1
Vizuális nevelés hospitálási portfólió
2013-2014- es tanév, őszi félév Hospitálás helyszíne: Petőfi Sándor Gyakorló Általános Iskola és Óvoda
6.a osztály
Gyakorlatvezető: Koczkáné Sárközi Ilona
2
Az órát tartotta: Szalavics Eszter -
időpontja: 2013. szeptember 27.
-
témája: Amorf formák készítése és elrendezése terülődísz formájában
Reflexióim az óráról: A félév első óráját tartotta, Eszter, így feladata kissé nehezebb is volt, hiszen az osztály még ismeretlen volt számunkra, és a gyermekek sem találkoztak még velünk, hallgatókkal. Azonban úgy gondolom, hogy Eszter ennek ellenére remekül helyt állt, és az általa kitűzött célt elérte. Az óra elején az amorf formák létrehozására nagyon frappáns ötletnek tartottam a festékcseppet fúvását, ezt láthatóan a gyermekek is élvezték. Egy ilyen megfoghatatlan témát, mint az amorf alakzatok, igen jól kell motiválni, hogy érdekes legyen, s úgy láttam, hogy Eszter ezt jól kivitelezte.
3
4
5
6
7
8
9
Az órát tartotta: Szász Katalin -
időpontja: 2013. október 4.
-
témája: Amorf formák kicsinyítése, nagyítása négyzetrács segítségével
Reflexióim az óráról: Kata láthatóan jól felkészült az órájára, és bár a kicsinyítés, és nagyítás elég nehéz feladat, mégis képes volt a gyermekek számára átadni ennek a technikáját. Mindezt úgy sikerült kiviteleznie, hogy nagyon határozottan fegyelmezett már az óra első percétől kezdve, s ezt a határozottságát következetesen megtartotta. A gyerekek munkáját mindvégig segítette mind magyarázattal, mind pedig tanácsaival, hibajavításával.
10
11
12
13
14
15
16
17
Az órát tartotta: Takács Nikolett -
időpontja: 2013. október 11.
-
témája: Amorf formák sokszorosítása és elrendezése spirális alakzatban
-
Reflexióim az órámról: Az órám témája önmagában elég absztrakt volt, s a tervezés során igyekeztem, hogy ennek ellenére a gyermekek számára minél érdekesebb, mutatósabb produktum születhessem majd. A spirál azért fogott meg, mert ezen a módon az elkészült munkák nemcsak vizuális élményt nyújtanak, de mint fizika kísérlet is funkcionálhatnak majd. Az óra folyamán a gyerekek csoportokban dolgoztak, s a közös munkát nem szakították meg fegyelmezetlenség miatt, úgy gondolom, hogy ennek az oka az lehet, hogy a feladat kellően lekötötte őket. Örömmel konstatáltam, hogy a végeredmény tetszett nekik. S bár az értékelés a kellőnél rövidebbre sikerült, úgy érzem, hogy a tetszésnyílvánításuk kellően értékelte a munkájukat is 18
Amorf formák sokszorosítása és elrendezése spirális alakzatban Kompozíció és elrendezés Rajz-vizuális kultúra óra a Kecskeméti Főiskola Petőfi Sándor Gyakorló Általános Iskola 6.a osztálya számára
45 perc A tanítás ideje: 2013. október 11. Tanít: Takács Nikolett Főiskolai tanár: Dr. Balanyi Zoltán Szakvezető: Koczkáné Sárközi Ilona
19
Az óra céljai: 1. Képzési célok (készség, képességfejlesztés)
Követelmények
Elméleti: vizuális memória aktivizálása, kombinációs és ritmuskészség fejlesztése, logikai rendszerezőképesség fejlesztése, esztétikai érzék fejlesztése Gyakorlati: pontos nyírás, sokszorosítás helyes időgazdálkodással, alkalmazkodás a társakhoz
Elméleti, gyakorlati
Elméleti: A tanuló tudja felidézni az előző órák anyagát, abból kiindulva tudja az új és a már meglévő elemeket elhelyezni a spirálon ritmus szerint Gyakorlati: A tanuló tudja az ollót, ragasztót, célnak megfelelően, pontosan használni. Társaival a munka során tudjon együttműködni.
