AUKCE ČESKÉHO A SVĚTOVÉHO VÝTVARNÉHO UMĚNÍ S MIMOŘÁDNOU KOLEKCÍ Z ATELIERU KARLA HOLANA A SOUBOREM NĚMECKY MLUVÍCÍCH AUTORŮ Z ÚZEMÍ ČR A KOLEKCÍ HERTY PRYMUSOVÉ-STACHOVÉ Středa, 7. 10. 2015 v 17.30 hod. V prostorách GALERIE PICTURA Na Zderaze 270/6, Praha 2
Sledujte také naše internetové aukce na www.pictura.cz/iaukce.php
AUKCE ČESKÉHO A SVĚTOVÉHO VÝTVARNÉHO UMĚNÍ S MIMOŘÁDNOU KOLEKCÍ Z ATELIERU KARLA HOLANA A SOUBOREM NĚMECKY MLUVÍCÍCH AUTORŮ Z ÚZEMÍ ČR A KOLEKCÍ HERTY PRYMUSOVÉ-STACHOVÉ PROGRAM AUKCE DNE 07. 10. 2015: 17.30 - 18.45 hod. - Díla z ateliéru Karla Holana - položky č. 1 - 47 (zvláštní katalog) 18.45 - 20.00 hod. - položky č. 48 - 207 V prostorách GALERIE PICTURA, Na Zderaze 6, Praha 2 Parkování vyhrazeno v ulici Na Zderaze - před vstupem do galerie a dále. PRÁVĚ PROBÍHÁ SAMOSTATNÁ VÝSTAVA KARLA HOLANA DO 25. 09. 2015, 10 - 18 HOD. V GALERII PICTURA VÝSTAVA DRAŽENÝCH PŘEDMĚTŮ VČETNĚ DĚL KARLA HOLANA (položky č. 1 - 47 - zvláštní katalog) Předměty dražby je možno si prohlédnout denně: 29. 09. - 07. 10. 2015, 10 - 18 hodin v GALERII PICTURA, spol. s r. o., Na Zderaze 6, Praha 2.
Vydražené předměty budou dražebníkem předány vydražiteli oproti předložení dokladu o zaplacení ceny dosažené vydražením v provozovně Na Zderaze 6, Praha 2 v den aukce do 20 hod. nebo v pracovních dnech mezi 10 - 17 hod., nedohodnou-li se vydražitel a dražebník jinak.
Tento katalog je nedílnou součástí dražební vyhlášky.
VÍCE INFORMACÍ Tel.: 224 233 810, Mobil: 603 741 674, Fax: 224 922 948 e-mail:
[email protected], www.pictura.cz
Sledujte naše internetové aukce na www.pictura.cz
48. JOSEF VÁCHAL (1884 - 1969) Ex libris Antonín Petrák (3 listy v různých barevných variantách), 1947 dřevoryt, papír, 14 x 10,5 cm značeno vpravo dole: J. Váchal vpravo dole v desce J.V.47. Josef Váchal nejprve studoval u Al. Kalvody a Rud. Béma a grafickou školu A. Herverta. Působil jako malíř, grafik, ilustrátor, sochař a řezbář. Jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření. V roce 1910 Váchal spoluzaložil skupinu Sursum. Později se podílel i na vzniku revue Veraikon. První soubornou výstavu měl v roce 1930 v Hradci Králové.
2.800 Kč (100 €) 3.400 - 3.900 Kč
49. FRANTIŠEK TAVÍK ŠIMON (1877 - 1942) Katedrála z Lumbeových sadů, (1916) lept, akvatinta, papír, 16 x 14 cm značeno vpravo dole: T.F.Šimon vlevo dole značkou TFŠ Uvedeno v soupise díla pod číslem 257.
4.200 Kč (150 €) 5.000 - 5.900 Kč
50. FRANTIŠEK TAVÍK ŠIMON (1877 - 1942) Kostel St. Gervais v zimě, Paříž, (1927) lept, akvatinta, papír, 39,5 x 31,5 cm značeno vpravo dole: T.F.Šimon Uvedeno v soupise díla pod číslem 454. Provenience: soukromá sbírka Paříž. Studoval u prof. Pirnera (1894-1900). Již v době studií podnikl mnoho cest a vždy na těchto cestách malířsky zaznamenával přírodu i lidi. Nejprve navštívil (1900) země na Jaderském pobřeží, v r. 1902 pak západní Evropu – čtyři měsíce v Itálii, téhož roku na Hlávkovo stipendium Francii (Paříž, Onival), Londýn. Přátelí se s Kupkou a ten mu doporučuje Paříž, kde od r. 1904 žil. Jeho velmi rozsáhlé dílo (malířské i grafické) má právě základ ve jmenovaných studijních pobytech. První výstavu měl již v r. 1905 v S.V.U. Mánes a to s velkým úspěchem. Rozmanitost jeho díla před I. světovou válkou završila cesta do Španělska a Afriky (1913-14). Zejména v Tangeru vzniklo několik obrazů a známé grafické listy. V roce 1914 (I.svět.válka) byl nucen se vrátit do Prahy. 1928 jmenován profesorem Akademie v.u. v Praze. Za svoji uměleckou činnost byl oceněn mnoha cenami a řády (m.j. Čestné legie ve Francii), členem akademie věd a umění. Ve 20. letech podnikl cestu kolem světa (Japonsko, Čína, Indie, Cejlon). Byl autorem zlepšení mnoha grafických technik, o nichž též publikoval.
10.500 Kč (375 €) 13.000 - 15.000 Kč 5
51. FRANTIŠEK TAVÍK ŠIMON (1877 - 1942) Večerní pohled na Vltavu a Hradčany, (1924) lept, papír, 25 x 25 cm značeno vpravo dole. T. F. Šimon
5.000 Kč (179 €) 6.000 - 7.000 Kč
52. EMIL FILLA (1882 - 1953) Zátiší s klarinetem, mandolínou a podnosem, 1930 lept, akvatinta, papír, 8,5 x 12,5 cm značeno vpravo dole: Emil Filla
9.900 Kč (354 €) 12.000 - 14.000 Kč
53. FRANTIŠEK TICHÝ (1896 - 1961) Novoročenka JUDr. Josefa Trunce, 1956 suchá jehla papír, 7 x 8 cm značeno dole uprostřed: Tichý 56 F. Dvořák: František Tichý-Grafické dílo, SNKLU Praha 1961, číslo soupisu 286
3.800 Kč (136 €) 4.600 - 5.300 Kč 6
54. OTAKAR KUBÍN (COUBINE) (1883 - 1969) Švadlena, 1922 suchá jehla, papír, 24 x 17,5 cm značeno vpravo dole: Coubine Provenience: soukromá sbírka Paříž.
4.800 Kč (171 €) 5.800 - 6.700 Kč
55. OTAKAR KUBÍN (COUBINE) (1883 - 1969) Stojící dívka v polofiguře, (1921) lept, papír, 30 x 23,5 cm značeno vpravo dole: Coubine Provenience: soukromá sbírka Paříž.
5.900 Kč (211 €) 7.100 - 8.300 Kč
56. OTAKAR KUBÍN (COUBINE) (1883 - 1969) Domy v Aptu, (1927) lept, papír, 13 x 19,5 cm značeno vpravo dole: Coubine vlevo dole: 2/30 Provenience: soukromá sbírka Paříž. Malíř, sochař a grafik. V letech 1900 – 1904 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl žákem Brožíka, Hynaise, Schwaigera a Thieleho. Člen generace „Zakladatelů“ (moderního českého umění); člen Osmy, účastnil se její výstavy v roce 1907. V roce 1913 odešel do Francie, kde byl velmi slavný, vystavoval v Salon des Indépendants a na salonu v Tuileriích v Paříži. Roku 1925 přijal francouzské občanství. V roce 1932 se stal členem Umělecké besedy, rovněž člen Mánesu. R. 1952 se vrátil na Moravu do rodných Boskovic, zde zůstal dvanáct let. Pak zamířil zpět do Francie
6.500 Kč (232 €) 7.800 - 9.100 Kč 7
57. FRANTIŠEK TICHÝ (1896 - 1961) Novoročenka ing. K.Wichterla, 1947 suchá jehla, papír, 10 x 9 cm značeno vlevo dole: Tichý 47 F. Dvořák: František Tichý-Grafické dílo, SNKLU Praha 1961, číslo soupisu 153.
3.800 Kč (136 €) 4.600 - 5.300 Kč
58. JAN ZRZAVÝ (1890 - 1977) Anděl modrotisk, papír, 15,5 x 22 cm značeno vpravo: Jan Zrzavý
5.500 Kč (196 €) 6.600 - 7.700 Kč
59. KAMIL LHOTÁK (1912 - 1990) Krajina s barelem a balonem, 1975 litografie, papír, 16 x 29 cm značeno vpravo dole: Kamil Lhoták 1975 vlevo dole: autor. tisk 1 Malíř, grafik a ilustrátor. Studium na právnické fakultě v Praze, v malířské tvorbě autodidakt. Svou první soubornou výstavu uspořádal v roce 1939, další samostatné výstavy s Um. besedou 1942 a 1944, od r. 1942 zakládající člen Skupiny 42. Malířské studijní cesty vykonal do Itálie (1932) a Francie (1938).
5.000 Kč (179 €) 10.000 - 15.000 Kč 8
60. JOSEF ISTLER (1919 - 2000) Pythagoras, (1988) litografie, papír, 33,5 x 24 cm značeno vpravo dole: istler, vlevo dole aut.tisk
4.500 Kč (161 €) 5.400 - 6.300 Kč
61. LADISLAV ČEPELÁK (1924 - 2000) Hnízdo, 1979 litografie, papír, 34 x 41 cm značeno vpravo dole: Čepelák 1979
3.000 Kč (107 €) 3.600 – 4.200 Kč 9
62. ZDENĚK SÝKORA (1920 - 2011) PF 2000, 1999 serigrafie, papír, 10,5 x 15,5 cm značeno vpravo dole: Sýkora PF 2000 Provenience: dílo pochází ze soukromé sbírk y Herberta G rö n e b a u m a (t l u m o č n í k Helmuta Kohla a francouzský ambasador v Československu.)
3.900 Kč (139 €) 4.700 - 5.500 Kč
63. MILOŠ URBÁSEK (1932 - 1988) PF 1977, 1976 serigrafie, papír, 20 x 20 cm značeno dole uprostřed: Urbásek vpravo dole: 76 vlevo dole: E.A. Provenience: dílo pochází ze soukromé sbírky Herberta Grönebauma (tlumočník Helmuta Kohla a francouzský ambasador v Československu.) Český grafik, malíř, kreslíř, ilustrátor a typograf. Studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u prof. Matějky a Hložnika. Zabýval se abstraktní malbou, kresbou, tvorbou vrstvených koláží z tištěných předloh a volnou grafikou, zejména serigrafií.
3.900 Kč (139 €) 4.700 - 5.500 Kč 10
64. AUGUST (BEDŘICH) PIEPENHAGEN (1791 - 1868) Partie ze Šárky, (kolem roku 1860) olej, dřevo, 18 x 24 cm značeno vpravo dole: AP Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Malíř, krajinář, vystavoval v cizině i doma. Ve 30. letech se stává velmi oblíbeným malířem, jehož díla nesmějí chybět na žádné významné výstavě. Vystavoval i v Berlíně, Mnichově a Vídni. Od 30. let 19. století se přátelí s Josefem Navrátilem. Stýkal se s německým spisovatelem a malířem Adalbertem Stiflerem.
60.000 Kč (2.143 €) 80.000 - 120.000 Kč
65. VOJTĚCH (ADALBERT) BRECHLER (1826 - 1890) Horská krajina, 1850 olej, plátno, 65,5 x 60,5 cm značeno vpravo dole: A. Brechler 1850 Velmi zdařilá romantická horská krajina, vytvořená ve smyslu poučení, která autorovi předali jeho učitelé A. Mánes a M. Haushofer. Jedná se o kvalitní ukázku české krajinomalby poloviny 19. století. Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Otec i děd byli malíři, právě tak i jeho syn. Studoval nejprve u Ant. Mánesa a v r. 1844 přešel do krajinářské školy M. Haushofera. Tvořil a žil v Pešti a v Gorici, později se vrátil jako pedagog do Prahy.
180.000 Kč (6.429 €) 220.000 - 250.000 Kč 12
66. JULIUS MAŘÁK (1832 - 1899) Před bouří, (kolem roku 1890) olej, deska, 20,5 x 19,5 cm na rubu pozůstalostní razítko (Ryšavý) Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Jedna z největších osobností 2. poloviny 19. století, malíř evropského významu, učitel a vzor celé generace českých krajinářů. První jeho učitel byl prof. Haushofer (1852), poté studoval v Mnichově (do r. 1855), v r. 1858 odešel do Vídně, v r. 1860 se tam usadil trvale. Z Vídně podnikal studijní cesty do Čech, na Slovensko a do Alp. V r. 1887 byl povolán na pražskou Akademii v.u., kde setrval a zemřel jako rektor Akademie. Vychoval celou řadu kvalitních malířů, většinou krajinářů. Mařákovy obrazy, jakož i nejlepších žáků tz v. „Mařákovy školy“ tvoří páteř každé sbírky českého umění, ať již veřejné, nebo soukromé.
90.000 Kč (3.214 €) 110.000 - 130.000 Kč
67. HEINRICH HILLER (1846 - 1912) Staroměstské náměstí, (kolem r. 1870) olej, plátno, 65,5 x 48 cm značeno vpravo dole: H. Hiller Německý malíř, krajinář. Ve svých dílech zobrazoval krajiny, romantické a náladové, oblí beným motivem byly přírodní scenérie s horskými je zer y, přímořsk á k rajina s přístav y a města (např. Edinburgh, Verona, Praha, Řím…).
80.000 Kč (2.857 €) 100.000 - 120.000 Kč
68. EMIL BARBARINI (1855 - 1930) Na konci dne olej, plátno, 68,5 x 105 cm značeno vpravo dole: F Barbarini na rubu výstavní štítek Wien Rakouský malíř narozen a žijící ve Vídni. Malířství se učil u svého otce Františka Barbanini, rovněž malíře krajináře. Nicméně Emil si brzy našel svůj vlastní styl, zcela odlišný od stylu svého otce. Vedle krajiny maloval také městské scény převážně z Vídně nebo Kremže, ale i dalších rakouských a evropských měst. Často maloval stejné motivy v různých denních dobách.
130.000 Kč (4.643 €) 160.000 - 180.000 Kč
69. VLAHO BUKOVAC (1855 - 1922) Dívka v oranžovém šálu, 1909 olej, lepenka, 37,5 x 46 cm značeno vpravo dole: Vlaho Bukovac Praha 1909 Přiložen odborný znalecký posudek PhDr. Mgr. M. Zachaře. Z posudku PhDr. Mgr. M. Zachaře: Slavný chorvatský malíř italského původu VLAHO BUKOVAC (1855 – 1922) byl rodák z Cavtatu, kde je rovněž i pohřben. Jde o evropsky známého autora doby pozdního impresionismu, symbolismu a secese, majícího zvláštní vztah k Praze a mnohým našim umělcům – zvláště k Janu Dědinovi, který také uspořádal v červnu 1925 Bukovacovu posmrtnou výstavu v Praze, z jejíž 178 olejomaleb se mnoho desítek děl dostalo do pražských soukromých majetků. Proto se také doposud tato vzácná díla občas v Praze ještě vynoří a jsou zpravidla středem pozornosti sběratelů staršího umění...V letech 1903 až 1908 obzvláště propracoval svou techniku i výraz k dokonalosti. Múzičnost jeho lyrických děl sugeruje pozitivní dojmy třeba z hudby Gounodovy či Massenetovy, jejichž vemlouvavost má četné paralely s laděním Bukovacovy výtvarné tvorby. Posuzovaný komorní obraz zpřítomňuje ony všechny citované přednosti Bukovacova malířského mistrovství, zvláště pak koloristickou opulenci a harmonicky niterný výraz. Na základě dostupné odborné literatury a své dosavadní obeznámenosti s výtvarným odkazem Vlaha Bukovace potvrzuji autorství jeho signovaného obrazu.“. Autor, profesor pražské akademie výtvarných umění (vychoval řadu významných malířů), narozen v Cavtatu u Dubrovníka, studoval v Americe v San Francisku, poté se stal na doporučení biskupa Strossmayera žákem Canabelovým na Akademii des Beaux-Arts v Paříži (1877) V Paříži se přátelil s českými umělci, na škole mu pomohl V. Čermák a v r. 1887 se jeho přátelé Hynais, Brožík, Čermák a Ženíšek zasloužili o přijetí obrazů V. Bukovace do pařížského jarního mezinárodního Salonu. Tam dosáhl nečekaně ohromného úspěchu. Jeho vystavované obrazy (Černohorka, Kleopatra, Iza a portrét Strossmayera) se staly tématem odborníků i obyčejných návštěvníků Salonu, na základě úspěchu se Bukovac rázem stal v Paříži slavným a vyhledávaným malířem. Úspěch na Salonech v Paříži 1877 a 1889 a vyznamenání a ceny, které tam obdržel, mu otevřely cestu do nejlepší pařížské společnosti, úspěchy slavil postupně také v Londýně, Záhřebu a v Praze, kam byl v r. 1903 povolán na Akademii.
