Když logické obvody ip za aly fungovat lépe než nelogické obvody lidí, když ipy už zvládaly naprosto všechno a všude jich bylo nepo ítaných, bylo pro jejich po ty t eba stanovit evropské limity. Nap íklad v mléce ani v marmelád nesm lo být více než padesát procent objemových jednotek ip . Co d laly ipy v mléce a marmelád ? Nap íklad: kontrolovaly kvalitu - pokud produkt byl prošlý nebo nekvalitní, ipy ho rad ji samy sežraly, aby to náhodou neud lal lov k, objednávaly nové zboží - když se ip m zdálo, že uvedené produkty budou spot ebovány (sežrány), objednaly ipy podle vlastní úvahy novou dávku, p i pr chodu lidským t lem kontrolovaly stav cesty (chrup, mandle, žaludek, tenké, tlusté a slepé st evo apod.), p i výstupu poslaly SMS zdravotní pojiš ovn nebo poh ebnímu ústavu, aby všechny vnit ní orgány byly v dobrém rozmaru, vypráv ly jim peprné vtipy, pamatovaly si v t žko uv itelném množství všechno, o em tu už byla e a mnohé další. Protože tento vý et byl uveden slovem „nap íklad,“ šlo jen o p íklad. ipy totiž znaly a um ly tolik v cí, že si to v bec nem žete ani p edstavit. Za aly se montovat úpln do všeho, nap íklad do ps , lyží a tenisových raket...
Nau ení: Od této chvíle se ipy montují i do bajek. BAJKY STARÉHO IPU (žánr: pokec s nau ením) Ji í Peška (matematik, softwarový expert, humorista)
KATALOG 1 Šourek Bohumil (1877-) "Kapela a tanec Putti" .......................................................................................................................................................... 7 500 K
olej na p ekližce, signováno, datováno 1931, bravurn zvládnutá profesionální práce, sb ratelsky velmi zajímavá, nerámováno, 52 x 73, tvar elipsy
Šourek Bohumil malí , narozen v Zásad v echách, studoval na AVU v Praze u profesora Pirnera, orientoval se na malbu ženských akt , portréty a studie kroj (Toman, Slovník Chagall)
2 Štembera Otakar (1914-1999) "Pohled na Prahu - Vltava, Hrad any, Mikuláš"................................................................................................... 9 000 K olej na tvrzené lepence, signováno, kolem poloviny minulého století, kvalitní práce, svým rozm rem a kompozicí velmi reprezentativní, 70 x 100 (85 x 114)
Štembera Otakar malí , ilustrátor, karikaturista, narozen v Praze, studoval profesuru kreslení u Old icha Blaží ka, p sobil jako filmový a divadelní výtvarník, knižní grafik, malí krajin, portrét a zátiší, významný kreslí a karikaturista, ilustroval p es sedmdesát knih, spoluzakladatel humoristického asopisu Dikobraz, ada výstav, ocen ní a vyznamenání (Toman, Slovník Chagall)
3 Tizian - kopista "Peníz zrady" .......................................................................................................................................................................... 25 000 K
olej na desce, nesignováno, nedatováno, kopie podle slavného Tizianova obrazu znázor ujícího zradu Jidáše, originál visí v Dráž anech, 50,5 x 39 (65 x 54)
KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 1
ermák Vladimír
(1922-1979)
"Domy" ......................................................................................................................................................................................... 3 500 K
olej na lepence, nesignováno, kolem roku 1960, výborná galerijní práce malí e, který obdržel v Pa íži v roce 1970 bronzovou medaili, kopie diplomu k nahlédnutí, na trhu zcela ojedin lé, nerámováno, 33 x 41 Pochází p ímo z rodiny autora, od jeho syna
5 ermák Vladimír (1922-1970) "Dívka v erveném šátku" .................................................................................................................................................. 5 500 K
olej - tempera, nesignováno, kolem roku 1960, práce malí e, který obdržel v Pa íži v roce 1970 bronzovou medaili, kopie diplomu k nahlédnutí, 52 x 41 (61 x 50) Pochází p ímo z rodiny autora, od jeho syna
6 ermák Vladimír (1922-1970) "Kostel nad vsí"........................................................................................................................................................................ 8 500 K olej na plátn lepeném na lepence, nesignováno, kolem roku 1960, velmi kvalitní práce galerijní úrovn malí e, který obdržel v Pa íži v roce 1970 bronzovou medaili, kopie diplomu k nahlédnutí, 68 x 52 (73 x 57) Pochází p ímo z rodiny autora, od jeho syna
7 Kupka Karel (1905-1971) "D ev nice mezi stromy"..................................................................................................................................................... 2 500 K olej na tvrzené lepence, signováno vlevo špatn iteln , datováno 1927 (?), klasická práce ma ákovy školy, nerámováno, 50 x 64 Pochází z majetku cen ného malí e Vladimíra ermáka
Kupka Karel malí , studoval v krajiná ské škole Antonína Kalvody, ma ákova škola, len S VU, samostatn vystavoval od 1929 (Toman, Slovník Chagall)
8 neur eno "Hlava ženy" .............................................................................................................................................................................. 4 500 K olej na malí ské lepence, signováno - nep e teno, datováno 1944, kvalitní práce galerijní úrovn , 34 x 26 (40 x 32)
9 nesignováno "Ze Slovenska".......................................................................................................................................................................... 7 500 K
olej na plátn , signum nenalezeno, kolem roku 1935, zajímavá kvalitní práce ze Slovenska, ur ením zcela ur it stoupne cena, 69 x 83 (82 x 96,5)
10 Tomek Michal (1951-) "Muž v brýlích na zvláštním pozadí" ........................................................................................................................ 12 000 K
olej na plátn , signováno, datováno vzadu 1983, výborná práce mimo ádné úrovn autora, který dosahoval již v minulém století na tehdejším Západ vysokých cen, 71 x 80 (73,5 x 83)
Tomek Michal malí , restaurátor, narozen v Praze, studoval na AVU v Praze u profesora Ondrá ka malbu a restaurování a v rámci stipendijního pobytu u profesora Le Normanda na École National des Beaux Arts v Pa íži, specializuje se na restaurátorství nást nných i záv sných maleb, ve volné tvorb se soust e uje na grafiku, figurální malbu a kresbu s nám ty bizarních krajin i antické mytologie (Slovník Chagall)
11 Bülofeld (?) "Hrad St ekov" ........................................................................................................................................................................ 4 500 K olej na plátn , signováno, kolem roku 1930, zajímavý reprezentativní obraz, 60 x 80 (68 x 87)
12 Košvancová - Matoušková Sidonie (1887-) "Žena s d tmi na b ehu" ..................................................................................................................................................... 5 500 K olej na plátn , signováno, kolem roku 1920, kvalitní práce v kvalitním rámu, 60 x 50 (79 x 69)
str. 2
Košvancová - Matoušková Sidonie malí ka a ezbá ka, narozena v Cerhovicích u Ho ovic, manželka Vlastimila Košvance, vystavovala v galerii dr. Feigla a v Topi ov salonu, tvo ila reprezentativní obrazy s postavami v krajin (Toman)
13 Pistorius Jan Ferdinand (1899-) "Hlava kon " ............................................................................................................................................................................. 7 500 K olej na plátn , signováno, kolem roku 1930, reprezentativní práce žáka Engelmüllera, tedy ma ákovce, 64 x 50 (81 x 66)
14 Šindelá J. "Žena v ervené halence" .................................................................................................................................................... 6 500 K olej na plátn , signováno, nedatováno, kvalitní profesionální práce galerijní úrovn , p sobivé, 81 x 65 (82 x 66)
15 Emler František (1912-1992) "Jarní tání na Vyso in " ..................................................................................................................................................... 8 000 K olej - tempera, signováno, kolem roku 1945, mimo ádn kvalitní práce bezesporné galerijní hodnoty, 34 x 95 (45,5 x 105,5)
Emler František malí , kreslí , grafik, ilustrátor, scénograf, studium na pražské akademii u Nejedlého, po válce u Pukla, dále studia u profesora Carla Silveriho na Accademia di belle arti v ím , 1947-1949 studia u slavného malí e ANDRÉ LHÔTY v Pa íži, ada výstav, mj. v ím , zastoupen v NG Praha a dalších (Toman, Lexicon of the CVA, Slovník Chagall)
16 Neitzer St. "Hra na violu" ........................................................................................................................................................................... 5 900 K olej na sololitu, signováno, nedatováno, kvalitní práce, reprezentativní, 60 x 55,5 (72 x 66,5)
17 Rada Vlastimil (1895-1962) " eská krajina" .................................................................................................................................................................... 29 000 K olej na plátn , signováno, datováno 1954, galerijní práce významného eského malí e, o n mž bylo napsáno n kolik monografií, skv lá nabídka, 49 x 75 (53 x 79)
Rada Vlastimil malí , grafik, ilustrátor, studium na pražské akademii u Preislera, Švabinského a Štursy, pozd ji profesor ve speciální malí ské škole na AVU Praha, len SVU Mánes, Národní um lec, široké zastoupení v Národní galerii, výstavy v Evrop i v USA, jeden z nejlepších eských malí 20. století, ada monografií o tomto vynikajícím eském malí i, dlouhý vý et výstav a ocen ní (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
18 Novák V. "Dv b ízy v otev ené krajin " ........................................................................................................................................ 2 500 K olej na plátn , signováno, kolem roku 1930, profesionální práce eské krajiná ské školy, 50 x 70 (63 x 83)
19 Fejk Emil (1896-) "Krajina se stromem" ........................................................................................................................................................... 1 500 K olej na malí ské lepence, signováno, kolem roku 1930, zajímavá impresionistická práce, 40 x 54 (51 x 65)
Fejk Emil malí , narozen v Bílé T emošné u Dvora Králové, studoval v Praze a Dráž anech, v noval se krajinomalb , jeho oblíbenou krajinou bylo Podkrkonoší a Praha, kde maloval p edevším m stská zákoutí (Toman, Slovník Chagall)
20 Zörner Rudolf (1941-) " íhavec".................................................................................................................................................................................. 19 000 K
olej a plastická technika na plátn , signováno, datováno 1977, skv lá galerijní práce významného autora z okruhu Boudníka, Hrabala atd., ozdoba sbírky eského moderního um ní, 40 x 50 (41 x 51)
Zörner Rudolf malí , kreslí , grafik žijící v Praze, studoval na SPŠ stavební v Praze, zastoupen v National Gallery of Art, Washington D.C., USA,, vytvo il výv sní štít eského antikvariátu z Prahy 6 (Lexicon of the CVA) POLOŽKY 20 – 21, 36 KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 3
21 Zörner Rudolf (1941-) "Zárodek malého hnízda"................................................................................................................................................... 6 500 K olej na sololitu, signováno, datováno 1968-79, zajímavá práce významné malí ské osobnosti, autorský rám, 25,5 x 20 (34,5 x 29,5)
22 France O. "Plachetnice v p ístavu" ...................................................................................................................................................... 3 800 K mistrovský akvarel, signováno, datováno 1942, kvalitní komorní práce, p íjemný celek, 26 x 35 (40,5 x 49)
23 Linhart Kamil (1920-2006) "Strán pod Smolnicí" .......................................................................................................................................................... 2 500 K akvarel, signováno, datováno 1952, p íjemná komorní práce, 27 x 39 (29 x 40,5)
Linhart Kamil grafik, malí , narozen v Lounech, studoval u Salcmana a Boudy, byl vedoucím kabinetu výtvarné výchovy na UK v Praze, ada výstav, široké zastoupení v galeriích, v etn Národní galerie Praha (Slovník Chagall)
24 Mat jovská - Fišárková Božena (1903-) "Dívka s ernými vlasy"....................................................................................................................................................... 6 000 K olej - tempera na plátn , signováno, datováno 1948, výborná práce, 50 x 40,5 (60 x 50)
Mat jovská - Fišárková Božena malí ka, narozena v Praze, absolventka Akademie v Praze u Vratislava Nechleby, lenka SVU Mánes, v novala se krajinomalb , tvorb figurálních kompozic a zátiší (Slovník Chagall)
25 Valery Victor "Champs Elysée v Pa íži" ....................................................................................................................................................... 800 K barevný lept, signováno, kolem roku 1920, efektní sbírkový grafický list, 17 x 22 (26,5 x 34)
26 Švabinský Max (1873-1962) "Pohled z okna" ........................................................................................................................................................................ 1 400 K litografie, signováno, nedatováno, kvalitní sbírková grafika v kvalitním ráme ku, 19 x 13,5 (38 x 28,5)
Švabinský Max skv lý kreslí , malí , grafik, ilustrátor, profesor na AVU v Praze, rodák z Krom íže, studia na akademii v Praze u Pirnera, len SVU Mánes, SVUM, již v roce 1945 vyhlášen Národním um lcem, jeden z nejv tších eských grafik a kreslí v bec (v Tomanovi o tomto malí i jedenáct celostránkových sloupc , dlouhý vý et výstav v Lexiconu of the CVA, Slovník Chagall)
27 Brandl Petr - následovatel "Hlava muže s vousy" ........................................................................................................................................................ 45 000 K
olej na plátn , signum nenalezeno, první polovina 18. století, rentolováno na nové plátno, výborná práce bezesporné galerijní hodnoty, 42 x 37 (51 x 45,5)
28 nesignováno "Panna Maria Bolestná"...................................................................................................................................................... 3 500 K olej na kartonu lepený na plátn , polovina 19. století, náro ný rám, uvnit ovál, 34 x 27 (50 x 43) Párová k následující položce . 29. Povolení k prodeji a vývozu p iloženo
29 nesignováno "Ježíš Posmívaný" ................................................................................................................................................................... 3 500 K
olej na kartonu lepený na plátn , polovina 19. století, náro ný rám, uvnit ovál, poškozeno v levé ásti obli eje, 34 x 27 (50 x 43) Párová k p edcházející položce . 28. Povolení k prodeji a vývozu p iloženo
str. 4
30 Jüngling Jan (1946-) "Dv postavy" ............................................................................................................................................................................ 2 500 K
kombinovaná technika - tuš, akvarel, tempera, signováno, datováno 1966, vzhledem k dataci výborná práce, ve vý ezu 23,5 x 19,5 (40 x 30)
Jüngling Jan malí , narozen v Turnov , studoval na pražské akademii u prof. Jiroudka, v noval se krajinomalb a figurální malb (Slovník Chagall) POLOŽKY 30 – 31
31 Jüngling Jan (1946-) "Baletka" ..................................................................................................................................................................................... 2 500 K kombinovaná technika - tuš, akvarel a tempera, signováno, datováno 1966, vzhledem k dataci výborná práce, ve vý ezu 23,5 x 19,5 (40 x 30)
32 Tmej Zden k (1920-2004) "Autoportrét s pohybující se rukou" ............................................................................................................................ 4 500 K barevná stroboskopická fotografie, podle majitele signováno na zadní stran fotografie, druhá polovina minulého století, mimo ádný sb ratelský kus, 30 x 20 (42 x 32) Tmej Zden k fotograf, narozen v Praze, studoval na Státní grafické škole v Praze, v noval se p edevším reportážní fotografii a specializoval se na divadelní fotografii - balet, ada výstav a publikací (Slovník Chagall)
33 Kamburov D. "Muž s knírem a dýmkou" ................................................................................................................................................. 3 500 K mistrovský kvaš, signováno azbukou, za posledním písmenem p íjmení je m kký znak, kolem roku 1935, velmi kvalitní práce, 26,5 x 20 (47,5 x 39,5)
34 Štáfl Otakar (1884-1945) "Sklize obilí"............................................................................................................................................................................ 1 800 K mistrovský akvarel, signováno, kolem roku 1920, komorní práce p edstavitele ma ákovy krajiná ské školy, 32 x 42,5 (56 x 64,5) Štáfl Otakar malí a grafik, žák krajiná ské školy Engelmüllera, tedy ma ákovec a žák um lecko pr myslové školy v Praze, ada výstav (Toman)
35 Albich Milan (1925-) "Pa íž s Eiffelovkou" .......................................................................................................................................................... 15 000 K
akryl na plátn podloženém sololitem, signováno, datováno 1998, vzadu autorský štítek, výborná práce galerijní hodnoty významného autora, poprvé na našich aukcích, p íležitost pro dopln ní sbírky, 46 x62 (49,5 x 65)
