KATALOG 63. AUKCE 14. 12. 2008 BRNO
BAJKY STARÉHO ČIPU
Metr a decimetr
Jeden soukromý metr, jak byl měřením celý unavený, se rozhodl, že si potřebuje odpočinout, a tak se trošku natáhl. Od té chvíle měl při poměření jinými metry sto deset centimetrů. Proto jej vůbec nemilovali běžci maratónští – trať, kterou jim naměřil, byla o čtyři kilometry delší. Proto jej milovali všichni plátci daní z pozemků – plocha, kterou jim přeměřil, byla málem o dvacet procent menší než původní výměra. Protože majitelů pozemků je daleko víc než maratónských běžců, byl metr deset na všeobecné přání jmenován pozemkovým metrem. Všichni chtěli, aby jejich majetek byl přeměřen podle tohoto normálu. Majitel metru vydělával přeměřováním tolik peněz, že si mohl nakupovat spoustu pozemků, a to až do chvíle, kdy z preventivně výchovných důvodů začal řezat syna, který, aby z toho nevyšel jako pidihoch, se nechtěl nechat přeměřit, a metr o něj přerazil.
Naučení: Se špatným metrem raději neřež.
Do pytle
Oslík se otřásl snad jen dvakrát a už ho zatkli jako penězokazce, a když mu pomocí prášků potlačili třes coby příznak Parkinsonovy choroby, přestaly se z něj sypat peníze definitivně. Ubrousek se nějakou dobu prostíral. Za každé prostření ale bylo nutné zaplatit živnostenskou daň, zvláštní daň z prostření, daň z nezdravého stolování, kolek, DPH, příspěvek na boj proti obezitě a také kdožvíproč dálniční známku a ještě nějaké drobnosti, takže ubrousek to zabalil a šel raději dělat hadr do umývárny aut. Obušek se někde na fotbalovém stadionu nešťastně připletl do nepřiměřené obrany sama sebe a dostal za to doživotí. Seděl v jedné cele s kouzelným dědečkem – svým dřívějším pánem. Ten tam byl za nedovolené ozbrojování a podobné techtle mechtle, ale po pár letech dostal kvůli úmrtí milost.
Naučení: Žádná pohádka, v níž se objeví zmínka o DPH, nemůže dopadnout lépe.
BAJKY STARÉHO ČIPU (žánr: pokec s naučením)
JIŘÍ PEŠKA matematik, softwarový expert, humorista
První bajka publikována v katalogu 93. ostravské aukce, další v katalozích 61- 62. brněnské aukce, 94. a 95. ostravské aukce
_1_
OBSAH Katalog - obrazová část ...................................................................... položky ...................................................................... položky ...................................................................... položky ...................................................................... položky ...................................................................... položky ...................................................................... položky
_____________ 001 - 040 _____________ 061 - 099 _____________ 121 - 160 _____________ 181 - 220 _____________ 241 - 280 _____________ 361 - 366
Katalog - neobrazová část ...................................................................... položky ...................................................................... položky ...................................................................... položky ...................................................................... položky ...................................................................... položky
_____________ 041 - 060 _____________ 100 - 120 _____________ 161 - 180 _____________ 221 - 240 _____________ 281 - 360
JMENNÝ SEZNAM _____________________________________________ PŘEDMĚTNÝ SEZNAM ___________________________________________ MATERIÁL, TECHNIKY ___________________________________________ ZNAČKY ________________________________________________________
_2_
42 43 44 44
OBRAZOVÁ ČÁST pol. 1 - 40 1 Maršak J. "Kytice ve váze" .................................................................................................................................................................. 1 600 Kč olej na plátně, signováno, kolem roku 1920, typická dobová práce v původním rámu v černo - zlatém provedení, čištěno 40 x 55 (52 x 67)
2 Chlumská Št. "Zátiší s kyticí rudých máků" ....................................................................................................................................... 2 500 Kč olej na plátně, signováno, datováno 1965, luxusní zlacený rám francouzského typu, vysoce dekorativní celek, 50 x 66 (65 x 80,5)
3 Kozelka Jan (1881-) "Mengušovská dolina v Tatrách"................................................................................................................................ 4 500 Kč mistrovský olej na kartonu, signováno, datováno 1929, práce galerijní hodnoty od malíře, který tvořil pod vedením Blažíčka, krásná reprezentativní krajinářská práce, kvalitní, široký stříbřený rám, 50 x 72 (66 x 88)
4 Globisch "Stádo koní ve větru"........................................................................................................................................................ 7 800 Kč olej na plátně, signováno, datováno 1940, působivá práce ve stylu starých mistrů, svou velikostí reprezentativní, údajně viselo v jezdeckém klubu, 65 x 90 (79 x 102)
5 monogramista "Návrh secesního diplomu čestného členství ve sportovním klubu" ........................................................ 12 000 Kč mistrovská galerijní štětcová malba tuší a bělobou, signováno monogramem, datováno 1902, luxusní ukázka vídeňské secesní kresby, ve výřezu 54 x 37 (66 x 47)
6 Huber Ernst (1895-1960) "Vesnické hospodářství mezi stromy" .................................................................................................................... 49 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nedatováno, majitel je přesvědčen, že jde o práci vynikajícího rakouského malíře, dosahujícího cen přes 300 000 Kč, široký reprezentativní rám, skvěle působící celek, 50,5 x 66 (63 x 78) Huber Ernst uváděn ve světových katalozích
7 Langer F. "Zátiší na verandě s průhledem do krajiny s vysokohorskými štíty" ......................................................... 5 500 Kč olej na plátně, signováno, kolem roku 1925, příjemná profesionální práce, dobový rám, 39 x 50 (49 x 60,5)
8 Adamíček Josef (1904-) "Ležící ženský akt".......................................................................................................................................................... 19 500 Kč vymývaný olej, signováno, datováno 1940, 51 x 66 (64 x 79,5) Adamíček Josef malíř, narozen ve Vídni, studoval na škole uměleckých řemesel ve Vídni u profesora Maliny (Toman, Slovník Chagall)
9 Jaroněk Bohumír (1886-1933) "Dítě v kroji" ........................................................................................................................................................................ 6 500 Kč velká reprezentativní galerijní litografie, signováno, kolem roku 1930, jde o velmi vzácný grafický list významného malíře _3_
a grafika, prvního Čecha přijatého do spolku HAGENBUND, v paspartě, rámováno a zaskleno, ve výřezu 41 x 57 (60 x 75) Jaroněk Bohumír vynikající malíř a grafik, autodidakt, rodák ze Zlína, zakladatel Valašského muzea v Rožnově, založil a vedl dílny na keramiku a porcelán ve Valašském Meziříčí a Rožnově, delší dobu tvořil ve Štramberku, jeho obrazy a dřevoryty mu zajistily jako prvnímu z ČECHŮ členství v prestižním vídeňském HAGENBUNDU, známý český malíř vystavující po celé Evropě, jeho dřevoryty patří ke skvostům české grafiky (Toman, Lexicon of the CVA)
10 Vavřena K. "Ležící dívčí akt s červeným kotoučem" .................................................................................................................. 1 900 Kč olej na sololitu, signováno, datováno 1979, nerámováno, 37,5 x 59
11 Peno "Ležící dívčí akt se sluncem" ......................................................................................................................................... 2 700 Kč olej na sololitu, signováno, datováno 1979, nerámováno, 34 x 92,5
12 Švabinský Max (1873-1962) "Žně" ........................................................................................................................................................................................... 900 Kč původní originální dřevoryt, značeno textem pod dřevorytem, černá pasparta, rámováno, zaskleno, SBĚRATELSKÝ grafický list, ve výřezu 16,5 x 14,5 (29,5 x 24,5) Švabinský Max skvělý kreslíř, malíř, grafik, ilustrátor, profesor na AVU v Praze, rodák z Kroměříže, studia na akademii v Praze u Pirnera, člen SVU Mánes, SVUM, již v roce 1945 vyhlášen Národním umělcem, jeden z největších českých grafiků a kreslířů vůbec (v Tomanovi o tomto malíři jedenáct celostránkových sloupců, dlouhý výčet výstav v Lexiconu of the CVA, Slovník Chagall)
13 Beneš Karel (1932-) "Dívčí snění" ............................................................................................................................................................................ 600 Kč litografie, signováno, datováno 1977, číslováno 70/80, umělecká adjustace, další sbírková grafika významného grafika a ilustrátora, ve výřezu 19,5 x 17,5 (31,5 x 25) Beneš Karel grafik, ilustrátor, tvořil mj. ex libris, studium na VŠUP u Strnadela, zastoupen v soukromých i veřejných sbírkách doma i v zahraničí, člen SČUG Hollar (Slovník Chagall)
14 Lhoták Kamil - připsáno (1912-1990) "Dva piráti" ........................................................................................................................................................................... 4 500 Kč mistrovský kvaš - tempera, vzadu podpis K. Lhoták, velmi kvalitní komorní ilustrační práce, zajímavý SBĚRATELSKÝ kus, ve výřezu 11,5 x 11 (23 x 19,5) Lhoták Kamil - připsáno vynikající a význačný český malíř, grafik a ilustrátor 20. století, autodidakt, člen Skupiny 42, Umělecké besedy, SČUG Hollar, řada výstav samostatných i kolektivních, zastoupen ve sbírkách GHM Praha, GVU Ostrava, GVU Cheb, SGVU Litoměřice, Krajské galerie Hradec Králové, GU Karlovy Vary, GVU Olomouc, NG Praha, MG Brno, Středočeské galerie Praha, VČG Pardubice, galerie Hluboká nad Vltavou, Liberec, Louny, Roudnice nad Labem (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA, Nová encyklopedie českého výtvarného umění)
15 Sedliský Ivan (1926-1996) "Benátský portrét I" ....................................................................................................................................................... 19 500 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nedatováno, výborná práce malíře, jehož ocenění vzrůstá a zvyšuje se zájem o jeho práce, jeden z mála výborných českých monumentálních figuralistů druhé poloviny 20. století, 65,2 x 55,5 Sedliský Ivan malíř, grafik, narozen v Ostravě, studia na Akademii v Praze u Nechleby, významný figurální malíř monumentálních prací, řada publikací o tomto velmi zajímavém umělci, jehož práce jsou na hraně reálné mystiky s řadou složitých symbolů, zastoupen ve Středočeské galerii v Praze (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
16 Augusta A. "Skalnaté mořské pobřeží"............................................................................................................................................. 1 000 Kč mistrovský olej na plátně, signováno, kolem roku 1935, nerámováno, čištěno, 38 x 48
_4_
17 monogramista RB "Zelené zvíře" ....................................................................................................................................................................... 3 800 Kč olej na sololitu, signováno monogramem, datováno 1967, zajímavá sbírková práce z obnovené vlny surrealismu, 30 x 37 (36 x 43)
18 Matějka Josef (1881-1953) "Květy" .................................................................................................................................................................................... 1 200 Kč akvarel, signováno, nedatováno, adjustace v paspartě a skle, 28 x 42,5 (39 x 51,5) Matějka Josef malíř, narozen v Chlumu u Blovic, studoval u profesorů L. Wurzela, F. Jeneweina, S. Suchardy a Maška na UMPRUM v Praze a u profesora M. Pirnera na AVU rovněž v Praze, věnoval se malbě zátiší, portrétů, aktů a krajin, ilustrátorskou tvorbou a karikaturou (Slovník Chagall)
19 neurčeno "Hrad nad vesnicí" ............................................................................................................................................................. 1 800 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nepřečteno, datováno 1932, velmi kvalitní komorní práce, určením autora cena vzroste, 22 x 30 (29 x 37)
20 Kaláb František (1908-1950) "Adam a Eva".................................................................................................................................................................... 79 000 Kč mistrovský galerijní olej na lepence, signováno, datováno 1938, vzadu název a upřesňující údaje, vrcholná práce vysoké galerijní hodnoty, patřící mezi skvosty českého moderního umění první poloviny 20. století, umělecká adjustace, skvělá nabídka 54 x 30,5 (70 x 46,5) Kaláb František malíř, grafik, sochař, narozen v Brně, studia na pražské UMPRUM u J. Bendy a na pražské akademii u profesora O. Nejedlého, v roce 1929 v Paříži na Academii Moderne u Marchanda, kde se seznámil s Františkem Kupkou často pobýval v zahraničí, byl členem Skupiny výtvarných umělců v Brně, SVU Mánes, KVU Aleš, krátce učil na ŠUŘ v Brně (Toman, Slovník Chagall)
21 Selley Jean "Secesní dívka s růží u pasu"......................................................................................................................................... 3 800 Kč mistrovský galerijní barevný lept, signováno, kolem roku 1895, tvar elipsy, ručně řezaný, zlacený, oválný secesní rám, SBĚRATELSKÁ i galerijní lahůdka, ojedinělá nabídka, 42 x 24,5 (45 x 28)
22 Novotný "Rybářské bárky u pobřeží".......................................................................................................................................... 2 000 Kč olej na plátně, signováno, nedatováno, zajímavá práce, 60 x 81 (73 x 93)
23 nesignováno "Portrét mladého muže - Puškin (?)" ........................................................................................................................ 2 500 Kč mistrovský portrétní olej na plátně, signum nenalezeno, 19. století, kvalitní SBĚRATELSKÁ práce, 28,5 x 25,5 (42 x 39)
24 Krasovsky V. (?) "Plachetnice v zálivu" ....................................................................................................................................................... 1 500 Kč kvalitní profesionální akvarel, signováno, datováno 1933, pokud byl autor dobře přečten, jde patrně o Poláka, 28 x 41 (33 x 46,5)
25 Vodičková Marta Kostel na středomořském pobřeží" ............................................................................................................................. 1 500 Kč olej na malířské lepence, signováno, datováno 1966, vzadu dedikace, 49 x 34,5 (52,5 x 38)
_5_
26 Lebeda Vlastimil "Středozemní moře" .......................................................................................................................................................... 3 500 Kč olej na plátně lepeném na lepence, signováno vzadu, datováno 1984, zajímavá práce moderního malířství, určitě stojí za zařazení do sbírky, 35 x 50 (39,5 x 54,5)
27 Bukovac Vlaho - následovatel (1855-1922) "Sapfó u studny" .............................................................................................................................................................. 15 000 Kč mistrovský olej na tvrzené lepence, nesignováno, vzadu poznámka V. Bukovac, majitelka se domnívá, že jde o práci tohoto malíře, dle nás jde s velkou pravděpodobností o následovatele, v každém případě velmi kvalitní práce v luxusním rámu 43 x 15 (57,5 x 29,5) Vzhledem k našemu určení výhodná cena Bukovac Vlaho - následovatel malíř podobizen, historických a žánrových výjevů, profesor na pražské akademii, narozen v Cavtatu u Dubrovníka, žák Cabanela na akademii des Beaux-Arts v Paříži (Toman)
28 Novák František "Horská krajina v Krkonoších" ................................................................................................................................... 1 200 Kč olej na plátně, signováno, kolem roku 1940, kvalitní práce české krajinářské školy, 38 x 48 (46 x 56,5)
29 Feikl Stanislav (1883-1933) "Středomořské jugoslávské pobřeží" ...................................................................................................................... 12 000 Kč mistrovský galerijní olej na lepence, signováno, kolem roku 1920, skvělá práce vynikajícího malíře, o němž se mluvilo jako o pokračovateli Antonína Slavíčka, v této kvalitě na trhu vzácné, 33 x 50 (47 x 64) Feikl Stanislav malíř, který žil a tvořil v Praze, studium na pražské akademii u Nechleby, studijní cesty po Rusku, Bosně, Hercegovině, Turecku, Dalmácii a severní Itálii, vystavoval mj. i v Londýně, Oslu a Bergenu, kunsthistorik Mádl v roce 1915 uvedl, že Feiklovy obrazy jsou lehké variace na práce Antonína Slavíčka, i Feikl dokázal zachytit mizející romantiku starých měst, jeho dílo je v řadě evropských galerií (Toman)
30 Štolovský Josef (1879-1936) "Promenáda v parku".................................................................................................................................................... 79 000 Kč olej na plátně, signováno, kolem roku 1925, výborná práce mařákovy školy, právě tyto promenády proslavily i Mařáka, sběratelsky i galerijně jde o jednu z nejlepších prací tohoto představitele mařákovy školy, vysoce reprezentativní, 80 x 90 (103 x 112) Štolovský Josef malíř, komerční rada v Praze XII, studia na pražské akademii u prof. Ottenfelda, v Mnichově u prof. C.Marra, představitel Mařákovy školy, studijní cesty do Bosny, Hercegoviny, Dalmácie a další, významný umělec, zastoupen v Národní Galerii Praha (Toman)
31 Feikl Stanislav (1883-1933) "Abazzie - Opatije" ......................................................................................................................................................... 18 000 Kč mistrovský galerijní olej na malířské lepence, signováno, kolem roku 1920, zcela mimořádná práce vynikajícího malíře, považovaného za pokračovatele Antonína Slavíčka, vzadu upřesnění názvu "Pohled z úbočí Veprinazzu", 71 x 100 (86,5 x 115,5) Feikl Stanislav malíř, který žil a tvořil v Praze, studium na pražské akademii u Nechleby, studijní cesty po Rusku, Bosně, Hercegovině, Turecku, Dalmácii a severní Itálii, vystavoval mj. i v Londýně, Oslu a Bergenu, kunsthistorik Mádl v roce 1915 uvedl, že Feiklovy obrazy jsou lehké variace na práce Antonína Slavíčka, i Feikl dokázal zachytit mizející romantiku starých měst, jeho dílo je v řadě evropských galerií (Toman)
32 neurčeno "Plachetnice u mořského skalnatého pobřeží" ...................................................................................................... 2 500 Kč olej na plátně, signováno, nepřečteno, patrně Francouz, nedatováno, technicky mistrně zvládnutá práce, zajímavý sbírkový obraz, 50 x 70 (65 x 85)
_6_
33 neurčeno "Plachetnice na moři" .......................................................................................................................................................... 500 Kč olej na plátně, signováno, nepřečteno, patrně Ital, datováno 1964, 55 x 75,5 (75 x 94,5)
34 neurčeno "Honosná kytice" ................................................................................................................................................................ 3 200 Kč olej na sololitu, signováno, kolem roku 1940, luxusní, široký reprezentativní rám lehce poškozený, 50 x 50 (68 x 68)
35 Miklóši "Chalupa v romantické zimní noci" ........................................................................................................................... 1 500 Kč olej na plátně, signováno, počátek minulého století, 60 x 45 (71 x 56)
36 Melichar Jan B. (1908-) "Pohled na Prahu" ................................................................................................................................................................ 900 Kč barevná litografie, signováno, nedatováno, autorský tisk, velká reprezentativní grafika, kvalitní adjustace, ve výřezu 35 x 67 (50 x 81) Melichar Jan B. malíř, grafik, narozen v Hradci Králové, soukromá studia u V. Beneše a W. Nowaka, pracoval jako grafik v Archeologickém ústavu ČSAV, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní Galerie Praha, řada výstav (Toman, Slovník Chagall)
37 Komancová - Kuhnová Božena (1906-) "Korčula" ............................................................................................................................................................................... 3 500 Kč mistrovský galerijní olej na plátně lepeném na lepence, signováno, kolem roku 1935, výborná práce skvělé malířky, velmi působivé, luxusní široký rám na několika místech poškozený, 42,5 x 47 (58,5 x 62,5) Komancová - Kuhnová Božena malířka, narozená v Nové Pace, studovala na AVU v Praze u profesora Nechleby, věnovala se převážně figurální malbě a portrétům (Toman, Slovník Chagall)
38 neurčeno "Kytice pivoněk" ................................................................................................................................................................. 1 200 Kč bravurní olej na lepence, signováno špatně čitelně, nedatováno, méně častý formát na výšku, 45 x 34,5 (55 x 44)
39 Kubík J. "Horský potok" .................................................................................................................................................................... 1 500 Kč olej na lepence, kopie originálu Julia Mařáka, kvalitní kopistická práce, 54 x 34,5 (62 x 43)
40 Rabas Václav (1885-1954) "Cestou na pole o žních"............................................................................................................................................. 580 000 Kč olej na plátně, signováno, datováno 1924, mimořádná práce vysoké galerijní hodnoty, vysoce reprezentativní, obraz od Rabase v této kvalitě nemá podle našeho názoru ani Národní Galerie, 100,5 x 125 (118 x 143) Rabas Václav skvělý kreslíř, malíř, grafik, ilustrátor, profesor na AVU v Praze, rodák z Kroměříže, studia na akademii v Praze u Pirnera, člen SVU Mánes, SVUM, již v roce 1945 vyhlášen Národním umělcem, jeden z největších českých grafiků a malířů vůbec (v Tomanovi o tomto malíři jedenáct celostránkových sloupců, dlouhý výčet výstav v Lexiconu of the CVA)
_7_
NEOBRAZOVÁ ČÁST pol. 41 - 60 41 Nástolec "Roh hojnosti" ....................................................................................................................................... 19 000 Kč na ovoce, květiny aj., na mramorové kruhové podestě stojí vzpínající se okřídlený drak, který bojuje s hadem, vše z bronzu, do tohoto stojanu se vsazuje otočný roh z rohoviny v bronzové montáži, kolem roku 1880, mimořádně velký reprezentativní luxusní kus, výška 47 cm, délka rohu 70 cm Málo vídaná sběratelská i funkční RARITA, na trhu prakticky neexistuje, skvělá nabídka, drobné oklepy na mramorovém podstavci
42 Vázy s uchy, párové ................................................................................................................................................... 9 000 Kč porcelán, v medailonech bohatá ruční malba květinovým dekorem, zlaceno, značeno, luxusní, vysoce reprezentativní pár, na trhu se vyskytuje ojediněle, velmi dobrý stav, výška 40 cm CENA ZA OBA KUSY
43 Nádoba na chlazení šampaňského ..................................................................................................................... 15 000 Kč cín stříbřený, bohatě zdobený čistým secesním dekorem, období SECESE, kolem roku 1900, luxusní funkční, muzeální a SBĚRATELSKÝ kus, svou velikostí a provedením naprosto ojedinělý, výška 26 cm, průměr 25 cm
44 Tác s bohatým figurálním plastickým dekorem "Diana s družinou na lovu" ................................ 7 500 Kč cín stříbřený, tvar ledviny, značeno, čisté secesní provedení, kolem roku 1900, jedinečný luxusní kus, 41 x 24
Šálek s podšálkem ...................................................................................................................................................... 5 porcelán ručně malovaný zlatem, v předním medailonku ruční malba mladé květinářky, velká verze, značení neobjeveno, patrně Slavkov, kolem roku 1850, svou velikostí a provedením výjimečný kus,
800 Kč
