Handleiding SLB-hoofdfase Jaar 3/4 2014-2015 Code: AFXX-SLB-J3J4-14 AC duaal: AFXX-SLB-D3D4-14
Competentie ontwikkeling en persoonlijke groei “afstudeerbekwaam vs. arbeidsmarktbekwaam”
INHOUDSOPGAVE
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
1
INLEIDING
3
ALGEMEEN
4
LEERDOELEN SLB ¾
4
LITERATUUR
5
PROGRAMMA EN PLANNING
5
STUDIEBELASTING
5
INTRODUCTIECOLLEGE
7
INVULLEN LUMINA PROFIELSCHETS
7
LUMINA WORKSHOP
7
INTAKEGESPREK EN POP
8
WORKSHOP NAAR KEUZE
10
INTERVISIEBIJEENKOMST
10
UITVOEREN ACTIVITEITEN
10
VOORTGANGSGESPREK
11
EINDGESPREK/ BEOORDELING
12
BIJLAGE 1:COMPETENTIES EN NIVEAUS
13
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
2
Handleiding SLB-jaar 3 en 4 Inleiding Binnen Avans Hogeschool, en dus ook binnen de Academie voor Algemeen en Financieel Management, wordt gewerkt met Competentiegericht Onderwijs. Dit betekent dat je tijdens je opleiding aandacht besteedt aan de ontwikkeling van competenties die aansluiten bij je vakgebied maar ook, meer algemeen, bij het niveau van een beroepsbeoefenaar na het HBO. Competentie ontwikkeling is een continue proces waar je vanaf de propedeuse tot aan de diploma-uitreiking mee bezig bent. Binnen de leerlijn Studie Loopbaan Begeleiding (SLB) wordt in alle 4 de jaren van de opleiding nadrukkelijk invulling gegeven aan deze competentie ontwikkeling. Het uitgangspunt hierbij is dat je wordt getoetst aan de competenties zoals omschreven in de Dublin descriptoren. Dit zijn eindcompetenties die van toepassing zijn op alle Bachelor-opleidingen in Europa. Voor het programma SLB staan de volgende 3 Dublin-gedragscompetenties centraal: communicatie vaardigheden, oordeelsvorming en persoonlijke leervaardigheden ontwikkeling. Deze 3 competenties zijn in de propedeuse en in de hoofdfase, voor leerjaar 2 en voor leerjaar 3/4, vertaald naar deelcompetenties, die vervolgens weer zijn uitgewerkt naar leerdoelen. In leerjaar 1 word je getoetst op niveau 1, in leerjaar 2 op niveau 2 en in leerjaar 3/4 op eindniveau 3.
Niveau 1
Niveau 2
Niveau 3
Heb je vragen over het SLB traject? Neem contact op met de SLB coördinator Jamy van Elzakker,
[email protected], 088-5257660
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
3
Algemeen Het SLB traject van jaar ¾ wordt na de stage in gang gezet en loopt tot afstuderen. In navolging op het SLB traject van jaar 2, ga je verder de diepte in wat betreft je competentie-ontwikkeling. Het doel is om met dit traject jezelf verder voor te bereiden voor de eindfase van de studie, namelijk het afstudeertraject, de masterproof van je HBO studie. En natuurlijk ook een voorbereiding voor na je studie. Het duurt niet lang meer of je hebt een HBO diploma op zak. En wat dan? Wat wil je? Waar liggen jouw krachten? Als uitgangspunt voor SLB jaar ¾ gebruik je: de Lumina profielschets je stagebeoordeling Op basis van je stagebeoordeling en de uitgebreide Lumina Profielschets stel je je Persoonlijk Ontwikkel Plan (POP) op. Met het instrument POP heb je in jaar 2 ook kennis mee gemaakt. Vervolgens ga je je middels de aangeboden workshops en intervisiebijeenkomsten verder ontwikkelen. Daarnaast ga je ook zelf weer activiteiten kiezen en uitvoeren die passend zijn bij jouw competentieontwikkeling. Dit traject wordt ook weer begeleid door een SLB coach. Bij het vormgeven van deze ontwikkeling wordt een toenemende mate van zelfstandigheid