500.000 Kč (17.857 €) 600.000 - 700.000 Kč
70. KAREL SCHICHO (1834 - 1908) Jitro, (kolem roku 1890) olej, dřevěná deska, 28,5 x 40,5 cm Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Studoval v letech 1852-54 na pražské akademii u prof. Haushofera. V letech 1856-68 obesílal v ýroční v ýstav y Krasoumné jednoty. V roce 1894 vystavil na jubilejní v ýstavě obraz Jezero Chiemské, Horské jezero a Rovina.
35.000 Kč (1.250 €) 42.000 - 49.000 Kč
71. VIKTOR OLIVA (1861 - 1928) Portrét šlechtice, (1885) olej, dřevená deska, 13 x 11 cm značeno vpravo dole značkou VO Dílo pochází z tzv. mnichovského období, kolem roku 1885. Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Studoval na pražské Akademii, v Mnichově, v Paříži a studium dokončil 1891 opět v Mnichově. Byl všestranným malířem - krajinář, portrétista a výtvarný ilustrátor, vynikal i při tvorbě dekorativních obrazů (kavárna Slavia, velký sál Žofína, Městská beseda v Plzni).
5.000 Kč (179 €) 6.000 - 7.000 Kč 18
72. JAN SKRAMLÍK (1860 - 1936) Zámecký pán olej, plátno, 81 x 60,5 cm značeno vlevo dole: J. Skramlík Studoval v Praze, poté ještě 8 let v Mnichově a v Paříži. Později se seznámil s V. Brožíkem, se kterým se po jeho jmenování profesorem na pražské Akademii vrátil a léta maloval v jeho atelieru. Následovaly cesty do Itálie a Anglie. K romě ž ánrov ých obrázků ze života rytířů, historických námětů, namaloval i několik krajin a zátiší.
45.000 Kč (1.607 €) 54.000 - 63.000 Kč
73. HELMUT LIESEGANG (1858 - 1945) Zimní večer olej, dřevená deska, 20,5 x 27 cm značeno vpravo dole: H. Liesegang na rubu: Winter Abend a nečitelný štítek s číslem 2 Německ ý malíř, studium na Akademii v Düsseldorfu. R. 1885 odcestoval do Paříže, další cesty do Belgie a Holandska, kde ho přitahovala zejména tamní krajina. Hlavním motivem jeho obrazů ale byla především krajina z okolí Dolního Rýna. Byl členem mnoha uměleckých spolků a sdružení, se kterými často vystavoval. Jeho díla získala mnohá ocenění po celém světě (Rakousko, Paříž, Londýn, Chicago atd.).
30.000 Kč (1.071 €) 36.000 - 42.000 Kč
75. MIKOLÁŠ ALEŠ (1852 - 1913) Husita, 1910 tužka, papír, s.p.: 21 x 15 cm značeno vpravo dole: Aleš 1910 na rubu v ýstavní štítek Jubilejní v ý s t av y dí la Mikoláše Alše
5.000 Kč (179 €) 6.000 - 7.000 Kč 20
76. JAN ŠAFAŘÍK (1886 - 1915) Pískaři na Seině, (1907) olej, plátno, 46 x 61 cm značeno vpravo dole: Šafařík Paris na rubu: Jan Šafařík 119 Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Malíř v Prostějově a Paříži. V roce 1903 byl přijat na pražskou Akademii výtvarného umění. V akvarelování se cvičil u malíře J. Köhlera., studoval dále v zahraničí. R. 1908 se vystěhoval do Itálie, poté do Paříže. Od 1. světové války se stal nezvěstný. Jeho uliční scény Paříže jsou velmi vyhledávané. Uměl mistrně zachytit život kolem sebe, byl znamenitý krajinář i figuralista.
380.000 Kč (13.571 €) 500.000 - 600.000 Kč
77. ANTONÍN WALDHAUSER (1835 - 1913) Lesní cestou, (kolem roku 1903) akvarel, papír, 21 x 14 cm značeno vpravo dole: AW Vystaveno: 1935 Něm. Brod. Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Malíř krajin, historických obrazů a genrů. Studium na pražské AVU prof. Rubena, Lhoty a Haushofera, později na vídeňské Akademii. Po studiu i během života cestoval – Německo (1863), Rusko (1871), Francie (1878). Samostatně vystavoval od r. 1871 (podrobný článek v Národních Listech od Jana Nerudy). V 80. letech (zhruba doba vzniku nabízeného obrazu) se svoji tvorbou přiblížil A. Chittussimu. Většinou maloval dílo menších formátů a často, jako na našem obrazu, zachycoval nálady pozdního večera či noci za pomoci oranžových, fialových a narudlých hnědých barev.
78. FRANTIŠEK LÍBAL (1896 - 1974) Podzimní cesta, 1913 pastel, papír, 31,5 x 25 cm značeno vlevo dole: Líbal 1913 Současný majitel získal dílo z pozůstalosti autora. Studium na pražské Akademii u prof. Bukovace a Pirnera, dále studium v Mnichově, Drážďanech a Frankfurtu n. M.. V letech 1925-26 žije a maluje v Paříži. Věnuje se malbě katedrál v Itálii a Francii. Po návratu do vlasti maluje zejména zimní motivy z Krkonoš, Tater, Šumavy, Beskyd a Valašska.
7.000 Kč (250 €) 8.400 - 9.800 Kč 22
79. FRANTIŠEK KUPKA (1871 - 1957) Akty Eugenie, (1904-06) kresba perem a tuší, papír, 32,7 x 28,8 cm značeno vpravo dole: pozůstalostním razítkem Kupka Na rubu: Výstavní štítek z Galerie Karl Flinker-Paříž Vystaveno: Galerie Karl Flinker, Paris, č. katalogu 147 Varianta kresby se nachází ve sbírce Centre Georges Pompidou v Paříži Přiložen posudek Pierre Brulé Malíř a grafik světového v ý znamu, jeden ze zakladatelů moderního abstrak tního malířst ví. Studoval na Akademii u prof. Sequense a později na vídeňské Akademii. V roce 1895 přijíždí Kupka do Paříže, studuje na L´école des Beaux-Arts. V období let 1905 - 1910 se věnoval portrétní malbě. Od roku 1911 spoluvytvářel moderní abstraktní malbu (orfismus). V roce 1912 vystavuje v Podzimním salónu a o rok později v Salónu nezávislých. Ve Francii žil převážnou část života, je v yznamenán Řádem důstojníka Čestné legie. Po válce je jmenován profesorem pražské Akademie. Za svůj život uspořádal mnoho výstav a získal mnohá ocenění za svá díla. Byl též i grafikem – ilustrátorem. Svým dílem se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové tvorby.
220.000 Kč (7.857 €) 260.000 - 310.000 Kč
Analogie: František Kupka Etude de femme enlevant sa chemise, 1904-1906 Lavis d‘encre sur papier, 37,5 cm x 34,8cm Centre Georges Pompidou, Paris
80. VOJTĚCH PREISSIG (1873 - 1944) Červánky (varianta v zeleném tónu) barevný lept, papír, 49 x 63,5 cm značeno vpravo dole: V. Preissig Publikováno: katalog Tajemné dálky.Symbolismus v českých zemích 1880-1914, Praha 2014 č.kat 281, stra. 203 (reprodukce varianty v červeném tónu) Toto Preissigovo dílo se vyskytuje obecně velmi vzácně a v barevné variantě s převládající chromatikou zelené nebylo nikdy publikováno. Lze usuzovat, že Preissig každým listem vytvořil jen jeden originál, což by odpovídalo i jeho celoživotnímu smyslu pro experimentování v rozvoji technik i formálních postupů. Malíř, grafik a ilustrátor. Nejvýznamnější představitel českého výtvarného umění první poloviny 20. století. V letech 1892–97 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, v ateliéru u profesora B.Ohmanna.. V roce 1898, odjel do Paříže, kde studoval grafické techniky a spolupracoval s malířem Alfonsem Muchou. V roce 1903 se vrátil do Prahy, kde v letech roku 1905-1910 vlastnil svůj grafický ateliér. V roce 1911 odcestoval do USA, kde pobýval a tvořil do r. 1913. Po návratu do Prahy během I. světové války se svou tvorbou významně podílel na protirakouském odboji. V době nacistické okupace byl členem ilegální skupiny, vydával ilegální časopis s názvem V boj. V roce 1940 byl gestapem zatčen a odveden do koncentračního tábora Dachau, kde v roce 1943 zemřel. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Sdružení českých umělců a grafiků Hollar a byl zakladatelem časopisu Česká grafika.
81. OTAKAR NEJEDLÝ (1883 - 1957) Dramatická krajina, 1917 olej, lepenka, 49 x 65 cm značeno vpravo dole: Ot. Nejedlý 1917 Žák F. Engelmüllera, A. Slavíčka sám později výrazný profesor na Akademii výtvarných umění, který ovlivnil a formoval celou generaci malířů. V r. 1906 odjíždí do Itálie a jako první český malíř se seznamuje s futurismem, poté cestuje do Paříže a Londýna, v roce 1908 opět na Sicílii. Mezi lety 1909 a 1911 prožil neuvěřitelná umělecká i životní dobrodružství při cestě na Cejlon a do Indie. Jeho expresivní koloristicky bohatá tvorba z tohoto období je velmi ceněna. V roce 1914 se krátce (patrně i pod vlivem V. Beneše, se kterým společně provozoval „Moderní školu malířskou“) přiklání ke kubistické formě tvorby, kterou však záhy opouští. V letech 191517 maluje v Českém Krumlově, Černošicích, Plané nad Lužnicí, na Žižkově a pražských předměstích. Po r. 1918 opouští jak kubismus, tak i silně expresivní výraz, ale expresivní kolorit jej dále provází po zbytek tvorby, která je od r. 1918 téměř výhradně věnovaná krajině.
35.000 Kč (1.250 €) 42.000 - 49.000 Kč 25
82. VÁCLAV RADIMSKÝ (1867 - 1946) Polabí olej, lepenka, 69 x 99 cm značeno vlevo dole: VRadimský Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Jeden z předních českých krajinářů přelomu 19. a 20. Století. Studoval v soukromé krajinářské škole Eduarda von Lichtenfels ve Vídni, krátce v Mnichově u Eduarda Schleicha. V roce 1888 se vydal do Francie, v roce 1891 usadil v Barbizonu, kde měl možnost přímo poznat francouzskou impresionistickou malbu, zejména obrazy Clauda Moneta a Camilla Pissarra, kteří se stali jeho vzorem. V letech 18901918, kdy žil u Giverny nedaleko Vernonu, se mu stálou inspirací stala řeka Seina a příroda v okolí Giverny. Tehdy se přátelil s Paulem Cézannem. Po první světové válce se vrátil domů do Čech, kde se stejným zájmem a se stejnou intenzitou, s jakou se ve Francii věnoval řece Seině a krajině kolem Giverny, soustředil na obrazování řeky Labe a krajiny v Polabí. Z monografie Václav Radimský 1867-1946, Naděžda Blažíčková-Horová, Arbor Vitae, 2011: „…Vrchol Radimského tvorby je možné klást do devadesátých let 19. Století a do prvního desetiletí století následujícího. Tehdy představovaly jeho obrazy, ve kterých zobrazoval dojem, francouzsky „sensation“, tj. smyslový vjem, nový umělecký trend, v našem prostředí v zásadě ojedinělý. Přes francouzský styl se stala malba Václava Radimského přínosem do českého krajinářství, ceněnou a vyhledávanou záležitostí….“
265.000 Kč (9.464 €) 320.000 - 370.000 Kč
83. OTAKAR NEJEDLÝ (1883 - 1957) Okraj lesa, (kolem roku 1920) olej, plátno na lepence, 20 x 30 cm značeno vpravo dole: Ot. Nejedlý Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Žák F. Engelmüllera, A. Slavíčka sám později výrazný profesor na Akademii výtvarných umění, který ovlivnil a formoval celou generaci malířů. V r. 1906 odjíždí do Itálie a jako první český malíř se seznamuje s futurismem, poté cestuje do Paříže a Londýna, v roce 1908 opět na Sicílii. Mezi lety 1909 a 1911 prožil neuvěřitelná umělecká i životní dobrodružství při cestě na Cejlon a do Indie. Jeho expresivní koloristicky bohatá tvorba z tohoto období je velmi ceněna. V roce 1914 se krátce (patrně i pod vlivem V. Beneše, se kterým společně provozoval „Moderní školu malířskou“) přiklání ke kubistické formě tvorby, kterou však záhy opouští. V letech 1915-17 maluje v Českém Krumlově, Černošicích, Plané nad Lužnicí, na Žižkově a pražských předměstích. Po r. 1918 opouští jak kubismus, tak i silně expresivní výraz, ale expresivní kolorit jej dále provází po zbytek tvorby, která je od r. 1918 téměř výhradně věnovaná krajině.
12.000 Kč (429 €) 14.000 - 17.000 Kč
84. JAROSLAV ŠIMŮNEK (1872 - 1939) Letní nálada, 1907 olej, lepenka, 28 x 21 cm značeno vpravo dole: J. Šimůnek 1907 Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Vystudoval umělecko průmyslovou školu ve Znojmě, posléze se učil na Akademii v Německu u profesora Schönlebera, později po návratu do Prahy byl žákem Antonína Slavíčka, jehož vliv zůstal v Šimůnkových obrazech patrný. Vystavoval v Krasoumné Jednotě a v Rubešově galerii (1922). Jeho obrazy byly často reprodukovány v časopisu Zlatá Praha.
12.000 Kč (429 €) 14.000 - 17.000 Kč 27
85. RODINA AHNE - KAMENICKÝ ŠENOV Váza, (konec 19. století) mléčné sklo, malba, v 43 cm značeno Ahne. Nabízená váza je dílem pocházejícím z rodiny významných malířů na sklo a porcelán z Kamenického Šenova (Josef Ahne (1830-1909), Gustav Ahne (1861-1925), Theodor Ahne (1863-1907)).
40.000 Kč (1.429 €) 48.000 - 56.000 Kč
86. PORCELÁNKA DUCHCOV Váza-secesní, (kolem r. 1900) porcelán, v. 50,5 cm
18.000 Kč (643 €) 22.000 - 25.000 Kč 28
87. KARL MARTIN SCHADE (1862 - 1954) Zimní krajina, (kolem r. 1905) olej, plátno, 80 x 100 cm značeno vpravo dole: K.Schade R a k o u s k y m a l í ř, krajinář. Narodil se v Rokycanech, zemřel ve Vídni.
20.000 Kč (714 €) 24.000 - 28.000 Kč
88. KAREL TOMAN (1888 - ?) Kampa, 1943 akvarel, karton, 47 x 63 cm značeno vlevo dole: Na Kampě, Karel Toman 43 Malíř a grafik, jeho tématem jsou krajiny a pohledy z měst.
8.000 Kč (286 €) 9.600 - 11.000 Kč 29
89. JULES PASCIN - PŘIPSÁNO (1885 - 1930) Akt akvarel, papír, s.p.: 25,5 x 18 cm Nabízený akvarel pochází z rozsáhlé sbírky pražské lékařské rodiny. Jules Pascin (původním jménem Julius Mordechaj Pincas) malíř bulharko-židovného původu narozen ve Vídni. Studium malířství ve Vídni a v Mnichově. V roce 1907 odcestoval do Paříže, zde se stává jedním ze symbolů komunity umělců a spisovatelů Montparnassu (další např. Grossmana, Grosz, William Howard, Levy, a Emil Orlik), jeho blízkým přítelem se stává Amadeo Modigliani. V roce 1907 pořádá první sólovou výstavu v Galerii Paul Cassirer v Berlíně. V roce 1911 vystavoval v Berlíně a o rok později na Sonderbund-Aussstellung v Kolíně nad Rýnem. Umělcova první výstava ve Spojených státech byla v Armory Show v New Yorku, kde vystavoval dvanáct prací. Po vypuknutí I. světové války odjíždí do Londýna, r. 1914 do USA, kde pobývá až do r. 1920. Zde je spojován s některými progresivními malíři (Walt Kuhn, Yasuo Kuniyoshi, Max Weber.), mnoho z těchto umělců bylo ovlivněno Pascinovým stylem, ve kterém kombinuje prvky expresionismu a kubismu s jeho vlastním pohledem na svět.
90. JAROSLAV HOREJC (1886 - 1983) Milostný akt reliéf, pálená hlína, zlatě patinováno, 33 x 45,5 cm značeno vpravo dole: Horejc Současný majitel dílo získal z rodiny autora. Sochař, medailér a rytec skla. Studoval na umělecko průmyslové škole v Praze, v letech 1906-14 vykonal studijní cesty po Německu, Itálii, Francii, Dalmácii a Černé Hoře. Roku 1918 byl jmenován profesorem na pražské UMPRUM, vedl ateliér pro umělecké zpracování kovů. Na počátku tvorby se věnoval i malbě.
