PRACOVNÍ MATERIÁLY PRACOVNÍ MATERIÁLY
MATEMATIKA MATEMATIKA
� Struktura vyu�ovací hodiny � list aplikace � Metodický Struktura vyu�ovací hodiny � Ukázková hodina – materiál � Metodický list aplikace � arch – materiál � Záznamový Ukázková hodina � Záznamový arch
P�edm�tový metodik: Mgr. Monika Kociánová P�edm�tový metodik: Mgr. Monika Kociánová
�
STRUKTURA VYU�OVACÍ HODINY – MATEMATIKA
T�ída
1. A
P�edm�t
Matematika
Datum
7. 11. 2013
Vyu�ující
Mgr. Monika Kocianová
Téma
Numerace do 10
Tematický celek
�íslo a po�etní operace
Po�et žák�
30
Pom�cky
tablety, interaktivní tabule, didaktické pom�cky – �azení �ísel s obrázky, penál, papíry, karti�ky na rozd�lení do skupin
Použitá aplikace
Matemagika, Connect the dots
Typ u�ebny
B�žná u�ebna s interaktivní tabulí
Výukové cíle
Žáci si p�ipomenou �íselnou �adu do deseti. Se�adí �adu �ísel od 1 do 10. P�i�adí správný po�et obrázk� k �íslici a naopak.
Rozvíjené kompetence
Kompetence k u�ení – motivuje žáka k další práci. Kompetence komunikativní – vzájemná interakce žák�. Kompetence sociální a personální – úsp�šným �ešením problém� získává žák sebed�v�ru. Kompetence ob�anské – u�í se poskytnout ú�innou pomoc spolužákovi, spolupracovat ve skupin�. Kompetence pracovní – radost, kterou zažívá žák p�i úsp�chu, vytvá�í u n�ho pot�ebu smyslupln� pracovat.
P�edchozí znalosti D�ti byly seznámeny s �íslicemi od 1 do 10. � � �
��
Strana�|�1�� Strana�|�1
�
�asový plán
Obsah výuky, u�ivo
0:00 – 0:01
Zahájení hodiny uvítací básni�kou
0:01 – 0:08
Hra – Po�etní koloto�:
Metody a formy, motivace
Hra
D�ti na papír napíší 2 po�etní p�íklady bez výsledku. U�itelka vyvolává: „Koloto� se rozto�í, nasedat.....“ D�ti m�ní místa a na novém míst� vypo�ítají 1. p�íklad. U�itelka znovu vyvolává a d�ti vypo�tají 2. p�íklad. Na vyvolávání „koloto� se zavírá, jedeme dom�“ se d�ti vrací na svá místa a barevn� opraví p�íklady na svém líste�ku.
0:08 – 0:10
�íkanka s pohybem: ABCD ko�ka p�ede,
Motivace a seznámení s obsahem hodiny
pes po�ítá kolik nití do desíti. 0:10 – 0:20
P�i�azování prvk� k �íslicím, �azení �íslic, po�ítání prvk� (te�ky na kostce).
Práce s IT
0:20 – 0:24
Spojova�ka na IT – propojení IT s tabletem
Práce s IT – motivace
0:24 – 0:27
Kouzelné karti�ky:
Rozd�lení d�tí do skupin
D�ti si na koberci vyberou �ást obrázku, hledají se k sob� tak, aby jim vznikl celý obrázek. 0:27 – 0:35
Práce s tabletem – Po�ítání prvk� na kart�, p�i�azení správné �íslice.
P�edstavení a p�edvedení aplikace žák�m, práce s aplikací, práce ve skupinách. Strana�|�2�� Strana�|�2
�
� �
�
0:35 – 0:40
Práce s didaktickou pom�ckou Samostatná práce – skládání �íselné �ady. Složení obrázk� ovoce a zeleniny.
0:40 – 0:45
Vyhodnocení práce, záv�r hodiny
Hodnocení
Žáci budou hodnoceni slovn�.
Návaznosti
Na tuto hodinu m�žeme navázat u�ivem prvouky o ovoci.