van jou als student verwacht. Er wordt een nadrukkelijke link gelegd tussen competentie ontwikkeling en het afstudeer- en arbeidsmarktbekwaam zijn. De deelcompetenties die centraal staan, zijn afgeleid van de 3 gedragscompetenties zoals beschreven in de dublindescriptoren. Deze deelcompetenties worden getoetst op niveau 3 en zijn: communicatieve vaardigheden sociale vaardigheid kritische houding zelfreflectie zelfstandigheid. Aan het einde van dit SLB traject moet je aantonen dat je afstudeerbekwaam bent. Het SLB traject is een voorbereiding op je afstudeertraject, waar ook kritische reflectie van je verwacht wordt. Vandaar dat SLB ook een onderdeel is van de afstudeerdrempel. Als je SLB niet hebt behaald, kun je nog niet starten met het afstudeertraject. Leerdoelen SLB 3/4 Hieronder staan de vaardigheden en het gedrag beschreven die horen bij het afstudeer- en arbeidsmarktbekwaam zijn, vertaald naar leerdoelen voor de student.
Studenten reflecteren op hun eigen functioneren en benoemen hun aandachtspunten en kwaliteiten. Ze benoemen de impact van hun gedrag op hun omgeving. Studenten geven een oordeel over zichzelf.
Studenten benoemen zelfstandig activiteiten waarmee ze zichzelf ontwikkelen en hun persoonlijke groei vormgeven.
Studenten presenteren zich duidelijk en effectief tijdens een (sollicitatie)gesprek en onderscheiden zich op de arbeidsmarkt t.o.v. hun medestudenten. Studenten zijn volwaardig gesprekspartner voor alle partijen in hun omgeving.
Studenten toetsen verschillende oplossingsmogelijkheden op haalbaarheid en onderbouwen hun standpunten en meningen met geldige argumenten en feiten. Studenten zijn kritisch tav standpunten van anderen.
Studenten organiseren hun werk op effectieve wijze en formuleren haalbare doelstellingen.
Studenten hebben een beeld over hun invulling na de bachelor.
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
4
Literatuur Handleiding SLB , jaar 3/4 Lumina profielschets Eventueel aanvullende literatuur in workshops Meer informatie en documenten op de blackboard community “AAFM SLB hoofdfase” Programma en planning Wanneer Q1, week 1/2 Q1, week 2/3/4 Q1, week 6/7
Onderwerp Introductiecollege SLB
Q1, week 8/9/10 Q2, rond week 2/3
Intakegesprek + concept POP
Q2 rond week 4 Q3, rond week 2/3
Intervisiebijeenkomst 1
Q3, rond week 4 Q 2, 3 en 4
Intervisiebijeenkomst 2
Q 2, 3 en 4
Voortgangsgesprek op aanvraag student Eindgesprek met een filmpje
Q4
Invullen profielschets Lumina Workshop Lumina Profielschets **
1e workshop naar keuze uit aanbod
2e workshop naar keuze uit aanbod
Uitvoeren activiteiten n.a.v. POP
Wie Coördinator en studenten Studenten
Vorm Hoorcollege (aanwezigheid verplicht) zelfstandig
Studenten o.l.v. workshopleiders (docenten) Student + SLB coach Studenten en externe workshopleiders Studenten o.l.v. HRM studenten Studenten en externe workshopleiders Studenten o.l.v. HRM studenten Student
workshop
Student + SLB coach Student + SLB coach
Individueel gesprek
individueel gesprek verdiepende lezing/ workshop intervisie met groep van 8 studenten verdiepende lezing/ workshop Intervisie met groep van 8 studenten Zelfstandig
Eindpresentatie/eindbeoordeling competentieontwikkeling
** studenten die het MER blok 11 Office Management doen, krijgen geen aparte Lumina workshop, maar deze is geïntegreerd in blok 11 en zal eind lesweek 3 al plaats vinden.
