Zelenina
Příprava na vyučování oboru Člověk a jeho svět s cíli v oblastech EV a čtenářství
Název učební jednotky (téma)
Zelenina
Stručná anotace učební jednotky
V učební jednotce se žáci zamýšlejí nad nákupem zeleniny a stanovují kritéria pro nákup zeleniny s ohledem na životní prostředí. Formou skládankového učení se seznamují s výhodami a nevýhodami dovážené a místní zeleniny, konvenčního a ekologického pěstování zeleniny, vlastních výpěstků na zahrádkách. Na závěr vytváří na základě získaných informací dopis pro rodiče, tzv. patero přemýšlivého nakupujícího.
Nutné předpoklady (Již osvojené znalosti a dovednosti žáků, které umožní, aby jednotka efektivně směřovala ke svým cílům).
Časový rozsah učební jednotky
Věk žáků (ročník)
• Žáci ovládají metodu skládankového učení a práci s T-grafem.
90 minut
4.−5. ročník
Zelenina
Zařazená průřezová témata (včetně čtenářství)
Vyučovací obor(y)
OSV
MKV
MV
VMEGS
VDO
EV
Čtenářství
Ano
Ano
Člověk a jeho svět Očekávané výstupy vzdělávacího oboru (RVP): • Žák zhodnotí některé konkrétní činnosti člověka v přírodě
a rozlišuje aktivity, které mohou prostředí i zdraví člověka podporovat nebo poškozovat.
Dlouhodobé cíle (Klíčové kompetence, části profilu absolventa, části výchovné a vzdělávací strategie školy)
Cíle vzdělávání • Učební jednotka podněcuje žáky k tvořivému myšlení, logickému uvažování a k řešení problémů. • Učební jednotka rozvíjí u žáků schopnost spolupracovat. Klíčové kompetence • Žák vyhledává a třídí informace. • Žák formuluje své myšlenky a názory. • Žák naslouchá promluvám druhých lidí, účinně se zapojuje do diskuze, obhajuje svůj názor. • Žák chápe potřebu efektivně spolupracovat s druhými při řešení daného úkolu. • Žák chápe základní ekologické souvislosti.
Zelenina
Cíle jednotlivých průřezových témat a čtenářství, které chci v dané učební jednotce naplnit
EV • Žák popíše činnosti během svého běžného dne a uvede příklady činností, při kterých ovlivňuje stav ŽP. Z těchto činností vybere ty, při kterých může svým chováním snížit dopad činnosti na ŽP a navrhne konkrétní opatření, které by k tomuto snížení vedlo. • Žák uvede výhody a nevýhody různých opatření v oblasti ekomanagementu, které snižují dopady vlastního jednání na ŽP.
Čtenářství • Žák při četbě věcného textu často shrnuje a upřesňuje svá shrnutí. • Žák čte s jasným cílem a neustále sleduje a posuzuje, zda text daným cílům vyhovuje.
Cíle učební jednotky
EV • Žák navrhuje kritéria pro nákup zeleniny z hlediska dopadu na životní prostředí. • Žák shrnuje výhody a nevýhody mezi nákupem zeleniny z domácí produkce a ze zahraničí a mezi nákupem zeleniny z konvenčního a ekologického zemědělství. • Žák zaujímá vlastní postoj ke kritériím nakupování zeleniny.
Čtenářství • Žák čte text se záměrem vybrat z něj důležité informace a předat je svým spolužákům. • Žák shrnuje své porozumění textu a porovnává ho s ostatními žáky ve skupině. • Žák vybírá informace z textu podle daných kritérií (výhody a nevýhody) a zpracovává je do grafického organizéru (T-graf).
