183. aukció 2012. május 22–23. kedd–szerda
Régi mesterek, 19. és 20. századi festmények árverése Árverés:
2012. május 22-én, kedden 17 órától 1–223. tétel 2012. május 23-án, szerdán 17 órától 301–522. tétel A kiállítás megtekinthető:
május 12-től 20-ig naponta 10–18 óráig,
Dates of Sale:
Tuesday 22 May 2012, 5 pm lot 1–223. Wednesday 23 May 2012, 5 pm lot 301–522. On View:
12 – 20 May Open daily 10 am – 6 pm
Budapest V., Balaton utca 8. Telefon: +36-1-475-6000, +36-1-475-2090 • Fax: +36-1-475-6005 További információk a
[email protected] e-mail-címen. A Magyar Műtárgy- és Régiségkereskedők Országos Szövetségének tagja
A festményeket felvette:
Mayer Vera festménybecsüs Mecseki Eszter művészettörténész, igazságügyi szakértő Nagy József festmény- és műtárgybecsüs ✝ Nagyházi Csaba festmény- és műtárgybecsüs Pavlicsné Haász Mónika műtárgybecsüs Az árverés vezetője:
Soóky Marietta A címlapon a 54. tétel, a hátsó borítón a 470. tétel látható. Nyomtatta:
Árverési feltételek 1. A Nagyházi Galéria mint árverési ház az árverést – az árvereztetők megbízásából mint kereskedelmi képviselő – szervezi, rendezi és vezeti. Az árvereztetők által átadott tételek a katalógus sorrendjében kerülnek kikiáltásra úgy, hogy az árverésvezető a sorra kerülő tárgy katalógusszámát valamint kikiáltási árát élő szóval kihirdeti, amire a venni szándékozók tárcsa feltartásával teszik meg ajánlatukat. Árverezni kizárólag az aukció megkezdése előtt, ügyfélkártya, illetve név és lakcím szerint regisztrálva, licitáló tárcsával lehet. A vevők a tárcsa átvételével, mint ráutaló magatartással kifejezik, hogy az árverési feltételeket magukra nézve kötelezően fogadják el. 2. A tárgy tulajdonjogát az árvereztetőtől leütéssel az az árverési vevő szerzi meg, aki a legnagyobb árajánlatot teszi, kivéve, ha a katalógusban jelzett VÉDETT tárgy esetében az 2001. évi LXIV. tv.-ben biztosított elővásárlási jogát a magyar állam érvényesíti. 3. Az Aukciósház mint kereskedelmi képviselő az árvereztető – megbízó – nevében és képviseletében, annak teljeskörű meghatalmazása alapján jár el, e meghatalmazás alapján jogosult az aukció során legmagasabb vételárat kínáló vevővel az adás-vételi szerződés megkötésére és a vételár átvételére. Az Aukciósház fentartja a jogot, hogy a katalógusban szereplő egyes tételek árverezését mellőzze. Licitlépcsők Emelkedés 20 eFt alatt 1 eFt 20 eFt és 50 eFt között 2 eFt 50 eFt és 100 eFt között 5 eFt 100 eFt és 200 eFt között 10 eFt 200 eFt és 500 eFt között 20 eFt 500 eFt és 1 000 eFt között 50 eFt 1 000 eFt és 2 000 eFt között 100 eFt stb. 4. A vevő a vételárat készpénzben vagy annak 20%-át foglalóként az árverésen azonnal tartozik kifizetni. Amennyiben a teljes vételár egy összegben az árverésen kifizetésre kerül, úgy a tárgy a helyszínen átvehető. A vételár kiegyenlítése történhet hitelkártyával (Visa, Master, Amex) is, ez esetben 3 % hitelkártya jutalékot számolunk fel. A kereskedelmi képviselő biztosítja annak lehetőségét, hogy az árverési vevő a foglalót meghaladó vételárrészt az árverés időpontjától számított 14 napon belül egyenlítse ki. A vételárba a foglaló összege - határidőben történő teljesítés esetén - beleszámít. Amen�nyiben az árverési vevő a megadott határidőig az árvereztetőnél a teljes vételárat nem rendezi, úgy ez esetben a kereskedelmi képviselő (az Árverési ház) az árverési vevő ajánlatát érvénytelennek tekinti. Ebben az esetben a vevő által adott foglaló részére nem jár vissza. 5. A vevő a kereskedelmi képviselő részére közvetítői díjat tartozik fizetni 13 000 eFt (€ 50 000) leütési árig 21%-ot, ezt meghaladó leütési ár esetén a 13 000 000 HUF feletti összeg 18%-át. 6. A vevő a vételár kiegyenlítését követően köteles gondoskodni a megvett tárgy elszállításáról saját költségére és felelősségére. Ennek elmulasztása esetén a kereskedelmi képviselő nem felel a tárgy sérüléséért, és az árverést követő 15. naptól a vételárra számított havi 5% tárolási díjat számol fel. Amennyiben az árverési vevő az árverést követően felszólítás ellenére a megbízás tárgyát nem szállítja el, úgy ez esetben 6 hónap elteltével a kereskedelmi képviselő a tárgyat szabadon értékesíti – a költségei levonását követően – a fennmaradt összeget pedig a vevő javára letétként őrzi. 7. Tilos mindenféle összebeszélés vagy vállalkozás, amely arra irányul, hogy harmadik személyeket szerfelett magas vételár kínálatára rávegyen és így megkárosítson. 8. Az árverés előtti kiállításon és az árverésen minden tárgy megtekinthető. 9. A katalógusban szereplő leírások és illusztrációk kizárólag azonosításul szolgálnak, így a vevőknek saját maguknak kell – az árverést megelőzően – meggyőződniük az árverési tételek állapotáról és arról, hogy azok megfelelnek-e a katalógus leírásának. A leütés után kifo-
gásnak, vagy felszólamlásnak nincs helye kivéve, ha a tárgy hamis – bár a katalógusban eredetinek van feltüntetve. Ebben az esetben az árverési vevő írásban, a tárgy származásával, vagy eredetiségével kapcsolatban felmerülő első kételytől számított 3 hónapon belül, de legkésőbb az árverés napjától számított 5 éven belül felszólamlással élhet. Az Aukciósház vállalja, hogy az adás-vételi szerződés megkötésétől számított 5 éven belül a felszólamlótól az értékesített tárgyat a leütési ár, valamint az árverési közvetítői díj összegének ellenében visszaveszi, amennyiben arról független igazságügyi szakértő megállapítja, hogy nem eredeti. 10. A tárgyak szavatosság nélkül, minden hibájukkal és hiányosságukkal együtt abban az állapotban kerülnek eladásra, melyben az árverés idején vannak. 11. Az eladásra kerülő tárgyak kikiáltási ár alatt nem vásárolhatók meg. Az árverező által tett ajánlatért, a lefizetett árverési árért a kereskedelmi képviselő felelősséget nem vállal, és nem kötelezhető, hogy nevezett tételt ugyanezen az áron egy későbbi időpontban újra árverésre ajánlja vagy forgalomba hozza. 12. VÉTELI MEGBÍZÁS: Amennyiben a vevő személyesen nem kíván részt venni az árverésen, úgy az általa adott vételi megbízás alapján, helyette a kereskedelmi megbízott – a megbízásnak megfelelően – hivatalból árverezhet, illetve telefonon személyesen licitálhat. Telefonos vételi megbízást 300 euró, ill. 80 eFt alatt nem fogadunk el. Telefonos vételi megbízás esetén – amennyiben a telefonos kapcsolat nem jön létre (a hívott fél bármilyen oknál fogva nem elérhető) – a kikiáltási áron való vételi szándéknak tekintendő. Esetleg felmerülő kommunikációs problémákért felelősséget nem vállalunk. Vételi megbízásban meghatározott összeg 20%-a előlegképpen lefizetendő, amiről a megbízó fél átvételi elismervényt kap. Ha ugyanarra a tárgyra harmadik személy magasabb összegre ad megbízást vagy az árverés résztvevői magasabb ajánlatot tesznek, úgy a megbízó az árverés után az előleget – a vételi megbízás elismervényének ellenében – minden levonás nélkül visszakapja. Amennyiben a vételi megbízás sikeres, az előleg foglalónak tekintendő. 13. Az árverési katalógusban „VÉDETT” jelzéssel szereplő tárgyakat Magyarországról kivinni nem lehet. A „VÉDETT” jelzésű tárgyak mindenkori tulajdonosait a múzeumok nyilvántartásba veszik, a tulajdonosváltozás kötelezően bejelentendő. 14. KIVITELI ENGEDÉLY: A kulturális javak külföldre viteléről a 2001. évi LXIV. törvény rendelkezik. A kulturális javak véglegesen csak a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal engedélyével vihetők ki az országból. Az engedély nélkül, valamint a végleges kiviteli engedéllyel kivihető kulturális javak külföldre vitelével (engedélyeztetés, csomagolás, vámkezelés, szállítás) a Nagyházi Galériával együttműködő szakértő cég foglalkozik. FOR-ANT-EX, H-1071 Budapest, Városligeti fasor 47-49. A részletekkel kapcsolatos előzetes információ és árajánlat a +36-1-321-3742-es telefonszámon vagy az
[email protected] e-mail címen kérhető. 15. Az árverés végén az el nem kelt tárgyak újraárverezését lehet kérni a kereskedelmi képviselőtől. A katalógusban jelzett euróárak kizárólag információs céllal szerepelnek. Az elszámolás alapja minden esetben a vételár kiegyenlítése napján érvényes valuta árfolyam. 16. SZÁLLÍTÁS: A tárgyak elszállítása vevő költségére és felelősségére történik. Nagyházi Galéria és Aukciósház, mint kereskedelmi képviselő Budapest, 2012. május
Conditions of sale 1. The auction is organized, handled and conducted by the auctioneer, Nagyházi Galéria Árverési Ház, acting as an agent on behalf of the vendor. The lots called up are in succession as in the catalogue. The auctioneer announces the catalogue number of the lot in question and buyers indicate their wish to bid by raising their paddle. Buyers may participate in the bidding only with a numbered bidding paddle. To receive a paddle buyers shall be registered with name and address, or client card preceding the auction. Being registered buyers acknowledge to accept the conditions of sale. 2. On the fall of the auctioneer’s hammer, title to the offered lot will pass to the highest bidder acknowledged by the auctioneer. However, in case of lots marked as "protected items" (VÉDETT) in the catalogue, Hungarian museums reserve the right to buy the item at the hammer price. (Law No. LXIV. of 2001.) 3. The buyer has to pay 20 % of the hammer price, as deposit, in cash immediately after the sale. In case the whole price is paid, the buyer can have the object after the sale. A possibility to pay the amount over the deposit within the space of 14 days is rendered by the agent. The deposit is part of the hammer price on condition that it is paid within 14 days. In case of non-payment within two weeks of the date of the sale, the agent Nagyházi Galéria Árverési Ház regards the buyer's bid as null and void in which case the buyer has no right to reclaim the deposit. Nagyházi Gallery reserves the right to reject the auctioning of certain lots listed in the catalogue. Bidding steps under 20 000 HUF 1 000 HUF between 20 000 – 50 000 HUF 2 000 HUF between 50 000 – 100 000 HUF 5 000 HUF between 100 000 – 200 000 HUF 10 000 HUF between 200 000 – 500 000 HUF 20 000 HUF between 500 000 – 1 000 000 HUF 50 000 HUF between 1000 000 – 2 000 000 HUF 100 000 HUF 4. A buyer’s premium shall be added to the hammer price and paid by buyers: 21% (including 5% artists’ royalty as enacted by Law No. LXXVI 1999.) of the hammer price up to and including 13 000 000 HUF (€ 50 000) and 18% of the amount exceeding 13 000 000 HUF (Law No. XXIX. 1996). 5. Immediately after sale the buyer assumes full risk and responsibility thereof for the lot including any loss or damage and for shipment. The auctioneer is not responsible for any damage occuring after the sale. If the buyer fails to ship the purchased item the auctioneer has the right to charge 5 % of the price as storage and handling price per month from the fifteenth day of the date of the auction. In case the buyer fails to removed the goods - in spite of being called upon to do so - after 6 months the agent has the right to sell the item and will preserve the amount for the buyer as deposit minus expenses. 6. No seller may bid nor may any third party bid on seller's behalf in order to reach an unreasonably high price thus inflicting a loss on any other party. 7. All lots are available for inspection prior to and during the sale. 8. Descriptions and illustrations in the catalogue are for identification only. Buyers should satisfy themselves prior to the sale as to the condition of each lot and should rely on their own judgement as to whether the lot accords with its description. The Auction House will not accept any complaints after the fall of the auctioneer’s hammer ont he lot unless the item proves not to be genuine despite being marked so in the catalogue. In such case the buyer may contest the sale in writing within three months of his/her doubt to the provenance or the authenticity of the item, but no later than five years from the date of the auction. The Auction House undertakes to repurchase the item from the buyer for a price including the hammer 4
price and the agency fee if an independent expert establishes that the item is not genuine. 9. All goods are sold with all faults and imperfections they have at the time of the sale without any warranty. 10. No object will be sold for an amount less than the estimate price in the catalogue. The auctioneer bears no responsibility for validity of the bids. The Auction House shall not be obliged to re-offer the lot for the hammer price at a future auction. 11. In our discretion, The Auction House will execute order bids or accept telephone bids as a convenience to clients who are not present at auctions in accordance with a purchase assignment. Telephone bids will not be accepted for items with starting prices below € 300 (80 000 HUF). If the connection cannot be established in case of telephone bids (i.e. the bidding person cannot be reached for any reason), it is consedered a bid for purchase placed on the starting price. We assume no liability for any difficutlies in telecommunication that may arise. Fifty per cent of the amount agreed upon in the order bid is to be paid prior to sale on which the buyer is to be given acknowledgement of receipt. In case a higher bid is left for the same lot by a third party or is by buyers in the saleroom, the the advance will be paid back to the absentee bidder. If the order to buy is succesfully executed, 20% of the purchase price is to be considered as deposit from the advance. 12. No objects marked "VÉDETT" (protected) in the catalogue may be taken abroad. Owners of protected goods will be registered by museums which should be notified in the case of any change in ownership. 13. The exportation of cultural goods is governed by the Law No. LXIV of 2001. Cultural goods may be finally exported from the country only in the possession of a license issued by the National Office of Cultural Heritage. A special company – in corporation with Nagyházi Gallery – deals with the exportation of cultural goods to be exported without license or with a final exportation license (licensing, packaging, customs clearance, transportation). For further information, as well as expertise and quotation, please contact FOR-ANT-EX (H-1071 Budapest, Városligeti fasor 47-49.)on the phone number 00-36-1321- 3742 or by their e-mail address:
[email protected]. 14. Credit Cards –Visa, Master Card- subject to an additional 3% chargemay be accepted at the sale. 15. Unsold lots may be asked to be re-auctioned by the agent at the end of the sale. The Euro rate indicated in the catalogue is only for information. The basis of the account shall always be the exchange rate at the date of the payment of the purchase price.
Nagyházi Galéria és Aukciósház as agent/auctioner Budapest, May 2012
Fontos információk a vásárlók számára Írásbeli vételi megbízás Megbízás alapján is teljesítünk vásárlásokat. Szolgáltatásunk ingyenes. A tételt a többi licit függvényében a lehető legalacsonyabb áron biztosítjuk. Ugyanolyan összegű megbízás esetén a korábban beérkezőt részesítjük előnyben. Kérjük, mindig határozza meg a felső limitet, azt az összeget, amit, ha részt vesz az aukción, megadna a tárgyért. Enélkül vásárlási megbízásokat vagy korlátlan limiteket nem fogadunk el. Telefonmegbízásokat csak a megbízó kockázatára és írásbeli (levelével vagy fax bank garancia) megerősítés alapján fogadunk el. Faxszámunk vételi megbízás esetén: Nagyházi Galéria (36-1) 475-6005. A sikeres licit érdekében határozottan felhívjuk a figyelmét, hogy megbízását legkésőbb 24 órával az aukció előtt juttassa el.
Licitálás tárcsával Az aukció megkönnyítése érdekében kérjük kedves vásárlóinkat, hogy tárcsával árverezzenek. A számozott tárcsák megkönnyítik az aukció vezetőjének, hogy az Ön licitjét azonosítani tudja. Abban az esetben, ha Ön a sikeres licitáló, kérjük, győződjön meg arról, hogy az aukció vezetője az Ön számával ütötte le a tételt. Bármilyen probléma esetén azonnal jelezzen az aukció vezetőjének. Az Ön kényelme érdekében lehetőség van regisztrálásra. Ez esetben az Önnél leütött tételeket tárcsaszámával gyűjtjük, melyet licitálása befejezése után egyben rendezhet.
A katalógusban előforduló szakkifejezések magyarázata 1. Az a festmény, amely a katalógusban a festő nevével szerepel, véleményünk szerint az illető festő műve. Pl. Steen Jan H. (1626–1679). 2. Az a festmény, amely a katalógusban „…nak tulajdonított” műként szerepel, véleményünk szerint feltehetőleg annak a festőnek a műve. 3. Az a festmény, amely mellett a „műhely” jelzés áll, véleményünk szerint az illető művész műhelyében készült, akár személyes közreműködésével. 4. Az a festmény, amelyet „köre” jelzéssel láttunk el, véleményünk szerint egy, a festő hatása alatt dolgozó másik művész egykorú munkája. 5. Az a festmény, amelyet „…követője” jelzéssel láttunk el, véleményünk szerint egy, a feltüntetett művész stílusában készült, de később működő művész munkája. 6. Az a festmény, amelyet „…iskola” jelzéssel láttunk el, továbbá hely vagy régió és/vagy dátum megnevezéssel, véleményünk szerint abban az időben és helyen készült, pl. nápolyi iskola 17. század. 7. A „jelzés” véleményünk szerint azt jelenti, hogy a szerzőt nem lehet teljes biztonsággal azonosítani, vagy hogy a jelzés később került a képre, más kéztől származik. 8. A képek méretét cm-ben adjuk meg (magasság, szélesség).
Fizetés módja A fizetés módja az árverési feltételek 4. és 5. pontja szerint készpénzzel történik. A kikiáltási árakat euroban a katalógus lezárásakor érvényes árfolyam alapján számítottuk ki. Az árverés idején ettől eltérő árfolyam lehetséges. Telefonon történő licit vagy írásbeli vételi megbízás esetén a vételárat a Nagyházi Galéria számlájára: forint átutalása esetén IBAN HU 56 10300002-20110565-00003285; euró átutalása esetén IBAN HU 38 10300002-51200042-26304883; GB Pound átutalása esetén IBAN HU 38 10300002-2011056540420017 (Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. Budapest, Váci u. 38.) küldeni szíveskedjék. A szállítás költségei a vevőt terhelik.
Important Information for Buyers Absentee Bids
If instructed we will execute bids and advise intending purchasers. This service is free. Lots will always be bought as cheaply as is allowed by other bids. In the event of identical bids the earliest will take precedence. Always indicate a „top limit” – the amount to which you would bid if you were attending the auction yourself. „Buy” of unlimited bids will not be accepted. Orders when placed by telephone are accepted only at the sender’s risk and must be confirmed before the sale by letter or fax (with bank guarantee attached)Fax no. for bids only: Nagyházi Galéria (36-1) 475-6005. To ensure a satisfactory service to bidders we strongly urge you to send bids so that they are received at least 24 hours before the sale.
Paddle Bidding
To assist the progress of the sale all intending buyers are asked to collect a bidding paddle before the commencement of selling. All intending purchasers should bring with them some personal identifications. The numbered paddle may be used to indicate your bid to the auctioneer during the sale. Should you be the successful buyer of any lot please ensure that your bid paddle can be seen by the auctioneer and that it is your number that is called out. Should there be any doubts as to price or buyer please draw the auctioneer’s attention to it immediately. All lots sold will be invoiced to the name and address given on the issue of the numbered bid paddles and cannot be transfered to other names and addresses. Please do not mislay your paddle. In the event of loss please inform the sales clerk immediately as others could misuse your paddle. At the end of the sale please return the paddle to the registration desk.
Storage Charges
Items not collected within 14 days will be liable to storage transport and insurance charges.
Methods of Payment
Payment should preferably be made in cash immediately after the sale (see conditions of sale, point 3. and 4). The starting prices placed in the catalogue are given in euro based on rates of exchange i.e. the date for the dead-line of the catalogue. Please, note, that rates of exchange may be different on the date of sale. For telephone bidding and absentee bids only: payment in HUF to the bank account of Nagyházi Galéria IBAN HU 56 10300002-20110565-00003285 (Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. 1056 Budapest, Váci u. 38.); payment in EUR to the bank account of Nagyházi Galéria IBAN HU 38 10300002-51200042-26304883 (Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. 1056 Budapest, Váci u. 38.); payment in GB Pound to the bank account of Nagyházi Galéria IBAN HU 38 10300002-20110565-40420017 (Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. 1056 Budapest, Váci u. 38.). Please include lot number, your name, account number and invoice number
with your instructions to the bank. (Payment has to be made immediately for absentee bids and telephone bidders.) Buyers are advised that property will not be released until payments have been cleared. Despatch will be at the buyers expense.
Explanation of Cataloguing Terms 1. Pictures catalogued under the surname and Christian name of the painters are in our professional opinion works by the artists indicated, e.g. Steen, Jan (1626–1679). 2. Pictures catalogued with the phrase tulajdonított (=attributed to) are in our learned opinion works made probably by the artist indicated. 3. Pictures catalogued with the phrase műhelye(= Studio of) are in our learned opinion works made in the studios of the artists indicated, executed possibly under their direction e.g. Studio of Steen, Jan H. 4. Pictures catalogued with the phrase köre (= Circle of) are in our learned opinion works made in the period of the indicated artists’ activity and under their influence. 5. Pictures catalogued with the phrase követője (= Follower of) are in our learned opinion works by an other artist working in the style of the indicated artists but at later dates. 6. Pictures catalogued with the phrase iskolája (= School) each accompanied by a placename and date are in our learned opinion works executed at the indicated time and location, e.g. Olasz 18. század, Italy. 18th century. 7. The term jelzés (=„bears a signature”) means that the artist could either not be identified or that the artist’s name has been added at a later date by another hand. 8. Dimensions are given in cms, height before width. 9. The prices in the catalogue are not estimated but first bidding prices as is the custom in Hungary.
