Benefice pro Borůvku Výsledky aukce 23. října 2014 Nabídka nevydražených děl
Benefice pro Borůvku aukce originálních grafických listů Borůvka Praha o.p.s. pomáhá již 16 let lidem s tělesným postižením zapojit se do každodenního života. Začínala se dvěma projekty, dopravou dětí a mládeže s handicapem za vzděláním a osobní asistencí, navázala poskytováním fyzioterapie lidem s tělesným postižením a v současné době je jejím velkým tématem uplatnění lidí s tělesným handicapem na trhu práce.
Další dík patří panu Martinu Suchánkovi za tvorbu katalogu a reprodukce výtvarných děl. O tisk katalogu a pozvánky se postarala tiskárna iDigitisk. Moderování večera se ujal pan Tomáš Matonoha, za což mu vřele děkujeme. Příjemnou atmosféru večera dotvořila klavíristka Tanita Yanková a občerstvení od firem Budějovický Budvar a Vínovník, obchod s maďarským vínem. Doufáme, že benefiční aukce byla místem setkání krásného umění a dobrých skutků.
Benefiční aukce pro Borůvku je způsobem, jak získat alespoň část finančních prostředků na pokračování našich projektů. Listujeteli tímto katalogem, potkáte mnohá zvučná jména a velmi pestrou nabídku grafických listů. Věříme, že si vybere každý, kdo miluje umění nebo chce pořídit k Vánocům cenný dárek svým blízkým. A doufáme, že jej bude těšit nejen pohled na grafiku či fotografii, ale i pomyšlení na ty, kterým koupí díla pomohl.
Úspěšným dražitelům gratulujeme a děkujeme všem, kteří svou účastí v aukci přispěli na naši činnost. Lenka Nádvorníková & Veronika Suchánková
V našem úvodním slově by neměla chybět slova díků všem, kteří se na organizaci aukce podíleli. V první řadě všem autorům, kteří do aukce bez nároku na honorář věnovali svá díla, galerii Kabinet české grafiky, jmenovitě paní Ing. arch. Haně Suchánkové, která nám pomáhala s organizací aukce, Městské části Praha 5 za zapůjčení galerie Portheimka pro konání aukce.
Co je originální grafika? Grafikou nazýváme výtvarné umělecké dílo, kdy umělec použije jednu z grafických technik a dílo rozmnoží ručním řemeslným postupem na předem stanovený počet exemplářů. Počet exemplářů tvoří náklad, za který umělec odpovídá, a proto jej také podepisuje. Podepsaný a číslovaný list je originál, jehož hodnota většinou časem stoupá. Kromě podpisu autor většinou uvádí na každém výtisku jeho pořadové číslo a celkový náklad, např. 5/50 znamená pátý výtisk z celkového nákladu 50 číslovaných exemplářů. Každý z exemplářů je považován za originál, nikoliv za kopii.
druhů rýtek a dlátek odebírá materiál kolem kresby. Odebrané místo bude na výsledné grafice bílé. Barva se nanáší na vyvýšená místa (odtud název „tisk z výšky“). Zjednodušeně by se dalo říci, že tisk je obdobný principu razítka. Z výšky se tiskne dřevořez, dřevoryt a linoryt. Tisk z hloubky umožňuje daleko jemnější práci než jiné techniky. Grafik vyryje nebo vyleptá výjev do destičky (zinkové, ocelové, měděné či hliníkové). Poté vetře barvu do vyrytých či vyleptaných míst a tlakem lisu obtiskne výjev na papír. Při této technice dochází k většímu opotřebení destiček. Některé techniky tisku z hloubky tak mají jen velmi omezený náklad. Do této kategorie patří rytina, lept, suchá jehla, mezzotinta, měkký kryt (vernis mou) a akvatinta. Tisk z plochy je tisková technika založená na principu odpuzování mastnoty a vody. Tisknoucí a netisknoucí místa na tiskové formě jsou v jedné rovině a v průběhu tisku jsou vlhčena vodou, aby přijímala tiskařskou barvu. Typickým zástupcem této techniky je litografie.
