Tento projekt je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky Základní škola, Dětský domov, Školní družina a Školní jídelna, Vrbno p. Pradědem nám. Sv. Michala 17, příspěvková organizace, PSČ: 793 26, tel. 554 751 720,tel/fax: 554 75 31 62 IČO:00852619 e-mail organizace:
[email protected], e-mail ředitelka:
[email protected],
Název projektu:
Zlaté ručičky Reg.č. projektu :
CZ.1.07/1.2.10/02.0003
VZDĚLÁVACÍ MODUL
VÝTVARNÉ DÍLNY
I.Stanovení cíle celého modulu Obsah modulu:
Vytvoření postupů a metod pro zajištění rozvoje tvořivosti a řemeslné zručnosti v oblasti výtvarných dovedností,práce s různými materiály(textil,hlína,papír,sklo apod.) a různými technikami využitelných pro další studium na odborných školách či přímé pracovní uplatnění žáků v uměleckých,reklamních grafických oborech či chráněných dílnách apod.Součástí modulu bude exkurze do některé keramické dílny,výtvarného ateliéru apod.
Cíl modulu: - seznámení s různými výtvarnými technikami a základy řemesel - kreativní tvorba - rozšíření výběru učebních oborů - příprava na budoucí povolání - uplatnění na trhu práce - rozšíření možnosti dalšího vzdělávání
Březen 2011 II.Stanovené cíle pro konkrétní modulový blok 1.Seznámení žáků s novou technikou zpracování keramické hlíny – práce na hrnčířském kruhu 2.Osvojení si základů při této tvorbě.
III.Průběh modulového bloku Tento modulový blok jsme si rozdělili do 2 částí:
1.Práce v keramické dílně – zpracování keramické hlíny na hrnčířském kruhu --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Nejdříve jsem žáky seznámila s bezpečností při práci na kruhu : 1) zapínání a vypínáním stroje provádí pouze učitel 2) při práci na kruhu musí být zabezpečené rukávy,aby nedošlo k jejich zachycení otočným talířem 3) žáci smí na kruhu pracovat pouze pod dohledem dospělé osoby
Po proškolení bezpečnosti při práci jsem dětem popsala jednotlivé části kruhu, jejich funkci o ovládání pedálu.teoreticky jsme si pověděli,jaký je postup při tomto způsobu zpracování hlíny dle přiloženého návodu:. Pracovní postup 1.Zpracujeme si hlínu klasickým způsobem 2.Z připravené hlíny vytvarujeme kouli. 3.Kouli vší silou vhodíme pokud možno do středu kruhu.Namočíme si ruce, uchopíme kouli mezi ruce a spustíme kruh. 4.Ustředění –snažíme se rukama tlačit zvenčí na hlínu,až nám přestane házet s rukama. 5.Do středu hrudky vtlačíme oba palce a tlakem směrem dolů uděláme dno nádoby. 6.Vytahujeme stěny od dna směrem nahoru. Stále musíme mít mokré ruce,jinak by se výrobek potrhal. 7.Hotový výrobek na vrchní hraně seřízneme nožem(při otáčení výrobku opatrně zvenčí zařízneme a nerovná část odpadne. 8.Kruh zastavíme a hotový výrobek odřízneme strunou.
Poté jsme přikročili k praktické ukázce.Ukázala jsem jim prakticky,jak při práci postupovat, jakých chyb se mají vyvarovat a jaké zásady bezpečnosti musí dodržovat,Po praktické ukázce se všechny děti postupně na kruhu vystřídali a za mojí vydatné pomoci si vyzkoušely ,že tato technika není vůbec jednoduchá,i když to tak vypadá.