Studiebelasting Voltijd Je ontvangt bij positieve afronding van het programma SLB, 4 ECTS. De volgende onderdelen moeten hiertoe behaald zijn: Lumina profielschets incl. workshop Twee keuzeworkshops Twee intervisiebijeenkomsten Intake/ POP activiteiten incl. uren voor activiteiten1 Witlox lezingen (alleen voor AC en BE studenten) Beleidsnotitie stage (alleen voor HRM studenten)
1
Het aantal te maken uren wordt later in dit document gespecificeerd.
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
5
Duaal AC Je ontvangt bij positieve afronding van het programma SLB, 2 ECTS. De volgende onderdelen moeten hiertoe behaald zijn: Lumina profielschets incl. workshop Twee keuzeworkshops Twee intervisiebijeenkomsten Intake/ POP activiteiten Witlox lezingen NB. Studenten AC duaal doen geen extra activiteiten om de competenties te ontwikkelen. Echter wordt wel verwacht dat op basis van de werkperiode en de uitkomsten van de Lumina profielschets een POP gemaakt wordt, waarin de ontwikkeling wordt gemaakt in dagelijkse activiteiten (tijdens studie, bijbaan, werkplek etc.)
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
6
Introductiecollege Tijdens de eerste of tweede week van het blok na de stage (voor BKMER en BE is dit meestal blok 11, voor HRM en AC blok 12/ blok B) * staat er in het lesrooster een introductie college voor SLB jaar 3-4 ingepland. Dit introductiecollege is verplicht en is bedoeld voor iedereen die start met SLB jaar ¾ na de stage. Tijdens dit college vertelt de coördinator van SLB in hoofdlijnen wat de doelstelling, het programma en de opzet is van het SLB traject. Ook wordt uitgelegd hoeveel studiepunten je kunt behalen en waar je aan moet voldoen om aan het einde van het SLB traject deze studiepunten toegekend te krijgen. De sheets van dit introductiecollege worden gepubliceerd in de Community SLB-hoofdfase op BB. *check bij een afwijkende leerroute dus altijd het lesrooster van het hoofdblok na de stage.
Invullen Lumina profielschets De Lumina Spark profielschets is een inspirerend en praktisch instrument voor persoonlijke ontwikkeling en gebruiken we als vertrekpunt in de laatste fase van de studie. Op deze manier kan de student alles uit zichzelf halen voordat hij /zij de arbeidsmarkt op gaat. Dit veel in het bedrijfsleven gebruikte innovatieve HR-instrument meet persoonlijk voorkeursgedrag aan de hand van 144 vragen. Op basis van de scores op de vragenlijst wordt een persoonlijk rapport opgesteld, de Lumina Profielschets genaamd. De profielschets is ingericht met 4 kleuren, 8 aspecten en 24 eigenschappen. Je ontvangt eind lesweek 2 een link naar de vragenlijst. Voor de verdere planning en het programma is het belangrijk dat je de deadline voor het beantwoorden van de vragen in acht neemt. Voordat je een begin kunt maken met de vragenlijst, start je eerst met het creëren van een account en password. Na het invullen van een paar registratievragen, kun je starten met invullen van de vragen. De totale vragenlijst zal ongeveer 20 à 30 minuten in beslag nemen. Bewaar je password, dan kun je na op een later moment de Lumina Spark profielschets in pdf ophalen in deze user account. Als tip voor het beantwoorden voor de vragen geldt, probeer deze op je eerste gevoel/gedachte in te vullen. Belangrijk is om te vermelden dat er met jouw antwoorden op de vragenlijst en de hieruit voortkomende profielschets vertrouwelijk wordt omgegaan. Alleen jij hebt toegang tot jouw persoonlijk account en we zorgen ervoor dat niemand toegang krijgt tot jouw persoonlijk profiel.