Portrét Edwarda VI. od Hanse Holbeina se stal podkladem pro mědirytinu Václava Hollara, díky kterému se ve své době s králem seznámila Evropa.
Základní grafické techniky Základní grafické techniky jsou tři. Tisk z výšky, tisk z hloubky a tisk z plochy. Tisk z výšky je nejstarší grafickou technikou. Grafik po přenesení kresby na štoček (nejčastěji dřevěný špalík), postupně pomocí různých
Takto vypadají litografické kameny.
Nevydražená díla, k prodeji za vyvolávací cenu 6 Hana Čápová (*1956) V máji v ráji barevný lept, 27/35, 1999, 30 x 24 cm vyvolávací cena: 1800 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
16 Jan Kavan (*1947) Slečna Alena barevná litografie, 7/30, nedatováno, 59,5 x 44 cm vyvolávací cena: 3700 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
17 Marián Komáček (*1959) Testovanie dažďa barevný lept, autorský tisk, 2000, 30 x 23 cm vyvolávací cena: 2900 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
22 Ivana Lomová (*1959) Věčný vůdce barevná litografie, 77/126, 2013, 36 x 35 cm vyvolávací cena: 3500 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
33 Dalibor Smutný (*1964) Mučenka mezzotinta, 3/30, 2003, 32 x 32 cm vyvolávací cena: 6000 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
34 Vladimír Suchánek (*1933) Dvojice barevná litografie, 13/60, nedatováno, 50 x 35 cm vyvolávací cena: 10 000 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
36 Vladimír Suchánek (*1933) & Walter Brems (*1947) Variace barevná litografie, 26/65, nedatováno vyvolávací cena: 12 000 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
43 Naďa Synecká (*1926) Flétnové koncerty Kombinovaný barevný lept s kresbou, 6/15 var I., 60 x 35,5 cm vyvolávací cena: 5000 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
45 Jana Truksová (*1947) Rozjímání barevná litografie, 34/45, 1992, 32 x 43 cm vyvolávací cena: 1800 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
46 Jana Truksová (*1947) Jen vykročit barevná litografie, autorský tisk, 1994, 54 x 43 cm vyvolávací cena: 2500 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
47 Jaroslava Pešicová (*1935) Vinný brouk barevný lept, 33/90, 1982, 49,5 x 32,5 cm vyvolávací cena: 3000 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
49 Jan Hísek (*1965) Ryba ve věži mezzotinta, 29/33, 2011, 46 x 60,5 cm vyvolávací cena: 13 000 Kč K PRODEJI ZA VYVOLÁVACÍ CENU
Prodaná díla 1 Jiří Anderle (*1936) Kotě kolorovaný lept, 1/1, nedatováno, 19,5 x 15,5 cm vyvolávací cena: 4000 Kč Prodáno za 15 000 Kč
2 Michaela Bartoňová (*1955) Dívka, opice a udivená žába suchá jehla, 2/20, nedatováno, 24 x 13,5 cm vyvolávací cena: 1200 Kč Prodáno za 1500 Kč
3 Michaela Bartoňová (*1955) Hudbu prosím, Anděli suchá jehla, 6/30, nedatováno, 10,5 x 15 cm vyvolávací cena: 1200 Kč Prodáno za 1800 Kč