32.000 Kč (1.143 €) 38.000 - 45.000 Kč 30
91. MILOŠ JIRÁNEK (1875 - 1911) Růženka Šalounová, 1900 pastel, tempera, papír, 35,5 x 30,5 cm značeno vpravo dole: M.J. 1900 Po studiu na pražské Akademii (prof. Hynais) odešel za dalším vzděláním do Paříže a Mnichova. Vystavoval v pavilonu Mánesa, zasloužil se o rozkvět S.V.U. Mánes a jeho volných směrů. Kolem r. 1909 spouští svůj malířský styl, bravurní impresionistickou malbu (jejímž vrcholným dokladem je nabízené dílo) vybudovanou nejen dokonalou barevností, osvětlením a atmosférou, ale i vyjádřením charakteru pro zobrazení figury. Pro r. 1909 jej ovlivnily nové směry - expresivní vyjádření, který stejně jako také předčasně zesnulý J. Průcha poznal a přiklonil se k němu po zahraničních zkušenostech. Za krátkého života nebyl Jiránek dostatečně doceněn (prodal pouze 11 obrazů). První soubornou výstavu měl r. 1910 (66 obrazů v Mánesu). Posmrtné výstavy, kterých byla řada, měly již velký ohlas a zařadily Jiránka zaslouženě mezi nejvýznamnější malíře přelomu 19. a 20. století.
8.000 Kč (286 €) 12.000 - 14.000 Kč
92. JAROSLAV HOREJC (1886 - 1983) Olympia, 1938 pálená hlína, 29 cm značeno: Horejc 1938, Olympia Sochař, medailér a rytec skla. Studoval na umělecko průmyslové škole v Praze, v letech 1906-14 vykonal studijní cesty po Německu, Itálii, Francii, Dalmácii a Černé Hoře. Roku 1918 byl jmenován profesorem na pražské UMPRUM, vedl ateliér pro umělecké zpracování kovů. Na počátku tvorby se věnoval i malbě.
93. JAN LAUDA (1898 - 1959) Alegorie podzimu, (30. léta) patinovaná sádra, v. 39 cm značeno dole: Lauda Významný sochař a pedagog na pražské Akademii, Studium na pražské AVU u prof. Šustry. Byl významným představitelem tzv. sociální umění 20. let 20. století, spoluzakladatel Nové skupiny.
4.000 Kč (143 €) 8.000 - 10.000 Kč 31
94. PAUL LEDUC (1876 - 1943) U řeky olej, plátno, 47 x 64 cm značeno vpravo dole: P. Leduc Belgický malíř, krajinář, studium na Akademii v Mons pod vedením A. Bourlarda. Žil a tvořil v Belgii, Nizozemsku a především na jihu Itálie. Zobrazuje především řeky, kanály, mosty. Jeho díla js o u z as to up ena ve sbírkách muzeí nejen v Evropě, ale i např. v Buenos Aires, v Rio de Janeiru apod.
18.000 Kč (643 €) 22.000 - 25.000 Kč
95. KAREL LANGER (1878 - 1947) U moře, (kolem roku 1908) olej, dřevo, cca 21 x 11, 21 x 27, 21 x 11 cm Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Žák J. Mařáka (1897-1900), prof. Ot tenfelda a B. Knüpfera v Římě. Po dostudování pobýval delší dobu v Dubrovníku, poté studoval u prof. Knüpfera v Římě. Většinou se věnoval krajinomalbě, za kterou obdržel 2 výroční ceny České akademie věd a umění. Většinou používal svítivé barvy, jimiž prozářil krajiny a někdy i zátiší. Vystavoval nejpr ve s Krasoumnou jednotou, poté jako člen S.V.U. Mánes, první soubornou výstavu měl již v roce 1911.
15.000 Kč (536 €) 18.000 - 21.000 Kč 32
96. BEDŘICH PISKAČ (1898 - 1929) Zátiší, (kolem r. 1924) olej, plátno, 54 x 60 cm značeno vpravo dole: B. Piskač Posudek: Prof. PhDr. Tomáš Vlček, CSc. Z přiloženého odborného znaleckého posudku Prof. PhDr. Tomáše Vlčka, CSc.: „Posudek potvrzuje, že se jedná o dílo českého malíře Bedřicha Piskače (1898-1929). Obraz vznikl v době kolem roku 1924, v Piskačově tvorbě sílila snaha převést hodnoty moderní malby do jazyka přístupného nejširším vrstvám společnosti. Ve středu Piskačovy pozornosti jsou zde předměty všedního života uchopené na základě přehodnocování zkušeností českého a francouzského realistického malířství (Coubert, Purkyně) a nových aktualizací odkazu francouzského realismu, zejména v díle André Deraina. Piskač v tomto obraze, a dalších obrazech zátiší z doby kolem roku 1924, našel svůj vlastní výraz v průsečíku poetik několika směrů neoklasicismu, nové věcnosti, civilismu, primitivismu. Malířský přednes splývavého rukopisu zachycujícího předivo vztahů světla a prostoru je zde zpevněn černou obrysovou linky, která nejen zdůrazňuje stavebnosti a sdílnost obrazu, ale také tlumočí lidské hodnoty Piskačova uměleckého názoru a životního postoje.“. Předčasně zemřelý příslušník meziválečně avantgardy, významný člen Mánesa, měl velký vliv na tvorbu svých současníků. Studoval u prof. Nechleby, Loukoty a Španiela na Akademii v.u. v Praze. Vlivu svých učitelů uniká častými pobyty v zahraničí, kde se seznámil s tvorbou H. Matise a dalších francouzských malířů, kteří jej ovlivnili. Byl členem „Nové skupiny“ se kterou vystavoval 1922 v Domě umělců, od r. 1923 vystavoval ve spolku Mánes. Na posmrtné výstavě v Mánesu (1929-30)bylo vystaveno přes 200 jeho prací. Jeho díla se na trhu objevují řídce.
190.000 Kč (6.786 €) 500.000 - 600.000 Kč 33
97. GUSTAV SÝKORA (1889 - 1966) Ležící akt olej, plátno, 70 x 116,5 cm značeno vpravo dole: G. Sýkora Studium na pražské Akademii v.u. u prof. Hynaise. Ještě před první světovou válkou vystavoval několikrát s Jednotou umělců výtvarných v Praze.V roce 1919 obdržel Hlávkovo cestovní stipendium., v letech 1922-29 pobýval v Argentině, v roce 1927 pořádal soubornou výstavu v Buenos Aires. V roce 1929 se Sýkora vrátil do Československa a usadil se v Praze.
60.000 Kč (2.143 €) 72.000 - 84.000 Kč
98. RUDOLF KREMLIČKA (1886 - 1932) Dívka litografie, papír, 17 x 13 cm značeno vpravo dole: Rk Jeden z největších českých malířů 20. století. Studoval u prof. Schweigera, brzy obdržel Hlávkovo stipendium a cestoval do Holandska a zejména do Paříže. Francouzští malíři měli na Kremličku velký vliv, jeho obrazy vynikaly zejména zvláštním půvabem světla a barvy.
1.000 Kč (36 €) 1.200 - 1.400 Kč 34
99. RENÉ REINICKE (1860 - 1926) Ze společnosti tuš, běloba, papír, 45,5 x 37 cm značeno vpravo dole: René Reinicke Německý malíř a ilustrátor, studoval na Akademii v.u. ve Výmaru a později na mnichovské Akademii. V roce 1885 cestuje do Palestiny, po návratu do Německa pracuje jako grafik a ilustrátor v různých známých časopisech v Mnichově. Od r. 1887 často vystavuje, v roce 1897 mu byla udělena zlatá medaile na Velké berlínské výstavě umění. Ve svých dílech realisticky zobrazuje výjevy z městského a občanského života.
100. OTAKAR LEBEDA (1877 - 1901) Studie lučního kvítí, (kolem roku 1898) olej, lepenka, 10,5 x 15,5 cm značeno vlevo dole: O.L. Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Studium v letech 1892-97 na pražské Akademii u prof. Mařáka. Zpočátku byly jeho obrazy silně ovlivněny realismem, česk ým malířem Antonínem Chitussi, který zemřel nedlouho před začátkem Lebedovy kariéry, dále také francouzským krajinářem Camillem Corotem. V roce 1898 využil stipendium k návštěvě Paříže a Barbizonu. V tomto malířském období, mimo jiné pod vlivem jeho staršího kolegy Slavíčka, se u něho projevuje silný vliv impresionistů. V poslední fázi své kariéry se začal orientovat na figurální malbu. Poprvé vystavoval již v roce 1899 v Rudolfinu, r. 1901 v Praze posmrtná výstava jeho prací (194 děl). V roce 2009-10 uspořádala Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně výstavu, kde bylo představeno přes 250 obrazů a kreseb.
10.000 Kč (357 €) 12.000 - 14.000 Kč 35
101. OTAKAR KUBÍN (COUBINE) (1883 - 1969) Portrét dítěte ve žlutém klobouku, (1905-1906) olej, lepenka, 29 x 34 cm Posudek: Prof. PhDr. Tomáš Vlček, CSc Z odborného znaleckého posudku Prof. PhDr.Tomáše Vlčka, CSc.: „Posudek potvrzuje, že se jedná o dílo českého malíře Otakara Kubína (18831969). O Kubínově autorství svědčí mimořádná kvalita obrazu, jeho malířské řešení, včetně jedinečného kolorismu. Tradované Kubínovo autorství lze potvrdit a určit dobu vzniku díla do doby mezi lety 1905-1906. Obraz je, na jedné straně syntézou expresivních hodnot po-impresionistické malby střední Evropy, které zdůrazňovaly dynamiku světla a barvy inspirovanou francouzským impresionismem, a jeho novými aktualizacemi, a to zejména díly norského malíře Eduarda Muncha, aby na druhé straně tento obraz dokládal Kubínův smysl pro kombinace žlutých, fialových a zelených barevných tónů charakteristických pro jeho rané dílo. Posudek konstatuje, že se jedná o mimořádně kvalitní malbu dokládající významné postavení českého malířství v souvislostech proměn evropského umění po roce 1900.“ Malíř, sochař a grafik. V letech 1900 – 1904 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl žákem Brožíka, Hynaise, Schwaigera a Thieleho. Člen generace „Zakladatelů“ (moderního českého umění); člen Osmy, účastnil se její výstavy v roce 1907. V roce 1913 odešel do Francie, kde byl velmi slavný, vystavoval v Salon des Indépendants a na salonu v Tuileriích v Paříži. Roku 1925 přijal francouzské občanství. V roce 1932 se stal členem Umělecké besedy, rovněž člen Mánesu. R. 1952 se vrátil na Moravu do rodných Boskovic, zde zůstal dvanáct let. Pak zamířil zpět do Francie
400.000 Kč (14.286 €) 600.000 - 800.000 Kč 36
102. OSKAR KOKOSCHKA (1886 - 1980) Poloakt, 1919 tužka, papír, s.p.: 32,5 x 21,5 cm značeno vpravo dole: Oskar Kokoschka 1919 Rakouský malíř, ilustrátor, grafik, spisovatel a dramatik. Věnoval se především portrétům, malbě krajin, městských a krajinných panoramat. Studoval na Universitě užitých umění ve Vídni (prof. G. Klimt). Během I. světové války, kdy nastoupil jako dobrovolník do armády, byl těžce raněn. Po válce působil několik let v Drážďanech a cestoval po celé Evropě. R. 1931 se vrátil do Vídně, r. 1934 odchází do Prahy. Zde maluje mimo jiné např. portrét T.G. Masaryka, vytvořil řadu pohledů na Vltavu, Karlův Most, Malou Stranu a Staré Město. Obdržel československé státní občanství a krátce po Mnichovské dohodě r. 1938 odešel před nacismem do Anglie, kde se r. 1946 stal britským občanem. Po krátkém poby tu v USA se natrvalo usídlil ve Švýcarsku, rakouské občanství přijal zpět až v roce 1975.
120.000 Kč (4.286 €) 140.000 - 170.000 Kč
103. EMIL ORLIK (1870 - 1932) Zimní pohled na statek v Jeseníku olej, plátno, 69 x 52,5 cm značeno vpravo dole: Orlik; na rubu autorsk ý štítek 34. Gräfenberg.Wirtschafts gebäude im Winter; štítek : Správa majetkové podstat y Praha inventární číslo 26; na blind rámu č. 10.887, čís. 30 (výstavní?), DR. 403; (restituce) Restituce - Ministerstvo kultury Touhu stát se malířem měl v sobě od mládí. V 19. letech studoval v Mnichově soukromě (3 semestry, přátelství s Fr. von Defraggerem). 1890 - Studijní cesta do Drážďan; 1891 přijat na mnichovskou Akademii; 1895 první ocenění (stříbrná plaketa na Akademii); 1895 - členství ve spolku Německých výtvarných umělců v Čechách, vystavuje na 1. výstavě spolku. Navrhl k ní plakát. Zúčastnil se 56., 57. a 58. výstavy Krasoumné jednoty a v dalších letech se sblížil s v ý znamnými umělci: B. Pankokem, A. Menzlem, Maxem Klingerem, H. Matissem, F. Metznerem, C. Pissarem, Jos. Hof fmannem, Gustavem K l i n t e m , F. H o d l e r e m , G . Hauptmanem, Ma xem Slevogtem (se kterým jej vázalo celoživotní přátelství) a mnoha dalšími i veřejně známými osobnostmi např. T. G. Masarykem, Albertem Einsteinem atd.. V roce 1900-02 podnikl první cestu do Asie, Číny a Japonska, která jej dlouhodobě inspirovala, a kde ovládl techniku japonských dřevořezů. V roce 1905 z Prahy přesidluje trvale do Berlína, 1908 členem Berlínské Secese. Obesílal však neustále i výstavy v Čechách. Působí (od r. 1904) jako profesor Školy grafiky při Uměleckoprůmyslovém muzeu, která byla později spojena s Akademií (Berlín). Skutečnost, že mu v roce 1928 byla nabídnuta profesura na pražské Akademii (kterou mj. ze zdravotních důvodů odmítl) nám dokazuje, že jeho malířská dráha byla v Československu s uznáním sledována. V současné době umístila Národní galerie 3 Orlíkova díla (Z toho jedno z Galerie Pictura) do sbírky světového umění ve Veletržním paláci. Jeho obrazy jsou též reprodukovány v publikaci Mladí lvi v kleci (ke stejnojmenné výstavě), Abor vitae, Praha, str. 264,266,267.
200.000 Kč (7.143 €) 230.000 - 250.000 Kč
104. FRANTIŠEK LÍBAL (1896 - 1974) Soumrak, 1969 olej, plátno na lepence, 24,5 x 34 cm značeno vpravo dole: Fr. Líbal 69 Studium na pražské Akademii u prof. Bukovace a Pirnera, dále studium v Mnichově, Drážďanech a Frankfurtu n. M.. V letech 1925-26 žije a maluje v Paříži. Věnuje se malbě katedrál v Itálii a Francii. Po návratu do vlasti maluje zejména zimní motiv y z Krkonoš, Tater, Šumavy, Beskyd a Valašska.
10.000 Kč (357 €) 12.000 - 14.000 Kč
105. KAREL WAGNER (1886 - 1963) Krajina olej, plátno, 58 x 51 cm značeno vpravo dole: K Wagner Po první světové válce studoval na Ukrajinské akademii a poté soukromě v krajinářské škole prof. Záhela v Praze. Od roku 1942 žil a tvořil v Kameničkách.
7.000 Kč (250 €) 9.000 - 10.000 Kč 39
106. JAROSLAV AUGUSTA (1878 - 1970) Matka olej, plátno, 80,5 x 65,5 cm značeno vpravo dole: JA. Český malíř působící na Slovensku. Studium na pražské AVU (1897-1901) u prof. Pirnera, poté (1901-1904) na Akademiii v.u. v Mnichově. Další studium soukromě u Joži Uprky. V roce 1901 se podílel na založení malířské kolonie na Detvě a v roce 1903 patřil k zakladatelům Grupy uhersko-slovenských malířů, V roce 1920 se trvale usadil v Banské Štiavnici, kde se stal profesorem kreslení. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha galeriích v cizině, především na Slovensku.
25.000 Kč (893 €) 30.000 - 35.000 Kč
107. JAROSLAV DĚDINA (1914 - ?) Dívka s modrým šátkem, (kolem roku 1945) olej, mal. lepenka, 35 x 24,5 cm Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Syn malíře Jana Dějiny (1870-1955) u kterého studoval, další studium v Privat Institute v Paříži (u prof. E. Dulaca). První výstava v r. 1940 (společně se svým otcem), další výstavy 1941 a 42 v Mazáčově síni v Praze, 1942 v Hradci Králové, 1943 ve vlastním ateliéru a téhož roku v Obecním domě v Praze.
5.000 Kč (179 €) 6.000 - 7.000 Kč 40
SOUBOR OBRAZŮ NĚMECKY MLUVÍCÍCH UMĚLCŮ Z ÚZEMÍ ČESKOSLOVENSKA. Řekne-li se českoněmecký autor mnohé z nás napadnou jména jako Willi Nowak, Friedrich Feigl, Max Horb, Emil Orlik, George Kars, Max Kopf popř. prof. Akademie Franz Thiele. Vyjmenovaní jsou vesměs umělci, jejichž tvorba se prolínala s českým výtvarným uměním, některé z nich mnozí dokonce považují za umělce české. Vedle těchto známých jmen tvořili na území ČSR v meziválečně době desítky až stovky kvalitních umělců, sdružených v mnoha uměleckých spolcích (někteří byli i členy českých um. spolků) jako např. Metzner Bund, Die Pilger, Oktober – Gruppe, Kunstverein für Böhmen a mnoho dalších. Po vůbec prvním seznámení s touto tématikou od II. světové války prostřednictvím výstavy „Mezery v historii, Češi, Němci, Židé“ (H. Rousová, GHMP v Městské knihovně, Praha 1994) přišla v roce 2013 objevná výstava Mladí lvi v kleci, Oblastní galerie v Liberci, doprovázená výtečnou velmi precizně zpracovanou publikací (Mladí lvi v kleci, A. Habánová, Arbor Vitae, 2013). Výstava byla rovněž s velkým úspěchem reprízována v Galerii Cheb.Uvedenou tématikou se též systematicky zabývá Muzeum v Řezně (Regensburg v Německu). Loňského roku tam s velkým úspěchem proběhla výstava Oskara Kokoschky, která je letos reprízovaná v Národní Galerii v Praze.