Lumina workshop Tijdens deze workshop maak je in een groep van ongeveer 16 personen (afkomstig uit de verschillende opleidingen) kennis met de Lumina profielschets. Het uitgebreide rapport wordt aan je uitgereikt. Je leert hoe je de uitkomsten kunt interpreteren, hoe je hiermee in de competentie-
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
7
ontwikkeling aan de slag kunt gaan en hoe je de leerpunten concreet kunt vertalen naar een persoonlijk ontwikkelplan. De workshops staan gepland in de lesweken 6 en 7 en worden begeleid door docenten. Ook voor deze workshops geldt dat deze in de lesroosters van hoofdblokken na de stage zijn opgenomen. Echter is de workshop niet met je eigen klas, maar meerdere opleidingen zitten bij elkaar. Voor de exacte indeling + tijd + lokaal kun je t.z.t. de blackboard community “AAFM SLB hoofdfase” raadplegen.
Intakegesprek en POP In lesweek 8/9/10 heb je een gesprek met je eigen SLB coach. Dit gesprek kan enerzijds dienen als kennismaking in het geval dat je de SLB coach nog niet kent. Anderzijds is het bedoeld om je Persoonlijk Ontwikkel Plan (POP) welke je in concept hebt opgesteld na de Lumina workshop met je SLB coach te bespreken. Een format voor je POP jaar ¾ is te vinden op de blackboard community. Je SLB coach moet je goedkeuring geven voor de POP met voorgestelde activiteiten. Dit intakegesprek zal ongeveer 30 minuten duren. Als er sprake is van bijzondere omstandigheden in je persoonlijke situatie die relevant zijn voor je competentieontwikkeling ofwel je het fijn vindt dat je SLB coach op de hoogte is van bepaalde zaken, kun je de SLB coach hierover inlichten. Daarnaast bespreek je met je coach welke competenties je wil gaan ontwikkelen aan de hand van je concept POP. Stel jezelf bijvoorbeeld de vraag: “als ik morgen de arbeidsmarkt op moet, wat zou ik dan tijdens mijn studie nog willen ontwikkelen, wat wil ik nog bereiken?” Als uitgangspunt neem je de uitkomsten van de Lumina Spark ofwel de stagebeoordeling. Zorg ook dat je dit jaar voor jezelf in beeld brengt wat je na de studie wilt gaan doen. Dit zijn allemaal aanknopingspunten voor je POP. COMPETENTIES De deelcompetenties die centraal staan in het SLB jaar ¾ traject moeten aan het einde van het traject, minimaal op het niveau “goed” beoordeeld worden. Het betreft de volgende deelcompetenties: communicatieve vaardigheden sociale vaardigheid kritische houding zelfreflectie zelfstandigheid. Een beschrijving van de verschillende gedragingen van de diverse niveaus staan beschreven in bijlage 1 van deze handleiding. ACTIVITEITEN In je POP neem je ook op met welke activiteiten je de competenties gaat ontwikkelen. Activiteiten die je gaat doen om je competenties te ontwikkelen, moeten altijd vooraf goedgekeurd worden door je SLB coach. Als je POP met daarbij horende activiteiten is goedgekeurd kun je starten en telt dit mee voor je SLB jaar 3/4 uren.