Albich Milan malí , grafik, ilustrátor, narozen v Krupin , žák C. Boudy, Lidického a dalších, len výtvarné skupiny Prom na, upravil na 1000 knih, vytvo il cca 80 plakát v tšinou na výtvarné výstavy, od roku 1968 zásadn maluje akrylem, více než 50 výstav doma i v zahrani í, získal adu cen, zastoupen v Národní galerii Praha, v Galerii hlavního m sta Prahy, v ed dalších eských galerií a v galeriích i soukromých sbírkách ve Francii, Izraeli, N mecku, USA atd. (dlouhý text ve Slovníku Chagall)
36 Zörner Rudolf (1941-) "Vpád dot rnosti" ................................................................................................................................................................ 19 000 K
akryl a plastická práce na sololitu, signováno, datováno 1995, vynikající práce malí e, který byl spolu s Boudníkem a dalšími lenem Libe ských surrealist , galerijní práce eské moderny druhé poloviny minulého století, 50 x 34,5 (56 x 41) Zörner Rudolf malí , kreslí , grafik žijící v Praze, studoval na SPŠ stavební v Praze, zastoupen v National Gallery of Art, Washington D.C., USA,, vytvo il výv sní štít eského antikvariátu z Prahy 6 (Lexicon of the CVA) POLOŽKY 20 – 21, 36
37 Lobanoff J.W "Lesní krajina s tet evem" .............................................................................................................................................. 14 500 K
akvarel, signováno, rozmezí let 1890 - 1910, vzadu štítky z Vídn , mimo ádn exklusivní rám v cen 12 000 K , velmi luxusní celková adjustace, 39 x 72 (51,5 x 85) KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 5
38 nesignováno "Z Benátek" ............................................................................................................................................................................. 15 000 K mistrovský olej na malí ské lepence, kolem roku 1920, vzadu zna ení prodejce z Düsseldorfu, kvalitní a p sobivá práce, nerámováno, 60 x 44,5
39 Na eradský Ji í (1939-) "Sexuální objekty" ............................................................................................................................................................... 14 500 K kresba tuší a akvarelem, signováno, datováno 1975 (1939-), ve vý ezu 41 x 29 (62 x 48)
Na eradský Ji í malí , studoval v malí ské speciálce u profesora Rady na AVU v Praze, kde pozd ji p sobil jako pedagog, od roku 1991 profesor monumentální malby, p edstavitel nové generace šedesátých let navazující na tradici moderní eské grotesky, zastoupen v ad galerií, v etn Národní galerie Praha, Centre GEORGES POMPIDOU v Pa íži, ve sbírce Medy Mládkové atd., výstavy po celém sv t , jen vý et literatury k tomuto um lci ve Slovníku Chagall zabírá celostránkový sloupec (Slovník Chagall)
40 Bauch Jan (1898-1995) "Kubistické zátiší" ............................................................................................................................................................. 190 000 K
kombinovaná technika - olej, tempera, koláž, signováno, kolem roku 1930, elipsovitý tvar, vynikající práce galerijní hodnoty, sb ratelsky vzácné období, rozm r elipsy 32 x 45 (56 x 66)
Bauch Jan významný eský malí , grafik, socha , ilustrátor, studia UMPRUM v Praze u Dít te, grafická speciálka u Švabinského, 1937 GRAND PRIX v Pa íži, kolem ty iceti výstav po celém sv t , jeden z nejvýznamn jších eských malí 20. století (Slovník Chagall)
NEOBRAZOVÁ ÁST pol. 41 - 60 41 Zvonek na sluhu, na ízení jednání apod. ............................................................................................................ 1 600 K kov - zvonovina, d ev ná rukoje , silný kvalitní zvuk, kolem roku 1890 - 1900, výška 20 cm
42 Plastika "Hrn í u kruhu" .......................................................................................................................................... 1 800 K
keramika glazovaná, ru n malovaná, zna eno vzadu TSCHECHOSLOWAKISCHE KERAMIK PRAG, kolem poloviny minulého století, výborný sbírkový kus, výška 19 cm
43 Plastika "Sedící dív í akt" ........................................................................................................................................... 1 500 K keramika ern glazovaná, luxusní práce moderního designu pod vlivem EXPO 58, po roce 1960, výška 23,5 cm
44 Plastika "Brontosaurus" .............................................................................................................................................. 2 800 K keramika glazovaná, ru n malovaná, vyrobeno podle návrhu Kutálka jako cena hnutí za životní prost edí BRONTOSAURUS, výška 21 cm, délka 24 cm K plastice bylo zpracováno ohodnocení z Dorothea na 7 000 K , pro naši aukci je nabídnuta vynikající cena
45 Plastika "Stojící lovecký pes" ........................................................................................................................................ 900 K
porcelán, zna eno KOPENHAGEN DENMARK, kolem poloviny minulého století, krásný sb ratelský kus, výška 11,5 cm, délka 18 cm
46 Uzáv r - zátka na láhev ..................................................................................................................................................... 250 K spodní ást korek, horní kov s bohatým emailovým dekorem, sb ratelský i funk ní kus, výška 4,5 cm
47 Uzáv r - zátka na láhev ..................................................................................................................................................... 650 K spodní ást korek, horní ru n ezaná d ev ná postava PERMONÍKA, kolem roku 1920, krásný sb ratelský i funk ní kus, výška 10 cm. Párová k následující položce . 48
str. 6
48 Uzáv r - zátka na láhev ..................................................................................................................................................... 650 K
spodní ást korek, horní ru n ezaná d ev ná postava MYSLIVCE, kolem roku 1920, krásný sb ratelský i funk ní kus, výška 10,5 cm. Párová k p edcházející položce . 47
49 Talí ozdobný...................................................................................................................................................................... 1 200 K
porcelán zdobený ru n malovaným dekorem šípkových r ží, bohat pro ezávané okraje, zna eno vtla ovanou zna kou MEISSEN a signováno J.B. NOVY, kolem roku 1890, luxusní provedení, pr m r 25 cm
50 Plastika "Svatý Ji í zabíjí draka" ........................................................................................................................ 14 000 K bronz na kamenném soklu, kolem roku 1925, výborná práce, výborný odlitek, celková výška 36,5 cm, výška soklu 10,5 cm
51 Váza se dv ma úchopy ................................................................................................................................................... 1 200 K
porcelán zdobený ru n malovaným kv tinovým dekorem a zlatem, zna eno FRAUREUTH KUNSTABTEILUNG HANDGEMALT, luxusní provedení, výška 15 cm
52 Pfaeffel Plastika "Tan ící žena v dlouhé toalet " ..................................................................................................................... 8 500 K mistrovský zlacený bronz na mramorovém soklu, kolem roku 1920, krásná dekorativní práce, výška 35,5 cm, výška soklu 7 cm
53 Plastika "Zp va ka s notami v ruce" .................................................................................................................... 4 500 K
porcelán ru n malovaný, bohaté krajkové šaty posety plastickými kvítky, zna eno RUDOLSTADT, N mecko, p elom 19. a 20. století, drobná poškození na sukni, na podstav chybí dva drobné kv ty, vlastní socha je v perfektním stavu, skv lá sb ratelská nabídka, výška 30 cm, nezvykle velký kus
54 Barbe Diene F Plastika "Venuše".................................................................................................................................................................... 7 000 K bronz, kolem roku 1900, krásná práce vycházející z pojetí starých ek , reprezentativní, výška 46,5 cm
55 Plastika "Stojící lovecký pes" ........................................................................................................................................ 700 K keramika glazovaná, malovaná, zna eno GOLDSCHEIDER WIEN, p kný sb ratelský kus, výška 8,5 cm, délka 11 cm
56 Plastika "Zpívající a hrající Putti" ......................................................................................................................... 2 500 K zlacený bronz na mramorovém soklu, patrn Víde , kolem roku 1900, kvalitní sb ratelská položka, celková výška 12 cm, výška soklu 1,5 cm, délka 12 cm
57 Plastika "Ležící pes"........................................................................................................................................................... 450 K keramika glazovaná, malovaná, zna eno OESLAU, kolem roku 1935, výška 10 cm, délka 17 cm
58 JOCCYER Plastika "Hlava chlapce" ..................................................................................................................................................... 2 500 K alabastr a mramor, signováno, zna eno kovovou pe etí RM, kolem roku 1930, výška 14 cm
59 Hásek Alois (1906-) íše na bonbony........................................................................................................................................................................ 2 200 K
sklo iré, leptané, broušené a ryté s pr myslovým motivem, signováno AH, kolem roku 1942, luxusní sb ratelské sklo, výška 15,5 cm, pr m r 21,5 cm
str. 7
Hásek Alois socha , narozen ve Vysokém nad Jizerou, studoval na Státní odborné škole sklá ské v Železném Brod a v letech 1924-1931 u Štipla, Ma atky a Draho ovského na um. pr m. škole v Praze (Toman, Slovník Chagall)
60 Ježek Ladislav (1930-) Plastika "Dovád jící kon "................................................................................................................................................. 9 000 K
sklo broušené, ezané a leptané, signováno, datováno 1979, um lecký objekt, nádherná reliéfní rytina významného sklá ského um lce, výška 13 cm, ší ka 24 cm, tlouš ka skla 5,5 cm Ježek Ladislav sklá ský výtvarník, narozen v Michovce v okrese Jablonec nad Nisou, studoval na Státní sklá ské obchodní škole v Železném Brod obor rytí skla u profesora Medka, poté na VŠUP v Praze v ateliéru skla a glyptiky u profesora Štipla, od roku 1957 pracoval jako výtvarník, návrhá a rytec Železnobrodského skla (Slovník Chagall)
OBRAZOVÁ ÁST pol. 61 - 100 61 Kálecký Z. (1890-) "Zátiší s íší vína a jablky" ................................................................................................................................................. 2 800 K olej na plátn , signováno, datováno 1975, velká profesionální práce, 60 x 70 (72 x 86,5)
62 Šebek Jan (1890-1966) "D v átko v kroji" .................................................................................................................................................................. 8 000 K olej na d ev né p ekližce, signováno, kolem roku 1925, kvalitní profesionální práce galerijní hodnoty významného malí e Domažlicka, 75 x 55 (90 x 70)
Šebek Jan výborný malí a ilustrátor, absolvent pražské akademie, žák Švabinského, od roku 1926 spolupracovník Alfonse Muchy (Toman, Slovník Chagall)
63 Hofman Karel (1906-1998) "Z Beskyd" .................................................................................................................................................................................. 6 800 K mistrovský olej na malí ské lepence, signováno, kolem roku 1970, výborná práce bezesporné galerijní hodnoty, nákladná adjustace v kombinované textilní paspart , ve vý ezu 22 x 62 (46 x 84)
Hofman Karel malí , narozen v Jablunce u Vsetína, studia na akademii v Praze u Nejedlého a Obrovského, další studia u profesora N. Cormaldi na Akademii krásných um ní v ím , výborný malí valašských motiv , široké zastoupení v ad galerií, v etn Národní galerie, ada výstav, již v srpnu 1934 vystavoval v ím , Národní um lec, ímská cena, významný malí severní Moravy (Toman, Slovník Chagall)
64 Jelínek František (1908-1990) "Pampelišky v modré váze" ............................................................................................................................................... 5 500 K mistrovský akvarel, signováno, kolem roku 1960, vzadu štítek SFVU, mimo ádn kvalitní práce, ve vý ezu 47 x 32 (66,5 x 50) Jelínek František malí , malbu studoval soukrom u J. Obrovského (Toman, Slovník Chagall)
65 nesignováno "Zátiší s rybou, citronem a lahví"................................................................................................................................ 19 000 K
mistrovský galerijní olej na tvrzené lepence, signum nenalezeno, nedatováno, správná kompozice i barvy, skv lá práce, 40 x 60 (52 x 73)
66 íhová Božena "Zátiší se zeleninou" .............................................................................................................................................................. 2 500 K olej na plátn , signováno, kolem poloviny minulého století, vzadu štítek autorky, kvalitní profesionální práce, 25 x 35 (32,5 x 42,5)
67 Zoubek Olbram (1926-) "Ve er na Havaji" ................................................................................................................................................................... 7 500 K
olej na plátn , signováno, nedatováno, velká reprezentativní práce moderního malí e druhé poloviny minulého století, 51 x 128 (55 x 133) KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 8
Zoubek Olbram významný socha , grafik, restaurátor, rodák z Prahy, studium na VŠUP Praha u prof. Wagnera, len S VU, Trasa, Nová skupina, Um lecká beseda, Sdružení socha ech, Moravy a Slezska, z cen: 1999 Medaile Vysoké školy bá ské v Ostrav , 1998 St íbrná medaile Hlavního m sta Prahy, 1997 Cena m sta Litomyšle, 1996 Státní cena medaile za zásluhy, Medaile Masarykovy univerzity v Brn , 1990 Národní cena eské republiky, ada výstav individuelních i kolektivních, v p edcházejících 15 letech byl dokonce socha em hradním (Lexicon of the CVA)
68 Jení ek Vlast. "Hana Benešová v kroji" ..................................................................................................................................................... 4 800 K
mistrovský portrétní pastel, signováno, datováno 1948, portrét manželky presidenta republiky Edvarda Beneše, luxusní rám francouzského typu, 60 x 45 (78 x 62)
69 Hodek Josef (1856-1927) "Alegorie spánku" ................................................................................................................................................................ 15 000 K
olej na plátn , signováno, kolem roku 1890, mistrovská práce skv lého portrétisty a figuralisty, velmi dobré zpracování známého tématu, 35,5 x 42 (42 x 48,5) Hodek Josef malí , žák pražské akademie u profesora Roma a Ant. Lhoty (Toman)
70 Brožík Václav - kopie "Rudolf II. a jeho alchymisté" ....................................................................................................................................... 15 000 K
olej na plátn , kolem roku 1900, dobová kopie podle mistra Brožíka, mohutný dobový reprezentativní rám, velmi p sobivý celek, rám poškozen, drobná poškození i na plátn , 70 x 111 (89 x 132)
71 Ježek Stanislav (1904-) "Ulice - Praha (?)" ............................................................................................................................................................... 19 000 K mistrovský galerijní olej na plátn , signováno, datováno 1957, luxusní francouzský rám, mimo ádná práce skv lého malí e, 64 x 45 (87 x 69)
Ježek Stanislav malí , narozen v Byst ici pod Hostýnem, studoval na AVU v Praze u profesora Nechleby, v roce 1936 absolvoval jednoro ní studijní pobyt u Františka Kupky v Pa íži, len SVU Mánes, ada výstav, zastoupen v Národní galerii Praha (Toman, Slovník Chagall)
72 Dobeš Ludva (1914-) "V b ízovém lese" .................................................................................................................................................................... 4 500 K olej na malí ské lepence, signováno, nedatováno, erný holandský rám, siln p sobivá práce, 44 x 58 (59,5 x 72,5)
Dobeš Ludva brn nský malí a grafik, studoval na Škole um leckých emesel v Brn , malí krajin, folklóru, lidských figurek, také malí skla a keramiky (Toman, Slovník Chagall)
73 Nedorost Standa (1945-) "Abstrakce" ................................................................................................................................................................................ 2 500 K
olej na plátn , signováno, datováno 2001, sb ratelsky velmi zajímavá práce abstraktního malí e sugestivního manýrismu, 25 x 35 (28 x 38) Obraz má vzadu na každé stran záv s, m že tedy viset ve ty ech polohách a má také ty i názvy: "Dívka v modrém," "Portréty žen," "Dívka v zeleném" a "Dívka koukající se do táboráku"
Nedorost Standa narozen v eských Bud jovicích, výstavy v Karlových Varech, Vídni, Praze, Mnichov atd., krom toho, že maluje, je držitelem osmnácti sv tových rekord v silovém trhu, které jsou též zapsány v Guinnesov knize rekord
74 Tichý František (1896-1961) "Paganini" ................................................................................................................................................................................ 75 000 K
mistrovský galerijní uhel a tužka na jemném r žov hn dém pozadí, signováno, datováno 1942, jedine ná kresba vysoké estetické, sb ratelské a um lecké hodnoty, 44 x 31,5 (51 x 38)
Tichý František vynikající eský malí , kreslí a grafik, jeho práce pat í k tomu nejlepšímu z eského malí ství 20. století, studium na pražské akademii u Obrovského a Krattnera, odchod do Francie, ada výstav u nás i ve sv t , široké zastoupení KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 9