Zelenina
Hodnocení
• Vyplněný pracovní list se zdůvodněním výběru zeleniny
(Z čeho učitel i žáci poznají, že bylo dosaženo cílů a jak to učitel i žáci budou hodnotit)
• Vyplněný pracovní list ze skládankového učení
Popis učební jednotky
1. Evokace – nakupování zeleniny (15 min)
• Napsaný dopis rodičům přístupu k nakupování
s odůvodněním
zodpovědného
Připravíme si na lavici před třídou bedýnky se zeleninou (v jarním období např. mrkve, ředkvičky). K jednotlivým bedýnkám nachystáme cedulky s popisky tak, jak je známe z obchodu (tedy název zeleniny, cenu za kilogram, místo původu, případně značku biopotraviny). Vyzveme žáky, aby si sami sebe představili v obchodě, kde si chtějí nakoupit zeleninu. Aby se mezi bedýnkami prošli a vybrali si tu zeleninu z daného druhu, která je podle nich pro ně nejlepší. Jakmile si ji vyberou, vezmou si ji z bedýnky a vrátí se s ní do lavice. Do připraveného pracovního listu (Příloha A) zapíší, jakou zeleninu si vybrali a co mělo na jejich rozhodování při výběru vliv, proč nakoupili právě tuto zeleninu. Po dokončení vyzveme děti ke sdílení ve dvojicích, následně společně ve třídě.
2. Uvědomění si nových informací – modelování učitelem a skládankové učení (15 + 40 min) V té fázi pracují formou skládankového učení s komiksem (Příloha B). Pro jistou a bezproblémovou práci dětí nejdříve dětem modelujeme práci s komiksem tak, jak poté budou pracovat ony v expertních skupinách. K tomu využijeme komiksový text o pěstování zeleniny na vlastní zahrádce. Máme-li možnost, promítneme komiks i práci do T-grafu na interaktivní tabuli. Pokud tuto možnost nemáme, namnožíme a rozdáme komiks dětem a dále pracujeme na tabuli. Ještě než se pustím do čtení bublin, prohlédnu si obrázek. Vidím, že se odehrává ve škole o přestávce, kdy děti svačí.
Zelenina
Oba dva mají před sebou nějaké ovoce nebo zeleninu. Tohle (ukazuji na banány) vypadá jako banány. A tady to budou (ukazuji na rajčata) asi pomeranče nebo rajčata. Vypadá to, že se možná budou o svou svačinu dělit. Ještě si rozmyslím, jak budu pracovat. Mám za úkol vyhledávat výhody a nevýhody domácího pěstování zeleniny. Tak si to nejdřív celé přečtu a potom se pustím do výběru pro T-graf. Začnu číst bubliny. Koukám, že jsou tu nějaká čísla. Aha, ty bubliny jsou očíslované, to aby se mi asi lépe četlo a neztratila jsem se v tom, kdo zrovna mluví. Tak to je dobře. Začnu tedy jedničkou (učitel čte nahlas 1. a 2. bublinu). Aha, tak pomeranče to nebudou, ty by asi nenatrhala na zahradě. Tak to budou asi ta rajčata. Čtu dál (učitel nahlas čte a ukazuje na aktuální bubliny, pracuje s hlasem, aby čtení zdramatizoval). Tak jsem na konci, teď se pustím do výběru informací pro T-graf. Vezmi si zelenou a červenou pastelku (pokud pracujeme na interaktivní tabuli, využijeme barevných per). Zeleně si označím bubliny, v kterých se podle mě mluví o výhodách pěstování doma, a červeně budu označovat ty, které jsou o nevýhodách. (Učitel tímto způsobem projde všechny bubliny, zakroužkovává nebo vybarvuje bubliny podle svého mínění – odůvodňuje svá rozhodnutí, proč si myslím, že je to výhoda nebo nevýhoda, a současně zapisuje heslovitě do T-grafu.) Po modelování rozdělíme děti do skupin a formou skládankového učení se věnujeme jednotlivým aspektům při výběru a nákupu zeleniny v obchodě (dovážená a místní zelenina, konvenční a ekologické pěstování zeleniny). Žáci na základě čtení textu v expertních skupinách formulují výhody a nevýhody popisovaného do T-grafu a následně sdílí v domovských skupinách (Příloha B).
3. Reflexe Do pracovního listu (Příloha C) si děti na základě získaných informací sepíší patero zodpovědného nakupujícího zeleniny a poté své názory sdílí ve dvojici. Na závěr hodiny napíší dopis mamince, ve kterém jí vybraná pravidla popíší a odůvodní.