2. Oktatási célok (ismeretek) Ismeretszerzés, fogalomkialakítás
Követelmények
Ismeretszerzés: Formák elhelyezése ritmus (növekvő sorozat) szerint Fogalomkialakítás: spirális, amorf
Ismeretszerzés: A tanuló tudja követni a ritmikai sorrendet a szabály alapján Fogalomkialakítás: A tanuló megfelelő szövegkörnyezetben tudja használni a megismert fogalmakat
3. Nevelési célok (attitűd kialakítása)
Követelmények
Kooperatív készség fejlesztése, tolerancia és empátia kialakítása a társak iránt, esztétikai tudatosság kialakítása, önértékelés, énkép fejlesztése a kritériumorientált, és formatív értékelés által, higiéniai igényesség kialakítása a környezet és saját munkája iránt
A tanuló legyen képes társaival együtt dolgozni, munkájában törekedjen a csoport közös alkotásával harmóniára. Munkájában legyen pontos és igényes a környezete rongálása vagy társai zavarása nélkül.
Értékelés Formatív: Az óra folyamatában verbális és nonverbális kommunikáció segítségével Szummatív: Az óra anyaga nem kerül osztályozásra, szóban értékeljük óra végén a közös munka produktumát Normaorientált: Az óra végi közös értékelés során Kritérium orientált: Hibajavításon keresztül az óra folyamatán Egyéb megjegyzések:
20
Szervezés:
A tanítási órához szükséges tanári eszközök jegyzéke:
A tanítási órához szükséges tanulói eszközök jegyzéke:
olló, színes lap, grafit ceruza, tábla, kréta, rugó, füzet spirálja, csavarok, tengeri csiga háza, szempillaspirál
A1 méretű fotokarton (csoportonként 1 db), olló, ragasztó, színes lapok, grafit ceruza, radír, előző órán kivágott amorf formák, gemkapocs A tanulók előkészítő feladatai:
A tanár előkészítő feladatai:
Foto karton, színes lapok, ollók, ragasztók, gemkapcsok, motivációs szemléltetők előkészítése, válogatása. A spirálok alapjának kinyírása, a nyírandó vonalak berajzolása. Előző órai formák előkészítése. A tanár közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
Amorf formák készítése festék cseppentésével és fújásával, majd amorf formák készítése és nagyítása-kicsinyítése négyzetrács segítségével. A tanulók közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
Szükséges eszközök elhelyezése az asztalokon, az értékelési szempontok felírása a táblára. Az előző órai kinyírt formák kihelyezése egyegy asztalra.
A tanterem szellőztetése a szünetben; a padok tisztán tartása/ megtisztítása.
A tanulócsoportok elhelyezése, tanterem berendezése, táblakép, névsor
Értékelési szempontok: -
pontos nyírás elhelyezés: belülről kifelé növekvő sokszorosítás pontossága esztétikusság
21
Az óra menete: szerkezet i egységek (idő) I. Szervezés II.1. Inspiráci ó, gondolatindító, előzetes tudás aktiválása (
szemléltetés
toll rugója, toll tartó spirálja, szempillaspirál, csavarok, tengeri csiga háza
az óra menete (konkrét kérdések, várható válaszok megfogalmazása, cselekvések)
fogalmak
„Pakoljatok el az asztalotokról, az óra elején nem lesz szükségetek semmilyen eszközre! Az előző órán mindenki húzott egy színt. Most ahhoz a padhoz üljetek, ahol a saját színeteket látjátok!” „Most kaptok néhány tárgyat, amik le lesznek takarva. Arra kérlek benneteket, hogy ne nézzétek meg őket, csak ha hozzátok ér, tapogassátok ki, mi lehet az!” Körbeviszem egy dobozban az eszközöket, a gyerekek pedig kitapogatják, kitalálják, mit érintenek meg. „Mi volt a közös ezekben? Mit gondoltok, akkor mi lesz a mai óránk központi témája?” Beszélgetés a spirál alkalmazásáról a hétköznapi életben.
eszközök és munkaformák frontális munkaforma tanítói közlés, beszélgetés, frontális munkaforma
fejlesztés
a rend igényére való nevelés asszociációs készség fejlesztése, taktilis érzékelés fejlesztése, logikai összefüggésmegértés, előzetes tudás aktivizálása
10
perc)
Táblán ábrázolom, a spirális alakban elhelyezett belülről kifelé növekvő formasort
II. 2. Új ismeretek ( 3 perc) II.3. A feladat meghatár ozása (
1
„Az elmúlt órákon sokat használtuk az amorf szót. Emlékeztek-e még, mit jelent?” Az amorf szó tisztázása után meghallgatom a gyermekek elképzeléseit a spirális elrendezés jelentéséről, majd –hanem hallottam jó megoldást- közlöm velük, és bemutatom, hogy néz ki. „A mai órán a már meglévő amorf formákat fogjuk spirális alakzatban elhelyezni, de előbb – mivel ás még nincs mindenki kész vele- sokszorosítani fogjuk. Vegyétek elő a saját formátokat! Az is sokszorosítson néhányat, aki a múlt órán már megcsinálta, mert ahogy láttam, óra vége felé eléggé összecsaptátok. 22
memória fejlesztése, ismeretbővítés
amorf spirális
tábla és kréta használata frontális munkaforma
sokszorosít
szelektálás a frontális saját munkák közül -> munkaforma, tanítói közlés, egészséges önértékelés utasítás, kialakítása
perc)
Így tudtok majd válogatni.”
