SOUPIS PŘÍLOH: Příloha č. 1
Učební plán
Příloha č. 3
Tématický plán estetická výchova
Příloha č. 2 Příloha č. 4 Příloha č. 5 Příloha č. 6
Příloha č. 7
Příprava učitele na vyučování Ukázka z kolekce návrhů
Cenová kalkulace - předběžná Cenová kalkulace Materiálová karta
Příloha č. 8
Návlek prádlového dírkovacího stroje
Příloha č. 10
Zápis ze schůze předmětové komise
Příloha č. 9
Příloha č. 11
Plán předmětové komise Náslech z výuky
Příloha č. 12
Ročníková práce – ukázka žákovské práce
Příloha č. 14
Dotazník č. 1 pro pedagogické pracovníky
Příloha č. 13 Příloha č. 15 Příloha č. 16
Plán exkurzí
Dotazník č. 2 pro žáky 4. ročníku
Tabulka
Příloha č. 1
UČEBNÍ PLÁN Kmenový obor: Studijní obor:
3143L Oděvnictví 31-43-L Operátor oděvní výroby – obchodní činnost
Kategorie a názvy vyučovacích předmětů A. Povinné vyučovací předměty a) základní předměty Český jazyk a literatura Cizí jazyk Občanská nauka Dějepis Matematika Chemie Fyzika Základy ekologie Tělesná výchova Psychologie Práce s počítačem Ekonomika Oděvní materiály Stroje a zařízení Konstrukce oděvů Oděvní technologie Právní nauka Marketing a management Obchodní provoz Odborný výcvik b) výběrové a volitelné předměty Celkem hodin týdně B. Nepovinné vyučovací předměty
Počet týdenních vyučovacích hodin v ročníku 1. 2. 3. 4.
-
3 3 2 3 3 2 1 2 1 2 1 2 2 6 1 33
Schválilo MŠMT dne 8. 6. 2004, čj. 20 531/04-03 s platnost od 1. září 2004 počínaje 1. ročníkem Denní studium
-
2 3 1 3 3 2 2 1 2 2 1 2 2 7 2 33
-
2 3 1 2 2 2 1 2 1 1 2 2 14 1 33
-
3 3 1 2 2 2 1 1 1 2 2 4 7 2 33
Celkem
-
10 12 3 2 10 10 2 1 8 2 4 4 4 2 6 6 4 4 4 34 6 132
Příloha č. 2
PÍSEMNÁ PŘÍPRAVA NA VYUČOVACÍ HODINU
Školní rok Týden Vyučovací hodina Ročník Název tématického plánu Téma vyučovací hodiny Druh vyučovací hodiny Didaktické pomůcky
2005/06 5 10 OV3 Technologický postup zhotovování kapes Nakládaná kapsa
Kombinovaná - učebnice, nákres na tabuli, barevné křídy - zpětný projektor, nákres na fólii - rozpracovaný vzorník nakládané kapsy - šablony na kapsu (vzhledová, na předšití)
Vzdělávací cíl
Umět zhotovit nakládanou kapsu a dokázat ji využít v praxi
Výchovný cíl
Vést žáky k samostatnosti, aktivitě při tvorbě technologického postupu, rozvíjet mezipředmětové vztahy mezi oděvní technologií, odborným výcvikem, konstrukcí oděvů, materiálem, estetikou
I. a) b) c) d)
II. a) b) c) d) e)
OPAKOVACÍ OTÁZKY Z PŘEDCHÁZEJÍCÍ VYUČOVACÍ HODINY Vyjmenujte druhy vnějších kapes. Co potřebujeme ke zhotovení lištové kapsy? Vyjmenujte soupis operací hotovení lištové kapsy. Vysvětlete velikost a umístění kapes s přihlédnutím k proporcím postavy. VÝKLAD NOVÉHO UČIVA Použití nakládaných kapes v praxi (nákresy). Druhy nakládaných kapes (vzorníky). Soupis operací hotovení nakládané kapsy hladké (rozpracované vzorníky). Technologický postup hotovení nakládané kapsy hladké. Odchylky při hotovení nakládaných kapes - materiálové (káro, proužek) - vzhledové (prošití, členění)
III. SHRNUTÍ UČIVA A PROCVIČOVÁNÍ PROBRANÉHO UČIVA a) Uveďte možnosti využití nakládaných kapes s přihlédnutím k postavě a materiálu. b) Vyjmenujte druhy nakládaných kapes c) Jaký je zásadní rozdíl mezi kapsou lištovou a nakládanou? d) Vysvětlete, kdy a proč se vyztužují nakládané kapsy. e) Všichni si zopakujeme soupis operací hotovení nakládané kapsy.