Te besteden uren aan activiteiten per opleiding: AC 54 uur ( + 3 Witlox bijeenkomsten) AC duaal n.v.t. (ontwikkeling via dagelijkse bezigheden)
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
8
BE BK MER HRM
54 uur ( + 3 Witlox bijeenkomsten) 60 uur 30 uur (+ beleidsnotitie/ reflectie stage)
KAARTENBAKACTIVITEITEN Je kunt activiteiten kiezen die binnen school worden georganiseerd. Deze activiteiten vind je op de community AAFM SLB-hoofdfase onder de tab ‘SLB-activiteiten’ in de map 2014-2015. De kaartenbak wordt in lesweek 6 van kwartaal 1 in een schooljaar gepubliceerd en daarna steeds met nieuwe activiteiten aangevuld. Een overzicht van de activiteiten staat bij “kaartenbakactiviteit”. Verdere uitleg per activiteit, periode en hoe je kunt aanmelden staat per activiteit in de “digitale kaartenbak”. Vaak wordt via “mededelingen” nog een extra oproep gedaan om je aan te melden. Sommige kaartenbakactiviteiten zijn erg populair. Houd er dan ook rekening mee dat je niet altijd in aanmerking komt voor deelname. Zorg dus zelf ook voor een plan B mocht de activiteit niet door kunnen gaan. PERSOONLIJKE ACTIVITEITEN Naast bovenstaande activiteiten kun je ook persoonlijke activiteiten uitvoeren om je te ontwikkelen in een competentie. Overleg hierover met je SLB coach. Om deze activiteiten mee te nemen in je SLB competentieontwikkeling mag je niet betaald krijgen voor een taak ofwel geen studiepunten ontvangen (uitzondering hierop is AC duaal). De richtlijn voor de verdeling van kaartenbak- en persoonlijke activiteiten is 50/50. E-PORTFOLIO Zoals ook gebruikelijk was in jaar 2, leg je de ontwikkeling met bijbehorende documenten vast in je e-portfolio welke je steeds opnieuw deelt met je SLB coach. Je gebruikt hiervoor het format van je SLB coach. Aan het einde van het traject staan de volgende documenten in je e-portfolio: Goedgekeurde POP Leerverslag per activiteit, workshop en intervisie Ambitieformulier afstuderen Urenverantwoording Filmpje m.b.t. jouw competentieontwikkeling Alle formats die je nodig hebt, staan op de blackboard community “AAFM SLB hoofdfase”. Samengevat stappenplan: 1. Je bepaalt welke competenties je wilt ontwikkelen en verwerkt dit in een concept POP. 2. Je gaat in gesprek met je SLB coach tijdens het intakegesprek om je keuze toe te lichten en de competenties en activiteiten definitief vast te stellen. 3. Na het gesprek doe je eventueel aanpassingen in je POP en legt de POP ter goedkeuring voor aan je SLB coach. 4. Uiterlijk eind van het eerste kwartaal dat je gestart bent met het SLB jaar ¾ traject (dus eerste blok na je stage) is je POP definitief en kun je aan de slag met de activiteiten en het verdere traject.
AC duaal Studenten die de opleiding AC duaal doen, maken ook een POP n.a.v. de Lumina profielschets en de beoordeling van de werkperiodes. Echter hoef je geen extra uren te maken voor de competentieontwikkeling. Je ontwikkelt de competenties tijdens je studie of andere dagelijkse
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
9
bezigheden. Dit neem je ook wel op in je POP en je maakt hier ook leerverslagen van als reflectie op je competentieontwikkeling.
Workshop naar keuze In het 2e en 3e kwartaal van je SLB traject volg je in lesweek 2 of 3 een lezing/workshop die gegeven wordt door externe trainers. Deze worden veelal gepland op maandagmiddag. Je maakt een keuze uit het aanbod en kiest een onderwerp aansluitend bij de competentieontwikkeling in jouw POP. Van de betreffende lezing/workshop maak je ook een leerverslag net zoals de andere activiteiten die je je zelf gekozen hebt. Voor het actuele aanbod en inschrijven voor deze lezingen, houd je t.z.t de blackboard community “AAFM SLB hoofdfase” in de gaten. Onderwerpen die aan bod komen hebben alles te maken met competentie-ontwikkeling en ook met het toekomstig beroep/ vakgebied.
Intervisiebijeenkomst In een groep van 8 studenten (van meerdere opleidingen) heb je 2 intervisiebijeenkomsten in het 2e en 3e kwartaal van je SLB traject. Deze zullen op maandagmiddag in de loop van het kwartaal plaats vinden. Onder leiding van een HRM student delen jullie ervaringen over het SLB traject en vragen en geven jullie elkaar feedback. Op deze manier leer je ook van elkaar. Ook van deze intervisiebijeenkomsten maak je leerverslagen die onderdeel worden van je eportfolio.