Névmutató A.O. monogrammal
Clodion, Claude Michel
G. V. monogrammal
Gaády Käyser Lajos
Itáliai festő, 18. sz. első fele
93 60
Adorján Attila
479
Cossiers, Jan
Aichele, Paul
Cuylenborch, Abraham van után,
Albotto, Francesco
18. sz.
Gádor Emil
Itáliai festő, 18. sz. vége
Gádor István
509
Itáliai szobrász,
19. sz. második fele
Ivanácz Zsolt József
Czencz János
Galla Endre
Anto (Antoszkiewicz), Maria
Czene Béla, ifj.
Garcin, Th. jelzéssel,
Antwerpeni festő, 1600 körül
Czóbel Béla
19. sz. vége
Askendolf, Anders Monsen
Czumpf Imre
463
Gauermann, Friedrich után,
Asszonyi Tamás
Csabai Kálmán
19. sz.
Csák Máté
Gauermann, Friedrich után,
460, 464
Barabás Miklós
88, 96,
Iványi-Grünwald Béla műhelye, 425
1930 körül 107
Iványi-Grünwald Béla műhelye, 368
20. sz. eleje
19. sz. második fele
Jancsek Antal
98, 129, 130
Csernus Tibor
454, 457, 470
Gautier, Jacques Louis
Járitz Józsa
413
Barcsay Jenő
465
Dalí, Salvador
466, 469, 489
Gemito, Vincenzo
Bartl József
Dana, A.A.Gd jelzéssel
501
Giandi, Luciano jelzéssel Rubens
Baska József
Dayka Antal
után, 19. sz.
Bassi, E. jelzéssel, 19. sz. vége 117
De Chirico, Giorgio
Glatz Oszkár
352
Batoni, Pompeo Girolamo után,
Dél-itáliai festő, 18. sz.
Cserépy Árpád
43, 65
Angyalföldi Szabó Zoltán
Bálint Endre
Itáliai festő, 18. sz. eleje
19. sz.
Diener Dénes Rudolf
Begeyn, Abraham Jaun
Dolci, Carlo után, 19. sz. eleje
329 64
Gobell Smith jelzéssel,
Kántor Lajos
475
Karlovszky Bertalan
Károlyi Ernő.
Károlyi Zsigmond
Gremsperger Ernő
Karvaly Mór
Gruber Béla
Kássa Gábor
Éder Gyula
Benczúr Gyula
Edvi-Illés Aladár
Guérard, Bernhard von
Benkhardt Ágost
Egry József
Gulácsy Lajos
Beregi S. jelzéssel, 20. sz. eleje 171
Észak-itáliai festő, 18. sz.
Gyarmathy Tihamér
Berger jelzéssel, 19. sz. közepe 90
Észak-itáliai festő, 1600 körül
Györky József
Kaufmann, Karl
Kelety Gusztáv
Kemenszky Árpád
447, 451 456
Kerényi Jenő
111, 113
452, 461, 506, 507
Hagyik István
Kéri László
Bernáth Aurél
Faragó jelzéssel, 1900 körül
Hajnal Mihály
Kern, Herman
Beron Gyula
Faragó Márton
Hajós Imre László
Kézdi Kovács László
Birkás István
522
Fekete József
Kisfaludi Strobl Zsigmond
516
Bloemen, Jan Frans van köre, 18. sz. első fele
Észak-itáliai festő, 18. sz.
Kádár Béla
Bencze jelzéssel
168, 204, 306, 340
Dudits Andor
Berkes Antal
379
Greguss János
131, 143
Jobbágyi Gaiger Miklós K. Spányi Béla
20. sz. eleje
Belányi Viktor
377
312, 313
510, 517
Háry Gyula
Fekete M. jelzéssel, 45
Boemm Ritta, Fehér Kálmánné 409
194, 195, 304
Kleinheincz Magdolna
434, 435
20. sz. eleje
Hatvany Ferenc, báró
Klie Zoltán
408
Feleki Fetter Frigyes
Hegedűs László
Klimó István
Fényes Adolf
Hegyi György
Kokas Ignác
498
Borúth Andor
Fenyő Andor Endre
362
Hermann, Ludwig
Kondor Béla
Börtsök Samu
365
Ferenczy Béni
511
Hikádi Erzsébet, Czene Béláné
Konfár Gyula
384
Bragnoli jelzéssel, 20. sz. eleje 339
Ferenczy Valér
395, 493
Koppány Attila
Feszty Árpád
Hincz Gyula
426, 427
Kosarek, Adolf
Fiume, Salvatore
520
Holesch Dénes
Boldizsár István
311, 366, 383
Harpignies, Henry-Joseph
Bresciai festő, 1580 körül Bruck Lajos
155, 159, 202
Buhály József
484
Francia festő, 1800 körül
Burchard Bélaváry István
Francia festő, 20. sz. eleje
Canaletto követője, Francesco Tironi Canova, Antonio után, 19. sz.
Cassana, Giovanni Agostino
Cipriani, Adolfo
20. sz. első fele
Hollósy Simon Ibres Alters jelzéssel
Francia festő, 46
Holland festő, 1700 körül
Frank Frigyes 385, 388, 399, 402
Koszkol Jenő
336
Kovács Ferenc
Kovács Margit
502, 503, 504
Körösfői-Kriesch Aladár
Illencz Lipót
Közép-európai festő, 18. sz.
326 71
Ilosvai Varga István
Kübler, Ludwig
Friedländer, Alfred
Itáliai festő, 17. sz.
Lakos Alfréd
Fürjesi Csaba
Itáliai festő, 18. sz.
51, 69
Le Roy, Jules
Lengyel festő
341
Lengyel festő, 18. sz.
Német festő,
Poll Hugó
19. sz. második fele
57, 75, 128
Pólya Tibor
Lengyel festő, 1870 körül
Német festő, 20. sz. eleje
Ligeti Antal
Német szobrász, 16. sz. első fele 11
Pray jelzéssel,
Litteczky Endre
Németalföldi festő, 18. sz.
19. sz. második fele
Lotz Károly
Neogrády Antal
Prohászka István
Löschinger Hugó
353
338 38
192, 193, 198,
207, 208, 314, 315, 416
Mácsai István
Nyugat-Magyarországi szobrász,
Madarász Viktor
18. sz.
Magyar festő, 1850 körül
Olcsai Kiss Zoltán
Rechert, J. jelzéssel,
Magyar festő, 19. sz. közepe
Orosz Gellért
1900 körül
19. sz. második fele
37 14
Siegmund von köre
Szabó Antal
Szabó Gyula
387, 444, 446
Szánthó Mária
376, 381, 382
Szász Endre
Székely Andor, Dobai 61
Székely Bertalan
121, 189
Rác András
437
Szenes Fülöp
Ranftl, Mathias
Szilády Margit
330
Szilvássy Pál
Orosz ikonfestő, 1800 körül 21, 29
Reissmann Károly Miksa
Orosz ikonfestő,
Reni, Guido után,
Szkicsák Klinovszky István
Szőnyi István
Sztelek Norbert
411
19. sz. első fele
Szüle Péter
Magyar festő, 1920 körül 319, 378
Orosz ikonfestő, 19. sz. második fele
Réti István
Tahi Antal
Réti Mátyás
Telcs Ede
Telepy Károly
Tihanyi Lajos
Magyar festő,
17, 18, 19, 20, 23, 24
Orosz ikonfestő,
20. sz. első fele
307, 398
Magyar szobrász, 18. sz.
Magyar szobrász,
Ribera, Jusepe de követője,
19. sz. vége
22, 26
Orosz ikonfestő,
17. sz.
Ridovics László
1900 körül
19. sz. első fele
19. század vége
Magyar festő, 19. sz. vége 126, 180 Magyar festő, 20. sz. eleje
Sugár Gyula
Purgau, Franz Michael
Lukáts Sámuel
Magyar festő,
Neustück, Maximilian
367, 369
Pongrácz (Popper) B. Szigfrid
Steinacker, Alfred
16, 25, 27
Orosz ikonfestő, 20. sz. eleje
20. sz. eleje
Magyar szobrász, 20. sz. eleje 508
Osztrák festő, 18. sz.
Rippl-Rónai József
Magyarországi festő, 17. sz.
Osztrák festő, 18. sz. eleje
Római festő, 18. sz.
Magyarországi szobrász, 18. sz. 13
Osztrák festő,
Mailer, F. jelzéssel, 1900 körül 110
18. sz. második fele
Mansbarth, L. jelzéssel
Osztrák festő, 19. sz.
Margitay Tihamér
Osztrák festő,
Marosán Gyula
19. sz. első fele
Marton László
Osztrák festő,
Martsa István
19. sz. közepe
Rilcoucourt, J. jelzéssel, 415 355, 358, 375 52
Róna József 66 48, 68, 147 77, 83, 127 74, 86, 89
Rónai jelzéssel, 20. sz. eleje
Rottmann Mozart
135, 140, 173
Ruben, Franz Leo
Osztrák festő, 19. sz. második fele
Rubens, Pieter Paul után, 18. sz. vége
Medgyessy-Kovács Gyula
Osztrák festő, 1900 körül
Rubens, Pieter Paul után,
Mednyánszky László báró 175, 176,
Osztrák szobrász,
177, 178, 184, 185, 186, 187, 190
19. sz. vége
Rudnay Gyula
Mészöly Géza
Osztrák szobrász, 1920 körül
S.E. monogrammal
115, 151
19. sz. eleje
Mihalovits Miklós
Osztrák vagy német festő,
Miro, Joan
468
19. sz. második fele
370, 373, 374
433, 477
Uitz Béla
Ujházy Ferenc
Vadász jelzéssel
Vágh-Weimann Elemér
Vágó Sándor
Varga Vasil
Vasarely, Victor
467
Turcsán Miklós
80, 119, 120, 144
Trifonov, Georgi
Dyck után, 19. sz.
440, 491
343, 345 443, 445
Rubens, Pieter Paul és Anthonis van
Maury, Francois
Martyn Ferenc
Tornyai János Tóth Menyhért
482, 483, 485, 486, 487, 488
Vastagh György, id.
136, 328
Vaszary János
188, 455
Velencei festő, 18. sz. 59 347, 372 67
Vén Emil
Vernet, Claude Joseph után, 1800 körül
Sándor József
Vernier, Emile Louis
Scheiber Hugó
396
Véső Ágoston
429, 430, 450
Paini, A. jelzéssel,
Schéner Mihály
Veszprémi Imre
Páll Lajos
418
Vigée-Lebrun, Elisabeth után
Móritz Sándor
331
Pándi Kiss János
505
Schmidt (Kremser Schmidt) Martin
Vígh Bertalan
Nádler Róbert
303, 308
Pap Domonkos
Johann
Vlaszov, Alekszej
Wagner jelzéssel
Seifert, Victor Heinrich
Wagner, Hans Johann
Senyei Oláh István
Zeller Mihály
Molnár C. Pál Molnár Z. János
Nagy Vilmos
Papp Oszkár
Náray Aurél
Pécsi Pilch Dezső
Négely Rudolf
Pekáry István
414, 417
Perlmutter Izsák
172, 356
Német festő, 18. sz.
58, 63, 70
Német festő, 1800 körül Német festő, 19. sz. első fele
101 76
448, 449 412
420, 428, 431, 492, 497
Schönberger Armand
Siegel, Anton
2, 3
Zemplényi Magda
Picasso, Pablo
Sikuta Gusztáv
Zemplényi Tivadar
Plammer jelzéssel
Somogyi József
Zombory Lajos
518 94
473 137, 324 371
1. 2. 3.
1. G. V. monogrammal Diana és Callisto, 1799 barna tinta, papír, 400 × 555 mm, j.b.l.: G. V. 1799
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
2. siegel, anton (1763 – Bécs, 1846) Ágfalva Bánfalva felől, 1840 akvarell, papír, 195 × 305 mm, j.n., b.l.: Agendorf Herbst 1840 XXVII Kiállítva: Városi Múzeum, Sopron, 2001. XXVII. tétel
3. siegel, anton (1763 – Bécs, 1846) A soproni Szent Mihály templom akvarell, papír, 250 × 225 mm j.n., b.l.: LXX
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 310
€ 310
4. 5. 6.
4. Harpignies, Henry-Joseph (Valenciennes, 1819-Saint-Privé, 1916) Dombos táj I. és Dombos táj II., 1883 akvarell, papír, 78 × 121 mm; 75 × 121 mm j.b.l.: Ingresso al Sacro Speco 30/10 83 a festő 1883-as itáliai utazásán készült eredetileg 26 lapos vázlat albumának két lapja
Kikiáltási ár: 160 eFt
€ 550
5. Mansbarth, L. jelzéssel Sziklás táj hegyikecskékkel, 1856 lavírozott tus, papír, 385 × 285 mm, j.j.l.: L. Mansbarth 856, sérült
6. Reissmann Károly Miksa (Neustadt, 1856-Bp., 1917) Vízparti táj alakokkal, 1878 lavírozott tus, papír, 190 × 240 mm, j.k.l.: M. Reissmann, b.l.: 1878
Kikiáltási ár: 80 eFt
Kikiáltási ár: 85 eFt
€ 280
€ 290
7.
7. Osztrák festő, 18. sz. eleje Loyolai Szent Ignác, Az angyali üdvözlet Máriája, Maria Immaculata festett üveg, 25,5 × 19,5 cm, j.n. sérült, eredeti keretekben
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 310
8. 9. 10.
8. Kolostormunka Kosztka Szent Szaniszló Ausztria, 18. sz., gouache, papír, polion, színes üveg, 32 × 26 cm, korabeli keretben
9. Kolostormunka Maria Immaculata Ausztria, 18. sz. vége, gouache, papír, fémszál, 29,5 × 21 cm, korabeli keretben
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 70 eFt
€ 410
€ 240
10. Ereklyetartó kereszt Oberammergau, 18. sz., faragott fa, m: 29 cm, elcsúsztatható hátlapon Arma Cristi szimbólumokkal, a kereszt szárában felirat szalagos, polion díszítésű ereklyékkel
Kikiáltási ár: 150 eFt
€ 520
11.
11. Német szobrász, 16. sz. első fele Evangelista Szent János faragott, festett, aranyozott fa, m: 103 cm, sérült
Kikiáltási ár: 1 400 eFt
€ 4 830
12. 13. 14. 15.
387626
12. Magyar szobrász, 18. sz. Angyal faragott, festett fa, m: 89 cm, sérült, hiányos
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 830
13. Magyarországi szobrász 18. sz. Angyal faragott, festett fa, m: 51 cm, sérült
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 620
14. Nyugat-Magyarországi szobrász, 18. sz. Szent Imre faragott, festett fa, m: 96,5 cm, sérült
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
15. Magyarországi szobrász 19. sz. első fele Szent István faragott, festett fa, m: 113 cm sérült, hiányos
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 760
16.
387373
16. Orosz ikonfestő, 1900 körül Kazányi Istenanya olaj, fa, 83 × 67 cm, faragott, aranyozott szőlőindás keretben (киот), színes rekeszzománc berakásos ezüst okláddal, Hlebnyikov mesterjegy, 84 zlotnyikos ezüst, üvegmécsessel
Kikiáltási ár: 550 eFt
€ 1 900
17. 18. 19. 20.
17. Orosz ikonfestő, 19. sz. második fele A kazányi Istenanya olaj, fa, 31,5 × 25,5 cm, sérült
18. Orosz ikonfestő, 19. sz. második fele Istenanya a gyermek Jézussal olaj, fa, 31,5 × 27 cm, sérült
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 310
19. Orosz ikonfestő, 19. sz. második fele Tanító Krisztus olaj, fa, 31,5 × 27 cm, sérült
Kikiáltási ár: 110 eFt
€ 380
€ 280
20. Orosz ikonfestő, 19. sz. második fele Keresztelő Szent János olaj, fa, 33 × 30 cm, sérült
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 280
21. 22. 23. 24.
21. Orosz ikonfestő, 1800 körül Lukács Evangelista olaj, fa, 44 × 33,5 cm, sérült
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 480
22. Orosz ikonfestő, 19. sz. vége Mária és Jézus szentekkel olaj, fa, 40 × 35 cm, sérült
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 410
23. Orosz ikonfestő, 19. sz. második fele Istenanya ábrázolások Szent Dimitrijjel olaj, fa, 30 × 26 cm, sérült
24. Orosz ikonfestő, 19. sz. második fele Az Istenanya elszenderülése olaj, fa, 31,5 × 27 cm
Kikiáltási ár: 80 eFt
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 280
€ 280
25. 26. 27.
25. Orosz ikonfestő, 1900 körül Megváltó Krisztus olaj, fa, 72 × 57 cm faragott, aranyozott keretben (kiot), j.n.
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 480
26. Orosz ikonfestő, 19. sz. vége Tyihvini Istenszülő olaj, fa, 26 × 22 cm, sérült
Kikiáltási ár: 50 eFt
€ 170
27. Orosz ikonfestő, 1900 körül Orans Mária olaj, fa, 30 × 26 cm, préselt réz okláddal
Kikiáltási ár: 50 eFt
€ 170
28. 29. 30.
28. Orosz ikonfestő, 20. sz. eleje Szent Miklós olaj, fa, 32 × 27 cm színes rekeszzománc berakásos ezüst okláddal
Kikiáltási ár: 550 eFt
€ 1 900
29. Orosz ikonfestő, 1800 körül Szent Miklós olaj, fa, 53 × 43 cm, restaurált
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 760
30. Orosz ikonfestő, 19. sz. első fele Istenanya a gyermek Jézussal olaj, fa, 43,5 × 36,5 cm, restaurált
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 620
Cossiers, Jan (Antwerpen, 1600-Antwerpen, 1671) Pál apostol Proveniencia: Berlini műkereskedelemben 1931 dr. Anneliese és Günter Henle gyűjteményében (Duisburg) 1962-től Magyar magángyűjteményben 1997-től Kiállítva: Wallraf-Richartz Museum Köln, Kiállítás 1964 Schenker & Co.GMBH., Köln, 1966.08.24. London, Sotheby’s, 1997
A festményt a nemzetközi szakkutatás 1931 óta ismeri. Akkor Max Binder Berlinben Watteau korai munkájának vélte, ezt az attribúciót harminc évvel később Edouard Plietzsch 1961-ben megváltoztatta. Plietzsch a festményt az amszterdami Jacob de Witt (1695 – 1754) műveként határozta meg. A főként rajzainál kései Rubens reminiszcenciákat alkalmazó Witt festményei között nemigen találjuk a Szent Pált ábrázoló kompozíció stiláris megfelelőit. Witt elsősorban pszeudo reliefeket ábrázoló grisaielle-iról vált ismertté. A kölni múzeum 1964-es A holland festészet nagy évszázada című kiállításán Horst Vey mégis visszatért a Jacob de Witt attribúcióhoz. A bemutatón a duisburgi Henle gyűjtemény anyagában szerepelt.1 Fred G. Meijer holland művészettörténész vetette föl először a festmény lehetséges mestereként az antwerpeni Jan Cossierst.2 A mű 1997-es londoni aukcionálásakor is ezzel a meghatározással szerepelt, és még mindig, mint a Henle gyűjteményhez tartozót árverezték.3 Jan Cossier portréja Jan Cossiers apja műhelyében és Cornelis de Vosnál (1584-1651) kezdte tanulmányait. 1623ban Abraham de Vries társaságában római útra indult, de megállt Aix-en-Provence-ban ahol egy vezeklő testvéri társaságnak a „Penitens Noir”-nak és későbbi patrónusának az európai barokk szellemi élet befolyásos tudósának Nicola-Claude Fabri de Peiresc-nek dolgozott. 1624 és 1626 között Rómában tevékenykedett, ahol Caravaggio művészete gyakorolta rá a legjelentősebb hatást. Hazafelé utazván hosszú időt (1626-1627) töltött ismét Aix-en-Provence-ben, ahonnan humanista patrónusának köszönhetően 1628-ban már az antwerpeni Szent Lukács festőcéh tagjai sorába és P.P. Rubens műhelyébe került.4 1635-ben Rubens munkatársa volt a Ferdinand Infáns triumphusa dekorációinak, és a Madrid melletti Torre della Parada festmény ciklusának kivitelezésében. 1640-re az antwerpeni Szt. Lukács céh dékánjává választották. Életművének ismertebbek világi témájú, főként zsáner kompozíciói, de egyházi megrendelések teljesítőjeként is folyamatosan dolgozott Brabant és főként Mechelen templomai számára. Az 1650 utáni időszakban Cossiers az antwerpeni ellenreformációs vallási témák festésének meghatározó mesterévé vált. A Henle gyűjtemény egykori, itt aukcionált fatáblája témáját illetően Szent Pált a tizenharmadik apostolt ábrázolja. A tarsusi művelt zsidó családból származó, görögül kitűnően beszélő, radikálisan tisztán érvelő hittérítő apostolt idős férfiként jelenítette meg a festő. Attribútumát a kardot tartja jobbjában, finoman formált ujjainak mozgása, kéztartása és a kissé alulnézetből ábrázolt oldalra tekintő érzelmes arca a harcos igehirdető ismert történeti alakjával ellentétes karakter mutat. A kitűnő kvalitású festmény Cossiers érett festői stílusát tükrözi: asszimilált távoli francia caravaggesc naturalizmus, rubensi formai és színbeli virtuozitás, de érzékelhető a kortárs holland nagymesterek, Rembrandt és Lievens festészetének ismerete is. Nem festésmódjában, felületi traktálásában közelít ezekhez, hanem meditatív lélekábrázoló attitűdjével. Cossiers hasonló szakrális kompozíciói ismertek a világ jelentős múzeumaiban (Ecce Homo, olaj, fa 73 x 54 cm, j.j.l.: JC, Párizs Louvre, r.17.) és magángyűjteményeiben (Szt. Márk evangelista, Heiloo, magángyűjt, RKD archívum no. 32695; Bűnbánó Magdolna, o-v. 63,5 x 49 cm, Rieunier & Associés SARL, 2012.03.19. no.76.). Jan Cossiers életművének korszerű monografikus feldolgozása ugyan még várat magára, és sajnos a művészetéről több mint két évtizede készült összefoglaló jellegű disszertáció (J. Stoffels: Jan Cossier 1600-1671 Een monografische benadering, Rijks-Univ. Gent 1986) is kéziratban maradt, de művei a flamand rekatolizáció kiemelkedő fontosságú művészeti emlékeinek számítanak. Jelenlegi ismereteink szerint az itt aukcionált darab az egyetlen Magyarországon föllelhető alkotása. Lengyel László antwerpeni fatábla készítő márkajelzése
1 2
3 4
Die Sammlung Henle : aus dem Grossen Jahrhundert a niederländischen Malerei, Wallraff-Rihartz Museum, Köln 1964-02-22.- 1964.04.05. no.44. Fred G. Meijer a hágai Rijksbureau voor Kunsthistorische Dokumetatie munkatársa és a Oud Holland szerkesztő bizottságának tagja. Számos pontos attribúcióval gazdagította és tette árnyaltabbá az európai festészetről ismereteinket. London Sotheby’s 1997. 12. 3. Lot. 42. Boyer, Jan: La Peinture et Gravure a Aix-en-Provence au XVIe, XVIIe et XVIII e siècles (1530-1790) Gazette des Beaux-Arts, Paris Tome LXXVIII 113e Année, 1971. p. 19
31.
