TÁMOP 3.1.4.
Szinyei Merse Pál Gimnázium 1063 Bp, Szinyei M.u. 7-9.
Szövegértés – szövegalkotás fejlesztése a magyar nyelv és irodalom 9. évfolyamán tantárgyi bontás nélküli oktatásban Színház, színjáték az ókori Görögországban
A modul szerzője: Soósné Velenczei Ildikó Bp, 2010. április.
MODULLEÍRÁS
Megvalósítás Ajánlott korosztály Ajánlott időkeret A modul közvetlen célja A modul tartalma
9/B osztály (23 fő) 9. évf. 2x45 perc Változatos módszerekkel történő ismeretszerzés, áttekintő rendszerezés , kreatív szövegalkotás, szóbeli és írásbeli kifejezőkészség gyakorlása. Színház, színjáték az ókori Görögországban, összehasonlítás a mai kor színházával.
Megelőző tapasztalat
Saját színházélmények, utazási emlékek
Ajánlott továbbhaladási irány A kompetenciafejlesztés fókuszai
Az ókori görög dráma sajátosságai, a hármas egység elve.(Arisztotelész)
Kapcsolódási pontok Támogató rendszer
Szövegalkotás és szövegértés fejlesztése. Lényegkiemelés, lényeges és lényegtelen elemek elkülönítése, szelektálás az információk között. Összehasonlító készség fejlesztése. Asszociációs készség fejlesztése. Szóbeli és írásbeli kifejezőkészség fejlesztése. Véleménynyilvánítás gyakorlása. művészettörténet, történelem, színháztörténet , földrajz projektor, tankönyv szövegei és képei
Módszertani ajánlás Ebben a modulban a változatos módszerekkel történő ismeretszerzés és az új információk játékos alkalmazása a cél. Az óra indulása az előző órán kiadott házi gyűjtőmunka – saját görögországi utazási képek ( max 3-4 személyenként)- bemutatására is alapszik. Ennek célja a személyes érintettség bevonása a tanulási folyamatba. Az új ismeret elsajátítása több kognitív képesség aktivizálásával történik: osztott figyelem, lényegkiemelés hallás után, majd olvasott szövegből, majd mindezek tömörítése, jegyzetelése írásban. A figyelem fáradását az első óra végén a rajzos feladat kompenzálja. A kétfajta csoportalakítás célja a váltás megszokása, míg az első csoportalakítást a véletlen szabályozta, addig a második alkalommal a feladatorientáció dominál. Az D3 feladat 5 különböző készség gyakorlását teszi lehetővé: manuális (plakát), dramatizálás 2 fajtája - -a drámarészlet szép, kifejező felolvasása, ill. szereplés – interjú előadása, megírása, , az írásos szövegalkotás 2 fajtája, melyben az egyik a kritikai érzéket, míg a másik a fantáziát aktivizálja.
Az előadások figyelemmel kísérése a társas kapcsolatokat erősíti, a D4 kiírása pedig a pozitív visszacsatolás gyakorlását teszi lehetővé. A modul mellékletei Tanári segédletek : P1 Motiváló képek az ókori görög színházakról. P2 Csoportválasztó színes korongok P3 Képek a görög színház sajátosságairól Tanulói segédletek : D1 Saját adathordozón behozott képek . D2 Feladatlap az új ismeretek összegzéséhez . Annyi példányban, ahányan vannak az osztályban. D3 Az 5 különböző csoportfeladat ( 5 db ) . D4 A véleménynyilvánítás kritériumai. ( 5 db )
MODULVÁZLAT
Tevékenységek időmegjelöléssel
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
Eszközök / mellékletek Diák
I. Ráhangolódás, a feldolgozás előkészítése. I / a Képek vetítése Görögországról és az ókori színházromokról . A Vetítéssel egybekötött bemutatás A foglalkozás témájának és ismertetés a híres ókori színhá- hangulati megalapozása, a zakról a P1 és a D1 képeinek fel- személyes érintettség bevohasználásával. nása a tanulási folyamatba, ( 5 perc ) önkifejezés. I / b Motíváció . Mennyi mindent tudunk már erről a témáról? Csoportalakítás és a feladatok ismertetése. A Osztályterem átrendezése. Csoportalakítás. Együttműködés, mozgás Heterogén csoportok alakítása. lehetősége. P2 segítségével. ( 5 db.) ( 5 perc ) Feladat: Emlékezet aktivizálása, Kulcsfogalmak gyűjtése színház, Együttműködés. dráma témakörben. Szereplés, szóbeli kifejezés Az ábra elkészítése ( 6 perc) gyakorlása. Az elkészült ábrák bemutatása a többi csoport részére. ( 5 perc )
Frontális munka, egyéni beszámolókkal.
D1+ a diák saját pendrive-ja
Heterogén csoportos munka
Szóforgó, Fürtábra készítése, Egyéni bemutató tartása.