tanítói II.4. bemutatás Bemutat ás (technikai segítség) ( 3 perc) II. 5. Visszacsa tolás (
„Gyertek egy kicsit közelebb!” Miután mindenki számára látható, bemutatom a sokszorosítás technikáját. Felhívom a figyelmet, hogy 3-nál többször ne hajtsák össze a lapot, amiből dolgoznak, mert pontatlan lehet tőle a nyírás.
tanítói bemutatás frontális munkaforma
„ Ki az, aki esetleg nem érti a feladatot, vagy segítségre lenne szüksége?” Ha akad olyan, aki jelentkezik, ahhoz egyénileg odamegyek és segítek neki. Kiosztom az ollókat és a ragasztókat.
egyéni feladatmegoldás, egyéni segítségnyújtás
segítség nyújtás, és elfogadása; saját hibák javításának lehetősége
Megvárom, míg elkészül mindenkinek legalább három jó sokszorosítása az egyes méretekből, majd közlöm a következő feladatot.
egyéni munkaforma
önállóságra nevelés, kézügyesség fejlesztése, koncentrációs készség fejlesztése
1perc) II. 6. A feladat megoldása. ( 5 perc)
II.7. A feladat meghatár ozása (1 perc)
megfigyelő és analizáló képesség fejlesztése
„Látom elkészültetek a sokszorosítással. A spirálra majd a három legjobban sikerültet tegyétek fel! Most kiosztom a spirál alapját, minden csoportból egy embert megkérek, hogy nyírja ki!” Kiosztom a spirál alapját, és megvárom, amíg kivágják, majd közlöm a továbbiakat: „Először helyezzétek el a spirálon a formákat, és csak utána ragasszátok fel, ha már biztosak vagytok a sorrendben! Figyeljetek arra, hogy belülről kifelé növekvő legyen, és tartsátok be az értékelési szempontokat!” 23
hallás frontális szövegértés munkaforma, tanítói közlés, fejlesztése, koncentrációs utasítás,
utáni
készség fejlesztése
II. 8. A feladat megoldása. (15 perc)
II.9. A feladat megoldásának bemutatása. ( 6 perc) II. 10. Értékelés (2 perc) III. Óra végi szervezés ( perc)
A tanulók elhelyezik a megadott szabály szerint a formákat a spirálon. Körbejárok, s ahol úgy látom, hogy nem értették meg a feladatot, elmagyarázom még egyszer. Közben felhívom a figyelmet az egyes értékelési szempontok betartására. Az esztétikus szó jelentését megbeszéljük. kész feladatok frontális bemutatása a társaknak
esztétikus
kooperatív csoportos és egyéni készség fejlesztése, közös munkaforma
problémamegoldás, kommunikációs készség fejlesztése, kompozíciós készség fejlesztése
„Most már pakoljátok el az eszközöket magatok elől és tegyétek be a pad közepére! „ „A csoportból megkérek egy- egy embert, hogy vegye a kezébe a spirált és álljon ki a tábla elé! A többiek pedig alaposan vegyék szemügyre a táblán lévő szempontok alapján. „ Egyenként minden munkadarabot értékelünk a szempontok szerint. „Köszönöm, leülhettek!” Szóban értékelem az osztály órai munkáját és magatartását. , egy-két tanulót kiemelek, akik jobban dolgoztak/viselkedtek. „A padok közepéről vigyétek a szemetesbe a papírhulladékot! Egy embert megkérek, hogy szedje össze az ollókat, és egyet, aki a ragasztókat szedi!” Osztály vigyázz! Viszont látásra”
24
esztétikus, sokszorosítás, elhelyezés környezet tisztán tartása iránti igény kialakítása, tiszteletre nevelés
Az órát tartotta: Veres Erzsébet -
időpontja: 2013. október 18.
-
témája: Állatok rajzolása ollóval
-
Reflexióim az óráról: Erzsi órája már egy újabb nehézségi fokozat volt a forma problémakörében, hiszen már felismerhető formákat kellett a gyerekeknek alkotniuk, figyelniük kellett a formakarakterre, a stilizálás mértékére és arányára is. A gyerekek ennek ellenére úgy láttam, hogy jól megbírkóztak a feladattal, és élvezték is azt. Ezt minden bizonnyal nagyrészt a frappáns motiváló játékos feladatlapnak volt köszönhető, amit Erzsi maga készített nekik. Úgy gondolom, hogy a motivációval kellően megalapozta jól felépített, alaposan megszervezett óráját. 25
26
27
28
29
Az órát tartotta: Domokos Tímea -
időpontja: 2013. október 25.