v Národní galerii i v ad sv tových galerií, Zasloužilý um lec v roce 1961, ada monografií o tomto slavném malí i, nap . monografie "Tichý František - Grafické dílo" od Františka Dvo áka (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
75 Šlitr Ji í (1924-1969) "Bertramka 169" ..................................................................................................................................................................... 4 800 K
kresba tuší kolorovaná akvarelem, signováno, datováno 1967, práce slavného skladatele a herce divadla Semafor, patrn jde o vilu Karla Gota, 38,5 x 30 (40 x 32)
Šlitr Ji í malí , grafik, hudebník, herec, zp vák, kreslil a maloval deníky ze svých cest, volné kresby zachycovaly m sta, ulice, mo e, výjevy z divadla, koncert , ženské akty, portréty, zabýval se knižní ilustrací (Slovník Chagall)
76 neur eno "Horská krajina s vodní plochou".................................................................................................................................. 5 500 K olej na plátn , signum zahrani ního autora, kolem roku 1930, velmi kvalitní práce, ur ením cena jist stoupne, 55 x 70 (75 x 89)
77 Stehlík Jind ich (1905-1991) "Krajina se stromy na podzim" ....................................................................................................................................... 4 500 K olej na plátn , signováno, první polovina minulého století, profesionální práce v kvalitním rámu, 50 x 65 (60 x 76,5)
Stehlík Jind ich malí v Praze, studium na pražské akademii u O. Nejedlého, v jeho tvorb p evažovala krajinomalba, zachycoval také záb ry denního života a pracovní nám ty (Toman, Slovník Chagall)
78 Volf "Zátiší s jablky a banány" .................................................................................................................................................. 5 500 K olej na tvrzené malí ské lepence, signováno, datováno 1970, vzadu v nování ze Švýcarska, výborná kvalitní profesionální práce, 48 x 55 (54 x 62)
79 Rytí "Plachetnice u mo ského pob eží" ................................................................................................................................. 5 500 K olej na kartonu, signováno, kolem poloviny minulého století, kvalitní práce v luxusní adjustaci, ve vý ezu 23 x 28 (55,5 x 57,5)
80 nesignováno "Plachetnice v p ístavu" ...................................................................................................................................................... 5 800 K olej na lepence, kolem roku 1930, mistrovská práce v luxusním rámu holandského typu, 31 x 41 (48 x 58)
81 Hausler F. "Nám stí ko ve starém m st " ......................................................................................................................................... 1 800 K akvarel - kvaš, signováno, kolem poloviny minulého století, ve vý ezu 35 x 49,5 (48 x 62)
82 Nemastil Zden k (1879-1942) "Potok v zim " .......................................................................................................................................................................... 2 500 K olej na lepence, signováno, kolem roku 1920, slavné téma ma ákovy školy, kvalitní práce autora, který rozhodn pat í do sbírky významných eských krajiná , 35 x 48,5 (45,5 x 59,5) Nemastil Zden k malí a krajiná v Praze, studoval u Vacátka a Šetelíka, nej ast ji maloval motivy z Volyn , kde na podzim 1923 uspo ádal svou soubornou výstavu (Toman)
83 Vogel Zdena "Portrét dít te" ......................................................................................................................................................................... 1 200 K olej na plátn , signováno, kolem poloviny minulého století, profesionální portrétní práce, nerámováno, 61 x 50,5
str. 10
84 Volf "Stromy v lese" ......................................................................................................................................................................... 2 500 K olej na sololitu, signováno, datováno 1970, galerijní práce, 32 x 35 (45,5 x 48,5) Volf rodák ze Dvora Králové, který žil a p sobil ve Švýcarsku
85 Vaic Josef (1884-) "Tažní kon " .................................................................................................................................................................................. 400 K
grafický list, suchá jehla, signováno, kolem roku 1925, autorský tisk, skv lá grafika skv lého autora, který portrétoval i Masaryka, grafika je na více místech poškozena bílými skvrnami, 25,5 x 31,5 (38 x 49,5) Vaic Josef významný pražský malí , grafik a kreslí , studia v Holandsku v Amsterodamu u prof. Neuhause, Haagu a Pa íži, vydáván v Curychu, Pa íži, Amsterodamu atd., jeho grafiky jsou propracovány až na úrove fotografie, mimo ádný zjev našeho um ní, grafik evropské úrovn , zastoupen v ad evropských galerií, jeden z nejlepších našich i evropských grafik (Toman)
86 nesignováno "Putto - truba na delfínu"................................................................................................................................................. 5 500 K
olej na tvrzené lepence, kolem roku 1900, výborná práce, zlatá pasparta s vnit ním elipsovitým vý ezem, sb ratelsky zajímavá práce, ve vý ezu 19 x 25 (33 x 40) Párová k následující položce . 87
87 nesignováno "Putto - se stuhou na delfínu" ........................................................................................................................................... 5 500 K
olej na tvrzené lepence, kolem roku 1900, výborná práce, zlatá pasparta s vnit ním elipsovitým vý ezem, sb ratelsky zajímavá práce, ve vý ezu 19 x 25 (33 x 40) Párová k p edcházející položce . 86
88 Kainzl R. "Mnich koštující víno".......................................................................................................................................................... 4 500 K olej na plátn , signováno, nedatováno, vzadu galerijní razítko, zajímavá sb ratelská práce, 27,5 x 21 (37 x 31) Párová k následující položce . 89
89 Kainzl R. "Mnich usmívající se na víno" .......................................................................................................................................... 4 500 K olej na plátn , signováno, nedatováno, vzadu galerijní razítko, zajímavá sb ratelská práce, 27,5 x 21 (37 x 31) Párová k p edcházející položce . 88
90 Fuchs F. "Mnich s knihou" .................................................................................................................................................................... 4 500 K olej na d ev , signováno, nedatováno, vzadu galerijní razítko, zajímavá práce, 26,5 x 21 (38,5 x 32,5)
91 Vichy "Krajina s mostkem" ................................................................................................................................................................. 900 K
olej na sololitu, signováno, nedatováno, komorní práce, miniatura, 13,5 x 9 (16 x 11,5) Párová k položce . 93
92 Konárek "Pražský hrad" ............................................................................................................................................................................. 300 K kombinovaná technika - olej, uhel, p íjemná komorní miniatura, 12,5 x 12,5 (18 x 18)
str. 11
93 Vichy "Lod v p ístavu" ........................................................................................................................................................................ 900 K
olej na sololitu, signováno, nedatováno, komorní práce, miniatura, 13,5 x 9 (16 x 11,5) Párová k položce . 91
94 Dvo ák E. "Z arabského sv ta"................................................................................................................................................................... 800 K olej na plátn , signováno, kolem roku 1935, velmi kvalitní práce, nerámováno, 40 x 45,5
95 Kubr V. "U Karlova mostu" ..................................................................................................................................................................... 500 K akvarel - kvaš, signováno, kolem roku 1935, p íjemná pragensie, ve vý ezu 22 x 16 (31 x 25)
96 Hassan Mohamed "Hlava Araba" .......................................................................................................................................................................... 2 500 K mistrovský olej na plátn , signováno, datováno 1904, galerijní práce, 32 x 24 (40 x 32)
97 Košna Václav (1909-) "Pohled do údolí z okraje b ízového lesa" ................................................................................................................. 4 500 K
mistrovský olej na plátn , signováno, datováno 1928, reprezentativní práce, velmi silný vliv Kalvody je více než z ejmý, pro sb ratele ma ákovc velmi zajímavé a ojedin lé, 136 x 60 (142,5 x 68) Košna Václav malí , studoval na Ukrajinské akademii v Praze u profesora Kulce a soukrom u A. Kalvody a F. Engelmüllera (Toman, Slovník Chagall)
98 Reiter G " eská krajina s b ízami" .................................................................................................................................................. 4 500 K
olej na plátn , signováno, datováno 1929, mistrovská malba v duchu ma ákovy školy, luxusní ru n p sobivé a reprezentativní, na rámu bronzová cedulka se jménem, 68 x 78,5 (87 x 96)
ezaný zlacený rám, velmi
Reiter G malí sice není uveden v Tomanovi, byl však reprodukován na pohlednicích i v asopisech
99 Drha Josef (1912-) "Z Beskyd" .................................................................................................................................................................................. 4 900 K
olej na malí ské lepence, signováno, kvalitní práce galerijní úrovn významného malí e severomoravského regionu, 30,5 x 100 (44,5 x 108)
Drha Josef malí a grafik, studia na Masarykov vyšší lidové univerzit v Ostrav , dále soukrom u Wünsche a Obšila, len Moravskoslezských výtvarných um lc (1945), S SVU (1948-1990), S VU, UVU (1991), zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, Ministerstva kultury, Galerie výtvarného um ní v Ostrav atd., dlouhý vý et výstav individuelních i kolektivních, významný žijící eský malí , p ední malí ostravského regionu (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
100 Tichý František (1896-1961) "Hlava klauna" ...................................................................................................................................................................... 49 000 K
mistrovská barevná kombinovaná technika - uhel, akvarel, signováno, datováno 1954, bravurní práce galerijní hodnoty, sb ratelsky zajímavé a hodnotné, 30 x 24 (35 x 29)
Tichý František vynikající eský malí , kreslí a grafik, jeho práce pat í k tomu nejlepšímu z eského malí ství 20. století, studium na pražské akademii u Obrovského a Krattnera, odchod do Francie, ada výstav u nás i ve sv t , široké zastoupení v Národní galerii i v ad sv tových galerií, Zasloužilý um lec v roce 1961, ada monografií o tomto slavném malí i, nap . monografie "Tichý František - Grafické dílo" od Františka Dvo áka (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
str. 12
NEOBRAZOVÁ ÁST pol. 101 – 120 101 Hodiny rámové ................................................................................................................................................................ 9 000 K zlacená sk í ka, p lové bití, smaltový ciferník, kolem roku 1820, funk ní, drobná poškození ciferníku i sk ín , 42 x 34
102 Hloušek R. Váza ................................................................................................................................................................................................. 2 500 K sklo tyrkysové barvy, broušené, signováno, kolem poloviny minulého století, krásný sb ratelský kus, výška 15 cm, pr m r 14,5 cm
103 V šák na ut rky, ru níky apod. ................................................................................................................................. 450 K d evo soustružené, kolem roku 1890, p edm t, který by nem l chyb t na žádné chalup , výška 27 cm, ší ka 41 cm
104 Nást nná plastika "Secesní hlava dívky".......................................................................................................... 2 500 K
keramika glazovaná, malovaná, zna eno TURN TEPLITZ RS+K AMPHORA, po átek 20. století, výborný sb ratelský kus, výška 22 cm
105 Busta "Marx" .................................................................................................................................................................. 3 500 K
porcelán bílý, zna eno zk íženými me i vtla enými a mod e tišt nými, MÍŠE , signováno modelérem, kolem roku 1960, sb ratelská rarita, výška 14,5 cm
106 Váza........................................................................................................................................................................................... 900 K sklo iré a rubínové, broušené plochy i hrany, kolem roku 1935, tvar hranolu, výška 17,5 cm
107 Vývrtka ................................................................................................................................................................................... 600 K
p eklopná, patent z Rakousko - Uherska, jedna z nejlepších vývrtek na trhu všech dob, korkový uzáv r se vytahuje stejným zp sobem, jako se vývrtka navrtává do korku, kolem roku 1910, výborný stav, výška 14 cm
108 Sklenice.................................................................................................................................................................................... 500 K sklo ru n malované secesním dekorem, kolem roku 1910, funk ní i sb ratelský kus, výška 13,5 cm
109 Vázi ka - sklenice ............................................................................................................................................................... 900 K sklo iré, vrstvené rubínovým, probrušované s motivem kv t , kolem roku 1930, luxusní provedení, výška 12,5 cm
110 Plastika "Ptá ek"............................................................................................................................................................... 350 K porcelán bílý, kolem roku 1955, p íjemná miniatura, výška 4,5 cm
111 Plastika "Ptá ek"............................................................................................................................................................... 350 K porcelán malovaný, kolem roku 1955, p íjemný sbírkový kus, výška 5,5 cm
112 T žítko "Sedící Ko kopes" ........................................................................................................................................... 400 K sklo iré, kolem poloviny minulého století, výška 9 cm
113 Lampi ka stolní "Sedící pes" .................................................................................................................................. 1 200 K
porcelán malovaný, kolem poloviny minulého století, výborný stav, výška 19,5 cm Elektroinstalace je odstran na, p ípadný zájemce si ji musí obnovit, lampi ka svítila o ima a otvory v hlav , používala se do d tského pokoje jako no ní osv tlení KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 13
114 Korbel reklamní ................................................................................................................................................................. 800 K kamenina, NÜRNBERG, N mecko, kolem roku 1935, výška 12 cm, objem 0,4 l
115 H l - špacírka................................................................................................................................................................... 1 900 K t lo hole bambus, rukoje tvrzený kau uk ve tvaru hlavy psa, kolem roku 1920, luxusní provedení, dv drobná poškození hlavy
116 Plastika "K
v pohybu" .......................................................................................................................................... porcelán bílý, ROYAL DUX, zna eno tišt nou zna kou a r žovým trojúhelníkem, p vodní práce z po átku šedesátých let 20. století, skv lá práce, která pat ila do souboru plastik ocen ných 1. cenou na sv tové výstav v Bruselu, výška 16 cm
1 400 K
117 Podnos kruhový .............................................................................................................................................................. 1 800 K
niklovaný kov, zrcadlovina a erná hmota, zna eno DEZA, kolem poloviny minulého století, luxusní kus ve stylu ARTDEKO, velmi isté provedení, výborný sb ratelský i funk ní kus, pr m r 32 cm
118 Džbán s víkem a nápisem "Byly jste takové hezké, vy naše chaloupky eské"............................. 1 500 K
plech bohat barevn malovaný emailem, na boku nápis "Vlasti zdar", zna eno, na n kolika místech mimo malbu odloupnuté, vyráb ly eské Bud jovice v roce 1940 jako vlasteneckou reakci v dob války, vzácn se vyskytující sb ratelský kus, výška 21 cm
119 Džbán s víkem a nápisem "Byly jste takové hezké, vy naše chaloupky eské"............................. 1 500 K
plech bohat barevn malovaný emailem, zna eno, mírn poškozeno mimo malbu, vyráb ly eské Bud jovice patrn v roce 1941 jako vlasteneckou reakci v dob války, vzácn se vyskytující sb ratelský kus, výška 21 cm Totéž jako p edcházející položka, ale v jiné barevné variant a bez dalšího nápisu
120 Plastika "Muž s holí a lucernou" .......................................................................................................................... 1 600 K kvalitní ezba ve d ev , signum nenalezeno, kolem roku 1910, výška 42 cm