108. SAMUEL BRUNNER (1858 - 1939) Brněnské předměstí, 1888 olej, plátno, 45 x 54,5 cm značeno vlevo dole: S. Brunner 1888 Brünn na rubu výstavní štítek. Galerie Meissner, Zürich Velmi vzácné dílo mající nejen dokumentární cenu ve vztahu k městu Brnu, kde tento malíř a p e d a g o g p ůs o b i l, a l e především svoji nadčasovostí v pojetí malby městské krajiny, kde o desítky let předběhl své násl e d ov ní k y ( j . Multr us, K. Holan). Studoval na Umělecko průmyslové škole ve Vídni a na Akademii výtvarných umění v Mnichově. Od roku 1888 žil a tvořil v Brně, byl členem spolků Mährischer Kunstverein Brünn a Vereinigung der deutschmährischen bildenden Künstler. V Brně rovněž působil jako profesor malby, mezi jeho žák y byli mj. J. Schustala a G. Böhm. Vystavoval r. 1928 na výstavě Soudobé malby v Brně (2 oleje), samostatně r. 1929, Dům umění v Brně (160 prací z r. 18741929). Zobrazuje ve svých dílech především krajiny, zátiší, městská zákoutí a motivy z architektury. Jeho obrazy jsou zastoupeny ve sbírkách Moravské galerie v Brně a Muzeu města Brna.
80.000 Kč (2.857 €) 100.000 - 120.000 Kč 41
109. LILI GÖDL-BRANDHUBER (1875 - 1946) Arco, 1896 olej, plátno, 49,5 x 30 cm značeno vpravo dole: L Brandhuber Arco Feb 1896. Byla dcerou Karla Brandhubera, jednoho z vrbenských průmyslníků, provozujícího přádelnu a tkalcovnu juty. Karl Brandhuber posléze, v letech 1896-1918, působil jako poslední německý starosta Olomouce. Elizabeth, která později používala zkrácenou verzi jména Lilly, studovala malířství mimo jiné v Praze, kam se na počátku 20. století odstěhovala. Její díla se později dostala do galerií v Praze, Brně, Vídni a německého Mnichova. Válečná a poválečná léta již prožila na území Německa. Zabývala se nejen olejomalbou, pracovala technikou leptu, akvatinty. Později se věnovala i sochařství. Byla ve vedení spolu „Verein deutscher Malerinnen Prag“, členkou Metznerbundu. Byla též vystavena na výstavě Mladí lvi v kleci (Oblastní galerie Liberec 2013) v publikaci, ve které je o ní 12 zmínek, reprodukován jeden obraz Krajina s vodní hladinou z Muzea umění v Olomouci (str. 95).
35.000 Kč (1.250 €) 45.000 - 55.000 Kč
110. LILI GÖDL-BRANDHUBER (1875 - 1946) Krajina s hradem, (1910) olej, plátno, 60,5 x 80,5 cm značeno vlevo dole: Gödl-Brandhuber Lili Členka spolků: Verein deutscher Malerinnen Prag (předsedk yně), Metznerbund (člen) Nejtalentovanější žačka malířky Herminy Laukotové (společně s Otty Schneider) jejíž díla nakupovala Moderní galerie a hostovala na výstavách Hagenbundu. Zahrnuta ve výstavních katalozích: Hagenbund 1905 - Katalog der siebzehnten Ausstellung November Janner 1905-1906 Celostátní přehlídka německy hovořících umělců Čech, Moravy a Slezska 1921 a 1928 / Brno La Petite Entente des Femmes – 1938 / Lublaň
30.000 Kč (1.071 €) 35.000 - 45.000 Kč 42
111. EUGEN VON KAHLER (1882 - 1911) Rybáři, (1908-09) olej, plátno, 74 x 97,5 cm značeno vpravo dole: EK Výtečné expresionistické rané dílo, zdůrazňující Kahlerovy kontrasty světla a stínu. Ve své disertační práci „Eugen von Kahler, Leben und Werk“ zařadila M. Cobarg i Kahlerův soupis díla, i když vzhledem k době neúplný „ … Mnoho prací autora bylo ztraceno, konfiskováno nacisty, mnohé ztráty vznikly emigrací rodiny. Mnoho děl je nedohledatelných v soukromém majetku.“ Přesto však z roku 1908 a 1909 popisuje autorka mnoho obrazů mořského pobřeží, z blízkosti moře i s figurami. Mezinárodně významný autor. Narodil se a také předčasně zemřel v Praze. Studoval do r. 1904 v Mnichově (prof. Knirr a von Stuck). Po studiu se stal v Berlíně účastníkem prvních uměleckých výbojů německých expresionistů, ještě více na jeho vývoj zapůsobil pobyt v Paříži (od r. 1906), který jej přivedl na cestu francouzských postimpresionistů. V té době jej ovlivňoval především Cézanne, později Matisse. Jeho význam umocňuje skutečnost, že byl členem skupiny Der Blaue Reiter (Modrý jezdec) se kterou se zúčastnil I. výstavy. Krasoumná Jednota a Prager Secession mu uspořádaly r. 1931 velkou posmrtnou výstavu.
90.000 Kč (3.214 €) 110.000 - 130.000 Kč 43
112. EMIL ORLIK (1870 - 1932) Krajina u Assuanu, 1912 olej, lepenka, 49 x 65 cm značeno vpravo dole: Orlik 12 na rubu štítek s číslem 189, 133, 127 a výstavní štítek Kunstpalast Düsseldorf č.1986 Vysaveno: Kunstpalast Düsseldorf
180.000 Kč (6.429 €) 230.000 - 250.000 Kč 44
113. KAREL KOSTIAL (1878 - 1945) Hradčany s ledy na Vltavě, (kolem r. 1905) olej, lepenka, 69 x 98 cm značeno vpravo dole: K Kostial Výtečná práce, portrét města podřízený dobovému secesnímu vlivu, galerijní dílo. Malíř a grafik, vystudoval UMPRUM v Praze (1895-1900). Člen Spolku německých výtvarných umělců v Čechách, se kterým vystavoval v Krasoumné Jednotě (1905,1907). Tento téměř zapomenutý malíř, jehož díla se na trhu vyskytují vzácně, byl skvělým žákem J. Schikanedra, výtečný malíř a krajinář.
37.000 Kč (1.321 €) 45.000 - 60.000 Kč
114. RICHARD TESCHNER (1879 - 1948) Praha z Karlova mostu, 1908 lept-akvatinta, papír, 29,5 x 35,5 cm značeno vpravo dole: Richard Teschner 1908 Zcela vzácně se objevující pragensie. Publikováno: Retrospektiva autora Richard Teschner, Österreichischen Theater Museum, katalog výstavy str. 130 a Konec snové epochy str. 178. Jeden z nejvšestrannějších umělců své doby - malíř, grafik, loutkář, řezbář, scénograf, litec, rytec, cizelér a hudební skladatel. Studium na pražské Akademii v.u. u prof. V. Brožíka (1895-99).
7.000 Kč (250 €) 8.400 - 9.800 Kč 45
115. ALFRED KUNFT (1892 - 1961) Japonský domov, 1922 olej, lepenka, 57 x 80 cm značeno vpravo dole: A. Kunft 1922 Malíř, reklamní tvůrce, sklářský výtvarník. Narodil se v Ústí nad Labem. V první světové válce upadl do zajetí a prošel mnoha zajateckými tábory (na Sibiři, v Mandžusku, Vladivostoku). Po válce se složitě dostával zpět přes Asii a Suez. Po válce studoval na Uměleckoprůmyslové škole ve Vídni. Z ostatních česko německých malířů byl ve styku (již od Drážďan 1921) s Maxem Kopfem. V r. 1922 byl u zrodu skupiny Okobergruppe, byl též členem Metznerbundu. Jeho malířská tvorba osciluje mezi neoklasicismem, Novou věcností a magickým realismem.
25.000 Kč (893 €) 30.000 - 40.000 Kč
116. LUDWIG PÜSCHEL (1905 - 1967) Pobřeží, (1931-32) olej, překližka, 64,5 x 81 cm značeno vpravo dole: L.Püschel Studoval na Akademii výtvarného umění v Praze u prof. F. Thiele (1924-1930). Do r. 1930 je jeho tvorba ovlivněna Novou věcností, poté některé tvary v obrazech jsou zjednodušeny až k určité formě abstraktnosti. Jeho díla jsou ve sbírkách Národní galerie. V letech 1931 maloval na Korsice a 1932 na Hvaru. Vystavoval především s Prager Secession. Pocházel z česko-německé rodiny. Byl členem Junge Kunst a Prager Secession. Byl vystaven a zmíněn v katalogu Mladí lvi v kleci (A. Habánová, Liberec (výstava), Abor Vitae 2013). Je mu věnován životopisný medailon a reprodukováno 5 obrazů.
22.000 Kč (786 €) 30.000 - 40.000 Kč 46
117. JOSEF HEGENBARTH (1884 - 1962) Starozákonní motiv olej, lepenka, 60 x 41 cm vlevo nahoře autorský nečitelný nápis Josef Hegenbarth byl v ý znamný česko -německý malíř, grafik a ilustrátor. Narodil se v České Kamenici, kde žil do r. 1905, kdy odešel do Drážďan. Zde v roce 1908 nastupuje na studia na Akademii v.u (u prof. R.Müllera, E.Hegenbartha, C.Bantzera, O.Zwintschera a G.a Kuehla). V letech 1917-19 pobýval v Praze, poté se vrátil do Drážďan, kde žil a tvořil již celý život. V roce 1928 vystavoval v brněnském Domě umělců, dále se zúčastnil řady meziválečných souborných výstav. Od roku 1946 působil jako profesor a vedoucí ilustračním třídy na drážďanské Akademii v ý t varných umění. Člen skupin Prager Sezession a Metznerbund. Věnoval se hlavně biblickým motivům, portrétům, scénám z kavárenského a cirkusového prostředí. Jeho díla jsou zastoupena ve v ý znamných německých galeriích a u nás např. v Oblastní galerii v Liberci.
200.000 Kč (7.143 €) 240.000 - 280.000 Kč
118. GEORG (JIŘÍ) JILOVSKÝ (1884 - 1958) V podhůří, 1908 olej, plátno, 82 x 96 cm značeno vpravo dole: Jilovsky 08 Malíř, grafik a scénograf. Studium na UMPRUM V Praze ( 19 0 0 - 19 0 4 ) u p r o f . J. Schikanedera, E.K. Lišky a J. Preislera, poté přestupuje na pražskou AVU, kde studoval u F. Thieleho. Studoval i v Mnichově, studijní cesty podnikl po Rakousku, Švýcarsku, Itálii. Věnoval se grafické t vorbě - t vořil p ohle dnice, plak át y na v ýs t av y, k nižní úpr av y, průmyslovou reklamu, a především exlibris.. Od roku 1928 pracoval jako jevištní výtvarník pro Nové německé divadlo v Praze, Mezi jeho nejzdařilejší divadelní realizace patřila scénická v ýprava k opeře Švanda dudák (1929). Za své inscenace obdržel v roce 1931 státní cenu. Maloval portréty, krajiny, městské pohledy. Jeho klientelu tvořila pražská inteligence, především lékaři a profesoři pražské univerzity, právníci, technici a podnikatelé. Během 2. světové války byj Jilovský a většina členů jeho rodiny deportován do koncentračních táborů, z nichž se mnozí včetně jeho synů nevrátili. Některá jeho díla byla již před válkou zakoupena do sbírek Národní galerie v Praze, Národního muzea v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a Muzea města Prahy. Po jeho smrti (1958) obrazy z pozůstalosti byly věnovány do sbírky Židovského muzea. Člen Metzerbundu.
119. MAXIM KOPF (1892 - 1958) Praha, (kolem r. 1925) litografie, papír, s.p. 37 x 48 cm značeno vpravo dole: M.Kopf vpravo dole v desce: 1 Studoval na pražské Akademii (prof. Bukovac, Thiele, Brömse, Krattner), poté v Drážďanech (prof. Grossmann). Se svoji ženou (sochařkou Mary Durasovou) podnikl ve 20. a 30. letech cestu do New Yorku a na Tahiti.
120. MAX POLLACK (1886 - 1970) Im Barackenlager Nikolsburg, 1914 lept, papír, 13 x 18,5 cm značeno vpravo dole: Max Pollak 36/75 Uvedený lept vznikl jako svědectví Maxe Pollaka o ubytovacím lágru pro židovské uprchlíky v Mikulově. Na haličské frontě a Bukovině docházelo tehdy k častým pohybům front a týrání (pogromů) židovských obyvatel zejména ruskou i německou armádou. Z toho 150 – 200 000 tisíc našlo dočasné útočiště na území českých zemí. (cit. Arno Pařík) Slavný malíř a grafik. Narodil se v Praze, studoval na Akademii umění ve Vídni, podnikal studijní cesty do Paříže, kde také později v letech 1924-27 žil. Poprvé úspěšně vystavoval v r. 1910 s (Wiener Sezession. Již v roce 1910 obdržel cenu Říma, v r. 1924 v Chicagu. Měl soubornou výstavu m.j. i v New Yorku 1927. Téhož roku odešel do USA, kde jeho kariéra pokračovala. Vystavoval především s Vídeňskou Secesí. V Čechách vystavoval s Metzerbundem a zejména s Krasoumnou Jednotou v Praze (v r. 1913, 1927, 1935). Je zastoupen v NG Praha, Galerii v Brně a Ústí nad Labem. Jeho díla jsou též v nejvýznamnějších světových galeriích a muzeích m.j. Metropolitan Museum of Art (New York) New York Public Liberty, Smithsonian American Art Museum (Washington), British Museum atd.
3.000 Kč (107 €) 3.600 - 4.200 Kč
121. RICHARD TESCHNER (1879 - 1948) Pohádkový les lept-akvatinta, papír, 28,5 x 22,5 cm značeno vpravo dole: Richard Teschner Na celosvětovém trhu s uměním nikdy nedražené dílo. Jeden z nejvšestrannějších umělců své doby malíř, grafik, loutkář, řezbář, scénograf, litec, rytec, cizelér a hudební skladatel. Studium na pražské Akademii v.u. u prof. V. Brožíka (1895-99).
122. RUDOLF MATHER (1891 - ?) soubor tří grafických prací: Ukládání do hrobu; Bouře v horách; Válka, (20. léta) lept, hedvábný papír; dřevoryt, papír; lept, papír, 35,5 x 25,5 cm; 30 x 22 cm; 28 x 21 cm neznačeno značeno autorskou ligaturou v desce: MR značeno vpravo dole tužkou: R. Mather 1923 Českoněmecký grafik Rudolf Mather jako aktivní člen olomouckého Metznerbundu vystavoval i s ostravským Kunstringem. Od roku 1925 žil a tvořil v České Třebové. Ve dvacátých letech zpracovával zejména válečné zážitky z nuceného tvrdého pobytu na Sibiři. (cit. Anna Habánová – Mladí lvi v kleci, str. 345, Arbor vitae 2013)
5.000 Kč (179 €) 6.000 - 7.000 Kč 49
123. OSKAR SPIELMANN (1901 - 1975) Akt v ateliéru, (přelom 20. a 30. let) olej, plátno, 54 x 64,5 cm značeno vpravo nahoře: Oscar Spielmann Výtečně namalovaný akt, s propracovanými detaily jak lože, tak i tapet, závěsu a obrazu na stěně. V celkovém působení je zřejmý vliv Spielmannova přítele H. Matisse. Narozen v Brně, zemřel v Toulonu. 1920-21 studoval ve Vídni, 1922-26 na Akademii v.u. v Praze (prof. Krattner). Na radu H. Matisse se vydal na tři desetiletí do Alžíru (1931 se svou ženou, m a l í ř k o u E . C z e c h ). Nepřerušil kontakty s vlastí a v roce 1936 měl v Brně v ýs tavu, reprizovanou v Praze a Bratislavě. V Alžíru se dočkal velkého ocenění. Jeho obraz y vlastní především Moravská galerie v Brně a NG v Praze. Byl vystaven a jeho obrazy publikovány na výstavě Mladí lvi v kleci (Liberec 2013) a v doprovodné publikaci stejného jména (A. Habánová, Abor Vitae, Praha 2013) jsou jeho obrazy reprodukovány v textu a je mu věnována str. 367 (životopis a další reprodukce).
124. HANS LARWIN (1837 - 1938) Koupání, (20. léta) olej, plátno na lepence, 36,5 x 43 cm značeno vpravo dole: Larwin Studium na Uměleckoprůmyslové škole a na Akademii v.u. ve Vídni. R. 1900 podnikl mnoho studijních cest např. do Říma, Mnichova, Paříže, Nizozemska. Během I. světové války působil jako malíř na frontě. V letech 1922-24 žil v Chicagu, 1925-27 na Slovensku, v Maďarsku a Jugoslávii. Poté se vrátil do Vídně, kde se stal r. 1930 profesorem na Akademii v.u.. Byl členem vídeňské Künstlerhaus a členem spolku německých výtvarných umělců Moravy a Slezska „Scholle“.