-
témája: Állatalakok kicsinyítése és nagyítása
Reflexióim az óráról: Timi óráján az amorf formákkal történő alkotás során már megismert folyamat soron következő lépését végezték a gyerekek: kicsinyítettek, és nagyítottak. Az órát Timi szürrealista képek vetítésével kezdte, s ezekről beszélgetett a gyerekekkel. A motiváció sikeresnek bizonyult, a gyerekek nagyon élvezték. Az alkotás azonban már valódi kihívást jelentett számukra, éppen ezért figyelmüket is lekötötte. Timi a munka folyamán végig segítette a gyermekeket a kicsinyítés és nagyítás technikájának elsajátításában, végig ügyelt arra, hogy a gyerekek az állat formáját is megtartsák a transzformációk során. 30
1. Állatalakok kicsinyítése és nagyítása Forma megfigyelése és újraalkotása Rajz-vizuális kultúra óra a Kecskeméti Főiskola Petőfi Sándor Gyakorló Általános Iskola 6. B osztálya számára 45 perc
A tanítás ideje: 2013. 10. 25 Tanít: Domokos Tímea Réka Főiskolai tanár: Balanyi Zoltán DLA Szakvezető: Koczkáné Sárközi Ilona
31
Az óra céljai: 1. Képzési célok (készség, képességfejlesztés) A formára irányuló megfigyelőképesség fejlesztése. Esztétikai érzék fejlesztése. Problémamegoldó képesség fejlesztése. Logikus gondolkozás fejlesztése. Arányok érzékelésének fejlesztése.
Elméleti
Gyakorlati
Követelmények
A kicsinyítéshez és nagyításhoz segítséget nyújtó négyzetrács használatának gyakorlása. Szürrealizmus fogalmának, hangulatának megismerése.
2. Oktatási célok (ismeretek)
Fogalomkialakítás
Szürrealizmus, fantázia, emlék, René Magritte, Salvador Dali 3. Nevelési célok (attitűd kialakítása)
Pontos, precíz munkavégzésre nevelés. Esztétikusságra fogékonyságra nevelés. Helyes önértékelés kialakítása.
A tanuló tudja a négyzetrácsos méretváltoztatás lényegét, ismerje fel, hogyan nyújt segítésget. Legyen nyitott az új benyomások észlelésére.
Követelmények
Állatfigura kicsinyítése és nagyítása négyzetrács segítségével.
Ismeretszerzés
A tanuló legyen képes a kiválasztott állat formáját manipulálni. Tudja megtartani a forma hasonlóságát. Legyen képes koncentráltan figyelni a munka elvégzésére.
A tanuló ismerje fel mely helyzetekben alkalmazhatja a megtanult technikát. Tanulja meg hogyan lehet a formát megtartani a méretváltozás mellett. A tanuló ismerkedjen az órán elhangzó fogalmak tartalmával és a kor legfontosabb művészeivel.
Követelmények
nevelés.
Művészet
Értékelés Formatív: A tanórán folyamatosan. Szummatív: Normaorientált: Az óra végén közös értékelés során. Kritérium orientált: A tanórán egyéni korrekciók során.
32
iránti
A tanuló legyen képes a feladatot koncentráltan és esztétikusan elvégezni. Legyen nyitott a művészet befogadására. Legyen képes a munkáját értékelni.
Szervezés: A tanítási órához szükséges tanári eszközök jegyzéke:
A tanítási órához szükséges tanulói eszközök jegyzéke:
Laptop, projektor, ppt prezentáció, négyzetrácsos lapok, ceruza, olló, textilek, kartonlap, toll
Állatfigura, négyzetrácsos lapok, ceruza, olló, textil, kartonlap, toll
A tanár előkészítő feladatai:
A tanulók előkészítő feladatai:
Power Point bemutató összeállítása, munkadarab elkészítése, szervezés átgondolása, eszközök beszerzése
Kicsinyítés és nagyítás amorf formákkal.
A tanár közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
A tanulók közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
Az órai munkához szükséges eszközök elérhetővé tétele, projektor beüzemelése
Padrend kialakítása
A tanulócsoportok elhelyezése, tanterem berendezése, táblakép, névsor
A tanteremben a szokásos elrendezés marad fent, ahol csoportosan és egyénileg is állnak padok. A gyerekek a megszokott helyükön ülnek. A táblán projektor segítségével Power Point bemutató előkészítése.