31. Cossiers, Jan (Antwerpen, 1600-Antwerpen, 1671) Pál apostol olaj, fa, 64,5 × 48 cm, j.n., egykorú faragott flamand keretben
Kikiáltási ár: 6 000 eFt
€ 20 690
Bresciai festő, 1580 körül Ismeretlen férfi, mint Szent Hermenegildus
A velencei és észak-itáliai reneszánszra jellemző tiszta, minden sallangtól mentes olajtechnikával vászonra festett mű a hazai szakirodalomban addig teljesen ismeretlen volt, jóllehet, nagyon valószínű, hogy már nagyon régen is – legalább is egy ideig – Magyarországon volt, lehetséges azonban, hogy valamiképpen külföldre jutván, csupán a 20. század első felében került ismét hazánkba. Minderre a képen látható koronaábrázolás és a régi tulajdonos kiléte alapján lehet következtetéseket levonni. A kép mesterét hagyományosan Domenico Tintoretto közelében vélték felfedezni. Némely kompozíciós elemben e festmény a velencei reneszánsz mesterek munkái között bizonyos hasonlatosság felfedezhető, ez nem több mint amennyit a kor sztereotípiái Észak-Itáliában érthetővé, sőt mintegy kötelezővé tettek. Ám a velenceiekhez képest a mű stílusa és részleteinek megoldása merőben más, a bresciai mesterek, Moretto da Brescia, Gerolamo Romanino, Lattanzio Gambara és Paolo Lomazzo modorához igen közel állnak. Magán a főalakon Moretto, a háttér jelenetén Romanino hatása nyilvánul meg – mint a későreneszánsz képek általában e kép is eklektikus, több forrásból merít. Mivel Szent Hemenegildust hivatalosan csak 1585-ben avatták szentté, kézenfekvő, hogy a kép kevéssel e dátum után készülhetett. Elővigyázatosságra inthet azonban, hogy már Nagy Szent Hermenegildust kevéssel ennek halála után már vértanú szentnek nevezte. Alakja II. Fülöp közbenjárása és tridenti zsinat által példaképként említett korai, de elfelejtett, az arianizmus elleni fellépés, a katolikus hitvallás miatt vértanúvá vált hősök egyike, mintegy a protestantizmussal szembeni harc jelképe lett, s innentől kezdve a Hermenegildus keresztnév mind Nyugaton, mind a latin gyarmatokon igen elterjedté vált. A művészi szempontból is igen jelentős kép kvalitásai szakszerű helyreállítás után fognak erősen előbukkanni, ám jelen formájában is erőteljes, kuriózumokkal teli mestermű. S külön szólnunk kell a képen látható koronáról, ami helyénvaló attribútum a képen, lévén, hogy Hermenegildus egy ideig uralkodó is volt. Alaposabb vizsgálat döntheti majd el, hogy a jelenleg látható magyar királyi korona alatt volt-e valaha is más klenódium, vagy eleve ezt festették rá. Az azonban tény, hogy a mai korona-ábrázolás későbbi, mint maga a festmény. Alapja ugyanis az az 1613-ban készült metszet, mely Révai Péter koronaőr művéhez készült, s mely a koronaőr szóbeli közlésén alapult, ilyenformán jócskán tartalmaz tévedéseket. Ennek ellenére mintegy harminc évig ezt az ábrázolást használták, annak ellenére, hogy létezett hiteles korona-ábrázolás is, pl. II. Mátyás érmén. A korona keresztjének ferdesége is figyelemre méltó, lehet, hogy ez megint egy későbbi kiigazítás következménye. Kuriózum az is, hogy a festmény Máriássy Zoltánnak, a magyar koronaőrség egykori parancsnokának gyűjteményében volt. A gyűjtemény némely darabját rokonságának ajándékozta, a többit közraktárban, illetve banki páncélteremben őriztette a második világháború idején. A 16-18. századból való képek (Lorenzo Costa, Mányoki Ádám, stb.) mellett a meisseni porcelánanyag, ötvöstárgyak, jeles bútorok és igen jelentős szőnyeggyűjtemény foglaltatott benne. Máriássy tehát jeles gyűjtő volt, letett anyagát a szovjet csapatok elszállították. Képeit e sorok írója is látta Moszkvában. Az elvitt dolgok dokumentálható része „Sacco di Budapest” című, 1998-ban megjelent könyvemben is tanulmányozható. Mravik László
32.
32. Bresciai festő, 1580 körül Ismeretlen férfi, mint Szent Hermenegildus olaj, vászon, 100 × 84 cm, j.n., j.f.: latin nyelvű felirattal, sérült
Kikiáltási ár: 3 800 eFt
€ 13 100
33. 34.
33. Holland festő, 1700 körül Levétel a keresztről olaj, vászon, 111 × 85 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 800 eFt
€ 2 760
34. Ribera, jusepe követője, 17. sz. Jézus az írástudók között olaj, vászon, 118 × 152,5 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 1 200 eFt
€ 4 140
35. 36.
35. Rubens, Pieter Paul után 18. sz. vége Medici Mária neveltetése olaj, vászon, 46 × 34,5 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 1 200 eFt
€ 4 140
36. Észak-itáliai festő, 1600 körül Mózes megtalálása olaj, vászon, 131 × 110,5 cm, j.n. ho. Árverési Csarnok raglap, sérült
Kikiáltási ár: 600 eFt
€ 2 070
37. 38.
37. Neustück, Maximilian (Mayence, 1756-Bale, 1834) Szent Fülöp megkereszteli az eunuchot, 1829 olaj, vászon, 117 × 90 cm j.b.l.: M. Neustück 1829
Kikiáltási ár: 1 100 eFt
€ 3 790
38. Németalföldi festő 18. sz. Pásztorok hódolása olaj, vászon, 76 × 95 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 650 eFt
€ 2 240
39.
39. Antwerpeni festő, 1600 körül Krisztus feltámadása olaj, fa, 65 × 47 cm, j.n., sérült, 17. századi faragott, aranyozott keretben
Kikiáltási ár: 4 000 eFt
€ 13 790
Cassana, Giovanni Agostino (Abate Cassana) (1665 körül, Velence – 1720 Genova)
Kakas, tyúk, liba és pulyka tengerimalaccal, 1700 körül
Giovanni Agostino Cassana a genovai barokk festészet állat- és csendéletfestőjeként ismert. A Velencében született és nevelkedett festő apja a genovai Giovanni Francesco Cassana (1610-1690) is festőként tevékenykedett és olyan mester műhelyében tanult, mint Bernardo Strozzi (1632), és a velencei barokk festészet olyan kiemelkedő festőjét tudhatta tanítványai között, mint Giovanni Battista Langhetti (1648). Fiainak is ő volt első mestere. Niccolo Cassana (1659-1714) mint protretista a firenzei udvarban és Londonban aratott sikereket, de bátyjával Giovanni Agostinoval is készített közös műveket (A szakácsnő, 1707 c. és Angela Biondi képmása tájban, 1707 Firenze , Uffizi no. 7571Fi, no.5140). Cassana mind a négy gyermeke festő lett, Maria Vittoria (?-1711) kisméretű devóciós képket, Giovanni Battista Cassana (1668-1738) virágokat, és virágcsendéleteket készített.1 Giovanni Agostino volt a legidősebb a gyermekek között, aki csendéleteivel és állatképeivel vívott ki magának elismerést. Művészetére apja festői befolyásán túl a Velencében tevékenykedő azon flamand és holland mesterek stílusa hatott, akik a 17. század második felére elterjesztettek egy korábban Németalföldön született ábrázolási típust. Cassana az eleven állatok ábrázolásának és a csendéletek műfajának e speciális ötvöződését, az úgynevezett állat-életképek stílusát Melchior de Hondecoeter (1636-1695), Jacob Victors (1640–1705) holland és az Itáliában „Jacopo da Castello Cimiterio” művésznéven ismert flamand Jan van de Kerckhoven (1637 k. – 1712 k.) műveinek hatására alakította ki. Konkrét időpontokhoz kötni műveit az életmű jelenlegi feldolgozottsága mellet sokszor nehézségekbe ütközik. Legkorábbi 1704-re datált Halas konyhai csendélet c. művét korábban Londonban tudta a szakkutatás, de ma már egy genovai gyűjteményben őrzik.2 1706-ban a kor egyik legjelentősebb gyűjtő kereskedőjének, Stefano Continak a velencei művészet mecénásának szállított 6 db festményt Luccába.3 Velencei és firenzei évei után 1718-tól visszatért családja városába, Genovába, ahol a nagy elődök, Anton Maria Vassallo (1620-1673) és G. B. Castiglione (1609-1664) után a legelismertebb genovai barokk csendéletfestőnek számít ma is. Az itt aukcionált művet több mint egy évtizede ismeri a hazai szakkutatás. Akkor művészeti kvalitására hivatkozással Olasz festő, 1700 körül: Baromfiudvar meghatározással javasolta Ember Ildikó védetté nyilvánítani.4 A kép festői eszközei, – a natruális elemeket formai megoldásaival hangsúlyozó friss festésmód, meleg színharmóniák erős fény árnyék hatások alkalmazásával – Cassana jól felismerhető stiláris karakterjegyei. Az élethűségre törekvő ábrázolás ott szenved csorbát, hogy egy tengeri malac jelenléte nem életszerű a baromfiudvar harcos madarai között. Számos művén kreált ilyen össze nem illő állat társulásokat. A kompozíció szerzőségének kérdését egyértelművé teszi, hogy egy genovai magángyűjteményben ismert a mű variánsa.5 A kakas, tyúk, liba, pulyka csoportozat elrendezése, mozgása, sőt a tengerimalac elhelyezése is teljesen azonos a két kompozíción. Ezen túl a baromfi-zsáner festésmódja, felületi traktálása is megegyezik. Kizárólag a háttér elemei másmilyenek. A budapesti képen deszkapalánk balról, a genovai képen hegyes táj jobbról zárja le a kompozíció hátterét. Apró eltérések is megfigyelhetők az előtérben, két margaréta virít a budapestin és botanikailag nehezen meghatározható zöld leveles növény a genovain ugyanott. A kompozíció „főalakja” a visszatekeredő nyakú, gágogó liba Cassana még egy kompozícióján szerepel (Pásztorjelenet, olaj, vászon 97 x 142 cm, Museo Civico Padova, no. 1248)6. Mintegy megvilágítva az állatfestők szokásos mesterségbeli fogását: az állatokra jellemző mozdulatokkal típusokat alkottak, melyeket különféle csoportfűzéssel kompozíciós „alkatrészként” több kompozíciójukon fölhasználták. G. A. Cassana élő állatokat felvonultató zsánerképei és csendéletei a világ nagy múzeumainak gyűjteményeiben és jeles magángyűjteményekben őrzött, a genovai barokk festészetet méltón reprezentáló keresett alkotások. Az itt aukcionált festmény a mester egyetlen ismert műve Magyaroszágon. Lengyel László
1. kép
2. kép
3. kép
1. kép: G. A. Cassana: Baromfik tengerimalaccal, olaj, 90 x 123 cm (?) Genova, Magángyűjtemény 2. kép: Giovanni Agostino Cassana (1665 k. -1720 k.) portréja 3. kép: G. A. Cassana: Pásztorjelenet, olaj, vászon, 97 x 142 cm, Museo Civico Padova, inv.no. 1248 1 2 3
4 5
James R.Hobbes: The Picture Collector’s Manual adapted to the Professional man and Amateur. London, 1849, p.82. La Pittura a Genova e in Liguria, secondo volume ed.: Ennio Poleggi, Genova, 1987, p.311, ill. 267. Stefano Conti (1654-1739) velencei ügynöke a festő Alessandro Marchesini révén 1705-től Canaletto, Luca Carlevaris és Gregorio Lazzarini művei mellet G.A. Cassanaától is vásárolt alkotásokat. Fransis Haskell: Stefano Conti, Patron of Canaletto and others. The Burlington Magazine 1956, Vol.98. no. 642. pp. 296-301. Ember Ildikó a fenti meghatározás mellett kifejtette “ Stílusa leginkább Giovanni Agostino Cassana műveihez áll közel.“ Szépművészeti Múzeum, Bírálati vélemény sz.: 2000/243. La Pittura a Genova e in Liguria dal Seicento al primo Novecento, Genova 1971, p. 344, ill. 227. A festmény mérete hibásan szerepel a szakirodalomban 60 × 23 cm (sic!) helyesen talán 90 × 123 cm. La pittura del ’600 a Genova, a cura di Pier o Pagano a Maria Clelia Galassi, Milano, 1988, ill. 189.
Kikiáltási ár: 4 400 eFt
€ 15 170
VÉDETT
NO EXPORT
40. Cassana, Giovanni Agostino (Velence, 1658-Genova, 1720) Kakas, tyúk, liba és pulyka tengerimalaccal, 1700 körül olaj, vászon, 92 × 127 cm, j.n.
40.
41.
41. Észak-itáliai festő, 18. sz. Tengerparti táj halászhajókkal olaj, vászon, 36,5 × 97,5 cm, j.n., SZM 269/2003
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 830
Begeyn, Abraham Jaun (Leiden, 1637 – Berlin, 1687) Italianizáló táj épületrommal és alakokkal, 1660 körül
A sziklán olvasható szignatúratöredék kalligráfiája, valamint a kép témaválasztása és stílusa alapján nagy bizonyossággal állítható, hogy a mû alkotója a holland festô és rajzoló Abraham Jansz. Begeyn. Begeyn 1655-ben lett tagja a leideni Szent Lukács céhnek, majd többek között Amszterdamban, Londonban és Hágában dolgozott. 1688-tól III. Frigyes brandenburgi választófejedelem udvari festôje lett, akinek megbízásából számos német város és falu topografikus látképét készítette el. Begeyn azonban elsôsorban italianizáló tájakat és mediterrán tengerpartokat ábrázoló képei révén vált ismertté. Tájképfestészete stilárisan a Jan Asselijn (*1615k., 1652) és Nicolaes Berchem (*1620, 1683) nevével fémjelezhetô irányzathoz kapcsolódott. Az általunk vizsgált kép olyan mûvekkel mutat stílusbeli és motivikus rokonságot, mint Berchem Fogadó elôtt, aukcionálva: Koller, 1976. 05. 28. Zürich, vagy Asselijn Táj épületrommal és alakokkal, aukcionálva: Lepke, 1932. 05. 10. Berlin. Begeyn 1660 körül, erôteljesen Berchem hatása alatt készült képeinek nagy részét csak az utóbbi évtizedekben különítették el az ismertebb pályatárs életmûvétôl. A holland italianizáló tájképfestôk – akik általában hosszabb – rövidebb itáliai tartózkodásuk során személyes tapasztalatokat is gyûjtöttek az ottani tájról és lakóiról – szokásos motívumkincsével találkozhatunk Begeyn festményein is: a lábasjószágokat és ôrzôiket mediterrán környezetben, sziklák, antikizáló oszlopok vagy romok mellett ábrázolta, többnyire kilátással a háttérben húzódó tájra. Elôszeretettel használta az okker, barna és a zöld szín különbözô tónusait, valamint a kissé sematikus háromszög kompozíciót. Mindezen jellemzôk jól megfigyelhetôk az általunk vizsgált képen is, amelyet feltehetôen a 20. század elején restauráltak és dublíroztak. A budapesti Szépmûvészeti Múzeum gyûjteményében is található két festmény a mestertôl: Marhacsorda a gázlónál és Tájkép pásztorokkal. A vakrámán található Ernst Múzeum aukciós cédula bizonytalanul olvasható sorszáma alapján nem sikerült a képet azonosítani egyetlen árverésre bocsátott festménnyel sem. Tátrai Júlia
42.
42. Begeyn, Abraham Jaun (Leiden, 1637-Berlin, 1687) Italianizáló táj épületrommal és alakokkal, 1660 körül olaj, vászon, 62,5 × 53 cm, j.b.l. a sziklán: ABeg (ligaturás); ho. Ernst aukciós címke, Tátrai Júlia művészettörténész szakvéleményével
Kikiáltási ár: 2 200 eFt
€ 7 590
43. 44.
43. Itáliai festő, 18. sz. eleje Ideáltáj pásztorokkal olaj, vászon, 62 × 75 cm, j.n.
44. cuylenborch, Abraham van (Utrecht, 1610 – Utrecht, 1658) után, 18. sz. Diana a grottában olaj, fa, 58,5 × 78,5 cm, j.n., BÁV 45/116; SZM 161/977, sérült
Kikiáltási ár: 1 500 eFt
Kikiáltási ár: 800 eFt
€ 5 170
€ 2 760
Kikiáltási ár: 3 000 eFt
€ 10 340
45. Bloemen, jan frans van (Antwerpen, 1662 – Róma, 1749) köre, 18. sz. első fele Itáliai táj alakokkal olaj, vászon, 86 × 140 cm, j.n., Gróf Almássy Teleki Éva Művészeti intézete Bp. 1943 XI. nagy aukció
45.
Canaletto követője, Francesco Tironi, (Velence, 1745 – Velence, 1797) A velencei Canal Grande felső szakasza a Santa Croce templommal
A széles panorámájú látképen Velence „főútja”, a Canal Grande tárul elénk észak-keleti irányban. Jobbra az előteret a Santa Croce templom homlokzata és a hozzá simuló terecske – campo – uralja, kissé feljebb a tetők közül a San Simone Piccolo kupolája bukkan elő. A távolban, az enyészpont körül, a San Geremia campanile-jének a csúcsa látszik. A bal oldali házsorba ékelve a corpus domini rendház, valamint a Santa Lucia és Scalzi templomok épületeire ismerhetünk rá. (Az épületsort egyébként egészen barokk homlokzatú Scalzi-templomig a pályaudvar építésekor lebontották). Az előtérben balra a Padova és Velence között közlekedő díszes utasszállító hajót – burchiello-t – a kor szokásának megfelelően négyevezős, lapos fenekű bárka, u. n. sándolo vontatja fel a kanálisba, a vízen mindenféle gondolák úsznak. A festmény előképe minden kétséget kizáróan Antonio Visentini Canaletto (Giovanni Antonio Canal, Velence 1697-1768) 1735 körülre datálható festménye után készült, 1742-ben megjelent rézkarca volt. A kivágat (amelynek rögzítéséhez egyébként Canaletto-nak alighanem az egykori kelmefestőműhely – tintora – ablakában kellett állnia), az építészeti részletek, a staffázsalakok elhelyezése, beállítása szinte teljes hűséggel követik a metszetet, a figurák azonban egyéni karakterrel rendelkeznek. A londoni Witt Library fotóanyagában a budapesti képen kívül mintegy 15, ugyancsak erről a metszetről készült festmény szerepel (pl.: Crespi-gyűjtemény; Arts Council, Wobul Abbey; Gerstel árverés, Keller és Reiner, Berlin 1908. jan. 21-22. ; Sotheby’s 1968. III. 27. 90. tétel stb.) ami a Canaletto-Visentini kompocízió rendkívüli népszerűségéről árulkodik. Ugyanezt a nézetet – jónéhány eltéréssel, de szintén alighanem a metszet felhasználásával – többek között Bernardo Bellotto is megörökítette (London, National Gallery, Itsz. NG 2514). Lévén a veduta az egyik legnépszerűbb és legvonzóbb 18. századi műfaj, Canaletto művészete számos követőt, imitátort vonzott. Elkülönítésükre, az egyes életművek monografikus feldolgozására azonban mindezidáig egyetlen kutató sem vállalkozott. A publikált emlékanyag szórványos volta, az adatok hiánya ellenére úgy vélem, a festmény a velencei vedutafestészet egyik utolsó képviselője, a Giuseppe Fiocco által Canaletto legkiválóbb követőjének nevezett Francesco Tironi (Velence? -1800) stílusához áll legközelebb. Az ő ecsetjére vallanak a gondoliere-k balettozó, akrobatikus mozdulatai, pipaszár végtagjaik, a házfalak foltos megfestése, az égen repülő madarak vonulatának rajzolata, a rózsás, szinte csomókba tömörülő felhők, az alacsony horizont. Legközelebbi analógiája, a new york-i Sotheby’s árverésen (1998. január 30.) felbukkant veduta – pár (A Rialto-híd és A Canal Grande felső szakasza dél-nyugati irányban), amely képekkel egyébként a budapesti festmény méretében is szinte megegyezik. A festmény egykoron Gerhardt Gusztáv gyűjteményében volt, innen került árverésre Berlinben (Lepke, 1911. november 10.). A jó kvalitású festmény nemcsak a magyarországi gyűjtéstörténetben játszott jelentős szerepe, hanem műfaji ritkaságértéke miatt is méltó a figyelemre. Dobos Zsuzsanna
46. Canaletto követője, Francesco Tironi, (Velence, 1745 – Velence, 1797) A velencei Canal Grande felső szakasza a Santa Croce templommal olaj, vászon, 63 × 98 cm, j.n., SZM 211/2001, Dobos Zsuzsa művészettörténész bírálatával Kikiáltási ár: 22 000 eFt € 75 860 VÉDETT NO EXPORT
46.