32.000 Kč (1.143 €) 38.000 - 45.000 Kč 50
125. KURT HALLEGGER (1901 - 1963) Orientální dívka, (přelom 20. a 30. let) olej, plátno, 74 x 64,5 cm značeno vpravo dole: Hallegger Narodil se v Šumperku, zemřel v Mnichově. Před studiem na Akademii ve Vídni (prof.Tichy) studoval ve Vratislavi (Otto Müller), poté v Praze (prof. Thiele (1924-28)). Po počátečním okouzlení Georgem Groszem nalézá své pojetí krajiny. V roce 1926 se usadil v Praze. Na počátku 30. let se kromě volné tvorby věnuje scénickým návrhům. Také s Maxem Kopfem provedl mozaiku v Německém Domě na Příkopech. R. 1929 byl oceněn za nekrásnější ženský portrét, 1932 byl přijat do Prager Secesion. Hodně cestoval zejména po zemích jižní Evropy. Dva obrazy z cest po Jadranu zakoupila ve 30. letech Moderní galerie. Jeho obrazy mimo jiné i dva z jižní Evropy byly vystaveny na výstavě Mladí lvi v Kleci (oblastní galerie Liberec, 2013) a v doprovodné publikaci je mu věnována strana (324) se životopisem a dalšími reprodukcemi.
45.000 Kč (1.607 €) 55.000 - 65.000 Kč
126. NEZNÁMÝ STŘEDOEVROPSKÝ MALÍŘ Meditace, 1939 olej, plátno, 80,5 x 60,5 cm značeno vpravo dole nečitelně Kvalitní modernistická a naturální pastózní malba vykazující shodné výtvarné projevy s tvorbou českoněmeckého malíře Alfreda Kunfta (biblické lístky, navazující větve, useklé kopce v imaginární krajině, neoklasicistní modelace tváře).
30.000 Kč (1.071 €) 36.000 - 42.000 Kč 51
127. ERNST WAGNER (1877 - 1951) Vídeň, 1931 olej, plátno, 59,5 x 73 cm značeno vpravo dole: EW 31 Rakouský malíř, sochař a s p i s o v a t e l . Ve 20. letech profesorem na Uměleckoprůmyslové akademii v Drážďanech. Krom malby, grafiky a soch též navrhoval mozaik y. Je zastoupen v galeriích v Rakousku (Moderní galerie Vídeň, Zemská galerie Graz) a v Mnichově.
32.000 Kč (1.143 €) 38.000 - 45.000 Kč
128. JULIUS ROSENBAUM Noční Paříž s americkou armádou, (1945) olej, překližka, 25,5 x 34 cm značeno vpravo dole: Julius Rosenbaum
12.000 Kč (429 €) 14.000 - 17.000 Kč 52
129. JOSEF MULTRUS (1898 - 1957) V parku (Vyšehrad), 1937 olej, plátno, 46 x 60 cm značeno vlevo dole: Multrus 37 Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Žák prof. Nechleby, vynikající figuralista i krajinář, často maloval též zátiší. Vystavoval s Jednotou umělců výtvarných, každoročně vystavoval samostatně (Topičova galerie, Rubešova galerie). Ve svých obrazech pomocí šedé a hně dé bar v y dos ahoval atmosfér y staromistrovsk ých obrazů.
33.000 Kč (1.179 €) 40.000 - 50.000 Kč
130. JAROSLAV POŠ (1894 - 1970) Belveder olej, lepenka, 48v x 36 cm značeno vpravo dole: J.Poš Studoval na Akademii v Praze (prof. Loukota, Preisler, Švabinský a především Nejedlý) u kterých podnikl dvě cesty do Francie a na Korsiku. Studoval i v Paříži. Založil soukromou malířskou školu a později i galerii (Pošova galerie). Byl úspěšným krajinářem a též portrétistou (Masaryk, Foerster, ColloredoMansfeld, Kolowrat).
7.000 Kč (250 €) 10.000 - 12.000 Kč 53
131. GEORG KARS (1880 - 1945) Ležící akt, 1933 olej, plátno, rentoilováno, 46 x 65 cm značeno vlevo dole: Kars 33 Narodil se v Kralupech n.Vlt.. Studoval na Akademii v Mnichově. Od časného mládí přátelí s malíři Kandinským, Pascinem, Kleem. Střídavě žije ve Španělsku, Francii, Německu a v Čechách. Přátelí se s G. Apollinairem, kolem kterého se tvoří kruh významných umělců. Jeho malířský vývoj má dvě základní etapy. Nejprve maluje pod vlivem expresionismu a kubismu (1906-21) a po r. 1921 maluje většinou ovlivněn neoklasicismem. Patří mezi nejvýznamnější malíře takzvané „Pařížské školy“. Velmi úspěšně s jejími členy vystavoval v Paříži, Francii a nakonec v Čechách. Zde toto uskupení (tvořené jak slavnými francouzskými malíři, tak i cizinci žijícími v Paříži) úspěšně několikrát vystavovalo. Získal mnoho ocenění na výstavách ve Francii a titul Rytíře Čestné legie.
132. NIKO MILJAN (1891 - 1962) Přístav v Jaderském moři, 1937 olej, plátno na lepence, 35 x 42 cm značeno vlevo dole: N.Miljan 37 Chorvatský malíř v Praze. Studoval v letech 1909-13 na pražské AVU u prof. Bukovace a Preislera. Měl souborné výstavy v Praze v roce 1935 (Topičův salon) a v roce 1937, v Brně, Bratislavě, Bělehradě, Vídni a jinde.
133. OSKAR BRÁZDA (1887 - 1977) Slaný olej, plátno na překližce, 60 x 45 cm značeno vpravo dole: O. Brázda Po delším pobytu ve Vídni, kde vystudoval Akademii, studoval v Římě. Stal se členem „Římské secese“. Během dlouholetého římského pobytu vynikl jako figuralista a slavil veliké úspěchy. Od r. 1920 vystavoval v Itálii, jeho díla byla zakoupena do galerií v Miláně, Benátkách, Národní galerie v Bruselu. 1923-24 měl vlastní výstavní síň v Římě. Po r. 1925 žil v Čechách, 1930 v Obecním domě v Praze souborná výstava.
12.000 Kč (429 €) 15.000 - 17.000 Kč
134. RŮŽENA ZÁTKOVÁ (?) (1985 - 1923) Alpská krajina, (počátek 20. let) olej, plátno na lepence, 45 x 60,5 cm značeno vlevo dole značkou Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. S největší pravděpodobností se jedná o dílo Růženy Zátkové, čemuž nasvědčuje i signatura s růží. Malířka a sochařka. Žákyně Antonína Slavíčka, další studia v Mnichově a Paříži. Žila a tvořila převážně v cizině (itálie, Švýcarsko). Poprvé vystavovala v r. 1906 s Krasoumnou Jednotou v Praze. V roce 1921 a 1923 její výstavy v Římě vzbudily velkou pozornost. Její mladší sestra Sláva Tonderová –Zátková se rovněž zabývala malířstvím.
8.000 Kč (286 €) 9.600 - 11.000 Kč 56
135. EMIL FILLA (1882 - 1953) Žena, (30. léta) bronz, v. 42 cm značeno: Emil Filla Emil Filla - nejvýznamnější osobnost generace „Zakladatelů“ (moderního výtvarného umění v Čechách), vůdčí osobnost Osmy, Skupiny výtvarných umělců, později spolku Mánes. Po kratší fázi obdivu E. Muncha a expresionismu nalezl osudově zalíbení v kubismu, ve kterém spoluvytvářel všechny jeho fáze.
55.000 Kč (1.964 €) 66.000 - 77.000 Kč
136. F. FENCL Váza - Prométheův pád do podsvětí, (20. léta) originál pálená, ručně řezaná hlína, 19 cm značeno: Fencl F Velmi kvalitní práce, ukázka německé exprese.
4.000 Kč (143 €) 4.800 - 5.600 Kč 57
137. JAN SLAVÍČEK (1900 - 1970) Provence, 1956 kresba sépií, papír, 27 x 35 cm značeno vpravo dole: Jan Slavíček Cavallaire sur Mer (Provence) I/VI 1956 Studoval u více pedagogů na pražské Akademii (Preisler, Nechleba, Švabinský a zejména O. Nejedlý). Rané dílo je ovlivněno Nejedlého vlivem. Po studiu ještě znova se spolužákem J. Hubáčkem navštívil Francii a Alžír (1927). Další cesta (1931) do Holandska ovlivnila jeho tvorbu. Ve své tvorbě manifestoval zalíbení, které nalezl v zátiších starých holandských mistrů. V tvorbě krajinářské se od vlivu otce (Antonín Slavíček) vymanil díky O. Nejedlému, později byla jeho tvorba ještě modernější.
138. ANTONÍN PELC (1895 - 1967) Z Martiniku, 1941 tuš, papír, s.p.: 23 x 30 cm vlevo dole autorsky: 26/VI 1941 Matrinique Camp Point du Bont. Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Studoval na pražské Akademii (prof. Bukovac, Pirner). Od 20. let byl činný jako karikaturista v mnoha časopisech a novinách. Po roce 1938 emigroval do Francie, odkud po vpádu německých vojsk se dostává do Maroka a poté do USA, kde se spřátelil s Werichem a Voskovcem. Ve státech časem publikuje v časopisech své protifašistické karikatury. Po návratu do Čech působil jako profesor na UMPRUM v Praze. Ve volné tvorbě tvořil kubistické zátiší, krajiny a figurální malby.
9.000 Kč (321 €) 11.000 - 13.000 Kč
139. FRANTIŠEK GROSS (1909 - 1985) Přímořská krajina, (1961) olej, sololit, 24,5 x 61,5 cm značeno vpravo nahoře: F.Gross Provenience: současný majitel získal dílo z pozůstalosti autora. František Gross po studiu u prof. Kysely (UMPRUM) se sešel se svým kamarádem z Nové Paky (jeho rodiště) Ladislavem Zívrem a během studií se již kolem r. 1928 seznámil se svým později nerozlučným uměleckým přítelem Františkem Hudečkem. 30. léta Gross osciloval od vlastní interpretace kubismu k surrealistickému projevu. Ve své kubistické tvorbě v letech 1930-33 plně respektoval postupy Picasa, Braque, Legera či Grise, jejich díla znal jak prakticky, tak především v teoretické oblasti na základě pečlivého studia literatury. Sám se ke kubismu připojil v pozdější době (vzhledem ke svému mládí) a neprošel analytickým období. Jeho kubistická tvorba je syntetická a především lyrická. Členství ve skupině 42 zasazovalo Grossovu tvorbu více do kontextu s civilizací.
32.000 Kč (1.143 €) 38.000 - 45.000 Kč 58
140. SVATOPLUK MÁCHAL (1895 - 1947) soubor 6-ti prací na papíře: Sebevrah; V cirkusu; Cirkus; Studie ženy; Maňáskové divadlo, (20. léta) tužka, tuš, akvarel, rudka, papír 17,5 x 26 cm 26 x 31 cm 22 x 30 cm 21 x 29,5 cm 47 x 56 cm značeno Pochází z autorovy pozůstalosti. Těžiště Máchalovy tvorby spočívá v letech 1925-1935. Pro jeho tvorbu v této době je typické sociální cítění zahrnující konkrétní volbu námětu a realistické zpodobení moderních projevů života. Jeho tvorba je ovlivněna syntetickým kubismem, ale i výtvarným ruralismem s výraznými stopami expresivního cítění, v některých pracích se projevuje i ovlivnění tvorbou autorů z okruhu Neue Sachlichkeit. (cit. Marie Rakušanová – Vzplanutí – Expresionistické tendence ve Střední Evropě 1903-1936, str. 116, Olomouc 2008) Studium na um.prům. škole v Praze, poté na pražské Akademii (prof. Obrovský a Thiele). Po svém studiu působil jako středoškolský profesor nejprve v Pardubicích, poté v Plzni a nakonec v Praze. Od počátků své tvorby se věnuje figurální malbě a té také zůstane věrný po všechna další období.
15.000 Kč (536 €) 18.000 - 21.000 Kč
141. KAREL ŠLENGER (1903 - 1981) Z Tunisu, 1973 olej, plátno, 56,5 x 77 cm značeno vpravo dole: Šlenger 1973 Vynikající malíř, který byl na počátku své kariéry opomíjený. Pracoval jako úředník, 1929-31 pobýval v Paříži, kde žily jeho sestry, které se rovněž zabývaly malířstvím. Zde hodně cestoval, mj. navštívil země severní Afriky. Podnikl další cesty mezi lety 1935-38 do Bulharska, Itálie, Jugoslávie a opět do Francie. Za pomoci svého přítele Františka Tichého uskutečnil v roce 1949 výstavu v Topičově salonu, všechna díla zde vyprodal. Na přelomu roku 2005/2006 mu byla uspořádána samostatná výstava v Národní Galerii.
30.000 Kč (1.071 €) 40.000 - 50.000 Kč
NÁSLEDUJÍCÍ POLOŽKY JSOU DÍLA MALÍŘKY HERTY PRYMUSOVÉ-STACHOVÉ (1913 - 1995) Absolvovala na Vysoké škole umělecko průmyslové u prof. Kysely a v letech 1945-47studovala v Paříži na Akademii výtvarného umění. Již od počátku 40.let se zúčastnila Zlínských výstav mladých výtvarníků. Zde po boku např. V. Hejny, O. Janečka, F. Jiroudka, K. Lhotáka, J. Lieslera a dalších každoročně vystavovala. Zaujala i recenzenta Lidových novin. Výstavní činnost: 1939, v Obecním domě (Vánoční výstava); 1940, Mansarda Melantrichu Praha ; 1941-42, Smetanovo muzeum Praha/Skupina výtvarníků 1946, Mladí čs. malíři a sochaři, Paříž 1947, Samostatná výstava Paříž, Maison des Beaux-Arts 1948, Výstava sdružení výtvarných umělců Prostějov 1949, Zlínský salon 1949, Samostatná výstava Gottwaldov 1950, topičův salon 1967, Pražský salon 1968, Pražský salon, 1971, Ateliéry – Galerie U Řečických Praha autoportrét 1974, samostatná výstava Galerie u Řečických Praha 1980, Samostatná výstava, Galerie Dílo Olomouc Díky stipendiu v Paříži se seznámila s moresním světovým malířstvím. Věnovala se především figurální tvorbě – zde je vyzdvihována její schopnost psychologického pohledu na portrétované osoby. Vedle portrétu vynikala i v zátiších a krajinomalbách. V počátcích silně expresivně, barevná škála je velmi výrazná. Její díla z 40.et snesou srovnání s českým i evropským vrcholným uměním. Později barvenou škálu rozšiřuje, barvy jsou pestřejší a světlejší, někdejší expresionistická robustnost se vytrácí a obrazy působí jemněji a poetičtěji.
142. HERTA PRYMUSOVÁSTACHOVÁ (1913 - 1995) Nálada, 1942 olej, plátno, 37 x 68 cm značeno vlevo dole: Prymusová 42 Vystaveno: 1943, 4. výstava mladých výtv. umělců, Zlín. Obraz je zmíněn v Tomanově slovníku.
143. HERTA PRYMUSOVÁSTACHOVÁ (1913 - 1995) Večer, 1945 olej, plátno, 41 x 79,5 cm značeno vpravo dole: P. S. 45. Velmi zdařilé dílo se silným expresivním působením.
35.000 Kč (1.250 €) 42.000 - 49.000 Kč 61
144. HERTA PRYMUSOVÁ-STACHOVÁ (1913 - 1995) Dívka z Maroka, 1946 olej, plátno, 92 x 64,5 cm značeno vpravo dole: P.S. 46 Obraz vznikl v době pařížského pobytu autorky.
48.000 Kč (1.714 €) 58.000 - 67.000 Kč
145. HERTA PRYMUSOVÁSTACHOVÁ (1913 - 1995) A la Porte de Vanves, 1947 olej, lepenka, 51 x 72,5 cm značeno vpravo dole: A la Porte de Vanves P.S. 47. Vystaveno: 1947, Samostatná výstava, Paříž, Maison des Beaux-Arts
40.000 Kč (1.429 €) 48.000 - 56.000 Kč 62
146. HERTA PRYMUSOVÁ-STACHOVÁ (1913 - 1995) Klečící akt, 1946 akvarel, tužka, papír, s.p.: 35 x 26 cm značeno vpravo dole: V Paříži 46 Prymusová - Stachová
147. HERTA PRYMUSOVÁSTACHOVÁ (1913 - 1995) Akt s modrým pozadím, (40. léta) akvarel, tuš, papír, s.p.: 38 x 42,5 cm značeno vpravo dole: P.S.
28.000 Kč (1.000 €) 34.000 - 39.000 Kč 63
148. HERTA PRYMUSOVÁ-STACHOVÁ (1913 - 1995) Broskve na zeleném talíři, 1946 perokresba tuší, akvarel, papír, s.p.: 23 x 30,5 cm značeno vpravo dole: Prymusová-Stachová Paris 46.