46 Lázeňský pohárek zdobený figurálním medailonem tří dívek s basou a notovým ....................... 1 300 Kč porcelán s kobaltovým povrchem, malovaný zlatem, uvnitř celý zlacený, značeno nepravou značkou VÍDNĚ, modrá pod polevou, patrně Karlovy Vary, kolem roku 1890 - 1900, luxusní provedení pro náročné návštěvníky lázní, výška 10,5 cm, průměr 8 cm
Zrcadlo benátského typu ........................................................................................................................................ zdobené řezbou drobného květinového dekoru, konec 19. století, 53 x 31,5
2 500 Kč
48 Mísa .................................................................................................................................................................................... 1 300 Kč majolika barevně glazovaná, zdobená, ústřední motiv Sancho Panza, značeno TALAVERA No 197, Španělsko, první polovina 20. století, 22,5 x 29
49 Mísa ................................................................................................................................................................................... 1 300 Kč majolika barevně glazovaná, zdobená, ústřední motiv Don Quijote, značeno TALAVERA No 197, Španělsko, první polovina 20. století, 22,5 x 29
50 Svícen jednoplamenný .............................................................................................................................................. 1 500 Kč cín patinovaný, bohatě zdobený rokajovým vzorem, konec 19. století, výška 28 cm
51 Miska .................................................................................................................................................................................... 800 Kč porcelán bíle glazovaný, zdobený zlacením, tvar vědra, neznačeno, Čechy, první polovina 19. století, výška 11 cm, průměr 16 cm
52 Talíř s žebrovaným povrchem................................................................................................................................ 1 200 Kč porcelán bíle glazovaný, zdobený zlacením a modrou linkou, okraj vykrajovaný, tvar mušle, značeno vtlačovanou značkou F & R (Fischer Březová,) Čechy, kolem roku 1850, průměr 19 cm
53 Kazeta - šperkovnice ................................................................................................................................................. 1 900 Kč dřevo a kůže, víko zdobené reliéfním motivem ženy s kytarou, pozadí ručně malované, značeno Juan Palmer přelom 19. a 20. století, poškozeno, 20,5 x 17,5 x 7,5
_8_
54 Šálek s podšálkem ....................................................................................................................................................... 2 800 Kč porcelán bíle glazovaný, zdobený modrými pásy s rostlinným dekorem, ruční malbou květů na bílých polích a bohatým zlacením, značeno vtlačovanou značkou F & R (Fischer Březová,) Čechy, kolem roku 1850, výška šálku 6,5 cm, průměr podšálku 15 cm
55 Hrníček ............................................................................................................................................................................. 3 800 Kč porcelán bíle glazovaný, zdobený ruční malbou ptáčka a barevnými květy, zlacením a nápisem: ICH DACHTE AN DICH IN MEISSEN, značeno modrými meči pod polevou, 19. století, výška 6,5 cm
56 Košíček proplétaný .................................................................................................................................................... 3 500 Kč porcelán bíle glazovaný, na dně zdobený motivem květů a zlacením, při okraji výpletu zdobený plastickým dekorem větvičky vína s listy a hrozny, značeno vtlačovanou značkou nepravé VÍDNĚ, kolem roku 1845, poškozeno, výška 6,5 cm, průměr 18,5 cm
57 Nádobka na párátka ..................................................................................................................................................... 600 Kč biskvit barevně glazovaný, tvar soudku vedle sedící opice, 19. století, výška 8,5 cm
58 Gramofon ......................................................................................................................................................................... 9 500 Kč tělo dřevěné s kovovými prvky, trouba mosazná, na strojku značeno ARRAR, made in England, číslováno 30, perfektní stav, přiloženy náhradní jehly a tři gramofonové desky, výška 67 cm, základna 16,5 x 35 x 35
59 Souprava kávová .......................................................................................................................................................... 2 500 Kč porcelán bíle glazovaný, zdobený zlatou linkou a šedě černým geometrickým pásem při okraji, značeno tištěnou značkou, Nová Role, typ Donatello, čtyřicátá léta 20. století, v sestavě: konvice, mléčenka, cukřenka a šest šálků s podšálky výška konvice 18 cm, šálku 5,5 cm, průměr podšálku 14,5 cm
60 Dózička s víčkem .......................................................................................................................................................... 6 800 porcelán bíle glazovaný, zdobený zlatou linkou a bohatým květinovým dekorem, značeno zkříženými meči - MÍŠEŇ, 19. století, drobné poškození pod víčkem, výška 5 cm
Kč
OBRAZOVÁ ČÁST pol. 61 - 99 61 monogramista J.M. "Dívka s maskou" ............................................................................................................................................................... 5 000 Kč olej na překližce, signováno monogramem, datováno 1954, 30 x 42 (37 x 61)
62 Milén Eduard (1891-1976) "Matka s dítětem" .............................................................................................................................................................. 1 000 Kč kresba tuší, signováno monogramem E.M., kolem poloviny minulého století, paspartováno, 27,5 x 32,5 (51 x 53) Milén Eduard malíř, grafik, ilustrátor, scénograf, působil v Brně, v letech 1941 - 1945 profesor na škole umění ve Zlíně, studia na UMPRUM v Praze u Dítěte a Schikanedera, dále na AVU v Praze ve speciální grafické škole u Švabinského, člen KVU Aleš, SČVU, SČUG Hollar, řada výstav a zastoupení v českých a moravských galeriích, vynikající umělec (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
63 Süsser František Václav (1890-1956) "Antický motiv" ................................................................................................................................................................... 3 500 Kč kombinovaná technika, signováno, datováno 1942, paspartováno, 63,5 x 47 (71 x 55) Süsser František Václav malíř, grafik, pedagog, narozen ve Vídni, studium na akademii a umělecko průmyslové škole ve Vídni, realizoval několik studijních cest po Evropě, umělecky prošel od projevu neoklasicistního, přes kubismus k popisnému realismu, profesor na škole uměleckých řemesel v Brně, portrétoval Engliše a další osobnosti zejména brněnské společnosti, maloval oltářní obrazy, za plakátovou tvorbu získal několik ocenění, řada výstav, zastoupen v Národní Galerii a v brněnských galeriích (Toman, Slovník Chagall)
_9_
64 Bobek - Boura Antonín (1904-) "Sáně tažené trojspřežením" ......................................................................................................................................... 1 500 Kč olej na plátně, signováno A. Bobek, datováno 1934, 50 x 70 (58,5 x 79,5) Bobek - Boura Antonín malíř, narozen v Praze, soukromá studia u malíře Peterse, v soukromé malířské škole u profesora Kutmanna a na Ukrajinské akademii (Toman)
65 Mádlo Jiří (1934-) "Náměstí s kostelem" ......................................................................................................................................................... 3 800 Kč olej na plátně, signováno, datováno 1960, 56 x 70 (73 x 88) Mádlo Jiří malíř, grafik, narozen v Lovosicích, žák profesora Vlastimila Rady a Silovského na Akademii v Praze, řada výstav u nás i v cizině, zastoupen ve sbírkách Alšovy jihočeské galerie v Hluboké, Galerie Vysočiny v Jihlavě, Národní Galerie v Praze, Univerzity v Leidenu, Reifeissen Bank v Klosterneubrugu v Německu a jinde (Slovník Chagall)
66 neurčeno "Krojované vinobraní" ................................................................................................................................................. 23 000 Kč mistrovský olej na plátně, signováno, první polovina minulého století, vysoce kvalitní figurální práce, ručně řezaný rám francouzského typu, působivý SBĚRATELSKÝ kus, 48,5 x 68,5 (67 x 87,5)
67 neurčeno Miniatura "Děvčátko s pejskem" ................................................................................................................................ 9 900 Kč malba na slonové kosti, signováno, kopie dle Reynoldse, kolem poloviny minulého století, jemně zdobený kruhový stolní rámeček, průměr 8,8 cm
68 nesignováno Miniatura "Žena v červených šatech"....................................................................................................................... 9 800 Kč malba na slonové kosti, 19. století, signatura nenalezena, bohatě zdobený stolní rámeček, 6,7 x 6 (11,5 x 7,2)
69 neurčeno "Přímořské městečko" ......................................................................................................................................................... 900 Kč lept, signováno tužkou, první polovina minulého století, 21,5 x 13,2 (27,5 x 21,2)
70 Velčovský Josef (1945-) "Hora, brázda, zlatá hruška a jiné poklady Země české" ................................................................................ 3 500 Kč olej na dřevě, signováno, datováno 2001, 21,5 x 26,5 (36 x 41) Velčovský Josef malíř, grafik a ilustrátor, narozen ve Václavovicích u Frýdku, studia na SUPŠ v Uherském Hradišti, dále na pražské akademii u profesora Součka, poetický surrealista, navázal na tradice české imaginativní malby, řada výstav (Slovník Chagall)
71 neurčeno "Starý dům" ............................................................................................................................................................................. 200 Kč litografie, signováno tužkou, číslováno 15/18, druhá polovina minulého století, 14 x 11,5 (30 x 25)
72 Stehlík Ladislav (1908-1987) "Na břehu"............................................................................................................................................................................. 1 200 Kč olej na kartonu, signováno, kolem poloviny minulého století, 24,5 x 27 (29 x 31,5) Stehlík Ladislav malíř, ilustrátor, básník, publicista, pedagog, studia na Učitelském ústavu v Příbrami, výtvarně se vzdělával soukromě (Slovník Chagall)
_ 10 _
73 Velčovský Josef (1945-) "Ženský klín s hruškou" ..................................................................................................................................................... 900 Kč barevná litografie, signováno, číslováno 48/80, druhá polovina minulého století, paspartováno, 11,5 x 8,5 (31 x 25) Velčovský Josef malíř, grafik a ilustrátor, narozen ve Václavovicích u Frýdku, studia na SUPŠ v Uherském Hradišti, dále na pražské akademii u profesora Součka, poetický surrealista, navázal na tradice české imaginativní malby, řada výstav (Slovník Chagall)
74 Lesařová - Roubíčková Michaela (1949-) "Housličkovník aneb hruška" ....................................................................................................................................... 1 200 Kč kombinovaná technika, signováno tužkou, datováno 2000, číslováno 15/50, 18,5 x 14 (34,5 x 28,2) Lesařová - Roubíčková Michaela grafička, studovala u profesora J. Nováka, K. Svolinského a Z. Sklenáře na VŠUP v Praze, věnuje se volné a užité grafice, ilustraci, ale i tkaní, prostorovým objektům, módním a bytovým doplňkům, členka SČUG Hollar (Slovník Chagall)
75 Papoušek Jaroslav (1929-1995) "Hruška z naší zahrady" ................................................................................................................................................. 1 500 Kč olej na sololitu, signováno, druhá polovina minulého století, 18 x 12,5 (36 x 30,5) Papoušek Jaroslav sochař, karikaturista, spisovatel, scénárista, režisér, narozen ve Velkém Bočkově na Podkarpatské Rusi, studia na Státní grafické škole v Praze u profesora Laudy a Pokorného, dále na AVU rovněž v Praze (Slovník Chagall)
76 neurčeno "Plachetnice u břehu" ....................................................................................................................................................... 1 500 Kč tempera na kartonu, signováno, datováno 1957, 21,5 x 31 (32 x 41,5)
77 Maran S.G. (1886-) "Hradčany s chrámem svatého Mikuláše" ................................................................................................................. 400 Kč kombinovaná technika, signováno tužkou, první polovina minulého století, 22,5 x 19,5 (42,5 x 30) Maran S.G. malíř a grafik, narozen v Brně, velmi dobrý krajinář, malíř pražských motivů (Toman, Slovník Chagall)
78 neurčeno "Praha"....................................................................................................................................................................................... 900 Kč akvatinta, signováno, první polovina minulého století, 13 x 20,5 (38 x 44)
79 Niederhofer Josef (1809-1830) "Předávání testamentu"...................................................................................................................................................... 600 Kč litografie, vytvořil Josef Niederhofer, vytiskl A. Machek, uveden letopočet 1828, paspartováno, 28 x 17 (44 x 31,7) Niederhofer Josef malíř, žák pražské akademie u Berglera, syn mědirytce Ondřeje Niederhofera (Toman)
80 Záhořová "Pražské střechy" .................................................................................................................................................................. 900 Kč akvarel, signováno, kolem poloviny 20. století, paspartováno, 30,5 x 22,5 (48 x 36,5)
81 Suchánek Vladimír (1933-) "Pohár lásky" ....................................................................................................................................................................... 1 800 Kč barevná litografie, signováno tužkou, číslováno 38/100, vzadu autorský štítek a věnování: "Petru Horovi k padesátinám s gratulací soused Vlad. Suchánek 2002," paspartováno, 21,5 x 15 (45 x 36) Suchánek Vladimír grafik, malíř, kreslíř, ilustrátor, tvůrce exlibris, návrhář známek, rodák z Nového Města nad Metují, studium na AVU Praha u Silovského, Boudy, Salzmana, člen Sdružení českých umělců grafiků Hollar, absolvoval studijní _ 11 _
cesty po USA a Evropě, výstavy po celém světě - v Lexiconu dlouhý výčet výstav, ocenění a zastoupení v galeriích Národní Galerie Praha, Galerie hlavního města Prahy, Cheb, Karlovy Vary, Hradec Králové. Náchod, Bratislava, Banská Bystrica, Chicago, Puškinovo muzeum Moskva, Vídeň, Portugalsko, Holandsko, u příležitosti státního svátku obdržel 28. října 2006 od prezidenta republiky medaili za zásluhy (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA, Deník 30.10.2006)
82 nesignováno "Motiv z Indie" .................................................................................................................................................................... 1 800 Kč olej na sololitu, první polovina minulého století, 25 x 36 (37 x 48)
83 Kovalevic Stassa (1888-1945) "Istanbul" ............................................................................................................................................................................... 3 500 Kč pastel, signováno, vzadu prodejní štítek, počátek minulého století, 46,5 x 65,5 (55 x 74,5) Kovalevic Stassa známá turecká umělkyně, uváděná ve světových katalozích
84 Birn M. "Pasáček s kozou" ............................................................................................................................................................... 3 800 Kč olej na plátně, signováno, čtyřicátá léta 20. století, 50,5 x 59,8 (71 x 80,5)
85 Komancová - Kuhnová Božena (1906-) "Přímořské městečko" ...................................................................................................................................................... 1 900 Kč olej na plátně, signováno, kolem poloviny minulého století, 50 x 65 (61,5 x 76,5) Komancová - Kuhnová Božena malířka, narozena v Nové Pace, studovala na AVU v Praze u profesora Nechleby, věnovala se převážně figurální malbě a portrétům (Toman, Slovník Chagall)
86 Weigert "Na kraji břízového háje"............................................................................................................................................... 6 000 Kč olej na plátně, signováno, čtyřicátá léta minulého století, 49,5 x 69,5 (62 x 82)
87 Banďouch Karel (1893-) "Krajina s rozkvetlou loukou" ..................................................................................................................................... 5 000 Kč olej na plátně, signováno, třicátá léta minulého století, 66,5 x 82,5 (88 x 101,5) Banďouch Karel malíř v Brně, studoval u svého strýce Martina Banďoucha ve Vídni a na umělecko průmyslové škole v Praze u profesora Dítěte, Schüssera a Schikanedera (Toman)
88 Stelzer (?) "Plachetnice" ........................................................................................................................................................................ 9 000 Kč olej na dřevě, signováno pravděpodobně Stelzer, třicátá léta minulého století, 52 x 90,5 (65,5 x 104,5)
89 Formánek Karel (1907-) "Soumrak na Tišnovsku" ................................................................................................................................................ 3 500 Kč akvarel, signováno, datováno 5.6.1943, paspartováno, pasparta v horní části poškozena, 44 x 57 (68,5 x 83) Formánek Karel malíř, grafik, studoval veřejnou školu uměleckých řemesel a speciálku profesora P. Dillingera, v letech 1934 - 1936 pracoval jako ilustrátor v tiskárně v Brně, část své tvorby věnoval městu Tišnovu, vystavoval se SVU Aleš v Brně (Toman, Slovník Chagall)
90 Šlábla Ferd. "Náměstí v Hodoníně" ................................................................................................................................................... 19 000 Kč olej na plátně, signováno, datováno 24/12.1912, 50 x 68,7 (61,7 x 81) _ 12 _
91 Zrzavý Jan (1890-1977) "Portrét muže" .................................................................................................................................................................. 14 000 Kč litografie, signováno tužkou, paspartováno, 43 x 30 (71 x 51) Zrzavý Jan světově proslulý malíř, kreslíř, grafik, Národní umělec, jeden z nejlepších českých malířů všech dob vůbec, je o něm vydána řada monografií, je zastoupen ve světových galeriích, na zámku v Telči je otevřena stálá expozice věnovaná tomuto umělci, v Lexiconu dlouhý výčet výstav (Toman, Lexicon of the CVA) Studie k této litografii je zařazena v KATALOGU NEZNÁMÝCH PRACÍ JANA ZRZAVÉHO na straně 24, katalogové číslo XIX. Studie k litografii "K.H.Mácha: Máj, Zpěv IV." Katalog byl vydán v roce 1999 společností AAA s.r.o. Brno ke stejnojmenné výstavě kreseb pořádané touto organizací v Dejvické galerii v Praze na přelomu let 1999-2000. Vystaveny byly všechny publikované práce. Odborné posouzení všech kreseb provedl pan PhDr. Jiří Hlušička.Katalogy je možné zakoupit v prodejnách společnosti AAA s.r.o. v Praze, Brně, Ostravě. Na 114 stranách formátu A4 je zobrazeno více než 750 děl, převážně kreseb a 187 fotografií ze života Jana Zrzavého. Cena katalogu je 1 500 Kč
92 Zrzavý Jan (1890-1977) "Vesnice s majákem na pobřeží a lodičkou na moři" ......................................................................................... 4 500 Kč suchá jehla, signováno tužkou, volný list, motiv z Bretaně s kamennými hrázemi typickými pro práce Jana Zrzavého, 6 x 10,5 Zrzavý Jan světově proslulý malíř, kreslíř, grafik, Národní umělec, jeden z nejlepších českých malířů všech dob vůbec, je o něm vydána řada monografií, je zastoupen ve světových galeriích, na zámku v Telči je otevřena stálá expozice věnovaná tomuto umělci, v Lexiconu dlouhý výčet výstav (Toman, Lexicon of the CVA). Naše společnost uspořádala v Dejvické galerii Vincence Kramáře v prosinci 1999 výstavu více než 750 prací, převážně kreseb tohoto umělce. Všechny tehdy vystavené exponáty jsou publikovány v Katalogu neznámých prací Jana Zrzavého, který v roce 1999 vydala rovněž naše společnost Tentýž motiv byl dle nepublikované fotodokumentace Jana Zrzavého použit na obraze "Ile de Sein I," tempera na překližce z roku 1934
93 Pařík Jiří (1930-) "Autoportrét" .......................................................................................................................................................................... 950 Kč kombinovaná technika, signováno, sedmdesátá léta 20. století, 24 x 18 (31 x 27) Pařík Jiří ilustrátor a karikaturista, autodidakt, jako kreslíř spolupracoval s redakcí Literárních novin, Kulturní tvorby, Mladého světa, Plamen, Výtvarná práce atd., existují sběratelé tohoto kreslíře a karikaturisty (Slovník Chagall)
94 Pařík Jiří (1930-) "Autoportrét - Dobrý den " ........................................................................................................................................... 2 500 Kč kombinovaná technika, signováno, datováno 1975, paspartováno, 42,5 x 31 (58,5 x 45)
95 Pařík Jiří (1930-) "Sedící postavy s malířským stojanem" .................................................................................................................... 3 000 Kč kombinovaná technika, signováno, datováno 1974, paspartováno, 40,5 x 55,5 (60,5 x 76)
96 Novák - Houdek Jiří "Začátek jara"...................................................................................................................................................................... 3 500 Kč olej na plátně fixovaném na sololitu, signováno, datováno 1977, vzadu štítek Díla a razítko Fondu výtvarných umělců 55,5 x 101 (70,5 x 116)
97 Klimeš František (1906-1966) "Vodní krajina v podvečer" ........................................................................................................................................... 2 500 Kč olej na plátně, signováno, na rámu štítek s autorovým jménem, první polovina minulého století, 46 x 62 (58,5 x 73) Klimeš František narozen ve Štutgartě, syn malíře Bohumila Klimeše - Koziny, studoval u profesora Mařatky na UMPRUM v Praze (Toman, Slovník Chagall)
98 Lesařová - Roubíčková Michaela (1949-) "Průhled II".............................................................................................................................................................................. 900 Kč barevná litografie, signováno tužkou, datováno 1991, číslováno 7/200, vzadu autorský štítek, paspartováno 25,5 x 37,5 (46,5 x 56,5) _ 13 _
Lesařová - Roubíčková Michaela grafička, studovala u profesora J. Nováka, K. Svolinského a Z. Sklenáře na VŠUP v Praze, věnuje se volné a užité grafice, ilustraci, ale i tkaní, prostorovým objektům, módním a bytovým doplňkům, členka SČUG Hollar (Slovník Chagall)
99 Lesařová - Roubíčková Michaela (1949-) "Šnaps" .................................................................................................................................................................................... 1 500 Kč kombinovaná technika, signováno tužkou, datováno 1986, číslováno 1/1, vzadu autorský štítek, paspartováno 36,5 x 24 (62,5 x 48,2)
NEOBRAZOVÁ ČÁST pol. 100 - 120 100 Janeček Ota (1919-1996) Plastika "Kubistická žena" ........................................................................................................................................ 399 000 Kč bronzová mistrovská galerijní plastika, signováno, datováno 1944, naprosto jedinečné dílo významného umělce, ojedinělé svou velikostí, byly realizovány pouze tři kusy, UNIKÁTNÍ SBĚRATELSKÁ příležitost, výška 101 cm Právě tyto kubistické sochy ze čtyřicátých let vysoce ocenil Pablo Picasso při své návštěvě Prahy v šedesátých letech Janeček Ota jeden z nejlepších českých malířů 20. století, kreslíř, grafik, ilustrátor, věnoval se scénografii, tvorbě plastik, loutek, známek, studoval na UMPRUM v Praze u Kysely, Nováka, na ČVUT u Blažíčka a C. Boudy, člen SVU Mánes, SČUG Hollar, skupiny UB, kolem sta výstav, zastoupen v galeriích po celém světě, řada monografií o tomto umělci (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