4 Adolf Born (*1930) Benátská komedie barevná litografie, 58/85, nedatováno, 48,5 x 32,5 cm vyvolávací cena: 13 000 Kč Prodáno za 14 000 Kč
5 Jiří Brázda (*1952) Tři barevný lept, 35/50, 2009, 31 x 22,5 cm vyvolávací cena: 3200 Kč Prodáno za 3400 Kč
7 Ladislav Čepelák Hnízdo akvatinta, nedatováno, 12 x 11,5 cm vyvolávací cena: 800 Kč Prodáno za 1900 Kč
8 Karel Demel (*1942) Faun kombinovaná technika, 45/130, 2002, 20 x 29 cm vyvolávací cena: 3500 Kč Prodáno za 4700 Kč
9 Josef Dudek (*1954) A viděl Bůh, že je to dobré lept, autorský tisk, 2014, 21 x 13,5 cm vyvolávací cena: 1800 Kč Prodáno za 1900 Kč
10 Josef Hampl (*1932) Z cyklu dopisy II. barevná litografie; autorský tisk, 2002, 54 x 43 cm vyvolávací cena: 3000 Kč Prodáno za 10 000 Kč
11 Eva Hašková (*1946) Triumf barevný lept, 20/100, 2004, 32 x 24,5 cm vyvolávací cena: 3000 Kč Prodáno za 4000 Kč
12 Juraj Jakubisko Ryba barevná litografie, 26/200, nedatováno vyvolávací cena: 1000 Kč Prodáno za 2000 Kč
13 František Hodonský (*1945) Volně podle Claude Moneta “Lekníny” dřevořez, 3/3, 2004, 69 x 100 cm vyvolávací cena: 18 000 Kč Prodáno za 19 000 Kč
14 Tomáš Hřivnáč (*1959) Flamenco II. suchá jehla, autorský tisk, 2014, 64 x 48 cm vyvolávací cena: 9000 Kč Prodáno za 16 000 Kč
15 Jana Kadlecová (*1955) Louky VII. kombinovaná technika, 5/60, 1999, 39,5 x 39 cm vyvolávací cena: 4600 Kč Prodáno za 5000 Kč
18 Oldřich Kulhánek (1940 – 2013) Metamorfoza barevný lept, 2011, 20,5 x 14,5 cm vyvolávací cena: 6500 Kč Prodáno za 9000 Kč
19 Ladislav Kuklík (*1947) Zebry barevný lept, 40/50, 2009, 29,5 x 24 cm vyvolávací cena: 3800 Kč Prodáno za 4600 Kč
20 Aleš Lamr (*1943) Jákobova studna barevná litografie, 74/90, 1992, 56 x 71 cm vyvolávací cena: 6300 Kč Prodáno za 9300 Kč
21 Michaela Lesařová - Roubíčková (*1949) Šaty pro sváteční chvíle rámováno, barevný lept, kombinovaná suchá jehla, 38/50, 21,5 x 11 cm vyvolávací cena: 1900 Kč Prodáno za 2400 Kč
23 Zdeněk Mézl (*1934) Svatý Václav dřevořez, autorský tisk, nedatováno, 21,5 x 8 cm vyvolávací cena: 800 Kč Prodáno za 800 Kč
24 Zdeněk Mézl (*1934) Albrecht von Valdstein dřevořez, autorský tisk, nedatováno, 22 x 8,5 cm vyvolávací cena: 800 Kč Prodáno za 900 Kč
25 Zdeněk Mézl (*1934) Dualismus dřevořez, autorský tisk, nedatováno, 22,5 x 15,5 cm vyvolávací cena: 800 Kč Prodáno za 2200 Kč
26 Jan Otava (*1950) Taneční zábava kresba – kombinovaná technika, 1988, 37 x 51,5 cm vyvolávací cena: 5300 Kč Prodáno za 5800 Kč
27 Miroslav Pošvic (*1959) Přerušený rozhovor barevná litografie, 12/20, 2006, 21 x 53 cm vyvolávací cena: 4800 Kč Prodáno za 5000 Kč
28 Igor Piačka (*1962) Živá voda I barevný lept, 25/50, 2004, 48 x 24,5 cm vyvolávací cena: 4500 Kč Prodáno za 7100 Kč
29 Igor Piačka (*1962) Živá voda II barevný lept, 25/50, 2004, 48 x 24,5 cm vyvolávací cena: 4500 Kč Prodáno za 6100 Kč