IV. ZADÁNÍ DOMÁCÍHO ÚKOLU Zopakovat probrané učivo a zhotovit do laty 30 x 20 nakládanou kapsu s prošitím 0,5 cm po obvodu. Velikost dle šablony.
CELOROČNÍ ROZVRŽENÍ UČIVA PRO ŠKOLNÍ ROK 2005/2006 TÉMATICKÝ PLÁN PRO
Vyučovací předmět:
ESTETICKÁ VÝCHOVA
Třída: OV2 Učitel: Drahomíra Ševčíková Poř. čís. I.
II.
III.
IV.
V.
Příloha č. 3
Tématický plán - plán Úvod do estetiky 1.1 Význam předmětu. Organizace vyučování. 1.2 Obecné požadavky na odívání. Estetické zásady. 1.3 Kultura odívání a životní styl.
Vývoj výtvarné kultury 2.1 Historie odívání 2.2 Charakteristika jednotlivých období z hlediska historie a vývoje jednotlivých činností výtvarných kultur – architektura, malířství, sochařství 2.3 Pravěk 2.4 Starověk 2.5 Středověk 2.6 Novověk Základy tvorby oděvu 3.1 Linie 3.2 Barva 3.3 Silueta 3.4 Současné módní směry a linie
Skicování oděvů 4.1 Skicování oděvů a prádla podle předlohy 4.2 Skicování oděvů na základě zadání 4.3 Pokusy o vlastní tvořivost
Návštěva výstav, galerií a kulturních památek
Vypracovala: Drahomíra Ševčíková Schválil: …………………………..
Počet vyučovacích hodin: 36 Počet vyuč. hod. 6
10
Od -do Září Říjen Listopad Prosinec Leden
6
8
6
Únor Březen Červen Průběžně
Poz. o plnění, změně plánu
Příloha č. 4
Ukázka práce žáků – I. místo v soutěži Návrhář školy 2006
Příloha č. 5
Cenová kalkulace - předběžná Druh materiálu Vrchový materiál Podšívkový materiál Výztužný materiál Vycpávky Nitě Knoflíky Výrobní materiál celkem
Výrobní materiál Počet m/ks Cena v Kč za jednotku 1,70 m 84,00 1,70 m 49,00 1,00 m 60,00 2 ks 14,00 500,00 m 3 ks 6,00
Celková cena v Kč 142,80 83,30 60,00 28,00 24,00 18,00 356,10
Režijní náklady Druh Šicí stroj Fixační lis Žehlička Bojler Mezisoučet
Spotřeba elektrické energie Příkon Kw Čas/h Kč/Kw 0,66 21 3,50 12,0 1 3,50 1,2 2 3,50 1,2 2 3,50
Destilovaná voda Opotřebení šicího stroje Odpis šicího stroje Režijní náklady celkem
MJ 4L Počet dnů celkem 3
Celková cena v Kč 44,10 42,00 8,40 8,40 102,90
Kč/MJ 6,20 Kč/den 22,60
Předběžné náklady na materiál a režii za jeden kus dámského saka celkem
Celkem Kč 24,80 Celkem Kč 67,80 195,50
551,60 Kč
Příloha č. 6
Cenová kalkulace
a) Cena za ušití saka při dodání veškerého matriálu zákazníkem
Režijní náklady
Druh Šicí stroj Fixační lis Žehlička Bojler Mezisoučet
Spotřeba elektrické energie Příkon Kw Čas/h Kč/Kw 0,66 21 3,50 12,0 1 3,50 1,2 2 3,50 1,2 2 3,50
Destilovaná voda Opotřebení šicího stroje Odpis šicího stroje Režijní náklady celkem
Mzda Kč/hod 30,00
MJ 4L
Kč/MJ 6,20
Počet dnů celkem 3
Kč/den 22,60
Mzda
Počet hodin 21
Celková cena za ušití saka při dodání veškerého materiálu zákazníkem
Celková cena v Kč 44,10 42,00 8,40 8,40 102,90 Celkem Kč 24,80 Celkem Kč 67,80 195,50
Celkem Kč 630,00 825,50 Kč
b) Cena za ušití saka bez dodání materiálu zákazníkem Výrobní materiál Druh materiálu Počet m/ks Cena v Kč za jednotku 1,70 m 84,00 Vrchový materiál 1,70 m 49,00 Podšívkový materiál 1,00 m 60,00 Výztužný materiál 2 ks 14,00 Vycpávky 500,00 m Nitě 3 ks 6,00 Knoflíky Výrobní materiál celkem