OBRAZOVÁ ÁST pol. 121 - 160 121 Bulant Josef (1923-) "Dv postavy v krajin " ....................................................................................................................................................... 5 000 K olej na kartonu, signováno, druhá polovina minulého století, paspartováno, 9,5 x 14 (24 x 28)
Bulant Josef malí , grafik, narozen v Jihlav , studoval ve Státní grafické škole v Praze u S. Klíra, R. Beneše, K. Müllera a na AVU u M. Holého a B. Slánského (Slovník Chagall) POLOŽKY 121 - 125
122 Bulant Josef (1923-) "Vodní krajina se stromem".............................................................................................................................................. 5 000 K olej na kartonu, signováno, druhá polovina minulého století, paspartováno, 12 x 16 (27 x 30)
123 Bulant Josef (1923-) "Spole nost v dobovém oble ení" ................................................................................................................................... 5 000 K tempera na kartonu, signováno tužkou, druhá polovina minulého století, paspartováno, nerámováno, 16 x 19 (23 x 24)
124 Bulant Josef (1923-) "Spole nost v parku"............................................................................................................................................................. 5 000 K olej na kartonu, signováno, druhá polovina minulého století, paspartováno, 11,5 x 14,5 (29 x 32 ) KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 14
125 Bulant Josef (1923-) "Chalupy" ................................................................................................................................................................................... 4 500 K pastel, signováno, druhá polovina minulého století, paspartováno, nerámováno, 19 x 26 (30 x 36)
126 ernovický "Orientálec pijící kávu" ....................................................................................................................................................... 6 000 K
mistrovský olej na plátn , signováno, kolem roku 1930, luxusní rám francouzského typu, velmi kvalitní sbírkový kus, 40 x 23 (54 x 37)
127 Mrkvi ka Otakar (1898-1957) "Hudebník" ................................................................................................................................................................................ 7 500 K mistrovský akvarel, signováno, datováno 1945, galerijní práce významného moderního malí e, nerámováno, 30 x 21
Mrkvi ka Otakar malí , kreslí , ilustrátor, noviná , scénograf, studium na UPŠ Praha u Dít te a Brunnera, dále na akademii v Praze u Loukoty (ve Slovníku Chagall dlouhý popis jeho innosti, vý et výstav, seznam literatury, Lexicon of the CVA)
128 Dlouhý L. "Zátiší s pohárem a hruškami" ........................................................................................................................................ 1 800 K olej na lepence, signováno, datováno 1955, nerámováno, 25 x 35
129 Jíra Josef (1929-2005) "Bejrút" ........................................................................................................................................................................................ 9 500 K mistrovský akvarel, signováno, datováno 1967, výborná práce slavného eského malí e druhé poloviny minulého století, 28,5 x 35
Jíra Josef malí , grafik, ilustrátor, kreslí , tv rce plastik, scénograf, studium na Odborné šperka ské škole v Trutnov a na pražské akademii u Holého, Nejedlého a Rady, len reprezenta ního družstva lyža , len M 57, S UG Hollar, zastoupen ve sbírkách všech našich galerií, rozsáhlý vý et výstav v Lexiconu i ve Slovníku (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
130 Nový Miroslav (1913-) "Muž s fezem na hlav " ........................................................................................................................................................ 2 500 K pastel, signováno, datováno 1935, brilantní kresba žáka Špillara, 39 x 26
Nový Miroslav malí , grafik, žák Z. Kratochvíla a K. Špillara, studijní cesty po Jugoslávii, ecku, Egypt a Palestin (Toman, Slovník Chagall)
131 neur eno "P epadení piráta" ................................................................................................................................................................. 1 500 K kresba tuší a akvarelem, signováno, datováno 1963, žertovná kresba profesionálního kreslí e, nerámováno, 39,5 x 29
132 Ho ánek Jaroslav (1925-1995) "Honosná kytice" ..................................................................................................................................................................... 1 700 K barevná litografie, signováno, datováno 1964, I. autorský tisk, skv lá práce mimo ádného autora s výstavami po celém sv t , volný list, 57 x 42
Ho ánek Jaroslav grafik, ilustrátor, narozen v Praze, studoval na Akademii v Praze u Obrovského a Nechleby, p edseda S VG Hollar, svými díly zastoupen v Národní galerii v Praze, Galerii hlavního m sta Prahy, Obrazárn Pražského hradu, Museé de Chateau Malbork, Kunstmuseum Frederikshavn, Center Sint-Niklaas, atd., od roku 1965 výstavy po celém sv t (Slovník Chagall)
133 Götz Zden k (1955-) "Kytarista" ................................................................................................................................................................................. 5 500 K olej na tvrzené lepence, signováno, kolem roku 1980, velmi kvalitní, p sobivá práce malí e, který již v roce 1983 vystavoval v Pa íži, 48 x 68 (58 x 78) KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 15
Götz Zden k malí , narozen v Ústí nad Labem, studoval architekturu na VUT v Praze a poté na AVU v Praze, v jeho obrazech se objevuje sv t techniky a moderních p ístroj jako životní prost edí sou asného lov ka, v roce 1993 získal cenu Masarykovy akademie um ní (Slovník Chagall)
134 Cejnar Wladislaw (1921-) "Patriarcha - Muž"................................................................................................................................................................. 9 000 K olej na plátn , signováno, datováno 1947, mistrovská práce polského malí e a jevištního výtvarníka, 69 x 52,5 (82,5 x 65,5)
135 Jazet Paul "Zbojníci" .................................................................................................................................................................................... 1 000 K kolorovaná grafika, signováno, datováno áste n pod paspartou, 19. století, ve vý ezu 30 x 22 (49 x 41)
136 Hájek "Stromy v krajin " ................................................................................................................................................................. 1 200 K olej na lepence, signováno, první polovina 20. století, p sobivá profesionální práce, vzadu razítko sb ratele, kvalitní dobový rámek, 28 x 34 (35 x 40,5)
137 Popelka Vojt ch Hynek (1888-) "Krávy na pastv "................................................................................................................................................................... 5 800 K
olej na lepence, signováno, kolem poloviny minulého století, vzadu štítek Spolku výtvarných um lc Marold, luxusní ru n rám, výborný celek, 30 x 39 (42 x 54)
ezaný
Popelka Vojt ch Hynek malí , narozen v Praze, studia na UMPRUM u prof. Dít te a Jakesche, na AVU u prof. Schwaigera, v noval se krajinomalb , specializoval se na malbu zví at, tvo il dlouho v Pa íži, ilustroval Brehm v Život zví at, výstavy v Topi ov salon , v Rubešov galerii a další (Toman, Slovník Chagall)
138 Hlavica Otto "D l Barbora"........................................................................................................................................................................... 4 500 K mistrovský akvarel, signováno, datováno 1927, veduta šachty z karvinské ásti revíru, ve vý ezu 27 x 35 (55 x 67)
139 Šrámek "Kytice ve váze" ........................................................................................................................................................................... 900 K mistrovský olej - tempera, signováno, datováno 1948, ve vý ezu 37 x 24 (65 x 50)
140 Wünsche Vilém (1900-1984) "Práce na kališti".................................................................................................................................................................. 38 000 K
mistrovský galerijní olej na plátn , signováno, kolem poloviny minulého století, výborná práce skv lého malí e, národního um lce, jeho obrazy s tématikou práce pat í mezi skvosty eské malby 20. století, 73 x 55 (92 x 74)
Wünsche Vilém malí , ilustrátor, narozen v Šenov ve Slezsku, kde také zem el, studia v Praze na UPŠ a na AVU u prof. Švabinského, stipendium v Pa íži, 1931 estný studijní rok na AVU Praha, výstavy v Ostrav , Praze, Lodži a v ad dalších m st ostravsko-karvinského regionu, v roce 1995 zastoupen na výstav Regionální um ní ve sbírkách GVU v Ostrav , Národní um lec, jeden z nejvýznamn jších malí našeho regionu (Toman, Lexicon of the CVA)
141 Beran (?) "Podhorská krajina" ............................................................................................................................................................. 2 000 K olej na malí ské lepence, signováno, nedatováno, p íjemná práce galerijní úrovn , ve vý ezu 45 x 64 (77 x 96)
142 Vydra "Lesní t " .................................................................................................................................................................................. 2 400 K olej na plátn , signováno, datováno 1950, velká reprezentativní práce, 58 x 75 (73 x 91) KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 16
143 Krejsa "Sv tská madona" ....................................................................................................................................................................... 900 K barevný d evo ez, signováno, první polovina minulého století, ve vý ezu 52 x 54 (82 x 80)
144 Drha Josef (1912-) "Žn z Hlu ínska" ................................................................................................................................................................... 5 000 K olej na plátn , signováno, po polovin minulého století, výborná práce výborného autora ve výborném rámu, 49 x 69 (60 x 80)
Drha Josef významný žijící eský malí a grafik, narozen v Ostrav , studia na Masarykov vyšší lidové univerzit v Ostrav , dále soukrom u V. Wünsche a J. Obšila, len Moravskoslezských výtvarných um lc , S SVU, S VU, SVUT Ostrava, FVU, SCA, dlouhý vý et výstav individuelních i kolektivních po celé republice, zastoupen v Národní galerii Praha, ve sbírkách Ministerstva kultury, Galerie výtvarného um ní v Ostrav atd. (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
145 Salinger Ivo (1894-1987) "Alegorie spravedlnosti"...................................................................................................................................................... 4 000 K lept, signováno, kolem roku 1930, ve vý ezu 65 x 42 (88 x 64)
Salinger Ivo výborný malí a grafik, zajímaly jej hlavn mystické kompozice, byl prot žovaným malí em v N mecku ve t icátých letech minulého století, uvád n ve sv tových katalozích
146 Sládek Jan Václav (1909-1992) "Stromy" ...................................................................................................................................................................................... 3 000 K kombinovaná technika, signováno, datováno 1963, ve vý ezu 45 x 70 (67 x 91)
Sládek Jan Václav malí , grafik, spisovatel, pedagog, narozen na Hukvaldech, studium na UMPRUM v Praze u prof.Kysely, len Bloku výtvarných um lc zem Moravskoslezské a S VU, vystavoval s SVU Mánes, zastoupen v Národní galerii Praha, významný malí z Ostravska, významn je tento malí spojen s Leošem Janá kem, Janá ka neilustroval, ale komentoval, své práce vystavoval na muzikologických konferencích ve Vídni, Mnichov , Praze atd., vydal soubor pohlednic z Ostravska (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
147 Votava F. "Krajina ve žních" .................................................................................................................................................................. 1 400 K tempera, signováno, datováno 1941, kvalitní krajiná ská práce malí e uvedeného v Tomanovi jen jako Votava F., luxusní ru n ezaný st íb ený rám, ve vý ezu 21 x 30 (35,5 x 45) Votava F. významný n mecký malí a grafik pat ící mezi uznávané malí e t etí íše
148 Rubinstein Sascha (?) "Hlava muže" ............................................................................................................................................................................ 4 900 K bravurní kresba uhlem a barevnými k ídami, signováno, u podpisu uvedeno místo - MONTPARNASE PARIS 1937, hodnotná práce, jejíž zajímavost po p esném ur ení autorství jist vzroste, 32 x 24,5 (47,5 x 38)
149 Kos R. "Letní krajina" ......................................................................................................................................................................... 2 900 K olej na plátn , signováno, kolem roku 1935, kvalitní impresionistická práce, 48,5 x 66 (60 x 77)
150 Drtikol František (1883-1961) "Bohatá kytice ve váze" .................................................................................................................................................... 23 000 K
olej na d ev né p ekližce, signováno, datováno 1951, práce sv tov proslulého fotografa, mystika a také malí e, sb ratelsky zajímavé, nerámováno, 52 x 33
Drtikol František sv tov proslulý eský fotograf první poloviny 20. století, znám je i jako mystický malí , v roce 1935 prodal sv j fotoateliér a za al se pln v novat malování (Slovník Chagall)
str. 17
151 Horn Julius (1900-) "Muž s cigaretou a vousy" .................................................................................................................................................. 5 900 K mistrovský olej na malí ské lepence, signováno, t icátá léta minulého století, luxusní ru n štítek se jménem autora, výborný celek, 23,5 x 18 (31,5 x 25,5)
ezaný zlacený rám, na rámu mosazný
Horn Julius malí , grafik, kreslí ex libris, studia na um lecko pr myslové škole v Praze u Dít te a Kysely, podnikl studijní cesty do Vídn , N mecka a Pa íže, v malí ství se nejvíce v noval portrét m, namaloval nap . podobizny Jana a Tomáše Bati, zú ast oval se p ehlídek ex libris (Toman, Slovník Chagall)
152 Holas Ota (1910-1990) "Lod u mo ského pob eží" ............................................................................................................................................... 4 900 K
olej na sololitu, signováno, datováno 1978, kvalitní práce malí e, který ve druhé polovin 20. století pat il k nejdražším moravským malí m v bec, 50,5 x 100 (61,5 x 111,5) Holas Ota malí , kreslí , grafik, v roce 1943 byl na základ p edložených prací p ijat do Syndikátu eských výtvarných um lc v Praze, pozd ji studoval na AVU v Praze u profesora Obrovského a K. Miná e, len Moravskoslezského sdružení výtvarných um lc , dlouhý vý et výstav v Lexiconu (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
153 Beran Josef (1916-1989) "Podzimní kytice" ................................................................................................................................................................... 2 800 K olej na plátn , signováno, datováno 1978, kvalitní profesionální práce, vzadu štítek Díla, 81 x 45 (90 x 55,5)
Beran Josef malí , studia na Škole um ní ve Zlín u profesora Hrocha, Wiesnera, Miléna a Gajdoše, p sobil jako profesor na UPŠ v Uherském Hradišti (Slovník Chagall)
154 Rosbroj Eugen "Zátiší s vl ími máky a knihami".................................................................................................................................... 1 500 K olej na malí ské lepence, signováno, kolem roku 1900, typické dekorativní zátiší, 48 x 65 (58 x 74,5)
155 neur eno "Štramberská Trúba" ........................................................................................................................................................... 1 500 K profesionální akvarel, signováno patrn Vávra, datováno 1949, velmi zda ilá práce, ve vý ezu 43 x 29 (70,5 x 54)
156 Lenay Rud. "Hutnická Ostrava" ............................................................................................................................................................... 1 900 K
olej - tempera, signováno, patrn dob e p e teno, datováno 1941, kvalitní svým pojetím, neobvyklá a ojedin lá práce, sb ratelsky i um lecky zajímavá, 38 x 50 (53 x 64,5)
157 Schadt Karel (1888-) "Chalupy v zim " .................................................................................................................................................................... 3 500 K olej na lepence, signováno, kolem roku 1920, kvalitní práce eské krajiná ské školy, rozhodn pat í do sbírky krajiná ství, 30 x 37,5 (41 x 48)
Schadt Karel studoval u profesora Kalvody, výstavy ve Vídni, Pa íži, v Praze Topi v salon, Rubeš v salon, do roku 1943 uspo ádal p es 30 výstav, zastoupen v Národní Galerii, významný eský krajiná (Toman, Slovník Chagall)
158 Raška "Z Beskyd" ...................................................................................................................................................................................... 900 K olej na plátn , signováno, nedatováno, p íjemná a svou velikostí reprezentativní práce, 50 x 100 (54,5 x 104,5)