30 Pavel Roučka (*1942) Dvojice barevná litografie, autorský tisk, nedatováno, 56,5 x 72,5 cm vyvolávací cena: 7500 Kč Prodáno za 8000 Kč
31 Natálie Roučková (NATI) (*1984) Diagonála barevná litografie, 64/100, 2010, 53,5 x 43 cm vyvolávací cena: 3800 Kč Prodáno za 4000 Kč
32 Jiří Slíva (*1947) Cirque du Vin barevná litografie, 26/50, nedatováno, 42,5 x 32 cm vyvolávací cena: 4000 Kč Prodáno za 8500 Kč
35 Vladimír Suchánek (*1933) Útěcha barevná litografie, autorský tisk, nedatováno, 54 x 43 cm vyvolávací cena: 10 000 Kč Prodáno za 11 000 Kč
37 Martin Suchánek (*1958) Lodní příď fotografie - pigmentový tisk, 2012, 58 x 58 cm vyvolávací cena: 2000 Kč Prodáno za 4000 Kč
38 Martin Suchánek (*1958) Velký kaňon fotografie - pigmentový tisk, 2006, 58 x 88 cm - rámováno vyvolávací cena: 2800 Kč Prodáno za 4000 Kč
39 Eva Suchánková - Chobotová (*1961 - 2003) Kompromisy kombinovaná technika, 7/10, 1993, 49 x 65,5 cm vyvolávací cena: 3000 Kč Staženo z aukce
40 Eva Suchánková - Chobotová (*1961 - 2003) Němý křik kombinovaná technika, 7/10, 1993, 49 x 65, 5 cm vyvolávací cena: 3000 Kč Staženo z aukce
41 Pavel Sukdolák (*1925) Vrstvy barevný lept, 15/30, 2011, 53 x 47,5 cm vyvolávací cena: 5000 Kč Prodáno za 5500 Kč
42 Milada Sukdoláková (*1956) Duha barevný lept, 90/200; nedatováno, 32,5 x 23 cm vyvolávací cena: 1600 Kč Prodáno za 1700 Kč
44 Markéta Šafáriková (*1975) Kobylky kombinovaná technika, 6/7, 1998, 25 x 21,5 cm vyvolávací cena: 2500 Kč Prodáno za 2700 Kč
48 František Vlach (*1941) Don Quiote De La Mancha litografie, autorský tisk, 2012, 60,5 x 45 cm vyvolávací cena: 2500 Kč Prodáno za 2700 Kč
Úspěšným dražitelům gratulujeme a děkujeme jim, že koupí uměleckého díla podpořili činnost Borůvky Praha o.p.s.
Poděkování autorům Jiří Anderle (*1936) … 1 vystudoval AVU v Praze, získal 38 významných cen na mezinárodních bienále, je zastoupen v mnoha světových sbírkách – například Metropolitan Museum of Art v New Yorku nebo v Centre Pompidou v Paříži.
umělců výtvarných. Zabýval se volnou grafikou a kresbou, užíval tradičních technik jako je uhel, tužka, tuš. V grafice se zaměřoval na lept, akvatintu a mezzotintu.
Michaela Bartoňová (*1955) … 2, 3 je výtvarnice, malířka a designérka loutek. V roce 1997 založila divadlo Tineola. Je autorkou 9 loutkových her.
Karel Demel (*1942) … 8 je grafik, malíř a ilustrátor. Byl přijat jako mimořádný student do ateliéru Zdeňka Sklenáře na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Jako hudebník vnímá hudbu a poezii jako motivaci k výtvarné činnosti.
Adolf Born (*1930) … 4 vystudoval AVU v Praze, jeho doménou je suchá jehla, lept a litografie. Ilustroval 220 knižních titulů – např. knihy Miloše Macourka – Mach a Šebestová, realizoval 70 animovaných filmů. Získal mnohá ocenění, např. Grand Prix na Světové výstavě karikatury v Montrealu.