101 Socha "Svatý Jan z Nepomuku" ....................................................................................................................... 4 500 Kč malovaná lidová řezba ve dřevě, druhá polovina 19. století, krásný sbírkový kus, výška 41 cm Přiloženo osvědčení Památkového ústavu o prodeji a vývozu
102 Plastika "Busta secesní dívky" ........................................................................................................................... 9 000 Kč bronz na leštěném kamenném podstavci, vysoce dekorativní téma v secesi, často obměňované v různých variacích, kvalitně provedený pozdější odlitek, vysoce působivé a dekorativní, celková výška 38 cm
103 Šálek .................................................................................................................................................................................. 400 Kč majolika figurálně zdobená motivem mořských panen, v přední části erb, značeno, 19. století, drobný oklep a vlasová prasklina, výška 4,5 cm, průměr 8 cm
104 Podšálek ............................................................................................................................................................................ 300 Kč majolika figurálně zdobená motivem mořských panen, uprostřed stejný erb jako u předcházející položky, značeno GIEN, 19. století, větší oklepy na okrajích, průměr 15 cm Podšálek je starší než šálek v položce 103, i když jde o stejný dekor a patrně stejného původního šlechtického majitele
105 Váleček na těsto ............................................................................................................................................................. 300 Kč korpus porcelánový, malovaný, madla dřevěná, kolem roku 1900 - 1920, původní, vysoce kvalitní provedení, dekorativní, funkční i sbírkový kus, délka 38 cm
106 Plastika "Pták - pyrrhula pyrrhula" ................................................................................................................ 1 500 Kč porcelán, ručně malovaný, signováno modelérem Černochem, značeno ROYAL DUX, limitovaná série určená pro export, druhá polovina 20. století, sběratelsky velmi zajímavé, výborný stav, na našich aukcích poprvé, výška 20 cm
107 Plastika "Tři ptáci - regulus ignicapillus"" ................................................................................................. 1 500 Kč porcelán, ručně malovaný, signováno modelérem Černochem, značeno ROYAL DUX, limitovaná série určená pro export, druhá polovina 20. století, sběratelsky velmi zajímavé, dva nepatrné oklepy, jinak výborný stav, na našich aukcích poprvé, výška 20 cm _ 14 _
108 Talíř hluboký .............................................................................................................................................................. 1 200 Kč majolika zdobená barevným figurálním dekorem mořských panen, uprostřed šlechtický erb, značeno GIEN, 19. století, sbírkový kus, vlasová prasklina, průměr 25 cm Pochází z obdobné kolekce šlechtického nádobí jako položky 103 a 104
109 Talíř mělký ...................................................................................................................................................................... 900 Kč majolika zdobená barevným figurálním dekorem mořských panen, uprostřed šlechtický erb, značeno, 19. století, sbírkový kus, oklepy a krakeláž v majolice, průměr 25 cm Pochází z kolekce šlechtického nádobí
110 Šálek................................................................................................................................................................................. 1 200 Kč majolika, zdobená barevným figurálním dekorem mořských panen a šlechtickým erbem, značeno GIEN, 19. století, krásný sbírkový kus, výška 4,5 cm, průměr 8 cm Pochází z kolekce šlechtického nádobí
111 Mísa odkládací podlouhlého tvaru .................................................................................................................... 1 200 Kč majolika zdobená barevným figurálním dekorem mořských panen a ústředním šlechtickým erbem, značeno GIEN, 19. století, krásný sbírkový kus, velmi dobrý stav, délka 25,5 cm Pochází z kolekce šlechtického nádobí
112 Talíř ozdobný ................................................................................................................................................................ 300 Kč porcelán s portrétem královny, datovaný 1950, značeno LOUČKY Czechoslovakia, průměr 24,5 cm
113 Talíř ozdobný ................................................................................................................................................................. 600 Kč porcelán s kobaltovým povrchem, zdobený bohatým zlaceným dekorem v podobě jemné krajky, značeno LINDNER, Germany, kolem poloviny minulého století, luxusní provedení, velmi dobrý stav, průměr 28 cm
114 Břitva ................................................................................................................................................................................. 200 Kč anglická, značená, přelom 19. a 20. století, původní pouzdro, délka 16 cm
115 Špička na cigarety dámská ................................................................................................................................................. 250 Kč kombinace řezané kosti a ručně malovaného emailu, délka 10 cm
116 Tác obdélníkový se dvěma úchopy ...................................................................................................................... 300 Kč porcelán zdobený hnědočerveným a bílým dekorem, značeno, kolem roku 1920, 23 x 47
117 Maska ............................................................................................................................................................................... 3 000 Kč kombinace řezby ve dřevě a rohoviny, indiánský kmen z Guatemaly, 20. století, výška 33 cm, šířka 25 cm Pochází ze sbírky cestovatele
118 Maska ............................................................................................................................................................................ 4 000 Kč řezba ve dřevě, Madagaskar (?,) 20. století, 50 x 30 Pochází ze sbírky cestovatele
119 Maska ......................................................................................................................................................................... 10 000 Kč řezba ve dřevě, malovaná, indiánský kmen z Peru, patrně 19. století, muzeální kus, výška 22,5 cm, šířka 18,5 cm, hloubka 19 cm Pochází ze sbírky cestovatele po Jižní Americe
120 Cukřenka otevřená, na nízké patce .................................................................................................................. 1 600 Kč sklo alabastrové, Čechy, 19. století, výborný stav, pěkný kus do sbírky, výška 9,5 cm, průměr 11 cm Pochází z výborné moravské sbírky
_ 15 _
OBRAZOVÁ ČÁST pol. 121 - 160 121 neurčeno "Středomořská krajina" .................................................................................................................................................. 2 500 Kč mistrovský galerijní olej na kartonu, signováno, kolem roku 1940, kvalitní dobový umělecký rám, působivý celek 29,5 x 41 (43 x 55,5)
122 neurčeno "Mořské pobřeží v Jugoslávii" ..................................................................................................................................... 1 500 Kč pastel a kvaš, signováno, nedatováno, kvalitní a působivá práce, ve výřezu 29 x 40 (52 x 60)
123 Filip Otakar (1875-1931) "Pražský hrad od letohrádku Královny Anny" ....................................................................................................... 600 Kč mistrovská kresba tuší a akvarelem, signováno, datováno 1924, sbírková práce významného ilustrátora z přelomu 19. a 20. století, ve výřezu 20 x 53 (31 x 66) Filip Otakar ilustrátor a spisovatel v Praze, napsal mnoho článků z oboru dějin umění, od svých studentských let kreslil ilustrace pro pražské časopisy (Toman)
124 Kubašta Vojtěch (1914-) "Pražský hrad" .................................................................................................................................................................... 1 500 Kč mistrovská galerijní barevná litografie, signováno v desce i tužkou, čtyřicátá léta minulého století, skvělá práce významného malíře, architekta, kreslíře a grafika, 42 x 59 (45 x 62,5) Kubašta Vojtěch architekt, malíř, ilustrátor, rodák z Vídně, studoval u profesorů Blažíčka, Wirtha, Štecha a Engela na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství v Praze, proslul ilustracemi knih pro mládež, řada výstav (Toman, Slovník Chagall)
125 neurčeno "Cesta vesnicí" ........................................................................................................................................................................ 500 Kč profesionální barevná litografie, signováno, datováno 1985, umělecká adjustace, ve výřezu 34 x 46 (52 x 62)
126 Hofbonner A. (?) "Z Jugoslávie" ...................................................................................................................................................................... 1 200 Kč barevná litografie, signováno, přesně neurčeno, nedatováno, 45 x 51 (48 x 53,5)
127 Hess "Staroměstské náměstí" ................................................................................................................................................... 1 200 Kč mistrovský akvarel, signováno, nedatováno, vzadu štítek ČFVU, ve výřezu 28 x 82 (43 x 97)
128 neurčeno "Dívka u kolovrátku"........................................................................................................................................................ 3 800 Kč mistrovský galerijní olej na lepence, signováno, datováno 1919, výborná komorní práce, 41,5 x 29,5 (51,5 x 39,5)
129 Vránek Petr "Anděl" .................................................................................................................................................................................... 1 500 Kč olej na plátně, signováno, nedatováno, zajímavá práce malíře s řadou výstav (viz přiložený materiál k nahlédnutí,) kvalitní adjustace, velmi příznivá VÁNOČNÍ CENA, 30 x 20 (38 x 28)
_ 16 _
130 Mádlo Jiří (1934-) "Letní krajina s rybníkem" ......................................................................................................................................... 25 000 Kč mistrovský olej na plátně, signováno, datováno 1996, luxusní rám francouzského typu, luxusní a reprezentativní celek 70,5 x 90,5 (90 x 110) Mádlo Jiří malíř, grafik, narozen v Lovosicích, žák profesora Vlastimila Rady a Silovského na Akademii v Praze, řada výstav u nás i v cizině, zastoupen ve sbírkách Alšovy jihočeské galerie v Hluboké, Galerie Vysočiny v Jihlavě, Národní Galerie v Praze, Univerzity v Leidenu, Reifeissen Bank v Klosterneubrugu v Německu a jinde (Slovník Chagall)
131 Seydl Zdeněk (1916-1978) "Pták"....................................................................................................................................................................................... 2 200 Kč mistrovská kombinovaná technika - kvaš, tempera, signováno, nedatováno, skvělá práce jako do atlasu ptáků, nerámováno, v paspartě, ve výřezu 23 x 26 (50 x 66) Seydl Zdeněk narozen v Třeboni, patří mezi nejvýznamnější malíře, kreslíře, karikaturisty, scénografy, studoval v kurzu grafických technik u profesora J. Konůpka na Státní grafické škole v Praze, kresbu a monumentální malbu u profesora F. Kysely na UMPRUM rovněž v Praze, studijně pobýval v Paříži (ve Slovníku Chagall čtyři celostránkové sloupce o tomto skvělém umělci)
132 Rada Vlastimil (1895-1962) "Z Benátek u Turnova" ...................................................................................................................................................... 700 Kč akvarel, signováno, datováno 1911, raná práce významného malíře, Národního umělce se širokým zastoupením v Národní Galerii Praha, nerámováno, v paspartě, 30 x 31 (42,5 x 39) Rada Vlastimil malíř, grafik, ilustrátor, studium na pražské akademii u Preislera, Švabinského a Štursy, později profesor ve speciální malířské škole na AVU Praha, člen SVU Mánes, Národní umělec, široké zastoupení v Národní Galerii, výstavy v Evropě i v USA, jeden z nejlepších českých malířů 20. století, řada monografií o tomto vynikajícím českém malíři, dlouhý výčet výstav a ocenění (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
133 Uprka Joža - připsáno (1861-1940) "Mladík v kroji při broušení kosy" ............................................................................................................................ 1 300 Kč mistrovský galerijní pastel, nesignováno, nedatováno, způsob práce i bravura provedení odpovídá pracím Joži Uprky, nerámováno, 48 x 31,5 Uprka Joža - připsáno významný český malíř a grafik folklórních témat, narodil se v Kněždubě v rodině rolníka - malíře samouka, zemřel v blízké Hroznové Lhotě, studium na AVU u Čermáka a na Akademii v Mnichově u Otty Seitze, poté v Praze u Pirnera, člen SVU Mánes a SVUM, náměty hledal na rodném Slovácku, zejména v okolí Hroznové Lhoty, pro načerpání nových dojmů zajel v roce 1928 do Dubrovníka, v letech 1922 - 1937 žil a tvořil na Slovensku v Klobušicích poblíž Ilavy, řada výstav a zastoupení v galeriích, v roce 2001 byla uspořádána výstava jeho prací v Domě umění v Hodoníně, jeden z nejdražších malířů první republiky, nejlepší malíř folklórních témat vůbec, výčet jeho děl je úctyhodný (Toman, Lexicon of the CVA)
134 Beneš Karel (1881-) "Návrh na památník Sokola v Náchodě" .................................................................................................................... 300 Kč mistrovský akvarel - kvaš, nesignováno, určeno vzadu, nedatováno, mimořádně kvalitní práce žáka Preislera, nádherný SBĚRATELSKÝ kousek, nerámováno, 25 x 17,5 Beneš Karel narozen v Hlinsku, studia u Lišky, Maška, Preislera a Jakesche, byl profesorem Státního reálného gymnázia v Praze maloval a kreslil hlavně motivy starých svérázných stavení a malebné kouty českého venkova (Toman)
135 Beneš Karel (1881-) "Dřevěnice v létě" ............................................................................................................................................................... 1 500 Kč mistrovský galerijní kvaš - akvarel, signováno, kolem roku 1920, krásný sběratelský kousek od malíře, jehož kresby jsou v řadě muzeí, nalepeno na lepence, nerámováno, 24,5 x 31,5 (37,5 x 43)
136 Kocian Quido Roman (1908-) "Jan Žižka z Trocnova" ................................................................................................................................................... 1 000 Kč mistrovská kolorovaná litografie, signováno, datováno 1945, v paspartě, nerámováno, ve výřezu 26 x 18,5 (46 x 31,5) Kocian Quido Roman malíř, grafik, narozen v Hořicích, studia u prof. Bendy a Ulmana, byl kustodem Masarykovy galerie, člen SVU Aleš, vystavoval na světové výstavě v Paříži a na výstavách v Neapoli a Bukurešti, zastoupen v Národní Galerii Praha, výborný a ceněný malíř první poloviny 20. století (Toman, Slovník Chagall) _ 17 _
137 Preissig Vojtěch (1873-1944) "Už Slovensko vstáva, putá si strháva" ................................................................................................................. 20 000 Kč mistrovský galerijní linoryt, uveden v katalogu prací Preissiga, rok 1918, jde o skvělý plakát ze série dvanácti plakátů z let 19161918, litograficky tištěné linoryty vzbudily obrovský zájem po celých Spojených státech, ale i mimo území USA, ještě za války se staly součástí sbírek největších muzeí a galerií v zámoří i v Evropě, náš plakát na několika místech natržen, restaurován a nalepen na plátno, v publikaci "Vojtěch Preissig pro republiku" uveden na straně 53 pod číslem 21, 90,5 x 63 Podle našich znalostí poprvé na aukci v ČR, nerámováno, skvělá nabídka Preissig Vojtěch vynikající český malíř a grafik světového jména, pracoval v Paříži pro A. Muchu, velké zásluhy má na grafickém umění v USA, kde dlouho působil, řídil grafické oddělení na Wentworth Institute v Bostonu, v řezbě do linolea byl považován v USA za zakladatele, vystavoval v Mánesu, široké zastoupení v Národní Galerii Praha, ve Waldesově galerii, v galerii v New Yorku a dalších světových galeriích (Toman)
138 Preissig Vojtěch (1873-1944) "Kdo jste Boží bojovníci - čs. Armáda ve Francii" .......................................................................................... 20 000 Kč mistrovský galerijní linoryt, uveden v katalogu prací Preissiga, rok 1918, jde o skvělý plakát ze série dvanácti plakátů z let 19161918, litograficky tištěné linoryty vzbudily obrovský zájem po celých Spojených státech, ale i mimo území USA, ještě za války se staly součástí sbírek největších muzeí a galerií v zámoří i v Evropě, náš plakát na několika místech natržen, v publikaci "Vojtěch Preissig pro republiku" uveden na straně 53 pod číslem 18, 90 x 63 Podle našich znalostí poprvé na aukci v ČR, nerámováno, skvělá nabídka
139 Preissig Vojtěch (1873-1944) "AUCASSIN AND NICOLETE"................................................................................................................................. 8 000 Kč bibliofilie, úprava i ilustrace Vojtěch Preissig, typ písma rovněž Preissig, Copyright 1931 by the Limited Editions Club New York, cca osmdesát stran, luxusní úprava, luxusní vazba, původní kazeta, výborný stav, skvělý UNIKÁT. Pro spojené státy vydalo Státní nakladatelství Praha, vydáno 1 500 výtisků (pro velké USA,) náš má číslo 96, na ručním papíře, signovaný Preissigem, 30 x 20,5
140 Mucha Alfons (1860-1939) "L' Habitation Pratique" ............................................................................................................................................. 27 000 Kč mistrovská galerijní barevná litografie na obálce časopisu "Moderní stavby," litografie je signovaná, datovaná 1903, uvnitř časopisu je osm stran, rozhodující je první strana s Muchovou litografií, stav je velmi dobrý, skvělý SBĚRATELSKÝ kus, 39 x 32,5 Poprvé na našich aukcích Mucha Alfons všeobecně známý malíř secesního období, již na gymnáziu v Brně vzbudily velkou pozornost jeho kresby (několikastránkový text v Tomanovi)
141 Procházka V. "Kvetoucí stromy za domy" ........................................................................................................................................ 14 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, kolem roku 1930, krásná, působivá reprezentativní práce, původní dobový rám, pro sběratele imprese, 76 x 100 (97 x 121)
142 Blažek Bedřich (1901-1960) "Za chalupami v zimě" .................................................................................................................................................. 12 000 Kč mistrovský galerijní olej na tvrzené lepence, signováno, datováno 1935, reprezentativní obraz české krajinářské školy 67,5 x 94,5 (74 x 101) Blažek Bedřich malíř, narozen ve Veltrubech, studoval soukromě u Blažíčka a Radimského, tématika jeho obrazů vycházela z Kolína a jeho okolí (Slovník Chagall)
143 Dvorský Bohumír (1902-1976) "Západ slunce v krajině se stromy" ........................................................................................................................ 25 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, kolem roku 1935, velký, velmi reprezentativní obraz z krajinářské školy Otakara Nejedlého, v této kvalitě ojedinělé, 68 x 96 (86 x 114) Pochází ze sbírky z Dánska Dvorský Bohumír malíř, kreslíř, grafik, rodák z Paskova, soukromá studia u Otty Molitora, dále pražská akademie u Nejedlého, člen Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců, SVU Mánes, Skupiny výtvarných umělců v Brně, _ 18 _
Skupiny olomouckých výtvarníků, Skupiny výtvarných umělců Moravské Ostravy, KVU Aleš v Brně, Svazu českých výtvarných umělců, výstavy po celé republice, dále Benátky, Rio de Janeiro, Helsinky, Stockholm, Peking, Šanghaj, Moskva atd., Zasloužilý umělec, Národní umělec (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA, Slovník ČSVU)
144 Matěják "Mladá matka s dítětem" ................................................................................................................................................ 2 500 Kč olej na plátně, signováno, kolem roku 1935, líbezná práce dekorativní hodnoty, dobový široký rám, 60 x 80 (77 x 96,5)
145 Vrbová Miroslava (1909-) "Baletky" ............................................................................................................................................................................. 15 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, kolem roku 1940, významná a svou velikostí reprezentativní práce výborné malířky, 80 x 60 (94 x 74,5) Vrbová Miroslava malířka, studovala na Ukrajinské akademii v Praze, pražské akademii a dále v Paříži (Toman)
146 Iščuk Sergej "Roztomilý člověk" ......................................................................................................................................................... 29 000 Kč mistrovský olej na sololitu, signováno, datováno 2005, vzadu další poznámky, zajímavá práce galerijní úrovně, náročná umělecká adjustace, 58 x 34,5 (73 x 49,5)
147 Kotrba Emil (1912-1983) "Úlovek" ............................................................................................................................................................................... 35 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 1942, autor je především známý skvělým zvládnutím kresby a malby koní, jeho oleje jsou velkou vzácností, zcela ojedinělé a navíc velmi kvalitní, VÁNOČNÍ POZORNOST pro sběratele, 65 x 55 (83 x 73) Poprvé na našich aukcích Kotrba Emil malíř, grafik, ilustrátor, studia na ŠUŘ v Brně u Dillingera a na pražské akademii v grafické speciálce u profesora T.F. Šimona, známý v Evropě jako vynikající malíř, grafik a kreslíř koní a námětů z dostihového prostředí (Toman, Slovník Chagall)
148 Kuhrl Ludwig D. (1858-1927) "Mnich šňupající tabák s číší vína" ......................................................................................................................... 29 000 Kč mistrovský olej na dřevěné desce, signováno, vzadu ještě popsáno a značeno razítkem Galerie v Mnichově, luxusní zlacený rám florentského typu (dřevo a zlacená masa,) výborná nabídka, 18 x 14 (35 x 31) Párová k následující položce č. 149
149 Kuhrl Ludwig D. (1858-1927) "Mnich s číší vína a talířem uzeného" .................................................................................................................... 29 000 Kč mistrovský olej na dřevěné desce, signováno, vzadu ještě popsáno a sběratelský štítek, luxusní zlacený rám florentského typu (dřevo a zlacená masa,) výborná nabídka, 18 x 14 (35 x 31) Párová k předcházející položce č. 148
150 nesignováno "Panna Marie utěšovaná anděly"........................................................................................................................... 900 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signum nenalezeno, kolem roku 1640, k tomuto skvělému obrazu je odborný posudek Mgr. Vladimíra Rišlinka, posudek je opatřený kulatým znaleckým razítkem, 94 x 142 (125 x 173) Citace z posudku: Způsob provedení díla ztvárněného v intencích pozdního manýrismu nasvědčuje době vzniku v první polovině 17. století v prostředí Střední Evropy, či Nizozemí, přičemž nejpravděpodobnější se jeví jeho německý nebo český původ……. Obraz představuje z ikonografického hlediska vzácně rozšířený námět, truchlící P. Marii utěšovanou anděly……. Výborně mimořádně kvalitní hlava anděla podpírající P. Marii vykazuje návaznost na pražskou rudolfínskou malbu počátku 17. století, zajímavé je zejména srovnání s typy anděl-ských a ženských postav ve tvorbě BARTOLOMEA SPRANGERA (1546-1611)……. Potud posudek
_ 19 _
151 nesignováno "Madona s dítětem" ........................................................................................................................................................ 20 000 Kč mistrovský olej na plátně, po roce 1950, velmi kvalitní práce ve stylu světově proslulého kuskeňského baroka z Peru (podle města Cusco,) honosný, řezaný polychromovaný a zlacený rám ve stejném barokním stylu, na našem trhu ojedinělé, 45 x 32,5 (69 x 52)
