Gymnázium, základní škola a mateřská škola Hello s.r.o.
Měsíční učební plán 6. ročník Třídní učitelka:
Mgr. Eliška Panáčová
Měsíc:
prosinec
Český jazyk – Mgr. Daria Woznicová Téma, učivo
Cíle a úkoly Žáci zná druhy zájmen, ví, jakým způsobem se zájmena skloňují, zná skloňování základních číslovek, pracuje s Pravidly českého pravopisu
Tvarosloví: zájmena – opakování druhů; skloňování (podle vzorů ten, náš, zájmena jenž a podle vzorů přídavných jmen); opakování druhů, pravopisu a skloňování skloňování základních číslovek
Anglický jazyk- Mgr. Eliška Panáčová Téma, učivo
Cíle a úkoly Language focus: present simple affirmative, negative, questions; adverbs of frequency; punctuation Reading: A cosmopolitan city Speaking: Talking about likes and dislikes Writing: Country and language report Vocabulary: countries, nationalities and languages; routines Key phrases: Guessing answers,Likes and dislikes, Country fact-file
Unit 2 – Around the world
1
Španělský jazyk – Mgr. Sandra Daňhelová Téma, učivo
Cíle a úkoly Žáci
13. lekce - ¿Qué te gusta hacer en tu tiempo libre?
Zájmy, volný čas
Slovesa hacer
Pravidelná slovesa – aktivity
14. lekce - ¿Qué estás haciendo?
Gerundium
Průběhový čas
Hovoří o zájmech a volném čase.
Časují sloveso hacer a pravidelná slovesa vztahující se k volnočasovým aktivitám.
Tvoří gerundium, které aplikují v přítomném průběhovém čase. Ptají se a odpovídají na informace o právě probíhající činnosti.
Matematika – Mgr. Petra Nosková Téma, učivo
Cíle a úkoly Žák se naučí převádět jednotky času, hmotnosti, obsahu, objemu se seznámí s pojmem celá čísla si zopakuje sčítání a odčítání celých čísel
Kladná a záporná čísla
Fyzika – Mgr. Petra Nosková Téma, učivo
Cíle a úkoly Žák pozná základní fyzikální veličinu popisující množství látky v tělese – hmotnost naučí se převádět jednotky hmotnosti seznámí se s metodami měření hmotnosti
Veličiny a jejich měření
2
Přírodopis – Mgr. Eliška Panáčová Téma, učivo
Cíle a úkoly Žák Rozumí významu hub, jejich struktuře a principu rozmnožování. Zná základní druhy hub jedlých i jedovatých Dokáže popsat stavbu hub, jejich význam v lesní ekologii Umí popsat lišejník jako podvojný organismus a chápe jejich význam Je schopen popsat stavbu řas, jejich významu, výrazu „potravina budoucnosti“
Houby – rostliny nebo živočichové? Lišejníky – průkopníci života Řasy – stélkaté rostliny
Zeměpis – Mgr. Jarmila Hartmanová Téma, učivo
Cíle a úkoly Žák
Litosféra
rozlišuje a porovnává složky a prvky přírodní sféry uvádí vzájemné souvislosti a podmíněnosti
Vnitřní stavba země Pohyb zemských desek Vznik pohoří
rozeznává, pojmenovává a klasifikuje tvary zemského povrchu umí se orientovat v objektech, jevech a rozložení prvků v hydrosféře
Zemětřesení Vznik a rozdělení ostrovů Sopečná činnost Hydrosféra Oběh vody
3
Dějepis 6. – Mgr. Daria Woznicová Téma, učivo
Cíle a úkoly Žáci
STAROVĚK Starověký Egypt: Řeka času. Úvod ke kapitole věnované starověkému Egyptu.
Práce s časovou mapou. Zná důležité egyptské mezníky. Seznámí se s přírodními podmínkami dané oblasti.
Egypt je dar Nilu. Přírodní podmínky kolem řeky Nil. Zemědělská činnost.
Správné použití pojmů: Egypt, Nil, oáza, záplavy, nánosy úrodného bahna, pyramida, sfinga, litografie, božstvo, Horní Egypt, Dolní Egypt. Popíše pole obrázku krajinu kolem Nilu. Podle klimatogramu popíše, proč museli Egypťané svá pole uměle zavlažovat.
Božský vládce a jeho lid. Rozdělení společnosti. Postavení žen ve společnosti. Náboženské představy starověkých Egypťanů.
Správné použití pojmů: mumie, faraon, otroci, chrám, amulet, sarkofág, kněží, skarabeus, božský původ, Hathor, Anup, Hor. Vysvětlí zjednodušenou strukturu egyptské společnosti a na příkladech doloží, čím se konkrétní společenská skupiny zabývala. Vyloží tehdejší představu o bozích, a jakým stylem je uctívali. Správné použití pojmů: hieroglyfy, papyrus, mumifikace, chrám, kartuše, hieratické a démotické písmo, Champolion, Rosettská deska. Objasní význam písma pro uchování a předávání poznatků. Popíše druhy egyptského písma. Seznámí se s papyrem jako rostlinou a materiálem, na který se psalo. Seznámí se s prací egyptských archeologů.
Dovednosti dávných Egypťanů udivují dodnes. Civilizační přínos starých Egypťanů. Písmo. Stavby. Egyptské umění.
4
Občanská výchova – Mgr. Zuzana Haltmanová Téma, učivo
Cíle a úkoly
Rodinný život: Manželství je smlouva, slib a přísaha. Odpovědnost k přístupu k manželství. Možnosti vstoupení do manželství. Chápat smysl zvyků spojených se svatbou.
Rodinný život: Manželství je smlouva, slib a přísaha. Definuje pojem manželství. Zná pojmy: monogamie, polygamie, bigamie. Zná druhy uzavření manželství v ČR. Definuje překážky při uzavření manželství. Definuje druhy manželství ve 3 nejrozšířenějších náboženstvích (křesťanství, judaismus, islám). Seznámí se s proměnou uzavření manželství v dějinách. Seznámí se se svatebními zvyky.
Rodinný život: Rodina – místo návratů. Bližší seznámení se s emocionální funkcí rodiny.
Rodinný život: Rodina – místo návratů. Napíší krátkou úvahu o tom, co pro ně rodina znamená, poté bude následovat diskuze.
Rodinný život: Děti – pokračování našeho života. Uvědomit si reprodukční funkci rodiny. Poznat fyzické a psychické změny ve vývoji člověka. Vnímat problematiku puberty.
Rodinný život: Děti – pokračování našeho života. Charakterizuje etapy vývoje lidského jedince a konkretizuje změny, které nastávají v období puberty.
5