47. 48.
47. Dél-itáliai festő, 18. sz. Csendélet görögdinnyével olaj, vászon, 69,5 × 99 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 830
48. Osztrák festő, 19. sz. Vadászcsendélet vadászkopóval olaj, fa, 52 × 132 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
Kikiáltási ár: 1 200 eFt
€ 4 140
49. Velencei festő, 18. sz. A szobrászat allegóriája olaj, vászon, 87 × 133 cm, j.n., faragott, aranyozott florentin keretben
49.
50. 51.
50. Észak-itáliai festő, 18. sz. Vénus és Adonisz olaj, vászon, 138,5 × 68,5 cm, j.n. ho. Ernst Aukciós címke
Kikiáltási ár: 500 eFt
€ 1 720
51. Itáliai festő, 18. sz. Danae olaj, vászon, 91 × 112 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 1 000 eFt
€ 3 450
52. 53.
52. Római festő, 18. sz. Lót és lányai olaj, vászon, 135 × 117 cm, j.n. keret nélkül, sérült
Kikiáltási ár: 800 eFt
€ 2 760
53. Batoni, Pompeo Girolamo (Lucca, 1708-Róma, 1787) után, 19. sz. Kleopátra bemutatja Octaviusnak Julius Caesar büsztjét olaj, vászon, 72 × 104 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 800 eFt VÉDETT
€ 2 760
NO EXPORT
Albotto, Francesco (Velence, 1721-Velence, 1757) A Canal Grande a Pescherie-nél
A velencei vedutafestészet egyik leghálásabb témája a Canal Grande, az Adriai-tenger tükrében önnön szépségükben gyönyörködő palotáival, nemcsak a város sine qua non-ja, fő hajózási útvonala, hanem a velencei ünnepek, a társadalmi élet legfontosabb színhelye is volt. Számtalan nézetének, részletének megörökítése éppúgy köszönhető a veduták iránti kereslet megnövekedésének, mint a velencei látképfestők krónikási hajlamának és a velencei polgárok városukkal szemben érzett nárcisztikus önimádatának. A kompozíció a széles panorámában feltáruló Canal Grande-t dél-keleti irányban mutatja. Azt a szakaszt látjuk, ahol a kanális egy utolsó nagy kanyart tesz a Rialto előtt. A jobb oldalt az árkádíves Fabbriche Nuove di Rialto, a Rialto kereskedelmi hatóságainak székhelye uralja, oldalában a reggeli órákban ma is eleven nyüzsgő zöldség-gyümölcs-halpiaccal. A bal parton többek Canal Grande a Peschieri-nél között a kolonnádjáról elnevezett Palazzo Michiel delle Colonne, olaj, vászon, 61 × 97 cm az 1774-ben leégett Palazzo Michiel dal Bursa, a Palazzo MangilNápoly, Gallerie Nazionali di Capodimonte, inv.n. 83947 li-Valmarana-ban lakott Joseph Smith (1682-770) angol konzul, a velencei veduták egyik legszenvedélyesebb vásárlója, Canaletto mecénása, akinek óriási szerepe volt a műfaj népszerűsítésében. A rakparton és a gondolákon a mindennapi velencei élet zajlik, amelynek a nézelődő, alkuszó nemesurak éppúgy szereplői, mint a godoliere-k vagy az áruikat kínáló kereskedők. A Canal Grande-nak ezt a részletét Canaletto is megfestette. Szinte ugyanezt a látványt rögzíti a mester egykor Sir Robert Grenville Harvey gyűjteményében őrzött, Antonio Visentini metszetében fennmaradt kompozíciója, a berlini Gemäldegalerie-ben található változat ugyanakkor kissé szélesebb kivágatban jeleníti meg a helyszínt. A festmény mind stílusa, mind a nápolyi Museo e Gallerie Nazionali di Capodimonte-ben őrzött variánsa alapján nagy valószínűséggel a velencei vedutafestészet egy kevésbé ismert aaalakja, Francesco Albotto életművébe sorolható. A mesterről szinte alig maradt fenn biográfiai adat, hipotetikusan összeállított életművét is 1972-ig, Canal Grande a Peschieri-nél első, mindezidáig egyetlen szignált műve felbukkanásáig (Veduta Cambridge(GB) olaj, vászon, 61,9 × 96,5 cm del Palazzo Ducale vista dal Mare – A Dózse-palota a tenger felől) Fritzwilliam Museum, inv.n.19 szinte a teljes bizonytalanság övezte. A 19. századi francia connoisseur, P. Mariette Abecedariojában „secondo Marieschi”-nek nevezi a mestert, s nem véletlenül, hiszen vedutái mind témájukban, mind stílusukban Michele Marieschi művészetének legközvetlenebb hajtásai. A dokumentumokból az is kiderül, hogy kettejük kapcsolata nem csak szellemi síkon zajlott: Albotto Marieschi halála után (1743) annak özvegyét vette feleségül, s „hozományként” megörökölte műhelyét is. Elsősorban Marieschi fűződő kapcsolatának köszönhetően igen nagy népszerűségre tett szert, s még az is megadatott neki, hogy műfajában mintegy tíz éven át komolyabb vetélytárs nélkül dolgozhatott. Az életrajzi adatok alapján nem meglepő, hogy a jelenleg Francesco Albotto-nak attribuált festmények között a Marieschi-oeuvre-ből lecsípett darabok is szerepelnek, s bár a két kéz közti különbség egyre pontosabban megfogható, az Albotto-életmű összeállítását megnehezíti az a tény, hogy a mester legtöbb műve megángyűjteményben található. Esetünkben Albotto szerzősége mellett szól a kép számos Marieschis eleme, pl. a bal oldali házsor perspektívájának konkáv elrajzolása, a tarka foltokként megjelenített macchiette (figurák) típusai, a hullámok játékának érzékeny megfestése. Albotto szerzőségét igazolják a kompozíció ismert változatainak stiláris azonosságai (Canal Grande… olaj, vászon, 61 × 97 cm, Nápoly, Gallerie di Capodimonte, inv.n. 83947; Canal Grande… Cambridge(GB) olaj, vászon, 61,9 × 96,5 cm, Fritzwilliam Museum, inv.n.190) A kép színvilága ugyanakkor hűvösebb, az alakok modellálása kissé merevebb, sematikusabb, mint Marieschinél. Albotto ecsetjére vall a sommásabb felfogás, az építészeti elemek kevésbé részletgazdag megjelenítése, a keményebb ecsetkezelés is. Dobos Zsuzsanna
54. Albotto, Francesco (Velence, 1721-Velence, 1757) A Canal Grande a Pescherie-nél olaj, vászon, 60 × 96,5 cm, j.n. Kikiáltási ár: 24 000 eFt € 82 760 VÉDETT NO EXPORT
54.
55. 56.
55. Rubens, Pieter Paul és anthonis van dyck után, 19. sz. Mucius Scaevola Porsenna előtt olaj, vászon, 190,5 × 157 cm, j.n., sérült (az eredeti mű a budapesti Szépművészeti Múzeumban található)
Kikiáltási ár: 850 eFt
€ 2 930
56. Magyarországi festő, 17. sz. Erdődy Péter, Drágffy János és Lónyay Zsigmond portréja olaj, vászon, 44 × 31,5 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 190 eFt
€ 660
Kikiáltási ár: 3 400 eFt
€ 11 720
57. német festő, 19. sz. második fele Tengerparti város kikötője vitorlásokkal olaj, vászon, 69 × 103 cm, j.n.
57.
58. 59. 60.
58. német festő, 18. sz. Itáliai táj pihenő alakokkal olaj, vászon, 59,5 × 76,5 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 1 000 eFt
€ 3 450
59. Rubens, Pieter Paul után, 19. sz. eleje A részeg Silenos szatírok és nimfák társaságában olaj, vászon, 60 × 76,5 cm, j.n.
60. Itáliai festő, 18. sz. vége Lukrécia olaj, karton, 17 × 23 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 180 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 620
€ 210
61. 62.
61. purgau, franz michael siegmund von (Linz, 1678-Bécs, 1754) köre Madarak-párkép olaj, vászon, 44,5 × 37 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 550 eFt
€ 1 900
62. Osztrák festő, 18. sz. Tájkép fácánokkal olaj, vászon, 56,5 × 81 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 460 eFt
€ 1 590
63. 64. 65. 66.
63. Német festő, 18. sz. Loyolai Szent Ignác az angyallal olaj, vászon, 105,5 × 84 cm, j.n.
64. Dolci, Carlo után, 19. sz. eleje Madonna a gyermek Jézussal olaj, vászon, 95 × 79 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 220 eFt
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 760
€ 760
65. Itáliai festő, 18. sz. eleje Mária a kisdeddel olaj, vászon, 115 × 100 cm, j.n., sérült
66. Osztrák festő, 18. sz. második fele Mária neveltetése olaj, vászon, 72 × 66 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 800 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 2 760
€ 410
67. 68. 69.
67. S.E. monogrammal Mária a gyermek Jézussal és Keresztelő Szent Jánossal, 1855 olaj, vászon, 77 × 77,5 cm j.j.l.: S.E. post Raffael 1855
Kikiáltási ár: 480 eFt € 1 650
68. Osztrák festő, 19. sz. Mária tempera, elefántcsont, 8 × 7 cm, j.n., sérült
69. Itáliai festő, 18. sz. Mária olaj, vászon, 41,5 × 34,5 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 80 eFt
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 280
€ 280
70.
70. Német festő, 18. sz. A négy evangelista olaj, vászon, 65,5 × 52 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 320 eFt
€ 1 100
71. 72. 73. 74.
71. Közép-európai festő, 18. sz. Szent Márton és a koldus olaj, vászon, 178 × 78,5 cm, j.n.
72. Itáliai festő, 17. sz. Domonkos szerzetes alamizsnát oszt olaj, vászon, 98 × 73,5 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 320 eFt
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 1 100
€ 970
73. Lengyel festő, 18. sz. Mária a gyermek Jézussal olaj, fa, 42 × 32 cm, j.n.
74. Osztrák festő, 19. sz. közepe Holdsarlós Mária olaj, vászon, 97 × 69 cm, j.n., ökörszemes keretben
Kikiáltási ár: 170 eFt
Kikiáltási ár: 260 eFt
€ 59
€ 900
75. 76. 77. 78.
75. Német festő, 19. sz. második fele A passaui kegykép mása olaj, vászon, 68,5 × 55 cm, j.n., sérült
76. Német festő, 19. sz. első fele Illés próféta olaj, vászon, 78 × 62 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 100 eFt
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 340
€ 620
77. Osztrák festő, 19. sz. első fele Krisztus az olajfák hegyén olaj, vászon, 61 × 76,5 cm, j.n., keret nélkül, sérült
78. Cignaroli, Gianbettino (Verona 1706 – 1770) után, 19. sz. eleje Anna rábízza Sámuelt Éli főpapra olaj, vászon, 72,5 × 102 cm, j.n., sérült, keret nélkül
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 440 eFt
€ 410
€ 1 520
79. 80. 81.
79. Francia festő, 1800 körül IX. Szent Lajos Franciaország királyának portréja olaj, vászon, 127 × 90 cm, j.n. „Facite judicium et justitiam et diligite pauperes” felirattal
Kikiáltási ár: 400 eFt
€ 1 380
80. Osztrák festő, 19. sz. második fele Ifjú hölgy portréja olaj, vászon, 76 × 62,5 cm, j.n.
81. Osztrák vagy német festő, 19. sz. második fele Anya gyermekével olaj, vászon, 63 × 47,5 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 140 eFt
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 480
€ 970
Schmidt (Kremser Schmidt) Martin Johann (Grafenwörth, 1718 – Stein an der Donau, 1801) Parazsat fújó gyermek, 1775
A festményt 2002-ben volt lehetőségem először megismerni, akkor szerzőjét 1700 körüli német festő műveként határoztam meg. A képről akkori állapota miatt nem tudtunk pontosabb művészettörténeti meghatározást adni. A mű 2004-ben történt restaurálása lehetővé tette annak pontos meghatározását.1 A kép hátoldaláról lefejtett régi dublírvászon alól előkerült a festő hiteles ortográfiájú jelzete és datálása. A hátoldalon jobbra lent féltenyérnyi méretben olvasható az ecsettel fekete festékkel fölírt szignatúra, melynek helyes olvasata alapján a vizsgált festményt Martin Johann Schmidt készítette 1775-ben. A Kremser-Schmidt néven ismertté vált mester F. A. Maulbertsch mellett talán a legkiemelkedőbb 18. századi barokk festő a közép-európai térségben. A mélyen vallásos festő életművét nagyrészt az ausztriai Krems városában élve alkotta, megrendelői főként a Római Katolikus Egyház világi papsága és szerzetesrendek vezetői voltak. Ezért kevés számú világi tartalmú életkép található a mester életművében, de azokat is elsősorban szerzetesi rendházak gyűjteményei számára készítette, főként az 1770-es és 1780-as években.2 A vizsgált festmény hordozója rusztikus szövésű vászon, mely minden oldalán vágott. A kép eredeti kompozíciója balra kb. 40 cm-el nagyobb lehetett oldalsó és felső irányban is. A tisztított felületen jól látható, hogy a jobbjában parázsló fát, baljában gyertyát tartó fiúcska mögött még egy alak részletei rajzolódnak ki. A fiú vállánál az alak bal keze érzékelhető, mutatóujja egy hengeres tárgyon nyugszik (talán egy fém edényke tetején?), de balra fent a figura nyaka és fejének részlete is látható, tehát az életkép több alakos lehetett. A vizsgált festmény stíluskritikai vizsgálata igazolta a hátoldali szignó és dátum hitelességét. A kép festői kialakítása egyezik Kremser-Schmidt 1770-es években készített műveinek stílusával. A felületek faktúrája, traktálásának módja, de színhasználata is jellegzetes. Kremser-Schmidt életművében egy 1778 előtt készült hasonló témájú kompozíciót ismer a szakkutatás. A L’Attention címet viselő kisméretű (két leány asztalnál ülve, gyertya fényénél egy majommal játszik, 25 x 38 cm, bécsi magángyűjteményben) fára festett olajkép, melyről 1778-ban Koloman Felner készített rézkarcot.3 A mesterséges megvilágításra építő életkép kétségtelenül a vizsgált mű legközelebbi rokona az életműben. A parazsat fújó fiú ikonográfiai hagyományát Plinius nyomán El Greco, Trophime Bigot és az utrechti Caravaggio-követők (Lievens, Honthorst, Ter Brugghen, Stomer) népszerűsítették, és Gottfried Schalcken révén még a 18. században is elevenen élt.4 Schalken azonos témájú kompozíciója (Parazsat fújó fiú, 1792-98 k. 75 x 63,5 cm, National Galleries Scotland, Edinburgh NG.2495) szolgálhatott esetleg előképül Kremser Schmidt számára. Arról nincs infomációnk, hogy metszet készült volna az angliai Althorpban lévő Spencer gyűjteményben őrzött műről, melynek segítségével Schmidt megismerhette volna Schalcken festményét. Az is köztudomású, hogy Schmidt soha nem járt Angliában, így a két kompozíció látszólagos egyezése csupán a véletlen műve. Az 1770-es és 1780-as években Kremser Schmidt szakrális témáit is a mesterséges – hol égi, spirituális, hol hétköznapi – megvilágítás alkalmazása jellemzi (Emmausi vacsora, Seitenstetten, Bencés rendház Galériája). Fény és árnyék festői problematikáját az emocionális barokk formai nyelvén fogalmazta meg Parazsat fújó gyermek című 1775-ös budapesti kompozícióján is. A festmény ikonográfiai különlegessége révén igen figyelemre méltó, de gyűjtéstörténeti fontosságát jelzi, hogy magyar magángyűjteményben ezen kívül csak egy Kermser-Schmidt művet tartunk nyilván Magyarországon. Lengyel László 1 2 3 4
Gotfried Schalcken: Parazsat fújó fiú, 1792-98 National Galleries Scotland, Edinburgh
Martin Johann Kremser Schmidt: Emmausi vacsora, Seitenstetten, Bencés rendház Galéria
Szépművészeti Múzeum Bírálati szám: 2004/131 A festményt Bendel Judit restaurálta 2004-ben. Rupert Fruchtmüller: Das Kremser Schmidt 1718-1801, Wien, Innsbruck 1989. 1000 Jahre Kunst in Krems Aust. Kat. Krems, 1971, pp.247-248. no.225. Plinius: Historia Naturalis, XXXIV. 79. „XXXV. 138. Magyarul Szilágyi János György, A görög művészet világa, Budapest 1962.II.p. 52.
82. Schmidt (Kremser Schmidt) Martin Johann (Grafenwörth, 1718 – Stein an der Donau, 1801) Parazsat fújó gyermek, 1775 olaj, vászon, 81 × 59,5 cm, j.h.o.: M.J.Schmidt Aº 1775, Lengyel László művészettörténész szakvéleményével
Kikiáltási ár: 4 400 eFt
€ 15 170
83.
83. Osztrák festő, 19. sz. első fele Romantikus táj olaj, vászon, 55 × 76 cm, j.j.l.: Salvator Rosa
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 830
Guérard, Bernhard von (Düsseldorf, 1771 - Nápoly, 1836) Psychè, 1811
A lotharingiai orvos fiaként Düsseldorfban született Bernhard von Guérard jogi tanulmányait feladva fordult a festészet felé. Különösképp a portréfestés művészete foglalkoztatta. 1793-ban meghívást kapott Londonba, ahol rövid ideig portrérajzolással foglalkozott, azonban Carl Auersperg herceg kíséretében még ebben az évben Bécsbe utazott. Befolyásos pártfogója révén a bécsi udvari arisztokrácia hamarosan megbízásokkal halmozta el, mesteri miniatűr képmásai gyorsan hírnevet szereztek számára. 1817-19 között Schwarzenberg herceg szolgálatában állt, ahol a család szinte minden tagjáról több portrét is festett. Ezidőtájt festékek vegyi úton történő előállításával is kísérletezett, sőt saját festékeit kereskedelmi forgalomba is bocsátotta. Ferenc császárról és az uralkodói család több tagjáról, Mária Lujzáról, Mária Ludovikáról, Mária Klementináról is készített miniatür képmásokat többnyire elefántcsont lapocskákra akvarell technikával, amelyet fedőfestékek rafinált alkalmazásával kombinált. Portréfestői stílusa összekötő láncszem Füger klasszicizáló felfogása és Daffinger biedermeier ízlésű képmásai között. Guérard élete utolsó éveit utazásokkal töltötte, 1827-ben Velencében, 1831-ben Rómában bukkan fel. Öt évvel később pedig Nápolyban találjuk, ahol a városban pusztító kolerajárványnak ő is áldozatul esik. Az aukcióra kerülő festmény némileg szokatlan a miniatűrfestő Guérard életművében. A tekintélyes méretű kompozíció minden valószínűség szerint rejtett portré. A képen az ismeretlen előkelő ifjú hölgy Pyché-ként jelenik meg egy forrás mellett üldögélve. A II. században élt Lucius Apuleius Aranyszamár című művéből ismert történet szerint a halandó királylány, Psyché csodálatos szépsége féltékennyé tette Vénusz istennőt, aki fiát Ámort bízta meg, hogy nyilával megsebezve a leányt, az beleszeressen az első Baron François Gérard: hitvány teremtménybe, akivel találkozik. A véletlen azonban úgy hozza, hogy Ámor és Psyché egymásba Ámor első csókja (1798) szeretnek. A hosszadalmas és szövevényes szerelmi történet végül happyend-del végződik, és az istenek jóváhagyásával a szerelmesek egymáséi lehetnek. Ámor és Psyché története elsősorban a francia neoklasszicista festészet egyik kedvelt témája volt. Baron F.P.S. Gérard (1770-1837) Ámor első csókja című kompozíciója pl. az 1798-as párizsi Szalon egyik szenzációja volt, amely a téma későbbi feldolgozásaira, talán Guérard itt bemutatott festményére is inspirálóan hatott (lásd fotó!). A budapesti kép Psyché-t tájháttér előtt, egy patak partján ábrázolja pillangószárnyakkal (neve görögül többek között pillangót is jelent). A történet egyik mellékszála szerint Psychét szülei Apolló isten parancsára egy magas hegytetőre vitték, hogy ott szomorú sorsát beteljesítse, azaz nőül vegye őt egy borzalmas szörnyeteg. Zephirus, a nyugati szél azonban szelíden elragadta a gyönyörű leányt a hegyről és egy csodaszép patak parti ligetbe repítette. A ligetet hatalmas árnyas fák vették körül és a közepén kristálytiszta forrás bugyogott. Az álmából magához térő Psyché ezt követően egy palotát is talált, ahol hamarosan feleségül vette őt Ámor, akinek arcát sohasem láthatta, csak hangját hallotta, míg az istenek tanácsa meg nem könyörült a szerelmespáron és Psyché végre szemtől szembe megismerhette férjét. Képünkön a forrás mellett révedező gyönyörű Psyché alakját láthatjuk, akinek karcsú, szinte kislányos testét csupán egy combjain átvetett kék drapéria fedi. Ez a törékeny, vékony figuratípus Guérard képmásain gyakorta visszatér, és a francia neoklasszicista portréfestészet, mindenek előtt Jean Baptiste Augustin hatásáról árulkodik. A gyakran franciául szignáló Guérard legjobb művei éppen azok az egészalakos női portrék, amelyek tájháttér előtt jelenítik meg az ábrázolt modellt, ezen vászonképei is azonban csupán néhány arasznyi méretűek. A bécsi Dorotheum 2009-ben aukcionálta egy Szent Családot ábrázoló, szintén kis méretű kompozícióját, amelynek témája szintén szokatlan Guérard miniatűrjei között. A budapesti mű mind méretével, mind rejtett portré jellegével egyedülálló a festő életművében, s ezen túlmenően kitűnő festői kvalitásai is vitathatatlanul a főművek közé emelik. Dr. Kovács Zoltán Irodalom: H.W.Singer : Neuer Bildniskatalog Bd. V., Leipzig 1938, 281-82. H. F uchs: Die österreichische Bildnisminiatur, Bd. 1., Wien 1981, 77-78. Saur Allgemeines Künstler-Lexikon, Bd. 64, München – Leipzig 2009, 425-26.