33
Az óra menete: szerkezet i egységek (idő) I. Szervezés
II.1.
szemléltetés
Power Point prezentáció
az óra menete (konkrét kérdések, várható válaszok megfogalmazása, cselekvések) Mindenki vegyen elő egy grafitceruzát, semmi másra nem lesz szükségetek! Osztály vigyázz! Szeretném kérni a jelentést! Üljetek le! Gyűjtöttem nektek néhány érdekes képet, kíváncsi vagyok mi a véleményetek!
fogalmak
Mit láthatunk a képen? Mit ábrázol? - állatok szürreálisan megjelenítve. Nektek tetszik a kép? Milyen érzéseitek vannak? Félelmetes? Érdekes? Vidám? Furcsa? Létezhet-e ilyen a valóságban? Nem, eltér a valóságtól. Hogy mondhatjuk ezt másképpen? - nem reális, irreális. Vajon hol létezhet? - képzelet, álom.
Reális Irreális Álom Képzelet
Óra eleji szervezés
Inspiráci ó, gondolatindító, előzetes tudás aktiválása (
6
perc)
II. 2. Új ismeretek ( 2 perc)
Power Point prezentáció
Mit gondoltok hogyan nevezhetjük összefoglaló néven ezeket a képeket, ezt a stílust? Szürrealizmus Mit tudhattunk meg erről a stílusról a képek alapján? - nem valósághű, olyan dolgokat ábrázol ami csak a képzeletünkben vagy az álmainkban jelenhet meg. A szürrealizmus a két világháború közötti időszakban alakult ki, méghozzá a francia művészetben elsőként. A legelső kép amit mutattam nektek egy igazi 34
eszközök és munkaformák
Szürrealiz mus
Frontális munkaforma Inspiráció Beszélget és Szemlélte tés Kérdés Ráhangolá s
Beszélget és Előzetes ismeretek felelevenítése Új ismeretek átadása
fejlesztés
Szokásrendszer kialakítása
Megfelelő attitűd kialaktása Verbális kifejezőképesség fejlesztése
Esztétikai érzék fejlesztése Benyomások megfogalmazása Befogadóképes ség fejlesztése Kritikus
szürrealista alkotás, méghozzá René Magritte készítette. Tudnátok-e mondani nekem más szürrealista festőt? Ismertek-e valakit? Igen, az egyik leghíresebb művész Salvador Dali, itt az Elfolyó idő című művét láthatjátok.
René Magritte
Salvador Dali II.3. A feladat meghatá rozása (
Elárulom nektek, hogy ti is egy ilyen, szürrealista képet fogtok elkészíteni, de ehhez előtte még el kell végeznünk egy-két előkészületi feladatot. Már nagyítottatok és kicsinyítettetek amorf formákat négyzetrács segítségével. A mai órán is ez lesz a feladat, de most kicsit jobban oda kell majd figyelni, mert bonyolultabb a forma. Az előző órai állatfiguráitok közül kell majd egyet kiválasztanotok! Azt, amelyiknek a legérdekesebb a formája, ami a legszebben sikerült!
1
perc)
II.4. Bemutat ás (technikai segítség) ( 1 perc)
II. 6. A feladat
Fénymásolat bemutatása Az elhelyezés megmutatása
Adni fogok nektek lapot, amelyen különböző négyzetrácsokat láthattok. Az állatfigurádat mérd bele, hova tudod kényelmesen elhelyezni, majd rajzold körbe! Miután ezzel kész vagy kicsinyítsd és nagyíts a többi négyzetrácsba is!
Kiosztom nektek a négyzetrácsos lapokat és az előző órai munkátokat! Aki nem volt itt előző 35
Művészeti benyomások keltése
Kicsinyítés Nagyítás
Megfigyelőkép esség fejlesztése
Kérdés Szemlélte tés
Koncentráció fejlesztése
Arány Forma
gondolkozás fejlesztése
Magyaráz at Az órai feladat ismertetése
Szemlélte tés Magyaráz at
Szervezési feladat
Logikus gondolkodás fejlesztése Előzetes tudás előhívásának fejlesztése Finommotorika fejlesztése Pontos munkavégzési képesség fejlesztése
Formaérzékelés
megoldása. ( 27 perc)
Ollóval rajzolás
órán gyorsan készítsen egy állatalakot, vetítek ki képet! Ollóval próbáld megrajzolni a kivetített állat alakját! Először helyezd el a figurádat a megfelelő négyzetrácsba és rajzold körbe! Végezd el a méretváltoztatásokat! Hogyha készen vagy nyírd körbe a formákat, ezek lesznek a sablonjaid! Kiosztom nektek az ollókat.
