Óravázlat- kémia: 2. fejezet 1. óra Műveltségi terület:
A mindennapok kémiája és környezetvédelmi ismeretek
Tantárgy:
Kémia
Iskolatípus:
enyhén értelmi fogyatékos tanulók ellátását segítő szakiskolák számára
Évfolyam:
9. évfolyam
Téma, témakör:
A mindennapok kémiája és környezetvédelmi ismeretek
Készítette:
Nagy János
Az óra témája:
A vizek szerepe az ember életében
Az óra cél- és feladatrendszere:
A tanuló képes legyen a víz szerepét értelmezni az ember életében, lássa a víz felhasználhatóságának sokrétűségét.
A tanóra témájának kulcsfogalmai:
halmazállapot, víz állapotváltozásai,
Az óra didaktikai feladatai:
Szemléletes képet alakuljon ki a tanulóban a vízről és környezeti és társadalmi fontosságáról.
Tantárgyi kapcsolatok:
fizika: a folyadékok
Felhasználható források: Tankönyv:
Győrffiné Rédei Ágnes, Sinka Zsoltné: Kémia 9-10.
Online forrás:
bármely nem jogvédett internetes forrás használható
Nevelési-oktatási stratégia Időkeret
Az óra menete
5 perc
Módszerek
Tanulói munkaformák
Eszközök
Bevezetés, ráhangolódás Példák a hétköznapi életből
tanulói gondolatébresztés
önálló munka, véleményalkotás
tankönyv
5 perc
A víz megjelenési formái (Víz forralása és fagyasztása)
kísérlet
csoportmunka
rezsó, hűtő, főzőpohár, hőmérő
10 perc
Mire használjuk otthon a vizet?
megbeszélés
frontális osztálymunka
video
A víz szerepe az ember életében
következtetés
frontális osztálymunka
tankönyv
Milyen célra- mennyi vizet?
gyűjtőmunka, rendszerezés
frontális osztálymunka
tankönyv
A víz lehetséges szennyezési
véleményalkotás
rendszerezés
tankönyv, internet
10 perc
10 perc
5 perc
Óravázlat- kémia: 2. fejezet 2. óra Műveltségi terület: Anyagszerkezeti ismeretek – a mindennapok kémiája és környezetvédelmi ismeretek
Tantárgy:
Kémia
Iskolatípus:
enyhén értelmi fogyatékos tanulók ellátását segítő szakiskolák számára
Évfolyam:
9. évfolyam
Téma, témakör:
A mindennapok kémiája
Készítette:
Nagy János
Az óra témája:
Természetes vizek: édes- és tengervíz
Az óra cél- és feladatrendszere:
A tanuló ismerje a természetes vízformákat.
A tanóra témájának kulcsfogalmai:
mocsár, ér, patak, folyó folyam, tenger, óceán, édesvíz, sósvíz,
Az óra didaktikai feladatai:
Szemléletes képet alakuljon ki a tanulóban a vízről és környezeti és társadalmi fontosságáról
Tantárgyi kapcsolatok:
fizika: a folyadékok; földrajz - természetföldrajz
Felhasználható források: Tankönyv: Online forrás:
Győrffiné Rédei Ágnes, Sinka Zsoltné: Kémia 9-10. bármely nem jogvédett internetes forrás használható
Nevelési-oktatási stratégia Időkeret
Az óra menete
5
Módszerek
Tanulói munkaformák
Eszközök
Gondolatébresztés: A föld vízkészlete
frontális osztálymunka
megbeszélés, következtetés
videó, tankönyv
5
Sósvizek (tenger, óceán)
frontális osztálymunka
információszerzés
tankönyv
10
Édesvizek jellemzői
tanári magyarázat
információszerzés
tankönyv
10
Állóvizek (mocsár és a tó)
korábbi ismeretekre alapuló megbeszélés tananyagfeldolgozás
internet
10
Folyóvizek (ér, patak, folyó, folyam)
ismeretgyűjtés, megbeszélés
megbeszélés
internet
5
A természetes vizek szerepe az ember életében
régi és új ismeretek összegyűjtése
következtetés
tankönyv
Óravázlat- kémia: 2. fejezet 3. óra Műveltségi terület: Anyagszerkezeti ismeretek – a mindennapok kémiája és környezetvédelmi ismeretek
Tantárgy:
Kémia
Iskolatípus:
enyhén értelmi fogyatékos tanulók ellátását segítő szakiskolák számára
Évfolyam:
9. évfolyam
Téma, témakör:
A mindennapok kémiája
Készítette:
Nagy János
Az óra témája:
Vízkeménység, vízkő, vízlágyítás
Az óra cél- és feladatrendszere:
A tanuló értse a vízkeménység, vízlágyítás fogalmait.