Pedagógus
P1, + projektor
P2 ( 5 szín húzása)
Papír, színes tollak, cellux
Tevékenységek időmegjelöléssel
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
Eszközök / mellékletek Diák
II./ Az óra céljának meghatározása, ismeretbővítés. Új tartalom feldolgozása. II / a Az új tartalom címe: Az ókori görög színház sajátosságai A Tanári magyarázat alapján Osztott figyelem, Frontális és egyéni jegyzet készítése. lényegkiemelés hallás után, munka. jegyzetelési készség fejlesz(7 perc ) tése. A tankönyvi szöveg alapján a Együttműködés. Csoportos és jegyzetek kiegészítése, a csoport Lényegkiemelés olvasott egyéni munka tagjai segíthetnek egymásnak. szövegből, ( 5 perc ) jegyzetelési készség fejlesztése. II / b A több helyről elsajátított új információk áttekintése. A Csoportmunkában az eredeti fürtábra kiegészítése más színnel Figyelem, megbeszélés. csoportmunka jelölve az új ismereteket. ( 4 perc ) A pedagógus által készített D2 Ismeretanyag aktiválása, feladatlap csoportonkénti kitöltése. ( 3 perc ) Ókori színészi maszk rajzolása Kreativitás lehetősége, Egyéni rajz, csoporttagonként más-más érzel- fantázia és rajzkészség megosztott öröm. met megjelenítve. ( 5 perc ) fejlesztése. Játékosság. Első óra vége
Füzet, toll.
Pedagógus
P3, + projektor
Tankönyv, füzet, toll.
Papír, színes tollak.
D2 feladatlap Papír, színes tollak.
Tevékenységek időmegjelöléssel
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
Eszközök / mellékletek Diák
II / c (2. óra) Előző órai feladatok ellenőrzése A Az előző órán megoldott D2 feladatlapok cseréje a csoportok között, ellenőrzés, majd visszajelzés Kritikus figyelem, játékosság. Csoportközi munka az eredeti csoportnak a megfelelő maszk felmutatásával. (3perc ) III A tanultak kreatív alkalmazása III / a Új csoportok alkotása a választható, kreativitást igénylő feladatok kidolgozására A A tanár ismerteti az 5db ( a D3 ) feladatot, amelyek között válasz- Választás, döntési képesség tani lehet, de az új csoportok tag- fejlesztése, több különböző létszáma nem haladhatja meg az szempont együttes figyelem- Csoportalakítás új előző felosztást. Az első 5 külön- be vétele. szempont alapján. böző feladatra jelentkező diák Kitartás a választás mellett. feltartja a csoportmegnevező plakátot, melyre a hívó kifejezést ő írja fel. ( 6 perc) III /b Választható, kreativitást igénylő feladatok kidolgozása A A diákok az általuk választott Alkalmazkodás, önfegyelem, feladatot dolgozzák ki együttes Kreativitás , tervezés, ötletA felmerült megbeszélés során. börze és alkotás, kérdések tisztázása felelősségvállalás, tanári segítséggel. ( 15 perc) kooperatívitás, szövegalkotás.
Pedagógus
D2 feladatlap
D3 feladatkiírás
Papír, színes toll. tk, füzet, jelenetgyakorláshoz tér.
Tevékenységek időmegjelöléssel
A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek
Munkaformák és módszerek
Eszközök / mellékletek Diák
III / c A feladatmegoldások bemutatása csoportonként A A csoportok meghallgatják, Türelem gyakorlása, figyelem megnézik egymás produktumait, fenntartása, empátia a szerepés „indián hümmögéssel” azonnal lőkkel, nyilvános szereplés visszajeleznek. gyakorlása. ( 15 perc) Vélemény formálása. IV./ Összefoglalás, és értékelés , a csoportok önértékelése . A A csoportok a tanár irányításával értékelik a többi csoport megnyilvánulásait a D4 kritériumai alap- Önfegyelem, kritikai megfoján. galmazás minőségi szintjének Ugyanígy értékelik a saját gyakorlása, a pozitív visszacsoportjukat is. csatolás gyakorlása. A tanár a csoport kritikai megfogalmazását értékeli szóban. . ( 7 perc)
Pedagógus
Tanári koordináció és irányítás. Frontális bemutatás, páros és csoportos megszólalások.
Csoport belső megbeszélése, majd a szóvivő közvetítésével szóbeli vélemény nyilvánítás .
D4 kritériumai
Melléklet Tanári segédletek P1 Motiváló képek az ókori görög színházakról. P2 5 különböző színű korong arányos számban elkészítve az osztály létszámával. P3 Képek a görög színház sajátosságairól. Tanulói segédletek: D2 Feladatlap részösszefoglaláshoz Ókori görög színházi ismeretek 1, Melyik szereplőtípus nincs a mai színházban? 2,Mi volt az görög színházban a szerepük? 3, Mit tudsz a jelmezekről? 4, Melyik napszakban voltak az előadások és miért? 5, Volt-e hangosítás? Miért? 6, Ki finanszírozta az előadásokat? 7,Melyik athéni államférfi életében volt a színház fénykora?
D3 Az 5 különböző csoport feladata : 1, Hír fogalmazása egy Periklész kora-beli színházi eseményről 2 változatban: a, „Kossuth rádió” híreként b, „Sláger rádió” híreként 2, Dramatizálás. Az Antigoné egy kijelölt részlete alapján, amelyben a kórusnak is van szerepe felolvasó előadás. 3, Interjú készítése az ókori színházi napok mecénásával. Minimum 8 kérdés – válasz! Írásban és szóbeli előadásban. 4, Az előadásra invitáló plakát készítése az Athén környékén élőknek. 5, Időutazók vagytok, előzetes ismeret nélkül csöppentek egy ókori előadásra. Naplóba rögzítsétek a meglepő élményeket! Minimum 10-12 mondat.
D4 A véleménynyilvánítás kritériumai: A, Minden csoport produktumáról 2 pozitív állítás megfogalmazása (pl.:Az volt jó… ) és 1 biztató kritikai megjegyzés (pl.: Legközelebb vigyázzatok arra, hogy…). B, Ugyanilyen szempontok alapján írjatok véleményt a saját csoportotok munkájáról! Minden csoport számára 1 példány.