159 Balaš O. "Zátiší s jablky" ....................................................................................................................................................................... 1 200 K profesionální pastel, signováno, kolem roku 1930, 28 x 38 (47,5 x 61)
str. 18
160 Filla Emil (1882-1953) "Zápas dvou muž "............................................................................................................................................................. 25 000 K
mistrovská kombinovaná technika, signováno, datováno 1937, galerijní práce ze slavné série ZÁPASY, luxusní adjustace, 25 x 35 (49,5 x 56,5)
Filla Emil malí , grafik, socha , výtvarný teoretik, studoval obchodní školu, pak AVU v Praze u profesora Thieleho a Bukovace, len Osmy, jejíž vznik vyvolal, len SVU Mánes a Skupiny výtvarných um lc , kde byl také iniciátorem jejího vzniku, od roku 1945 profesor pro monumentální malbu na VŠUP v Praze, velké množství výstav doma i v zahrani í, zastoupen v mnoha galeriích, v etn Národní galerie v Praze, vynikající, sv tov proslulý eský malí - kubista, v posledních letech dosáhl ady rekordních cen, zejména v kubistických obrazech (Slovník Chagall)
NEOBRAZOVÁ ÁST pol. 161 - 180 161 Stojan na noty ...................................................................................................................................................................... 900 K kov, teleskopický, období první republiky, výška 140 cm
162 Kord ...................................................................................................................................................................................... 6 800 K rakousko - uherských železni ních ú edník , mosazné garnitury, druhá polovina 19. století, délka 91,5 cm
163 Stolek se t emi etážemi................................................................................................................................................ 4 500 K litina zdobená plastickým ornamentem a erným a zlatým lakem, šestiúhelníkové desky spojeny t emi nohami zakon enými dole lvími tlapkami, druhá polovina 19. století, výška 74 cm, ší ka 39 cm
164 Fotoaparát ......................................................................................................................................................................... 1 600 K zna ka MIKROMA MEOPTA P erov, objektiv MIRAR, padesátá - šedesátá léta minulého století, p vodní kožené pouzdro, výborná zachovalost,
165 T žítko reklamní ............................................................................................................................................................ 1 400 K
niklované a lakované železo, miniatura ve tvaru kamen na uhlí zna ky MORAVIA METEOR MORA, období první republiky, výška 11,5 cm
166 Mlýnek na kávu .............................................................................................................................................................. 2 000 K mosaz, klika zdobená motivem lva, kolem roku 1900, funk ní, p vodní kus, išt no, výška 24,5 cm
167 Kniha "Kamenouhelné doly Ostravsko-karvinského revíru" ............................................................... 2 000 K Moravská Ostrava 1929, svazek IV, 81 fotografických záb r všech šachet OKR a dalších 146 fotografií, v etn p esného popisu všech d lních podnik a ostatního, vytiskla knihtiskárna PROMETHEUS Praha VIII, dobrý stav, žádané, velikost list formátu A4, 517 stran
Sou ástí publikace již nejsou p ílohy s plánem dálkového topení v P ívoze a p ehledná mapa OKR. Statistické p ílohy jsou pevn vlepené v ásti o hospodá ském vývoji revíru. Vedle fotografických záb r šachet nabízí publikace i fotografie sociálního zázemí - d lnické jídelny, sprchy, kuchyn , d lnické domy v etn p dorysných plánk a mnoho dalších. Srovnávací fotografie ukazují na mohutný rozmach d lního pr myslu v první tvrtin minulého století. P edložená fakta jsou jist zajímavá nejen pro historiky i studenty bá ského inženýrství
168 Fotografie "Hrab Larisch Mönnich s ženou Olivií" .................................................................................... 700 K
opat eno podpisy a datací 29. 4. 1937, jedná se o bývalého majitele n kolika dol OKR, v ráme ku, zaskleno, chybí zadní op ra ráme ku
169 Sypátko na písek............................................................................................................................................................. 7 500 K
st íbro, sloužilo na vysoušení inkoustu p i psaní husím brkem, Carské Rusko, zna eno mistrovskou zna kou BK (VK) a puncovní zna kou, první polovina 19. století, dvoudílné, šroubovací, ryzost st íbra 84 zolotnik , hmotnost 200,00 g KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 19
170 Miniatura "Buddha" ................................................................................................................................................... 1 700 K
st íbro, zna eno puncovní zna kou, první polovina 20. století, ryzost st íbra 800, hmotnost 30,80 g výška 3,7 cm
171 Miska tvaru lastury .......................................................................................................................................................... 900 K
majolika, zdobená na vrchní stran reliéfn dívkou jedoucí na delfínu a nápisem: "Des Meeres und der Liebe Wellen," na reverzní stran erotickým motivem, zna eno vtla ovanou zna kou ZNOJMO, druhá polovina 19. století, ší ka cca 16,5 cm
172 Náhrdelník dámský....................................................................................................................................................... 4 500 K zlato, zna eno puncovní zna kou, kolem poloviny minulého století, bezvadný stav, ryzost zlata 585, hmotnost 11,85 g
173 Náramek dámský lánkový ................................................................................................................................... 10 500 K
zlato dvoubarevné, sestaven z o ek a spojek, zna eno puncovní zna kou, t icátá léta minulého století, ryzost zlata 585, hmotnost 27,80 g
174 Náramek dámský lánkový ...................................................................................................................................... 7 500 K zlato zdobené gilošováním, ARTDEKO, zna eno puncovní zna kou, období první republiky, ryzost zlata 585, hmotnost 18,62 g
175 Brož s kamejí .................................................................................................................................................................... 5 000 K
zlato, ezba dív í hlavy provedena do sope ného - lávového kamene, zna eno puncovní zna kou, Itálie, druhá polovina 19. století, ryzost zlata 585, hmotnost 17,57 g btto
176 Džbán s cínovým víkem uchyceným k uchu .................................................................................................... 4 500 K
sklo zelené, t lo tvaru ba ky na nízké patce, hrdlo mírn rozev ené, zdobeno zlatými linkami a ty lístky, víko zdobeno plasticky, druhá polovina 19. století, výška 37,5 cm
177 Džbán s cínovým víkem uchyceným k uchu .................................................................................................... 5 500 K
sklo zelené zdobené dekorem pijáka na strom s pohárem a konvicí, t lo úzké válcovité, dole mírn rozší ené, víko zdobeno plasticky, druhá polovina 19. století, výška 40 cm
178 Plastika - lampa "Dv d ti u stromu" ................................................................................................................. 4 800 K majolika, barevn malovaná, vzadu signováno M.J. HUMMEL, zna eno OESLAU, sbírkový kus, schází stínítko, výška 30 cm
179 Brož s briliantem a dv ma modrými safírky ................................................................................................... 3 600 K
zlato, provedení úzké, dlouhé, kameny osazeny podéln v jedné linii, zna eno puncovní zna kou, Rakousko - Uhersko, kolem roku 1900, ryzost zlata 585, hmotnost 2,82 g btto, briliant 0,10 ct
180 Plastika "Buddha" ........................................................................................................................................................ 1 400 K sklo malachitové, CURT SCHLEVOGT, Jablonec nad Nisou, kolem roku 1935, výška 20,5 cm
OBRAZOVÁ ÁST pol. 181 - 200 181 Král "Kubistická figurální scéna" .......................................................................................................................................... 12 000 K olej na lepence, signováno, nedatováno, zajímavá a p sobivá práce, 30 x 44 (36,5 x 50,5)
str. 20
182 Ku era Jaro (1885-1950) "Ondráš a Juráš"..................................................................................................................................................................... 9 000 K mistrovský profesionální goblén Valašsko - mezi í ské goblénové manufaktury, kolem roku 1920, zna eno, nádherný sbírkový a um lecký kus sv tov proslulé goblénky, 111 x 79
Ku era Jaro malí , skv lý gobelíná , narozen v Byst ici pod Hostýnem, studoval na U itelském ústavu v P íbo e a na VŠUP v Praze, dále studoval tkaní gobelín v Pa íži, u il na n kolika školách, v letech 1922 - 1925 vedl gobelínovou školu ve Valašském Mezi í í (Toman, Slovník Chagall)
183 Krtil - Alp Ladislav (1947-) "Krásy a strasti sv ta" ....................................................................................................................................................... 15 000 K
olej na plátn , signováno, datováno 1967, galerijní reprezentativní práce malí e zastoupeného v ad sv tových galerií, zcela výjime ná nabídka, 114 x 99 (116 x 100)
Krtil - Alp Ladislav malí , miniaturista, tv rce objekt , narozen v Toužimi, pat il mezi významnou vlnu surrealismu šedesátých let, v roce 1978 emigroval do Rakouska, žije ve Vídni, vystavoval po celém sv t - New York - Multimedia Arts Gallery, Benátky, Mnichov, Pa íž, zastoupen namátkou: Museum Pforzheim, Museum für angewandte Kunst Víde , Kulturamt der Stadt Wien, Muzeum Ostrava atd., v roce 1990 se zú astnil výstavy v Paláci kultury v Praze uspo ádané pro emigrované um lce pod názvem 90 autor v roce ´90 - Nové cesty kresby a grafiky, katalog k výstav sestavil Ing. Ivo Janoušek, CSc., editel Národního technického muzea (Slovník Chagall, internetové stránky)
184 Drha Josef (1912-) "Z Morávky" ............................................................................................................................................................................. 4 500 K
olej na malí ské lepence, signováno, po roce 1950, mistrovská reprezentativní práce významného malí e Severní Moravy, vzadu štítek Fondu výtvarných um lc , 35 x 100 (46 x 109)
185 Hartinger Ilja (1935-) "Valašská krajina II" ............................................................................................................................................................ 4 500 K mistrovský olej na sololitu, signováno, velká reprezentativní práce významného malí e Severní Moravy, 38 x 84 (58 x 102)
Hartinger Ilja malí , grafik, narozen v Novém Hrozenkov , studoval na ŠU v Brn , dále na VŠUP v Praze u profesora A. Strnadela a J. Baucha, po studiích se vrátil do Karolínky, kde trvale žije a pracuje, dlouhou dobu byla st edem jeho zájmu valašská krajina, v poslední dob p ibývají figurální motivy, vytvo il adu mozaiek a sklen ných vitráží, ada samostatných i kolektivních výstav (Slovník Chagall)
186 Hrn árek Jan (1918-) "Z Beskyd" ...................................................................................................................................................................................... 900 K barevná litografie, signováno, íslováno 9/200, kolem roku 1975, um lecká adjustace, p sobivý grafický list, ve vý ezu 29,5 x 63 (56 x 87)
Hrn árek Jan malí , kreslí , grafik, v nuje se p evážn krajinomalb , narozen ve Fry ovicích, soukromá studia u Otty Schüllera ve Frýdlant nad Ostravicí, pražská akademie u Otakara Nejedlého, Sychry, Lieslera, a Tittelbacha, od roku 1948 žije a tvo í ve Frenštát pod Radhošt m, zastoupen v NG Praha, kolem t iceti výstav v eské republice i v Evrop - nap . Curych, Liverpool, Katovice, Zlínský salon, zastoupen v GVU v Ostrav , v roce 1953 se ú astnil sout že o výzdobu malého foyeru Národního divadla v Praze, v roce 1973 obdržel cenu m sta Ostravy, v roce 1983 titul Zasloužilý um lec (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
187 Tkaczyk Bed ich Augustin (1910-1979) "Dvorek v zim " ....................................................................................................................................................................... 3 500 K
mistrovský galerijní olej na sololitu, signováno, kolem poloviny minulého století, výborná práce jednoho z nejlepších malí p sobících na Ostravsku, vzadu štítek Díla, 62 x 87 (78,5 x 103)
Tkaczyk Bed ich Augustin malí , grafik, studoval na UPŠ v Praze, zastoupen ve sbírkách GVUO, vynikající malí Severní Moravy, m l velmi ztížené možnosti ú asti na výstavách, podle našeho názoru jde spolu s Wünschem o nejlepšího malí e našeho regionu ve 20. století (Lexicon of the CVA) POLOŽKY 187 - 188
str. 21
188 Tkaczyk Bed ich Augustin (1910-1979) "Velká kytice" ........................................................................................................................................................................... 3 500 K mistrovský olej na sololitu, signováno, kolem poloviny minulého století, vzadu štítek Díla, neobvyklá kompozice s bílou židlí a sbírkou motýl , 56 x 58 (75 x 76)
189 Vlach Old ich (1886-) "Svážení obilí ko mi"......................................................................................................................................................... 15 000 K
olej na plátn lepeném na silné desce, signováno, kolem roku 1940, krásná velká reprezentativní práce v širokém um leckém rámu, 67 x 97,5 (85 x 115)
Vlach Old ich malí v Praze, narozen v Praze, žák um lecké pr myslové školy tamtéž, osvojil si všechny techniky malí ské v etn maleb nást nných, vynikající malí a restaurátor, který dokázal malovat i technikou starých mistr (Toman)
190 Elsinger "Plachetnice na mo i" ........................................................................................................................................................ 14 500 K mistrovský olej na plátn , signováno, kolem roku 1930, kvalitní práce pocházející ze sbírky "Marín" n meckých autor , náro ný reprezentativní rám, p sobivý celek, 69 x 78 (86 x 94)
191 Gering Franz "Plachetnice u m l iny" ....................................................................................................................................................... 7 500 K
olej na sololitu, signováno, kolem poloviny minulého století, kvalitní práce pocházející ze sbírky "Marín" n meckých autor , luxusní um lecký rám, p sobivý reprezentativní celek, vzadu ást štítku ze sbírky, 70 x 60,5 (90 x 79)
192 Neutschmann O. "Plachetnice u pob eží" ........................................................................................................................................................ 6 500 K olej na plátn , signováno, po polovin minulého století, práce pocházející ze sbírky "Marín" n meckých autor , bohatý um lecký rám, p sobivý celek, 60 x 80 (74,5 x 93,5)
193 Hagener C. "Plachetnice v mo ských vlnách" ................................................................................................................................... 3 500 K
olej na plátn , signováno, po polovin minulého století, vzadu na plátn n mecký nápis "Steifer Nord-West übern Atlantic, Original V.C. Haganer, K.W.R.", práce pocházející ze sbírky "Marín" n meckých autor , 55,5 x 80,5 (62 x 86,5)
194 Rombald J. "Práce ve žních" ....................................................................................................................................................................... 1 900 K olej na plátn , signováno, kolem roku 1940, p íjemná velká práce, 64 x 98 (77 x 112)
195 Gronietski S. (?) "Lovecká spole nost p ed lovem"................................................................................................................................ 12 500 K mistrovský galerijní akvarel a kvaš, signováno, první t etina minulého století, luxusní práce polského autora, výborná galerijní hodnota, ve vý ezu 52 x 90 (80 x 117)
196 Tomek Antonín (1908-1978) "Krajina v Istrii (Buje)" ...................................................................................................................................................... 4 500 K
mistrovský galerijní olej na malí ské lepence, signováno, datováno 1965, práce galerijní hodnoty, vzadu štítek Fondu, 48 x 64 (62 x 77)
Tomek Antonín malí , studia na státní pedagogické akademii v Brn , p sobil v Novém Hrozenkov , v roce 1995 zastoupen na výstav Regionální um ní ve sbírkách GVUO po ádané v ostravském Dom um ní (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA) KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 22
197 Holý Miloslav (1897-1974) "Matka s dcerou a jablkem" .......................................................................................................................................... 15 000 K olej na plátn , signováno, datováno 1936, vysoce kvalitní, zajímavá práce vynikajícího malí e, je však restaurovaná, um lecký široký zlacený rám, 68 x 53,5 (87,5 x 73,5)
Holý Miloslav malí , grafik, studia na AVU v Praze u J. Preislera, po návratu z 1. sv tové války u V. Bukovace, J. Obrovského a ve speciální grafické škole M. Švabinského, spolu s Holanem, Kotíkem a Kotrbou vytvo il skupinu HO-HO-KO-KO, byl lenem Um lecké besedy, SVU Mánes a S UG Hollar, v letech 1947-1958 profesor na AVU v Praze, 1950-1954 rektor, 1954-1957 prorektor, výstavy v Mánesu, Myslbeku, ve Zlínském salón , Benátkách, Pa íži, USA, zastoupen v ad galerií, široké zastoupení v Národní galerii Praha (Toman, Slovník Chagall)