84.
84. Guérard, Bernhard von (Düsseldorf, 1780-Nápoly, 1836) Psyché, 1811 olaj, vászon, 127 × 94 cm, j.j.k.: B. de Guérard 1811
Kikiáltási ár: 1 800 eFt
€ 6 210
85. 86. 87.
85. Wagner jelzéssel Női portré, 1799 pasztell, papír, 63 × 47 cm, j.j.l.: Wagner 1799
Kikiáltási ár: 320 eFt
€ 1 100
86. Osztrák festő, 19. sz. közepe Ifjú hölgy portréja pasztell, karton, 67 × 55 cm, j.n.
87. Lukáts Sámuel (Pécel, 1767-Losonc, 1789) Jan Kupeczky portréja, 1787 lavírozott tus, papír, 350 × 260 mm, j.j.l.: Sam Lukats pinx 1787
Kikiáltási ár: 140 eFt
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 480
€ 280
88. 89. 90.
88. Barabás Miklós (Kézdimárkosfalva, 1810-Budapest, 1898) Nemes hölgy portréja, 1851 akvarell, fedőfehér, papír, 380 × 290 mm j.j.l.: Barabás 851
Kikiáltási ár: 600 eFt
€ 2 070
89. Osztrák festő, 19. sz. közepe Kisfiú portréja lovacskával tempera, elefántcsont, 55 × 42 mm, j.b.k.: töredékes
Kikiáltási ár: 38 eFt
€ 130
90. Berger jelzéssel, 19. sz. közepe Előkelő hölgy portréja akvarell, papír, 225 × 170 mm, j.j.l.: Berger
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 280
91. 92.
91. Kern, Herman (Lipótújvár, 1839 – Maria-Enzersdorf bei Wien, 1912) Filantrópia, 1878 olaj, vászon, 72 × 58 cm j.b.l.: Kern Ármin 1878
Kikiáltási ár: 320 eFt € 1 100
92. Ibres Alters jelzéssel Szakmáry Donát és Szakmáry Judit portréja, 1728 olaj, vászon, 91,5 × 68 cm j.b.f.: Ibres Alters; j. és b.f. latin nyelvű felirat és családi címer
Kikiáltási ár: 480 eFt
€ 1 660
93. 94. 95.
93. itáliai festő 18. sz. első fele Arisztokrata hölgy papagájjal olaj, vászon, 125 × 101 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 1 300 eFt € 4 480
94. Vigée-Lebrun, Elisabeth (Párizs, 1755-Párizs, 1842) után, 19. sz. vége Önarckép olaj, vászon, 62 × 49 cm, j.n., b.f.: Virginia Lebrun pit. (az eredeti kép a római Szent Lukács Képtárban található)
95. Reni, Guido (Calvenzano, 1575 – Bologna, 1642) után, 19. sz. vége Beatrice Cenci portréja olaj, vászon, 62 × 49 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 140 eFt
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 480
€ 480
96. 97.
96. Barabás Miklós (Kézdimárkosfalva, 1810-Budapest, 1898) Piufsich Lajos erdélyi huszár, 1892 olaj, vászon, 140 × 90 cm, j.j.l.. Barabás M. 1892
Kikiáltási ár: 650 eFt
€ 2 240
97. Kosarek, Adolf (Prága, 1830-1859) Házaspár portréja, 1843 olaj, vászon, 82 × 68,5 cm j.j.l.: Kosarek 843 korabeli ökörszemes keretben
Kikiáltási ár: 260 eFt
€ 900
98. 99.
98. Barabás Miklós (Kézdimárkosfalva, 1810-Bp., 1898) Férfi portré, 1844 olaj, vászon, 105,5 × 83 cm j.j.l.: Barabás Miklós 1844, sérült
Kikiáltási ár: 1 500 eFt
€ 5 170
99. A.O. monogrammal Nemesi pár portréja, 1839 olaj, fa, 72 × 59 cm, j.b.l.: AO 1839
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 760
100. 101.
100. Hermann, Ludwig (Greifswald, 1812-Berlin, 1881) Rotterdam látképe, 1857 olaj, vászon, 67 × 96 cm, j.j.l.: Ludwig Hermann
Kikiáltási ár: 950 eFt
€ 3 280
101. Francia festő 1800 körül Viharos tengeren olaj, fa, 28 × 37 cm, j.j.l.: J. V. 1783 (utólagos), sérült
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 830
102. 103.
102. Vernier, Emile Louis (Lons-le-Saunier, 1829-Párizs 1887) Éjszakai kikötő, 1884 olaj, vászon, 90 × 140 cm, j.b.l.: L. Vernier Paris 1884
Kikiáltási ár: 950 eFt
€ 3 280
103. Vernet, Claude joseph után, 1800 körül Hajótörés olaj, vászon, 60,5 × 83 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 420 eFt € 1 450
104.
104. Telepy Károly (Debrecen, 1828 – Budapest, 1906) Tájkép folyóparti várrommal, 1900-as évek Olaj, vászon, 45 × 60 cm, j.j.l.: Telepy K.
Kikiáltási ár: 850 eFt
€ 2 930
Telepy Károly (1828-1906) a magyar késői romantikus tájképfestészet egyik legismertebb alakja, aki bár már az 1850-es évektől elismert festőnek számított, hivatali munkája mellett hosszú ideig nem volt ideje a művészi ténykedéshez. Festményeinek zömét az 1880-as évektől kezdve alkotta meg. Ismert műveinek jegyzéke, amelyet Telepy Katalin publikált 1968-ban, csupán az aktuálisan föllelhető alkotásokat tartalmazta. Telepy életműve ennél sokkal terjedelmesebb, hiszen az 1906-os nagy műcsarnokbeli tárlatán (a művész halála után) már 521 mű szerepelt. Sajnos a kiállítás katalógusa évszámokat és méreteket nem közölt, így az egyes művek azonosítása csupán a címek alapján lehetséges. Telepy általában konkrét helyszíneket festett meg, így képei, motívumai kellő topográfiai ismeretek birtokában jól meghatározhatóak. Telepy tájképfestői munkásságának főbb helyszíne Észak-Magyarország és a Felvidék, Erdély, illetve az Alpok tájai voltak. Ezeken kívül jelentős a Budapest környékén festett sorozata, mely a rohamosan terjeszkedő főváros forrásértékű képi dokumentuma. Ami a jelen festményt illeti, az erős színkontrasztok kerülése, a kissé szürkés tónusban tartott színvilág, a kompozíció klasszikus felépítése, azaz az előtér-középtér-háttér világosan tagolt elkülönítése kifejezetten Telepyre vall. Érdekes ugyanakkor, hogy a festményt szinte szimmetrikusan osztja ketté egy nagyjából középen álló fa. Erra a furcsa kompozíciós megoldásra is találunk példát Telepy Károly életművében. A nagyoroszi kastélyt ábrázoló, 1903-ban festett képen ugyancsak azt a szimmetrikus kettéosztást figyelhetjük meg, csak itt nem egy fa, hanem maga a kastély alkotja a kompozíciónak ezt a bizonyos függőleges középtengelyét (1. sz. kép). Telepy tájképein többször is előfordul, hogy a táj nem önmagában jelenik meg, hanem egy épület áll a kompozíció középpontjában, vagy legalábbis kitüntetett helyen. Nem csak magyar várakat, hanem híres királyi nyaralókat, sőt nevezetes szállodákat, fürdőhelyeket is megörökített Telepy festményein. A most vizsgált kép helyszíne egyértelműen nem azonosítható, és a táj karaktere alapján egyaránt készülhetett Magyarországon és Ausztriában is. Telepy 1906-os hagyatéki kiállításának katalógusának képcímei számos olyan hegyi tájképre utalnak, amelyek akár a jelen képpel is azonosíthatóak lehetnének. Az bizonyos, hogy Telepy Károly életművének feldolgozása a számos nagyon hasonló témájú kompozíció miatt nem tűnik könnyű feladatnak, s éppen emiatt a jelen festmény pontos és egyértelmű meghatározása is nehéz. A kép festői minősége, a téma, a megfestés módja, színvilága és szignója alapján a kép mégis szépen illeszkedik Telepy Károly életművébe, s legnagyobb valószínűséggel a festő munkásságának legtermékenyebb időszakában, az 1900 körüli években készülhetett. Dr. Bellák Gábor, művészettörténész Telepy Károlyról (1828-1906) a legfontosabb irodalom: Telepy Katalin: Telepy Károly, a magyar táj romantikus festője: ln: A debreceni Déri Múzeum Év könyve 1966-67. Debrecen, 1968. 545-613 Telepy Katalin: Telepy Károly. Budapest, Corvina, 1980 Művészet Magyarországon 1830-1870. Kiállítási katalógus. Budapest, MNG 1981. 458.
Kikiáltási ár: 2 200 eFt
€ 7 590
105. Ligeti Antal (Nagykároly, 1823-Budapest, 1890) „Nazareth”, 1862 olaj, vászon, 53 × 77 cm, j.j.l.: Ligeti A. 1862; ho. felirat: „Nazareth 1857 term. u. felv. 1862 fest Ligeti Antal
105.
106. 107. 108.
106. Garcin, Th. jelzéssel, 19. sz. vége Halászok a tengerparton olaj, vászon, 73,5 × 100 cm, j.b.l.: Th. Garcin
Kikiáltási ár: 800 eFt
€ 2 760
107. Gauermann, Friedrich után, 19. sz. Alpesi kovácsműhely olaj, vászon, 68,5 × 87 cm, j.n.
108. Gauermann, Friedrich után, 19. sz. második fele Pihenő jószágok olaj, vászon, 53 × 67 cm, j.n., SZM 261/87, sérült
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 410
€ 620
109. 110.
109. Askendolf, Anders Monsen (1834-1900) Tavasz a fjordnál, 1893 olaj, vászon, 55,5 × 90 cm, j.b.l.: A. Askendolf 1893, keret sérült
Kikiáltási ár: 800 eFt
€ 2 760
110. Mailer, F. jelzéssel 1900 körül Fjord olaj, vászon, 68 × 105 cm j.j.l.: F. Mailer
Kikiáltási ár: 320 eFt
€ 1 100
111. 112.
111. Kaufmann, karl (Neuplachowitz, 1843 – Bécs, 1901) Szicíliai táj, 1897 olaj, fa, 47 × 30,5 cm j.j.l.: Karl Kaufmann 1897
Kikiáltási ár: 380 eFt
€ 1 310
112. Wagner, Hans Johann (Döbling, 1866-Perchtoldsdorf, 1940) Kikötőrészlet olaj, vászon, 86,5 × 106 cm, j.j.l.: H. Wagner
Kikiáltási ár: 340 eFt
€ 1 170
Kikiáltási ár: 3 400 eFt
€ 11 720
113. Kaufmann, Karl (Neuplachonitz, 1843-Bécs, 1901) Velencei részlet a Palazzo Ducale-val és a Santa Maria della Salute templommal olaj, vászon, 96 × 143 cm, j.j.l.: Karl Kaufmann
113.
114. 115. 116. 117.
114. Steinacker, Alfred (Sopron, 1838-1914) Lovaskocsi olaj, fa, 15,5 × 31,5 cm j.j.l.: A. Steinacker, sérült
115. Mészöly Géza (Sárbogárd, 1844-Jobbágyi, 1887) Virágzó ág, 1877 olaj, karton, 13,5 × 10,5 cm j.l.: junius 14 ... 15, 877, MNG 94/1965
Kikiáltási ár: 140 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 480
€ 210
116. Ranftl, Mathias (Bécs, 1805-Bécs, 1854) A kis kedvenc, 1830 olaj, vászon, 35 × 31,5 cm, j.b.l.: Ranftl 830
117. Bassi, E. jelzéssel, 19. sz. vége A zsákmány olaj, vászon, 48,5 × 32,5 cm, j.b.l.: E. Bassi, sérült
Kikiáltási ár: 180 eFt
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 620
€ 280
118. 119. 120.
118. Le Roy, Jules (1856 – 1921) Macska a kölykeivel, 1918 olaj, vászon, 55 × 46 cm j.j.l.: J. Le Roy 1918
Kikiáltási ár: 550 eFt
€ 1 900
119. Osztrák festő, 19. sz. második fele Lóetetés olaj, vászon, 68 × 54,5 cm, j.n., sérült
120. Osztrák festő, 19. sz. második fele Fiú kutyával olaj, vászon, 68 × 55 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 140 eFt
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 480
€ 480
121. 122.
121. Székely Bertalan (Kolozsvár, 1835-Mátyásföld, 1910) Női képmás, 1880 körül olaj, vászon, 58 × 48 cm, j.n. BÁV 53/249
Kikiáltási ár: 1 100 eFt
€ 3 790
122. Magyar festő 19. sz. közepe Hölczel György és Prittner Karolina portréja olaj, vászon, 63 × 53 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 160 eFt
€ 550
123.
123. Benczúr Gyula (Nyíregyháza, 1844-Dolány, 1920) Elegáns hölgy portréja olaj, vászon, 140 × 92 cm, j.j.l.: Benczúr
Kikiáltási ár: 2 200 eFt
€ 7 590
124. 125. 126. 127.
124. Madarász Viktor (Csetnek, 1830 – Bp., 1917) George Washington portréja olaj, vászon, 70 × 55 cm, j.j.l.: M.V. (ligatúrás) j.f.: G. Washington
125. Magyar festő, 1850 körül Fiatal férfi portréja olaj, vászon, 44,5 × 37 cm, j.n. ho. felirat Schukl Pepi zongoraművész, sérült
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 410
126. Magyar festő, 19. sz. vége Szakállas ifjú portréja olaj, vászon, 51 × 40,5 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 280
€ 280
127. Osztrák festő, 19. sz. első fele Ifjú portréja olaj, vászon, 50,5 × 41,5 cm, j.n., keret nélkül, sérült
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 310
128. 129. 130.
128. Német festő, 19. sz. második fele A szerencsecsillag olaj, vászon, 79 × 95 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 600 eFt
€ 2 070
129. Barabás Miklós (Kézdimárkosfalva, 1810 – Bp., 1898) Ifjú hölgy portréja, 1877 olaj, vászon, 74 × 60,5 cm, j.b.l.: Barabás M. 877
130. Barabás Miklós (Kézdimárkosfalva, 1810 – Bp., 1898) Férfi portré, 1863 olaj, vászon, 64 × 50 cm, j.j.k.: Barabás 863
Kikiáltási ár: 600 eFt
Kikiáltási ár: 340 eFt
€ 2 070
€ 1 170
131. 132. 133.
131. Éder Gyula (Kassa, 1875-Budapest, 1945) Léda és a hattyú, 1924 olaj, vászon, 90 × 130 cm, j.b.l.: Éder Gyula 1924
Kikiáltási ár: 600 eFt
€ 2 070
132. Faragó jelzéssel, 1900 körül Háremhölgy olaj, vászon, 80 × 60 cm, j.b.l.: Faragó
133. Maury, Francois (Marseilles, 1861-Marseilles, 1933) Keleti szépség, 1908 olaj, vászon, 130 × 97 cm, j.j.l.: Maury 1908
Kikiáltási ár: 60 eFt
Kikiáltási ár: 480 eFt
€ 210
€ 1 660
134. 135.
134. Kovács Ferenc (működött a 19. sz. közepén, Egerben és környékén) Rabszolgavásár, 1846 olaj, vászon, 64 × 81 cm, j.j.l.: Kovács Ferenc Egerben 1846, korabeli ökörszemes keretben
Kikiáltási ár: 320 eFt
€ 1 100
135. Rottmann Mozart (Ungvár, 1874-1950/60) Jelenet olaj, vászon, 80 × 100 cm, j.b.l.: Rottmann M.
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
136. 137. 138. 139.
136. Vastagh György, id. (Szeged, 1834-Budapest, 1922) Kalapos hölgy olaj, vászon, 30 × 18 cm, j.b.f.: Vastagh Gy.
137. Zemplényi Tivadar (Eperjes, 1864 – Bp., 1917) Fejkendős leány olaj, vászon kartonra ragasztva, 32,5 × 22,5 cm j.b.l.: Zemplényi Tivadar
Kikiáltási ár: 110 eFt
Kikiáltási ár: 95 eFt
€ 380
€ 330
138. Burchard Bélaváry István (Mád, 1864-1933) Máglyán pasztell, papír, 99,5 × 69 cm, j.b.l.: Bélaváry I.
139. Gremsperger Ernő (Zsámbék, 1885-?) Akt perzsaszőnyeg előtt akvarell, papír, 695 × 495 mm j.b.l.: Gremsperger Ernő
Kikiáltási ár: 95 eFt
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 330
€ 280
140. 141. 142. 143.
140. Rottmann Mozart (Ungvár, 1874-1950/60) Ifjú hölgy mandolinnal olaj, vászon, 80 × 60 cm, j.b.l.: Rottmann M.
141. Szenes Fülöp (Törökszentmiklós, 1863-Bp., 1944) Kalapos hölgy virágcsokorral, 1902 olaj, fa, 89,5 × 75,5 cm, j.j.l.: Szenes 902
Kikiáltási ár: 160 eFt
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 550
€ 620
142. Borúth Andor (Sátoraljaújhely, 1873-Tátraszéplak, 1956) Pihenő kislány, 1897 olaj, vászon, 82 × 64 cm, j.b.l.: Borúth A. Paris 97
143. Éder Gyula (Kassa, 1875-Budapest, 1945) Lány korall lánccal olaj, karton, 47,5 × 38 cm, j.j.l.: Éder Gy.
Kikiáltási ár: 220 eFt
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 760
€ 310
144. 145. 146. 147.
144. Osztrák festő 19. sz. második fele Virágcsendélet olaj, vászon, 42 × 32 cm, j.j.l.: olvashatatlan
145. Szkicsák Klinovszky István (Pest, 1820-Bp., 1880 körül) Barabás miklós után Vásárra induló oláh család olaj, vászon, 95 × 68 cm, j.j.l.: Szkitsák
Kikiáltási ár: 320 eFt
Kikiáltási ár: 320 eFt
€ 1 100
€ 1 100
146. Lakos Alfréd (Székesfehérvár, 1870-Bp., 1961) Asztali csendélet hegedűvel, 1937 olaj, vászon, 70 × 100,5 cm, j.b.l.: Lakos Alfréd 1937, sérült
147. Osztrák festő, 19. sz. Virágcsendélet vázában olaj, vászon, 87 × 71 cm, j.n., sérült
Kikiáltási ár: 110 eFt
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 380
€ 760
Kikiáltási ár: 1 300 eFt
€ 4 480
148. Lengyel festő, 1870 körül Nowy Targ-i lóvásár olaj, vászon, 97,5 × 153 cm, j.n.
148.
149. 150.
149. K. Spányi Béla (Pest, 1852-Budapest, 1914) Birkapásztor olaj, vászon, 67 × 120 cm, j.b.l.: K. Spányi B.
Kikiáltási ár: 380 eFt
€ 1 310
150. Ujházy Ferenc (Szolnok, 1827-Budapest, 1921) Balatoni táj, 1860 olaj, vászon, 45 × 55,5 cm, j.j.l.: Ujházy Ferenc 860
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 760
151. 152. 153.
151. Mészöly Géza (Sárbogárd, 1844-Jobbágyi, 1887) Faluvége olaj, fa, 16 × 31 cm, j.b.l.: M.G.
Kikiáltási ár: 550 eFt
€ 1900
152. Plammer jelzéssel Rajna-menti táj, 1855 olaj, vászon, 59,5 × 79,5 cm, j.k.l.: ...Plammer 1855, sérült, keret nélkül
153. Gobell Smith jelzéssel, 20. sz. eleje Hófödte hegycsúcsok olaj, vászon, 41 × 51 cm, j.b.l.: Gobell Smith
Kikiáltási ár: 260 eFt
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 900
€ 970
154. 155.
154. Karvaly Mór (Ungvár, 160-Merán, 1899) Menyecskékkel évődő huszárok olaj, vászon, 133 × 191 cm, j.j.l.: Karvaly Mór, sérült
Kikiáltási ár: 600 eFt
€ 2 070
155. Bruck Lajos (Pápa, 1846-Budapest, 1910) Konyhai jelenet olaj, vászon, 64,5 × 91 cm, j.n. ho. Bruck Lajos hagyatéki címke és kiállítási címke töredék, 1911
Kikiáltási ár: 480 eFt € 1 660
Kikiáltási ár: 3 400 eFt
€ 11 720
156. Cserépy Árpád (Sátoraljaújhely, 1859-Budapest, 1907) Konyhai jelenet, 1887 olaj, vászon, 80 × 130 cm, j.j.l. Cserépy Á. 887
156.
157. 158. 159. 160.
157. Szüle Péter (Nagyvárad, 1886-Bp., 1944) Borozgató legény olaj, vászon, 78 × 58 cm, j.j.l.: Szüle
158. Bencze jelzéssel Lótolvaj, 1925 olaj, vászon, 148 × 113 cm, j.j.l.: Bencze 925, sérült
Kikiáltási ár: 80 eFt
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 280
€ 620
159. Bruck Lajos (Pápa, 1846-Budapest, 1910) Készül a vacsora olaj, vászon, 75 × 100 cm, j.n., ho. Bruck Lajos hagyatéki címke és kiállítási címke töredék, 1911
160. Prohászka István (Somorja, 1897-?) Családi idill olaj, vászon, 55 × 70 cm j.b.l.: Prohászka, sérült
Kikiáltási ár: 300 eFt
Kikiáltási ár: 95 eFt
€ 1 030
€ 330
161. 162.
161. Magyar festő, 19. sz. második fele Ivóban olaj, vászon, 29 × 43,5 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 380 eFt
€ 1 310
162. Greguss János (Pozsony, 1837-Budapest, 1892) Konyhában olaj, vászon, 33 × 50 cm, j.k.l.: G. J.; ho.: „festette Greguss János Somogy megyében 1860”
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 760
163. 164. 165. 166.