Zelenina
Seznam příloh
Příloha A – Pracovní list pro nákup zeleniny Příloha B – Pracovní listy s texty pro skládankové učení Příloha C – Pracovní list pro reflexi
Autor lekce (realizátor učební jednotky), škola
Mgr. Kateřina Vrtišková ZŠ Vrané nad Vltavou U Školy 208, 252 46 Vrané nad Vltavou
Zelenina
Závěrečná sebereflexe učitele (následuje po odučení učební jednotky)
Již od rána, kdy jsem si na stůl připravila mrkve, chodily děti a ptaly se, co budeme dělat, jestli je budeme zkoumat apod. Jakmile při úvodní aktivitě měly možnost si některou mrkev vybrat, pustily se s nadšením do práce.
Co se mi osvědčilo během vyučování (co fungovalo, mělo úspěch, z čeho jsem měl/a radost).
Při hodnocení, na základě čeho si vybraly právě tuto konkrétní mrkev, mě potěšilo, že se názory velmi různily (od upřednostňování velikosti a tloušťky přes českou mrkev až po ekoznačku), což dávalo tušit mnoho podnětných diskuzí při skládankovém učení. Velmi zajímavé byly dětské návrhy, o čem asi dnešní hodina bude, velmi často se strefovaly do skutečného tématu. Modelování práce s komiksem bylo velmi smysluplné, ukázka způsobu práce jim poté při skládankovém učení velmi pomohla. Děti ocenily rozdělení do domovských skupin pomocí barevných víček od PET lahví, protože bylo rychlé a spravedlivé. Práci se skládankovým učením již děti znaly a tak nebylo potřeba pomáhat se způsobem práce, pouze občas s výběrem a záznamem informací do T-grafu. Děti naprosto s přehledem dokázaly předávat informace v domovských skupinách. Ve skupinách se rozvíjely zajímavé diskuze. Dopisy maminkám byly velmi zajímavé a děti skutečně psaly i odůvodnění, proč by maminka měla jimi navržená pravidla dodržovat.
Zelenina
S jakými problémy (obtížemi) jsem se během vyučování setkal/a.
Co bych příště udělal/a jinak (jak bych upravil/a tuto přípravu).
Při modelování práce s komiksem bylo potřeba usměrňovat děti, aby mi dopřály prostor pro modelování, protože měly stále potřebu mi napovídat a radit. Časový plán nám nevyšel, v hodině jsme již nestihli napsat dopis mamince. Protože však po přestávce chtěly děti ještě dále diskutovat o výhodách a nevýhodách jednotlivých způsobů pěstování a dovážení zeleniny, navrhla jsem možnost dopsání dopisu v této následující hodině (místo českého jazyka) a děti ji nadšeně přijaly.
U jednotlivých košíčků s mrkvemi bych příště dala kromě cedulky s cenou, zemí původu a případnou ekoznačkou také kartičku s číslem košíčku, aby se dětem lépe popisovalo v pracovním listě, mrkev, kterou si vybraly.
Zelenina: Příloha A
Nákup zeleniny Při nákupu zeleniny jsem si vybral(a): ..........................................................................................
Měl(a) jsem možnost zjistit o ní tyto informace: ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................
Mé důvody pro výběr právě této zeleniny (proč jsem si vybral(a) právě tuto zeleninu, co mě k tomu vedlo, podle čeho jsem se rozhodoval(a)? ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................
Pokud jsi hotov(a) dříve, pokračuj s dalším úkolem.
Co myslíš, že bude cílem dnešní hodiny? Proč jsme asi pracovali s předchozí úvodní aktivitou s nákupem zeleniny? O čem budeme mluvit? ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................
Prostor pro zhodnocení vlastní práce po skončení hodiny ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................
Zelenina: Příloha B
Pracovní listy a komiksy pro skládankové učení
Pro získání základních informací k tématu nakupování zeleniny využijeme skládankové učení. Připomeneme si proto pravidla, která budeme dodržovat. 1. domovská skupina − samostatné přečtení komiksu (5 minut) 2. expertní skupina − samostatně zamyšlení nad výběrem nejdůležitějších informací do T-grafu (3 minuty) − společně domluva nad výběrem nejdůležitějších informací do T-grafu (5 minut) − společně vyplnění obou sloupců T-grafu a domluva nad způsobem předání v domovských skupinách (12 minut) 3. domovská skupina − předávání informací v určeném pořadí, jejich záznam zbývajícími členy skupiny do svých pracovních listů (15 minut)
Vylosované téma: ______________________________________________________________________
výhody
nevýhody
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
Zelenina: Příloha B
Záznam informací od ostatních členů domovské skupiny Téma: ____________________________________________________________________________ výhody
nevýhody
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
Téma: ____________________________________________________________________________ výhody
nevýhody
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
…………………………………………………
Zelenina: Příloha B
Záznam informací od ostatních členů domovské skupiny Téma: ____________________________________________________________________________ výhody
nevýhody
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
……………………………………………………
Téma: ____________________________________________________________________________ výhody
nevýhody
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
Zelenina: Příloha B
Vlastní produkce zeleniny 1. Dáš mi ochutnat, prosím?
