Tantárgy
Komplex projektóra
Időtartam
90 perc
Korosztály
2. évfolyam
Téma
Cím Nevelési cél
A farsang fogalma. A hagyományok megismerése.
A képességfejlesztés fókuszai
Támogató rendszer
kapcsolódó
szokások,
„Itt a farsang, áll a bál” • • • •
Oktatási cél
farsanghoz
Ismerd és tiszteld a hagyományokat! Tudjanak egymásra figyelve, közösen dolgozni a csoport érdekében. Kooperációs munkavégzés tökélesítése. Tiszta éneklés igénye. Pontos, tiszta munkavégzés.
A farsangról szerzett ismeretek mélyítése, új ismeretek szerzése. Tudjanak a feltett kérdésekre pontosan válaszolni. A szöveges feladat megoldási algoritmusának gyakorlása. • • • • • • • • • • •
az együttműködéshez szükséges készségek fejlesztése beszédbátorság fejlesztése szókincsfejlesztés kreativitás, önkifejezés fejlesztése logikai gondolkodás fejlesztése ok - okozati viszonyok felismerése összefüggések keresése emlékezetfejlesztés csoportosítás, rendszerezés információgyűjtés kézügyesség fejlesztése
• Nyíri Istvánné: Hétszínvarázs olvasókönyv 2. osztály • Az én matematikám 2. osztály • Süle Ferenc: Második daloskönyvem/interaktív anyag • dr. Spencer Kagan: Kooperatív tanulás A foglalkozás anyagához kapcsolódó tantárgyak: magyar nyelv és irodalom, matematika, ének-zene, technika-rajz
Módszerek, szervezeti formák
Egyéni munka, frontális munka, kooperatív csoportmunka: beszélgető-kör, ötletroham, szóforgó, kerek-asztal, puzzle,
Ellenőrzés-értékelés formái, módjai
Szóban, értékelő kártyák /képek/ segítségével
Eszközök
Szervezési feladatok
állatos jelzésű borítékokban feladatlapok szómagyarázat-csíkok ceruzák, olló, ragasztó, alaklemezek filctoll, csomagolólap, gyurmaragasztó interaktív tábla A gyerekek 4 fős csoportokban ülnek. Csoportszabályok felelevenítése. A padokon különböző jelű borítékokban a feladatok és az eszközök. Interaktív tábla eszközeinek előkészítése /internetcsatlakozással/
Készítette
Mátyás Zsuzsa / tanító
Hely, időpont
Ibrány, 2014. január 27.
A foglalkozás menete 1. Csoportalakítás: Ebben a témakörben állandó csoportokkal /4 fős/ dolgozunk. Osszátok szét a csoportszerepeket /szóvivő, íródeák, eszközfelelős, időfelelős/bátorító – macis boríték/! 2. Szókincsfejlesztés – Alkoss mondatokat! Keressétek ki a szavakat a jelzések alapján a táblázatból, írjátok le! Ha jól dolgoztok, egy Gazdag Erzsi által írt vers címére és az első versszakára ismertek rá. / 1. mell. – dalmatás boríték/ Ellenőrzés: szóvivő Értékelés: képrészlet 3. Az értékelés megbeszélése: Minden jól megoldott feladatért 1 – 1 képrészletet kaphattok. /Egy smile-s bohóc rajza három részre vágva./ 4. Beszélgető-kör:: Szerintetek miért ezt választottam a mai foglalkozásunk témájának? (Elkezdődött/ tart a farsangi időszak. Az osztály/ évfolyam készül a farsangi mulatságra. A farsang témáját körbejárjuk több oldalról is.) Ötletrohammal gyűjtsük össze, mi mindent tudunk már a farsangi szokásokról, hagyományokról! 5. A farsang tanítói bemutatása /2. mell./ interaktív táblán képek, magyarázó szövegek segítségével.