163. Paini, A. jelzéssel, (működött a 19. sz. végén) Beszélgető szerzetesek akvarell, papír, 530 × 360 mm, j.j.k.: A. Paini
164. Fekete M. jelzéssel, 20. sz. eleje Kalapos legény portréja olaj, vászon kartonra ragasztva, 49 × 35 cm, j.j.l.: Fekete M., sérült
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 410
€ 210
165. Edvi-Illés Aladár (Pest, 1870-Budapest, 1958) „Holt-Kőrös Szarvason” olaj, karton, 18 × 23 cm, j.b.l.: E. Illés A., ho. ajándékozási felirat
166. Kássa Gábor (Sátoraljaújhely, 1893-Bp., 1961) Udvaron, 1930 olaj, vászon, 50 × 60 cm, j.b.l.: Kássa Gábor 1930
Kikiáltási ár: 80 eFt
Kikiáltási ár: 70 eFt
€ 280
€ 240
167. 168.
167. Ruben, Franz Leo (Prága, 1842-München, 1920) Mediterrán utcarészlet olaj, fa, 25 × 41 cm, j.j.l.: F. Ruben
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 830
168. Berkes Antal (Budapest, 1874-Budapest, 1938) Domboldal házakkal olaj, vászon, 48 × 68,5 cm, j.j.l.: Berkes
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 480
169. 170. 171. 172.
169. Vígh Bertalan (Rimaszombat, 1890-Bp., 1946) Halhodzsa olaj, vászon kartonra ragasztva, 49 × 39 cm j.j.f.: Vígh Bertalan; b.l.: Halhodzsa
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 830
170. Feszty Árpád (Ógyalla, 1856-Lovrana, 1914) Önarckép olaj, karton, 48 × 33,5 cm, j.j.l.: Feszty Árpád
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 310
171. Beregi S. jelzéssel, 20. sz. eleje Hegedűs olaj, vászon, 105 × 83 cm, j.b.f.: Beregi S.
172. Perlmutter Izsák (Pest, 1866-Bp., 1932) Vadász kutyájával olaj, karton, 27 × 20,5 cm, j.b.l.: Perlmutter
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 310
€ 410
173. 174.
173. Rottmann Mozart (Ungvár, 1874-1950/60) Udvarlás olaj, vászon, 130 × 100 cm j.j.l.: Rottmann M.
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
174. Friedländer, Alfred (Bécs, 1860-1901/27) Tájkép alakokkal olaj, fa, 20,5 × 31,5 cm, j.j.l.: Friedlander
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 830
175. 176. 177.
175. Mednyánszky László báró (Beckó, 1852-Bécs, 1919) Alföldi táj akvarell, ceruza, papír, 200 × 250 mm, j.j.l.: Mednyánszky és hagyatéki bélyegző
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 830
176. Mednyánszky László báró (Beckó, 1852-Bécs, 1919) „Angyalföld” grafit, papír, 245 × 390 mm j.j.l.: Mednyánszky Angyalföld és hagyatéki pecsét
177. Mednyánszky László báró (Beckó, 1852-Bécs, 1919) Ház a fák között grafit, papír, 285 × 390 mm j.j.l.: Mednyánszky Beczkó és hagyatéki bélyegző
Kikiáltási ár: 70 eFt
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 240
€ 280
Kikiáltási ár: 3 600 eFt
€ 12 410
178. Mednyánszky László báró (Beckó, 1852-Bécs, 1919) Derengő fények olaj, vászon, 65 × 100 cm, j.j.l.: Mednyánszky; ho. Almássy Teleki Éva aukciós raglap
178.
179. 180. 181. 182. 183.
179. Hollósy Simon (Máramarossziget, 1857-Técső, 1918) Tengerihántás-vázlat ceruza, papír, 235 × 245 mm, j.b.l.: Hollósy S. München
180. Magyar festő, 19. sz. vége Pipázó férfi olaj, karton, 28 × 19 cm, j.n., MNG 2313/980
Kikiáltási ár: 160 eFt
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 550
€ 280
181. Lotz Károly (Homburg vor der Höhe, 1833-Bp., 1904) Ámor ceruza, papír, 185 × 130 mm, j.b.l.: Lotz Károly; j.l.: „Lotzné ajándéka Lotz eredeti”
182. Kelety Gusztáv (Pozsony, 1834-Budapest, 1902) Festőművész ceruza, papír, 180 × 105 mm, j.n. b.l.: hagyatéki bélyegző
183. Vágó Sándor (Mezőlaborc, 1887-USA, 1946) Családi jelenet ceruza, szén, papír, 700 × 500 mm j.j.l.: Vágó
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 310
€ 210
€ 280
184. 185. 186. 187.
184. Mednyánszky László báró (Beckó, 1852-Bécs, 1919) Kalapos férfi ceruza, tus, papír, 265 × 210 mm j.j.l.: Mednyánszky; b.l. hagyatéki pecsét
185. Mednyánszky László báró (Beckó, 1852-Bécs, 1919) Könyöklő katona grafit, papír, 220 × 230 mm, j.n., ho. Pálmai József feljegyzése és hagyatéki pecsét
Kikiáltási ár: 80 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 280
€ 210
186. Mednyánszky László báró (Beckó, 1852-Bécs, 1919) Tanulmányok ceruza, tus, papír, 320 × 445 mm, j.n., b.f.: hagyatéki bélyegző
187. Mednyánszky László báró (Beckó, 1852-Bécs, 1919) Könyöklő férfi grafit, papír, 310 × 425 mm, j.j.l.: Mednyánszky és hagyatéki pecsét
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 70 eFt
€ 310
€ 240
188. 189. 190.
188. Vaszary János (Kaposvár, 1867-Budapest, 1939) Kisfiú akt olaj, vászon, 82 × 55 cm, j.n. ho. a művész özvegyének igazolásával: „ez a kép férjem műve. özv Vaszary Jánosné”
Kikiáltási ár: 600 eFt
€ 2 070
189. Székely Bertalan (Kolozsvár, 1835-Mátyásföld, 1910) Férfiportré ceruza, papír, 170 × 150 mm, j.n., b.l. hagyatéki bélyegző 1911
Kikiáltási ár: 60 eFt
Kikiáltási ár: 75 eFt
€ 210
€ 260
191. 192. 193.
191. Réti István (Nagybánya, 1872-Bp., 1945) „Mese a nagy csizmáról és a kiscipőről”, 1896-97 – Kiss József verséhez készült illusztráció olaj, vászon kartonra ragasztva, 76 × 51,5 cm, j.j.l.: Réti Reprodukálva: Aradi Nóra: Réti István, Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata, Budapest, 1960, 68. old., 38. kép
Kikiáltási ár: 320 eFt
€ 1 100
192. Neogrády Antal (Galsa, 1861-Alag, 1942) Virágzó gyümölcsfák akvarell, fedőfehér, karton, 265 × 455 mm, j.j.l.: Neogrády A.
193. Neogrády Antal (Galsa, 1861-Alag, 1942) Virágzó orgonák akvarell, fedőfehér, karton, 285 × 465 mm, j.j.l.: Neogrády A.
Kikiáltási ár: 70 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 240
€ 210
194. 195. 196. 197.
194. Háry Gyula (Zalaegerszeg, 1864-Budapest, 1946) Tarpatak, 1903 olaj, fa, 18,5 × 14,5 cm, j.j.l.: Tarpatak 1903 Háry Gy.
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 210
195. Háry Gyula (Zalaegerszeg, 1864-Budapest, 1946) Tátrafüred, 1903 olaj, fa, 18,5 × 14,5 cm, j.j.l.: Tátrafüred 1903 Háry Gy.
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 210
196. Kübler, Ludwig (működött 1850-1860 körül) Lovak olaj, vászon, 23,5 × 33,5 cm, j.j.l.: L. K.
197. Kézdi Kovács László (Pusztaalsócikola, 1864-Bp., 1942) Őszi erdő olaj, vászon, 60 × 80 cm, j.j.l.: Kézdi Kovács
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 410
€ 210
198. 199. 200.
198. Neogrády Antal (Galsa, 1861-Alag, 1942) Virágzó almafánál olaj, vászon, 64 × 119 cm, j.b.l.: Neogrády A.
Kikiáltási ár: 480 eFt
€ 1 660
199. Rechert, J. jelzéssel, 1900 körül Enyelgés olaj, vászon, 47 × 60,5 cm, j.b.l.: J. Rechert
200. Illencz Lipót (Újvárad, 1882-Arad, 1950) Szicíliai lány olaj, vászon, 60 × 80 cm, j.b.l.: Illencz L.
Kikiáltási ár: 180 eFt
Kikiáltási ár: 95 eFt
€ 620
€ 330
201. 202. 203. 204.
201. Tahi Antal (Pest, 1855-Budapest, 1902) Mediterrán utcarészlet akvarell, papír, 290 × 210 mm, j.b.l.: Tahi A.
202. Bruck Lajos (Pápa, 1846-Budapest, 1910) Enteriőr olaj, fa, 40 × 31,5 cm, j.n. ho. Bruck Lajos hagyatéki címke és kiállítási címke töredék, 1911
Kikiáltási ár: 70 eFt
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 240
€ 830
203. Margitay Tihamér (Jenke, 1859-Budapest, 1922) Nagyapa mesél olaj, karton, 40 × 50 cm, j.j.l.: Margitay
204. Berkes Antal (Budapest, 1874-Budapest, 1938) Felhős utcarészlet olaj, vászon, 80 × 100 cm, j.j.l.: Berkes A., sérült
Kikiáltási ár: 95 eFt
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 330
€ 760
205. 206. 207. 208.
205. Osztrák festő, 1900 körül Folyóparti táj olaj, vászon, 58,5 × 33 cm, j.n.
206. Nagy Vilmos (Budapest, 1874-Budapest, 1953) Anya gyermekével olaj, vászon, 50 × 40,5 cm, j.b.l.: Nagy Vilmos
Kikiáltási ár: 80 eFt
Kikiáltási ár: 110 eFt
€ 280
€ 380
207. Neogrády Antal (Galsa, 1861-Alag, 1942) Kilátónál akvarell, fedőfehér, karton, 320 × 450 mm, j.b.l.: Neogrády A.
208. Neogrády Antal (Galsa, 1861-Alag, 1942) Folyóparti pihenő akvarell, fedőfehér, karton, 320 × 450 mm, j.j.l.: Neogrády A.
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 310
€ 310
209. 210. 211. 212.
209. Osztrák szobrász 19. sz. vége Allegórikus nőalak bronz, m: 46 cm, j. a talpon: S. O. (töredékes)
Kikiáltási ár: 340 eFt
€ 1 170
210. Pray jelzéssel 19. sz. második fele Dionüszosz bronz, m: 42 cm, j. a talpán: Pray
Kikiáltási ár: 190 eFt
€ 660
211. Rónai jelzéssel 20. sz. eleje Diszkoszvető bronz, m: 32 cm, j. a talpon: Ronai
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 280
212. Osztrák szobrász 1920 körül A diadal allegóriája bronz, m: 36,5 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 200
213. 214.
213. Clodion, Claude Michel (Nancy, 1738-Paris, 1814) Bacchus ünnep, 1762 bronz, m: 58 cm, j.ho.: C. Clodion, 1762
Kikiáltási ár: 1 200 eFt
€ 4 140
214. Aichele, Paul (Markdorf, 1859-1910, Berlin) Diana bronz, márvány talapzaton, m: 132,5 cm, j. hátul a talpon: Aichele
Kikiáltási ár: 1 700 eFt
€ 5 860
215.
215. Telcs Ede (Baja, 1872-Budapest, 1948) Beethoven portréja, 1920 márvány, eredeti márvány talapzatán, m.: 54 cm, posztamens m.: 146,5 cm, j.j.o.: Telcs, Proveniencia: báró Kohner Adolf gyűjteményéből
Kikiáltási ár: 950 eFt
€ 3 270
Telcs Ede 1888-tól a bécsi Akadémián Edmund von Hellmer irányítás alatt végezte tanulmányait, majd Gaspar Clemens von Zumbusch, a bécsi szobrászok fejedelmének mesteriskolájában tanult tovább, ahol Két Bornemissza című művével elnyerte az iskola legnagyobb pénzösszeggel járó díját. 1895-ben telepedett le Budapesten, ahol számos szoborpályázaton vett részt és nyert el díjakat. Korai munkái elsősorban a népi életből merített kisebb méretű zsánerszobrok voltak. Részt vett többek között nagyobb középületek plasztikai díszítésében is (Zeneakadémia, Gresham palota). Monumentális szoborcsoportjai közül a Vörösmarty emlékművet, és a milleniumi emlékmű két királyszobrát (Szent László, III. Károly) kell megemlítenünk. Művei közül azonban elsősorban finom kidolgozottságú plakettjeivel – a magyar éremművészet megteremtésében jelentős szerepet játszott - és érzékeny mintázású, a modell lelki karakterét hangsúlyozó portré szobraival szerzett hírnevet magának. (Alpár Ignác szobra, kecskeméti Kossuth emlékmű). 1920-ban készített, Beethovent ábrázoló portré büsztjét Kohner Adolf báró vásárolta meg gyűjteménye számára a művésztől. A korábbi részletező, a francia „finom naturalizmust” követő munkáihoz képest, e portrét összefogottabb, nagyvonalúbb felületkezeléssel oldotta meg, amely jobban illeszkedett a korszak meghatározó szobrászi nyelvéhez. Kohner Adolf báró (1866–1937) európai rangú, páratlan következetességgel és szenvedéllyel összeállított, elsősorban impresszionista festők műveiből álló gyűjteményét Damjanich utcai szecessziós stílusban épült palotájában tartotta. Az 1914-ben készült enteriőrfotón az ú.n. Zeneszobában látható Telcs Ede Beethoven szobra – egyértelműen utalva az enteriőr funkciójára – az ablaktól balra Gauguin A hívás, a rá merőleges falon Monet Argenteuili táj és Boudin Tengeri kikötő című műve, jobbra pedig Van Gogh Olajerdője és Sisley egy apró tájképe, a Bretagne-i templom társaságában. Bár Kohner báró gyűjteményének jelentős részét magyar és külföldi mesterek festményei , illetve antik szőnyegei alkották, olyan neves külföldi és magyar szobrászok műveiből is szerzett szép darabokat, mint August Rodin, Max Klinger, valamint Fadrusz János, Kisfaludi-Stróbl, Róna József, Vedres Márk és Kövesházy Kalmár Elza. Az 1934-ben elárverezett Kohner gyűjtemény több darabja külföldi köz- és magángyűjteménybe került, többek között az említett Gauguin mű, amely ma a clevelandi Museum of Art-ban látható. Így különleges alkalom, hogy a magyar gyűjtéstörténet egyik legjelesebb kollekciójának e kiváló emléke eredeti posztamensével együtt kerülhet a nagyközönség elé. Mecseki Eszter
216.
216. Itáliai szobrász 19. sz. második fele Fürdőző Aphrodité faragott carrarai márvány, m: 88 cm, j.n., sérült (a londoni British Museum-ban őrzött, Kr. u. 2. században, görög eredetiről másolt római szobor után)
Kikiáltási ár: 3 000 eFt
€ 10 340
217. 218. 219. 220. 221.
217. Cipriani, Adolfo (működött 1880-1930 között) Tavasz alabástrom, m: 39,5 cm, j.ho.: A. Cipriani
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
219. Pongrácz (Popper) B. Szigfrid (Brünn, 1872-Budapest, 1929) Akt kis faun gyerekkel bronz, m: 37 cm, j. a talpon: Pongrácz B. Sz.
Kikiáltási ár: 75 eFt
218. Canova, Antonio után, 19. sz. Herkules és Likhász faragott alabástrom, m: 62 cm, j.n.
€ 260
Kikiáltási ár: 220 eFt
220. Gemito, Vincenzo (1852-1929) Halászfiú bronz, márvány talapzaton m: 20 cm, hiányos, j.ho.: Gemito
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 760
€ 760
221. Seifert, Victor Heinrich (Döbling, 1870-Berlin, 1953) Lepkelány, 1898 bronz, márvány talapzaton, m: 31 cm, j.h.l.: V. Seifert 98
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 210
222. 223.
222. Róna József (Lovasberény, 1861-Budapest, 1939) „A kis türelmetlen” bronz, márvány talapzaton, m: 27 cm, j.j.l.: Róna József Reprodukálva: Lyka Károly: Apró bronz in Művészet 1906. V. évfolyam, p. 101.
Kikiáltási ár: 650 eFt
€ 2 240
223. Gautier, Jacques Louis (Párizs, 1831-?) Mephistopheles bronz, m: 86 cm, j. a talapzaton: J. Gautier
Kikiáltási ár: 800 eFt
€ 2 760
MÁSODIK NAP 301. 302. 303. 304.
301. Ferenczy Valér (Körmöcbánya, 1885-Bp., 1954) A velencei San Marco templom olaj, karton, 48,5 × 58,5 cm, j.b.l.: Ferenczy Valér
302. Négely Rudolf (Sopron, 1883-?) Vitorlások Velencében olaj, vászon, 56 × 68 cm, j.b.l.: Négely Venezia
Kikiáltási ár: 180 eFt
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 620
€ 480
303. Nádler Róbert (Pest, 1858-Budapest, 1938) Keleti utcarészlet olaj, vászon, 54,5 × 35,5 cm, j.j.l.: Nádler Róbert
304. Háry Gyula (Zalaegerszeg, 1864-Bp., 1946) Budapesti látkép a Mátyás templommal, 1902 olaj, vászon, 80 × 60 cm, j.j.l.: Bpest Háry Gy. 1902
Kikiáltási ár: 110 eFt
Kikiáltási ár: 190 eFt
€ 380
€ 660
305. 306. 307.
305. Székely Andor, Dobai (Lőcse, 1877-Párizs, 1945) Kikötői részlet beszélgetőkkel, 1923 olaj, vászon, 100 × 120 cm, j.j.l.: Székely 923
Kikiáltási ár: 340 eFt
€ 1 170
306. Berkes Antal (Budapest, 1874-Budapest, 1938) Nagyvárosi forgatag olaj, vászon, 60 × 80 cm, j.j.l.: Berkes A.
307. Magyar festő, 20. sz. első fele Kilátás a budai várra olaj, vászon, 71,5 × 101,5 cm, j.n., keret nélkül
Kikiáltási ár: 220 eFt
Kikiáltási ár: 360 eFt
€ 760
€ 1 240
308. 309. 310. 311.
308. Nádler Róbert (Pest, 1858-Budapest, 1938) Sziklás tengerpart olaj, vászon, 111 × 81 cm, j.n., ho. Nemzeti Szalon kiállítási címke
309. Mihalovits Miklós (Bp., 1888-Bp., 1960) Capri, 1934 olaj, vászon, 32,5 × 26,5 cm, j.j.l.: Mihalovits M. Capri 1934
Kikiáltási ár: 220 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 760
€ 410
310. Francia festő, 20. sz. első fele Bretagne-i halászok olaj, vászon, 55,5 × 69 cm, j.n.
311. Boldizsár István (Orosháza, 1897-Bp., 1984) Árnyas tornácon olaj, vászon, 45 × 58 cm, j.j.l.: Boldizsár
Kikiáltási ár: 70 eFt
Kikiáltási ár: 110 eFt
€ 240
€ 380
312. 313. 314. 315.
312. Jancsek Antal (Bp., 1907-Bp., 1985) Hölgy a tengerparton olaj, vászon, 80 × 60 cm, j.j.l.: Jancsek A.
313. Jancsek Antal (Bp., 1907-Bp., 1985) Nyári portré olaj, vászon, 60 × 50 cm, j.j.l.: Jancsek
Kikiáltási ár: 80 eFt
Kikiáltási ár: 70 eFt
€ 280
€ 240
314. Neogrády Antal (Galsa, 1861-Alag, 1942) Tengerparti séta akvarell, papír, 400 × 580 mm, j.j.l.: Neogrády A.
315. Neogrády Antal (Galsa, 1861-Alag, 1942) Ifjú hölgy virágcsokorral akvarell, papír, 290 × 385 mm, j.j.l.: Neogrády A.
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 310
€ 310
316. 317. 318. 319.
316. Gruber Béla (működött Nagybányán 1910 körül) Vöröshajú akt olaj, vászon, 79,5 × 46 cm j.j.l.: Gruber Béla; ho. árverési címke
317. Hatvany Ferenc, báró (Budapest, 1881-Laussane, 1958) Álló akt olaj, vászon, 77,5 × 53 cm, j.j.l.: Hatvany, proveniencia: egykor a Soóky gyűjteményben: kiállítva: Gyula, Kőröspart Galéria 2008-2009
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 410
€ 830
318. Magyar festő, 20. sz. eleje Akt vörös pamlagon olaj, vászon, 75 × 100 cm, j.n., sérült
319. Magyar festő, 1920 körül Vénusz olaj, vászon, 117 × 147 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 180 eFt
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 620
€ 970
320. 321.
320. Kádár Béla (Bp., 1877-Bp., 1956) Tavasz ébredése tempera, gouache, karton, 295 × 380 mm j.b.l.: Krizsán Manczinak tisztelet jeléül Kádár Béla
Kikiáltási ár: 800 eFt
€ 2 760
321. Hegedűs László (Szentes, 1870-Budapest, 1911) Család olaj, karton, 45 × 47 cm, j.j.l.: Hegedűs L. és hagyatéki pecsét ho.: „Gyömrői Károly férjem jó barátjának emlékül dr. Hegedűs Lászlóné”
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 620
322. 323. 324. 325.
322. Senyei Oláh István (Debrecen, 1893-Debrecen, 1963) „Debreceni cigányok” olaj, vászon kartonra ragasztva 59,5 × 49,5 cm, j.j.l.: Senyei Oláh
323. Bernáth Aurél (Marcali, 1895-Bp., 1982) Vízparti nádas csónakkal akvarell, papír, 290 × 200 mm j.j.l.: B.A., oevre katalógus szám: 1961/6
Kikiáltási ár: 80 eFt
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 280
€ 830
324. Zemplényi Tivadar (Eperjes, 1864-Bp., 1917) Vízparti táj olaj, karton, 22 × 27 cm, j.b.l.: Zemplényi T.
325. Sándor József (Gyömrő, 1887-Budapest, 1936) Parkrészlet, 1913 pasztell, karton, 50,5 × 65 cm, j.j.l.: Sándor József München 913
Kikiáltási ár: 55 eFt
Kikiáltási ár: 95 eFt
€ 190
€ 330
326. 327. 328.