152 Fingesten Michael (1884-1943) "Rozkošnice" ......................................................................................................................................................................... 4 900 Kč mistrovská galerijní suchá jehla, signováno, číslováno 33/50, skvělá práce, ve výřezu 25 x 25 (39 x 38,5) Fingesten Michael často uváděn ve světových katalozích
153 Svolinský Karel (1896-1986) "Ptačí sněm" .......................................................................................................................................................................... 8 000 Kč mistrovská kresba tuší a akvarelem, signováno, datováno 1942, bravurní práce našeho předního malíře, kreslíře, grafika, návrháře známek atd., práce pochází z výborného období autora, ve výřezu 22 x 17 (41 x 33) Svolinský Karel skvělý malíř, grafik a ilustrátor, autor bankovek i celé řady poštovních známek, vyučil se řezbářem u Ziky a Lišky, později studoval plastiku u B. Kafky, grafiku a malbu u F. Kysely, již v roce 1925 získal Grand Prix v Paříži, znovu Grand Prix a zlatou medaili na světové výstavě v Paříži 1937, Grand Premio na výstavě v Miláně 1940, Národní cenu v roce 1942, člen SVU Mánes, bohaté zastoupení v Národní Galerii, GVU Ostrava, zastoupení v galeriích po celé Evropě, řada monografií (široký popis v Tomanovi, výčet výstav v Lexiconu of the CVA)
154 Kaufmann Adolf - připsáno (1848-1916) "Život u řeky".................................................................................................................................................................... 65 000 Kč mistrovský romantický olej na plátně, druhá polovina 19. století, velmi kvalitní práce, autorství však nemůžeme garantovat, luxusní rám, vysoce reprezentativní a působivý celek, 56 x 70,5 (71 x 86,5) Kaufmann Adolf - připsáno malíř, krajinář, autodidakt, narozen v Opavě, svá studia ukončil u Emila van Marcke de Lummen v Paříži, scestoval Evropu i Orient, žil v Paříži, Berlíně, od roku 1890 ve Vídni, kde řídil malířskou školu pro dámy (Toman)
155 Brunner Samuel (1859-) "Krajina u Svratky" ....................................................................................................................................................... 10 000 Kč olej na plátně lepeném na kartonu, signováno, nedatováno, příjemná působivá práce malíře, který působil v Brně 27,5 x 35 (37,5 x 45) Brunner Samuel narozen v Brně, malíř krajin, zátiší, biblických motivů, v roce 1928 zastoupen na výstavě soudobé kultury v Brně (Toman)
156 monogramista "Zátiší s holubem a ananasem" a "Zátiší se džbánem a slukou" ............................................................... 23 000 Kč dva oleje na plátně, jeden signován špatně čitelně monogramem, působivé obrazy do loveckého pokoje, autor byl patrně epigonem Navrátila, původní ozdobné zlacené rámy, každý 37,5 x 57 (42 x 61,5) CENA ZA OBA OBRAZY
157 Hlavák "Zátiší s růžemi, vínem a jablky" ............................................................................................................................. 18 000 Kč olej na dřevě, signováno, nedatováno, kolem roku 1900, působivá práce, ručně řezaný rám, 36 x 45 (50 x 59)
158 Chittussi Antonín - okruh (1847-1891) "Vesnička za jezerem" ................................................................................................................................................... 45 000 Kč olej na kartonu, nesignováno, nedatováno, příjemná a působivá práce v duchu barbizonské školy, 22 x 27 (34,5 x 40) Chittussi Antonín - okruh český malíř, žák J. Trenkwalda a J. Swertse, přehodnocením francouzských vzorů vytvořil lyrickou syntézu české krajiny a v podání atmosféry se přiblížil impresionismu (Malá čs. Encyklopedie Toman)
_ 20 _
159 Paier Theodore "Krajina s povozem" ...................................................................................................................................................... 30 000 Kč mistrovský olej na plátně, signováno, nedatováno, krásný sběratelský kus, výhodná nabídka, 46,5 x 31,5 (60 x 45,5)
160 Lolek Stanislav (1873-1936) "Jelen na mýtině"............................................................................................................................................................. 99 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nedatováno, kolem roku 1926, tento obraz je publikován v knize "Lovecký deník" a sám Lolek o něm píše, že patří mezi dva jeho nejlepší obrazy, působivý rám i celek, navíc reprezentativní, 70 x 82 (94 x 105) Výborná VÁNOČNÍ NABÍDKA Lolek Stanislav malíř a grafik v Praze a Uherském Hradišti, významný představitel mařákovy školy, známý malíř lesních a mysliveckých námětů, původně vystudovaný lesník, od roku 1895 studia na pražské akademii u Mařáka a Ottenfelda, později na mnichovské akademii u profesora Neumana a Heinemana, se Slavíčkem projížděl Francii a maloval krajiny, řádný člen ČAVU, široké zastoupení v Národní Galerii Praha, řada výstav, i v New Yorku, hodně jeho prací s náměty z okolí Uherského Hradiště bylo publikováno na pohlednicích (Toman)
NEOBRAZOVÁ ČÁST pol. 161 - 180 161 Plastika "Stojící žena" ........................................................................................................................................... 8 000 Kč bronz, Benin, kolem poloviny minulého století, ze sbírky afrického umění, výška 41 cm
162 Svícen devítiplamenný............................................................................................................................................ 6 800 Kč kombinace patinovaného bronzu a mosazi, kolem poloviny minulého století, kvalitní umělecké provedení, výška 20 cm
163 Ozdobná podložka ................................................................................................................................................... 5 400 Kč litina zdobená bohatým figurálním a rostlinným prořezáváním, značeno kotvou s nápisem BUDERUS, Německo, 19. století, průměr 27 cm Mateřská firma Buderus Heiztechnik GmbH se sídlem v Německu rozvíjí svou činnost do roku 1731. Dnes kromě kotlů na různá paliva nabízí firma regulační přístroje, solární panely, tepelná čerpadla, otopná tělesa, příslušenství ke kotlům a další
164 Dóza ................................................................................................................................................................................ 1 400 Kč dřevo, víčko zdobené nápisem v azbuce - Vzpomínka na 1. světovou válku, datováno 1916, Rusko, dóza patrně sloužila na tabák, na spodní straně je vyřezaný monogram, výška 2 cm 11 x 8
165 Dóza na cigarety ....................................................................................................................................................... 1 400 Kč alpaka, na víčku zdobená figurálním motivem tří postav bohatýrů, počátek minulého století, 8 x 11
166 Rambousek Jan - Novotný Miloslav "Komedianti" ........................................................................................................................................................................ 4 000 Kč feuileton se čtyřmi dřevoryty Jana Rambouska, autor textu Miloslav Novotný, signováno tužkou autory, vydala Družstevní práce k výstavě Soudobé kultury, Praha 1918, 46,5 x 60,5 Rambousek Jan (1895-1976) malíř, grafik, ilustrátor, grafický designér, publicista, žák pražské akademie u Nechleby, Preislera a Švabinského, stipendista na École des Beaux Arts v Paříži, spoluzakladatel UB, člen SČUG Hollar, redaktor časopisu Hollar, v letech 1923-1939 byl asistentem u Švabinského v jeho speciálce na akademii, účastnil se na výstavách v Mánesu a Hollaru, zastoupen mj. v Národní Galerii, autor českého písma Medieval Z a Brno Z, významný umělec (Toman, Slovník Chagall) Novotný Miloslav (1894-1966) český literární historik a kritik, redaktor několika kulturních a literárních časopisů, vydavatel textů českých klasiků, uspořádal řadu souborů literárních materiálů a životopisných dokumentů (Malá čs. Encyklopedie)
167 Florian Michael - Erben Karel Jaromír "Svatební košile" ................................................................................................................................................................. 4 500 Kč balada Karla Jaromíra Erbena, vyzdobeno šesti lepty Michaela Floriana, všechny signovány tužkou, vysázela Eva Florianová, na ručním lisu vytiskl Methoděj Florian ve Staré Říši na Moravě v říjnu 1931, nabízený výtisk má číslo 6 ve skupině C, 28 x 19,5 _ 21 _
Florian Michael (1911-1984) malíř, grafik, ilustrátor ve Staré Říši na Moravě, syn spisovatele Josefa Floriana, ilustroval řadu publikací pro nakladatelství Melantrich, Symposion, Velehrad a další (Toman) Erben Karel Jaromír (1811-1870) básník a historik, první archivář města Prahy, od studií se stýkal s Františkem Palackým, podporoval jeho liberální politický program (Malá čs. Encyklopedie)
168 Kotík Pravoslav - Halas František "Pravoslav Kotík" .............................................................................................................................................................. 6 000 Kč pět původních grafik českých umělců - IV, úvodní slovo napsal František Halas, čtyři grafiky signovány tužkou Pravoslavem Kotíkem (jedna schází,) vydalo družstvo Dílo přátel umění a knihy, různé velikosti Kotík Pravoslav (1889-1970) přední český moderní malíř 20.století, studia na UMPRUM v Praze u Dítěte, J. Schikanedera, dále studia v Paříži, Praze i Anglii, člen SVU Mánes, Umělecké besedy, člen skupiny HO-HO-KO-KO, řada výstav, poprvé vystavoval s Nezávislými v roce 1909, zastoupen ve sbírkách Národní Galerie Praha a prakticky ve všech našich a v řadě světových galerií, ceny ve Francii, Itálii a další, monografie o tomto významném umělci, více než 50 výstav (Toman, Slovník Chagall) Halas František (1901-1949) český básník a překladatel, jeho básnické dílo patří k vrcholům české meziválečné poezie (Malá čs. Encyklopedie)
169 Konůpek Jan - Březina Otakar "Svítání na západě" ........................................................................................................................................................... 3 300 Kč poezie Otakara Březiny, vyzdobeno jedenácti lepty Jana Konůpka, všechny signovány tužkou, v roce 1948 vydal Jan Pohořelý v Praze 12, vydáno 300 výtisků, nabízený má číslo 147, 27 x 20,5 Konůpek Jan (1883-1950) významný český i evropský malíř, kreslíř a zejména grafik, ilustrátor, rytec, studia na ČVUT v Praze u prof. Kouly a Schultze, dále na pražské akademii u prof. Bukovace, Pirnera a grafika De Piana, jeden z nejvýznamnějších českých malířů počátku století, vystavoval prakticky na všech výstavách spolku Mánes i spolku Hollar, člen SURSUM a ARTĚLU, široké zastoupení v Národní Galerii Praha, zastoupen v galeriích po celém světě, řada ocenění, jeden z nejvýznamnějších českých malířů počátku století (dva celostránkové sloupce v Tomanovi, Slovník Chagall) Březina Otakar (1868-1929) vlastním jménem Václav Jebavý, český básník, představitel českého básnického symbolismu (Malá čs. encyklopedie)
170 Tanzer Bruno (1887-) "Podzemí"............................................................................................................................................................................... 1 500 Kč soubor šesti dřevorytů Bruna Tanzera, všechny signovány tužkou, vydalo Bergbaubilder, Alfred Hübner, Čechy - Železné Hory, 29 x 23,5 Tanzer Bruno malíř, grafik, restaurátor, narozen v Žatci, studoval na AVU v Praze u profesorů F. Thieleho a A. Brömse, zabýval se ilustrací a tvorbou exlibris (Toman, Slovník Chagall)
171 Tabule závěsná ............................................................................................................................................................... 200 Kč plech mosazný, reklama na "Bílinskou kyselku," první polovina minulého století, 12 x 30
172 Cedule nástěnná ............................................................................................................................................................ 600 Kč plech smaltovaný, reklama na "Staropramen," ležák tmavý, akcionářský pivovar na Smíchově, období první republiky, 22 x 33,5
173 Cedule nástěnná ............................................................................................................................................................ 600 Kč plech smaltovaný, reklama na "Staropramen", ležák světlý, akcionářský pivovar na Smíchově, období první republiky, 22 x 33,5
174 Tabule nástěnná ......................................................................................................................................................... 1 200 Kč plech, smíchovské pivo "Staropramen", ochranná známka Akcionářského pivovaru na Smíchově založeného v roce 1869, vyznamenaného prvními cenami na všech obeslaných výstavách, počátek minulého století, 50,5 x 36
175 Kořenka závěsná se sedmi zásuvkami............................................................................................................. 1 200 Kč dřevo, úchyty na zásuvkách z bílého porcelánu, šest zásuvek užších, sedmá dvojnásobně široká, první polovina minulého století 28 x 18 x 7,5
_ 22 _
176 Džbán ................................................................................................................................................................................ 900 Kč keramika bíle glazovaná, zdobená ruční malbou ryb a květů, věnování: Svému čestnému členu ing. Břet. Václavíkovi zemskému ryb. inspektoru věnuje rybářský spolek", dále centrální medailon s dalším textem a datací 1947, výška 30 cm
177 Šálek s podšálkem........................................................................................................................................................ 800 Kč porcelán bíle glazovaný, zdobený modrými soustřednými kruhovými pruhy, zlacením a barevným květinovým tiskem, značeno tištěnou značkou, třicátá léta minulého století, výška šálku 3,5 cm, průměr podšálku 11,2 cm
178 Šálek s podšálkem........................................................................................................................................................ 800 Kč porcelán bíle glazovaný, zdobený zlacením a barevným tiskem růžiček, značeno tištěnou značkou BAYER - BOCK, Německo, třicátá léta minulého století, výška šálku 3,8 cm, průměr podšálku 11 cm
179 Plastika "Čert s knírem" ......................................................................................................................................... 600 Kč hlína pálená barevně glazovaná, značeno vtlačovanou značkou, patrně Znojmo a vtlačenými čísly 1540, šedesátá léta minulého století, výška 22 cm
180 Teploměr a tlakoměr nástěnný........................................................................................................................... 1 900 Kč kombinace dřeva a skla, konec 19.století, výška 96 cm
OBRAZOVÁ ČÁST pol. 181 - 220 181 neurčeno "Město u vody" .................................................................................................................................................................... 3 500 Kč tempera na kartonu, signováno, datováno 1938 (?), 29,5 x 40 (40,5 x 50)
182 Kloc Peregrin Jaroslav (1894-) "Břízy u chalup".................................................................................................................................................................. 1 500 Kč olej na kartonu, signováno, datováno 1929, 33 x 47 (44 x 58,5) Kloc Peregrin Jaroslav malíř v Brně Tuřanech, narozen v Nesvačilce u Brna, studoval krajinářskou školu Al. Kalvody a figurální malířství u profesora Karla Truppeho v Brně, vystavoval jako host Klubu výtvarných umělců Aleš v Brně (Toman, Slovník Chagall)
183 Kloc Peregrin Jaroslav (1894-) "Na břehu"............................................................................................................................................................................. 3 000 Kč olej na kartonu, signováno, první polovina minulého století, 34 x 46 (43 x 55)
184 Kloc Peregrin Jaroslav (1894-) "Krajina se snopy" ................................................................................................................................................................ 900 Kč olej na kartonu, signováno, první polovina minulého století, 30 x 50 (38 x 58)
185 Kloc Peregrin Jaroslav (1894-) "Na břehu řeky" ..................................................................................................................................................................... 500 Kč akvarel, signováno, datováno 1929, paspartováno, 21 x 28 (38 x 42)
186 Höring J. "Krajina na podzim" ......................................................................................................................................................... 2 000 Kč olej na kartonu, signováno, čtyřicátá léta minulého století, 35 x 50 (37 x 52) Párový obrázek k pol. 187 _ 23 _
187 Höring J. "Pohled do horského údolí" ........................................................................................................................................... 2 000 Kč olej na kartonu, signováno, čtyřicátá léta minulého století, 35 x 50 (37 x 52) Párový obrázek k pol. 186
188 Dlouhý Bedřich (1932-) "Domy" .................................................................................................................................................................................... 3 700 Kč olej na plátně, signováno, druhá polovina 20. století, 27,5 x 37,5 (39 x 49) Dlouhý Bedřich malíř, grafik, narozen v Plzni, studia na AVU v Praze u M. Holého a K. Součka, v roce 1954 zakládající člen Skupiny Šmidrové, v roce 1956 absolvoval půlroční stipendijní pobyt ve Francii, který byl spojen s udělením hlavní ceny na Bienále mladých umělců v Paříži (Slovník Chagall)
189 Harburger Edmund (1846-1906) "Dva muži z profilu" ......................................................................................................................................................... 4 000 Kč černobílá litografie, nesignováno, vzadu uveden jako autor Edmund Harburger, konec 19. století, volný list, 20,5 x 26 Harburger Edmund studoval v Mnichově u Lindenschmidta, stal se kreslířem časopisu Fliegende Blätter, v roce 1894 byl jmenován profesorem
190 Repke Henrich (1877-1962) "Madona podávající dětem ovoce" .......................................................................................................................... 20 000 Kč olej na sololitu, signováno, uvedeno místo Wiedenbrück, datováno 1953, nerámováno, 80 x 52,5 Repke Henrich významný malíř, uváděn ve světových katalozích
191 nesignováno Miniatura "Žena se psem" ........................................................................................................................................... 13 000 Kč dagerotypie na porcelánu, vzadu štítek s informacemi o obrázku, Berlín 1847, 10,5 x 9,5
192 Silovský Vladimír (1891-1974) "Selka čtoucí noviny" ........................................................................................................................................................... 400 Kč lept, signováno tužkou, paspartováno, volný list, 17,4 x 13,5 Silovský Vladimír malíř, grafik, ilustrátor, pedagog, studoval architekturu na ČVUT v Praze, dále Uměleckoprůmyslovou školu v Záhřebu v bývalé Jugoslávii a ve speciální škole u profesora Švabinského na AVU v Praze, kde také působil pedagogicky jako profesor, vedl speciální grafickou školu, v letech 1958-1960 rektor AVU, vystavoval na členských výstavách v Mánesu a HOLLARu, dále v Paříži, Římě, Benátkách, Varšavě, Švýcarsku, USA, množství publikací (Toman, Slovník Chagall)
193 Boettinger Hugo (1880-1934) "Lučištník"................................................................................................................................................................................ 500 Kč černobílá litografie, signováno tužkou a v desce monogramem HB, třicátá léta minulého století, volný list, 24,5 x 18 Boettinger Hugo malíř, grafik a kreslíř karikaturista, studia na pražské akademii u profesora Pirnera, byl řádným členem České akademie věd a umění, řada výstav doma i po celé Evropě (široký text v Tomanovi)
194 Švabinský Max (1873-1962) "Autoportrét" .......................................................................................................................................................................... 800 Kč lept, signováno, přelom 19. a 20. století, paspartováno, nerámováno, 12 x 7,5 Švabinský Max skvělý kreslíř, malíř, grafik, ilustrátor, profesor na AVU v Praze, rodák z Kroměříže, studia na akademii v Praze u Pirnera, člen SVU Mánes, SVUM, již v roce 1945 vyhlášen Národním umělcem, jeden z největších českých grafiků a kreslířů vůbec (v Tomanovi o tomto malíři jedenáct celostránkových sloupců, dlouhý výčet výstav v Lexiconu of the CVA, Slovník Chagall)
_ 24 _
195 nesignováno "Portrét dámy v červených šatech" ......................................................................................................................... 11 000 Kč olej na plátně, signum nenalezeno, 18. století, rentolováno na nové plátno, restaurováno, velmi kvalitní portrétní práce, obraz i přes četná drobná poškození je zafixován a lze jej zařadit do sbírky, nerámováno, 70 x 48,5
196 Slezák "Krajina s potokem na podzim" .................................................................................................................................. 1 800 Kč olej na dřevě, signováno, kolem poloviny minulého století, 35 x 49 (47 x 61)
197 Böhm Adolf (1883-1945) "Altánek na mořském břehu" ....................................................................................................................................... 1 500 Kč olej na plátně, signováno, třicátá léta minulého století, 27 x 40 (36,5 x 49,5) Böhm Adolf malíř a profesor v Praze, studia na pražské akademii v přípravce profesora Roubalíka, dále ve speciálce u Pirnera, získal Hlávkovo cestovní stipendium (Toman)
198 Zelenka František (1896-) "Nevěsta", "Caroussel", "Návrh kostýmu k baletu Prodaná nevěsta" ..................................................... 1 900 Kč kombinovaná technika, signováno monogramem F.Z, datováno 1943 a 1944, tři obrázky rámované do jednoho rámu 29 x 15,5 29 x 20,5 29 x 16 (44 x 72) Zelenka František architekt v Praze, tvořil plakáty pro Osvobozené divadlo, dekorace a návrhy kostýmů pro Národní a Stavovské divadlo, byl vězněn v Terezíně, zahynul na pochodu smrti
199 neurčeno "Ruská zima" ........................................................................................................................................................................ 4 500 Kč olej na plátně, signováno azbukou, čtyřicátá léta minulého století, 69 x 87 (85 x 104)
200 Foltýn František (1891-1976) "Studie k horáckému cyklu - Morava" .................................................................................................................. 45 000 Kč olej na sololitu, vzadu autorovou rukou František Foltýn 1941-42, 1. studie k Horáckému cyklu - Morava, 52 x 82 (70 x 100,5) Foltýn František malíř, kreslíř, studium na UPŠ v Praze u Dítěte a Hofbauera, absolvent pražské akademie, Académie Julien a Académie Grande - Chaumiére v Paříži, po první světové válce se věnoval krajinomalbě na Východním Slovensku a Podkarpatské Rusi, od roku 1924 tvořil převážně v Paříži, kde měl v roce 1930 soubornou výstavu a byl zakladatelem modernistické skupiny "Abstraction - Création", po válce žil v Brně, jeho abstraktní kompozice jsou proslulé po celé Evropě, špičkový český malíř - modernista (Slovník Chagall, Toman, Lexicon of the CVA)
201 monogramista AKD "Na řece v pralese"................................................................................................................................................................ 500 Kč olej na plátně, signováno monogramem, druhá polovina minulého století, 43 x 68,5 (46 x 71)
202 Adriaen van Ostade - následovatel ? (1610-1685) "Trhání zubů" ................................................................................................................................................................... 55 000 Kč olej na dřevěné desce, signováno vlevo dole A.v. Ostade, deska byla podélně prasklá a je slepená, majitel nemá průzkum k dispozici, pravost nemůžeme zaručit, v každém případě jde o velmi kvalitní starou práci, 25,7 x 35 Nejistotě o pravosti odpovídá i cena, která je na úrovni kvalitní staré kopie