II.7. A feladat megoldásának bemutatása. ( 5 perc)
Önálló munka Segítségn yújtás azoknak a tanulóknak, akik nem voltak jelen az előző tanórán. Szervezési feladat
Hoztam nektek textileket is, ez lesz a következő lépés, aki kész van! Tollal körberajzolod a sablonodat, majd ollóval kivágod az anyagból! Figyelj nagyon, mert a textilt nem olyan könnyű vágni, mint a papírt, ügyesnek kell lenni, hogy megmaradjon a forma!
Magyaráz at Motiváció Figyelem felhívása a lehetséges nehézségekre
Ki szeretné megmutatni a többieknek mit készített? Meddig haladtál a munkában? Milyen állatot készítettél? Hogy tetszett a feladat? Szerinted milyen lett a munkád? Mi tetszett a feladatban? Mi okozott nehézséget neked? Milyen volt a textilt vágni? Nektek mi a véleményetek? Hogy dolgozott? Mit lehetne még javítani rajta? Mi a legszebb része?
Az órai munka közös értékelése. Frontális munkaforma
36
Önértékel és Tanítói értékelés Egymás értékelése
fejlesztése Precizitás fejlesztése
Eszközök használata Megfigyelőkép esség fejlesztése Problémamegol dó képesség fejlesztése Arányok érzékelésének fejlesztése önismeret, önszabályozás ítélőképesség helyes önértékelés kialakítása ítéletalkotói képesség fejlesztése
II. 8. Értékelés ( 1 perc) III. Óra végi szervezés ( 2 perc)
Szeretnélek megdicsérni benneteket, ügyesen dolgoztatok! A következő órán folytatni fogjátok a feladatot. Hozzátok ki az eszközöket! Pakoljatok össze! Dobjátok ki a hulladékot a szemetesbe!
Power Point bemutató
37
Kérdés Beszélget és Tanítói visszajelzés az órai munkára. Szervezési feladat A tanóra lezárása.
Pozitív önértékelés kialakítása A környezet megbecsülése.
38
Szürrealizmus Két világháború közötti időszak elvonulás a fantáziába, az álmokba és emlékekbe a francia művészetben született meg
39
Az órát tartotta: Ancsa- Molnár Alíz -
időpontja: 2013. november 8.
-
témája: Állatkert kompozíció spirál elrendezésben
Reflexióim az óráról: Alíz témája az egyik legérdekesebb volt; a korábbi órákon nagy munkával elkészített állatformákat kellett végleges formájukban spirális alakzatban elhelyezniük, s így egy plakátot alkotniuk. Az órán egész osztályt érintő csoportmunka folyt, amit a gyerekek nagyon élveztek. Alíz partnerként tekintett a gyerekekre, és nem mint tanító, hanem mint egy segítő, háttérből irányító személy volt jelen az órán. Ennek a hatékony eljárásnak köszönhetően a gyerekek konfliktusok nélkül remekül tudtak együtt dolgozni. 40
Állatkert kompozíció spirál elrendezésben Rajz-vizuális kultúra óra a Kecskeméti Főiskola Petőfi Sándor Gyakorló Általános Iskola 6/a osztálya számára
45 perc
A tanítás ideje: 2013.11.08. Tanít: Ancsa-Molnár Aliz Főiskolai tanár: Balanyi Zoltán Szakvezető: Koczkáné Sárközi Ilona
41
Az óra céljai: 4. Képzési célok (készség, képességfejlesztés)
Követelmények
Rendszerező, logikus gondolkodás fejlesztése. A vizuális memória aktivizálása, bővítése. A problémamegoldó, kreatív gondolkodás fejlesztése.
Elméleti, gyakorlati
5. Oktatási célok (ismeretek)
Tudjon a feladatokkal kapcsolatosan pontos megfigyeléseket tenni. Tudja megfigyeléseit alkalmazni a feladatok megoldásában. Tudja saját és társai gondolatait egyszerű kifejezésekkel, érthetően, mondatban foglalva közölni.
Követelmények
Állatok textilből való kinyírása, majd a Ismeretszerzés, fogalomkialakítás formák elrendezése spirálisan. Spirális elrendezés fogalmának rögzítése. 6. Nevelési célok (attitűd kialakítása) Az esztétikai tudatosság fejlesztése. Megfelelő, pozitív attitűdök kialakítása a munkához, önálló ismeretszerzéshez, értékeléshez. Az együttműködési készség fejlesztése. Az önértékelés és önszabályozás fejlesztése. A környezet, saját és mások munkájának megbecsülése.