198 Stanovský Jarko "Bažant" ....................................................................................................................................................................................... 2 500 K tempera, signováno, datováno 1973, profesionální práce v um lecké adjustaci, 51 x 33,5 (75,5 x 57,5)
199 Musil Leopold (1920-1997) "Praha - Tróje" ........................................................................................................................................................................ 3 500 K
olej na malí ské lepence, signováno, druhá polovina minulého století, kvalitní profesionální práce absolventa akademie v Praze, 58 x 73 (66,5 x 83,5)
Musil Leopold malí , studia na akademii v Praze u Loukoty, Nechleby, Obrovského, Štursy a Krattnera, dále studia a práce v Pa íži, výstavy po celém sv t , jeden z mála eských moderních malí 20. století, jehož význam p erostl naše hranice, mimo ádný zjev našeho malí ství, široké zastoupení v ad galerií po sv t (Slovník Chagall)
200 Švabinský Max (1873-1962) "Method Kaláb"........................................................................................................................................................................... 400 K litografie, signováno, datováno 1960, jedna ze slavných portrétních prací našeho slavného malí e, kreslí e a grafika, volný list, 27,5 x 19,5
NEOBRAZOVÁ ÁST pol. 201 - 240 201 Mince .................................................................................................................................................................................... 3 700 K
zlato, 20 marek 1893, DEUTSCHES REICH, FREIE UND HANSESTADT HAMBURG, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 7,96 g
202 Mince .................................................................................................................................................................................... 3 500 K zlato, 20 Korun Rakousko - Uhersko, Franz Josef I., 1893, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 6,76 g
203 Mince .................................................................................................................................................................................... 2 700 K zlato, dukát Rakousko - Uhersko, Franz Josef I., 1861, výborný stav 1/1, mincovna A - Víde , ryzost zlata 986, hmotnost 3,49 g
204 Mince .................................................................................................................................................................................... 2 700 K zlato, dukát Rakousko - Uhersko, Franz Josef I., 1885, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 986, hmotnost 3,49 g
205 Mince .................................................................................................................................................................................... 3 900 K zlato, Svatováclavský dukát, 1923, výborný stav 0/0, ryzost zlata 986, hmotnost 3,49 g
str. 23
206 Mince .................................................................................................................................................................................... 3 900 K zlato, Svatováclavský dukát, 1924, výborný stav 0/0, ryzost zlata 986, hmotnost 3,49 g
207 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Rakousko - Uhersko, Franz Josef I., 1909, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
208 Mince ................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Rakousko - Uhersko, Franz Josef I., 1909, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
209 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Rakousko - Uhersko, Franz Josef I., 1896, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
210 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Rakousko - Uhersko, Franz Josef I., 1896, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
211 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Rakousko - Uhersko, Franz Josef I., 1905, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
212 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Rakousko - Uhersko, Franz Josef I., 1909, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
213 Mince .................................................................................................................................................................................... 3 300 K zlato, 20 Korun Rakousko - Uhersko, Franz Josef I., 1894, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 6,76 g
214 Mince .................................................................................................................................................................................... 3 300 K zlato, 20 Korun Rakousko - Uhersko, Franz Josef I., 1892, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 6,76 g
215 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1910, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
216 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1906, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
217 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1897, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
218 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1905, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
219 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1893, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
str. 24
220 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1911, K.B, výborný stav 0/0, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
221 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1905, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
222 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1904, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
223 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1911, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
224 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1911, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
225 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1911, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
226 Mince .................................................................................................................................................................................... 1 500 K zlato, 10 Korun Uhry, 1908, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 3,38 g
227 Mince .................................................................................................................................................................................... 3 400 K zlato, 20 Korun Uhry, 1893, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 6,76 g
228 Mince .................................................................................................................................................................................... 3 400 K zlato, 20 Korun Uhry, 1893, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 6,76 g
229 Mince .................................................................................................................................................................................... 3 400 K zlato, 20 Korun Uhry, 1903, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 900, hmotnost 6,76 g
230 Mince .................................................................................................................................................................................... 3 500 K zlato, Svatováclavský dukát, 1932, K.B, velmi dobrý stav 1/1, ryzost zlata 986, hmotnost 3,49 g
231 Mince .................................................................................................................................................................................... 2 500 K zlato, 20 Frank , Francie 1905 "LIBERTE EGALITÉ FRATERNITÉ", velmi dobrý stav, ryzost zlata 900, hmotnost 6,45 g
232 Mince ................................................................................................................................................................................... 7 500 K
zlato, 4-dukát, eskoslovensko 1928, na aversu Sv. Václav a státní znak, na reversu horník a Sv. Prokop orající s ertem, k výro í 10 let vzniku republiky, ryzost zlata 986, hmotnost 13,96 g
233 Hra ka - d tská kuchy ka ........................................................................................................................................... 900 K
nábytek d evo, nádobí keramika, sb ratelské i funk ní, drobná poškození, v sestav : kredenc, st l, 2 židle, sk í ka na nádobí, cca 15 kus nádobí, rozm ry kredence 31 x 40 x 11
str. 25
234 Plastika "Lyža p i sjezdu" ..................................................................................................................................... 4 500 K
kov niklovaný, na plastice štítek "Vít z ve sjezdu r. 1949 Sokol VŽ", vrcholné ARTDEKO, d láno podle Hagenauera, krásný kus do sbírek p edm t Vítkovických železáren i do sbírky špi kového ARTDEKA, výška 23 cm, délka lyže 21,5 cm
235 Náramek - kruh .................................................................................................................................................................. 500 K st íbro zdobené rytým kv tinovým a geometrickým dekorem, zna eno mistrovskou zna kou WL a puncovní zna kou, t icátá léta minulého století, ryzost st íbra 835, hmotnost 36,71 g, pr m r 7,5 cm
236 P ív s tvaru sn hové vlo ky ......................................................................................................................................... 500 K st íbro osazené eskými granáty, druhá polovina minulého století, ryzost st íbra 900, hmotnost 4,16 g btto
237 Brož oválného tvaru ........................................................................................................................................................ 600 K st íbro osazené eskými granáty a almandiny, druhá polovina minulého století, ryzost st íbra 900, hmotnost 4,79 g btto
238 Prsten dámský .................................................................................................................................................................... 500 K st íbro osazené eskými granáty a dv ma almandiny, druhá polovina minulého století, ryzost st íbra 900, hmotnost 5,33 g btto
239 Klešt na cukr ...................................................................................................................................................................... 350 K
st íbro, úchop na cukr ve tvaru lískových o íšk , zna eno puncovní zna kou DIANA, puncovní ú ad Víde , ryzost st íbra 800, hmotnost 29,18 g
240 Nab ra ka malá .................................................................................................................................................................. 500 K st íbro, monogram MS, zna eno puncovní zna kou DIANA, puncovní ú ad Lvov, ryzost st íbra 800, hmotnost 77,07 g
OBRAZOVÁ ÁST pol. 241 - 260 241 Kokoschka Oscar (1886-1980) "Datel"........................................................................................................................................................................................ 10 000 K
barevná litografie na ru ním papí e, signováno razítkem, datováno 1972, velká reprezentativní grafika sv tov proslulého um lce, jeho litografie z tohoto období se cenov pohybují okolo 2 000 eur, rámováno, zaskleno, 66 x 48,5 (73 x 55,5) Kokoschka Oscar malí , grafik a spisovatel, narozen v Pöchlau u Vídn , od roku 1934 žil v Praze, žák um lecko pr myslové školy ve Vídni, zakladatel expresionismu, jeho hlavní tvorbou byly podobizny a krajiny, v Praze portrétoval prezidenta Masaryka, dva roky byl profesorem na akademii um ní v Dráž anech, souborné výstavy v Londýn , Pa íži, Benátkách, ím aj. (Toman)
242 Czajkovski Józef "Lovec a k na dvo e usedlosti" ................................................................................................................................ 28 000 K mistrovský galerijní olej na plátn , signováno 2x, datováno 1943-44, mimo ádn kvalitní práce v luxusním zlaceném rámu, skv lá nabídka, 33 x 48 (50 x 65)
243 neur eno "Ostravské hut " ......................................................................................................................................................................... 600 K barevná litografie, signováno, datováno 1965, íslováno 15/400, um lecká pasparta, rámováno, zaskleno, ve vý ezu 28 x 40 (50 x 61)
244 Pa ík Ji í (1930-) "Dobrý den s ervenou bu inkou" ................................................................................................................................. 2 500 K
kresba tuší a akvarelem, signováno, datováno 1920, kvalitní kreslí ská práce významného kreslí e, um lecká adjustace, 34 x 31 (50,5 x 45,5) KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 26
Pa ík Ji í ilustrátor a karikaturista, jako kreslí spolupracoval s redakcí Literárních novin, Kulturní tvorby, Mladého sv ta, Plamen, Výtvarná práce atd., existují sb ratelé tohoto kreslí e a karikaturisty (Slovník Chagall)
245 Balloc J. "Hlava muže s knírem" ........................................................................................................................................................ 4 000 K
olej na plátn , signováno vyškrabanou signaturou, datováno 1896, mistrovská galerijní portrétní práce, luxusní um lecký rám, 42 x 34,5 (59 x 52,5)
246 B ežný František (1892-) "Cestou ze Starých Hamer na Gru " ........................................................................................................................... 1 200 K
olej na malí ské lepence, signováno, profesionální krajiná ská práce ma ákovy krajiná ské školy, navíc dokumenta ní hodnota, 34 x 42,5 (44,5 x 52,5)
B ežný František narozen v Pet vald , malí a editel m š anské školy v Michálkovicích, malí ství studoval u Kalvody, dále pak v Benátkách a Pa íži (Toman)
247 Jaworsky G. "Starší žena v šátku" ............................................................................................................................................................. 3 000 K mistrovská galerijní kresba tužkou a uhlem, signováno patrn G. Jaworsky, první t etina minulého století, luxusní pasparta i rám, p kný celek, 39 x 29 (58,5 x 45)
248 Berghauer G. "Chalupy v zim " .................................................................................................................................................................... 9 500 K mistrovský olej na plátn , signováno, kolem roku 1935, široký rám francouzského typu, 54 x 66 (69 x 83)
249 Wagner K. "Podzimní krajina s figurální stafáží"....................................................................................................................... 12 000 K olej na plátn lepeném na lepence, signováno, výborná krajiná ská práce z první poloviny 20. století, kvalitní rám francouzského typu, 52 x 71 (65,5 x 85,5)
250 Zorány M. "Letní krajina s vysokým nebem" .................................................................................................................................. 3 500 K olej na plátn , signováno, datováno 1923, kvalitní profesionální práce, p im ený rám, p sobivý celek, 71 x 92 (79 x 100)
251 neur eno "Cesta v b ízovém háji" ....................................................................................................................................................... 1 200 K olej na plátn , signováno, kolem roku 1930, profesionální práce v tších rozm r , 69 x 73,5 (84 x 88,5)
252 Weinert Karel "Zimní odpoledne" ................................................................................................................................................................. 1 900 K
olej na desce, signováno, datováno 1976, kvalitní práce z Beskyd od kvalitního krajiná e, p i své velikosti velmi p sobivé, 70 x 100 (82 x 112)
253 Zábranský Adolf (1909-1981) "Senose p ed bou í" .......................................................................................................................................................... 16 000 K
mistrovský galerijní olej na plátn lepeném na lepence, signováno, datováno 1937, vynikající práce skv lého um lce, p im ený rám, 49,5 x 69,5 (63 x 82,5) Zábranský Adolf studium na UPŠ u Kysely a na AVU u Nowaka, významný malí , ada výstav a ocen ní, nap . Mezinárodní cena H. Ch. Andersena z roku 1971 (Toman, Lexicon of the CVA)
str. 27
254 P knica Bed ich (1936-) "D l Hlubina" ........................................................................................................................................................................... 6 000 K olej na malí ské lepence, signováno, datováno vzadu 1984, velmi kvalitní práce z ostravského prost edí, vzadu text o autorovi, 61 x 72 (63,5 x 77,5)
P knica Bed ich malí , narozen v Ostrav , malbu studoval soukrom u V. Wünscheho, J. Obšila a J. Drhy, b hem st edoškolského studia navšt voval ateliér H. Salichové, zam uje se p evážn na krajinu Ostravska, maluje i figurální kompozice, portréty a zátiší (Slovník Chagall) POLOŽKY 254 - 257
255 P knica Bed ich (1936-) "Elektrárna T ebovice" ....................................................................................................................................................... 6 000 K olej na malí ské lepence, signováno, datováno 1984, vzadu text o autorovi a poznámka: Pohled od Nové Vsi, 61 x 72 (63,5 x 77,5)
256 P knica Bed ich (1936-) "Léto v Holušovém D lku" ................................................................................................................................................ 6 000 K olej na malí ské lepence, signováno, datováno 1983, vzadu text o autorovi a poznámka: Starý Záb eh, 61 x 72 (63,5 x 77,5)