Uitvoeren activiteiten Na de goedkeuring van je POP door je SLB coach, kun je aan de slag met je SLB activiteiten. Door activiteiten uit te voeren en hierop te reflecteren, ontwikkel je de competentie(s) die je in je POP hebt opgenomen. Het reflecteren vormt hier een wezenlijk onderdeel van je leerproces.
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
10
Nadat je een activiteit hebt uitgevoerd maak je áltijd een verslag van hetgeen je hebt uitgevoerd en geleerd. Een tip om dit zo snel mogelijk na afloop te doen, zodat je alles helder op je netvlies hebt. Het is soms best lastig om je reflectie op papier te zetten maar door dit uit te stellen wordt het alleen maar moeilijker. Het format voor het ‘Leerverslag’ staat ook op de blackboard community “AAFM SLB hoofdfase”.
Voortgangsgesprek Het is mogelijk om, wanneer je hier behoefte aan hebt, tussentijds een afspraak te plannen met je SLB coach. Wanneer je twijfelt over een activiteit, je erachter komt dat je iets wilt wijzigen in je POP, of wanneer je samen met je coach wil reflecteren op hetgeen je hebt uitgevoerd, dan kun je per kwartaal altijd een afspraak maken met je coach. Verloopt alles naar wens en heb je geen behoefte aan een gesprek, dan kun je zelfstandig doorgaan met het uitvoeren van de activiteiten. AMBITIEFORMULIER Ieder geval bespreek je uiterlijk 15 weken voor start van het afstuderen je ambitieformulier met je SLB coach. Maak hiervoor tijdig een afspraak om de goedkeuring te krijgen. Een format van het ambitieformulier staat op de blackboardcourse van afstuderen.
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
11
Eindgesprek / beoordeling Tijdens de eindpresentatie beoordeelt je SLB coach met een medebeoordelaar of je voldoende activiteiten hebt uitgevoerd en of alle documenten in je e-portfolio aanwezig zijn. Ook is het belangrijk dat je kunt aantonen dat de 5 competenties om afstudeermarktbewaam c.q. arbeidsmarktbekwaam op minimaal niveau “goed” zijn. Middels een filmpje presenteer je je eigen ontwikkeling en benoem je waar je nu staat met betrekking tot de gekozen competenties. FILM SLB ONTWIKKELING Ter afronding van je SLB traject maak je een filmpje van maximaal 1,5 minuut m.b.t. jouw competentieontwikkeling. Je mag hier zelf vorm aan geven. Houd er rekening mee dat dit filmpje ook als startpunt op je afstudeerzitting getoond gaat worden. STUDIEPUNTEN De 4 ECTS (of 2 ECTS voor duaal) worden toegekend bij: Als de 5 compenties met minimaal “goed” beoordeeld worden Je hebt deelgenomen aan de Lumina Spark profielschets en workshop Je hebt deelgenomen aan minimaal 2 workshops/lezingen door externe sprekers Je hebt deelgenomen aan 2 intervisiebijeenkomsten Een volledig en voldoende voor het e-portfolio incl. voldoende uren Deelname aan Witlox lezingen (alleen AC of BE) of beleidsnotitie (alleen HRM)
Tot Slot Heel veel succes en plezier in het laatste SLB traject van je opleiding! Dit is de kans om je nog meer te onderscheiden van je medestudenten en goed voorbereid de arbeidsmarkt op te gaan! Realiseer je dat de Lumina profielschets een mooi cadeau is dat je meeneemt naar de arbeidsmarkt. Bewaar het rapport goed en pak dit tijdens het afstuderen en zeker ook na je studie er nog eens bij. Het is alsof je in de spiegel kijkt!