Celková cena v Kč 142,80 83,30 60,00 28,00 24,00 18,00 356,10
Režijní náklady Druh Šicí stroj Fixační lis Žehlička Bojler Mezisoučet
Spotřeba elektrické energie Příkon Kw Čas/h Kč/Kw 0,66 21 3,50 12,0 1 3,50 1,2 2 3,50 1,2 2 3,50
Destilovaná voda Opotřebení šicího stroje Odpis šicího stroje Režijní náklady celkem
Mzda Kč/hod 30,00
MJ 4L
Kč/MJ 6,20
Počet dnů celkem 3
Kč/den 22,60
Mzda
Počet hodin 21
Celková cena v Kč 44,10 42,00 8,40 8,40 102,90 Celkem Kč 24,80 Celkem Kč 67,80 195,50
Celkem Kč 630,00
Celková cena za ušití saka bez dodání materiálu zákazníkem
1.181,60 Kč
c) Cena za ušití saka při dodání matriálu zákazníkem u konkurence
v salonu Anna
Průměrná cena za ušití dámského saka při dodání materiálu Průměrná cena konkurence zahrnuje položky: • Režie • Odpisy • Mzdy • Nájem • Pojištění • Ostatní náklady • Zisk Rozdíl mé a konkurenční ceny je 175,50 Kč v můj prospěch.
1.000,00 Kč
MATERIÁLOVÁ KARTA LÍC TEXTILE → směr útku
5 Příloha č. 7 NÁZEV: DRUH:
POUŽITÍ: VLASTNOSTI MATERIÁLU Makroskopická zkouška:
↓ směr osnovy RUB TEXTILIE
Osnova: Útek:
Mikroskopická zkouška: Osnova: Útek:
DOSTAVA: DOSTAVA
VAZBA:
ÚPRAVA TEXTILIE:
ZPRACOVATELSKÉ VLASTNOSTI VAZBA TKANINY + STŘÍDA
a) Oddělovací proces:
b) Spojovací proces:
c) Tvarovací proces:
Příloha č. 8
NÁVLEK PRÁDLOVÉHO DÍRKOVACÍHO ŠICÍHO STROJE
Legenda: 825 745 825 712 313 204 021 311 025 145 141 116 821 113 821 114 821 117 821 119 821 115 391 139 156 031
vodič nitě vodič nitě vodič nitě niťová páka napínač nitě napínací pružina vodič nitě hlídač přetrhu nitě vodič nitě vodič nitě vodič nitě jehelní tyč seřízení tlaku přítlačné patky
Předmětová komise Národohospodářská vyšší odborná škola, VzdŠ, S0Š, SOU Boskovice odloučené prac. Havlíčkova 31
Příloha č. 9
PLÁN PŘEDMĚTOVÉ KOMISE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ A PRAKTICKÉHO VYUČOVÁNÍ NA ŠK. ROK 2005/06 Členové komise:
Plán schůzí:
1. schůze – srpen
1. Seznámení s plánem předmětové komise na šk. rok 2005/06 2. Koordinace teorie a praxe 3. Učebnice pro odborné předměty 4. Plán exkurzí na školní rok 2005/6 5. Nové poznatky z oblasti vědy a techniky 6. Učební pomůcky 7. Souborné opakovací práce – zadání
2. schůze - listopad
1. Koordinace teorie a praxe 2. Vzájemná informace o prospěchu a chování 3. Učební pomůcky 4. Návrh okruhů k maturitě a ZZ 5. Nové poznatky z oblasti vědy a techniky 6. Mimoškolní činnost 7. Vzájemné náslechy ve výuce 8. Příprava školního plesu
3. schůze - únor
1. Koordinace teorie a praxe 2. Schválení maturitních témat pro OV4 3. Schválení témat k ZZ pro K3 4. Organizační zabezpečení maturit a ZZ 5. Školní výlety 6. Tvorba učebních pomůcek 7. Nové poznatky z oblasti vědy a techniky
Odpovídá:
4. schůze – červen
1. Zhodnocení práce komise za školní rok 2005/06 2. Zhodnocení exkurzí 3. Zhodnocení maturitních zkoušek OV4 4. Zhodnocení ZZ KO3 5. Návrh plánu práce metodické komise na šk. rok 2006/07
Termíny jednotlivých schůzí budou upřesněny.