257 P knica Bed ich (1936-) "Mrtvé vysoké pece - Vítkovice" ..................................................................................................................................... 6 000 K olej na malí ské lepence, signováno, datováno 2004, vzadu text o autorovi, kvalitní a p sobivá práce, 54 x 81 (66 x 93)
258 Mikeš Jan (1934-) "Velká kytice polních kv t " ................................................................................................................................................ 900 K olej na lepence, signováno, datováno 1954, velká profesionální dekorativní práce, 59,5 x 79 (73 x 92,5)
Mikeš Jan malí , narozen v Praze, studoval na VŠUP v Praze u profesora J. Nováka, adu let byl lenem tv r ího kolektivu Armádního výtvarného studia, malí ské motivy nachází zejména v krajin Jižních ech (Slovník Chagall)
259 Šimon Tavik František (1877-1942) "Mladá žena s náhrdelníkem" ....................................................................................................................................... 15 000 K
mistrovský galerijní olej na plátn , signováno vpravo naho e, nedatováno, výborná portrétní práce skv lého malí e dosahujícího vysokých cen, OJEDIN LÁ NABÍDKA, 73,5 x 60,5 (83,5 x 70,5)
Šimon Tavik František sv tov proslulý eský grafik, kreslí a malí , len SVU Mánes, nositel ádu estné legie, profesor na n kolika akademiích, studia na pražské akademii u Pirnera, tvo il p evážn v Pa íži, již v roce 1898 se zú astnil výstavy spolku Mánes v Topi ov salon , v roce 1900 a 1902 kolektivních výstav spolku Nanes ve Vídni a Berlín atd.- dlouhý vý et v Tomanovi a v Lexiconu, zastoupení: Galerie výtvarného um ní v Ostrav , Východo eská galerie v Pardubicích, Národní galerie v Praze, Galerie hlavního m sta Prahy v Praze, Galerie moderního um ní v Roudnici nad Labem, ve sv tových galeriích (Toman, Lexicon of the CVA, www.tfsimon.com)
260 Kozák Václav (1889-) "Kvetoucí stromy za humny"......................................................................................................................................... 29 000 K
mistrovský galerijní olej na plátn , signováno, datováno 1933, vysoce reprezentativní práce, náro ný široký rám francouzského typu, 80 x 120 (99 x 138) Kozák Václav skv lý malí pražských motiv , žák Engelmüllera, další studia v Mnichov a ve Vídni, soukrom vystavoval ve Vídni, Praze atd., vyhledávaný na trhu (Toman, Slovník Chagall)
NEOBRAZOVÁ ÁST pol. 261 - 280 261 Žardiniéra .......................................................................................................................................................................... 1 800 K
mosaz st íb ená, bohat plasticky zdobená, po obou stranách erbové medailony na p ípadný monogram, zna eno ASI.G., p vodní sklen ná vložka zdobená rytím, secese, kolem roku 1905, výška 15,5 cm, délka 33,5 cm, hloubka 14,5 cm KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 28
262 Lžíce polévkové .............................................................................................................................................................. 1 100 K
st íbro, zna eno prvorepublikovou puncovní zna kou a mistrovskou zna kou, šest kus , ryzost st íbra 800, hmotnost 238,87 g, délka lžíce 20,8 cm
263 T žítko ve tvaru trojkladky s hákem ..................................................................................................................... 500 K mosaz niklovaná, kvalitní provedení, patrn Vítkovické železárny, 14,5 x 7,5 x 6
264 Koší ek .................................................................................................................................................................................... 700 K
sklo "modrý malachit," bohat figuráln zdobené, Schlevogt Jablonec, echy, kolem roku 1925, luxusní provedení i stav, výška 15 cm, ší ka 14,5 cm
265 Tác servírovací velký ....................................................................................................................................................... 900 K alpaka st íb ená, zna eno, oválný tvar, reprezentativní, ARTDEKO, kolem roku 1920, 58 x 37,5
266 Souprava p átelská na aj nebo kávu ................................................................................................................. 2 500 K
porcelán, úchopy plasticky figuráln zdobené, rostlinný dekor malovaný zlatem, zna eno špatn iteln vtla ovanou zna kou, patrn KLÁŠTEREC, kolem roku 1860, luxusní provedení, reprezentativní, mimo ádn zachovalé zlacení, dv drobn jší vady na cuk ence, v sestav : velká konvice, malá konvice, cuk enka s ví kem a dva šálky s podšálky, celkem sedm kus
267 Kilof hornický .................................................................................................................................................................. 2 000 K
chromovaná kovová hlava kladívka, rukoje bohat figuráln vy ezávaná motivem horníka p i výztuži, zeleno- erná stuha, dárkové provedení, druhá polovina minulého století, délka 80 cm
268 Odkládací stojan na láhev p i stolování................................................................................................................. 200 K kovový, válcovitý tvar, pláš bohat pro ezávaný, zna eno ART KRUP BERNDORF, kolem roku 1900, výška 7,5 cm, pr m r 10 cm
269 Uprka František Plastika "Krojovaná dívka v košíku" ............................................................................................................................... 700 K hlína pálená, hn do ervený povrch, signováno, zna eno PEXIDER LETOVICE, kolem roku 1920, komorní práce našeho slavného socha e, výška 13 cm, pr m r 18 cm
Plastika "Diana na lovu jelena" ........................................................................................................................................... 400 K 270 sklo barevné, tažené, slavný motiv Brychty, echy, kolem roku 1935, výška 11 cm, ší ka 16 cm
271 Talí
........................................................................................................................................................................................... porcelán zdobený motivem Betlému, zna eno AZBERG Germany, po roce 1950, pr m r 25,5 cm
900 K
272 Talí "Januari" ............................................................................................................................................................. 1 600 K porcelán zdobený modrobílým litografickým potiskem s motivem bruslení v holandské krajin , zna eno DELFT made in Holland, kolem poloviny minulého století, pr m r 24 cm
273 Talí "Februari" ............................................................................................................................................................ 1 600 K
porcelán zdobený modrobílým litografickým potiskem s motivem dostavníku v ulici m sta, zna eno DELFT made in Holland, kolem poloviny minulého století, pr m r 24 cm
str. 29
274 Plastika nást nná "Hlava chlapce se šátkem" .................................................................................................. 950 K
keramika glazovaná malovaná, zna eno KERAMIK Austria, první polovina minulého století, ve spodní ásti vlasová prasklina, výška 12 cm
275 Plastika "Záme ník p i práci" .............................................................................................................................. 1 700 K
železo, sva eno z r zných díl , drát , matek apod., um lecká práce, patrn Vítkovické železárny, druhá polovina minulého století, výška 17 cm
ajová souprava p átelská ...................................................................................................................................... 2 porcelán ru n malovaný barevným kv tinovým dekorem, zna eno vtla ovanou zna kou S - SLAVKOV, na šálcích signováno HINTSCH L PÉCSETT, kolem roku 1850, luxusní muzeální, sb ratelský i funk ní kus, v sestav : konvice s ví kem, cuk enka s ví kem, 2 šálky s podšálky, celkem 6 kus výška konvice 24 cm
500 K
277 Talí oválný...................................................................................................................................................................... 1 600 K
porcelán ru n malovaný kv tinovým dekorem s centrálním motivem r že, zna eno vtla ovanou zna kou LOKET, kolem roku 1850, muzeální, sb ratelský i funk ní kus, 31 x 22,5 cm
278 Džbánek .............................................................................................................................................................................. 1 800 K
keramika glazovaná, ru n malovaná motivem kv t a list , zna eno slavnou zna kou LIEZEN AUSTRIA, d láno ve stylu slavných habán , kolem poloviny minulého století, výška 18,5 cm
279 Plastika "Sedící pták" ................................................................................................................................................ 1 500 K keramika glazovaná, ru n malovaná, práce mexických Indián , zna eno MEXICO, kolem roku 1920, tvarov i um lecky zajímavý sb ratelský kus, výška 10 cm, délka 13 cm
280 Gutfreund Otto (1889-1927) Plastika "Úzkost" ................................................................................................................................................................. 25 000 K bronz, nesignováno, nedatováno, pozd jší odlitek, slavné téma slavného socha e, menší verze, výška 22,5 cm
Gutfreund Otto socha , studium na keramické škole v Bechyni a na um lecko pr myslové škole v Praze, p ed první sv tovou válkou studijní pobyty ve Francii, Anglii, N mecku, Holandsku, v letech 1914 - 1920 op t ve Francii, po dobu první sv tové války sloužil jako voják ve francouzské cizinecké legii, vystavoval ve Skupin výtvarných um lc a v Mánesu, v Tomanovi vý et jeho nejznám jších d l (Toman)
OBRAZOVÁ ÁST pol. 281 - 307 281 Pešek Lud k (1919-1999) "Cesta lesem".......................................................................................................................................................................... 19 000 K mistrovský galerijní olej na plátn , signováno, p ed polovinou minulého století, luxusní, široký ezaný a zlacený rám, vynikající reprezentativní celek, 95,5 x 88 (117 x 109)
Pešek Lud k malí , ilustrátor, spisovatel, narozen v Kladn , zem el ve Švýcarsku, studia na Akademii v Praze u Miná e a Nechleby, spoluzakladatel oboru, který se v USA ujal pod názvem "SPACE ART," jako ilustrátor spolupracoval s p edními sv tovými nakladatelstvími ARTIA Praha, HALLWAG Bern, Penguin Books London, The Viking Press New York, National Geographic Society Washington, zastoupen v ad sv tových galerií, namátkou v National Air and Space Museum Washington, ve Wínnipegu v Kanad , v Ženev , Bernu, v Galerii Pražského hradu, AJG Hluboká atd., ada mezinárodních cen, publikoval v eštin a ad sv tových jazyk , africké motivy aplikoval v d evo ezb (Slovník Chagall)
282 Janská - Durová Ludmila (1898-1969) "Sedící dívka v modrém" ................................................................................................................................................. 16 000 K
mistrovský galerijní olej na plátn , signováno, kolem roku 1925, luxusní um lecký rám, skv lá a p sobivá práce absolventky Ukrajinské akademie v Praze, 75,5 x 55,5 (96,5 x75) KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 30
Janská - Durová Ludmila malí ka, soukromá studia u Vejrycha, absolventka Ukrajinské akademie v Praze u profesora Kulce (Toman, Slovník Chagall)
283 Bedná ová Eva (1937-1986) "Žena - motýl" .............................................................................................................................................................................. 500 K
barevná suchá jehla, signováno, datováno 1979, íslováno 164/200, um lecká adjustace, galerijní komorní práce, ve vý ezu 16,5 x 11,5 (36,5 x 30,5)
Bedná ová Eva narozena v Praze, studia na VŠUP u profesora Strnadela, ilustrovala ady knih zejména pro d ti a mládež, v etn Zeyera a Dostojevského, zastoupena v Národní galerii Praha, SNG Bratislava, MU Olomouc, GVU Karlovy Vary, Muzeum Lodž atd., ady mezinárodních cen (Slovník Chagall) POLOŽKY 283 - 284
284 Bedná ová Eva (1937-1986) "Zamyšlení".................................................................................................................................................................................... 500 K
barevná suchá jehla, signováno, datováno 1979, íslováno 143/200, um lecká adjustace, galerijní komorní práce, ve vý ezu 16,5 x 11,5 (36,5 x 30,5)
285 neur eno "Kupka sena v krajin " ....................................................................................................................................................... 1 500 K mistrovský olej na plátn , signováno vlevo dole špatn práce, 17 x 19,5 (30 x 32,5)
iteln KL, luxusní um lecký, patrn autorský rám, vysoce kvalitní komorní
286 Hojden K. "Borovice v otev ené krajin " .............................................................................................................................................. 500 K lept, signováno, datováno 1923, íslováno 5/25, um lecká adjustace, ve vý ezu 19,5 x 14,5 (39,5 x 33)
287 Zykmund Václav (1914-1984) "Hrad v m sí ní noci" ............................................................................................................................................................... 900 K mistrovská galerijní suchá jehla, signováno, nedatováno, miniaturní komorní práce sv tov proslulého surrealisty v paspart a rámku, ve vý ezu 5 x 8,5 (19 x 22)
Zykmund Václav malí , grafik, ilustrátor, fotograf, studium na VUT Praha, vysokoškolský profesor a teoretik um ní, významný eský moderní malí , ada výstav b hem jeho života i v devadesátých letech, zakladatel surrealistické skupiny RA, dalšími leny skupiny RA byli Josef Istler, Miloš Kore ek (fotograf), Bohdan Lacina, Vilém Reichmann, Václav Tikal, zastoupen ve sbírkách National Gallery of Art, Washington D.C., USA (Lexicon of the CVA)
288 Toyen - ermínová Marie (1902-1980) "Pta í oko ve skále"................................................................................................................................................................ 7 500 K mistrovská litografie, signováno, nedatováno, um lecká adjustace, v tší grafický list sv tov proslulé eské surrealistky, ve vý ezu 23,5 x 17 (44 x 35,5) Párová k následující položce . 289
Toyen - ermínová Marie malí ka, ilustrátorka, studia na um leckopr myslové škole v Praze u Dít te a v Pa íži, lenka Skupiny surrealist v SR, lenství dále v Dev tsil, SVU Mánes, Bretonova surrealistická skupina, do roku 1942 vystavovala se Štýrským v Pa íži, n které z posledních výstav v novaných této malí ce - 2004 v Galerii Art Sv tlany a Luboše Jelínkových v Chrudimi, 2003 v Galerii "V" v Podivín , 1998 ve Výtvarném centru Chagall v Ostrav nebo zastoupení na kolektivních výstavách v Galerii eské plastiky v Praze 2004, jedna z nejlepších eských malí ek, p edstavitelka surrealismu v celoevropském m ítku (Toman, Lexicon of the CVA) POLOŽKY 288 - 289
289 Toyen - ermínová Marie (1902-1980) "Pla ící dív í tvá v prostoru" .......................................................................................................................................... 7 500 K mistrovská litografie, signováno, nedatováno, um lecká adjustace, v tší grafický list sv tov proslulé eské surrealistky, ve vý ezu 23,5 x 17 (44 x 35,5) Párová k p edcházející položce . 288 KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 31
290 Ji incová Ludmila (1912-1994) "Dívka s motýly"...................................................................................................................................................................... 8 500 K
mistrovská galerijní litografie, signováno, datováno 1944, mimo ádn vzácná velká grafika ze skv lého období autorky, p vodní um lecká adjustace, na trhu velmi vzácné, ve vý ezu 30,5 x 24 (44,5 x 36) Ji incová Ludmila skv lá malí ka, kreslí ka, grafi ka a ilustrátorka, studia na soukromé škole Rudolfa Vejrycha, keramické škole v Bechyni a AVU v Praze u T.F. Šimona, lenka S UG Hollar, kolem sta výstav po celém sv t , ada ocen ní (Toman, Slovník Chagall)
291 Sokolovski Josef "Vojáci na koni" ...................................................................................................................................................................... 3 000 K
mistrovský akvarel, signováno, nedatováno, skv lá práce vynikajícího polského autora, mistrovská adjustace s luxusním rámem francouzského typu, ve vý ezu 22,5 x 23 (45 x 42)
292 Drha Josef (1912-) "Zámecká brána" .................................................................................................................................................................... 4 500 K
olej na malí ské lepence, signováno, kolem poloviny minulého století, vzadu fotografie autora p i malování p ed ostravským zámkem, výborná komorní práce, 18 x 24 (30 x 35,5)
293 Moravec Alois (1899-1987) "Polní práce" ................................................................................................................................................................................. 600 K lept, signováno, datováno 1948, výborná grafická práce v p vodní um lecké adjustaci, ve vý ezu 19 x 22,5 (37 x 40)
Moravec Alois skv lý malí a grafik, studia na UMPRUM u Kysely, Dít te, Hofbauera a na pražské akademii v grafické speciálce u Švabinského, len Um lecké besedy, S UG HOLLAR a dalších, více než padesát výstav, medaile na sv tové výstav v Pa íži 1937, Zasloužilý um lec, výro ní cena AKADEMIE V D, velká ada výstav, jen literatura o tomto významném um lci zabírá ve Slovníku Chagall celostránkový sloupec (Toman, Slovník Chagall)