203 Zvěřina František Bohumír (1835-1908) "Krajina s figurální stafáží" ....................................................................................................................................... 14 500 Kč mistrovský galerijní akvarel, značeno vzadu štítkem, kolem roku 1870, nádherný dobový stylový rám, sběratelský a galerijní kus, 24,5 x 35 (42,5 x 54) Zvěřina František Bohumír malíř a kreslíř slovanského východu, studia na pražské akademii u Rubena a Haushofra, _ 25 _
profesor ve Vídni a v Brně, podnikal časté cesty do Dalmácie, Chorvatska, Bosny, Hercegoviny, Albánie, Bulharska, Rumunska, mimořádný umělec 19. století, mnoho jeho prací je umístěno ve vídeňských galeriích, zastoupen i v Národní Galerii Praha (Toman)
204 Naske František Xaver (1884-1959) "Mladá herečka Růžena Nasková" .......................................................................................................................... 12 000 Kč mistrovský galerijní olej na dřevě, signováno, datováno vzadu 16.11.1933, práce vynikajícího malíře, žáka AVU v Praze, nerámováno, 37,5 x 31 Naske František Xaver soukromá studia u malířů Slabocha a Reisnera, potom na pražské akademii u Roubalíka a Schwaigera, obdržel stipendium za portrét lidového satirika L. Šmída, díky němuž absolvoval studijní cestu, v Londýně studoval portrét 18. století, vytvořil řadu portrétů uměleckých osobností, výstavy doma i v zahraničí (vynikající reference v Tomanovi, Slovník Chagall)
205 Pik Jára "Starý statek v Týčku" ..................................................................................................................................................... 1 200 Kč akvarel, signováno, datováno červenec 1958, vzadu autorský štítek, paspartováno, 33 x 41,5 (58 x 68) Pik Jára malíř, narozen ve Zbirohu, věnoval se figurální malbě, krajinomalbě a ilustraci (Toman, Slovník Chagall)
206 Stehlík Ctirad (1938-2003) "Pocta Arciboldovi"........................................................................................................................................................... 3 600 Kč barevná litografie, signováno, nedatováno, číslováno 52/60, velká reprezentativní práce, mistrovské galerijní provedení, ve výřezu 40 x 32 (70 x 60,5) Stehlík Ctirad malíř, grafik, jeho tvorba pokrývala také obory: reliéf, kresba, ilustrace, sklo, keramika, kov, narozen v Praze, studium na keramické škole v Bechyni a na AVU Praha u prof. Součka a Ladislava Čepeláka, navazoval na tvorbu Františka Tichého, řada výstav u nás i v Evropě, zastoupen ve sbírkách pražské Národní Galerie, v Ermitáži v Petrohradu, AJG Hluboká, NG v Brně, GVU v Ostravě, v National Gallery of Art, Washington D.C., USA (Lexicon of the CVA, Slovník Chagall)
207 Buchálek "Kytice mečíků ve váze" .................................................................................................................................................. 2 800 Kč olej na kartonu, signováno, datováno 1960, 69,5 x 45,5 (80,5 x 55,5)
208 Havelka Roman (1877-1950) "V lese" .................................................................................................................................................................................... 6 000 Kč akvarel, signováno, první polovina minulého století, kvalitní práce významného mařákovce, paspartováno, 33 x 45,5 (50 x 62) Havelka Roman malíř a grafik, studium UMPRUM v Praze u E. C. Lišky, S. Suchardy, F. Jeneweina, dále AVU v Praze v Mařákově krajinářské speciálce, cestoval po Itálii, dva roky žil v Bosně, motivy z cest zpracovával v ateliéru v Mnichově, usadil se v Bítově nad Dyjí, kde dle Tomana namaloval 3000 obrazů, významný představitel mařákovy školy, bohatě zastoupen v Národní Galerii, velmi žádaný malíř v období první republiky, o čemž svědčí i počty děl uvedené v Tomanovi (Toman, Slovník Chagall)
209 neurčeno "Vesnice na kopci" ............................................................................................................................................................. 1 500 Kč tempera na kartonu, signováno, třicátá léta minulého století, 35,5 x 49,5 (46,5 x 60,5)
210 Novák Ladislav (1908-) "Dva ležící ženské akty"................................................................................................................................................... 2 800 Kč lavírovaná kresba tuší, signováno, datováno 1942, vzadu štítek z DÍLA, paspartováno, 14,3 x 44 (25 x 56) Novák Ladislav sochař, malíř, soukromá studia u Kulce a Strachovského na Ukrajinské akademii v Praze a na Katedře sochařství, plastiky a medailérství v Praze u profesora Španiela na AVU tamtéž (Slovník Chagall
_ 26 _
211 Brož Josef (1904-1980) "V přístavišti".................................................................................................................................................................... 13 500 Kč pastel, signováno, datováno 1964, paspartováno, 30 x 39 (55 x 63,5) Brož Josef významný český malíř, sochař, řezbář, ilustrátor, scénograf, narodil se v Krásně nad Bečvou, studia u Hofbauera na UMPRUM v Praze, studijní pobyt v Paříži u Fr. KUPKY, pracoval pro čs. pavilon na Světové výstavě v New Yorku v roce 1938, člen Svazu československých výtvarných umělců, skupiny 58, Umělecké besedy, Svazu českých výtvarných umělců, řada monografií, široké zastoupení v Národní Galerii Praha, výstavy doma i v zahraničí, Národní umělec (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
212 Fuchs "Lodě v zálivu" ................................................................................................................................................................. 49 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nedatováno, kolem roku 1885, vzadu část štítku s autorským popisem, luxusní rám holandského typu, působivé a reprezentativní, 55 x 90 (86 x 120)
213 Matička Josef (1893-1976) "Sokolovská ulice č. 13, Karlín"................................................................................................................................ 85 000 Kč olej na plátně, nesignováno, datováno 1961, vzadu informace o obrazu, 65,5 x 92,5 (81 x 107) Matička Josef malíř, studoval večerní kurzy profesora A. Jakesche, J. Kouly a A. Liebschera na UMPRUM a architekturu a pozemní stavitelství na ČVUT v Praze, malování se učil soukromě u malíře K. Rašky, člen SČVU, od roku 1930 se věnoval výhradně malbě, zastoupen v Národní Galerii v Praze, řada výstav (Slovník Chagall)
214 Stein Georges (1870-1955) "Ptáčci na verandě v zimě" ......................................................................................................................................... 19 000 Kč mistrovský galerijní pastel, signováno, datováno květen 1906, skvělá práce významné malířky, jejíž obdobné pastely se prodávají od 50 000 Kč nahoru, 23 x 17 (29 x 22,5) Stein Georges není známo její rodiště - narodila se buď v Londýně nebo v Paříži, proslavila se malbou pařížských ulic a jejich zákoutí, na trhu se vyskytuje velmi málo, její práce jsou hned prodány Z internetových stránek prodejní galerie Haynes Fine Art of Brodway: Georges Stein is considered a Paris Boulevard painter and water colorist from the French school. She was born circa. 1870. However, there is confusion as to whether she was born in London or Paris. Since most of her paintings depict the wonderfully colorful streets of Paris, I would place her birth in France, as do the French. Georges Stein’s paintings are filled with movement, color, the smells and the sounds found only on an atmospheric wet street in the heart of Paris. She uses her genius to render each works in pastel, watercolor, and gouache, which very few artists can master. She masterfully creates scene that enables the viewer to feel like they are participating in the every day hustle and bustle of the streets. Works Currently Available Sorry but this artist's works have now been sold and removed from the website. Please contact the gallery using the link below …
215 Dušek Bohdan "Člověk ďábel" .................................................................................................................................................................... 3 500 Kč dřevoryt, signováno tužkou, druhá polovina 20. století, 29,5 x 42 (43 x 63,5)
216 neurčeno "Lokomotiva v depu" ........................................................................................................................................................ 4 800 Kč kombinovaná technika - kresba tuší a akvarel, signováno, kolem poloviny minulého století, 21 x 29 (39 x 46,2)
217 Křížek Václav (1920-1981) "Postava ženy" ..................................................................................................................................................................... 5 900 Kč kresba bílou pastelkou, nesignováno, vzadu autorský štítek a studie, kresba bělobou, druhá polovina minulého století, paspartováno, 19,5 x 13 (45 x 38) Křížek Václav malíř, grafik, narozen v Praze, studoval ve večerních kurzech u J. Bendy a F. Tichého na UMPRUM v Praze, Rottrovu školu kreslení a soukromě u V. Špály a V. Sychry, zastoupen ve Středočeské galerii, v GHMP v Praze, Galerie Foudul plastic v Bukurešti, Galerie Uměleckoprůmyslové školy v Leningradě, Národní galerie v Londýně a jinde (Slovník Chagall) _ 27 _
218 Bauch Jan (1898-1995) "Torzo postavy zezadu" ................................................................................................................................................... 3 600 Kč litografie, signováno tužkou, datováno 1958, paspartováno, 19,5 x 13 (45,5 x 38,5) Bauch Jan významný český malíř, grafik, sochař, ilustrátor, studia UMPRUM v Praze u Dítěte, grafická speciálka u Švabinského, 1937 GRAND PRIX v Paříži, kolem čtyřiceti výstav po celém světě, jeden z nejvýznamnějších českých malířů 20. století (Slovník Chagall)
219 nesignováno "Na startu"............................................................................................................................................................................. 6 900 Kč olej na plátně, signum nenalezeno, nedatováno, MIMOŘÁDNĚ výborná profesionální práce, kvalitní a působivá 30 x 40 (44,5 x 53)
220 Klingsbögl Rudolf (1881-1943) "Interiér salonu" .............................................................................................................................................................. 19 000 Kč mistrovský galerijní olej na dřevěné desce, signováno, nedatováno, luxusní rám holandského typu, krásná komorní práce autora uváděného ve světových katalozích, podepisoval se také KLINGSBERG, 30 x 24 (49 x 42)
NEOBRAZOVÁ ČÁST pol. 221 - 240
221 Vázička ........................................................................................................................................................................... 9 800 Kč sklo secesní, zdobené plastickým zeleným dekorem, žluto zelený iris, Loetz po roce 1900, původní originální, velmi dobrý stav, výška 13 cm Pochází z moravské sbírky secesního skla
222 Vázička ........................................................................................................................................................................... 8 500 Kč sklo secesní, zdobené plastickým secesním dekorem, zeleno fialový iris, Lenora - Kralik po roce 1900, původní originální, velmi dobrý stav, výška 15 cm Pochází z moravské sbírky secesního skla
223 Mísa .............................................................................................................................................................................. 15 000 Kč sklo secesní, zdobené prolamovanými okraji, nádherný zlato fialový iris, Košťany Pallme - König po roce 1900, původní originální sběratelský kus, velmi dobrý stav, průměr 24 cm Pochází z moravské sbírky secesního skla
Vázička......................................................................................................................................................................... 9 sklo secesní, modré, zelené a fialové zdobené plosky, proměnlivý iris, Loetz po roce 1900, spodní široký diskovitý tvar přechází do úzkého vysokého hrdla, původní originální, na horní zabrušované plošce drobný oklep, výška 13,5 cm, průměr 11 cm
800 Kč
Pochází z moravské sbírky secesního skla
Váza ............................................................................................................................................................................ 19 500 sklo secesní, zdobené plastickým žlutým dekorem, cele zlatý iris, Loetz po roce 1900, tvar široký, nízký, původní originální, velmi dobrý stav, výška 8 cm, průměr 14 cm
Kč
226 Váza ............................................................................................................................................................................. 15 000 Kč sklo secesní, iris na různobarevném podkladě, Loetz po roce 1900, vysoké úzké hrdlo, ve spodní části tři ucha, původní originální, velmi dobrý stav, výška 23 cm, průměr 14 cm Pochází z moravské sbírky secesního skla _ 28 _
227 Šálek ............................................................................................................................................................................... 1 500 Kč porcelán zdobený malbou zlatem a nápisem "Aus Dauckbarkeit", empírový tvar, značeno modrou značkou pod polevou, velmi dobrý stav, výška 8 cm Pochází z výborné moravské sbírky
228 Šálek .................................................................................................................................................................................. 900 Kč porcelán bohatě ručně malovaný zlatem a barevným stylizovaným dekorem, 19. století, patrně Slavkov, sbírkový kus, vlasová prasklina, výška 7 cm, průměr 9,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
229 Šálek s podšálkem..................................................................................................................................................... 1 500 Kč porcelán s bílou a růžovou glazurou, malovaný zlatem, raritně tvarované ouško, značeno Berlín, 19. století, krásný sběratelský kus, velmi dobrý stav, výška šálku 7 cm, průměr 9 cm, průměr podšálku 14,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
230 Sklenice ............................................................................................................................................................................ 600 Kč sklo vrstvené modré přejímané mléčným, probrušované, ručně malované, výška 10,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky skla
231 Šálek s podšálkem........................................................................................................................................................ 900 Kč porcelán ručně malovaný, zdobený nápisem "Zum Erholung", značeno Berlín KPM, 19. století, pěkný sběratelský kus, na okraji šálku malá výrobní vada, výška šálku 7 cm, průměr 9,5 cm, průměr podšálku 14,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
232 Šálek s podšálkem........................................................................................................................................................ 700 Kč porcelán bílý, bohatě ručně malovaný květinovým dekorem, značený vtlačovanou značkou RPM, 19. století, zajímavý sběratelský kus, výška šálku 7,5 cm, průměr 8 cm, průměr podšálku 14,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
233 Vázička ............................................................................................................................................................................. 700 Kč sklo vrstvené, růžové přejímané mléčným, malované zlatem, výška 8,5 cm Párová k následující položce č. 234. Pochází z výborné moravské sbírky
234 Vázička ............................................................................................................................................................................. 700 Kč sklo vrstvené, růžové přejímané mléčným, malované zlatem, výška 8,5 cm Párová k předcházející položce č. 233. Pochází z výborné moravské sbírky
235 Karetní hra ..................................................................................................................................................................... 900 Kč 53 karet s červeným reversem, 53 karet s modrým reversem, neobvyklé zobrazení, značené Bicycle 88 Junbo Index The U.S. Playing Card Company, Cincinnati 12, Ohio, kolem poloviny minulého století, velmi dobrý stav, původní kazeta, 9,4 x 6,3 Karty jsou nehrané, v našich končinách RARITNÍ
236 Karetní hra ..................................................................................................................................................................... 900 Kč 51 karet s červeným reversem, 53 karet s modrým reversem, skvělé litografické obrázky, výrobce Piatnik und Söhne AG, značené Österreich Kartenstempel, počátek minulého století, exklusivní provedení, menší cestovní verze, neobvyklé, velmi dobrý stav, část původní etue se značením, 7,5 x 5
237 Karetní hra ..................................................................................................................................................................... 900 Kč celkem 106 karet, na obrázcích jsou konkrétní osoby - Marie Terezie, František veliký atd., zajímavé reversy - jezdci na koních, značené Piatnik Wien, před rokem 1950, mimořádně luxusní provedení, v původní etuji, velmi dobrý stav, nehrané, 9 x 5,3
238 Karetní hra cestovní................................................................................................................................................ 1 500 Kč 54 karet červený revers, 54 karet zelený revers, na reversech kytice mečíků, značené John Waddington Leeos - London, první polovina minulého století, velmi dobrý stav, SBĚRATELSKÁ RARITA, 6,8 x 4,5
_ 29 _
239 Barokní dlouhý kuchyňský nůž ......................................................................................................................... 3 500 Kč železný nůž, dřevěné ozdobné madlo, mosazné zdobné kování, ostrý a funkční, velmi dobrý stav, délka ostří 31 cm, celková délka 44,5 cm
240 Hračka "Stolní šicí stroj" ..................................................................................................................................... 2 500 Kč bakelit, značeno Nähzwerg - Die Ideale Kleinnähmaschine, Hans Wünsch Niederwiesa Bezirk Karl Marx Stadt, velmi dobrý stav, funkční i pro normální šití, původní krabice, pro sběratele kuriozit, věcí z bakelitu i pro sběratele šicích strojů a hraček, RARITA, výška 14 cm, délka 24 cm, hloubka 11 cm
OBRAZOVÁ ČÁST pol. 241 - 280 241 nesignováno "Portrét muže s krajkovým límcem" ...................................................................................................................... 95 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, kolem roku 1700 - 1720, luxusní renesanční rám holandského typu, skvělá nabídka nejen pro sběratele, ale i pro zámek, respektive reprezentační prostory, 62 x 50 (90 x 80)
242 Křížek Václav (1920-1981) "Beatles" .............................................................................................................................................................................. 16 000 Kč mistrovská galerijní kombinovaná technika - kvaš, pastel, akvarel, tempera a lept, značeno vzadu autorským štítkem, druhá polovina minulého století, objevná práce významného autora, mistrovský autorský rám, bezesporná galerijní úroveň 26,5 x 17 (48 x 35) Křížek Václav malíř, grafik, narozen v Praze, studoval ve večerních kurzech u J. Bendy a F. Tichého na UMPRUM v Praze, Rottrovu školu kreslení a soukromě u V. Špály a V. Sychry, zastoupen ve Středočeské galerii, v GHMP v Praze, Galerie Foudul plastic v Bukurešti, Galerie Uměleckoprůmyslové školy v Leningradě, Národní galerie v Londýně a jinde (Slovník Chagall)
243 Vlk Ferdinand (1899-) "Ze Španělska" .................................................................................................................................................................. 26 000 Kč mistrovský olej na plátně, signováno, nedatováno, galerijní práce z autorových cest, patrný velký vliv Cézana, luxusní rám francouzského typu, 61,5 x 46,5 (81 x 65)
244 nesignováno "Náruživý kuřák" ............................................................................................................................................................... 8 500 Kč olej na plátně, zajímavá a kuriózní práce, nutno vypnout plátno, 60 x 50 (73 x 63)
245 Justitz Alfréd (1879-1934) "Sedící ženský akt".......................................................................................................................................................... 12 500 Kč mistrovská galerijní kresba tužkou a uhlem, signováno, datováno 1931, velká kresba vynikajícího českého malíře ve výřezu 51 x 40,5 (75 x 63) Justitz Alfréd malíř podobizen, krajin i zátiší, narozen v Nové Cerekvi u Pelhřimova, žák profesorů Pirnera a Thieleho na pražské akademii, později studoval u Schmitt Reutteho v Karlsruhe a V. Trübnera v Berlíně, byl malířem a kreslířem moderních směrů, vystavoval s Tvrdošíjnými, často tvořil v Paříži, řada monografií, zastoupen v Národní Galerii Praha, vynikající český malíř 20. století, moderní malíř evropského věhlasu (Toman)
246 nesignováno "Pocestný v krčmě" ......................................................................................................................................................... 19 000 Kč olej na dřevěné desce, ve stylu starých holandských mistrů, 19. století, zajímavá a působivá práce, VÁNOČNÍ NABÍDKA 34,5 x 24,5 (47 x 36,5)
_ 30 _
247 Hejna Václav (1914-1985) "Muž s puškou" ................................................................................................................................................................... 3 800 Kč mistrovská kombinovaná technika - tužka, uhel, tempera, signováno, kolem poloviny minulého století, výborná práce výborného autora, sběratelská kresba, 22,5 x 29 (37,5 x 47) Hejna Václav malíř, kreslíř, grafik, tvůrce asambláže, studia na Vysoké škole architektury u prof. Blažíčka a v Paříži na École des Beaux Arts, v Paříži dlouhá léta i působil, byl členem SVU Mánes, SČUG Hollar, Surindépendants Paříž, především však skupiny Sedm v říjnu, vystavoval v Mánesu, Topičově Salonu, Melantrichu, pravidelně v Paříži a v dalších světových městech, dle publikovaného výčtu vystavoval v 50-tých až 80-tých letech ojediněle, několik výstav bylo uspořádáno až po jeho smrti v devadesátých letech, uvedena je poslední souborná výstava v roce 1997 v Galerii Longa, zastoupen ve sbírkách po celé Evropě, včetně Národní Galerie Praha, významný malíř 20. století (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
248 Brichcín Roman (1958-) "Neznámý název"................................................................................................................................................................ 6 500 Kč kombinovaná technika - tempera, akvarel, asambláž apod., signováno, datováno 1996, mistrovská a galerijní práce, krásný sběratelský obraz, 41,5 x 29,5 (64,5 x 52) Brichcín Roman člen skupiny KRUH89, zastoupen ve sbírkách NG Praha, AJG Hluboká, Galerie KLENOVÁ a v mnoha soukromých zahraničních sbírkách, řada výstav
249 Schadt Karel (1888-) "Břízy u statku" ................................................................................................................................................................... 9 500 Kč olej na plátně, signováno, kolem roku 1925, práce představitele mařákovy školy, žáka Kalvody, 60 x 70 (72 x 82) Schadt Karel malíř, narozen v Příbrami, studoval u profesora Kalvody, výstavy ve Vídni, Paříži, v Praze Topičův salon, Rubešův salon, do roku 1943 uspořádal přes 30 výstav, zastoupen v Národní Galerii, významný český krajinář (Toman, Slovník Chagall)
250 Naske František Xaver (1884-1959) "Čtoucí sedící ženský akt" ........................................................................................................................................... 95 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, značeno vzadu pozůstalostním razítkem, jedna z nejlepších prací figuralisty, který maloval především svoji ženu, slavnou herečku Růženu Naskovou, výjimečný a vysoce reprezentativní obraz, 92 x 124 (110 x 144) Naske František Xaver soukromá studia u malířů Slabocha a Reisnera, potom na pražské akademii u Roubalíka a Schwaigera, obdržel stipendium za portrét lidového satirika L. Šmída, díky němuž absolvoval studijní cestu, v Londýně studoval portrét 18. století, vytvořil řadu portrétů uměleckých osobností, výstavy doma i v zahraničí (vynikající reference v Tomanovi, Slovník Chagall)