Josef Dudek (*1954) … 9 je grafik, ilustrátor a pedagog. Jeho práce jsou známé v Evropě, USA, Japonsku a dalších zemích. Za tvorbu exlibris a volnou grafiku získal několik ocenění. Josef Dudek uchvacuje jemnou kresbou a zobrazením ženy v konfrontaci s přírodními a mytologickými náměty.
Jiří Brázda (*1952) … 5 vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, tvoří převážně obrazy, kresby a grafiku kombinovanou technikou.
Josef Hampl (*1932) … 10 vystudoval Školu dekorativních umění v Praze, v letech 1967 – 1990 byl pedagogem na pažské Akademii výtvarných umění. Uskutečnil na tři desítky samostatných výstav a účastnil se mnoha výstav skupinových.
Hana Čápová (*1956) … 6 se věnuje volné a užité grafice, kresbě a ilustraci – ilustrovala 18 knih. Věnuje se také tvorbě poštovních známek.
Eva Hašková (*1946) … 11 je grafičkou a ilustrátorkou, vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Na svém kontě má desítky grafických listů a ilustrace k několika desítkám knih. Obdržela řadu cen za své dílo, mimo jiné v roce 1979 cenu Ministerstva kultury.
Ladislav Čepelák (1924-2000) … 7 byl český grafik, kreslíř, ilustrátor, později profesor na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl členem SČUG Hollar a Jednoty
Jan Hísek (*1965) … 49 je malíř, grafik, kreslíř a ilustrátor. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Ilustroval řadu publikací od Antoina de Saint - Exupéryho či Vítězslava Nezvala. Vystavoval v řadě tuzemských galerií, v Evropě i v zámoří. Úspěchy sklízel v Londýně, Římě, Paříži či v americkém Seattlu a New Yorku. František Hodonský (*1945) … 13 vystudoval AVU v Praze, věnuje se malbě, grafice a drobným plastikám. Je zastoupen např. ve sbírkách Národní galerie v Praze, byl vyznamenán medailí Franze Kafky a cenou Masarykovy akademie umění. Inspiruje se krásami krajiny. Od roku 1990 působí jako profesor na Akademii výtvarných umění v Praze.
Jan Kavan (*1947) … 16 v roce 1972 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Od té doby se věnuje volné grafické tvorbě, příležitostně též ilustraci a animovanému filmu. Z grafických technik preferuje lept a tisk z hloubky. Marián Komáček (*1959) … 17 vystudoval Vysokou školu výtvarného umění v Bratislavě na oddělení knižní tvorby a ilustrace u prof. Albína Brunovského. Absolvoval různé studijní cesty do zahraničí, je členem Spolku grafiků v Bratislavě. Věnuje se malbě, grafice, exlibris, knižní ilustraci a tvorbě známek. Ladislav Kuklík (*1947) … 19 se věnuje volné grafice, kresbě a ilustraci. Jeho nejčastěji používanou technikou je kresba tužkou a čárový lept s akvatintou. Jeho díla jsou zastoupena v galeriích a soukromých sbírkách u nás i v zahraničí, například v USA, Německu, Polsku, Holandsku, Belgii, Švýcarsku a Rakousku.
Tomáš Hřivnáč (*1959) … 14 je od roku 1999 členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar, věnuje se především volné grafice, nejčastěji suché jehle a akvarelu, námětem mu je svět ženy, jeho grafické listy jsou záznamem okamžiků, akcí a gest. Juraj Jakubisko (*1938) … 12 Juraj Jakubisko je slovenský filmový režisér, scenárista i kameraman. Získal mnohá ocenění za svou filmovou tvorbu, natočil více jak dvě desítky filmů. Věnuje se také grafické tvorbě.
Oldřich Kulhánek (1940 – 2013) … 18 se narodil 26. 2. 1940 a zemřel 28. 1. 2013. Za komunismu byl perzekuován kvůli svým dílům, ale díky řadě přátel z USA, Holandska, Belgie, Německa, Rakouska a Francie neztrácel kontakt s výtvarnou scénou Evropy. Po pádu komunismu začal cestovat do světa, vedl semináře o kresbě v cizině. Je autorem českých bankovek a poštovních známek.