6.Szókincsbővítés: Ki vagyok én? Találjátok ki, kik vehettek részt a farsangi mulatságon? Minden csoport meghatározásokat talál a borítékban. Keressétek meg a helyét a táblázatban! Írjuk be közösen! /3. mell. – Tom macskás boríték/ 7. Ének-blokk: A mulatságban a maskarák mellett megjelenik a zene, a tánc. Az első feladatban kirakott verset énekelni is tudjátok, mert az óvodában már tanultátok. Szólaltassuk meg ezt a dalt az interaktív-tábla segítségével. /Apáczai Kiadó: Második daloskönyvem interaktív tananyaga/ 8 . Matematika blokk: Szöveges feladat megoldása kerek-asztallal: A mulatságokon nem csak mulatnak, hanem falatoznak is az emberek. Az osztály szülői munkaközössége úgy döntött, hogy finom szalagos fánkot süt a farsangi bálunkra. Számoljuk ki, mennyi alapanyagra lesz szükségük! /4. mell – Jerry-s boríték/ Ellenőrzés: tanító Értékelés: képrészlet 9. Villámkérdések: Az óra során sok érdekes dolgot figyelhettünk, tanulhattunk meg. Villámkérdések segítségével számot adhattok róla, hogy mennyire voltatok figyelmesek. Karikázd be a helyes válaszokat! /5. mell./ - nyuszis boríték Ellenőrzés: íródeák Értékelés: képrészlet 10. Puzzle: A feladat megoldások során kapott részletekből rakjátok ki a képet! Mit tudtatok kirakni belőle? /6. mell/ 11. Technika – rajz blokk: Kedves farsangi alak a bohóc. Készítsétek el képek segítségével a bohócos poharat. Így mindenki a saját készítésű poharát használja a farsangi bálon. Az alaklemezeket, az eszközöket megtaláljátok a dobozotokban. 7. mell. 12. Az óra értékelése • • • •
Hogyan éreztétek magatokat a foglalkozáson? Okozott – e nehézséget valamelyik feladat megoldása? Mennyi képet sikerült összegyűjtenie a csoportodnak? Együtt tudtatok – e dolgozni? Köszönöm a munkátokat!
1. mell.
1 2 3 4
A . bál habverő farsang
B jár Itt kanál
C áll Csárdást a
D máktörő keringőzik , bokázik
1. sor: B2 C3 A4 D3 C1 C3 A2 D3 2. sor: D2 C3 B4 A1 3. sor: C2 B1 C3 A3 D3 4. sor: D4 C3 D1 A1
1. sor: ______________________________________________ 2. sor: ______________________________________________ 3. sor: ______________________________________________ 4. sor: ______________________________________________
Megoldás: Itt a farsang, áll a bál, keringőzik a kanál. Csárdást jár a habverő, bokázik a máktörő.
2. mell.
A farsang tanítói bemutatása Farsang farka - vidám téltemetés A farsang a vízkereszttől (január 6.) hamvazószerdáig, a húsvétot megelőző nagyböjt kezdetéig terjedő időszak, mely hagyományosan a mulatságok, lakomák, vidám összejövetelek, esküvők és bálok ideje. A hagyomány a farsang farkának nevezi a farsang utolsó három napját - farsangvasárnap, farsanghétfő, húshagyó kedd -, melynek során nagy mulatságok közepette elbúcsúztatták a telet, hívták a tavaszt.
Kiszebáb égetése A kisze, kiszőce, kiszevice, boszi, egy menyecskének öltöztetett szalmabáb, démoni alak, amely mindig a rosszat, betegséget jelképezte. A szokás lényege, hogy a kiszebábot körbehordozták a falun ének kíséretében, felöltöztették, majd a tél elűzésére vízbe dobták, vagy elégették. , s ezzel hívjákvárják a tavaszt. Ezzel helyet adtak a jónak, egészségnek, megújulásnak.
Busójárás Farsangkor a busók a hagyományoknak megfelelően öltöznek fel. A legnagyobb mulatság farsangvasárnap van. A „műsor” fő elemei: a partraszállás, melynek során a túlparti „Szigetből” eveznek át ladikokon a busók. Jelmezes busó felvonulás innen indul. Ekkor bocsájtják vízre a farsangi (télbúcsúztató) koporsót. Sötétedéskor az egybegyűltek elégetik a telet máglyagyújtással és a főtéren körtáncokat járnak
Az iskolai hagyományoknak megfelelően mi is készülünk az idei farsangi mulatságra. Tavaly még csak jelmezzel, maskarával búcsúztattuk el a telet. Az idén megpróbáljuk megeleveníteni a kiszézés hagyományát.