V Boskovicích dne 26. 8. 2005 ……… …………………………. Drahomíra Ševčíková předsedkyně předmětové komise
Schválil:
……………………………… ředitel školy
Příloha č. 10
ZÁPIS Č. 4 Z PŘEDMĚTOVÉ KOMISE ZE DNE 2. 11. 2005 Účast: Omluven:
Program schůze
1. Koordinace teorie a praxe 2. Vzájemná informace o prospěchu a chování 3. Učební pomůcky 4. Návrh okruhů k maturitě a ZZ 5. Nové poznatky z oblasti vědy a techniky 6. Mimoškolní činnost 7. Vzájemné náslechy 8. Příprava školního plesu 9. Ostatní 1. Koordinace teorie a praxe - v rámci možností se snažíme o návaznost v jednotlivých předmětech (absence, svátky) - OV2 potřebují konstrukce střihu kalhot ve skutečné velikosti 2. Vzájemná informace o prospěchu a chování - OV4 – velká absence - kouření – nový školní řád - K3 - velmi častá absence, nedostatečná příprava, slabé výsledky - vést žáky k čistotě, (I. ročníky, zahradnice)
3. Tvorba učebních pomůcek - funguje po dohodě s praxí - počítačová učebna – havarijní stav 4. Návrh okruhů k maturitě a ZZ - schváleno předmětovou komisí: - schváleno předmětovou komisí:
- maturitní obor - oděvní technologie - učební obor - oděvní technologie - konstrukce oděvů - oděvní materiály - oděvní stroje a zařízení
5. Nové poznatky z oblasti vědy a techniky - asijské výrobky (kvalita – zastaralé, nevhodné a zdraví škodlivé technologie karcinogenní materiály způsobující vážné zdravotní problémy) - nová technologie všívání límců a klop, předšívání polotovaru do průkrčníku a kraje - kvóty, dovoz textilu
6. Mimoškolní činnost - organizace módních přehlídek - den otevřených dveří, burza škol, ples školy - K3 – exkurze v Blansku – Tuskulum (prohlídka dílny, katr – stříhací zařízení, prohlídka dílny čalouníků) - Muzeum (krajky, síťování, necování,…) - prohlídka soukromé prodejny prádla a současně provozovny – spolumajitelkou je xxxxxxxx, naše bývalá žákyně. 7. Vzájemné náslechy - Ševčíková dílna OV3, KO – OV3- teorie - xxxxxxxx – KO3 – OT – teorie 8. Příprava plesu - sehnat sponzory a přemýšlet o dárcích do tomboly 9. Ostatní - Moderní žena – Olomouc, 19. – 20. 11 (pozvánka + volná vstupenka)
Vypracovala: Drahomíra Ševčíková předseda předmětové komise
V Boskovicích 2. 11. 2005
ZÁZNAM Z NÁSLECHU Jméno hospitujícího: Vyučující: Aprobace: Funkce: Délka praxe:
Třída: Obor vzdělání (kód): Předmět: Vyučovací hodina: Místo:
I.
Cíle náslechu:
Vymezení učiva:
II.
Vzdělávací cíl: Výchovný cíl:
Příloha č. 11
Drahomíra Ševčíková xxxxxxxxxxx VÚT Liberec učitelka odborných předmětů 6 roků III. ročník Operátorka oděvní výroby se zaměřením na obchodní činnost Konstrukce oděvů 24 NHŠ, VOŠ, VzdŠ, SOU a SOŠ Boskovice
Příprava náslechu
1. Průběh vyučovací jednotky 2. Hodnocení žáků
Střihová konstrukce dámského saka
Realizační fáze výuky
Vysvětlit a naučit žáky konstruovat dámské sako Vést žáky k svědomité a pečlivé práci
Práce s cílem průběhu vyučovací hodiny Vyučující průběžně připomíná pečlivost, čistotu vypracování a přesnost při konstrukci saka. Klade důraz na pomůcky, aby každý používal svoje, neboť při půjčování dochází ke zdržování.