251 Zanger F. "Ztroskotání" ..................................................................................................................................................................... 16 000 Kč olej na dřevěné desce, signováno, datováno 1868, příjemná komorní práce, čištěno, opravovaný rám, 24 x 30 (44 x 41,5)
252 Posch Alexandr "Zátiší s kyticí ve váze" .................................................................................................................................................... 5 500 Kč olej na plátně, signováno, kolem poloviny minulého století, malba ve stylu starých mistrů z období manýrismu, 60 x 56 (71 x 66,5) Párová k následující položce č. 253
253 Posch Alexandr "Zátiší s kyticí ve váze" .................................................................................................................................................... 5 500 Kč olej na plátně, signováno, kolem poloviny minulého století, malba ve stylu starých mistrů u období manýrismu, 60 x 56 (71 x 66,5) Párová k předcházející položce č. 252
254 nesignováno "Romantická krajina v noci"......................................................................................................................................... 5 500 Kč olej na tvrzené lepence, signum nenalezeno, počátek 20. století, velký dekorativní obraz, restaurováno, 67 x 95 (82,5 x 111,5) _ 31 _
255 Košvanec Vlastimil (1887-1961) "Sklizeň jablek" ................................................................................................................................................................ 25 000 Kč olej na překližce, signováno, nedatováno, dekorativní obraz, nový zlacený rám, 70 x 100 (83 x 113,5) Košvanec Vlastimil malíř, ilustrátor, restaurátor, tvůrce exlibris, absolvent akademie v Praze, v letech 1907-1912 žák Hynaise, řada výstav po celé republice (Toman, Slovník Chagall)
256 Boehm Eduard (1830-1890) "Z Tyrol" ............................................................................................................................................................................. 35 000 Kč mistrovský olej na plátně, signováno, druhá polovina 19. století, vzadu název "Partie aus Tirol", luxusní, široký zlacený rám, sběratelský i reprezentativní kus, 68 x 55 (96 x 83) Obraz tohoto autora se stejným námětem o velikosti 62 x 46 cm bez rámu byl prodán v Dorotheu ve Vídni za 3 360 eur
257 Horyna F. (?) "Na krojované pouti u sv. Antoníčka" ................................................................................................................... 34 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nedatováno, mimořádně působivá práce, je skoro jisté, že jde o Františka Horynu, který měl za války problémy a není proto uváděn v katalozích, široký, ručně řezaný rám, jako celek velmi reprezentativní 65,5 x 85,5 (88 x 108)
258 Famíra Emanuel (1900-1970) "Lodě v loděnici - Štětín" ........................................................................................................................................... 125 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 7.1.1968, mistrovské a zároveň kuriózní dílo, KURIOZITA spočívá v délce obrazu, reprezentativní práce, 46,5 x 250 (49 x 253) Famíra Emanuel malíř, sochař, narozen v Hlinsku, ředitel střední odborné školy výtvarné v Praze, Zasloužilý umělec, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní Galerie v Praze (Toman, Slovník Chagall)
259 Dohnal Josef (1912-) "Artisté" ............................................................................................................................................................................... 19 000 Kč olej na plátně, signováno, datováno 1966, mistrovská galerijní práce, mimořádně kvalitní, 81 x 67 (83 x 69,5) Dohnal Josef malíř, narozen ve Studnicích u Vyškova, studoval Akademii výtvarných umění v Praze (Toman Slovník Chagall)
260 Procházka Josef 1909-1984) "Česká krajina s Blaníkem"...................................................................................................................................... 199 000 Kč olej na plátně, signováno, kolem roku 1938, velmi kvalitní reprezentativní práce, skvělá nabídka, která patří k tomu nejlepšímu co česká krajinářská škola ve 20. století vytvořila, 95,5 x 121 (117 x 141) Tato práce byla vystavována na souborné výstavě Josefa Procházky a spolu s dalšími dvěma byla vybrána pro Národní Galerii Praha. Protože nebyly uvolněny peníze na nákup, byla nabídnuta k prodeji prostřednictvím naší společnosti Procházka Josef vynikající malíř krajinář, studia na pražské akademii u profesora Nejedlého, řada výstav a zastoupení v řadě světových galerií, práce tohoto malíře patří v malbě krajin k tomu nejlepšímu, co je ve 20. století k dispozici v české krajinářské malbě (Toman, Slovník Chagall)
261 Mezerová - Winterová Julie (1893-1980) "Zátiší s květy" .................................................................................................................................................................. 12 500 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 1940, kvalitní práce významné malířky, která je zastoupena v řadě evropských galerií právě svými květinovými zátišími, 46 x 56 (64 x 74) Mezerová - Winterová Julie malířka, narozena v Úpici, studovala u profesorů E. Krostové, J. Schussera a J. Beneše na UMPRUM v Praze, byla členkou řady pařížských skupin, s nimiž vystavovala, zúčastňovala se rovněž výstav Kruhu výtvarných umělkyň v Praze, zastoupena ve sbírkách GHMP, Museum Jeu de Paume v Paříži, Národního muzea v Lucembursku a jinde (Toman, Slovník Chagall)
262 nesignováno "Zátiší s ginem, ovocem a brýlemi""....................................................................................................................... 16 500 Kč mistrovský galerijní olej na plátně lepeném na sololitu, patrně před rokem 1950, bravurní práce, správné barvy, správné téma, správné období, kvalita obrazu je bezesporná, stojí za další zjišťování, nerámováno, 59 x 49 Obraz může vzhledem k pevné podkladové konstrukci viset bez rámu _ 32 _
263 Potter Adolphe (1835-1911) "Chalupa u horského jezera" ..................................................................................................................................... 19 000 Kč mistrovský galerijní olej na dřevěné desce, nesignováno, vzadu sběratelská poznámka o autorovi, mimořádně kvalitní rám, skvělý reprezentativní celek, 34 x 41 (54 x 59)
264 Coufal Ondřej (1979-) "Leander" ............................................................................................................................................................................ 14 000 Kč mistrovský galerijní olej na sololitu, signováno, datováno 1999, vzadu razítka z výstav, výjimečná práce výborného malíře, získáno přímo od autora, 79 x 61 (95 x 77) Coufal Ondřej mimořádný malířský zjev, zabývá se figurální malbou a kresbou, přes své mládí je již zastoupen v Galery Anya Tish Houston a v řadě soukromých sbírek po celém světě, vystavuje od roku 1989, výstavy : 1991 Praha, 1991 Kroměříž, 1992 Pelhřimov, 1992 Budimír, 1993, 1995, 1997 Vltavín Praha, 1996 Olomouc, 1997 Houston v USA atd. (Slovník Chagall) Přiložen k nahlédnutí monografický katalog prací malíře
265 Coufal Ondřej (1979-) "Bolest"................................................................................................................................................................................. 14 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně lepeném na sololitu, signováno, datováno 1998, vzadu razítka z výstav, další z výborných galerijních prací malíře, získáno přímo od autora, 80,5 x 52,5 (96 x 68)
266 Coufal Ondřej (1979-) "Příznivá konstelace" ..................................................................................................................................................... 15 000 Kč mistrovský galerijní olej na sololitu, signováno, datováno 1997, lze pouze opakovat, že jde o skvělou práci bezesporné galerijní hodnoty, získáno přímo od autora, 50,5 x 41 (67,5 x 57,5)
267 Coufal Ondřej (1979-) "Trosečníci"........................................................................................................................................................................... 8 000 Kč mistrovský olej na sololitu, signováno, datováno 2006, moderní nanášení barev "ala príma", výborná umělecká adjustace, získáno přímo od autora, 63 x 36 (76,5 x 50,5)
268 Coufal Ondřej (1979-) "Služka a pán" ..................................................................................................................................................................... 6 800 Kč mistrovský olej na sololitu, signováno, datováno 2006, moderní malba malíře, který vystavuje své obrazy již od svých deseti let, získáno přímo od autora, 39 x 30 (46,5 x 38)
269 Coufal Ondřej (1979-) "Čtenář".................................................................................................................................................................................. 6 800 Kč mistrovský galerijní olej na sololitu, signováno, datováno 2006, výborná práce z posledního moderního období malíře, získáno přímo od autora, 38 x 34,5 (46 x 43)
270 Holan Karel (1893-1953) "Odstavená bryčka na pražském dvoře" .............................................................................................................. 12 000 Kč mistrovský galerijní kvaš - akvarel, signováno, datováno 1923, výborná práce významného malíře, 46 x 34 (55 x 43) Holan Karel malíř, grafik, studium na pražské akademii u Bukovace a Pirnera, člen Umělecké besedy, skupiny HO-HOKO-KO, SVU Mánes, široké spektrum výstav, zastoupen v Národní Galerii Praha a v galeriích regionálních (Toman, Slovník Chagall)
271 Nawratil Josef - připsáno (1798-1865) "Pasení ovcí u statku" .................................................................................................................................................... 15 000 Kč kvalitní pastel, signováno, nedatováno, příjemná komorní práce, kvalitní rám holandského typu, 16,5 x 24 (30,5 x 38) Nawratil Josef - připsáno malíř druhého rokoka, jeden z našich nejhledanějších a nejvýznamnějších malířů 19. století, široké zastoupení v Národní Galerii Praha (v Tomanovi je o tomto malíři 15 celostránkových sloupců) _ 33 _
272 monogramista A.M. "Dáma s červeným kloboukem v kavárně" ............................................................................................................. 6 000 Kč olej na plátně, signováno monogramem, datováno 1976, zajímavá a působivá práce, ve výřezu 41 x 34 (61 x 51)
273 Rykr Zdeněk- okruh "Zátiší s nožem a kytarou" .......................................................................................................................................... 26 000 Kč olej na pevné lepence, signováno, nedatováno, zajímavá kvalitní práce, kvalitní rám, 32,5 x 45 (50 x 64)
274 Rada Vlastimil (1895-1962) "Postava v zimní vesnici" ............................................................................................................................................. 16 000 Kč mistrovský galerijní olej na lepence, signováno, datováno 1927, mimořádně kvalitní zimní scenérie našeho významného českého malíře se širokým zastoupením v Národní Galerii Praha, vzadu krásný grafický list rovněž od Rady, ve výřezu 37 x 44,5 (61 x 70,5) Rada Vlastimil malíř, grafik, ilustrátor, studium na pražské akademii u Preislera, Švabinského a Štursy, později profesor ve speciální malířské škole na AVU Praha, člen SVU Mánes, Národní umělec, široké zastoupení v Národní Galerii, výstavy v Evropě i v USA, jeden z nejlepších českých malířů 20. století, řada monografií o tomto vynikajícím českém malíři, dlouhý výčet výstav a ocenění (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
275 Rada Vlastimil (1895-1962) "Vyvolávač na pouti" ........................................................................................................................................................ 9 500 Kč mistrovská galerijní kombinovaná technika - tempera, olej, kvaš, pastel, nesignováno, garantujeme pravost této skvělé práce, ve výřezu 35 x 48 (55 x 70,5)
276 Janeček Ota (1919-1996) "Zkamenělý motýl" ......................................................................................................................................................... 59 000 Kč mistrovský olej na plátně lepeném na lepence, signováno vpředu i vzadu, datováno 1973, galerijní práce významného autora, číslo katalogu Janečkových prací H316, 21,5 x 27 (38 x 43,5) Pochází z výborné sbírky Janeček Ota jeden z nejlepších českých malířů 20. století, kreslíř, grafik, ilustrátor, věnoval se scénografii, tvorbě plastik, loutek, známek, studoval na UMPRUM v Praze u Kysely, Nováka, na ČVUT u Blažíčka a C. Boudy, člen SVU Mánes, SČUG Hollar, skupiny UB, kolem sta výstav, zastoupen v galeriích po celém světě, řada monografií o tomto umělci (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)
277 Janeček Ota (1919-1996) "Pavouk".............................................................................................................................................................................. 69 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně lepeném na lepence, signováno vpředu i vzadu, datováno 1973, vzadu číslo katalogu H208 26,5 x 34 (43,5 x 50,5) Pochází z výborné sbírky
278 Musatova Nora (1931-) "Z Francie - Nice"............................................................................................................................................................ 19 000 Kč mistrovská kombinovaná technika - kvaš, tempera, akvarel, signováno, datováno 1997, galerijní práce, krásný sběratelský kus 30 x 41 (54 x 64) Musatova Nora malířka, grafička, narozena v Praze, studia na DAMU, pak u profesora Salcmanna a J. Nováka na pražské UMPRUM a soukromě pod uměleckým vedením profesora K. Součka, v 1974 půlroční studijní pobyt v USA a 1997 pracovně pobývala v L´Atelier Franco - Russe v Berre - Les Alpes ve Francii
279 Sedliský Ivan (1926-1996) "Modrooká tmavovláska" ............................................................................................................................................ 11 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, kolem roku 1980, skvělá práce malíře monumentálních obrazů, ceny jeho obrazů na trhu dost výrazně rostou, 100 x 85 (106,5 x 91) Sedliský Ivan malíř, grafik, narozen v Ostravě, studia na Akademii v Praze u Nechleby, významný figurální malíř monumentálních prací, řada publikací o tomto velmi zajímavém umělci, jehož práce jsou na hraně reálné mystiky s řadou složitých symbolů, zastoupen ve Středočeské galerii v Praze (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA) _ 34 _
280 Rapin Jan (1956-) "Dáma" ................................................................................................................................................................................. 22 000 Kč mistrovský olej na plátně, signováno, datováno 1994, velká působivá reprezentativní práce ceněného současného autora 110 x 60 (124 x 74) Mimořádně příznivá cena Rapin Jan malíř a sklářský výtvarník, narozen v Praze, studia na Akademickém gymnáziu v Praze u profesora Kepky, pak anatomii na střední zdravotnické škole rovněž v Praze a soukromě malbu u P. Hany, přes osmdesát samostatných výstav, z toho více jak dvacet v zahraničí (Slovník Chagall)
NEOBRAZOVÁ ČÁST pol. 281 - 360 281 Boček Lubomír (1812-) "Hlava ženy s dlouhými vlasy" ..................................................................................................................................... 6 900 Kč mistrovská řezba v dubu, signováno, datováno 1945, výborná práce autora, výška 45 cm Boček Lubomír sochař, studoval na AVU v Praze, autor dřevěných reliéfů (dřevořezeb) v chrámu sv. Víta v Praze (Slovník Chagall)
282 Kapesní pistole perkusní ....................................................................................................................................... 7 500 Kč původní, značená, ANGLIE kolem roku 1820, velmi dobrý stav, nádherný sběratelský funkční kus, délka 13 cm
Kapesní pistole perkusní ...................................................................................................................................... 9 značená, zdobená rytím, technicky zajímavá - schovaný kohoutek, vše původní, velmi dobrý stav, nádherný sběratelský funkční kus, délka 16 cm
500 Kč
Kč
Kapesní pistole křesadlová .............................................................................................................................. 16 000 s pojistkou - technická zajímavost, signováno RIDLEY DOVER, mistrovské značky, Anglie kolem roku 1790 - 1800, vše původní, schází jeden šroub u pažby, délka 17 cm, SBĚRATELSKÁ ZAJÍMAVOST
285 Šavle jezdecká s pochvou ...................................................................................................................................... 6 500 Kč na rukojeti hlava lva, pochva kožená, Prusko kolem roku 1830, délka šavle s pochvou 102 cm, délka čepele 81,7 cm
286 Kord námořnický .................................................................................................................................................. 14 000 Kč kompletní, včetně pochvy, Francie kolem roku 1830, velmi dobrý stav, délka 98 cm
287 Puška jednohlavňová ........................................................................................................................................... 18 000 Kč tzv. LEFOŠKA, Belgie, krásná a elegantní, délka 106 cm
288 Bambitka s křesadlovým zámkem................................................................................................................... 18 000 Kč hlaveň značená, signováno, luxusní provedení, drobná poškození, délka 40 cm
289 Puška křesadlová .................................................................................................................................................... 29 000 Kč Turecko 1811, vše původní, krásný SBĚRATELSKÝ kus, délka 144 cm
Pistole perkusní ................................................................................................................................................................. 23 000 Kč 290 Francie 1835, signováno, vše původní, velmi dobrý stav, délka 33 cm 291 Pistole perkusní námořnická ............................................................................................................................. 24 000 Kč Francie, vše původní, luxusní provedení, výborný stav, délka 19 cm
_ 35 _
292 Pistole perkusní dvouhlavňová ....................................................................................................................... 22 000 Kč tzv. LEFOŠKA, se sklopným bodákem, Belgie kolem roku 1850, technická zajímavost - skryté kohoutky, délka 31 cm
293 Hodiny stolní ........................................................................................................................................................... 79 000 Kč kyvadlové, bicí, zdobené bohatým vyřezávaným loveckým motivem, vhodné na zámek, do loveckého pokoje i pro sběratele, luxusní práce, vysoce reprezentativní a působivé, výška 58 cm, šířka 78 cm
294 Dámská kabelka a střevíčky ................................................................................................................................ 1 400 Kč hadí kůže, uvnitř rovněž kůže, kabelka ve tvaru psaníčka, boty na podpatku, ruční práce, kolem roku 1935, luxusní, elegantní, velmi dobrý stav, velikost bot 38
Dámská kabelka a střevíčky ............................................................................................................................... 2 900 kůže z mladého krokodýla, tzv. baby krokodýl, ruční práce, boty na podpatku, mimořádně luxusní práce, velmi elegantní komplet, velmi dobrý stav, velikost bot 38
Kč
296 Solnička na figurální noze .................................................................................................................................... 4 200 Kč stříbro, značeno lotovou puncovní značkou, datováno 1817, krásný sběratelský kus, ryzost stříbra 13 lotů, hmotnost 142,58 g výška 11 cm
297
Košík - miska ............................................................................................................................................................. 2 800 stříbro, značeno rakouskouherskou puncovní značkou DIANA, mimořádný sběratelský i funkční kus, ryzost stříbra 800, hmotnost 146,56 g, výška 4,5 cm, průměr 20 cm
Kč
298 Nástolec ......................................................................................................................................................................... 1 500 Kč řezba v ALABASTRU, kombinace bílého a hnědého kamene, kvalitní umělecká práce pro zpestření stolování výška 18 cm, průměr 21 cm
299 Sada číší na víno ......................................................................................................................................................... 1 500 Kč sklo čiré, zdobeno ruční malbou bílým emailem, motiv chlapeček a děvčátko v přírodě, pět kusů, výška 14 cm
300 Kutálek Jan (1917-1987) Plastika "Čert Dobroděj"................................................................................................................................................ 4 800 Kč keramika pálená, glazovaná, signováno, mistrovská galerijní práce proslulého umělce, nádherný sbírkový kus, výška 18,5 cm Kutálek Jan keramik, studoval soukromě malířství u R. Vejrycha a sochařství na AVU Praha u profesora K. Pokorného, zastoupen ve sbírkách UPM Praha, GHMP, GVU v Chebu a jinde, řada výstav (Slovník Chagall)
301 Kutálek Jan (1917-1987) Kachel "Čert Nosál" .......................................................................................................................................................... 2 600 Kč keramika pálená, glazovaná, signováno, opět mistrovská galerijní práce proslulého umělce, krásný sbírkový kus, 16 x 16
302 Tácek .............................................................................................................................................................................. 2 800 Kč stříbro, značeno prvorepublikovou puncovní značkou, obdélníkový tvar, ryzost stříbra 800, hmotnost 227,90 g, 21 x 14,5 cm
303 Tácek .............................................................................................................................................................................. 3 200 Kč stříbro, plasticky zdobené okraje, značeno prvorepublikovou puncovní značkou, obdélníkový tvar, ryzost stříbra 800, hmotnost 270,73 g, 20 x 15 cm
304 Váza ................................................................................................................................................................................ 2 800 Kč sklo jadeitové, nádherná figurální výzdoba, kolem roku 1935, Kurt Schlevogt, Jablonec, na spodní hraně část odštípnutá, přesto jde o skvělý sběratelský kus, výška 24,5 cm
_ 36 _
305 Část brnění ................................................................................................................................................................... 4 500 Kč kryt ramene ze samurajského brnění, původní, patrně 18. století, drobná poškození, KURIOZITA , 31 x 26
306 Souprava sklenic na stopce - "Napoleonky" ................................................................................................ 1 200 Kč sklo čiré, zdobené rytými loveckými motivy, každá sklenice jiný motiv, 20. století, šest kusů, výška 15 cm, průměr 10 cm Celá sada šesti kusů za VÁNOČNÍ CENU
307 Sada miniaturních "obřích číší"........................................................................................................................... 900 Kč sklo, světově proslulé tvary sklenic firmy MOSER, šest sklenic různých tvarů, každá má své jméno, sběratelská KURIOZITA, navíc funkční, různé výšky Všech šest kusů za výhodnou cenu
308 Plastika "Selka" ........................................................................................................................................................... 800 Kč dřevo ručně malované, na podstavci razítko HOŘICKÉ HRAČKY, první polovina minulého století, výška 20,5 cm