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
12
BIJLAGE 1: COMPETENTIES EN NIVEAUS In onderstaand overzicht staan de verschillende competenties benoemd met daarbij een omschrijving van het (on)gewenste gedrag. 1
2
3
4
5
competentie Communicatie: Zowel mondeling als schriftelijk, ideeën en meningen aan anderen duidelijk maken, gebruikmakend van duidelijk taal en nonverbale communicatie. Taal en terminologie aanpassen aan anderen.
Onvoldoende Maakt fouten in de spelling, grammatica en stijl. Is niet in staat om boodschap duidelijk weer te geven. Kan geen duidelijke structuur aanbrengen en stemt de boodschap niet af op de doelgroep.
Goed Scheidt hoofd- en bijzaken en zorgt voor een logische opbouw. Geeft feedback en suggesties aan anderen mbt communicatie. Legt complexe boodschappen uit, zowel mondeling als in teksten, die voor diverse lezers helder, toegankelijk en overtuigend zijn.
Uitstekend Spreekt en correspondeert met personen uit alle geledingen van een organisatie in begrijpelijke taal. Verheldert een boodschap met aansprekende voorbeelden en metaforen.
competentie sociale vaardigheid: Zich zonder moeite onder andere mensen begeven. Gemakkelijk naar anderen toestappen en zich gemakkelijk in gezelschap mengen.
Onvoldoende Legt op een geforceerde of gespannen manier contact met anderen.
Goed Praat makkelijk met zowel bestaande als nieuwe contacten over een breed aantal onderwerpen.
Uitstekend Initieert activiteiten waarbij medewerkers op informele wijze met elkaar kunnen omgaan. Spreekt op gemakkelijke wijze met groepen medewerkers uit alle geledingen van een organisatie.
competentie kritische houding: Beslissingen heroverwegen en op basis van feiten realistische conclusies trekken. Een mening of advies van een ander niet klakkeloos volgen.
Onvoldoende Onderbouwt zijn redenering niet met feiten. Neemt standpunten van anderen makkelijk over.
Goed Toets verschillende oplossingsmogelijkheden op haalbaarheid. Benoemt van eigen standpunt of mening zowel voor- als nadelen. Benoemt mogelijke neveneffecten en heroverweegt beslissingen.
Uitstekend Onderbouwt zijn mening met verschillende scenario’s. Gaat consequenties van mogelijke beslissingen na. Licht aan zijn omgeving toe op welke feiten zijn oordeel is gebaseerd. Gebruikt juiste en geldige argumenten.
competentie Zelfreflectie: Met input van de omgeving zichzelf een realistisch beeld vormen van zijn persoonlijke eigenschappen en competenties.
Onvoldoende Kan zijn kwaliteiten en valkuilen benoemen. Is niet in staat om zelfstandig invulling te geven aan zijn ontwikkeling.
Goed Vraat om feedback. Benoemt zijn sterktes en zwaktes en bedenkt zelfstandig leersituaties.
Uitstekend Zoekt actief naar situaties waarin hij zich kan ontwikkelen. Vraagt om feedback en gebruikt dit om zijn doelen bij te stellen.
competentie Zelfstandigheid: Effectief het eigen werk organiseren door het formuleren van doelstellingen en het plannen van activiteiten.
Onvoldoende Moet door zijn omgeving gemotiveerd worden om doelen te realiseren. Kan zijn activiteiten niet plannen. Kan geen eigen acties benoemen om resultaat te boeken.
Goed Plant gemaakte afspraken en organiseert zonder hulp van anderen zijn werk op een efficiënte en effectieve manier. Voert activiteiten op een ordelijke en logische manier uit. Past daar waar nodig zijn plannen aan en stelt doelen bij.
Uitstekend Heeft grip op de organisatie van zijn werk en bewaakt voortgang en resultaat van zijn activiteiten. Initieert activiteiten om zijn doelen te bereiken. Combineert zijn eigen activiteiten met samenhangende activiteiten van anderen.
Studieloopbaanbegeleiding jaar ¾ 2014-2015 kw 3
13