Értékelés Formatív: Az óra alatt folyamatosan. Szummatív: Normaorientált: Az óra végén, a közös értékelés során Kritérium orientált: Tanári értékelés
Egyéb megjegyzések:
42
A tanuló tudja felismerni, értelmezni a konkrét állatok formáját, a kinyírt formákat nagysági sorrendbe tegye és spirálisan el tudja ezeket rendezni.
Követelmények A tanuló képes legyen társaival együtt dolgozni, az esetleges problémahelyzetekben kompromisszumokat kötni. Kapcsolódjon be az óra folyamatába. Legyen igényes a saját munkadarab elkészítésében, illetve környezete tisztán tartásában.
Szervezés: A tanítási órához szükséges tanári eszközök jegyzéke:
A tanítási órához szükséges tanulói eszközök jegyzéke:
Spirált ábrázoló képek, projektor, számítógép
Olló, ragasztó, az előző órán elkészített munkadarabok, textilek, spirállal ellátott lepedő
A tanár előkészítő feladatai:
A tanulók előkészítő feladatai:
Képek előkészítése, a textilfelületre spirál festése
Előző órán sablonok elkészítése, ezek segítségével az állatformák textilből való kinyírásának elkezdése.
A tanár közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
A tanulók közvetlen óra előtti előkészítő feladatai:
A tanterem berendezése, eszközök előkészítése, számítógép és projektor beállítása.
Segítenek az asztalok elrendezésében.
A tanulócsoportok elhelyezése, tanterem berendezése, táblakép, névsor
43
Az óra menete: szerkezet i egységek (idő) I. Szervezés
szemléltetés
az óra menete (konkrét kérdések, várható válaszok megfogalmazása, cselekvések)
fogalmak
Előkészítem az előző órán félig elkészült munkákat és a tanórához szükséges eszközöket.
eszközök és munkaformák előző órai munkák, olló, ragasztó, lepedő, textilek, toll
fejlesztés
II.1.1. A feladat előkészítése (1 perc)
II.1.2. Szervezés (1 perc) II.1.3. A feladat meghatározása (1 perc) II.1.4. Szervezés
„Ki tudná megmondani mivel foglalkoztatok a múlt heti órán?”
V.: Állatformákat kicsinyítettünk és nagyítottunk, majd ezekből sablonokat készítettünk, a sablonok segítségével pedig textilből is elkezdtük kinyírni az állatformákat.
A kész és félkész munkák kiosztásra kerülnek. „Az előző órán készített munkáitok itt vannak a kezemben. Aki a nevét hallja az jelentkezzen!” „ Most az lesz a feladatotok, hogy a félkész munkákat befejezzétek! Aki a múlt órán teljesen elkészült, az készítsen egy új formát, ameddig a többiek dolgoznak! A feladat megoldására maximum 8 percetek van!”
Eszközök kiosztása.
Kicsinyítés, nagyítás
frontális beszélgetés
az előző órán elkészített állatformák, sablonok
Frontális közlés
ollók, textilek 44
korábbi ismeretek felidézése, verbális kifejezőképesség fejlesztése
(2 perc) II.1.5. A feladat megoldása
Az ismeretek alkalmazása, gyakorlása
Sablonok átrajzolása, textilből állatfigurák kinyírása.
(8 perc) II.1.6. Szervezés II.2.1. A feladat előkészítése, szervezés
Miközben a gyerekek a feladat megoldásán dolgoznak, egy nagy lepedőt terítek a terem közepére.
spirállal ellátott lepedő
„Vegyétek a kezetekbe a textilből kinyírt állatformáitokat, hozzátok ki és helyezzétek el őket a lepedőn, majd maradjatok kint, álljátok körbe a lepedőt! ”
spirállal ellátott lepedő, textilből kinyírt formák
(1 perc)
frontális közlés
II.2.2. A feladat meghatár
„ Az lesz a feladatotok, hogy együtt elrendezzétek ezt a sok állatot a textilfelületen spirálisan.”
ozása (1 perc) II.2.3. Inspiráci ó, gondolatindító (2 perc)
Spirált ábrázoló képek vetítése
„A spirális elrendezés korábban az amorf formák elrendezésénél már szóba került. Néhány kép segítségével figyeljük meg, hogy milyen tulajdonságai is vannak egy spirálnak! Mi a legszembetűnőbb a spirálon?” V.: A közepe nagyon kicsi, majd ahogy halad kifelé, úgy növekszenek a vonalak közötti távolságok.
