Spalování odpadu
envi.stromzivota.sk
ENVI-MOBILE: Integration of mobile learning into environmental education fostering local communities’ development 2014-1-SK01-KA200-000481 ERAZMUS+ Programme Projekt je kofinancován Evropskou unii, z programu Erasmus+.
CZ
SPALOVÁNÍ ODPADU
Cíl aktivity: Seznámit studenty s technologií spalování odpadů a metodami snižování environmentálních zátěží způsobených odpadem
EVOKACE
KROK 1. Stručný popis aktivity: Úvodní brainstorming na oživení předchozích znalostí studentů daného tématu. Studenti pracují ve skupinách po pěti s tabulkou V-CH-D (Příloha 1). Instrukce (co potřebujete říci žákům): Pracujte s V-CH-D tabulkou v pětičlenných skupinách. Prodiskutujte otázku: “Co víte o spalování odpadů?” Ve V-CH-D tabulce vyplňte zatím jen první sloupec “VÍM”. Zapište sem vše, co už o dané problematice víte. Následně společně vyplňte druhý sloupec “CHCI VĚDĚT”. Představuje vaše očekávání od této vyučovací hodiny. Na vyplnění obou sloupců máte 5 minut času KROK 2. Stručný popis aktivity: Zpětná vazba k práci ve skupinách. Jeden zástupce každé ze skupin prezentuje poznámky. Učitel zapisuje klíčové pojmy do V-CH-D tabulky na tabuli. Instrukce (co potřebujete říci žákům): Nyní jeden z každé skupiny přečte, co jste si zapsali. Prostředky (vše, co potřebujete vzít do třídy): Příloha 1 pro každou skupinu, pero, křída / fixy, V-CH-D tabulka nakreslená na tabuli / flipchartu A1 pro každou skupinu, fixy, tabule, čtený text do skupin, případně Příloha 1 do každé skupiny Odhadovaný čas (max. 40 min.): 10w minut
2
SPALOVÁNÍ ODPADU
Cíl aktivity: Pochopit proces likvidace odpadu spalováním a jeho pro a proti. KROK 1. Stručný popis aktivity: Učitel ukáže studentům krátké video vysvětlující proces spalování odpadů, např.: https://www.youtube.com/watch?v=wcZHpebRPcs (video anglicky), případně jakékoliv jiné vhodné video z YouTube či jiných zdrojů, případně použijte a přečtěte text o spalování (Příloha 2). Stručně o procesu spalování diskutujte. Instrukce (co potřebujete říci žákům): Podívejte se na video o likvidaci odpadu. Jak proces likvidace probíhá?
UVĚDOMĚNÍ
KROK 2. Stručný popis aktivity: Během práce ve skupinách se studenti seznámí s procesem spalování odpadu a jeho klady a zápory. Zároveň se snaží najít odpovědi na otázky či nejasnosti uvedené v druhém sloupci V-CH-D tabulky. Skupiny mohou pracovat i s textem z přílohy o využívání odpadů k výrobě energie (Příloha 3) a informacemi z internetu (linky viz. v poznámkách). Učitel vyzve každou skupinu, aby doplnila poslední, třetí sloupec V-CH-D tabulky. Po cca 10 minutách vyzve skupiny, aby prezentovali poznámky zapsané v tomto sloupci. Následuje krátká diskuse o tom, co by si studenti chtěli o procesu spalování odpadů zapamatovat. Instrukce (co potřebujete říci žákům): Pracujte ve skupinách. Seznamte se s procesem spalování odpadu a jeho klady a zápory. Zároveň se pokuste zodpovědět otázky zapsané ve druhém sloupci tabulky. Jako informační zdroj použijte Přílohu č. 3, případně internetové zdroje napsané na tabuli. V případě potřeby se pokuste dohledat i další informace a odpovězte na otázky ve sloupci “CHCI VĚDĚT”. Poznámky si zapisujte do sloupce “DOZVĚDĚL/A JSEM SE” - odpovědi na otázky ze sloupce 2, klady a zápory procesu spalování a další fakta, které vás zaujaly. Na práci ve skupinách máte 10 minut času. Pokud je to nutné, rozdělte si mezi sebou ve skupině konkrétní úkoly. Prostředky (vše, co potřebujete vzít do třídy): V-CH-D tabulka, video z youtube, internet, projektor, notebook do každé skupiny, Příloha č. 3 pro každou skupinu Odhadovaný čas (max. 40 min.): 20 minut Poznámky: Video EN: http://www.epd.gov.hk/epd/english/environmentinhk/waste/prob_solutions/WFdev_ IWMFtech.html http://blog.mordorintelligence.com/global-wate-to-energy-market/
3
SPALOVÁNÍ ODPADU
Cíl aktivity: Reflexe k procesu spalování a jeho ekologickému dopadu
REFLEXE
KROK 1. Stručný popis aktivity: Učitel požádá studenty, aby se rozdělili na dvě skupiny. První skupina představuje ty, kteří si myslí, že spalování odpadů je vhodná metoda pro likvidaci odpadu. Druhá skupina představuje ty, kteří si myslí opak. Po rozdělení do skupin požádá žáky, aby si vybrali zástupce, který bude mluvit za celou skupinu. Úkolem obou zástupců bude předvést krátkou 30 sekundovou řeč a přesvědčit o své pravdě ostatní. V přípravě textu pomáhají i ostatní členové skupiny. Instrukce (co potřebujete říci žákům): Rozdělte se na dvě skupiny. První skupina se postaví VLEVO, druhá VPRAVO. První skupina představuje ty, kteří si myslí, že spalování odpadů je vhodná metoda pro likvidaci odpadu. Druhá skupina představuje ty, kteří si myslí opak. (Po rozdělení) Vyberte za sebe zástupce, který bude mluvit za vaši skupinu. Zástupce první skupiny: Mluví jménem firmy, která se věnuje spalování odpadu a chce ve vašem městě vybudovat novou spalovnu. Jeho