309 Plastika "Sedlák v kožichu" ................................................................................................................................... 800 Kč dřevo ručně malované, na podstavci razítko HOŘICKÉ HRAČKY, první polovina minulého století, výška 22 cm
310 Váza velká ..................................................................................................................................................................... 1 500 Kč keramika glazovaná, ručně malovaná motivem polních květů, značeno čísly, Čechy, kolem roku 1940, velká, reprezentativní výška 50 cm
311 Dózička ............................................................................................................................................................................. 900 Kč keramika barevně glazovaná, tvar srdíčka, víčko zdobené figurkou sedícího andělíčka, značeno vtlačovanou značkou, druhá polovina minulého století, výška 11 cm
312 Vázička .......................................................................................................................................................................... 1 800 Kč keramika zdobená ruční malbou, geometrický rostlinný motiv, značeno F. Duša V. Kunčice, počátek 20. století, výška 8,5 cm
313 Plastika "Houslista v kroji" ................................................................................................................................... 500 Kč keramika barevně glazovaná, značeno MODRA VP, první polovina minulého století, schází smyčec, výška 16,5 cm
314 Plastika "Trumpetista v kroji" ............................................................................................................................. 500 Kč keramika barevně glazovaná, značeno MODRA a číslem 807, první polovina minulého století, výška 16 cm
315 Plastika závěsná ........................................................................................................................................................... 500 Kč keramika barevně glazovaná, značeno vtlačovaným číslem 8, kolem poloviny minulého století, výška 16 cm
316 Svícen jednoplamenný............................................................................................................................................... 400 Kč kombinace mědi a mosazi, zdobená drobným prořezáváním, přelom 19. a 20. století, výška 4,2 cm, základna 12 x 12
317 Stojánek na zubní kartáčky .................................................................................................................................... 600 Kč porcelán zdobený malbou imitující mramor, konec 19. století, výška 13 cm
Dvojvázička "Dívka pod stromy" ................................................................................................................... 1 200 keramika barevně glazovaná, značeno na podstavci Schwarz, dále vtlačovanými písmeny BB a čísly 8796, secese, konec 19. století, výška 29,5 cm
Kč
319 Terinka s naběračkou ................................................................................................................................................ 900 Kč porcelán bíle glazovaný, zdobený pásky, jednoduchý červeno černý geometrický dekor, značeno LOKET a vtlačovanými čísly, první polovina minulého století, výška 12 cm
_ 37 _
320 Kučera Jaro (1885-1950) Goblén "Vlaštovky" ........................................................................................................................................................... 5 000 Kč mistrovský profesionální goblén valašskomeziříčské goblénové manufaktury, značeno K (Jaro Kučera,) kolem roku 1920 133 x 56,5 Kučera Jaro malíř, skvělý gobelínář, narozen v Bystřici pod Hostýnem, studoval na Učitelském ústavu v Příboře a na VŠUP v Praze, dále studoval tkaní gobelínů v Paříži, učil na několika školách, v letech 1922 - 1925 vedl gobelínovou školu ve Valašském Meziříčí (Toman, Slovník Chagall)
321 Čajová dáma .................................................................................................................................................................. 800 Kč glazovaná ručně malovaná masa, textil, na hlavě panenky pravé vlasy, přelom 19. a 20. století, výška 42 cm
322 Talíř ................................................................................................................................................................................... 900 Kč dřevo ručně malované folklorním motivem kohouta a květinového dekoru, na zadní straně signováno Fr. Novosadová, Luhačovice, datováno 1944, průměr 31,5 cm
323 Plastika "Jezevčík" ................................................................................................................................................... 1 200 Kč kovová kompozice, na podstavci nápis Lázně Poděbrady, třicátá léta minulého století, výška 5,5 cm, délka 12,5 cm
324 Louskáček na ořechy .............................................................................................................................................. 1 200 Kč dřevo lakované, ve tvaru hlavy skřítka v červené čapce, první polovina minulého století, délka 20,5 cm
325 Plastika "Voják" ...................................................................................................................................................... 1 500 Kč kov na podstavci, značeno logem Brněnské zbrojovky Fr. Hagenauera, první polovina minulého století, výška 20 cm
326 Dóza ................................................................................................................................................................................ 1 200 Kč keramika glazovaná, zdobená modrým květinovým dekorem a mosaznou montáží, značeno, Asie, první polovina 20. století výška 12 cm
327 Solnička na patce ......................................................................................................................................................... 900 Kč kombinace čirého skla a kovu, značeno ve spodní části WATERFORD, přelom 19. a 20. století, výška 20 cm
328 Šálek s podšálkem.................................................................................................................................................. 12 500 Kč porcelán, výrazné empírové provedení, šálek ve tvaru labutě, podšálek elipsovitý, vše mimo křídel zlaceno pravým zlatem, ta jsou bílá s plastickým dekorem peří, podle našeho názoru jde o výjimečný kus z počátku 19. století, tedy ještě z období empíru, UNIKÁTNÍ sběratelský i muzeální kus, velmi dobrý stav, výška šálku 8,5 cm, délka 12,5 cm, podšálek 15,5 x 12,5 Pochází z výborné moravské sbírky
329 Šálek s podšálkem.................................................................................................................................................. 14 000 Kč porcelán, empírový tvar, bohatě ručně malovaný stylizovaným květinovým dekorem a zlacený, vnitřní část šálku celá zlacená pravým zlatem, na šálku nápis: Infriedenheit Folge deine Schritten, 19. století, mimořádný SBĚRATELSKÝ kus výška šálku 8,5 cm, průměr podšálku 14 cm Pochází z výborné moravské sbírky
330 Šálek s podšálkem..................................................................................................................................................... 2 700 Kč porcelán, plasticky zdobený dekorem zelených listů, okraje zlaceny, značeno vtlačovanou značkou P & S (CHODOV) z období 1845 - 1872, výborný stav, výška šálku 6 cm, průměr 8 cm, průměr podšálku 12,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
331 Velký šálek s podšálkem ..................................................................................................................................... 19 800 Kč porcelán, v pěti medailonech ruční malba růží, bohaté zlacení, nápis: Andenken von Franzensbad, datováno 1848, značeno GIESSHUEBL - (Kysibl,) mimořádně luxusní provedení, vzácný SBĚRATELSKÝ a muzeální kus, velmi dobrý stav výška šálku 12 cm, průměr 9 cm, průměr podšálku 16,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
_ 38 _
332 Šálek ............................................................................................................................................................................... 9 500 Kč porcelán, v přední části ručně malovaný biedermeierovský portrét mladého muže s bílou vestou, dále bohaté zlacení pravým zlatem, kolem roku 1840, velmi dobrý stav, mimořádný SBĚRATELSKÝ kus, výška 8,5 cm, průměr 11 cm Pochází z výborné moravské sbírky
333 Šálek ............................................................................................................................................................................... 2 700 Kč porcelán, v přední části ruční malba města v krajině - veduta "Wolfenhüttel," značeno modrou značkou pod polevou, období biedermeieru, Německo, 19. století, zlacení místy setřelé, vlasová prasklina mimo obrázek města, výška 6,5 cm, průměr 9,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
334 Velký šálek s podšálkem ..................................................................................................................................... 16 000 Kč porcelán, bohatě zdobený motivem růží, vpředu v medailonu monogram VZ, vše zlacené, značeno Berlín - modré žezlo pod glazurou, na podšálku datováno 9. März 1915, výborný stav, výška šálku 10 cm, průměr 9,5 cm, průměr podšálku 14 cm Pochází z výborné moravské sbírky
335 Mimořádně velký šálek s podšálkem ............................................................................................................... 1 200 Kč porcelán, malovaný zlatem a stříbrem, nápis: ZUM GOLDENEN HOCHZEIT (Ke zlaté svatbě,) 19. století, velmi dobrý stav výška šálku 9 cm, průměr 10,5 cm, průměr podšálku 16,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
336 Šálek s podšálkem..................................................................................................................................................... 3 400 Kč porcelán, ručně malovaný květinovým dekorem a zlatem, na šálku nápis azbukou "Na pamjať," značeno azbukou M.S. KUZNĚCOV - carská ruská porcelánka, přelom 19. a 20. století, velmi dobrý stav výška šálku 7 cm, průměr 7 cm, průměr podšálku 14 cm Pochází z výborné moravské sbírky
337 Sklenice biedermeier ............................................................................................................................................... 5 500 Kč sklo uranové, obvod broušen do osmi vertikálních ploch, velmi dobrý stav, krásný sběratelský kus, výška 13,5 cm, průměr 9,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
338 Cukřenka na široké noze ........................................................................................................................................ 1 500 Kč sklo alabastrové modré, prohýbané okraje, ručně malované zlatem a emaily, 19. století, výborný stav výška 11,5 cm, průměr 11,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
339 Sklenice biedermeier ............................................................................................................................................... 5 500 Kč sklo vrstvené, probrušované, tři vrstvy skla - čiré, mléčné a modré, datováno TEPLITZ 1856, dále ryté jméno majitelky Marie Kudielka, velmi dobrý stav, krásný sběratelský kus, výška 13 cm, průměr 9,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
340 Sklenice silnostěnná ................................................................................................................................................. 5 500 Kč sklo bezbarvé čiré, v přední části rytý a řezaný krásný figurální výjev "Rodinné štěstí," zadní část broušená do šesti faset, počátek 20. století, výborný stav, výška 15 cm, průměr 8,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
341 Sklenice biedermeier ............................................................................................................................................... 3 400 Kč sklo rubínové, kolem dokola velký, velmi zdobný nápis: ANDENKEN, nápis proveden emailem a zlatem, spodní část ze skla čirého, 19. století, velmi dobrý stav, krásný SBĚRATELSKÝ kus, výška 13 cm, průměr 10 cm Pochází z výborné moravské sbírky
342 Sklenice biedermeier ............................................................................................................................................... 2 800 Kč sklo čiré s rubínovým medailonem, rytý nápis: Gedenke meiner, kolem medailonu leptaný rostlinný dekor, na zadní straně čtyři stylizované listy, v každém rytý německý nápis, listy zlacené, částečně otřelé, 19. století, velmi dobrý stav, krásný SBĚRATELSKÝ kus, výška 11,5 cm, průměr 8 cm Pochází z výborné moravské sbírky _ 39 _
343 Sklenice biedermeier ............................................................................................................................................... 4 800 Kč sklo čiré, ve spodní části broušené do třech vertikálních ploch, bohatě ručně malované zlatem, v přední části rytý medailon s budovami a nápisem: JOHANNISBAD, dobrý stav, krásný SBĚRATELSKÝ kus, výška 12 cm, průměr 8 cm Pochází z výborné moravské sbírky
Sklenice biedermeier s uchem............................................................................................................................ 2 000 sklo modré, nápis zlatem ZUM DANKE, dále ruční malba bílým emailem a zlatem - květinový dekor, dobrý stav, SBĚRATELSKÝ kus, výška 10,5 cm, průměr 7,5 cm
Kč
Pochází z výborné moravské sbírky
345 Sklenice biedermeier na nízké noze s patkou............................................................................................... 4 100 Kč sklo vrstvené bezbarvé čiré a rubínové, probrušované, čtyři rubínová pole jsou malovaná zlatem, stříbrem a emaily s květinovým dekorem, rubínová pole a probrušované plošky poskytují uvnitř číše efektní obrazec, 19. století, zlato částečně setřelé, na podstavě několik drobných oklepů, výška 14 cm, průměr 9 cm Pochází z výborné moravské sbírky
346 Pohár na noze............................................................................................................................................................. 8 000 Kč sklo čiré se vzduchovými bublinami, ručně malované figurálním rokokovým motivem dámy a dvou kavalírů, dále dekorem květin a čtyř holoubků, 19. století, velmi dobrý stav, krásný SBĚRATELSKÝ kus, výška 15,5 cm, průměr 6,5 cm Pochází z výborné moravské sbírky
347 Sklenice biedermeier na nízké masivní patce .............................................................................................. 6 800 Kč sklo čiré s jantarovou lazurou, velký řezaný výjev z Prahy - Hradčany s Karlovým mostem, koni atd.. dole nápis HRADSCHIN, 19. století, krásný SBĚRATELSKÝ kus, výška 12 cm, průměr 9 cm Pochází z výborné moravské sbírky
348 Sklenice velká silnostěnná ...................................................................................................................................... 8 100 Kč sklo tyrkysové barvy, ve spodní části šestnáct broušených ploch, v horní části rytý a řezaný výjev jezdce na koni, strom a kříž, přelom 19. a 20. století, velmi dobrý stav, výška 16,5 cm, průměr 11 cm Pochází z výborné moravské sbírky
349 Plastika "Klečící děvčátko v krajkové sukni s konvalinkou" .............................................................. 2 500 Kč porcelán barevně glazovaný, značeno VOLKSTEDT, kolem poloviny minulého století, drobné oklepy, výška 9 cm
Plastika "Klečící děvčátko v krajkové sukni s červeným míčem" .................................................... porcelán barevně glazovaný, značeno VOLKSTEDT, kolem poloviny minulého století, drobné oklepy, výška 8,5 cm
2 500 Kč
351 Plastika "Dáma s květinami a ovečkou"........................................................................................................ 6 500 Kč porcelán, značeno N a korunou, krajková sukýnka mírně poškozená, v=16 cm, základna 13,5 x 10,5 cm
352 Plastika "Baletka" ...................................................................................................................................................... 900 Kč porcelán barevně glazovaný, značeno VOLKSTEDT, třicátá léta minulého století, poškozeno, výška 12,5 cm
353 Plastika "Baletka v krajkové sukni" ................................................................................................................ 1 350 Kč porcelán barevně glazovaný, značeno na podstavci VOLKSTEDT, první polovina minulého století, poškozeno, výška 15 cm
354 Štursa Jan (1880-1925) Busta "Eduard Vojan" .................................................................................................................................................. 19 000 Kč bronz na kvádrovém soklu, signováno, datováno 1919, skvělá původní práce jednoho z našich nejlepších sochařů 20. století, celková výška 41 cm Štursa Jan sochař, profesor na akademii v Praze, žák J. V. MYSLBEKA, vynikající umělec evropského formátu, řádný člen České akademie věd a umění, člen Société NATIONALE des Beaux Arts v Paříži, člen dalších spolků ve Vídni a Mnichově, předseda SVU Mánes, široké zastoupení v Národní Galerii, v roce 1918 dvojnásobným vítězem v soutěži o návrh na pomník Svatopluka Čecha, modely k pomníku začal dělat v roce 1920 (v Tomanovi 5 celostránkových sloupců)
355 Šálek s podšálkem........................................................................................................................................................ 900 Kč porcelán bohatě ručně malovaný, značeno PS, vrcholné ARTDEKO, kolem roku 1925, výborný SBĚRATELSKÝ kus výška šálku 5 cm, průměr 9 cm, průměr podšálku 14 cm. Pochází z výborné moravské sbírky _ 40 _
356 Souprava tácků na servírování ústřic ............................................................................................................. 1 500 Kč velká perleťová mušle a pět menších perleťových mušlí, krásná kresba i kvalita, pro luxusní stolování průměr velké 19 cm, menších 11,5 cm
357 Talíř vánoční .............................................................................................................................................................. 1 200 Kč porcelán modrobílý, datováno WEIHNACHTEN 1941, značeno ROSENTHAL, výborný stav, průměr 22 cm
358 Dýmka v pouzdře "ECHT BERNSTEIN".................................................................................................... 4 500 Kč korpus z kořene, náustek jantar, spojka zlacená, tuto dýmku obdrželi pasažéři 1. třídy při cestě lodí do Argentiny v roce 1910, tato skutečnost je vyražena zlatým písmem na pouzdře, výborný stav, délka 16 cm, RARITA
359 Pistole - bambitka .................................................................................................................................................. 25 000 Kč perkusní, hlaveň damascénská ocel, značeno mistrovskou značkou, pažba ořechová, zdobená řezbou, stříbrné gravírované kování, na pažbě otevíratelná schránka na zápalky, kolem roku 1800 - 1810, vše původní, výborný stav, skvělý SBĚRATELSKÝ kus délka 28 cm
360 Hodinky kapesní pánské .................................................................................................................................... 46 000 Kč skeletové v oboustranně průhledném pouzdře, značeno A. Lange & Söhne, Glashütte Dresden, značeno na ciferníku i stroji, výborný stav, dřevěná etue, SBĚRATELSKÝ UNIKÁT, v tomto reklamním provedení bylo vyrobeno pouze několik kusů průměr 6 cm, etue 12,5 x 10
OBRAZOVÁ ČÁST pol. 361 - 366 361 Wagner Ladislav Mario (1945-) "Město" ................................................................................................................................................................................ 10 700 Kč olej na tvrzené lepence, signováno vzadu tužkou s věnováním a datací 1972, majitel koupil přímo od manželky autora, kvalitní práce dodnes velmi hodnoceného autora, 70 x 77 (73,5 x 80,5) Wagner Ladislav Mario malíř, grafik, sochař, narodil se v Nitře, v šedesátých až sedmdesátých letech působil v Havířově, dnes Jihočech, měl zákaz studia na vysokých školách, v šedesátých a sedmdesátých letech mu odborné konzultace poskytovali Jan Zrzavý, Bohumil Slánský, Ladislav Placatka, Jindřich Chalupecký a Petr Holý, je členem UVU ČR, Legé artis, Prezident Internacional plastique groupe Faubourien, Čestný člen Masarykovy akademie umění, Barcelonské výtvarné skupiny Arraca, SCA, z dlouhého výčtu výstav uvádíme 2004 Velvyslanectví ČR, Luxemburg, 2003 Galerie La Femme, Praha, Galerie Christien Pueguot, Paříž, 2002 Galerie U Jakoba, Opava, Galerie Viva, Zlín, 2001 Malache club, Praha, Živnostenská banka, Praha, Kreslené ohlédnutí, Vila Russel, Brémy, Salle des expositions l'Havre direction, Narbone, Itálie, Salon 2000 v Průmyslovém paláci, Praha, zastoupen ve sbírkách galerie L´eco, Mexico City, Catol - Center, Los Angeles, v katedrále Sv. Trojice, Vanahin, ve Foyer studia RT Geél, Paříž, v Atéra Bogen, pražské Sbírce Masarykovy akademie umění, Lexicon uvádí dále Villa La luna, Pollenca, Mallorca, Fond národního majetku ČR, Českou národní banku v Českých Budějovicích, Stadtgemeinde Vöcklabruck, Landrat Passau, Eternit Werke Vöcklabruck, Stadtgemeinde Hauzenberg, Sbírku Noiret - Darenié v Marseille, Sbírku České pojišťovny v Praze, Villa Russel v Brémách, Sbírku Evropské unie umění v Bruselu, z řady ocenění: 2003 Cena Evropské unie umění za výtvarnou činnost, 1998 1. cena Carte G, Sao Paulo, 1996 Cena Salvadora Daliho de Puebl, významný žijící malíř, jehož práce se prodávají zejména v Rakousku (Lexicon of the CVA)
362 nesignováno "Ženy a dítě" ...................................................................................................................................................................... 65 000 Kč olej na plátně, přelom šedesátých a sedmdesátých let 20. století, nerámováno, skvělá práce galerijní úrovně, vysoce reprezentativní, 118 x 115
363 Wollner H. "Houslista" .......................................................................................................................................................................... 39 000 Kč olej na plátně, signováno, nedatováno, mistrovská galerijní práce, 74 x 58 (90 x 72)
364 Jílek Karel (1896-1983) "Kubistická dvojice - muž a žena" ........................................................................................................................... 47 000 Kč mistrovský galerijní obraz na plátně, signováno, datováno 1969, reprezentativní práce, krásný sběratelský kus, 92 x 58 (95 x 62) _ 41 _
365 nesignováno "Zámek Werfen u Salcburku" ................................................................................................................................... 19 500 Kč olej na lepence, signum nenalezeno, druhá polovina 19. století, vzadu název obrazu v němčině: "Schloss Werfen bei Salzburg," krásný obraz rakouského skvostu, široký zlacený rám, příjemný reprezentativní celek, 41 x 56 (71 x 85,5)
366 Stoitzner Rudolf (1877-1933) "Zátiší s růžemi, vínem, jablky a tácem" .............................................................................................................. 49 000 Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nedatováno, luxusní rám, reprezentativní celek, MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA 70 x 100 (89,5 x 119,5) Rodina majitele zakoupila obraz přímo na výstavě autora v Berlíně v roce 1934, není obvyklé takto doložit původ Stoitzner Rudolf uváděn ve světových katalozích