II.2.4. A feladat további
Kijelölök egy tanulót, aki a többiek véleménye 45
spirális elrendezés, spirál
frontális közlés
spirális elrendezés, spirál
frontális képnézegetés
verbális kifejezőképesség fejlesztése, logikus gondolkodás fejlesztése
előkészítése
II.2.5. A feladat meghatár ozása (1 perc) II.2.5. A feladat megoldása
alapján a lepedőn levő formákat a legkisebbtől a legnagyobb felé haladva elrendezi.
„A kinyírt formákat úgy kell elrendeznetek, hogy a kisebbektől haladjatok a nagyobbak felé. Beszéljétek meg egymással, hogy szerintetek melyik a legkisebb, melyik kerüljön középre, majd nagysági sorrendben hogyan kövessék egymást az állatok! xy tanuló a megbeszéltek alapján elrendezi az állataitokat a lepedőn.” A gyerekek a beszélgetés alatt felállítják az állatokat nagyság szerinti sorrendbe, a kijelölt tanuló ezeket spirálisan elrendezi a textilfelületen.
frontális közlés
textilből kinyírt állatformák, textilfelület
(6 perc) osztálymu nka
II.3.1. A feladat meghatár ozása
(1 perc)
„Ha mindenki úgy gondolja, hogy a felállított sorrend megfelelő, akkor most fel fogjuk ragasztani az állatokat, a kijelölt helyekre. A ragasztás menete úgy fog alakulni, hogy kiteszek ide középre egy ragasztót, középről haladva kifelé egyesével mindenki idejön és felragasztja a saját munkáját a textilfelületre. Mindenki nagyon figyeljen oda a másikra, illetve a sorrendre, hogy ne kelljen várni senkire, folyamatosan, gyorsan haladjunk a munkával!”
korábbi ismeretek felidézése, verbális kifejezőképesség fejlesztése, logikus, rendszerező gondolkodás, együttműködési készség fejlesztése
frontális közlés
önszabályozá
II.3.2. 46
A feladat megoldása (11 perc) II.7. A feladat megoldásának bemutatása. (2 perc) II. 8. Értékelés (4 perc) III. Óra végi szervezés (3 perc)
s, megfigyelőké pesség, együttműködési készség fejlesztése
A meghatározott lépések alapján a tanulók felragasztják munkáikat a textilfelületre.
A gyerekek beszélgetnek a képről, címet adnak neki.
A gyerekek értékelik a közösen elkészített munkát, a munkafolyamatot, kiemelik azok az állatformákat, amelyek a legjobban tetszenek nekik. Tanári értékelés. A képet a szertárban helyezzük el kiterítve, amíg megszárad. Eszközök elpakolása, rend helyreállítása történik.
47
frontális beszélgetés
frontális beszélgetés által
korábbi ismeretek felidézése, verbális kifejezőképesség fejlesztése Önismeret, ítéletalkotás, verbális képességek fejlesztése A környezet, saját és mások munkájának megbecsülés e.
Az órát tartotta: Molnár Katalin -
időpontja: 2013. november 15.
-
témája: Tájkép átírása
Reflexióim az óráról: Kata óráján sajnos nem tudtam részt venni, így nem tudok reflektálni sem annak zajlásáról. Az elkészült képek alapján gondolom úgy, hogy az óra minden bizonnyal fegyelmezett rendben, azonban jó hangulatban zajlott.
48
49
50
51
52
Fotóelemzés A fotó Domokos Tímea óráján készült, amikor a gyermekek kiválaszthatták, melyik textilből szeretnék elkészíteni az állatformájukat. A képen látható fiú az előző
órák
vizuális
tapasztalata
érdeklődésű,
alapján nem kimondottan
az
órákban való részvétélre
mindig külön kell motiválnii
őt.
kitűnően látszik az elkészült
fotón. Testbeszéde arról
árulkodik, hogy ő nem törődik
az óra történéseivel, a
székkel való dölöngéléssel is
lázadását
kifejezni,
valószínűleg
s
mindezt
Ez
a
hozzáállás
igyekszik tudatosan
teszi. Ennek ellenére kezében
az a szövet, amit ő fel
szeretne
s
tekintete, és megfontolt
lapra
illesztésén arról árulkodik,
használni,
munkája
a
hogy
tudatos
a
textil
lázadás
ellenére
érdekeltté
vált
abban, hogy a munkadarab
elkészüljön. A háttérben
dolgozó társai jól láthatóan
szorgosan dolgoznak. A
piros pulóverben ülő fiú
erősen
valamin; talán épp azon, hogy
milyen módon férhetne el a
gondolkodik
választott textilen az általa készített állatforma. A mellette ülő lánynak éppen a tanítójelölt segít, s láthatóan érdeklődően fordul felé, tanácsait hallgatva.
53