Jana Kadlecová (*1955) … 15 absolvovala obor grafika na AVU v Praze v ateliéru prof. Ladislava Čepeláka. Věnuje se volné grafice, kresbě a kaligrafii. Je zastoupena v grafických sbírkách Národní galerie v Praze, ve sbírkách Ministerstva kultury ČR a dalších galeriích.
Aleš Lamr (*1943) … 20 vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu, oddělení prostorového výtvarnictví v Brně. Od roku 1968 je registrován v Unii
Jaroslava Pešicová (*1935) … 47 je malířkou, grafičkou a ilustrátorkou. Svá díla prezentovala na více než šedesáti samostatných výstavách v Čechách i v zahraničí, největších úspěchů dosahuje v Belgii. V roce 2003 získala ocenění od Evropské unie umění za uměleckou a kulturní činnost.
výtvarných umělců jako volný výtvarník. Je činný jako grafik, sochař, keramik a realizoval řadu významných prací v architektuře. Michaela Lesařová – Roubíčková (*1949) … 21 se věnuje volné a užité grafice, ilustraci, kresbě, malbě, tkaní i trojrozměrným objektům z různých materiálů. Navrhla a zhotovila scénu pro pražské divadlo poezie Viola. Uspořádala na sto samostatných výstav, zúčastnila se řady kolektivních výstav a mezinárodních soutěží.
Igor Piačka (*1962) … 28, 29 vystudoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě a Akademii Royale des Beaux Arts v Bruselu. Věnuje se malbě, grafice, kresbě, ilustraci a tvorbě známek. V letech 1990 - 2003 působil jako pedagog. Je členem skupiny G-bod, Spolku grafiků a SČUG Hollar.
Ivana Lomová (*1959) … 22 je česká výtvarnice existenciální figurativní malby, ilustrátorka a scenáristka. Od roku 1984 publikuje kresby v novinách a časopisech, ilustrovala více než 25 knih, zejména pro děti a mládež, napsala a nakreslila komiksový seriál pro děti, pracovala pro kreslený film.
Miroslav Pošvic (*1959) … 27 v roce 1979 absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou v Praze. Jeho hlavními oblastmi činnosti jsou barevná litografie, malba a plastika. Jeho tvorba je metaforou prostých emocí a jejich fyzických projevů s humorným nadhledem.
Zdeněk Mézl (*1934) … 23, 24, 25 vystudoval Akademii výtvarných umění, jeho dílo je zaměřeno na dřevoryt, kterému dal svou prací nový význam. Ilustroval více jak 70 knih, vytvořil 3 poštovní známky a řadu svébytných grafických listů. Jeho dílo je výjimečné nejen v Čechách, ale i v současné světové grafice.
Pavel Roučka (*1942) … 30 se zabývá zejména malbou, kresbou a litografií. Je pedagogem na letní umělecké akademii v Bavorsku, absolvoval stáž ve Franci, byl oceněn tamní vládou za umělecký přínos udělením Řádu akademických palem. Uspořádal na tři desítky samostatných výstav, účastnil se mnoha kolektivních.
Jan Otava (*1950) … 26 akademický malíř a grafik, absolvent AVU ve třídě Ladislava Čepeláka. Zaměřuje se na motivy krajiny, přírodních prvků i motivy svého mládí.
Natálie Roučková (NATI) (*1984) … 31 v roce 2011 absolvovala Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze v ateliéru
Eva Suchánková – Chobotová (1961 - 2003) … 39, 40 vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, absolvovala studijní pobyt ve Spojených státech. Věnovala se grafice volné i užité a typografii. Byla členkou Sdružení českých umělců grafiků Hollar.
prostorové tvorby a v ateliéru malby. V její práci zaujímá silné místo téma koní. Je totiž malířkou, grafičkou a zároveň milovnicí koní a mistryní ČR v parkuru z roku 2011. Jiří Slíva (*1947) … 32 je výtvarník a básník věnující se kreslenému humoru, litografii a knižní ilustraci. Kromě toho píše i verše pro děti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, ale v roce 1979 se vydal na dráhu umělce a karikaturisty.