16.000 Kč (571 €) 19.000 - 22.000 Kč
149. HERTA PRYMUSOVÁ-STACHOVÁ (1913 - 1995) Podzimní kytice, 1945 olej, plátno, 71 x 51 cm značeno vpravo dole: P.S. 45.
150. HERTA PRYMUSOVÁ-STACHOVÁ (1913 - 1995) Chocerady, (60. léta) olej, plátno, 60 x 80 cm
38.000 Kč (1.357 €) 46.000 - 53.000 Kč 64
151. HERTA PRYMUSOVÁSTACHOVÁ (1913 - 1995) Červené kolo olej, plátno, 45,5 x 45 cm značeno vpravo dole: P.S.
152. HERTA PRYMUSOVÁSTACHOVÁ (1913 - 1995) Zátiší se žlutou drapreperií tempera, karton, s.p.: 41,5 x 58 cm z na čeno v p r avo d o l e: Prymusová - Stachová. na rubu autorský štítek
26.000 Kč (929 €) 31.000 - 36.000 Kč 65
153. HERTA PRYMUSOVÁ-STACHOVÁ (1913 - 1995) Emoce olej, plátno na lepence, s.p.: 35 x 24,5 cm značeno vpravo dole: P.S.
33.000 Kč (1.179 €) 40.000 - 46.000 Kč
154. HERTA PRYMUSOVÁ-STACHOVÁ (1913 - 1995) Dvojice akvarel, papír, s.p.: 33 x 20 cm značeno vpravo dole: Stachová-H
15.000 Kč (536 €) 18.000 - 21.000 Kč 66
155. VLASTISLAV HOFMAN (1884 - 1964) Libosad, 1928 kombinovaná technika, papír, s.p.: 29 x 39,5 cm značeno vpravo dole: V. Hofman 1928 vlevo dole: Libosad Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Architekt, malíř, grafik a scénograf, studoval na Vysokém učení technickém (Koula, Liebscher). Jeden z členů avantgardní Skupiny výtvarných umělců (společně s Fillou, Kubištou, Špálou, Gočárem, Gutfreundem aj.) ; člen Tvrdošijných, zde vystavuje poprvé na jejich 1. výstavě (r.1918) a zúčastňuje se jejich výstav až do r. 1924. Kromě bohaté volné tvorby, architektonické činnosti (účast na projektu Jiráskova mostu, krematorium v Ostravě), desítky návrhů nábytku, sklenic, keramiky, byl činný jako jevištní výtvarník pro Národní a Vinohradské divadlo. Po svém avantgardním období se od začátku 20. let věnuje krajinomalbě, které zůstává věrný až do konce svého života.
6.000 Kč (214 €) 7.200 - 8.400 Kč
156. PAVEL ANTONOVIČ GROMNICKIJ (1889 - 1977) Ležící žena, 1931 olej, překližka, 40 x 50 cm značeno vlevo nahoře azbukou: P. Gromnickij 1931. Konzultováno s PhDr. Mgr. M. Zachařem. Ukrajinský malíř, studoval na akademii v Petrohradu u Ilji Repina, v Praze u F. Engelmüllera.
7.000 Kč (250 €) 8.400 - 9.800 Kč
157. VLASTIMIL RADA (1895 - 1962) Vítání tuš, akvarel, papír, 22 x 27,5 cm značeno vpravo i vlevo dole: Vlast. Rada Studoval u prof. Preislera (a sochařství u prof. Štursy). Vystavoval od r. 1915 (Mánes). Proslavil se zejména jako krajinář - figuralista. Vystavoval v Mánesu a Umělecké Besedě. Jeho tvorba vychází z bravurní akvarelové kresby.
3.500 Kč (125 €) 4.200 - 4.900 Kč 67
158. VÁCLAV HEJNA (1914 - 1985) Sedící muž s holí, 1941 olej, plátno, 87 x 60,5 cm značeno vlevo nahoře: V Hejna 41. Studoval Vysokou školu architektury (prof. Blažíček), poté Ecole des Beaux Arts v Paříži. Od r. 1940 vystavoval samostatně, od r. 1939 členem skupiny Sedm v říjnu. V roce 1939 přijat za člena S.V.U. Mánes. V roce 1947 vystavuje v zahraničí, v r. 1968 samostatná výstava (s manželkou Karlou Talabardon) v Paříži.
7.900 Kč (282 €) 10.000 - 15.000 Kč
159. VÁCLAV HEJNA (1914 - 1985) Ležící akt pastel, akvarel, papír, 22 x 29 cm značeno vpravo nahoře: VHejna
2.500 Kč (89 €) 3.000 - 4.000 Kč 68
160. FRANTIŠEK JIROUDEK (1914 - 1991) Zátiší olej, plátno, 75,5 x 50,5 cm značeno vlevo dole: Jiroudek Současný autor dílo získal z rodiny autora. Źák Nowaka na Akademii výtvarných umění. Člen skupiny „7 v říjnu“, výstavy se skupinou ve spolku S.V.U. Mánes, v Topičově salonu, v zahraničí. První samostatná výstava 1939. Úspěšně vystavoval r. 1940 Mladí v Mansardě Melanticha, Konfrontace II v Topičově Salonu (1945), Art tsechoslovaque 1946 v Paříži, Bruselu, Londýně. Od. r. 1961 profesorem AVU v Praze.
161. FRANTIŠEK JIROUDEK (1914 - 1991) Gladioly ve váze olej, lepenka, 66 x 50 cm značeno vpravo dole: F. Jiroudek
12.000 Kč (429 €) 14.000 - 17.000 Kč 69
162. JAN BAUCH (1898 - 1995) Ukřižování, 1942 pastel, papír, s.p.: 45,5 x 29,5 cm značeno vlevo dole: Jan Bauch 42 na rubu autorsky: Jan Bauch Ukřižování, pastel Nabízená kresba pastelem byla předlohou pro velmi známý grafický list J. Baucha a pochází z kvalitní sbírky pražské lékařské rodiny. Malíř a sochař. Po vyučení řezbářem v otcově dílně studoval na UMPRUM v Praze u prof. E. Dítěte a V.H. Brunnera. V letech V roce 1958 vy1921-24 navštěvoval grafickou speciálku M. Švabinského. 1923-26 členem Umělecké besedy a od r. 1926 člen SVU Mánes. V roce 1937 vystavoval v Paříži v Galerii Charpentier a získal Grand Prix. Po válce docentem na UMPRUM. Ve 40. letech změnil Bauch tématiku (objevují se pod tíhou válečné doby náboženské motivy - Golgoty, Poslední večeře, Kristus na hoře Olivetské, objevují se i motivy spjaté s národní minulostí - Hradčany, Belvedér, Loreta apod.). Také ženská postava či portrét je nadále častým motivem, avšak v jiném koloritu než ve 30. letech. Barvy jsou dynamicky rozprostřené po plátně, jejich kombinace je někdy divoká, až lyricky dramatická. Postavy jsou malované většinou na tmavém pozadí. Nedílnou součástí jeho tvorby jsou plastiky. K nim měl blízko již za svého řezbářského období. Nejprve tvořil pod vlivem civilismu, později, od konce 30. Let až do pozdní tvorby přidával na expresivnosti výrazu
163. JAROSLAV VERIS ZAMAZAL (1900 - 1983) Přímořská krajina, 1925 olej, plátno na lepence, 13,5 x 18 cm značeno vlevo dole: J Veris 25 Studoval na pražské Akademii v.u. u prof. Nechleby, Preislera, Krattnera, dále ve Vídni i Paříži. Žil střídavě v Paříži a Praze, v obou městech úspěšně vystavoval. Nejprve maloval podle starých italských a holandských mistrů, později v impresionistickém stylu až dospěl k neoklasicismu. Krátce byl ovlivněn i surrealismem. Jeho dílo obdivoval i Josef Čapek. Vystavoval m.j. v Krasoumné Jednotě (1926), Topičově salonu (1927), Aventinské mansardě (1933), ve Východoslovenském muzeu v Košicích (1935) a zejména v Paříži (Galerie BernheimJeune a na Podzimním salonu).
15.000 Kč (536 €) 20.000 - 25.000 Kč
164. VÁCLAV HEJNA (1914 - 1985) Abstraktní tvar, (40. léta) olej, lepenka, 10 x 17,5 cm značeno vpravo dole: VH Studoval Vysokou školu architektury (prof. Blažíček), poté Ecole des Beaux Arts v Paříži. Od r. 1940 vystavoval samostatně, od r. 1939 členem skupiny Sedm v říjnu. V roce 1939 přijat za člena S.V.U. Mánes. V roce 1947 vystavuje v zahraničí, v r. 1968 samostatná výstava (s manželkou Karlou Talabardon) v Paříži.
1.500 Kč (54 €) 5.000 - 8.000 Kč
165. VLADIMÍR FUKA (1926 - 1977) Noční periferie, 1944 kombinovaná technika, papír, 34,5 x 46 cm značeno vpravo dole: Fuka 1944 Provenience: Pozůstalost umělecké historičky Anny Fárové. Malíř, kreslíř, ilustrátor, knižní výtvarník, autor plastik a objektů. Vystudoval Státní grafickou školu v Praze, pak studoval na AVU v Praze. Spolupracoval na EXPO 58 v Bruselu a EXPO 67 (s J. Trnkou) v Montrealu. V té době měl dostat vysoké státní vyznamenání, ale volil raději v roce 1967 emigraci. Od roku 1973 měl americké státní občanství. Patří k výtvarníkům, kteří v 60. letech proslavili typografii českých knih.
5.000 Kč (179 €) 10.000 - 15.000 Kč 71
166. VINCENT BENEŠ (1883 - 1979) Podzim na Vltavě, (50. léta) olej, plátno, 46,5 x 66 cm značeno vpravo dole: V. Beneš na rubu autorský štítek a razítko ČFVU Toto zdařilé dílo, koloristicky odkazující ke francouzským vzorům autora bylo součástí velmi kvalitní sbírky pražské lékařské rodiny. Vincent Beneš patřil ve svém mládí k nejaktivnějším členům generace Osmy a Skupiny výtvarných umělců. Po expresivním období - vliv kolegů z Osmy, jakož i studijních cest do Drážďan a Berlína nastalo krátké období příklonu ke kubismu, který opouští ve 20. letech. Ve 30. letech převažuje v jeho díle vliv francouzských neoimpresionistů, který však syntetizoval do vlastního osobitého malířského rukopisu.Benešova tvorba 30. let byla ovlivněna jeho cestou 1931 do Paříže, kde spoluvybíral díla pro výstavu (Mladé umění Francie) Mánesa k otevření nové budovy. Tam znovu viděl díla Bonnardova (8 jich spolu s A. Justitzem vybrali pro výstavu). V.V. Štech v monografii V. Beneš (Nakladatelství Českých výtvarných umělců 1967) píše o příklonu k Bonnardovi jako jedné a vůbec poslední možnosti jak zachránit dědictví impresionismu, dát mu nový význam … (vedle „ … vypjatě imaginativnosti surrealismu k sílícím nefigurativním tendencím“).
60.000 Kč (2.143 €) 80.000 - 90.000 Kč
167. ALÉN DIVIŠ (1900 - 1956) Dav pastel, papír, s.p. 70,5 x 40,5 cm Publikováno: Revolver Revue č. 17, 1991 text J. Zemina Malíř a ilustrátor. V roce 1918-1919 studoval malířskou školu Josefa Boháče na Malé Straně, dále v roce 1919-1920 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Emanuela Dítěte. Ve 20. letech často pobýval v Paříži, kde se stýkal s řadou kolegů, např. Josefem Šímou, Františkem T ichým, Toyen a Janem Zrzavým, a také s s Adolfem Hoffmeistrem, který v Paříži inicioval založení Domu československé kultury. Za války vězněn v koncentračních táborech a ve věznicích ve Francii, Maroku a na Martiniku. V roce 1941 se dostává do USA, kde pobývá až do roku 1947, poté dojíždí zpět do vlasti, kde žije do své smrti.
168. KAREL SOUČEK (1915 - 1982) V parku, 1962 akvarel, karton, 37 x 49 cm značeno vpravo dole. K. Souček 62 Studoval u prof. Boudy (Umprum), akademii u prof. W. Nowaka a J. Obrovského. Členem skupiny 42, členem Mánesa a Tvůrčí skupiny Říjen. Vystavoval i v zahraničí, za tvorbu pro čs. pavilon na Expo 58 v Bruselu obdržel zlatou medaili a v roce 1961 Národní cenu Guggenheimovy nadace.
169. LEV ŠIMÁK (1896 - 1989) Arménský tanec, 1958 akvarel, karton, s.p. 27 x 39,5 cm značeno vlevo dole: lev 58 Studoval na pražské Akademii (prof. Pirner, Brömse, Thiele). Vystavoval od r. 1925, člen Umělecké besedy.
170. STANISLAV JEŽEK (1904 - 2001) Zátiší olej, překližka, 26 x 34 cm značeno vlevo dole: Stanislav Ježek Absolvent pražské Akademie (prof. Nechleba), vystavoval s S.V.U. Mánes (od r. 1936), poprvé vystavoval r. 1928 v Brně Výstava kultury. První samostatná výstava Topičův salon 1940. Člen skupiny 58.
7.000 Kč (250 €) 10.000 - 12.000 Kč 74
171. JIŘÍ KREJČÍ (1899 - 1977) Děti na písku, 1971 olej, plátno, 38 x 46 cm značeno vlevo dole: Jiří Krejčí 71 Malíř a spisovatel. Člen meziválečné avantgardy. Studoval u prof. Bukovace na pražské Akademii v.u. (1919-1925). Byl zpočátku ovlivněn tvorbou Deraina a Daumiera, později (od 30. let) se věnuje zejména abstraktní krajině, ovlivněn především J. Šímou. Samostatně poprvé vystavuje v Aventinské mansardě (1931, 20 obrazů), dále v Krásné jizbě, Mánes (1937), Topič (1942,1946) atd.
12.000 Kč (429 €) 16.000 - 20.000 Kč
172. JAROSLAV GRUS (1891 - 1983) Potok kombinovaná technika, karton, s.p. 43,5 x 58,5 cm značeno vpravo dole: J.Grus Žák prof. Schwaigera, byl nadaný student, již v r. 1909 obdržel Purmannovo stipendium a za něj cestoval a maloval v Dalmácii. Ve 20. letech cestoval po Francii a Itálii. R. 1917 poprvé vystavoval v Mánesu, předtím již souborně v r. 1910 v Pardubicích, také na Výstavě soudobé kultury v Brně 1928, téměř každý rok na členských výstavách v Mánesu. Ve svém díle se od počátku věnoval především krajině a to i městské.
173. SLAVOJ KOVAŘÍK (1923 - 2003) Abstraktní kompozice, 1984 kombinovaná technika, karton, s.p.: 54,5 x 38,5 cm značeno vpravo dole, vlevo nahoře: S. Kovařík 84 Malíř, grafik, scénograf, básník a pedagog. Studium na Škole umění ve Zlíně u prof. Hrocha a Gahura, poté na VŠUP v Praze u prof. Emila Filly. V 40. a 50. letech tvořil pod vlivem Oscara Dominqueze s jehož tvorbou se seznámil na Výstavě v Domě umění v Olomouci. Během 50. let se věnoval geometrické tvorbě. Nezúčastnil se soc. realismu 50. let, v 60. letech jej zaujala tématika města a později i informel.
10.000 Kč (357 €) 12.000 - 14.000 Kč 75
174. JIŘÍ KOLÁŘ (1914 - 2002) Portrét, 1996 koláž, papír, 24 x 23 cm značeno vpravo dole: JK 96 na rubu: J.Kolář 96. Provenience: soukromá sbírka Paříž. Výtvarník, autor koláží a asambláží, básník a překladatel, jedna z nejvlivnější osobnost í české poválečné kultury. Vyučil se truhlářem, vystřídal různá zaměstnání (dělník, číšník, redaktor novin). Od r. 1943 se věnoval výhradně autorské práci. Počátkem 60. let přechází od básnické tvorby k výtvarnému umění. Spoluzakladatel Skupiny 42, člen UB a skupiny Křižovatka. Signatář charty 77, v r. 1980 odešel do Paříže a do Prahy se vrátil až v r. 1999. V Paříži byl spoluvydavatelem Revue K. Jeho díla jsou zastoupena např. v NG Praha, Centre G. Pompidou a Galerie Maeght-Lelong Paříž, Museum of Modern Art New York, v Kolíně nad Rýnem, Madridu a jinde. Často samostatně i kolektivně vystavoval, získal řadu ocenění.
8.500 Kč (304 €) 10.000 - 12.000 Kč
175. ZDENĚK BURIAN (1905 - 1981) Portrét britského důstojníka, (20. léta) kombinovaná technika, papír, s.v. 48,5 x 38 cm Nabízené dílo bylo autorem použito na obálku knihy. Přiloženo potvrzení pravosti díla od vnuka malíře pana J. Hochmana Malíř, kreslíř, ilustrátor. Studoval na Akademii výtvarných umění (prof. Obrovský). Počátečně vynikal jako portrétista, avšak jeho ilustrace a zejména nedostižná rekonstrukce pravěké přírody a zvířat nenalezly dodnes pokračovatele.
40.000 Kč (1.429 €) 50.000 - 60.000 Kč 76
176. LIBOR FÁRA (1925 - 1988) Bez názvu, 1986 kombinovaná technika, papír, 62 x 44,5 cm značeno dole uprostřed: Fára 86 Významný umělec poválečné doby, člen skupiny Máj. Již od 40. let ve styku se spořilovskými surrealisty. V roce 1946 se zúčastnil výstavy „Art tchecoslavaque 1938-45“ v Paříži. Byl blízký přítel M. Medka. Jeho tvorba byla ovlivněna surrealismem, ale též Picassem. Samostatně vystavoval od r. 1956, od r. 1957 se skupinou Máj.