326. Körösfői-Kriesch Aladár (Buda, 1863-Bp., 1920) „Vénasszonyok nyara-Fonyód”, 1918 tempera, karton, 280 × 390 mm, j.b.l.: KA 918
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 410
327. Fényes Adolf (Kecskemét, 1867-Bp., 1945) Alföldi táj gólyákkal olaj, fa, 28,5 × 44,5 cm, j.j.l.: Fényes
328. Vastagh György, id. (Szeged, 1834-Bp., 1922) Marabu, 1909 pasztell, papír, 49,5 × 27 cm, j.j.f.: Vastagh j.l.: Berlin 1909 V/20; b.l.: Indiai marabu; ho.: Tigrisfej vázlat
Kikiáltási ár: 280 eFt
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 970
€ 480
329. 330. 331. 332.
329. Diener Dénes Rudolf (Nyíregyháza, 1889-Budapest, 1956) Hölgyportré pasztell, papír, 70 × 46 cm, j.j.k.: Diener Dénes Paris
330. Szilády Margit (Kecskemét, 1908-?) Munkások pasztell, karton, 100 × 70 cm, j.j.l.: Szilády Margit ho.: Magyar Művészeti Alap címke, keret nélkül
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 310
€ 210
331. Móritz Sándor (Celldömölk, 1924-Stockholm, 1966) Kerti asztalnál olaj, vászon, 76 × 90 cm, j.k.l.: Móritz
332. Szilvássy Pál (Miskolc, 1920-1996) „Virág” olaj, farost, 60 × 80 cm, j.j.l.: Szilvássy Pál
Kikiáltási ár: 100 eFt
Kikiáltási ár: 46 eFt
€ 340
€ 160
333. 334. 335.
333. Belányi Viktor (Nyitraludány, 1877-Bp., 1955) Virágcsendélet olaj, vászon, 95,5 × 120 cm j.j.l.: Belányi
Kikiáltási ár: 300 eFt
€ 1 030
334. Pap Domonkos (Kolozsvár, 1894-1972) Virágcsendélet almákkal olaj, vászon, 80 × 60 cm, j.b.l.: Pap Domonkos
335. Molnár Z. János (Cservenka, 1880-Gödöllő, 1960) Virágcsendélet ablakban olaj, vászon, 100 × 79,5 cm, j.k.l.: Molnár Z. János
Kikiáltási ár: 140 eFt
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 480
€ 480
336. 337. 338. 339.
336. Koszkol Jenő (Dorog, 1868-Bp., 1935) Velence akvarell, papír, 390 × 265 mm, j.b.l.: Koszkol Jenő
337. Náray Aurél (Bp., 1883-Bp., 1948) Az őrangyal olaj, vászon, 67 × 55 cm, j.b.l.: Náray Aurél
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 310
€ 410
338. Német festő, 20. sz. eleje Prága látképe, 1909 akvarell, papír, 490 × 680 mm, j.j.l.: olvashatatlan 1909
339. Bragnoli jelzéssel, 20. sz. eleje Tengerpart akvarell, papír, 150 × 240 mm, j.j.l.: Bragnoli
Kikiáltási ár: 60 eFt
Kikiáltási ár: 24 eFt
€ 210
€ 80
340. 341. 342.
340. Berkes Antal (Budapest, 1874-Budapest, 1938) Tavaszi utca olaj, karton, 20 × 33 cm, j.b.l.: Berkes A
Kikiáltási ár: 160 eFt
€ 550
341. Lengyel festő Lovaskocsik Podhajceben, 1915 olaj, karton, 33,5 × 41,5 cm, j.b.l.: Witold... 1915 Podhajce... ho. német nyelvű felirat: Tramwageen zur Bringsplatz in Podhajce
342. Szabó Antal (Kecskemét, 1875-?) Téli városrészlet olaj, fa, 45 × 45 cm, j.j.l.: ... Szabó A.
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 310
€ 210
343. 344. 345.
343. Tornyai János (Hódmezővásárhely, 1869-Bp., 1936) Alföldi naplemente olaj, vászon, 30 × 44 cm, j.j.l.: Tornyai
Kikiáltási ár: 160 eFt
€ 550
344. Vadász jelzéssel Utcarészlet, 1919 olaj, fa, 28,5 × 38,5 cm, j.b.l.: Vadász 1919
345. Tornyai János (Hódmezővásárhely, 1869-Bp., 1936) Tanya napsütésben olaj, fa, 14,5 × 21 cm, j.j.l.: Tornyai, BÁV 32/323
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 95 eFt
€ 410
€ 330
346. 347. 348.
346. Egry József (Újlak, 1883-Badacsonytomaj, 1951) Tájkép házakkal olaj, karton, 50 × 40 cm, j.b.l.: Egry József
Kikiáltási ár: 950 eFt
€ 3 270
347. Rudnay Gyula (Pelsőc, 1878-Budapest, 1957) Falusi jelenet olaj, vászon, 38 × 48 cm, j.j.l.: Rudnay Gy., BÁV 25/215
348. Csabai Kálmán (Csáktornya, 1915-Miskolc, 1992) Napfényes domboldal boglyákkal, 1970 olaj, vászon, 70 × 80 cm, j.j.l.: Csabai K. 970
Kikiáltási ár: 180 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 620
€ 410
349. 350. 351.
349. Beron Gyula (Felsőbucár, 1885-Bp., 1971) Napfényes táj olaj, vászon, 59 × 74,5 cm j.j.l.: Beron
Kikiáltási ár: 160 eFt
350. Benkhardt Ágost (Budapest, 1882-Budapest, 1961) Önarckép, 1922 olaj, vászon, 44,5 × 40 cm, j.j.l.: dr. Révész Vidor barátomnak Benkhardt A. 1922
351. Hagyik István (Kisujszállás, 1891-?) Egy kis pihenő olaj, vászon, 102 × 78 cm, j.j.l.: Hagyik, sérült
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 410
€ 280
€ 550
352. 353. 354.
352. Glatz Oszkár (Bp., 1872-Bp., 1958) Bujáki gyerekek, 1922 olaj, vászon, 96 × 80 cm j.j.l.: Glatz 1922, BÁV 41/111
Kikiáltási ár: 950 eFt
€ 3 280
353. Löschinger Hugó (Budapest, 1875-Graftrath, 1912) „Egy pej, egy szürke” olaj, vászon, 51 × 65 cm, j.b.l.: LH.; ho. hagyatéki és kiállítási címke
354. Dayka Antal (1902-ben dolgozott a nagybányai festőiskolában) Domboldalon olaj, vászon, 71 × 102 cm, j.b.l.: Dayka A., sérült
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 310
€ 210
355. 356. 357.
355. Rippl-Rónai József (Kaposvár, 1861-Kaposvár, 1927) Tavaszi táj pasztell, papír, 29 × 36 cm, j.j.l.: Rónai J., Proveniencia: Leher János pécsi sajtgyáros kertjében festette 1920 körül
Kikiáltási ár: 1 300 eFt
€ 4 480
356. Perlmutter Izsák (Pest, 1866-Budapest, 1932) Falurészlet akvarell, papír, 210 × 270 mm, j.j.l.: Perlmutter
357. Poll Hugó (Pest, 1867-Budapest, 1931) Felhős táj pasztell, karton, 24,5 × 33 cm, j.j.l.: Poll H.
Kikiáltási ár: 110 eFt
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 380
€ 620
358.
358. Rippl-Rónai József (Kaposvár, 1861-Kaposvár, 1927) Virágzó fák olaj, karton, 45,5 × 55 cm, j.j.l.: Rónai BÁV 74/245, BÁV 39/286 hátoldalt fedő kartonon: Kalapos nő tanulmány és Rippl Rónai Merkúr palotabeli 1902-es kiállítására szóló belépő cédula
Kikiáltási ár: 6 000 eFt VÉDETT
€ 20 690
NO EXPORT
359. 360. 361. 362.
359. Faragó Márton (Alsólendva, 1880-Nagykanizsa, 1956 k.) Kútnál, 1928 olaj, vászon, 60 × 50 cm, j.j.l.: Faragó 928
360. Klimó István (Debrecen, 1883-Bp., 1961) Cigánylány olaj, vászon, 69,5 × 55 cm, j.j.l.: Klimó I.
Kikiáltási ár: 70 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 240
€ 210
361. Zeller Mihály (Nagypeleske, 1859-?) Vízpart olaj, karton, 19,5 × 30 cm, j.ho.: Zeller M.
362. Fenyő Andor Endre (Baja, 1904-Budapest, 1971) Balatoni szőlődombon olaj, vászon, 62 × 81 cm, j.j.l.: Fenyő
Kikiáltási ár: 60 eFt
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 210
€ 310
363. 364. 365. 366.
363. Galla Endre (Dunapentele, 1897-Bp., 1971) Virágoskertben olaj, vászon, 84 × 63 cm, j.b.l.: Galla Endre
364. Litteczky Endre (Szatmárnémeti, 1880-Szatmárnémeti, 1953) Árnyas kertben olaj, vászon, 80 × 68 cm, j.j.l.: Litteczky
Kikiáltási ár: 220 eFt
Kikiáltási ár: 420 eFt
€ 760
€ 1 450
365. Börtsök Samu (Tápiószele, 1881-Bp., 1931) Napfényes kertben, 1911 olaj, vászon, 60 × 70 cm, j.b.l.: Börtsök 1911, ho.: tájképvázlat
366. Boldizsár István (Orosháza, 1897-Bp., 1984) Tóparti részlet, 1927 olaj, karton, 42 × 58 cm, j.j.l.: Boldizsár 1927
Kikiáltási ár: 180 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 620
€ 410
367. 368. 369.
367. Pólya Tibor (Szolnok, 1886-Szolnok, 1937) Déli pihenő olaj, vászon, 50,5 × 60 cm, j.j.l.: Pólya T.
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 410
368. Iványi-Grünwald Béla műhelye, 20. sz. eleje Beszélgetők olaj, vászon, 60 × 80 cm, j.j.l.: Iványi Grünwald
369. Pólya Tibor (Szolnok, 1886-Szolnok, 1937) Pihenő aratók olaj, vászon, 75,5 × 100,5 cm, j.j.l.: Pólya T.
Kikiáltási ár: 130 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 450
€ 410
370. 371. 372.
370. Molnár C. Pál (Battonya, 1894-Bp., 1984) Táj lovasokkal olaj, farost, 40 × 60 cm, j.b.l.: MCP
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
371. Zombory Lajos (Szeged, 1867-Szolnok, 1933) Szántás olaj, vászon, 60 × 80 cm, j.b.l.: Zombory
372. Rudnay Gyula (Pelsőc, 1878-Bp., 1957) Történelmi jelenet akvarell, karton, 215 × 295 mm, j.j.l.: Rudnay Gy.
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 310
€ 410
373. 374.
373. Molnár C. Pál (Battonya, 1894-Budapest, 1984) Vízparti táj olaj, farost, 21 × 29,5 cm, j.b.l.: MCP
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
374. Molnár C. Pál (Battonya, 1894-Budapest, 1984) Tó a hegyek között olaj, farost, 44 × 54 cm, j.j.l.: MCP
Kikiáltási ár: 190 eFt
€ 660
375.
375. Rippl-Rónai József (Kaposvár, 1861-Kaposvár, 1927) Kalapos hölgy portréja olaj, karton, 60 × 46,5 cm, j.b.f.: Rónai; ho. Fekete kalapos hölgy; kiállítási cédula kiállítva: 1902, Merkur palota, Rippl Rónai műkiállítás, 489. tétel
Kikiáltási ár: 6 000 eFt
€ 20 690
376. 377. 378.
376. Szánthó Mária (Szeged, 1902-Budapest, 1994) Vénusz olaj, karton, 49,5 × 71 cm, j.j.l.: Szánthó Mária
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 620
377. Dudits Andor (Bp., 1866-Bp., 1944) Leány pamlagon olaj, fa, 47 × 56,5 cm, j.b.l.: Dudits A.
378. Magyar festő, 1920 körül Aktok vízparton olaj, fa, 45 × 50 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 60 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 210
€ 410
379. 380. 381.
379. Jobbágyi Gaiger Miklós (Szentgotthárd, 1892-Bp., 1959) Három grácia, 1919 olaj, vászon, 110 × 153 cm, j.j.l.: Jobbágyi Gaiger 15 M. 1919
Kikiáltási ár: 440 eFt
€ 1 520
380. Czencz János (Ostffyasszonyfa, 1885-Szekszárd, 1960) Szégyenlős modell olaj, fa, 69,5 × 56,5 cm, j.j.l.: Czencz J.
381. Szánthó Mária (Szeged, 1902-Bp., 1994) József és Putifárné, 1935 olaj, karton, faforgács lemezre ragasztva 100 × 70 cm, j.j.l.: Szánthó Mária 935
Kikiáltási ár: 160 eFt
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 550
€ 760
382. 383. 384.
382. Szánthó Mária (Szeged, 1902-Bp., 1994) Fekvő akt olaj, vászon, 61 × 107 cm, j.j.l.: Szánthó Mária
Kikiáltási ár: 160 eFt
€ 550
383. Boldizsár István (Orosháza, 1897-Bp., 1984) Balatonparton olaj, vászon, 76 × 64,5 cm, j.j.l.: Boldizsár
384. Konfár Gyula (Bp., 1933-) „Lány” olaj, farost, 100 × 67 cm, j.b.l.: Konfár
Kikiáltási ár: 220 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 760
€ 410
385. 386.
385. Frank Frigyes (Bp., 1890-Bp., 1976) Fekvő akt akvarell, papír, 370 × 320 mm, j.k.l.: Frank Frigyes
Kikiáltási ár: 100 eFt
€ 340
386. Czene Béla, ifj. (Isaszeg, 1911-Budapest, 1999) Fekvő akt, 1976 tempera, farost, 50 × 89 cm, j.k.f.: Czene Béla 1976, kiállítva: Koller Galéria, 2011, Czene Béla rajzok és festmények
Kikiáltási ár: 200 eFt
€ 690
387. 388. 389. 390.
387. Szabó Gyula (Bp., 1907-Prága, 1972) Merengő olaj, vászon, 82 × 60 cm, j.b.l.: Szabó
388. Frank Frigyes (Budapest, 1890-Budapest, 1976) Fotelben alvó fiú, 1920 olaj, vászon, 47 × 36 cm, j.b.l.: Frank Frigyes 1920
Kikiáltási ár: 1 200 eFt
Kikiáltási ár: 190 eFt
€ 4 140
€ 660
389. Vágh-Weimann Elemér (működött a 20. sz. közepén) Önarckép olaj, vászon, 55 × 46 cm, j.b.l.: Vágh Weimann Elemér; ho.: autográf felirat
390. Francia festő, 20. sz. eleje Alkonyi városrészlet olaj, vászon, 79 × 58 cm, j.j.l.: olvashatatlan
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 410
€ 410
Kikiáltási ár: 2 200 eFt
€ 7 590
391. Gulácsy Lajos (Budapest, 1882-Budapest, 1932) Keleti jelenet olaj, karton, 46 × 62 cm, j.b.l.: Gulácsy, SZM 940/955
391.
392. 393. 394. 395.
392. Karlovszky Bertalan (Munkács, 1858-Bp., 1938) Kiss Ilona arcképe, 1936 olaj, fa, 30 × 25 cm, j.j.l.: Karlovszky B.
393. Tihanyi Lajos (Bp., 1885-Párizs, 1938) Ady Endre portréja litográfia, papír, 380 × 250 mm j.j.l.: Tihanyi Lajos 918 III.; j.b.l: 60. Tihanyi Lajos
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 50 eFt
€ 410
394. Kemenszky Árpád (Pest, 1870-Bp., 1945) Akt pamlagon olaj, vászon, 54,5 × 87 cm, j.j.l.: Kemenszky Á.
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 280
€ 170
395. Hikádi Erzsébet, Czene Béláné (Bp., 1911-Bp., 2008) Fekvő akt olaj, vászon, 60 × 105 cm, j.b.l.: Cz. Hikády E.
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 620
396. 397. 398.
396. Scheiber Hugó (Bp., 1873-Bp., 1950) Szemüveges kisfiú portréja kréta, papír, 570 × 420 mm, j.k.l.: Scheiber H.
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 830
397. Czóbel Béla (Budapest, 1883-Budapest, 1976) Macskák tus, papír, 205 × 265 mm, j.j.f.: „Dévény Ivánnak barátsággal Czóbel”
Kikiáltási ár: 320 eFt
€ 1 100
398. Magyar festő, 20. sz. első fele Férfi képmás grafit, papír, 265 × 210 mm, j.n.
Kikiáltási ár: 38 eFt
€ 130
399. 400. 401.
399. Frank Frigyes (Budapest, 1890-Budapest, 1976) Nyári almák olaj, vászon, 60 × 75 cm, j.j.l.: Frank Frigyes
Kikiáltási ár: 380 eFt
€ 1 310
400. Ilosvai Varga István (Kunhegyes, 1895-Bp., 1978) „Bükköspart”, 1943 olaj, farost, 60 × 66 cm, j.n., ho.: felirat
401. Réti Mátyás (Tiszadomb, 1922-Bp., 2002) Nagymarosi házak olaj, farost, 60 × 80 cm, j.j.l.: Réti
Kikiáltási ár: 190 eFt
Kikiáltási ár: 100 eFt
€ 660
€ 340
402. 403. 404.
402. Frank Frigyes (Budapest, 1890-Bp., 1976) Csendélet olaj, karton, 45 × 68 cm, j.b.l.: Frank Frigyes
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 620
403. Marosán Gyula (Bp., 1916-Toronto, 2003) Lovasok, 1937 olaj, vászon, 50 × 60 cm, j.j.l.: Marosán 1937
404. Holesch Dénes (Besztercebánya, 1901-Bp., 1983) Vágtató lovak olaj, vászon, 51 × 66 cm, j.b.l.: Holesch
Kikiáltási ár: 280 eFt
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 970
€ 620
405. 406. 407. 408.
405. Ivanácz Zsolt (Pest, 1869 – Bp., ?) Leány muskátlival olaj, karton, 100 × 68 cm, j.j.l.: J. Zsolt, sérült
406. Varga Vasil (1921-2005) Margaréták vázában olaj, vászon, 90,5 × 70,5 cm, j.j.f.: Varga
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 320 eFt
€ 310
€ 1 100
407. Ridovics László (Szombathely, 1925-) Asztali csendélet almákkal olaj, farost, 60 × 80 cm, j.b.l.: Ridovics L.
408. Klie Zoltán (Szekszárd, 1897-Budapest, 1992) Asztali csendélet olaj, farost, 70 × 67 cm, j.j.l.: Klie
Kikiáltási ár: 60 eFt
Kikiáltási ár: 160 eFt
€ 210
€ 550
409. 410. 411. 412.
409. Boemm Ritta, Fehér Kálmánné (Lőcse, 1868-Bp., 1948) Mályvák olaj, fa, 60 × 47,5 cm, j.b.l.: Boemm Ritta
410. Feleky-Fetter Frigyes (Kolozsvár, 1899-Bp., 1977) Parkban olaj, vászon, 42, × 32 cm, j.b.l.: Fetter F.
Kikiáltási ár: 80 eFt
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 280
€ 310
411. Sztelek Norbert (Pusztaszentjakab, 1884-Nagybánya, 1956) Őszi táj háttérben a Virágheggyel pasztell, papír, 23 × 29,5 cm, j.j.l.: Sztelek
412. Pécsi Pilch Dezső (Pécs, 1888-Bp., 1949) Kilátás Budáról olaj, vászon, 60 × 80 cm, j.j.l.: Pécsi Pilch D.
Kikiáltási ár: 60 eFt
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 210
€ 480
413. 414. 415. 416.
413. Járitz Józsa (Budapest, 1893-Budapest, 1986) Kislány piros masnival olaj, vászon, 92 × 73 cm, j.n.
414. Pekáry István (Budapest, 1905-Budapest, 1981) Madonna szövött falikárpit, 98 × 64,5 cm, j.j.f.: P; ho.: Budai Szövőműhely
Kikiáltási ár: 400 eFt
Kikiáltási ár: 170 eFt
€ 1 380
€ 590
415. Rilcoucourt, J. jelzéssel, 20. sz. eleje Kisvárosi utca olaj, vászon, 46 × 61 cm, j.j.l.: J. Rilcoucourt
416. Neogrády Antal (Galsa, 1861-Alag, 1942) Tanyaudvar akvarell, gouache, papír, 280 × 400 mm, j.j.l.: Neogrády A.
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 310
€ 210
417. 418. 419.
417. Pekáry István (Budapest, 1905-Budapest, 1981) Falurészlet, 1958 olaj, vászon, 45,5 × 100,5 cm, j.b.l.: 19 Pekáry 58
Kikiáltási ár: 650 eFt
€ 2 240
418. Páll Lajos (Korond, 1938-) Tájkép legelésző lovakkal olaj, farost, 60 × 46,5 cm, j.b.l.: Páll
419. Gádor Emil (Pécs, 1911-Budapest, 1998) Napfényes falurészlet olaj, farost, 62 × 60 cm, j.j.l.: Gádor
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 410
€ 210
420. 421. 422. 423.
420. Schéner Mihály (Medgyesegyháza, 1923-Budapest, 2009) Pipacs csokor, 1992 olaj, farost, 34 × 31 cm, j.j.l.: Schéner; ho.: ajándékozási felirat 1992
421. Vén Emil (Fiume, 1902-Budapest, 1984) Napraforgók tempera, papír, 71 × 58 cm, j.j.f.: Vén
Kikiáltási ár: 60 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 210
€ 410
422. Mácsai István (Budapest, 1922-2005) Olvasó nő olaj, vászon, 60 × 80 cm, j.b.l.: Mácsai
423. Orosz Gellért (Jászladány, 1919-Bp., 2002) Cirkusz, 1945 olaj, vászon, 60 × 80 cm, j.b.l.: Orosz G. 1945; ho. árverési és kiállítási címke töredék
Kikiáltási ár: 110 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 380
€ 410
424. 425. 426. 427.