2. Jasně, dej si. Dneska ráno jsem si je natrhala na zahradě.
4. Jo, jo. Sice mi občas leze na nervy, že musím pomáhat s pletím, ale stojí to za to.
6. To si piš. A kromě toho taky zdravý a levný.
8. Protože je nehnojíme žádnýma chemikáliema a kromě pár korun za semínka nás nic nestojí.
10. I to je pravda. Na druhou stranu si je zase nedám v zimě a taky toho na naší zahradě nevypěstujeme tolik, kolik sníme. Takže nakupovat stejně musíme.
3. Jako že je doma sami pěstujete?
5. Ty jo, ty jsou dobrý!
9. 7. ToJak mášto? pravdu. A ještě asi můžeš mít radost, že si dokážeš něco vypěstovat sám. 11. No jo, ale za tu dobrotu a zdraví to podle mě stojí. Zkusím se zeptat doma, jestli bychom na zahradě taky nemohli něco pěstovat.
Zelenina: Příloha B
1. Ahoj. Taky jdeš se seznamem? Co máš nakoupit?
Zelenina ze zahraničí
3. Fakt? Já taky. Koukej, kolik je tu rajčat. Tyhle vypadají dobře. A nejsou ani moc drahá. 5. No a? To vadí?
7. A proč?
9. Hm, to mě nenapadlo. Ale zase musíš uznat, že díky dovozu ze zahraničí si můžu koupit i takovou zeleninu, která se u nás vypěstovat nedá a dokonce i v zimě.
2. Ahoj. Jo, jo. Mám koupit zeleninu, máma chce udělat salát.
4. No jo, ale podívej, odkud jsou. Až ze Španělska. 6. Asi se dá říct, že jak komu. Mně třeba jo. A našim taky, máma by mě hnala, kdybych něco takového přinesl domů.
8. Protože aby přežily tu dlouhou cestu, tak je sklízejí ještě nezralá. Jinak by k nám dorazila už celá shnilá. A ještě je ošetří různými chemikáliemi, aby dobře vypadaly.
10. S tím souhlasím. Ale je to nutné mít všechnu tu zeleninu, když se při tom dovážení ničí životní prostředí.
11. Proč myslíš, že se ničí životní prostředí?
12. Tak si představ, jak se k nám tohle všechno dostane? Nejčastěji letadlem. Nebo kamiony. A to všechno vydává spoustu hluku, znečišťuje vzduch a spotřebuje fůru energie. Takže já beru tyhle rajčata. Vidíš? Na nich je jasně napsáno, že pochází z České republiky.
Zelenina: Příloha B
1. Ahoj. Taky jdeš se seznamem? Co máš nakoupit?
Česká zelenina
2. Ahoj. Jo, jo. Mám koupit zeleninu, máma chce udělat salát.
3. Fakt? Já taky. Koukej, kolik je tu rajčat. Tyhle vypadají dobře. A nejsou ani moc drahá. Ale ještě se musím podívat, odkud jsou.
5. My kupujeme co nejvíc českou zeleninu. Tu zahraniční jen občas, když není česká. A kdyby měla být až odněkud za mořem, tak to bychom ji nekoupili vůbec.
7. Je zdravá. Protože nemusí cestovat na dlouhé vzdálenosti. Je čerstvá a tak je v ní i víc vitamínů. A taky se při její přepravě tolik neznečistí ovzduší, jako kdyby musela být dovážena zdaleka.
4. Odkud jsou? Proč?
6. A proč českou? Co je na ní lepšího?
8. No jo, ale zase si ji nemůžu koupit třeba v zimě. To u nás nic neroste.
9. To je pravda. Ale pro mě je důležitější, že nákupem české zeleniny přispívám českým pěstitelům a tak tu mají lidé práci. A navíc – spoustu zeleniny přece můžeš zamrazit, zavařit a mít ji tak i v zimě.