177. JIŘÍ KOLÁŘ (1914 - 2002) Benz, 1967 koláž, dřevovláknitá deska, 48 x 56 cm značeno vlevo dole: JK 67 značeno na rubu: J. Kolář a nápis Jiří Kolář Benz 1967 Havlíčkův Brod 1969 (výstava 1969) Výtvarník, autor koláží a asambláží, básník a překladatel, jedna z nejvlivnější osobností české poválečné kultury. Vyučil se truhlářem, vystřídal různá zaměstnání (dělník, číšník, redaktor novin). Od r. 1943 se věnoval výhradně autorské práci. Počátkem 60. let přechází od básnické tvorby k v ý tvarnému umění. Spoluzakladatel Skupiny 42, člen UB a skupiny Křižovatka. Signatář charty 77, v r. 1980 odešel do Paříže a do Prahy se vrátil až v r. 1999. V Paříži byl spoluvydavatelem Revue K. Jeho díla jsou zastoupena např. v NG Praha, Centre G. Pompidou a Galerie Maeght-Lelong Paříž, Museum of Modern Art New York, v Kolíně nad Rýnem, Madridu a jinde. Často samostatně i kolektivně vystavoval, získal řadu ocenění.
178. VÁCLAV TIKAL (1906 - 1965) Záznam, 1961 kvaš, papír, 49,5 x 35 cm na rubu pozůstalostní razítko Provenience: současný majitel získal dílo z pozůstalosti autora. Významný představitel surrealismu čtyřicátých let, malíř, keramik, designér. Studium na pražské AVU u prof. Obrovského a Nechleby. Zaměřoval se na surrealistickou a veristickou malbu, maloval krajiny, portréty a snové příběhy. Od r. 1943 člen skupiny RA, od r. 1946 S.V.U. Mánes, od r. 1949 Nové skupiny K. Teigeho. Mnoho samostatných i kolektivních výstav, jeho díla jsou zastoupena např. ve sbírkách MG Brno, NG Praha, GHMP, GMU Hradec Králové, GVU Ostrava a jinde. Celkový počet obrazů Václava Tikala není tak vysoký, jek jej známe u jiných malířů. Je to i tím, že zcela rané obrazy (před r. 1940) přemaloval nebo zničil (s výjimkou Portrétu syna, 1938) a krom toho tvořit začal až jako třicátník, a to ještě z důvodu existencionálních starostí se dlouhou dobu věnoval malbě vedle civilního zaměstnání.
17.000 Kč (607 €) 20.000 - 24.000 Kč
179. VÁCLAV TIKAL (1906 - 1965) Objekt nad městem, 1957 tužka, papír, 35 x 50 cm značeno vpravo dole: Tikal 57 Pr ove n i e n c e: s o u č a sný majitel získal dílo z pozůstalosti autora.
22.000 Kč (786 €) 26.000 - 31.000 Kč 78
180. JIŘÍ NOVOTNÝ (1919 - 1992) Zátiší v interieru, (přelom 50. a 60. let) olej, plátno, 91 x 73 cm Malíř a sochař. Studoval na Státní keramické škole v Praze, v letech 1940-44 na UMPRUM v Praze u prof. Laudy a Johnové. Ve své tvorbě sledoval soudobě trendy, a to zejména v 60.letech.
181. LADISLAV PLACATKA (1923 - 1996) Vázy olej, plátno, 42 x 52 cm na rubu nápis: Ladislav Placatka, Vázy, olej Studium na AVU u prof. V. Rady (1952-58). Věnoval se malbě, grafice, knižní ilustraci, fotografii. Působil jako pedagog (196063) na Pedagogickém institutu v Brandýse nad Labem, kde vyučoval fotografii. Zastoupen ve sbírkách NG Praha, GVU Ostrava, MG Brno a jinde. První samostatná výstava r. 1959 v Neratovicích,, poté 1967 v Ostravě a v r. 2000 v Ostravě. Časté kolektivní výstavy.
12.000 Kč (429 €) 14.000 - 17.000 Kč 79
182. LIBOR WAGNER (1933 - 1993) J.S. Bach, 1962 olej, plátno, 145,5 x 104,5 cm značeno vpravo dole: L. Wagner 62 Studia na Škole uměleckých řemesel v Brně u prof. Bruknera, VŠUP, Praha u prof. Dilingera, soukromé studium u prof. K. Kückelhausera v Německu. Člen SČVU od roku 1960, člen UVU - MSGR(malíři, sochaři, grafici, restaurátoři). Zastoupen ve Středočeské galerii Praha, Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy, Galerie Vysočiny Jihlava, Zastoupen v soukromých i galerijních sbírkách v zahraničí. V posledních letech vzrůstá zájem o tohoto umělce, jeho dílo začíná být doceněno a historiky umění zasazováno do kontextu doby. Jeho díla, která se na trhu vyskytují celkem v omezeném počtu, vždy vyvolají zájem sběratelů.
183. LIBOR WAGNER (1933 - 1993) Velikán, 1973 olej, plátno, 72 x 54 cm značeno na rubu:L. Wagner 73.
35.000 Kč (1.250 €) 42.000 - 49.000 Kč 80
184. JOSEF ISTLER (1919 - 2000) Bez názvu, 1979 monotyp, papír, 51 x 18,5 cm značeno vlevo dole: Istler 79 Malíř a grafik, představitel českého a evropského surrealismu a informelu. Od roku 1942 člen skupiny RA, od roku 1945 člen SVU Mánes, od roku 1947 člen mezinárodní skupiny Cobra (jako jediný umělec z východní Evropy), SČVG Hollar a Společnosti Karla Teiga. Od roku 1964 člen hnutí Phases. Časté samostatné i kolektivní výstavy. Jeho práce jsou zastoupeny např.v NG v Praze, v soukromých a veřejných galeriích po celém světě, mimo jiné v Londýně, Paříži, Berlíně, Amsterodamu, Stockholmu, Ženevě.
185. JOSEF ISTLER (1919 - 2000) Hlava, 1979 monotyp, papír, s.p.: 23,5 x 16,5 cm značeno vpravo dole: Istler 79
10.000 Kč (357 €) 12.000 - 14.000 Kč 81
186. MIROSLAV ŠNAJDR (1938) Oranžové psaní, 1991 olej, plátno, 95 x 70 cm značeno vpravo dole: M.Šnajdr 91 Provenience: Současný majitel získal dílo z ateliéru autora. Malíř, hudebník, grafik a kreslíř. Členem SOV, skupiny Ohnisko (196365), ČFVU či SČVU. Je zastoupen ve sbírkách AJG v Hluboké n. Vlt., MG v Brně, MU v Olomouci, GVU v Ostravě, v galeriích v Sydney, Španělsku, Drážďanech, Paříži a jinde.
56.000 Kč (2.000 €) 67.000 - 78.000 Kč
187. VLADIMÍR JANDEJSEK (1923) Slepý harmonikář, 1990 olej, plátno, 90 x 65 cm značeno vpravo dole: Jan 1990 Studium architektury na AVU, pracoval jako architekt v Praze, na Slovensku a Blízkém východě. Věnoval se rovněž interiérům, tapisériím, keramice a od r. 1983 již jenom malbě. Jeho obrazy jsou součástí sbírek u nás, v Kanadě a USA.
15.000 Kč (536 €) 18.000 - 21.000 Kč 82
188. KATEŘINA ČERNÁ (1937) Na ulici, (1985) kombinovaná technika (tempera, textil, papír, korálky), sololit, 118,5 x 132,5 cm značeno na rubu: Kateřina Černá Publikováno: Naďa Řeháková, Kateřina Černá, 2010, Arbor vitae, str. 141 a 209. Malířka a grafička. Studium na Akademii v.u. v Praze (u prof. Karla Součka), členka SČUG Hollar. V době studií malovala klasické portréty, zátiší a akty. Poté se už věnovala výhradně tvorbě obrazů kombinovanou technikou (koláž a asambláž na sololitu). Kromě malování, kreslení, vytváření asambláží a loutek se už od roku 1962 zaměřila na psaní a kreslení rukopisných autorských knížek. Grafikou se zabývá od roku 1977. Časté výstavy v tuzemsku i zahraničí.
85.000 Kč (3.036 €) 100.000 - 120.000 Kč
189. JAROSLAV SŮRA (1929 - 2011) Měsíc nad Blaníkem, 1999 pastel, papír, 50 x 70 cm značeno vpravo dole: Sůra 1999 na rubu autorský štítek Malíř a grafik. Studium na UPRUM v Pr a ze u prof. Svolinského. Zabýval se volnou i užitou grafikou, malbou, ilustracemi, grafickým designem a typografii. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha veřejných i soukromých sbírkách v tuzemsku a v zahraničí, mj. v Muzeu moderního uměni v New Yorku, kde získal v roce 1995 prestižní ocenění - Národní cenu za grafickou úpravu nejlepší knihy roku na téma holocaustu.
190. OLDŘICH SMUTNÝ (1925 - 2013) Zeď s měsícem, 1982 olej, sololit, 40 x 62 cm značeno na rubu: O.Smutný Zeď s měsícem 1982 Autor abstraktních maleb inspirovaných krajinou jižních Čech. Vystudoval UMPRUM (u prof. Baucha), Pedagogickou fakultu UK a scénografii na DAMU, kde později působil třicet let jako učitel malby. V 60. letech minulého století členem seskupení výtvarníků UB-12 a od počátku 90. let obnovené Umělecké besedy v Praze. Kromě malby se věnoval grafice, scénografii, kresbě, keramice a fotografování. V roce 1970 byl spoluautorem audiovizuální prezentace kanadského pavilonu na Světové výstavě v Ósace, v roce 1989 navrhnul výpravu k animovanému filmu Úsměv, za kterou obdržel 1. cenu na Mezinárodním festivalu krátkých filmů Huesco ve Španělsku. Žil a tvořil střídavě v Praze, Putimi a Paříži.
18.000 Kč (643 €) 22.000 - 25.000 Kč 84
191. JIŘÍ SOZANSKÝ (1946) Suterén, (1977) kombinovaná technika, papír, 99,5 x 75 cm Vystaveno: 1985 - Liberec Sochař, malíř, grafik, tvůrce multimediálních projektů. Studium na pražské akademii v.u. (1967-73) u prof. F. Jiroudka. Člen SVU Mánes a SČUG Hollar. Časté samostatné výstavy, jeho dílo je zastoupeno v mnoha galeriích např. v NG Praha, Moravské galerii v Brně, Musée national d ´art moderne v Paříži, Centre Georges Pompidou v Paříži, Helsinki Kaupungin Taidemuseo v Helsinkách, National Gallery v Sarajevu a v soukromých sbírkách doma i v zahraničí.
192. BEDŘICH DLOUHÝ (1932) Velké nebezpečí, 1961 lept, papír, s.p. 33 x 27,5 cm značeno vpravo dole: Dlouhý 1961 vlevo dole: 1/2 uprostřed Velké nebezpečí Studoval Akademii v.u. (prof. Holý, Souček). Zakládající člen skupiny Šmidrové (1954), v 60. letech nakrátko příklon k informelu, později tvoří složité asambláže, spojuje malbu, kresbu a různé předměty.
15.000 Kč (536 €) 18.000 - 21.000 Kč 85
193. MIECZYSLAW BARYLKO (1923 - 2002) Hutě v Katovicích, 1977 olej, plátno, 73,5 x 92,5 cm značeno vpravo dole: M. Barytko 77 Polský malíř, po absolvování gymnázia ve Varšavě, studoval lyceum konstrukce strojů. V roce 1943 byl zatčen gestapem, následně byl vězněn v koncentračních táborech Osvětim, Gross Rosen a Flossenbürg až do konce války v 1945. Po návratu do Polska, začal pracovat jako technik v oddělení továrny na zpracování kovového zboží. Dále, se stěhoval do Gdaňsku, kde mohl konečně realizovat svůj dávný sen a dokončil studium umění na Státní vysoké škole pro výtvarné umění [PWSSP] v Gdaňsku se sídlem v Sopotech, kterou absolvoval v roce 1953, ale už od roku 1950 zde působil jako asistent a později odborný asistent. Podílel se na malířských prácích při rekonstrukci Starého Města v Gdaňsku. V letech 1956-1958 a 1968-1969 byl předsedou Svazu polských malířů. Je zastoupen ve sbírkách Národního muzea ve Varšavě, Gdaňsku a ve Štětíně, Historického muzea města Gdaňsk, galerie Drážďany a mnoha soukromých sbírkách.
194. ANTONÍN KROČA (1947) Ticho olej, sololit, 71,5 x 75,5 cm značeno vlevo dole: Kroča na rubu: Ticho Studium na akademii v.u. v Praze u prof. J. Johna a J. Smetany (1967-73). Samostatně vystavuje od r. 1978. Člen Spolku v.u. Mánes. Jeho dílo je zastoupeno např. v NG Praha, Galerii v.u. v Ostravě, Oblastní galerii v Liberci, Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, Alšově jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou a v soukromých sbírkách doma i zahraničí.
22.000 Kč (786 €) 26.000 - 31.000 Kč 86
195. FRANTIŠEK HODONSKÝ (1945) Vodní rostliny, 1988 olej, plátno, 120 x 90 cm značeno vpravo dole: Hodonský 88 na rubu: Vodní rostliny 1988 Publikováno v monografii str. 109 Vystaveno: Galerie Liberec, Cheb, Most, Vltavín Malíř, grafik a pedagog. Studium na SUPŠ v Uherském Hradišti a na pražské AVU (prof. František Jiroudek). V letech 1990 - 1997 profesorem na AVU v Praze, vedoucí ateliéru krajinářské a figurální malby, 1998 – 2012 profesorem na Akademii umění v Banské Bystrici, vedoucí ateliéru současné malby,Od roku 2014 profesorem na Art Design Institutu Praha, ateliér grafika. Samostatně vystavuje od roku 1976, uspořádal na sto autorských výstav.Je zastoupen v NG, GHMP a v mnohých oblastních galeriích: např. Pardubice, Liberec, Karlovy Vary, Hradec Králové, Hodonín, Roudnice n.L., Litoměřice, atd. a v soukromých sbírkách.V roce 2010 obdržel Cenu Vl. Boudníka za grafické dílo a Cenu Společnosti pro vědu a umění Praha, dále několik cen SČUG Hollar. Členem Umělecké besedy od roku 1992, SČUG Hollar od roku 1996. Zabývá se malbou, grafikou a plastikou, především s krajinářskou tématikou v lužním prostoru.
65.000 Kč (2.321 €) 80.000 - 100.000 Kč
196. VÍT SOUKUP (1971 - 2007) Dobře umístěná rána položila darebu do sněhu... (Ze série Dobrodružné prázdniny), 1996-97 olej, plátno, 60 x 90 cm
197. VÍT SOUKUP (1971 - 2007) Kulich (Ze série Hračky), 1998 olej, plátno, 72 x 60 cm V letech 1991-97 studoval na VŠUP v Praze u prof. Nešlehy, v letech 1995-96 na AVU u prof. Knížáka. Věnoval se malbě, divadlu, filmu i kurátorské činnosti. Soukupovy obrazy vznikaly v jakýchsi celcích, sériích, nebo cyklech, které byly na konci reprezentovány v ýstavou a často i katalogem. Byl jedním z nejnadanějších malířů své generace, jeho dílo ukončilo předčasné úmrtí. V roce 2013 proběhla velká výstava „Co zbylo“ v kulturním centru Bubenská. Nyní je připravována výstava v GHMP, která proběhne zhruba do dvou let v Městské knihovně v Praze.
80.000 Kč (2.857 €) 100.000 - 120.000 Kč 88
198. ANTONÍN STIBŮREK (1942) Milenci, 1960 olej, plátno, 113 x 84,5 značeno vlevo dole: A.Stibůrek 1960 ne rubu autorsky: Antonín Stibůrek Milenci 1960 Studium na uměleckoprůmyslové škole keramické v Bechyni a na pražské Akademii v.u. v prof. Sychry a Paderlíka. Využívá ke své práci různé materiály - sádru, dřevo, textil, akryl, fotografie aj. Vystavoval a je zastoupen v galeriích a soukromých sbírkách u nás i v zahraničí.
70.000 Kč (2.500 €) 84.000 - 98.000 Kč
199. EVA HEŘMANSKÁ (1950) Malá železná panna smalt, 49,5 x 49,5 cm značeno vpravo dole: EH
18.000 Kč (643 €) 22.000 - 25.000 Kč 89
200. JIŘÍ ŠUHÁJEK (1943) Modrý pták, 2010 sklo, v.46 značeno: Šuhájek 2010 Studoval na SPŠ sklářské v Kamenickém Šenově, na VŠUP u prof. S. Libenského a na Royal College of Art v Londýně. Věnuje se jak sklářskému designu, tak tvorbě skleněných plastik a malbě.
25.000 Kč (893 €) 35.000 - 40.000 Kč
201. FILIP KUDRNÁČ (1975) Konec léta, 2013 olej, plátno, 72,5 x 46 cm značeno nahoře uprostřed: Filip Kudrnáč 2013 Autor - příslušník současné generace, figuralista a krajinář a především superrealista. V letech 1995 - 2001 studoval na AVU.