Poznámky
Zdroje:
� �
Šablona a návod na vytvo�ení didaktické pom�cky:� http://1url.cz/0Elc
Trojdílná skládanka zví�átek:� www.pinterest.cz
Obrázky ovoce:� http://openclipart.org� �
�
�
Strana�|�3�
METODICKÝ LIST APLIKACE – MATEMAGIKA Název aplikace Náhled aplikace
Matemagika
Ur�eno pro p�edm�t Ur�eno pro ro�ník Základní popis aplikace
Matematika 1. až 2. ro�ník Tato aplikace má dát možnost si zábavn� procvi�it u�ivo z matematiky, a to jak ve škole b�hem vyu�ování nebo p�i práci s interaktivní tabulí, ale i doma. Aplikace rozvíjí tyto kompetence: Kompetence k u�ení – motivuje žáka k další práci. Kompetence k �ešení problém� – série úloh dovoluje žákovi budovat vlastní �ešitelské strategie. Kompetence komunikativní – p�i n�kterých úkolech je možná vzájemná interakce žák�. Kompetence sociální a personální – úsp�šným �ešením problém� se vzr�stající obtížností získává žák sebed�v�ru. Kompetence ob�anské – u�í se poskytnout ú�innou pomoc spolužákovi, p�ípadn� spolupracovat ve skupin�. Kompetence pracovní – radost, kterou zažívá žák p�i úsp�chu, vytvá�í u n�ho pot�ebu smyslupln� pracovat. Žák nebo skupina žák� se snaží vy�ešit v ur�eném �asovém úseku co nejvíce úkol�. Aplikace má 9 �ástí, všechny �ásti lze �ešit ve t�ech oborech (0–10, 0–20 bez p�echodu desítky, 0–20 s p�echodem desítky). P�i špatném pokusu se hra vrací do p�vodní pozice a žák m�že pokus zopakovat:
Strana�|�4� �
1. PO�ÍTÁNÍ OBRÁZK� 1 – D�ti spo�ítají obrázky na kart� a p�i�adí správnou �íslici. 2. PO�ÍTÁNÍ OBRÁZK� 2 – Na kart� je �íslice a d�ti p�i�adí správný po�et obrázk�. 3. SPOJOVA�KA – D�ti spojují �íslice od nejmenší k nejv�tší. 4. MÍCHÁNÍ KARET 1 – Žák se�adí karty s obrázky podle po�tu od nejmenšího po nejv�tší. 5. MÍCHÁNÍ KARET 2 – Žák se�adí karty s �íslicemi od nejmenší po nejv�tší. 6. PEXESO �ÍSLA A OBRÁZKY – Žák hledá dvojice – �íslo a obrázek. 7. PEXESO S�ÍTÁNÍ – Žák hledá dvojice – �íslo a p�íklad. 8. PEXESO OD�ÍTÁNÍ – Žák hledá dvojice – �íslo a p�íklad. 9. RODINKY – Žák sestavuje z ur�ených �ísel p�íklady. N�které �ásti lze �ešit i ve skupinách jako problémový úkol, nap�íklad „Matematické rodinky“. P�i práci u�itel organizuje �innost, poskytuje pomoc p�i technických problémech. Sleduje �innost žák�. Pr�b�žn� motivuje, povzbuzuje žáky. Poznámky
Aplikace není dokon�ena, fungují zatím jen n�které hry.
� � � � �
Strana�|�5� �
POZNÁMKY:
Strana�|�6 Strana�|�1�� �
�
ZÁZNAMOVÝ ARCH – NÁSLECHOVÁ HODINA Jméno a p�íjmení: Škola:
NÁSLECHOVÁ HODINA 1. P�edm�t: Matematika 2. Téma: Numerace do 10 3. Vyu�ující: Mgr. Monika Kociánová 4. Datum: 7. 11. 2013
CÍL HODINY (zakroužkujte) povedlo se naplnit / �áste�n� se povedlo / nepovedlo se naplnit Váš komentá�:
STRUKTURA HODINY VZHLEDEM K VYUŽÍVÁNÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ VE VÝUCE
Všímejte si, jakým zp�sobem u�itel nebo žáci využívají tablet, projektor, notebook, interaktivní tabuli, p�ípadn� další techniku, apod. Je dle Vašeho názoru využití této techniky p�ínosné, smysluplné?
Úvodní �ást
Hlavní �ást
Záv�re�ná �ást
Strana�|�7�
VYUŽITÍ TECHNOLOGIÍ POUŽITÁ APLIKACE Bylo využití aplikace p�ínosné pro výuku tématu (Obodujte. �ím v�tší �íslo, tím více bod�.) 1
2
3
4
5
Váš komentá�:
POUŽÍVANÝ HARDWARE P�ínos využití tabletu v hodin� spat�uji zejména v:
Rizika využití tabletu v hodin� spat�uji zejména v:
M�lo smysl využit tablet ve výuce (Zakroužkujte). ANO / NEDOKÁŽI POSOUDIT / NE
Váš dopl�ující komentá�:
Strana�|�8�
PRACOVNÍ MATERIÁLY
MATEMATIKA � Struktura vyu�ovací hodiny � Metodický list aplikace � Ukázková hodina – materiál � Záznamový arch
P�edm�tový metodik: Mgr. Monika Kociánová