Zelenina: Příloha B
1. Ahoj. Taky jdeš se seznamem? Co máš nakoupit?
Konvenční zemědělství
3. Fakt? Já taky. Koukej, kolik je tu rajčat. Tyhle vypadají dobře. A nejsou ani moc drahá. Zato tyhle. Podívej, skoro o polovinu dražší.
5. Zbláznil ses? Proč za ně budeš dávat víc peněz? Vždyť na první pohled vypadají skoro stejně. A dokonce jsou oboje z Čech.
7. A to je právě dobře. Protože pak jim je nesežerou žádní škůdci a oni toho vypěstují daleko víc, než kdyby tyhle chemické věci nepoužívali. A taky jim všechno roste rychleji.
2. Ahoj. Jo, jo. Mám koupit zeleninu, máma chce udělat salát.
4. Tak ty já beru.
6. To jo, ale podívej se, jak byly ty tvoje levnější pěstované oproti těmhle mým dražším. Ty tvoje jsou od pěstitelů, kteří je hnojí umělými hnojivy a ošetřují dalšími chemickými látkami.
8. To máš sice pravdu, ale právě proto je nekupujeme. Protože ono to sice na povrchu vypadá hezky, ale uvnitř je to plné právě těch jedovatých látek, takže na nich není vlastně vůbec nic zdravého. A těmi chemikáliemi navíc znečišťují a ničí půdu.
Zelenina: Příloha B
Ekologické zemědělství 1. Podívej. Mají okurky. Dáme si?
2. To určitě. Copak nevidíš, kolik stojí? Zrovna včera máma říkala, že v Albertu mají „akci“ a že tam seženeme okurky za pár korun.
4. Jak to myslíš?
6. Zdravější? Jak to? 8. Aha, to jsem nevěděl. A mají ještě nějakou další výhodu?
3. To máš pravdu, to asi seženete. Ale to je asi tak jediná výhoda, kterou ty vaše okurky budou mít.
10. To máš pravdu, to většinou bývají. 12. No jo, tak já to beru, vidím, že máš pravdu. Ale proč jsou tyhle okurky dražší? 7. Protože mají značku „bio“. Vidíš tu zelenou zebru? To je značka, díky které víš, že tyhle okurky nepěstovali za pomoci chemických hnojiv, takže jsou zdravé, plné vitamínů a daleko líp chutnají.
11. A nakonec bych k tomu ještě mohla přidat ochranu našeho životního prostředí. Protože když se nepoužívají žádná umělá hnojiva a chemické látky, tak je chráněná a zdravá i půda, v které se okurky pěstují. 13. To je jednoduché. Když nepoužíváš žádné chemické látky, vypěstuješ jich méně, déle to trvá a je s tím daleko víc práce. Ale jsem ráda, žes to uznal. Fakt to za to stojí. Počkej, až je ochutnáš!
5. Tak, jak to říkám. Jedinou výhodou těch tvých okurek „v akci“ je jejich nízká cena. Tyhle okurky jsou sice dražší, ale daleko zdravější. 9. Taky dýl vydrží čerstvé než ty tvoje „akční“ okurky. Vsadím se, že budou určitě ještě navíc zabalené do igelitu!
Zelenina: Příloha C
Patero přemýšlivého nakupujícího Na základě informací, které jsi získal(a), nyní navrhni pět pravidel, kterými by se měl zodpovědný člověk řídit při nákupu zeleniny. 1. ................................................................................................................................................... 2. ................................................................................................................................................... 3. ................................................................................................................................................... 4. ................................................................................................................................................... 5. ................................................................................................................................................... Ve dvojici si svá navržená pravidla navzájem přečtěte a diskutujte o nich. Pokud se domníváte, že má soused pravidlo, které se vám líbí, ale zapomněli jste na něj, klidně si jej na následující řádky poznamenejte. ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... Na závěr dnešní hodiny bude tvým úkolem napsat dopis mamince, ve kterém se pokusíš doporučit pravidla, která jsi v předchozí aktivitě sepsal(a) a ve dvojici prodiskutovala. Každé pravidlo musíš podpořit nějakým argumentem, tedy popsáním důvodu, proč ho doporučuješ. ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................