Práce se základním a rozšiřujícím učivem V této vyučovací jednotce všichni žáci probírali základní učivo dle tématického plánu. Převládající činnost učitele ve vyučovací hodině • monologická metoda – vysvětlování, diskuse • praktická metoda – grafické znázornění dámského saka • metoda motivační
Převládání činnosti žáků • částečně samostatné práce žáků • praktická činnost - grafické znázornění střihu dámského saka do sešitu • diskuse – průběžná
Využití učebních pomůcek • tabule, křída, pravítko, kružítko
III. Kontrolně hodnotící fáze výuky
Způsob hodnocení žáků Hodnocení výkonu žáků bylo v průběhu vyučovací hodiny jen slovní formou (pochvala,výtka). Nikdo nebyl vyvolán k tabuli. Hodnocení, plnění cíle v průběhu a v závěru vyučovací hodiny Atmosféra ve vyučovací hodině byla celkově dobrá, žáci spolupracovali s vyučujícím a podle pokynů rýsovali dámské sako do sešitů individuálním tempem. Někteří zdržovali výuku, neboť neměli vlastní pomůcky a půjčovali si je od spolužáků. Vyučovací i výchovný cíl byl plněn průběžně. V závěru byl žákům zadán domácí úkol - zhotovit sako na vlastní míry.
Analýza učitele dosažených výsledků Vyučovací hodinu hodnotím kladně. Vyučující byla na hodinu dobře připravena, žáci spolupracovali.
Zjištěné nedostatky: • špatná kvalita tabule ovlivňuje viditelnost – nutná renovace • neexistují žádné dostupné materiály pro výuku, žáci jsou odkázáni jen na to co slyší a zapíší nebo narýsují v hodině (dlouhodobá absence – problém) • dbát na to, aby všichni žáci měli vlastní pomůcky
……………………………… podpis učitele
………………………………… podpis hospitujícího
Příloha č. 13
Školní rok: 2005/06
Národohospodářská vyšší odborná škola, VzdŠ, SOŠ, SOU Boskovice odloučené pracoviště Havlíčkova 31
PLÁN EXKURZÍ Termín
Třída
Září
OV4 OV2 OV3 K03 KO3 OV1
KOSSO - Moravská Třebová MARS - Jevíčko KOSSO – Moravská Třebová MARS - Jevíčko TUSCULUM - Blansko ANITA - Boskovice
OV2
HEDVA – Moravská Třebová – barvírna, úprava textilií ASCI – Jevíčko KOSSO – Moravská Třebová ASCI – Jevíčko KOSSO – Moravská Třebová HEDVA – Moravská Třebová – výroba příze STYL – KABO Brno MINERVA – Boskovice montážní dílna OP - Prostějov
Září
Říjen Listopad Prosinec Leden Leden
OV4 OV2 OV3 KO3 OV1
Březen
OV2 OV3 OV2
Duben
OV3 K3 OV2
Leden Únor
Březen Duben
Červen Červen
OV2 OV2 OV1
Místo
Zodpovídá
MINERVA – Boskovice – předváděcí místnost KRAS - Boskovice HEDVA – Česká Skalice – muzeum pro textilní výrobu OK BAK – Boskovice - Štárková
Vypracovala:……………………….. před. předmět. komise
Langrová Tomášková Musilová Pelíšková Ševčíková Langrová Tomášková Ing. Holková Pelíšková Musilová Pelíšková Musilová Ing. Holková Ševčíková Langrová PaedDr. Konečný Langrová Tomášková PaedDr. Konečný Pelíšková Tomášková Ing. Holková Ševčíková Ing. Holková
Schválil: …………………… ředitel školy
DOTAZNÍK č. 1 Pedagogičtí pracovníci 1. Funkce:
Příloha č. 14
a) učitel teoretických předmětů b) učitel odborného výcviku c) zástupce ředitele