Pavel Sukdolák (*1925) … 41 je malířským básníkem české grafiky a bezesporu patří k našim nejvýznamnějším grafikům 2. poloviny 20. století. Získal mnohá ocenění, například Zlatou medaili bienále ve Florencii v roce 2004.
Dalibor Smutný (*1964) … 33 vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, od roku 1991 v ní působil jako odborný asistent v ateliéru Grafika I. V roce 2012 byl jmenován docentem v oboru kresba a grafika. Za svou tvrobu získal mnohá ocenění.
Milada Sukdoláková (*1956) … 42 vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Ladislava Čepeláka. Je výtvarnice, režisérka animovaných filmů, autorka námětů a scénáristka.
Vladimír Suchánek (*1933) … 34, 35, 36 je činný v oboru grafiky, malby, knižní ilustrace, známkové tvorby a exlibris. Od roku 1995 je předsedou SČUG Hollar, v roce 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění. V roce 2006 mu bylo uděleno státní vyznamenání – medaile Za zásluhy v oblasti umění.
Naďa Synecká (*1926) … 43 absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze v roce 1950 v ateliéru prof. Vladimíra Silovského.Ve své profesionální výtvarné činnosti se věnuje volné grafice, kresbě a ilustraci. Markéta Šafáriková (*1975) … 44 vystudovala grafiku na AVU v Praze a zúčastnila se stáže na UMPRUM v ateliéru veškerého sochařství. Měla dvě desítky samostatných výstav. Spolupracovala s divadlem Minor na realizaci galerie/herny pro děti Dvorek Josefa Minora, spolupracuje s televizí a filmem na návrzích kostýmů.
Martin Suchánek (*1958) … 37, 38 je scénárista, režisér a fotograf. Vystudoval režii dokumentu na FAMU a Večerní školu fotografie u Jána Šmoka. Vyprofiloval se jako autor s citem pro dramatičnost a se smyslem pro vizuální exkluzivitu a výpravnost. V posledních letech se intenzivně věnuje fotografii.
Jana Truksová (*1947) … 45, 46 je malířkou, ilustrátorkou a grafičkou. Vystudovala AVU v Praze ve třídě Ladislava Čepeláka. Zabývá se převážně barevnou litografií a kresbou. František Vlach (*1941) … 48 Malíř, sochař, grafik. V letech 1958 – 1962 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze.
Průběh benefiční aukce Borůvka Praha o.p.s. pořádá benefiční večer, jehož součástí je prodej grafických listů a fotografií od významných českých výtvarníků. Výtěžek z prodeje uvedených uměleckých děl bude v celé výši použit na podporu činnosti a naplňování poslání neziskové organizace Borůvka Praha o.p.s., se sídlem V Pevnosti 4, Praha 2, 128 41, IČ: 67985351 (dále jen „pořadatel“). Náklady na realizaci benefičního večera jsou hrazeny převážně z darů sponzorů a partnerů. Aukce se koná ve čtvrtek 23. října 2014 Místo konání Galerie Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5 Začátek benefičního večera a registrace kupujících v 18 hodin Začátek aukce v 19 hodin Předprodejní výstava grafických listů a fotografií se uskuteční v místě konání benefičního večera, v galerii Portheimka, v den konání akce od 18 do 19 hodin. Prohlídku uměleckých děl zpříjemní malé občerstvení a živá hudba. Současně s prohlídkou bude také probíhat registrace kupujících.