294 Chramosta Cyril (1908-1990) "Rybá ská vesnice" .................................................................................................................................................................... 900 K barevná litografie, signováno, kolem poloviny minulého století, vzadu štítek Díla, p vodní um lecká adjustace, ve vý ezu 18 x 38,5 (34,5 x 54,5)
Chramosta Cyril malí , grafik, studoval UMPRUM V Praze a soukrom u Old icha Blaží ka, podnikal asté studijní cesty, v noval se krajiná ství, ilustroval Domácí herbá lé ivých rostlin, ú astnil se Zlínských salón , samostatná výstava v Bruselu, Národní um lec, zastoupen v Národní galerii Praha a v dalších galeriích, ada výstav u nás i ve sv t (Toman, Slovník Chagall)
295 Lewin L. "D v átko ve žlutých šatech" ............................................................................................................................................ 1 500 K mistrovský kvaš, signováno, datováno 1925, výborná práce v p vodním rámu, 29,5 x 21,5 (35 x 27)
296 nesignováno "D v átko s kv ty" ..................................................................................................................................................................... 500 K kvaš - akvarel, signum nenalezeno, kolem roku 1925, p íjemná komorní práce, ve vý ezu 10 x 7 (14,5 x 11,5)
297 Schädl G. "Krajina ve žních" ...................................................................................................................................................................... 800 K olej na lepence, signováno, kolem roku 1925, komorní práce v p vodním rámku, jde patrn o práci ze Sudet, 16 x 19 (24,5 x 27,5)
str. 32
298 nesignováno "Koupání v lesní t ni" .............................................................................................................................................................. 800 K kresba uhlem, signum nenalezeno, kolem roku 1925, 50 x 35 (46,5 x 32)
299 Trnka Ji í (1912-1969) "Císa Rudolf" ....................................................................................................................................................................... 18 000 K
mistrovský galerijní kvaš, signum nenalezeno, zna eno Trnkovým rukopisem, majitelka se domnívá, že je signováno vzadu, kolem poloviny minulého století, mimo ádný sb ratelský, dokumenta ní a scénografický kus, d stojná adjustace v širokém zlaceném rámu, 29,5 x 21,5 (35 x 27) Jde o skv lou práci slavného Ji ího Trnky, návrh kostýmu pro Wericha v Císa ov peka i Párová k následující položce . 300 Trnka Ji í sv tov proslulý eský loutka , malí , ezbá , socha , animátor, studium na UPŠ v Praze u Bendy, ada výstav, široké zastoupení v Národní galerii, Národní um lec, v roce 1968 obdržel cenu ministerstva kultury a cenu H. Ch. Andersena, velký po et cen obdržel na filmových festivalech v Karlových Varech, Benátkách, Montevideu, Bergamu, Oberhausenu, Cannes, Pa íži, Locarnu, v roce 1940 byl poct n cenou eské akademie v dy a um ní v Praze, dlouhý vý et uveden v Lexiconu (Lexicon of the CVA) POLOŽKY 299 - 300
300 Trnka Ji í (1912-1969) "Hrab nka Stradová" ........................................................................................................................................................ 18 000 K mistrovský galerijní kvaš, signum nenalezeno, zna eno Trnkovým rukopisem, majitelka se domnívá, že je signováno vzadu, kolem poloviny minulého století, mimo ádný sb ratelský, dokumenta ní a scénografický kus, d stojná adjustace v širokém zlaceném rámu, 29,5 x 21,5 (35 x 27) Jde o skv lou práci slavného Ji ího Trnky, návrh kostýmu pro hrab nku v Císa ov peka i, na rámu kovový štítek Párová k p edcházející položce . 299
301 neur eno "V zim na Rusi" ..................................................................................................................................................................... 2 500 K tempera - akvarel, patrn ruské nebo polské jméno, datováno 1940, poškozeno, 26,5 x 37 (31,5 x 41,5)
302 Kratochvíl "Myslivec s plnovousem"......................................................................................................................................................... 700 K olej na plátn lepeném na d ev , signováno, kolem roku 1930, kvalitní figurální práce, 20 x 16 (27,5 x 28)
303 apek Josef (1887-1945) "Zamyšlení"................................................................................................................................................................................ 4 500 K mistrovský linoryt, signováno, nedatováno, kvalitní st íb ený rámek, krásný sb ratelský exemplá , 24 x 18 (31 x 25)
apek Josef malí , knižní grafik, kreslí , spisovatel, scénograf, redaktor, narodil se v Hronov nad Metují, zem el v koncentra ním tábo e Bergen-Belsen, studia na UMPRUM v Praze a v Pa íži, len Skupiny výtvarných um lc , SVU Mánes, Tvrdošíjní, Um lecká beseda, dlouhý vý et jeho d l a výstav doma i v zahrani í, zastoupen ve sbírkách Moravské galerie v Brn , Galerie um ní v Karlových Varech, Galerie výtvarného um ní v Ostrav , Východo eské galerie v Pardubicích, Galerie moderního um ní v Roudnici nad Labem (Toman, Lexicon of the CVA)
304 Hude ek František (1909-1990) "Letadlo v horách" ................................................................................................................................................................. 1 900 K
mistrovská galerijní litografie, signováno, kolem poloviny minulého století, výborná sb ratelská práce, p vodní kvalitní adjustace, ve vý ezu 10,5 x 15 (25,5 x 29,5)
Hude ek František malí , grafik, kreslí , navrhoval rovn ž poštovní známky, studoval na UPŠ v Praze u Kysely, pozd ji na pražské akademii u Nowaka, od roku 1936 se ú astnil Zlínských salon , od roku 1941 vystavoval s Um leckou besedou a od roku 1961 s tv r í skupinou Radar, len Skupiny 42, Um lecké besedy, S UG Hollar, Konfrontace a dalších, zastoupen v ad galerií u nás i v Evrop , široké zastoupení v Národní galerii Praha, dlouhý vý et výstav a literatury o tomto um lci v Lexiconu, velmi významný eský malí 20. století (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
str. 33
305 Kiml Václav (1928-) "Abstraktní kompozice" ...................................................................................................................................................... 1 800 K litografie kolorovaná akvarelem, signováno, nedatováno, výborná sb ratelská práce, kvalitní adjustace, ve vý ezu 17 x 9,5 (32 x 24) Kiml Václav malí , grafik, narozen v Mochov u eského Brodu, studia na VŠUP u J. Baucha a E. Filly, len SVU Mánes, ada výstav, zastoupen v Národní galerii Praha (Slovník Chagall)
306 Švabinský Max (1873-1962) "Krajina se stromy" ............................................................................................................................................................... 1 100 K lept, signováno, íslováno 4/98, první polovina minulého století, p vodní sb ratelská grafika, 14 x 17 (27 x 29)
Švabinský Max skv lý kreslí , malí , grafik, ilustrátor, profesor na AVU v Praze, rodák z Krom íže, studia na akademii v Praze u Pirnera, len SVU Mánes, již v roce 1945 vyhlášen Národním um lcem, jeden z nejv tších eských grafik a kreslí v bec (v Tomanovi o tomto malí i jedenáct celostránkových sloupc , dlouhý vý et výstav v Lexicon of the CVA, Slovník Chagall) POLOŽKY 306 – 307 a další, viz jmenný seznam
307 Švabinský Max (1873-1962) "Krajina se skálami p ed bou kou" .................................................................................................................................. 650 K p vodní litografie, signováno, p ed rokem 1950, sbírková grafika vynikajícího malí e, volný list, nerámováno, 29,5 x 21
NEOBRAZOVÁ ÁST pol. 308 - 320 308 Wünsche Vilém - Bezru Petr "Já" ....................................................................................................................................................................................................... 50 K bibliofilie vydaná v roce 1947 k osmdesátým narozeninám Bezru e, vydal Koliš a spol. v Praze, celostránková litografická ilustrace "T žký život" signována Vilémem Wünschem, 29 x 21,5 Wünsche Vilém (1900-1984) malí , ilustrátor, narozen v Šenov ve Slezsku, kde také zem el, studia v Praze na UPŠ a na AVU u prof. Švabinského, stipendium v Pa íži, 1931 estný studijní rok na AVU Praha, výstavy v Ostrav , Praze, Lodži a v ad dalších m st ostravsko-karvinského regionu, v roce 1995 zastoupen na výstav Regionální um ní ve sbírkách GVU v Ostrav , Národní um lec, jeden z nejvýznamn jších malí našeho regionu (Toman, Lexicon of the CVA) Bezru Petr (1867-1958) vlastním jménem Vladimír Vašek, eský básník, jeho nejvýznamn jším dílem je sbírka básní Slezské písn z p elomu století, národní um lec (Malá s. encyklopedie)
309 Sládek Jan - Martínek Vojt ch, Dr. "Romance o Ondrášovi" .......................................................................................................................................................... 350 K
bibliofilie, tiskl Kryl a Scotti v Novém Ji ín 1933, devíti p vodními barevnými litografiemi vyzdobil Jan Sládek, signováno Martínkem, výtisk . 103/400, 32,5 x 24
Sládek Jan (1906-1982) malí , grafik, scénograf, kostýmní výtvarník, pedagog, narozen v Ostrav -Kun icích, soukromá studia u prof. Ungermanna, pedagogicky p sobil na Škole um ní ve Zlín a na DAMU, katedra scénického výtvarnictví, grafik a výtvarník divadla v Ostrav , vydal cyklus z prost edí železáren, ada výstav, významný um lec regionu 20. století (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA) Martínek Vojt ch (1887-1960) eský prozaik, básník, literární kritik a publicista, kulturní pracovník na Ostravsku, z jeho rozsáhlé historické innosti vynikají monografie o Macharovi a Bezru ovi, kte í ovlivnili i jeho vlastní básnickou tvorbu (Malá s.encyklopedie)
310 Kolektiv malí i spisovatel " erná zem mluví" ................................................................................................................................................................... 700 K
bibliofilie, vydala v roce 1934 Lidová knihtiskárna v Ostrav na ru ním papí e z Losin, 300 výtisk , náš má íslo 203, signováno Bezru em, Martínkem, Richtrem a dalšími, t ináct stran, sb ratelská rarita z Ostravska, 26 x 21
Básn Petra Bezru e a Zde ka Bára graficky doplnil Vladimír Kristin, báse Fráni Richtera litografií Václav Bílovský, prózu Vojt cha Martínka graficky F. Vrobel, práci Šmída originálním d evorytem J. Hodek KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 34
311 Dobrovolský Jaroslav - Bezru Petr "Slezské písn " .............................................................................................................................................................................. 900 K
bibliofilie vydaná k 70. narozeninám Bezru e, 1937 vydal knihtiska Vladimír Chlanda v B eclavi, 400 výtisk , náš má . 203, velká výpravná práce, 290 stran, 78 básní, ke každé celostránková litografie Dobrovolského, signováno Bezru em i Dobrovolským, 31,5 x 23,5 Dobrovolský Jaroslav (1895-1942) kreslí a grafik, byl okresním školním inspektorem v Ostrav , zahynul v Mauthausenu (Toman) Bezru Petr (1867-1958) vlastním jménem Vladimír Vašek, eský básník, jeho nejvýznamn jším dílem je sbírka básní Slezské písn z p elomu století, národní um lec (Malá s. encyklopedie)
312 Matoušek Otto - Bezru Petr "Desítky života Macharova" ................................................................................................................................................. 180 K
bibliofilie, tiskl Kryl a Scotti v Novém Ji ín v roce 1934, 300 výtisk , náš má íslo 150, p ti litografiemi vyzdobil Otto Matoušek, 31 stran, signováno Bezru em i Matouškem, 30,5 x 20 Matoušek Otto - Bezru Petr Matoušek Otto (1890-1977) Bezru Petr (1867-1958) vlastním jménem Vladimír Vašek, eský básník, jeho nejvýznamn jším dílem je sbírka básní Slezské písn z p elomu století, národní um lec (Malá s. encyklopedie)
313 Kolektiv autor "Bezru v hlas"............................................................................................................................................................................ 450 K kniha, památníková edice IN, svazek 3, hlubotiskem vytiskl Neubert a synové v Praze 1940, 240 stran text , dokument , ilustrací a originálních grafik r zných autor , kompletní, avšak pr m rný stav, unikátní dokument ze Severní Moravy, 27,5 x 21,5 cm
314 Rusinský Milan (1909-) "Bard z Beskyd"........................................................................................................................................................................... 120 K literární studie k sedmdesátým narozeninám Bezru e, vydala Iskra Opava 1947, 134 stran, redaktor Dr. Vojt ch Martínek, litografie na obálce od Jana Provazníka, 21,5 x 15,5 Rusinský Milan eský prozaik, literární historik a kritik, jeho beletristická tvorba i etné studie byly zam eny na historii a významné osobnosti Slezska a zvláštnosti ostravského kraje (Malá s. Encyklopedie)
315 Martínek Vojt ch (1887-1960) "Monology Jury T anovského" ............................................................................................................................................. 70 K kniha, podtitul Historické variace, vydala Iskra Opava 1946, ilustroval J.V. Sládek, 48 stran, 21 x 15
Martínek Vojt ch eský prozaik, básník, literární kritik a publicista, kulturní pracovník na Ostravsku, z jeho rozsáhlé historické innosti vynikají monografie o Macharovi a Bezru ovi, kte í ovlivnili i jeho vlastní básnickou tvorbu (Malá s.encyklopedie)
316 Martínek Vojt ch, Dr. - Sládek Jan, Duša Ferdiš "Dr. Vojt ch Martínek, jeho život a dílo" ...................................................................................................................... 120 K Sborník k padesátinám spisovatele, vytiskla Lidová knihtiskárna v Ostrav 1937, do tisku upravil Jan Sládek, ilustrace od Ferdiše Duši a dalších, 96 stran, 28 x 19 Martínek Vojt ch (1887-1960) eský prozaik, básník, literární kritik a publicista, kulturní pracovník na Ostravsku, z jeho rozsáhlé historické innosti vynikají monografie o Macharovi a Bezru ovi, kte í ovlivnili i jeho vlastní básnickou tvorbu (Malá s.encyklopedie) Sládek Jan (1906-1982) malí , grafik, scénograf, kostýmní výtvarník, pedagog, narozen v Ostrav -Kun icích, soukromá studia u prof. Ungermanna, pedagogicky p sobil na Škole um ní ve Zlín a na DAMU, katedra scénického výtvarnictví, grafik a výtvarník divadla v Ostrav , vydal cyklus z prost edí železáren, ada výstav, významný um lec regionu 20. století (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA) Duša Ferdiš (1888-1958) významný grafik, malí , keramik a ilustrátor, narozen ve Frýdlantu, založil a vedl Jaro kovy keramické dílny v Rožnov , studoval kresbu v N mecku, len Hollaru, ada výstav, výstavy doslova po celém sv t - ve Vídni, Benátkách, Moskv , KATALOG 93. AUKCE , OSTRAVA 13.4.2008
str. 35
Leningrad , New Yorku, Varšav , vystavoval s Um leckou besedou, Hollarem, v Topi ov salon , zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, Národního muzea Praha, Slovenské národní galerie v Bratislav , jeho práce jsou ve Varšav , Švýcarsku, Moskv , ve Frýdlantu nad Ostravicí samostatná galerie v novaná tvorb tohoto um lce (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
317 Martínek Vojt ch, Dr. (1887-1960) "Návrat - kapitola z románu Zem duní" ...................................................................................................................... 220 K
bibliofilie, vytiskl Melantrich v Ostrav 1931 na papíru VAN GELDER ZONEN,,, 400 íslovaných výtisk , náš má íslo 365, 28 stran, ilustroval Old ich Kittrich, neroz ezáno, 29,5 x 22,5
Martínek Vojt ch, Dr. eský prozaik, básník, literární kritik a publicista, kulturní pracovník na Ostravsku, z jeho rozsáhlé historické innosti vynikají monografie o Macharovi a Bezru ovi, kte í ovlivnili i jeho vlastní básnickou tvorbu (Malá s.encyklopedie)
318 Wünsche Vilém - Bezru Petr "Mary ka Magdonová" ........................................................................................................................................................... 300 K
bibliofilie, tiskl Kryl a Scotti v Novém Ji ín 1934, signováno Bezru em, ilustroval Vilém Wünsche, 300 neprodejných výtisk , náš má íslo 75, na památku prvního vydání Slezských písní v roce 1904, krásný sb ratelský kus, 31 x 22,5
Wünsche Vilém (1900-1984) malí , ilustrátor, narozen v Šenov ve Slezsku, kde také zem el, studia v Praze na UPŠ a na AVU u prof. Švabinského, stipendium v Pa íži, 1931 estný studijní rok na AVU Praha, výstavy v Ostrav , Praze, Lodži a v ad dalších m st ostravsko-karvinského regionu, v roce 1995 zastoupen na výstav Regionální um ní ve sbírkách GVU v Ostrav , Národní um lec, jeden z nejvýznamn jších malí našeho regionu (Toman, Lexicon of the CVA) Bezru Petr (1867-1958) vlastním jménem Vladimír Vašek, eský básník, jeho nejvýznamn jším dílem je sbírka básní Slezské písn z p elomu století, národní um lec (Malá s. encyklopedie)
319 Filla Emil (1882-1953) Plastika "Kubistická hlava"............................................................................................................................................ 35 000 K bronz, nesignováno, práce slavného kubistického um lce, pozd jší odlitek, výška 18,5 cm
320 Gutfreund Otto (1889-1927) Plastika "Don Quijote" ...................................................................................................................................................... 65 000 K bronz, nesignováno, práce skv lého socha e, pozd jší odlitek, výška 35,5 cm
str. 36