycí sklíčka, kladívko, kovová podložka
Postup: 1. Žáci pomocí kladívka rozdrtí vzorky 2 nerostů (jednoho štěpného, např. kalcitu a jednoho neštěpného, např. křemene) na prášek. 2. Na jedno podložní sklíčko nanesou prášek z prvního vzorku nerostu, přikryjí krycím sklíčkem a pozorují pod mikroskopem. 3. Na druhé podložní sklíčko nanesou prášek z druhého nerostu, přikryjí krycím sklíčkem a pozorují pomocí mikroskopu. 4. Při pozorování si žáci všímají tvaru zrn nerostů a jejich ohraničení. Rozliší nerost štěpný a neštěpný. 5. Charakteristicky ohraničená zrna žáci zakreslí do pracovního listu.
Závěrečné zhodnocení:
Pracovní list: Nerosty – fyzikální vlastnosti II. Jméno žáka: Třída: Datum:
Úkol č. 1: Určení tvrdosti nerostu Pomůcky: vzorky nerostů (např. síra, křemen, fluorit, mastek), měděný plíšek, hřebík, skleněná tabulka, pilník na železo Postup: Pomocí uvedených pomůcek urči tvrdost předložených nerostů a porovnej s tabulkou tvrdosti nerostů v učebnici. Výsledky zapiš do tabulky v pracovním listu. Vypracování: nerost
síra
křemen
fluorit
mastek
tvrdost
Úkol č. 2: Určení propustnosti světla nerosty Pomůcky: vzorky nerostů (např. slída, pyrit, kalcit, křišťál, magnetit, křemen), text v učebnici Postup: Přiložením nerostů nad text v učebnici zjisti propustnost světla nerosty. Nerosty rozděl na průhledné, průsvitné a neprůhledné. Výsledky zapiš do tabulky v pracovním listu.
Vypracování: nerost
slída
pyrit
průhlednost
Úkol č. 3: Určení štěpnosti nerostů Pomůcky:
kalcit
křišťál
magnetit
křemen
vzorky nerostů (např. křemen a kalcit), mikroskop, 2 podložní sklíčka, 2 krycí sklíčka, kladívko, kovová podložka Postup: 1. Pomocí kladívka rozdrť vzorky 2 nerostů (např. křemene a kalcitu) na prášek. 2. Na jedno podložní sklíčko nanes prášek z prvního nerostu, přikryj krycím sklíčkem a pozoruj pod mikroskopem. 3. Na druhé podložní sklíčko nanes prášek z druhého nerostu, přikryj krycím sklíčkem a pozoruj pomocí mikroskopu. 4. Při pozorování si všímej tvaru zrn nerostů a jejich ohraničení. Rozliš nerost štěpný a neštěpný. 5. Charakteristicky ohraničená zrna zakresli do pracovního listu. Vypracování: Nákres: vzorek č. 1:
zvětšení:................ vzorek č. 2:
Závěr:
Použité zdroje: ČERNÍK, V. - MARTINEC, Z. - VÍTEK, J. Přírodopis 4:Mineralogie a geologie se základy ekologie. Praha: SPN, 2004. 87 s. ISBN 80-7235-261-X ZAPLETAL, J. - JANOŠKA, M. - BIČÍKOVÁ, L. - TOMANČÁKOVÁ, M. Přírodopis 9. Olomouc: Prodos, 2000. 96 s. ISBN 80-7230-069-5 ŠVECOVÁ, M. - MATĚJKA, D. Přírodopis 9. Plzeň: Fraus, 2007. 128 s. ISBN 978-807238-587-4 VALIŠ, J. a kol. Přírodopis 8. Praha: SPN, 1983. 157 s.