A tanóra témájának kulcsfogalmai:
vízkő, vízkeménység, vízlágyítás,
Az óra didaktikai feladatai:
Szemléletes kép alakuljon ki a vízben levő, keménységet okozó vegyületek hatásairól és a megszüntetés lehetőségeiről
Tantárgyi kapcsolatok:
fizika: a folyadékok
Felhasználható források: Tankönyv: Online forrás:
Győrffiné Rédei Ágnes, Sinka Zsoltné: Kémia 9-10. bármely nem jogvédett internetes forrás használható
Nevelési-oktatási stratégia Időkeret
Az óra menete
Módszerek
Tanulói munkaformák frontális osztálymunka
Eszközök
Motíváció: A vízkő megjelenési formái. (kazánkő, cseppkő) a vízkő összetétele
tanulói gondolatébresztés
A csapvíz és az esővíz összehasonlítása
kísérletelemzés
tanulói kísérlet
szappan, főzőpohár, csapvíz, esővíz, üvegbot
10 perc
A víz keménységi fokozatai
tanári magyarázat, új információ feldolgozás
csoportos elemzés
tankönyv
5 perc
Vízlágyítás, vízlágyító porok, vízkőoldó folyadékok (pl. ecet)
tanári magyarázat
frontális osztálymunka
tankönyv
10 perc
A sósav vízkőoldó szerepe
bemutató kísérlet
önálló megfigyelés
híg sósav, mészkő, üvegbot, főzőpohár
5 perc
A desztillált víz és felhasználása
kiselőadás feldolgozás
egyéni munka
5 perc
10 perc
internet
megbeszélés
Óravázlat- kémia: 2. fejezet 4. óra Műveltségi terület: Anyagszerkezeti ismeretek – a mindennapok kémiája és környezetvédelmi ismeretek
Tantárgy:
Kémia
Iskolatípus:
enyhén értelmi fogyatékos tanulók ellátását segítő szakiskolák számára
Évfolyam:
9. évfolyam
Téma, témakör:
A mindennapok kémiája
Készítette:
Nagy János
Az óra témája:
Víztisztítás - szennyvizek
Az óra cél- és feladatrendszere:
A tanuló átlássa a szennyvíztisztítás lépéseit és fontosságát.
A tanóra témájának kulcsfogalmai:
ivóvíz, szennyvíz, víztisztítás, szennyvíztelep
Az óra didaktikai feladatai:
Szemléletes képet alakuljon ki a tanulóban az ivóvízről és környezeti és társadalmi fontosságáról, a szennyvíztisztítás lehetőségeiről
Tantárgyi kapcsolatok:
fizika: a folyadékok, földrajz - gazdaságföldrajz
Felhasználható források: Tankönyv: Online forrás:
Győrffiné Rédei Ágnes, Sinka Zsoltné: Kémia 9-10. bármely nem jogvédett internetes forrás használható
Nevelési-oktatási stratégia Időkeret
Az óra menete
Módszerek
Tanulói munkaformák
Eszközök
5 perc
Motíváció: az ivóvíz és a szennyvíz összehasonlítása
gyűjtőmunka
frontális osztálymunka
tankönyv
10 perc
Az ivóvíz elszennyeződése
korábbi ismeretek rendszerezése, megbeszélés
frontális osztálymunka
tankönyv
10 perc
A szennyvíz gyűjtése
video elemzés, megfigyelés
frontális osztálymunka
internet
15 perc
A szennyvíztisztítás
video elemzés, megfigyelés
frontális osztálymunka
internet
5 perc
A tisztított víz körforgása
új anyag feldolgozás, megbeszélés
frontális osztálymunka
tankönyv