úkolem bude vysvětlit publiku svou pravdu a potřebu vybudování spalovny jako vhodného způsobu likvidace odpadu. Zástupce druhé skupiny: Mluví jménem obyvatel, kteří spalovnu ve svém městě odmítají. Úkolem obou zástupců bude předvést krátkou 30 sekundovou řeč a přesvědčit o své pravdě ostatní. V přípravě textu samozřejmě pomáhají i ostatní členové skupiny. Máte na to 5 min. KROK 2. Stručný popis aktivity: Prezentace názorů. Každý zástupce přednese svou řeč. Pak učitel vyzve žáky, aby hlasovali o tom, kdo je přesvědčil o své pravdě. Hlasují všichni kromě obou zástupců. Před hlasováním vyzvěte žáky, aby hlasovali podle svého vlastního názoru a uvážení a ne podle příslušnosti ke skupině. V závěru diskutujte o jiných možnostech likvidace odpadu. Instrukce (co potřebujete říci žákům): Prosím zástupce, aby přednesli svou řeč. (Po cca 1 min.) Teď všichni ostatní hlasujte o tom, kdo vás přesvědčil o své pravdě. Teď už hlasujte ne podle příslušnosti ke skupině, ale podle svého vlastního názoru a uvážení. Odhadovaný čas (max. 40 min.): 10 minut
4
SPALOVÁNÍ ODPADU
Příloha 1 V-CH-D tabulka (“Vím – Chci vědět – Dozvěděl/a jsem se”)
VÍM
CHCI VĚDĚT
5
DOZVĚDĚL/A JSEM SE
SPALOVÁNÍ ODPADU
Příloha 2 Vysvětlení základní terminologie: Spalování: je chemická reakce, při které se k sloučeninám přidává kyslík, aby vznikla voda a oxid uhličitý. Spalování je exo - energická reakce, kdy dochází k uvolňování tepelné energie, kterou je možné využívat několika způsoby. Spálení: týká se pouze organických částic odpadu vyrobeného z materiálů bohatých na uhlík a vodíkové atomy a je to proces, během kterého se tyto složky transformují na odpovídající oxidy nebo oxid uhličitý a vodu. Spálení odpadu: je chemický proces spalování organického odpadu, který se změní na uhličité sloučeniny. Proces spalování odpadu Začátek videa zobrazuje využití tepelné energie uvolněné během procesu spalování odpadu (produkce elektřiny, ústřední topení). Video zachycuje postup zpracování odpadu v rámci systému (organických částí pevného komunálního odpadu), který je později odeslán do spalovací komory, ve které probíhá spalovací proces. Odpad se pohybuje přes mřížku a postupuje přes spalovací komoru při vysoké teplotě, postupně vzrůstající až na 1000 ° C, při níž se začne kompletní spalování. Energie uvolněná v rámci spalovacího procesu se používá k výrobě další energie. Během tohoto procesu získáváme dva hlavní zbytky: pevné části s vyšší hustotou a plynné části. Pevné části představují přibližně 20 - 30% z celkového množství odpadu a měly by být uskladněny na speciálních skládkách. Plyny vznikající spalováním jsou dále zpracovány různými technologiemi tak, aby se v nich zredukovaly látky poškozující lidské zdraví, a až potom jsou zbytkové plyny vypuštěny do atmosféry. Navíc, proces spalování využívá vodu na ochlazování systému. Tato voda je kontaminovaná a dříve, než se vypouští, by být také pročištěna.
6
SPALOVÁNÍ ODPADU
Příloha 3 Výroba energie z odpadu Jednoduché schéma vysvětluje, jak lze ze spalování odpadu získat tepelnou nebo elektrickou energii. Je to složitý proces a musí být realizován pozorně, aby se toxické látky, vznikající při spalování, neuvolňovaly do prostředí, případně jen v minimálních množstvích, které nezpůsobují problémy a neohrozí lidi žijící v blízkosti spaloven. Na zpracování plynů vznikajících při spalování existuje několik různých technologií, každopádně, existují primární (speciální opatření již během procesu spalování) a sekundární preventivní opatření na zpracování zbytků spalovacího procesu. Na národních úrovních i evropské úrovni existují opatření předepisující přípustné množství emisí a toxických látek, které je možné vypouštět do ovzduší. Tyto normy byly zavedeny po zvážení vlivu toxických látek na lidské zdraví. Během procesu spalování jsou toxické emise kontrolovány v pravidelných časových intervalech stanovených zákonem tak, aby emise uvolňované během spalovacího procesu neohrožovaly populaci. Před výstavbou nových spaloven je třeba provést zhodnocení jejich dopadu na životní prostředí, protože pokud má být spalovna vybudována v oblasti, kde již prostředí vykazuje určitý stupeň znečištění, vliv dodatečně vznikajících emisí by mohl být pro danou oblast hrozbou. Takže i v případě, že plánované emise z nových spaloven nepřekračují zákonem povolené limity, pokud jsou zkombinovány s existujícím znečištěním, mohou tyto limity překročit.
Zdroj: http://blog.mordorintelligence.com/global-wate-to-energy-market/
7
RASTLINY
8
POZNÁMKY
INVÁZNE R
.............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. .............................................................................................................................. ..............................................................................................................................
envi.stromzivota.sk
8