38.000 Kč (1.357 €) 46.000 - 53.000 Kč
202. ZBYNĚK SEDLECKÝ (1976) Učitel kresby, 2014 akryl, plátno, 80 x 45 cm značeno na rubu: Sedlecký 2014 Studium na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, dále pak na FAVU v Brně (u prof. Nečeradského) a AVU v Praze (u prof.. Sopka). Během svých studií se rovněž zúčastnil stáže v Belgii a Německu.
28.000 Kč (1.000 €) 34.000 - 39.000 Kč 91
203. ROMAN FRANTA (1962) Námluvy, 2011 akryl, plátno, 70 x 80 cm značeno vlevo dole: R.F. na rubu: Roman Franta „Námluvy“ Vystaveno: 2013, Freudovy sny, Vídeň - České centrum Studium 1990 - 1997 Akademie výtvarných umění v Praze, prof. B. Dlouhý, prof. A. Veselý; 1993 - 1994 San Francisco Art Institute, USA,prof.. J. Morgan, J. Hatofsky, K. Anno. Od 1997 Odborný asistent na Akademii výtvarných umění v Praze.
37.000 Kč (1.321 €) 44.000 - 52.000 Kč
204. MICL (1969) Prasata v žitě, Hotel v Alpách, 2014 oboustranný obraz; olej, plátno, 45 x 60 cm značeno vpravo dole Micl 14; Vystaveno: 2015, Praha Vltavín, Prasata v žitě Autor, malíř a sochař, člen skupiny Natvrdlí. Studium v letech 1990 – 1997 na Akademii výtvarných umění v Praze (malba a sochařství u prof. J. Načeradského, K. Nepraše a J. Davida).
205. STANISLAV VAJCE (1935) Rodina, 1974 perokresba tuší, papír, 29 x 42 cm značeno vlevo dole: vajce 74 Studoval v V. Hrocha, K. Hofmana a J. Blažka na SUPŠ v Uherském Hradišti a malbu u J. Nováka a A. Fišárka na VŠUP v Praze. Často oceňován na mezinárodních soutěžích, zastoupen ve sbírkách v Německu, Moravské galerii v Brně a jinde.
206. FRANK ETTENBERG (1945) Nic víc není třeba udělat, 2005 monotyp, papír, s.p. 54 x 44 cm značeno vpravo dole: Frank Ettenberg 05 vlevo dole: Nothing more to be Done Mezinárodně uznávaný abstraktní malíř, narozen v USA, kde studuje a tvoří, další studia v Novém Mexiku. Od roku 2003 žije střídavě v Rakousku a USA. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha veřejných i soukromých sbírkách především v New Yorku, v Santa Fe, ve Vídni.
207. FILIP KUDRNÁČ (1975) Zátiší, 2014 olej, plátno, 49 x 66 cm značeno vpravo dole: Filip Kudrnáč 2014 Autor - příslušník současné generace, figuralista a krajinář a především superrealista. V letech 1995 - 2001 studoval na AVU.
25.000 Kč (893 €) 30.000 - 35.000 Kč 93
UKÁZKA DĚL KARLA HOLANA
Zelený dům, (Z Dejvic), 1921
Z Letné, 1923
Činžovní domy, 1926 94
Domky pod skálou, 1932
Velbloudi, 1930
Ležící akt s květinami, 1928
UKÁZKA DĚL KARLA HOLANA
Akt na květinovém pozadí, 1928
Sedící akt, 1928
Pouť na Arbesově náměstí, 1926
Provence - náměstí, (1925)
Ulička v Provence (Z Francie), 1925
Přístav, (1930) 95
DRAŽEBNÍ VYHLÁŠKA o konání veřejné dobrovolné dražby, prováděná společnou dražbou ve smyslu zákona č. 26/2000 Sb., o veřejných dražbách, v platném znění 1. Dražebník, obchodní společnost GALERIE PICTURA, spol. s r.o., se sídlem Na Zderaze 270/6, 120 00 Praha 2, IČ 26492261, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 85636, tímto oznamuje, že se dne 07. 10. 2015 v 17:30 hodin, Galerie PICTURA, Na Zderaze 270/6, Praha 2, bude na žádost vlastníků dražených předmětů konat veřejná dobrovolná dražba společná. 2. Dražební předměty jsou označeny a popsány, včetně jejich příslušenství, práv a závazků na nich váznoucích a s nimi spojených, stavu, odhadnuté nebo zjištěné ceny, nejnižšího podání (vyvolávací ceny) a minimálního příhozu v dražebním katalogu, který je přílohou a nedílnou součástí této dražební vyhlášky. Je-li předmětem dražby kulturní památka, je v katalogu na tuto skutečnost upozorněno. 3. Údaje o předmětu dražby v dražební vyhlášce, zejména pak popis stavu předmětu dražby, práva a závazky na předmětu dražby váznoucích, jsou uvedeny pouze podle dostupných informací. 4. Předměty dražby budou draženy v pořadí uvedeném v dražebním katalogu. 5. Složení dražební jistoty se nevyžaduje. 6. Dražebník seznámí v průběhu dražby zájemce s pořadovým číslem draženého předmětu, jeho stručným popisem a nejnižším podáním /vyvolávací cenou/. Po tomto seznámení mohou zájemci /vydražitelé/ činit příhozy viditelným zvednutím dražebního čísla. Dražba předmětu trvá, pokud zájemci/vydražitelé/ činí příhozy. Příhozy určuje licitátor zpravidla tímto způsobem: 100 Kč při okamžité dražební ceně méně než 5.000 Kč 500 Kč při okamžité dražební ceně více než 5.000 Kč, ale méně než 10.000 Kč 1.000 Kč při okamžité dražební ceně více než 10.000 Kč, ale méně než 50.000 Kč 5.000 Kč při okamžité dražební ceně více než 50.000 Kč, ale méně než 100.000 Kč 10.000 Kč při okamžité dražební ceně více než 100.000 Kč, ale méně než 500.000 Kč 50.000 Kč při okamžité dražební ceně více než 500.000 Kč, ale méně než 1.000.000 Kč 100.000 Kč při okamžité dražební ceně více než 1.000.000 Kč, ale méně než 5.000.000 Kč 200.000 Kč při okamžité dražební ceně více než 5.000.000 Kč a více O pořadí příhozů rozhoduje licitátor. K vydražené ceně si dražebník účtuje odměnu ve výši 20 % (včetně DPH) 7. 8.
9. 10.
11.
12. 13. 14.
O způsobu dražby v nepřítomnosti /jinou osobou či po telefonu/ je třeba se informovat v GALERIE PICTURA, spol. s r.o., Na Zderaze 270/6, Praha 2. Cenu dosaženou vydražením je vydražitel povinen uhradit dražebníkovi v hotovosti o nejbližší platební pauze. Cenu dosaženou vydražením lze uhradit vložením částky na účet dražebníka uvedený v bankovním spojení, bezhotovostním převodem, peněžní zásilkou doručenou do vlastních rukou dražebníka nebo jiným způsobem úhrady, který je třeba dopředu dohodnout. Cenu dosaženou vydražením v částce vyšší než 500.000 Kč je vydražitel povinen uhradit nejpozději do 14 dnů ode dne konání dražby. Bankovní spojení dražebníka: UniCredit Bank Czech Republic, pobočka Na Příkopě 20, Praha 1, č. účtu : 4228111004/2700. IBAN: CZ52 2700 0000 0042 2811 1004. Předměty dražby je možno si prohlédnout ve dnech 29. 09.-07. 10. 2015, 10-18 hod., v prostorách provozovny dražebníka GALERIE PICTURA, spol. s r.o., Na Zderaze 270/6, Praha 2. Předměty jsou v provozovně vystaveny na volně přístupném místě a jsou označeny jako předměty dražby. Vydražené předměty budou dražebníkem předány vydražiteli oproti předložení dokladu o zaplacení ceny dosažené vydražením v prostorách provozovny dražebníka Na Zderaze 270/6, Praha 2 v den aukce do 20 hod. nebo v pracovních dnech mezi 10-17 hod., nedohodnou-li se vydražitel a dražebník jinak. Současně vydražitel podepíše a převezme protokol o provedené dražbě, písemné potvrzení o nabytí vlastnictví předmětu dražby, písemné potvrzení o předání předmětu dražby. Vstup na tuto veřejnou dobrovolnou dražbu je bezplatný. Kurz použitý k přepočtu cen do CZK/EUR je orientační.
V Praze dne 16. 08. 2015
GALERIE PICTURA, spol.s r.o.
AUCTION NOTICE on voluntary public auction by joint auction pursuant to Act No. 26/2000 Coll., on public auctions, as amended 1. The auctioneer, GALERIE PICTURA, spol. s r.o., with seat at Na Zderaze 270/6, 120 00 Praha 2, Reg. No. 26492261, registered in the Commercial Register at the Municipal Court in Prague, Section C, insert 85636, hereby announces that on October 07, 2015 at 17:30 Hrs, a joint voluntary auction shall be held upon request from the owners of auctioned items at Galerie PICTURA, Na Zderaze 6, Prague 2. 2. The auctioned items are marked and described, including their accessories, rights and obligations related and linked to them, condition, estimated or ascertained price, lowest bid price (auction price) and minimum bid up in the auction catalogue, which is annexed to and forms an integral part of this auction notice. If the auctioned item is a cultural monument, this fact is shown in the catalogue. 3. Information about the auctioned item in the auction notice, mainly, the description of the condition of the auctioned item, the rights and duties attaching to the auctioned item are given only according to the available information. 4. The auctioned items shall be auctioned in the order in which they are shown in the auction catalogue. 5. Deposit of auction security is not required. 6. The auctioneer in course of the auction acquaints the interested parties with the serial number of the auctioned item, its summary description and lowest bid price /auction price/. After this acquaintance, the interested parties /bidders/ may bid up by visible lifting of their auction numbers. The auction of the item lasts as long as the interested parties /bidders/ bid up. The auctioneer usually determines the bid ups as follows: 100 CZK for a spot auction price that is under 5 000 CZK 500 CZK for a spot auction price that is above 5 000 CZK, but under 10 000 CZK 1 000 CZK for a spot auction price that is above 10 000 CZK, but under 50 000 CZK 5 000 CZK for a spot auction price that is above 50 000 CZK, but under 100 000 CZK 10 000 CZK for a spot auction price that is above 100 000 CZK, but under 500 000 CZK 50 000 CZK for a spot auction price that is above 500 000 CZK, but under 1 000 000 CZK 100 000 CZK for a spot auction price that is above 1 000 000 CZK, but under 5 000 000 CZK 200 000 CZK for a spot auction price that is above 5 000 000 CZK and higher The auctioneer decides on the order of the bid ups. The auctioneer charges a fee equivalent to 20% of the final auction price (including V.A.T) 7. 8.
9. 10.
11.
12. 13. 14.
Information concerning the auction method in case of absence /representation by proxy or auction by telephone/ must be reported to GALERIE PICTURA, spol. s r.o., Na Zderaze 270/6, Prague 2. The final auction price must be paid by the highest bidder to the auctioneer in cash at the nearest payment break. The final bid price may be paid by deposit of the amount in the account of the auctioneer given in the bank details, bank transfer, cash delivered personally to the auctioneer or by another mode of payment, which must be agreed upon beforehand. A final bid price that is above 500 000 CZK must be paid by the highest bidder at the latest within 14 days after the auction. Auctioneer´s bank details: UniCredit Bank Czech Republic, pobočka Na Příkopě 20, Prague 1, A/c No. 4228111004/2700. IBAN: CZ52 2700 0000 0042 2811 1004. The auctioned item may be inspected in the period 29. 09.-07. 10. 2015, 10-18 hrs. in the premises of GALERIE PICTURA, spol. s r.o., Na Zderaze 270/6, Prague 2. The items are on exhibit in the premises at a freely accessible place and are marked as auction items. The auctioned items shall be delivered by the auctioneer to the highest bidder upon submission of the document proving payment of the final bid price in the premises of the auctioneer at Na Zderaze 270/6, Prague 2 up to 20:00 Hrs on the auction date or on working days between 10:00 and 17:00 Hrs, provided the auctioneer and highest bidder do not agree otherwise. At the same time, the highest bidder shall sign and take delivery of the auction protocol, written confirmation of acquisition of property title to the auctioned item, written confirmation of handover of the auctioned item. Access to this voluntary public auction is free-of-charge. The CZK/EUR conversion rate is only for orientation.
In Prague, August 16, 2015
GALERIE PICTURA, spol.s r.o.
Follow our internet auctions at www.pictura.cz/an/iaukce.php
JMENNÝ REJSTŘÍK Ahne rodina - Kamenický Šenov 85 Aleš Mikoláš 75 Augusta Jaroslav 106 Barbarini Emil 68 Barylko Mieczyslaw 193 Bauch Jan 162 Beneš Vincent 166 Brázda Oskar 133 Brechler Vojtěch (Adalbert) 65 Brunner Samuel 108 Bukovac Vlaho 69 Burian Zdeněk 175 Čepelák Ladislav 61 Černá Kateřina 188 Dědina Jaroslav 107 Diviš Alén 167 Dlouhý Bedřich 192 Ettenberg Frank 206 Fára Libor 176 Fencl F. 136 Filla Emil 52, 135 Franta Roman 203 Fuka Vladimír 165 Gödl-Brandhuber Lili 109, 110 Gromnickij Pavel Antonovič 156 Gross František 139 Grus Jaroslav 172 Hallegger Kurt 125 Hegenbarth Josef 117 Hejna Václav 158, 159, 164 Heřmanská Eva 199 Hiller Heinrich 67 Hodonský František 195 Hofman Vlastislav 155 Horejc Jaroslav 90, 92 Istler Josef 60, 184, 185 Jandejsek Vladimír 187 Ježek Stanislav 170 Jilovský Georg (Jiří) 118 Jiránek Miloš 91 Jiroudek František 160, 161 Kahler Eugen von 111 Kars Georg 131
Kokoschka Oskar 102 Kolář Jiří 174, 177 Kopf Maxim 119 Kostial Karel 113 Kovařík Slavoj 173 Krejčí Jiří 171 Kremlička Rudolf 98 Kroča Antonín 194 Kubín (Coubine) Otakar 54, 55, 56, 101 Kudrnáč Filip 201, 207 Kunft Alfred 115 Kupka František 79 Langer Karel 95 Larwin Hans 124 Lauda Jan 93 Lebeda Otakar 100 Leduc Paul 94 Lhoták Kamil 59 Líbal František 78, 104 Liesegang Helmut 73 Máchal Svatopluk 140 Mařák Julius 66 Mather Rudolf 122 Micl 204 Miljan Niko 132 Multrus Josef 129 Nejedlý Otakar 81, 83 neznámý středoevropský malíř 126 Novotný Jiří 180 Oliva Viktor 71 Orlik Emil 103, 112 Pascin Jules - připsáno 89 Pelc Antonín 138 Piepenhagen August (Bedřich) 64 Piskač Bedřich 96 Placatka Ladislav 181 Pollack Max 120 Porcelánka Duchcov 86 Poš Jaroslav 130 Preissig Vojtěch 80 Prymusová-Stachová Herta 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154
Püschel Ludwig Rada Vlastimil Radimský Václav Reinicke René Rosenbaum Julius Sedlecký Zbyněk Schade Karl Martin Schicho Karel Skramlík Jan Slavíček Jan Smutný Oldřich Souček Karel Soukup Vít Sozanský Jiří Spielmann Oskar Stibůrek Antonín Sůra Jaroslav Sýkora Gustav Sýkora Zdeněk Šafařík Jan Šimák Lev Šimon František Tavík Šimůnek Jaroslav Šlenger Karel Šnajdr Miroslav Šuhájek Jiří Teschner Richard Tichý František Tikal Václav Toman Karel Urbásek Miloš Váchal Josef Vajce Stanislav Wagner Karel Wagner Libor Wagner Ernst Waldhauser Antonín Zamazal Jaroslav Veris Zátková Růžena (?) Zrzavý Jan
116 157 82 99 128 202 87 70 72 137 190 168 196, 197 191 123 198 189 97 62 76 169 49, 50, 51 84 141 186 200 114, 121 53, 57 178, 179 88 63 48 205 105 182, 183 127 77 163 134 58
Další důležitá upozornění 1. Dražené předměty byly prozkoumány a oceněny předními odborníky, kteří spolupracují s dražebníkem. 2. K některým předmětům náleží posudky soudních, nebo odborných znalců. Je-li tato skutečnost uvedena v katalogu, bude předmět vydražiteli předán včetně posudků. GALERIE PICTURA, spol. s r. o., může na požádání zajistit ke každému prodávanému předmětu odborný posudek, restaurátorský průzkum nebo restaurování díla. Náklady nese objednatel. 3. Dražené předměty jsou nabízeny ve stavu, který je adekvátní době vzniku. Některé předměty byly na náklady prodávajícího ošetřeny odbornými restaurátory. Upředmětů, jejichž poškození je větší než obvyklé opotřebení časem, je v katalogu vyznačeno „poškozeno“. 4. Nejnižší podání tvoří zpravidla 2/3 odhadní ceny.
GALERIE PICTURA, spol. s r. o. Aukční a komisní prodej, nákup za hotové, expertizy, poradenství, budování sbírek tel.: 224 233 810 mobil: 603 741 674 fax: 224 922 948
[email protected] www.pictura.cz