REJSTŘÍKY JMENNÝ SEZNAM Adamíček Josef ...................................................................... 8 Adriaen van Ostade - následovatel ? .................................. 202 Augusta A. ........................................................................... 16 Banďouch Karel ................................................................... 87 Bauch Jan .......................................................................... 218 Beneš Karel .......................................................... 13, 134, 135 Birn M. ................................................................................ 84 Blažek Bedřich .................................................................. 142 Bobek - Boura Antonín ........................................................ 64 Boček Lubomír .................................................................. 281 Boehm Eduard ................................................................... 256 Boettinger Hugo ................................................................ 193 Böhm Adolf ....................................................................... 197 Brichcín Roman ................................................................. 248 Brož Josef .......................................................................... 211 Brunner Samuel ................................................................. 155 Buchálek ............................................................................ 207 Bukovac Vlaho - následovatel ............................................. 27 Coufal Ondřej .......................................................... 264 - 269 Dlouhý Bedřich .................................................................. 188 Dohnal Josef ...................................................................... 259 Dušek Bohdan ................................................................... 215 Dvorský Bohumír .............................................................. 143 Famíra Emanuel ................................................................. 258 Feikl Stanislav ............................................................... 29, 31 Filip Otakar ........................................................................ 123 Fingesten Michael .............................................................. 152 Florian Michael - Erben Karel Jaromír .............................. 167 Foltýn František ................................................................. 200 Formánek Karel ................................................................... 89 Fuchs ................................................................................. 212 Globisch ................................................................................. 4 Harburger Edmund ............................................................ 189 Havelka Roman ................................................................. 208 Hejna Václav ..................................................................... 247 Hess ................................................................................... 127 Hlavák ............................................................................... 157 Hofbonner A. (?) ................................................................ 126 Holan Karel ........................................................................ 270 Höring J. ............................................................................ 186 Höring J. ............................................................................ 187 Horyna F. (?) ...................................................................... 257 Huber Ernst ............................................................................ 6 Chittussi Antonín - okruh .................................................. 158 Chlumská Št. ......................................................................... 2 Iščuk Sergej ....................................................................... 146
Janeček Ota ........................................................ 100, 276, 277 Jaroněk Bohumír .................................................................... 9 Jílek Karel .......................................................................... 364 Justitz Alfréd ...................................................................... 245 Kaláb František .................................................................... 20 Kaufmann Adolf - připsáno ............................................... 154 Klimeš František .................................................................. 97 Klingsbögl Rudolf .............................................................. 220 Kloc Peregrin Jaroslav ............................................. 182 - 185 Kocian Quido Roman ........................................................ 136 Komancová - Kuhnová Božena ...................................... 37, 85 Konůpek Jan - Březina Otakar ........................................... 169 Košvanec Vlastimil ............................................................ 255 Kotík Pravoslav - Halas František ...................................... 168 Kotrba Emil ....................................................................... 147 Kovalevic Stassa .................................................................. 83 Kozelka Jan ............................................................................ 3 Krasovsky V. (?) .................................................................. 24 Křížek Václav ............................................................ 217, 242 Kubašta Vojtěch ................................................................. 124 Kubík J. ................................................................................ 39 Kučera Jaro ........................................................................ 320 Kuhrl Ludwig D. ........................................................ 148, 149 Kutálek Jan ................................................................ 300, 301 Langer F. ................................................................................ 7 Lebeda Vlastimil .................................................................. 26 Lesařová - Roubíčková Michaela ............................. 74, 98, 99 Lhoták Kamil - připsáno ...................................................... 14 Lolek Stanislav .................................................................. 160 Mádlo Jiří ..................................................................... 65, 130 Maran S.G. ........................................................................... 77 Maršak J. ................................................................................ 1 Matěják .............................................................................. 144 Matějka Josef ....................................................................... 18 Matička Josef ..................................................................... 213 Melichar Jan B. .................................................................... 36 Mezerová - Winterová Julie ............................................... 261 Miklóši ................................................................................. 35 Milén Eduard ....................................................................... 62 monogramista ................................................................ 5, 156 monogramista A.M. ........................................................... 272 monogramista AKD ........................................................... 201 monogramista J.M. .............................................................. 61 monogramista RB ................................................................ 17 Mucha Alfons .................................................................... 140 Musatova Nora ................................................................... 278 _ 42 _
Naske František Xaver ............................................... 204, 250 Nawratil Josef - připsáno ................................................... 271 nesignováno ............................. 23, 68, 82, 150, 151, 191, 195 ....................................... 219, 241, 244, 246, 254, 262, 362, 365 neurčeno .................................. 19, 32 - 34, 38, 66, 67, 69, 71 ........................... 76, 78, 121, 122, 125, 128, 181, 199, 209, 216 Niederhofer Josef ................................................................. 79 Novák - Houdek Jiří ............................................................ 96 Novák František ................................................................... 28 Novák Ladislav .................................................................. 210 Novotný ............................................................................... 22 Paier Theodore ................................................................... 159 Papoušek Jaroslav ................................................................ 75 Pařík Jiří ...................................................................... 93 - 95 Peno ..................................................................................... 11 Pik Jára .............................................................................. 205 Posch Alexandr .......................................................... 252, 253 Potter Adolphe ................................................................... 263 Preissig Vojtěch ....................................................... 137 - 139 Procházka Josef ................................................................. 260 Procházka V. ...................................................................... 141 Rabas Václav ....................................................................... 40 Rada Vlastimil ................................................... 132, 274, 275 Rambousek Jan - Novotný Miloslav .................................. 166 Rapin Jan ........................................................................... 280 Repke Henrich ................................................................... 190 Rykr Zdeněk- okruh ........................................................... 273 Sedliský Ivan ............................................................... 15, 279 Selley Jean ........................................................................... 21 Seydl Zdeněk ..................................................................... 131 Schadt Karel ...................................................................... 249
Silovský Vladimír .............................................................. 192 Slezák ................................................................................. 196 Stehlík Ctirad ..................................................................... 206 Stehlík Ladislav ................................................................... 72 Stein Georges ..................................................................... 214 Stelzer (?) ............................................................................. 88 Stoitzner Rudolf ................................................................. 366 Suchánek Vladimír .............................................................. 81 Süsser František Václav ....................................................... 63 Svolinský Karel .................................................................. 153 Šlábla Ferd. .......................................................................... 90 Štolovský Josef .................................................................... 30 Štursa Jan ........................................................................... 354 Švabinský Max ............................................................ 12, 194 Tanzer Bruno ..................................................................... 170 Uprka Joža - připsáno ........................................................ 133 Vavřena K. ........................................................................... 10 Velčovský Josef ............................................................. 70, 73 Vlk Ferdinand .................................................................... 243 Vodičková Marta ................................................................. 25 Vránek Petr ........................................................................ 129 Vrbová Miroslava .............................................................. 145 Wagner Ladislav Mario ..................................................... 361 Weigert ................................................................................ 86 Wollner H. ......................................................................... 363 Záhořová .............................................................................. 80 Zanger F. ............................................................................ 251 Zelenka František ............................................................... 198 Zrzavý Jan ...................................................................... 91, 92 Zrzavý Jan ............................................................................ 92 Zvěřina František Bohumír ................................................ 203
PŘEDMĚTNÝ SEZNAM podšálek ............................................................................... 104 pohár .................................................................................... 346 přístroj.................................................................................. 180 puška ............................................................................ 287, 289 sklenice .............. 230, 299, 306, 307, 337, 339 - 345, 347, 348 ............................................................................................. 101 solnička ........................................................................ 296, 327 souprava ............................................................................... 356 souprava čajová a kávová ...................................................... 59 stojánek ................................................................................ 317 svícen ..................................................................... 50, 162, 316 šálek ..................................... 103, 110, 111, 227, 228, 332, 333 šálek s podšálkem ............................ 45, 54, 177, 178, 229, 231 ................................................... 232, 328 - 331, 334 - 336, 355 šavle ..................................................................................... 285 šperkovnice ............................................................................ 53 špička ................................................................................... 115 tabule ........................................................................... 171, 174 tác .................................................................. 44, 116, 302, 303 talíř......................................... 52, 108, 109, 112, 113, 322, 357 terina .................................................................................... 319 váleček ................................................................................. 105 varium .......................................................... 114, 294, 295. 305 váza ...................................................... 42, 221, 223, 224 - 226 ...................................................... 304, 233, 234, 310, 312, 318 zbraň ........................................... 282 - 284, 288, 290 - 292, 359 zrcadlo ................................................................................... 47
bibliofilie ............................................................. 139, 166-170 cedule........................................................................... 172, 173 cukřenka ...................................................................... 120, 338 dóza ....................................................... 60, 164, 165, 326, 311 dýmka .................................................................................. 358 džbán ................................................................................... 176 gobelín ................................................................................. 320 gramofon................................................................................ 58 hodiny, hodinky ........................................................... 293, 360 hračka .................................................................. 240, 308, 309 hrníček ................................................................................... 55 kachel .................................................................................. 301 karty........................................................................... 235 - 238 kord...................................................................................... 286 kořenka ................................................................................ 175 lázeňský pohárek ................................................................... 46 louskáček ............................................................................. 324 maska ......................................................................... 117 - 119 miniatura.................................................................. 67, 68, 191 mísa ..................................................... 48, 49, 51, 56, 223, 297 nádoba ............................................................................. 43, 57 nástolec .......................................................................... 41, 298 nůž ....................................................................................... 239 panenka čajová .................................................................... 321 plastika, socha ................... 100 - 102, 106, 107, 161, 179, 281 ........................................... 300, 313 - 315, 323, 325, 349 - 354 podložka .............................................................................. 163
_ 43 _
MATERIÁL, TECHNIKY malba na slonovině .......................................................... 67, 68 masa ..................................................................................... 321 olej ........................................................................................... 8 olej na desce............................. 70, 88, 148, 149, 157, 196, 202 ...............................................................204, 220, 246, 251, 263 olej na kartonu ......... 3, 72, 121, 158, 182 - 184, 186, 187, 207 olej na lepence ................................. 24, 25, 27, 29, 31, 39, 128 .......................................................142, 254, 273, 274, 361, 365 olej na plátně .............................. 1, 2, 4, 6, 7, 15, 16, 19, 22, 23 ........................... 26, 28, 30, 32, 33, 35, 37, 40, 64 - 66, 84 - 87 .......................... 90, 96, 97, 129, 130, 141, 143 - 145, 147, 150 ............................. 151,154 - 156, 159, 160, 188, 195, 197, 199 .............................201, 212, 213, 219, 241, 243, 244, 249, 250 ............................. 252, 253, 256 - 259, 261, 262, 265, 272, 276 ..................................................... 277, 279, 280, 362 - 364, 366 olej na překližce ............................................................. 61, 255 olej na sololitu................................................ 11, 17, 34, 75, 82 ..................................................... 146, 190, 200, 264, 266 - 269 pastel .............................................. 83, 122, 133, 211, 214, 271 perleť ................................................................................... 356 plech .......................................................................... 171 - 174 porcelán .............................. 42, 45, 46, 51, 52, 54 - 56, 59, 60, ........................... 105 - 107, 112, 113, 116, 177, 178, 227 - 229, .................... 231, 232, 317, 319, 328 - 336, 349 - 353, 355, 357 řezba v kameni ..................................................................... 298 řezba ve dřevě .............................................. 101, 118, 119, 281 sklo .................................................... 120, 221 - 226, 230, 233 ............................................ 234, 299, 304, 306, 307, 337 - 348 stříbro........................................................... 296, 297, 302, 303 suchá jehla ..................................................................... 92, 152 tempera .................................................................. 76, 181, 209 železo ................................................................................... 239
akvarel ......... 18, 24, 80, 89, 127, 132, 134, 185, 203, 205, 208 akvatinta ................................................................................ 78 alpaka .................................................................................. 165 bakelit .................................................................................. 240 barevný lept ........................................................................... 21 biskvit .................................................................................... 57 bronz ...................................................... 41, 100, 102, 161, 354 cín .............................................................................. 43, 44, 50 dagerotypie .......................................................................... 191 dřevo .............................................. 53, 164, 308, 309, 322, 324 dřevoryt.......................................................................... 12, 215 hlína ..................................................................................... 179 keramika ............................ 176, 300, 301, 310 - 315, 318, 326 kombinace ..................................... 58, 115, 117, 162, 175, 180 ............................................................... 293, 316, 320, 327, 359 kombinovaná technika ........................... 63, 74, 77, 93 - 95, 99 ....................................... 131, 198, 216, 242, 247, 248, 275, 278 kořenice ............................................................................... 358 kov ............................................................................... 323, 325 kresba lavírovaná ................................................................. 210 kresba pastelkou .................................................................. 217 kresba tuší .............................................................. 62, 123, 153 kresba tužkou ....................................................................... 245 kůže ............................................................................. 294, 295 kvaš........................................................................ 14, 135, 270 lept ......................................................................... 69, 192, 194 linoryt .......................................................................... 137, 138 litina..................................................................................... 163 litografie .................................. 9, 13, 36, 71, 73, 79, 81, 91, 98 ..................................... 124 - 126, 136, 140, 189, 193, 206, 218 majolika ......................................... 48, 49, 103, 104, 108 - 111 malba ....................................................................................... 5
ZNAČKY A. Lange & Söhne, Glashütte Dresden ................................ 360 BAYER - BOCK ................................................................. 178 BERLIN ............................................................................... 334 BUDERUS .......................................................................... 163 DIANA ................................................................................ 297 GIEN............................................................ 104, 108, 110, 111 GIESSHUEBL ..................................................................... 331 Hořické hračky ............................................................ 308, 309 HPM .................................................................................... 231 CHODOV ............................................................................ 330 KUZNĚCOV ....................................................................... 336
LINDNER ............................................................................ 113 LOKET ................................................................................ 319 LOUČKY ............................................................................. 112 MÍŠEŇ ................................................................................... 60 MOSER ............................................................................... 307 nepravá VÍDEŇ ............................................................... 46, 56 ROSENTHAL ...................................................................... 357 ROYAL DUX .............................................................. 106, 107 RPM..................................................................................... 232 TALAVERA .................................................................... 48, 49 VOLKSTEDT .............................................. 349, 359, 352, 353
_ 44 _