Zvyšování kvality výuky v přírodních a technických oblastech CZ.1.07/1.1.28/02.0055
Dýchací soustava člověka-vitální kapacita plic (laboratorní práce) Označení: EU-Inovace-Př-8-31 Předmět: přírodopis Cílová skupina: 8. třída Autor: Mgr. Miroslav Jílek Časová dotace: 1 vyučovací hodina Forma: práce ve dvojicích Anotace: Tuto laboratorní práci je vhodné zařadit při probírání učiva o dýchací soustavě člověka. Žáci budou zjišťovat vitální kapacitu svých plic.
Cíl: Prakticky ověřit vitální kapacitu plic. Vyvodit rozdíl mezi kapacitou plic u mužů a u žen. Dokázat závislost počtu vdechů na fyzické námaze. Motivace: Učitel využije motivačního rozhovoru se žáky o škodlivosti kouření a o kapacitě plic kuřáků. Žákům položí otázku – „Navrhněte způsob, jak bychom mohli změřit vitální kapacitu plic“. Teorie: Vitální kapacita plic je množství vzduchu vypuzené plícemi maximálním výdechem po maximálním nádechu. Měří se pomocí spirometru. Díky spirometru se dýchání zaznamená jako graf ukazující objem plic v závislosti na čase. Největší vitální kapacitu plic mají trénovaní sportovci, hudebníci hrající na dechové nástroje, zpěváci nebo foukači skla.
Úkol č. 1: Určení vitální kapacity plic Pomůcky: spirometr (je možno si jej vyrobit ze 4 litrové sklenice s víčkem a 50 cm dlouhé plastové hadičky), odměrný válec, větší nádoba na vodu, ethanol na dezinfekci, vata
Postup: 1. Žáky rozdělíme do dvojic. 2. Žáci vytvoří na 4 litrové sklenici stupnici po 100 ml přiléváním vody odměrným válcem. 3. Tuto sklenici naplní asi do třetiny vodou a přikryjí víčkem, do kterého udělali otvor pro prostrčení plastové hadičky. 4. Opatrně obrátí sklenici, aby se voda nevylila, dají ji do velké nádoby dnem vzhůru a prostrčí otvorem ve víčku hadičku. 5. Jeden žák takto vyrobený spirometr přidržuje, aby se nepřevrhl. 6. Žák testující svou kapacitu plic se zhluboka nadechne, zadrží dech a celý objem vzduchu z plic vydechne hadičkou do sklenice s vodou. 7. Spolužák změří úbytek vody ve sklenici, tj. množství vydechnutého vzduchu z plic. Tímto způsobem přibližně odhadneme kapacitu plic. 8. Následně se žáci ve dvojici vymění.
obr. Spirometr – foto autor
Úkol č. 2: Závislost počtu vdechů na fyzické námaze Pomůcky: stopky Postup: 1. Žáci si nejprve spočítají počet vdechů za 1 minutu v klidu. 2. Během tří minut budou provádět fyzickou zátěž, např. dřepy. 3. Po této zátěži si spočítají počet vdechů za 1 minutu. Určí závislost počtu vdechů na fyzické námaze.
Závěrečné zhodnocení:
Pracovní list: Dýchací soustava člověka-vitální kapacita plic
Jméno žáka: Třída: Datum:
Úkol č. 1: Urči vitální kapacitu svých plic Pomůcky: spirometr (je možno si jej vyrobit ze 4 litrové sklenice s víčkem a 50 cm dlouhé plastové hadičky), odměrný válec, větší nádoba na vodu, ethanol na dezinfekci, vata Postup: 1. Vytvoř na 4 litrové sklenici stupnici po 100 ml přiléváním vody odměrným válcem. 2. Tuto sklenici naplň asi do třetiny vodou a přikryj víčkem, do kterého jsi udělal otvor pro prostrčení plastové hadičky. 3. Opatrně obrať sklenici, aby se voda nevylila, dej ji do velké nádoby dnem vzhůru a prostrč otvorem ve víčku hadičku.
obr. Spirometr – foto autor
4. Spolužák bude takto vyrobený spirometr přidržovat, aby se nepřevrhl. 5. Zhluboka se nadechni, zadrž dech a celý objem vzduchu z plic vydechni hadičkou do sklenice s vodou. 6. Spolužák změří úbytek vody ve sklenici, tj. množství vydechnutého vzduchu z plic. Tímto způsobem přibližně odhadneš kapacitu svých plic. 7. Následně se při plnění úkolu ve dvojici vyměňte.
Závěr: Úbytek vody ve sklenici (tj. vitální kapacita mých plic) je .................. ml. Zjistili jsme, že vitální kapacita plic u chlapců je …................. než u dívek.
Úkol č. 2: Závislost počtu vdechů na fyzické námaze Pomůcky: stopky Postup: 1. Nejprve si spočítej počet vdechů za 1 minutu v klidu. 2. Během tří minut prováděj fyzickou zátěž, např. dřepy. 3. Po této zátěži si spočítej počet vdechů za 1 minutu. Urči závislost počtu vdechů na fyzické námaze.
Vypracování: počet vdechů v klidu
počet vdechů po fyz. námaze 3 min.
Závěr: Zjistili jsme, že počet vdechů po fyzické námaze je …............ než počet vdechů v klidu.
Použité zdroje: ČERNÍK, V. - BIČÍK, V. - MARTINEC, Z. Přírodopis 3:Biologie člověka. Praha: SPN, 1998. 80 s. ISBN 80-85937-97-2