A tady jsou výsledky naší práce:
2.Práce ve třídě – dokončení techniky papírotisku --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ve 2. polovině modulového bloku jsme se věnovali dokončení prací z modulového vyučování v prosinci,kdy jsme si vyrobili matrice ve tvaru jabloně s jablíčky k papírotisku.Naším dnešním úkolem byla konečná úprava k tisku.Na podložce jsme si gumovým válečkem rozváleli tiskařskou barvu a nanesli na vyrobenou matrici.Přiložili jsme čistý výkres stejného formátu a projeli na tiskařském lisu(tím jsme vyrobili jeden grafický list).Hotové práce jsme nechali schnout. V závěru vyučování jsme si dnešní modulový blok zhodnotili a vyplnili pracovní listy č.4,6a7.
Naše výtvory technikou papírotisku
Duben 2011 II.Stanovené cíle pro konkrétní modulový blok 1.Osvojení si nové ,tzv.ubrouskové techniky 2.Získání praktických dovedností v této technice Ubrousková technika je způsob ozdobování předmětů pomocí motivů vystřižených z papírových ubrousků, lepených pomocí lepidla určeného speciálně pro tuto techniku.Vybraný předmět se natře akrylovou barvou, nejlépe světlou a nechá se zaschnout.Mezitím se z připraveného trojvrstvého ubrousku vystřihne nebo vytrhá vybraný motiv a pak se sloupne jen jeho vrchní potištěnou vrstvu.Ta se pak položí na předmět a štětcem se zlehka přetře svrchu lepidlem.Pak se nechá předmět úplně zaschnout a na závěr se pro větší odolnost může ještě přelakovat bezbarvým, vodou ředitelným lakem. Ubrousková technika je často mylně zaměňována za decoupage.
Decoupage (čti dekupáž) je umění zdobení předmětů lepením barevných papírů - motivů vystřižených z archů speciálního papíru na decoupage v kombinaci se zdobením barvami a doplňky například zlatými lístky, ozdůbkami apod. Běžné obyčejné předměty jako jsou krabičky na ubrousky - kapesníky, na koření nebo čaje, podložky pod talíře či hrnky si můžete ozdobit tak, že bude ozdobou Vašeho domova. Nakonec se ozdobený výrobek lakuje vodourozpustným lakem, často je třeba použít několik vrstev tak, aby nebyl zřetelný přechod nalepeného motivu, předmět pak vypadá jako namalovaný. Při tradiční technice bylo používáno 30-40 vrstev laku, které pak byly pískovány na leštěný povrch. To bylo známé v 18. století v Anglii jako Umění Japonska pro jeho předpokládaný původ.
III.Průběh modulového bloku Dnešní modulové vyučování proběhlo formou semináře,ve kterém jsme se pod vedením lektorky G.Stonáčkové z ateliéru Sklep v Bruntále naučili ubrouskovou techniku. V počáteční fázi nás lektorka seznámila s touto novou technikou,materiálem,který budeme potřebovat k práci a ukázala nám hotové obrázky a možnosti jejich uspořádání..Upozornila na možné chyby,kterých bychom se mohli dopustit. V další fázi jsme přikročili k vlastní tvorbě.Lektorka nám rozdala připravená plátna,která měla potřená pastou na ubrouskovou techniku.Každý z nás si vybral ubrousek,který splňoval naše předpoklady a připravil si kompozici obrázku.Ubrousek jsme si rozložili na jednotlivé vrstvy a použili pouze jeho vrchní barevnou vrstvu.Část obrázku,na kterou jsme chtěli ubrousek umístit,jsme natřeli lepidlem(Herkules) a ubrousek jsme tahy štětcem zapracovali do lepidla. V době,kdy nám ubrousek schnul,jsme si ze samotuhnoucí modelíny vymodelovali tvary a písmena na dotvoření obrázku.Po zaschnutí ubrousku jsme zapravili jeho okraje pastou na ubrouskovou techniku a vlepili vymodelované komponenty.Následovala opět fáze schnutí - k urychlení jsme používali teplomety – a my jsme si v mezičase připravili barvy na konečnou úpravu.Po zaschnutí jsme si obrázky odekorovali balakrylovými barvami.
Jak se nám práce podařila,posuďte sami!