BuitenWijs samen sterk in NME BuitenWijs brengt mensen actief met het buiten in aanraking, zodat zij wijs omgaan met hun eigen leefomgeving
Leskist THEMA-handleiding
Afhaalrestaurant Fitfood Groep 5 en 6
Dit is een NME – product van BuitenWijs. BuitenWijs is een samenwerkingverband, waarbij de gemeenten Houten, Lopik, Nieuwegein en IJsselstein samen sterk in NME zijn. BuitenWijs brengt mensen actief met het buiten in aanraking, zodat zij wijs omgaan met hun eigen leefomgeving. BuitenWijs Houten NME Houten Postbus 30 3990 DA Houten
[email protected] BuitenWijs IJsselstein Gemeente IJsselstein Postbus 21 3400 AA IJsselstein
[email protected] BuitenWijs Lopik Gemeente Lopik 3411 CH Lopik
[email protected] BuitenWijs Nieuwegein Gemeente Nieuwegein Postbus 1 3430 AA Nieuwegein
[email protected] Colofon Copyrights Jaar van uitgave Eindredactie Foto Grafische vormgeving Met dank aan
BuitenWijs 2013 Erna Bod, Tjeerd Mijnster en Nicky Mertens Hanneke Venema Maaike de Laat Eduniek / CED-groep
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
2
Inhoudsopgave 1
In het kort
4
2
Overzicht van de lessen
5
3
Beschrijving van de lessen
6
4
Bijlagen
9
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
3
1
In het kort Inleiding De leerlingen leren de voedingsschijf kennen en worden zich bewust van de betekenis daarvan voor het dagelijkse eten.
Doelgroep Groep 5 en 6
Leerdoelen De leerlingen: » maken kennis met de schijf van vijf en leren aan de hand van deze schijf over gezonde voeding. » leren zelf gezonde recepten uit te zoeken en te maken.
Aansluiting kerndoelen 34: De leerlingen leren zorg te dragen voor de lichamelijke en psychische gezondheid van henzelf en anderen.
Duur van het thema De activiteiten zijn zo ontworpen dat ze gedurende een periode van 4 weken gelijkmatig verdeeld over de week aandacht vragen van de leerlingen. De leskist wordt voor een periode van 3 weken uitgeleend. Daar is rekening mee gehouden. Het is van belang per week 2 of 3 keer tijd in te ruimen voor dit thema. Dat geeft voldoende tijd voor een goede uitwerking en geeft tijd om iets dieper op de onderwerpen in te gaan.
Structuur Het thema is opgezet volgens een vaste structuur: 1. Introductie 2. Voorkennis ophalen 3. Vooruitblik met lesdoelen 4. Onderzoeken en verwerken 5. Afsluiten/ evalueren
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
4
2
Overzicht van de lessen
WEEK 0 Voorbereiding voor de leerkracht
WEEK 1 1. 2. 3. 4. 4.1
Introductie Voorkennis ophalen Vooruitblik met doelen Activiteiten Voedingsschijf
WEEK 2 4.2 Ingrediënten
WEEK 3 4.3 Recepten 5. Afsluiting / reflectie: Wat heb ik geleerd?
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
5
3
Beschrijving van de lessen 1. Introductie Doel: Kinderen enthousiast maken voor het thema. Voorbereiding » U zet thee voor de klas. » U heeft daar “iets lekkers” bij. » A3 vel per groepje. Activiteit » Vertel de leerlingen: Teatime!: “We gaan gezellig een kopje thee drinken, daarna gaan jullie onderzoeken hoe je eigenlijk thee zou moeten drinken, op z’n Engels”. » Kijk op www.hightea.startpagina.nl; www.myhightea.nl; www.goeievraag.nl of een andere google ‘high tea’ site en denk als groepje na over ten minste drie van de volgende vragen / opdrachten: • Waar komt high tea vandaan? • Is er een ‘uitvinder’ van? • Is het alleen thee of ook koffie? • Wat eet je er vaak bij? • Alleen zoet of ook hartig? • Drink jij je thee met melk? • Mmm….dat is nou eens lekker…………. • ………..bedenk zelf een vraag (voor de anderen) en een antwoord. » Kijk op google afbeeldingen onder ‘high tea’ en zoek als groepje de drie mooiste plaatjes uit; opplakken bij de antwoorden. Nabespreking Loop langs de andere A3 vellen; welk compliment of welke vraag heb je aan hen?
2. Voorkennis ophalen Doel: He doel van de voorkennis activeren is dat kinderen betrokken raken bij het onderwerp en voor de leerkracht is het doel dat de aanwezige voorkennis van de kinderen gepeild kan worden. Bijlage ‘voorkennis’ (bijlage 2) laat de kinderen nadenken over gezond / ongezond. Maak daarna een klassenoverzicht; per groepje eentje inbrengen op deze lijst.