424. Schönberger Armand (Galgóc, 1885-Bp., 1974) Női portré olaj, karton, 42 × 29 cm, j.j.l.: Schönberger
425. Iványi-Grünwald Béla műhelye, 1930 körül Virágcsendélet olaj, vászon, 80 × 60 cm, j.j.l.: Iványi Grünwald Béla
Kikiáltási ár: 220 eFt
Kikiáltási ár: 160 eFt
€ 760
€ 550
426. Hincz Gyula (Budapest, 1904-Budapest, 1986) Erdőrészlet akvarell, tus, papír, 315 × 470 mm, j.n.
427. Hincz Gyula (Budapest, 1904-Budapest, 1986) Nyári erdő akvarell, tus, papír, 350 × 490 mm, j.n.
Kikiáltási ár: 48 eFt
Kikiáltási ár: 48 eFt
€ 170
€ 170
428. 429. 430. 431.
428. Schéner Mihály (Medgyesegyháza, 1923-Bp., 2009) Tulipános csendélet, 2006 olaj, papír, 70 × 50 cm, j.b.l.: Schéner 2006
429. Véső Ágoston (Nagybánya, 1931-) Nagybányai református templom pasztell, karton, 58 × 49 cm, j.j.l.: Véső Á.
Kikiáltási ár: 250 eFt
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 860
€ 760
430. Véső Ágoston (Nagybánya, 1931-) Zazarpart a református templommal pasztell, karton, 50 × 60 cm, j.b.l.: Véső Á.
431. Schéner Mihály (Medgyesegyháza, 1923-Bp., 2009) Mediterrrán udvar olaj, farost, 60 × 80 cm, j.b.l.: Schéner
Kikiáltási ár: 220 eFt
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 760
€ 480
432. 433. 434. 435.
432. Koppány Attila (Enying, 1947-) Dead bird, 2008 akrill, karton, 100 × 70 cm, j.j.l.: Koppány
433. Turcsán Miklós (Szil, 1944-) Frusztráció, 2008 olaj, farost, 122 × 69,5 cm, j.b.l.: Turcsán 2008
Kikiáltási ár: 380 eFt
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 1 310
€ 970
434. Kleinheincz Magdolna (Bp., 1949-) Holdfényszonáta olaj, vászon, 60 × 100 cm, j.j.l.: Kleinheincz
435. Kleinheincz Magdolna (Bp., 1949-) A tenger olaj, vászon, 80 × 100 cm, j.j.l.: Kleinheincz
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 310
€ 410
436. 437. 438. 439.
436. Hajnal Mihály (Anarcs, 1935-) Kék angyal, 2004 olaj, karton, 48 × 35 cm, j.j.l.: Hajnal M. 04
437. Rác András (Kolozsvár, 1926-) Cím nélkül, 1991 olaj, farost, 80 × 57 cm, j.j.l.: R.
Kikiáltási ár: 65 eFt
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 220
€ 830
438. Kéri László (Budapest, 1949-) Öregfiúk, 1978 olaj, vászon, 100 × 120 cm, j.b.l.: Kéri László '78
439. Károlyi Ernő (Pesterzsébet, 1923-) Összefogás, 1999 olaj, farost, 68 × 81 cm, j.b.f.: Károly; k.l.:Károlyi
Kikiáltási ár: 280 eFt
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 970
€ 830
440. 441. 442.
440. Martyn Ferenc (Kaposvár, 1899-Pécs, 1986) Kompozíció olaj, vászon, 33,5 × 25 cm, j.h.o.: Martyn
Kikiáltási ár: 1 500 eFt
€ 5 170
441. Sugár Gyula (Dunaföldvár, 1924-Budapest, 1989) Csendélet, 1978 olaj, farost, 60 × 80 cm, j.j.l.: Sugár 78
442. Hegyi György (Budapest, 1922-) Szentendrei háztetők, 1960 olaj, vászon, 50 × 70 cm, j.j.l.: Hegyi
Kikiáltási ár: 180 eFt
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 620
€ 620
© Zsellér Jenő
443. 444.
443. Tóth Menyhért (Mórahalom, 1904-Bp., 1980) Férfi portré olaj, karton, 33 × 24 cm, j.j.l.: TM
Kikiáltási ár: 550 eFt
€ 1 900
444. Szabó Gyula (Budapest, 1907-Prága, 1972) Dombos táj akvarell, papír, 420 × 650 mm, j.n.
Kikiáltási ár: 340 eFt
€ 1 170
© Zsellér Jenő
445. 446.
445. Tóth Menyhért (Mórahalom, 1904-Bp., 1980) Virágcsendélet olaj, karton, 56,5 × 45 cm, j.j.l.: TM
Kikiáltási ár: 850 eFt
€ 2 930
446. Szabó Gyula (Budapest, 1907-Prága, 1972) „Reggel a losonci barakoknál”, 1954 akvarell, papír, 440 × 590 mm j.j.l.: Szabó Gyula
Kikiáltási ár: 320 eFt
€ 1 100
447. 448. 449. 450.
447. Gyarmathy Tihamér (Pécs, 1915-Bp., 2005) Cím nélkül, 1965 olaj, papír, 85,5 × 60,5 cm, j.j.l.: Gyarmathy 965
448. Papp Oszkár (Bp., 1925-) Armastajad, 1947 olaj, vászon, 40 × 20 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 360 eFt
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 1 240
€ 480
449. Papp Oszkár (Budapest, 1925-) Csendélet, 1968 olaj, karton, 20 × 28 cm, j.b.l.: PO 68
450. Véső Ágoston (Nagybánya , 1931-) Napfényes tisztás boglyával pasztell, karton, 50 × 70 cm, j.j.l.: Véső Á.
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 410
€ 760
451. 452. 453.
451. Gyarmathy Tihamér (Pécs, 1915-Budapest, 2005) A régmúlt jelei, 1965 vegyestechnika, papír, 488 × 630 mm, j.hátul: Gyarmathy 65
Kikiáltási ár: 380 eFt
€ 1 310
452. Kerényi Jenő (Budapest, 1908-Budapest, 1976) Támaszkodó II., 1971 lavírozott tus, papír, 240 × 250 mm, j.b.l.: KJ / 71
453. Kondor Béla (Pestlőrinc, 1931-Budapest, 1972) „Biedermeier tanulmányok”, 1965 rézkarc, papír, 280 × 275 mm, j.j.l.: Kondor B. 1965 b.l.: „Biedermeier tanulmányok”
Kikiáltási ár: 38 eFt
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 130
€ 310
454. 455. 456.
454. Csernus Tibor (Kondoros, 1927-) Akt kalappal, 1993 akvarell, papír, 700 × 470 mm, j.j.l.: CsT. 1993
Kikiáltási ár: 460 eFt
€ 1 590
455. Vaszary János (Kaposvár, 1867-Bp., 1939) Akt Buddhával színezett litográfia, papír, 305 × 405 mm j.j.l.: Vaszary János
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 310
456. Györky József (Budapest, 1942-) Tömeg, 2008 olaj, papír, 72 × 102 cm, j.k.l.: Györky 2008
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 480
457. 458. 459.
457. Csernus Tibor (Kondoros, 1927-) Barnahajú akt, 1994 akvarell, papír, 780 × 540 mm, j.j.l.: CsT. 1994
Kikiáltási ár: 460 eFt
€ 1 590
458. Picasso, Pablo (Malaga, 1881-Mougins, 1973) Műterem, 1955 litográfia, papír, 505 × 840 mm, j.j.l.: Picasso (nyomaton); b.l.: 983/2400 8. II. 55
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 620
459. De Chirico, Giorgio (Volosz, 1888-Róma, 1978) A tenger lovai színes litográfia, papír, 290 × 440 mm j.j.l.: G. de Chirico (nyomaton)
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
460. 461. 462. 463.
460. Bálint Endre (Budapest, 1914-Budapest, 1986) Szentendrei motívumok, 1968 monotípia, papír, 260 × 240 mm, j.k.l.: Bálint 68
461. Kerényi Jenő (Bp., 1908-Bp., 1976) Lovas harcos III., 1970 lavírozott tus, papír, 300 × 197 mm, j.b.l.: KJ / 70
Kikiáltási ár: 110 eFt
Kikiáltási ár: 38 eFt
€ 380
€ 130
462. Uitz Béla (Mehala, 1887-Bp., 1972) Siratás, 1914 rézkarc, papír, 200 × 254 mm, j.j.l.: Uitz B. 914
463. Czumpf Imre (Bp., 1898-Bp., 1973) Téli város, 1932 tus, papír, 530 × 375 mm, j.b.l.: Czumpf Imre 1932
Kikiáltási ár: 80 eFt
Kikiáltási ár: 48 eFt
€ 280
€ 170
464. 465.
464. Bálint Endre (Bp., 1914-Bp., 1986) Vanitas olaj, vászon, 50 × 46,5 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 480 eFt
€ 1 660
465. Barcsay Jenő (Katona, 1900-Szentendre, 1988) Szentendrei házak, 1962 tus, papír, 220 × 280 mm, j.j.l.: Barcsay; ho.:”Kisvárosi részlet Barcsay Jenő 1962”
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 760
466. 467. 468. 469.
466. Dalí, Salvador (Figueras, 1904-Figueras, 1989) Kentaur litográfia, papír, 550 × 350 mm, j.j.l.: Dali; b.l.: H.C.
467. Trifonov, Georgi (Karlukovo, 1947-) „Astrologie” II., 1992 litográfia, papír, 715 × 475 mm j.j.l.: Georgi Trifonov 92; k.l.: litho 4/60; b.l.: Astrologie II
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 410
€ 410
468. Miro, Joan (Montroig, 1893-Palma de Mallorca, 1983) Kiállítási plakát-Barcelona, 1975 litográfia, papír, 700 × 500 mm, j.n.
469. Dalí, Salvador (Figueras, 1904-Figueras, 1989) Ítélet cinkográfia, papír, 398 × 445 mm j.j.l.: Dali (nyomaton); j.b.l.: 1678/2000 és szárazbélyegző
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 100 eFt
€ 310
€ 340
470.
470. Csernus Tibor (Kondoros, 1927-) Cipőjét kötő, 1995 akvarell, papír, 740 × 480 mm, j.j.l.: CsT. 1995
Kikiáltási ár: 460 eFt
€ 1 590
471. 472. 473. 474.
471. Károlyi Zsigmond (Budapest, 1952-) „4 Kék ék”, 1994 olaj, vászon kartonra ragasztva, 54 × 56,5 cm, j. ho.: Károlyi Zsigmond '94 „4 Kék ék”
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
472. Baska József (Dernő, 1935-) Kemény lendület olaj, vászon, 180 × 150 cm, j.j.l.: Baska
Kikiáltási ár: 420 eFt
473. Zemplényi Magda (?, 1899-Bp., 1965) Lilaruhás lány pasztell, grafit, papír, 64 × 49 cm, j.j.l.: Zemplényi
474. Angyalföldi Szabó Zoltán (Bp., 1929-) Cím nélkül pasztell, papír, 42 × 59 cm, j.j.l.: Szabó Zoltán Angyalföldi
Kikiáltási ár: 150 eFt
Kikiáltási ár: 85 eFt
€ 520
€ 290
€ 1 450
475. 476. 477. 478.
475. Kántor Lajos (Vajdácska, 1922-) Kettős, 1966-67 olaj, vászon, 100 × 70 cm, j.j.l.: Kántor L.
476. Fürjesi Csaba (Salgótarján, 1969-) Öröm, 2007 akrill, vászon, 60 × 65 cm, j.k.l.: FCs
Kikiáltási ár: 420 eFt
Kikiáltási ár: 160 eFt
€ 1 450
€ 550
477. Turcsán Miklós (Szil, 1944-) Férfi, 1985 olaj, farost, 58 × 85 cm, j.b.k.: Turcsán 85
478. Vlaszov, Alekszej (1952-2009) Bárban, 1984 olaj, vászon, 50 × 59,5 cm, j.j.l.: A. Vlaszov 84
Kikiáltási ár: 180 eFt
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 620
€ 480
479. 480. 481.
479. Adorján Attila (Balassagyarmat, 1968-) Manager, 2011 olaj, vászon, 127 × 107 cm, j.b.l.: Adorján
Kikiáltási ár: 850 eFt
€ 2 930
480. Sikuta Gusztáv (Bp., 1919-Budapest, 1985) Modellek a műteremben olaj, farost, 60 × 80 cm, j.j.l.: Sikuta
481. Anto, (antoszkiewicz) Maria (Varsó, 1936-Varsó, 2007) Siedza, 1994 olaj, vászon, 81 × 100 cm, j.j.l.: M. Anto 1994
Kikiáltási ár: 130 eFt
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 450
€ 760
482. 483. 484.
482. Vasarely, Victor (Pécs, 1906-Párizs, 1997) Futballista szerigráfia, papír, 670 × 470 mm, j.j.l.: Vasarely; b.l.: 40/100
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 310
483. Vasarely, Victor (Pécs, 1906-Párizs, 1997) Színes kompozíciók, 8 db-os mappa szitanyomat, papír, 480 × 480 mm, j.j.l.: Vasarely; b.l.: 57/70
Kikiáltási ár: 420 eFt
€ 1 450
484. Buhály József (Nyírtass, 1945 – ) Tér és idő, 2005 farost, plextol, 52 × 120 cm, j.j.l.: Buhály
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 760
485. 486. 487. 488.
485. Vasarely, Victor (Pécs, 1906-Párizs, 1997) Kinetikus zebra szitanyomat, plexi, 57 × 46 cm, j.b.l.: Vasarely
486. Vasarely, Victor (Pécs, 1906-Párizs, 1997) Kinetikus kompozíció szitanyomat, plexi, 30 × 24 cm, j.k.l.: Vasarely
Kikiáltási ár: 120 eFt
Kikiáltási ár: 70 eFt
€ 410
€ 240
487. Vasarely, Victor (Pécs, 1906-Párizs, 1997) Kinetikus kocka szitanyomat, plexi, 10 × 10 × 10 cm, j.j.l.: Vasarely
488. Vasarely, Victor (Pécs, 1906-Párizs, 1997) Világító zebra szitanyomat, plexi, 14 × 16,5 × 2 cm, j.k.l.: Vasarely
Kikiáltási ár: 90 eFt
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 310
€ 480
489. 490. 491. 492.
489. Dalí, Salvador (Figueras, 1904-Figueras, 1989) Jelenet litográfia, papír, 185 × 120 mm j.b.l.: Dali 1947 (nyomaton), 1000 db-os kiadás
490. Szász Endre (Csíkszereda, 1926-Mosdós, 2003) Vicuska, 1969 olaj, műlemez, 44 × 46 cm j.l.: „Zsuzsának szeretettel Szász Endre 1969”
Kikiáltási ár: 140 eFt
Kikiáltási ár: 340 eFt
€ 480
€ 1 170
491. Martyn Ferenc (Kaposvár, 1899-Pécs, 1986) Párizsi látkép, 1927 pasztell, papír, 540 × 660 mm, j.j.l.: Martyn 27 Paris
492. Schéner Mihály (Medgyesegyháza, 1923-Budapest, 2009) Szent István és a gyermekek, 2003 olaj, farost, 70 × 100 cm, j.j.l.: Schéner M.; ho.: autográf felirat: „festettem 2003-ban”
Kikiáltási ár: 160 eFt
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 550
€ 970
493. 494. 495. 496.
493. Hikádi Erzsébet, Czene Béláné (Budapest, 1911-Budapest, 2008) Falusi utca alakokkal olaj, farost, 32,5 × 95 cm j.j.l.: Hikádi E.
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 310
494. Szőnyi István (Újpest, 1894-Zebegény, 1960) Nyári kert akvarell, papír, 215 × 300 mmm j.j.l.: Szőnyi I.
Kikiáltási ár: 120 eFt
€ 410
495. Csák Máté (Budapest, 1938-) Trinidad, 2003 akvarell, papír, 29 × 41 cm, j.j.l.: Csák Máté
496. Hajós Imre László (Újvidék, 1905-Arad, 1977) Burgas, 1964 akvarell, papír, 340 × 480 mm, j.j.l.: H.I. Burgas 1964
Kikiáltási ár: 36 eFt
Kikiáltási ár: 36 eFt
€ 120
€ 120
497. 498.
497. Schéner Mihály (Medgyesegyháza, 1923-Budapest, 2009) Huszárok olaj, farost, 70 × 100 cm, j.j.l.: Schéner M.
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
498. Kokas Ignác (Vál, 1926-2009) Beesteledik akrill, vászon, 35 × 50 cm, j.b.l.: Kokas I.
Kikiáltási ár: 260 eFt
€ 900 169
499. 500. 501.
499. Medgyessy-Kovács Gyula (Debrecen, 1963-) Tavasz, 2007 olaj, vászon, 149 × 142,5 cm, j.j.l.: 07 MKGY
Kikiáltási ár: 380 eFt
€ 1 310
500. Bartl József (Soroksár, 1932-) Csendélet gladióluszokkal olaj, vászon, 50 × 90 cm, j.k.l.: Bartl
501. A. A. Gd. Dana jelzéssel, 20. sz. eleje Kakasviadal olaj, vászon, 51 × 70 cm, j.j.l.: A. A. Gd. Dana; ho.: A. A. Gd. Dana, Gianjar Bali, SZM 195/2006
Kikiáltási ár: 95 eFt
Kikiáltási ár: 240 eFt
€ 330
€ 830
502.
502. Kovács Margit (Győr, 1902-Budapest, 1976) Korsós lány mázas cserép, m: 33,5 cm j. a kötényen: K.M.
Kikiáltási ár: 220 eFt
503. 504.
€ 760
505.
503. Kovács Margit (Győr, 1902-Budapest, 1976) Juhász 1964 mázas cserép, m: 42 cm, j.h.: KM 1964
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
504. Kovács Margit (Győr, 1902-Budapest, 1976) Babájával játszó lányka mázas cserép, m: 21,5 cm, j.j.o. a kötényen: K.M.
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 620
505. Pándi Kiss János (Pánd, 1905-Budapest, 1981) Fiatal nő terrakotta, m: 57 cm j. a talpon: Pándi Kiss J.
Kikiáltási ár: 46 eFt
€ 160
506. 507. 508. 509.
506. Kerényi Jenő (Budapest, 1908-Budapest, 1976) Csontváry, 1961 bronz, m: 39 cm, j.ho.: K. J.
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
507. Kerényi Jenő (Budapest, 1908-Budapest, 1976) Szent Ferenc, 1964 bronz, m: 42 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 220 eFt
€ 760
508. Magyar szobrász, 20. sz. eleje Liszt Ferenc bronz, márvány talapzaton, m: 37 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 80 eFt
€ 280
509. Gádor István (Kóka, 1891-Bp., 1984) A csók, 1916 bronz, m: 35 cm, j. a talpon: Gádor I. 1916 Gádor István ajándéka Bernáth Aurélnak
Kikiáltási ár: 90 eFt
€ 310
510. 511.
510. Fekete József (Vajdahunyad, 1903-Nagyvárad, 1979) Sárkányölő Szent György, 1932 alumínium, márvány talapzaton 31,5 × 31,5 cm, j.b.l.: Fekete, Reprodukálva: szerk. Plesca Fekete Margaréta – Szalma György: Fekete József 33. oldal, 127. kép
Kikiáltási ár: 280 eFt
€ 970
511. Ferenczy Béni (Szentendre, 1890-Budapest, 1967) Paripa bronz, márvány talapzaton m: 22 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 380 eFt
€ 1 310
512. 513. 514. 515.
512. Gaády Käyser Lajos (Bp., 1895 – Bp., 1983) Sebesség, 1934 bronz, fa talapzaton, m: 46 cm, j.j.l. Gaády Käyser 934
Kikiáltási ár: 480 eFt
€ 1 660
513. Olcsai Kiss Zoltán (Szalagfő, 1895-Bp., 1981) Anyaság bronz, m: 31,5 cm, j.ho.: Olcsai Kiss Z.
Kikiáltási ár: 140 eFt
€ 480
514. Martsa István (Pozsony, 1912 – Bp., 1978) Allegórigus nőalak bronz, fa talapzaton, 32 × 14,5 cm, j.n.
Kikiáltási ár: 38 eFt
€ 130
515. Somogyi József (Félszerfalva, 1916-Bp., 1993) Nap, Hold, Madarak bronz, 28 × 19,5 cm, j.j.k.: S. J.
Kikiáltási ár: 70 eFt
€ 240
516. 517. 518. 519.
516. Kisfaludi Strobl Zsigmond (Alsórajk, 1884-Budapest, 1975) Fürdés után terrakotta, m: 41 cm, j.j.l.: Kisfaludy Strobl
517. Fekete József (Vajdahunyad, 1903-Nagyvárad, 1979) A csók terrakotta, m: 41,5 cm, j.b.h.: F.J.
Kikiáltási ár: 60 eFt
Kikiáltási ár: 95 eFt
€ 210
518. Veszprémi Imre (Balatonalmádi, 1932-) Akt márvány, márvány talapzaton, m: 31 cm j.j. a talapzaton bronz plaketten: V.I.
519. Marton lászló (Tapolca, 1925 – Bp., 2008) Harcos bronz, m: 26 cm, j. Marton L.
Kikiáltási ár: 180 eFt
Kikiáltási ár: 60 eFt
€ 620
€ 330
€ 210
520. 521. 522.
520. Fiume, Salvatore (Comiso, 1915-Milánó, 1997) „Famiglia” 22 karátos arannyal futtatott acélötvözet, 30 × 30 cm, j.j.f.: Fiume j.l.: 490/750; b.l. öntőműhely jelzése
Kikiáltási ár: 300 eFt
€ 1 030
521. Asszonyi Tamás (Pécs, 1942 – ) Vörös postakocsin bronz, fa talapzaton 24 × 19,5 cm, j.b.l.: AT
Kikiáltási ár: 50 eFt
€ 170
522. Birkás István (Kunmadaras, 1947-) Fa-kép, 2008 vegyestechnika, fa 44 × 21 cm, j.j.f.: B.L.
Kikiáltási ár: 180 eFt
€ 620
1055 Buda pest, Ba l aton u. 8 . Telefon: 475 6000, 475 2090 Fa x : 475 60 05 E -m ail : nag@nagy h a zi.hu w w w. n ag y h a z i . h u