3. mell. 2. 3.
5.
1.
10.
4.
9.
11.
7. 8. 12. 6.
Meghatározások: Vízszintes: 1. Vasorrú bábának is hívnak. 4. Cirkuszban is dolgozok, mindenkit megnevettetek. 5. A három kívánság mesében is találkoztunk. 6. A mesében sárga bundám van, nagyon szeretem a mézet. 8. Édesapám, engem ígért a csillagszemű juhásznak. 9. Hét fekete pöttyöm díszíti piros ruhámat. 12. A legkedvesebb kis róka vagyok.
Függőleges: 2. Heten vagyunk a mesében. 3. Így be-szé-lek min-den-ki-vel. 7. Páncélruhámban megvédem az udvarhölgyeket. 10. Kedvenc kifejezésem: csiribí-csiribá. 11. A tengerek rettenthetetlen ura vagyok.
Megoldás: 2. 3.
5.
R 1.
B
O
B
O
Ü
N
D
É
K
Á
N
Y
R
Ö S
Z
O
B 4.
T R
10.
P H
Ó
C
E
V 9.
K
A
T
I
T 7. 8.
K
I
R
Á
L
Y
A
Z
L
Á Á
N
Y
O
L Ó
6.
A R
11. K
C
M
I
C
I
S
12.
V
U
K
M
A
C
K
G
Z L
Ó
Ó
4. mell. Szalagos fánkot sütnek a szülők a farsangi bálra. Mennyi alapanyagra /lisztre, élesztőre, porcukorra és vajra/ lesz szükségük? Hozzávalók /kb. 21 darab fánkhoz/ • 50 dkg búzaliszt • 4 dkg élesztő • 5 dkg porcukor • 6 dkg olvasztott vaj • 200ml tej • 5 db tojás sárgája Adat: ______________________________________________ Nyitott mondat: Számolás: Válasz: _____________________________________________
Megoldás: Adat: l = 50 dkg, é = 4 dkg, p = 5 dkg, v = 6 dkg Nyitott mondat: 5 0 + 4 + 5 + 6 = _ _ 54 59 Számolás: 5 0 + 4 + 5 + 6 = 6 5 Válasz: 56 dkg alapanyagra van szükségük.
5. mell. 1. Mikor kezdődik a farsangi időszak? a) január 1-én, újévkor b) január 6-án, vízkeresztkor c) január 31-én 2. Meddig tart a farsangi időszak? a) húsvétig b) február végéig c) hamvazószerdáig 3. Mit nevezünk a farsang farkának? a) a farsang utolsó három napját b) a farsang első három napját c) a húsvét első három napját 4. Melyik három nap volt a farsang farka? a) hétfő, kedd, szerda b) kedd, szerda, csütörtök c) szerda, csütörtök, péntek 5. Mit búcsúztattak ekkor az emberek? a) a tavaszt b) a telet c) a nyarat 6. Miért kell elégetni, vagy vízbe dobni a kiszebábot? a) Ezzel helyet adtak búnak, elmúlásnak, meghalásnak. b) Ezzel helyet adtak betegségnek, elmúlásnak. c) Ezzel helyet adtak a jónak, egészségnek, megújulásnak. 7. Milyen jelmezben vannak a busók? a) állatbőr jelmez b) boltban vásárolt jelmezbe c) lovag jelmezbe 8. Mit bocsátanak vízbe a jelmezes busó felvonulás idején? a) farsangi (télbúcsúztató) koporsót b) húsvéti (télbúcsúztató) koporsót c) farsangi kiszebábot
Megoldás: 1.b 2.c 3.a 4.a 5.b 6.c 7.a 8.a
6. mell
A képet három részbe vágva kapják a csoportok a feladatmegoldások során.
7. mell.
Farsangi bohócos pohár
Az elkészítés műveleti sorrendje és eszközszükséglete
műveleti sorrendje
eszközszükséglete
alaklemez körberajzolása
ceruza, alaklemez
díszítés, színezés
színes ceruza, filctoll
nyírás
olló
összeszerelés
ragasztás