3. Vooruitblik met doelen Doel: De vooruitblik geeft kinderen overzicht over wat ze gaan leren. Het richt hen op wat belangrijk is om te onthouden en laat hen zien dat de opdrachten die ze gaan maken, de proeven die ze gaan doen, de onderzoeken allemaal gericht zijn op het bereiken van de leerdoelen. Kinderen worden zich bewust van wat ze gaan leren en hoe ze dat gaan doen. Ze zullen hierdoor de informatie beter verwerken en beter in staat zijn verbanden leggen. Laat ze de leerdoelen (bijlage 1) zien en bespreek de doelen. Hang de doelen goed zichtbaar op in de klas en reflecteer hier regelmatig op.
4. Activiteiten
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
6
4.1 Voedingsschijf Doel De leerlingen leren dat gezonde voeding vooral evenwichtige voeding is Nodig » Per 4-tal toegang tot internet » Of een rouleerlijstje voor de computer. » Werkkaart met de 2 voedingsschijven. Onderzoeksopdracht Bij de high tea maakten we een lijst van gezonde en minder gezonde snoeperij. » Bekijk als groepje de voedingsschijf op b.v. www.voedingsschijf.nl; www.halal.nl; www.gezond-en-fit.nl; www.mijnkinderarts.nl; nl.wikipedia.org » en controleer daarmee de lijst op ‘gezond’; wat zouden jullie veranderen? Maak een infokaart over de voedingsschijf. Verwerkingsopdracht De kaart met de schijf van 4 en van 5 laten uitvoeren.
4.2 Ingrediënten Doel De leerlingen leren bewust naar recepten en ingrediënten van producten kijken Voorbereiding » Bestel een paar exemplaren van “wat zit er in uw eten?”; www.bouillonmagazine.nl. » Kopieer de werkkaarten. Activiteit Aan de slag met de werkkaart. Nabespreking Drie gaan kijken bij andere groepjes hun plakvel, één blijft om uitleg te geven over het groepsvel. Terug naar je groepje: “wat viel je bij een ander op en had je nooit gedacht?”
4.3 Recepten Doel De leerlingen passen de kennis toe. Voorbereiding Recepten werkkaart voor ieder. Activiteit Werkkaart uitvoeren. Laat elk groepje één recept mooi uitwerken; ophangen. Nabespreking Elk groepje ligt toe vanwaar deze keuze. Als mogelijk het klaarmaken van de recepten.
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
7
5. Wat heb ik geleerd? Doel De leerlingen leren verwoorden wat zij geleerd hebben. Activiteit Bekijk de leerdoelen die in de klas hangen. Voor elke leerling een smalle kaart (4 uit één a -4 ) om de volgende zin over te nemen en af te maken:
Ik heb van dit project geleerd dat…
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
8
4
Bijlagen
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
9
4.1
Bijlage 1: Leerdoelen
We leren … over de schijf van vijf en leren aan de hand van deze schijf over gezonde voeding.
zelf gezonde recepten uit te zoeken en te maken.
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
10
4.2
Bijlage 2: Voorkennis Wat van de foto zou je ‘gezond’ en ongezond’ kunnen noemen? Maak een lijstje:
Gezond
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
Ongezond
11
4.3
Bijlage 3: Schijf van 4 en schijf van 5
Twee schijven, één van 5 en één van 4. Wat is het verschil tussen de twee schijven? Van welke schijf eet jij het liefste?
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
12
4.4
Bijlage 4: Ingrediënten Dit is het etiket dat op een potje pindakaas zit. Is dit een gezond potje pindakaas?
Groepsopdracht 1. Neem elk drie potjes of pakjes of doosjes mee uit de voorraadla of -kast uit de keuken. » Kijk eerste even thuis en bedenk wat je mee wil nemen. » Spreek van te voren af wie wat mee gaat nemen. » Probeer de etiketten af te weken of schrijf/teken ze na. » Plak op een groot vel. » Kleur rood wat niet goed past bij e voedingsschijf, waarvoor je op moet passen , kleur groen wat daar bij past, wat sowieso geen kwaad kan. 2. Kijk ook eens naar E-nummers; wat betekenen die eigenlijk? Is deze room dan wel goed?
En hoe zit dat met de producten die je bij opdracht 1 hebt bestudeerd?
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
13
4.5
Bijlage 5: Recepten
Opdracht Neem kookboeken mee van thuis en ga samen op zoek naar drie recepten die passen bij de thee en die “geen kwaad” kunnen.
BuitenWijs – Afhaalrestaurant Fitfood
14