2. Věk respondenta: a) do 30 let b) do 40 let c) do 50 let d) nad 50 let 3. Délka pedagogické praxe: a) do 5 let b) více než 10 let c) více než 15 let d) více než 20 let 4. Je z Vašeho pohledu reálná integrace odborného výcviku s odborným předmětem oděvní technologie? a) určitě ano b) nejsem si jist c) v žádném případě d) nevím 5. Uveďte důvody ke svému tvrzení. a) zkvalitnění výuky a lepší koordinace b) větší jednotnost c) nevidím žádný přínos, spíše negativa d) jiné důvody (dopište): 6. Jaké vyučovací metody nejčastěji při výuce používáte? a) výklad b) instruktáž c) diskuse d) preferuji jiné metody (dopište)…………….. 7. Jaké pomůcky nejčastěji při výuce používáte? a) b) c) d) 8. Jaké pomůcky nebo vybavení pro výuku postrádáte? a) b) c) d)
9. Jaký máte názor na žáky z hlediska zájmu o daný studijní obor? a) velký zájem b) průměrný zájem c) malý zájem d) nezájem 10. Jakým způsobem se snažíte motivovat žáky k aktivní tvořivosti? a) vysvětlím úkol a dám žákům prostor pro samostatnost b) pochvalou c) snažím se vyvolat u žáků zájem o danou problematiku d) musím vynaložit velké úsilí, aby vůbec něco dělali 11. Do jaké míry jsou žáci samostatní a tvořiví? a) málo tvořiví b) hodně tvořiví c) středně tvořiví d) tvořivost jim nic neříká
DOTAZNÍK č. 2 Žáci oděvního zaměření – 4. ročník
Příloha č. 15
1. Proč jsem si vybral(a) daný studijní obor? a) chtěla jsem se naučit šít a originálně se oblékat b) vybrali mi rodiče c) ráda bych v tomto oboru podnikala d) někam jít člověk musí 2. Vyberte okruh předmětů které vás nejvíce zajímají. a) odborný výcvik b) odborné předměty c) všeobecně-vzdělávací předměty d) výuka mě nezajímá, nerada se učím 3. Jste tvořivý typ? a) málo tvořiví b) hodně tvořiví c) středně tvořiví d) tvořivost mi nic neříká 4. Pracujete rádi samostatně? a) ano, mám ráda prostor pro samostatnou práci a možnost uplatnit vlastní fantazii b) ano, ale uvítám radu v případě potřeby c) ne d) nejraději pracuji pod vedením učitele 5. Co na vás nejvíce platí, když máte splnit zadaný úkol? a) pochvala a) vhodná motivace b) finanční odměna c) jiné, doplňte …………………………………..
6. Myslíte si, že by jste učivo lépe chápali, kdyby se oděvní technologie vyučovala
společně s odborným výcvikem? a) b) c) d)
ano, bylo by to názornější ne vyhovuje mi stávající způsob výuky nevím
7. Jaká vyučovací metoda vám nejlépe vyhovuje? a) výklad b) instruktáž c) diskuse d) inscenace 8. Splnilo studium moje očekávání? a) ano b) ne c) částečně d) byl to můj životní omyl
Příloha č. 16
VYHODNOCENÍ DOTAZNÍKU č. 2 Číslo otázky 1
Odpověď a)
Odpověď b)
Odpověď c)
Odpověď d)
12
0
4
16
3
15
6
3
5
8
21
2
1
31
0
2 4 6 7 8
8
6
14
3
7
21
28
3
1 2
8
1
10
18 .
4 1 0
0
2
MASARYKOVA UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA Katedra didaktických technologií
MEZIPŘEDMĚTOVÉ VZTAHY OBORU „OPERÁTORKA ODĚVNÍ VÝROBY“
SE ZAMĚŘENÍM NA OBCHODNÍ ČINNOST Bakalářská práce
Vedoucí práce:
Vypracovala:
Ing. Miroslav Čadílek
Drahomíra Ševčíková Brno 2006
Prohlašuji, že jsem bakalářskou práci zpracovala samostatně a použila
jen literaturu a prameny v seznamu literatury uvedené. Souhlasím, aby práce byla uložena na Masarykově univerzitě v Brně v knihovně Pedagogické fakulty a zpřístupněna ke studijním účelům.
………………………………………
Děkuji panu Ing. Miroslavu Čadílkovi za metodickou pomoc, cenné rady
a připomínky, které mi poskytnul při zpracování bakalářské práce.