Program 18 - 19 hodin 19 hodin 21 hodin 21 – 22 hodin
Předprodejní výstava uměleckých děl, registrace kupujících, občerstvení, živá hudba Zahájení benefiční aukce Ukončení benefiční aukce Předání uměleckých děl, občerstvení, živá hudba
Pravidla benefiční aukce
V Praze dne 15. 9. 2014
1. Grafické listy a fotografie (dále jen „díla“) budou popsány včetně vyvolávací ceny v aukčním katalogu. Údaje v aukčním katalogu nejsou založeny na znaleckých posudcích a nemají povahu stanovení hodnoty díla. 2. Kupujícím se může stát každý host benefičního večera, který se v den jeho konání mezi 18. a 19. hodinou zaregistruje u pořadatele a vyzvedne si pořadové číslo. Při registraci je nutno předložit platný doklad totožnosti. Provedením registrace vyjadřuje kupující svůj bezpodmínečný souhlas s těmito pravidly. 3. Aukci zahájí moderátor. Prodej začne vyvoláním položky moderátorem. Díla se budou vyvolávat v pořadí, v jakém jsou uvedena v katalogu. 4. Registrovaní kupující mohou činit příhozy viditelným zvednutím pořadového čísla. Aukce trvá, dokud kupující činí příhozy a končí „příklepem“ moderátora. O pořadí příhozů rozhoduje moderátor. Právo zakoupit dílo získává kupující, který před ukončením aukce učinil nejvyšší nabídku. 5. Hodnota minimálního příhozu je stanovena v závislosti na vyvolávací ceně díla takto: VYVOLÁVACÍ CENA do 2 000 Kč 2 000 – 5 000 Kč 5 000 – 10 000 Kč 10 000 – 20 000 Kč nad 20 000 Kč
6. Uzavření kupní smlouvy a převzetí díla: a) Benefiční aukce nemá povahu veřejné dražby ve smyslu příslušných právních předpisů. „Příklepem“ moderátora nedochází k přechodu vlastnictví k dílu, ale kupujícímu, jenž učinil nejvyšší nabídku a pořadateli vzniká povinnost uzavřít spolu po skončení aukce kupní smlouvu, jejímž předmětem bude prodej díla pořadatelem kupujícímu, jenž učinil nejvyšší nabídku (dále jen „kupující“) za kupní cenu ve výši této nejvyšší nabídky. b) Kupní smlouva může, ale nemusí (dle dohody stran) být uzavřena písemně. c) Vlastnictví k dílu přechází na kupujícího předáním díla a zaplacením celé kupní ceny, a to tím okamžikem, který nastane později. d) V případě uhrazení celé kupní ceny na místě může být dílo kupujícímu předáno ihned. e) V ostatních případech uhradí kupující zálohu na kupní cenu ve výši 1000 Kč (slovy jeden tisíc korun českých) a zbytek kupní ceny doplatí bezhotovostním převodem na účet pořadatele do pěti dnů ode dne konání benefičního večera. Dílo bude kupujícímu vydáno až po úplném zaplacení kupní ceny. f) Nezaplatí-li kupující celou kupní cenu ve výše uvedené lhůtě, je pořadatel oprávněn VÝŠE MINIMÁLNÍHO si zaplacenou zálohu ponechat coby smluvní PŘÍHOZU pokutu. 100 Kč g) Nezaplatí-li kupující celou kupní cenu 200 Kč nebo zálohu na kupní cenu do skončení 500 Kč benefičního večera, jeho právo na uzavření kupní smlouvy zaniká. Převzetí díla je mož1 000 Kč né po předchozí dohodě v sídle pořadatele 2 000 Kč po předložení potvrzení o zaplacení kupní ceny.
Tato pravidla budiž viditelně vystavena k nahlédnutí při registraci kupujících. 27
Poděkování sponzorům aukce
www.vinovnik.cz
Benefice pro Borůvku Redakce katalogu, reprofoto a grafické zpracování: Martin Suchánek Odborná spolupráce: Kabinet české grafiky, Galerie Portheimka Tisk: iDigitisk.cz © Borůvka Praha o.p.s., 2014